HAARLEM'S DAGBUD TWEEDE KAMER. BINNENLAND Wrijf Uw pijnlijke spieren Zestien wagons uit de rails LETTEREN EN KUNST FEUILLETON Het Meisje uit de Stad VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD 21 Februari. De Geneefsche conventie betreffende den kinder arbeid in den landbouw. Een verdrag met België over wederzijdsche rechterlijke bevoegdheid. De man van den zomertijd. Deze regeling van werkzaamheden bracht tegen a.s. Woensdag op de agenda de inter pellatie Duymaer van Twist over ae werking van de Zuiderzee-steunwet. Zij bracht op de agenda voorts de toetreding tot het Kellogg- pact. En op verzoek van den heer Braat de behandeling van zijn sedert de zitting van 1926—1927 altijd nog in het archief rustend initiatief-ontwerp tot afschaffing van den zomertijd. Dus: het ontwerp-verdrag betreffende de schoolgaande jeugd en den arbeid in den landbouw. Dit ontwerp dateert van 19?1. Aanvankelijk had de regeering bezwaar tegen de toetre ding, omdat art. 1 een verbod behelst voor kinderen onder de 14 jaar om gedurende de schooluren landbouwarbeid te doen. Aange zien de leerplicht bij ons niet tot 14 jaar duurt en het bij ons tot instelling geworden landbouwverlof niet in overeenstemming was met art. 2 der conventie, ontstonden die be zwaren. De regeering heeft toen den heer Albert Thomas om de uitdrukkelijke verkla ring gevraagd, dat het ook naar zijn meening de bedoeling was, om landarbeid gedurende de schooluren te verbieden aan leerplichtige kinderen beneden 14 jaar en dat onze me thode met landbouwverloven niet strijdig is imet de conventie. Deze verklaring kwam en Thomas' interpellatie wordt niet alleen door onze regeering, maar ook door andere mede met het oog op de historie als de juiste aangenomen. Door dezen ruggesteun versterkt, vroeg minister Slotemaker de Bruine de bevoegd heid tot ratificatie, zoodra hier te lande de landbouwwetgeving gereed is. Ten aanzien van de Indiën wordt een voorbehoud ge maakt. Daarover werd gisteren en vandaag uitvoe rig gesproken. Bezwaar werd gemaakt door de heeren Heemskerk en Schokking, bezwa ren ten einde toe, over de competentie van Genève met beschikking tot regelingen voor het onderwijs, die z.L zuiver nationaal zijn. Evenzeer van den heer Boon, die meende, dat de regeling te ver ging en van den com munist den heer de Visser, die weer betoogde dat zij te weinig ver ging. Ondanks al deze tegenkanting is het ont werp toch nog zonder hoofdelijke stemming aanvaard niet alleen wij, de Kamer zelf toonde zich daarover verwonderd. Slechts de heeren de Visser, de communist, en Braat wilden geacht wezen te hebben tegengestemd. Intusschen is voor een internationaal tractaat een zoodanig groote meerderheid wel wensche lijk: internationale tractaten moeten niet 1 met een kleine meerderheid worden aan- yaard. Dat maakt een slechten indruk. 1 De minister van Arbeid had de opmer kingen van gisteren te behandelen. Hij merkte op, dat de interpretatie van den di recteur van het internationaal Arbeidsbu reau als zoodanig toch wel eenige beteeke- ïiis heeft. Het gaat, zeid.e hij, ten "slotte om de interpretatie, die de regeering zelve hecht aan den inhoud van het ontwerp-tractaat, een interpretatie, die volkomen overeen stemt met die van den heer Thomas echter. De minister merkte op, dat op het belangrijk punt van den kinderarbeid in dienst van de ouders, het voorontwerp betreffende den kin derarbeid in den landbouw minder ruim is dan de conventie. Ten aanzien van Indië deed de minister nog gevoelen, dat in het ontwerp-verdrag voorbehouden zijn gemaakt. Tot verantwoor ding zijn wij niet geroepen van de maatrege len, die daar genomen worden, slechts tot mededeeiing daarvan aan het internationaal arbeidsbureau. De minister stelde nog eens in het. licht, tegenover de opmerkingen der heeren Heemskerk en Schokking, dat wanneer ons land gemeend had, dat het onderwerp van de behandelde ontwerp-conventie niet ge schikt is voor een internationale regeling, men daarvan volgens de bepalingen van de trac taten eerder, bij de opstelling van de agen da en de lijst van vraagpunten had moeten doen blijken. Tot protest was thans de tijd yoorbij. De minister deelde voorts nog mede, dat b.v. ten aanzien van wat te Genève behan deld is over ziekteverzekering en ziektever zorging Nederland niet met een voorstel ge komen is, omdat het met de sociale historie van ons land niet in overeenstemming is ziekteverzekering en ziekteverzorging in één conventie samen te voegen. Hieruit blijkt, dat de regeering wel degelijk met het nationale wil rekening houden en daarmede ook reke ning houdt. Wat Genève brengt, zal natuur lijk steeds den vorm van een compromis moeten hebben. Maar hier stemde de mi nister volkomen in met den heer Schokking wanneer Genève een uitspraak doet. dan moet deze uitspraak ook volkomen duidelijk zijn. En dat was in de behandelde conventie niet steeds het geval. Na den voor den minister van Arbeid zoo glorieuzen uitslag over het even behandelde ontwerp, werd opnieuw een internationaal verdrag aangesneden, het verdrag n.l. tus- schen Nederland en België betreffende de territoriale rechterlijke bevoegdheid betref fende, het faillissement en betreffende het gezag en de tenuitvoerlegging van rechterlijke beslissingen. Eén verschil was er tusschen dit verdrag en het vorige. Bij dit verdrag kan zoo noodig ook over een Nederlandschen tekst worden beschikt. Bij het vorige verdrag beriep men zich telkens op den Franschen tekst, wat den heer Braat tot. de exclamatie bract t: „Ver taal het toch, een Nederlandsch volksverte genwoordiger behoeft toch geen Fransch te kennen! Ik begrijp er niets van!" „Ach" „verzachtte" de heer Oud dit des heeren Braafs leed „in net Nederlandsch begrijp je er ook niets van!" Daar was in ieder geval „geen woord Fransch" bij Het is intusschen waar, dat de heer Braat niet a 11 ij d den indruk maakt een schran der man te zijn. Het gebeurde vanmiddag, toen hij verzocht om behandeling van zijn zomertijd-ontwerp je, dat hij de bespreking daarvan vroeg op Vrijdag 29 Februari. De president maakte den platteland- schen afgevaardigde duidelijk, dat in 1929 29 Februari „niet aanwezig" is. Keeren wij terug tot het Belgische tractaat, dat eveneens zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Ondanks alle internationalisme wordt het privaatrechtelijk verkeer tusschen de volke ren grootendeels nog beheerscht door scherp nationale tendenzen. Het gisteren aan vaarde verdrag poogt deze nationale barriè res wat te verminderen. Zijn voornaamste strekking is, om wederzijds in de beide lan den aan rechtelijke uitspraken, ook aan vonnissen van faillietverklaring gezag te verleenen. Een vonnis, dat in het andere land geveld is, wordt in het eigen land als niet minder verbindend beschouwd, dan een vonnis van den eigen rechter. Wordt echter bepaaldelijke executie van het in het andere land gevelde vonnis gevraagd, dan zal vooral de rechter van het land; waar de executie moet plaats hebben, een uitvoerbaarheids verklaring moeten afgeven. Het tractaat houdt zich voorts bezig met de rechtelijke bevoegdheid, als gevolg waar van noch de Belg in Nederland, noch de Ne derlander in België kan worden afgetrokken van zijn „natuurlijken" rechter, dat is die van de woonplaats van den gedaagde, zoo als dat in het nationaal rechtelijk verkeer het geval is. De heer Knottebelt hoewel hij aanvaar ding van het verdrag zeer toejuichte klaagde er over, dat niet van te voren een onderzoek gedaan is naar de noodzakelijk heid van het tractaat. Een klacht, welker grond door minister Donner en mr. van Schaik sterk werd bestreden: uit ervaring wisten beide juristen, dat er aan het tractaat behoefte bestaat. Uit het antwoord van den minister op vragen van de heeren Knottenbelt en van Schaik bleek, dat de uitvoerbaarheid van vonnissen niet toepasselijk is op strafvonnis sen en dat er ook geen 'sprake van kan zijn, dat de activisten, die hier te lande wonen, in hun vermogen zouden kunnen getroffen worden, nu de Belgische Staat zich in de rechtsgedingen tegen deze menschen civiele partij heeft gesteld en vermogensconfiscatie eischt. Buitendien bleek, dat ook niet behoeft gevreesd te worden voor competentie-con flicten. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. f en stramme gewrichten, verdrijf 1 die afmattende pijnen van rheo- X matiek en spit met de beroemdej AKKER'. KLOOSTERBALSEM ^verzacht verrassend^ snel. DRUKTE OP HET IJS. Als het iis gaat kruien. DE OUDE ZEUG ONTRUIMD. Badseizoen dra kt«. Van Ameland meldt men aan de N-RaC.: Men zou zich, wat. betreft bet vreemde lingenverkeer, midden in het badseizoen wanen. Bij honderden bezoeken de vreemde lingen ons anders in den winter zoo stille eiland. Te voet, per flets en met arren komen zij over de Wadden.- hier naar toe. Dat het ijs dikwijls voor zwaardere voer tuigen en auto's niet geschikt is, blijkt wel uit de ongemakken, die deze ondervinden. Van de drie auto's die gisteren het eiland trachtten te bereiken bleven twee in d? sneeuw steken en de derde was bij aankomst op Ameland geheel onbruikbaar. Een voor een ar ge spannen paard van den landbouwer Kaste lein zakte bij Hotwerd door het ijs en hoewel het dier gered kon worden kon het den terugtocht niet aanvaarden. J. Wagenaar, die met een ar een tocht over het ijs maakte, kreeg doordat de slede eenige malen over den kop sloeg, zoodanige verwondingen, dat hij naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden moest worden vervoerd. De post wordt thans regelmatig over het ijs gebracht en verzonden. Velen naar Urk. Gisteren hebben honderden personen het eiland Urk bezocht. Het was er veel druk ker dan in de zomervacantie. wanneer er pas sagiersbooten varen. Uit Lemmer zijn 9 per sonen per rijwiel overgekomen, alsmede uit Zwolle en Kampen. Voorts zijn er acht auto's aangekomen. Hedenochtend om 6 uur bij goed weer zou een ijsvlet met post naar Schokland gaan. Urk op Zondag. Het bezoek aan Urk neemt eiken dag toe. Honderden wandelaars, fietsers en tal van automobilisten komen naar het eiland, dat een eenig en onvergetelijk schouwspel biedt. Wie het ingevroren eiland, dat zich zoo schilderachtig hoog boven de ijsmassa's uit verheft, eens wil bezoeken, vindt daartoe thans gelegenheid. Bij den vuurtoren is het den geheelen dag een voortdurend gaan en komen. Wie echter bij voortdurende vorst zijn uit stapje naar Urk tot Zondag a.s. wil uit stellen, zij er op gewezen dat dien dag op het eiland geen enkel hotel of café is geopend, terwijl men er dan ook geen fietsen zal kun nen stallen. Dus mondvoorraad meenemen is het parool! ZwolleMarken over het ijs. Het eiland Marken mocht zich gisteren in een druk bezoek verheugen, zoowel van schaatsenrijders als van auto's. Tientallen auto's waren geparkeerd voor den dijk, waar anders visschersvaartuigen gemeerd liggen Het was een zomerschen winterdag op het Zuiderzee-ijs! Een auto uit Zwolle was over het ijs naar Marken gekomen en de kranige be stuurder werd luide door de Markensche jeugd toegejuicht. Tot dusver was er nie mand, ook geen ander voertuig, in geslaagd dezen tocht te volbrengen. DE „OUDE ZEUG" VERLATEN. Van Wieringen meldt men aan de N. R. C.: Met het oog op het gevaar als het ijs in de Zuiderzee begint te kruien, hebben de be woners van de Oude Zeug Donderdag hun woonplaats verlaten en zijn zij naar Wierin gen gekomen, waar zij tijdelijk zijn onderge bracht. 16000 brooden. Het Groningsc'r Noodcomlté Februari 1929 heeft van de bakkerspatroonsvereeniging „Groningen" 16000 brooden ontvangen ten einde deze in de eerstkomende 14 dagen aan de daarvoor in aanmerking komende nood lijdenden uit te reiken, De bevroren gootsteen. Een juffrouw In Tongelre, aldus de Meier. Crt. had 's nachts het waterleidingkraantje met een klein straaltje boven den gootsteen open laten staan om aldus de bevriezing der waterleiding te voorkomen. Dit nlan lukte. De waterleiding bevroor niet. Maar de „gutsteen" bevroor wel! En zoo gutste de „gutsteen" 's nachts vol en de keuken ook een paar voet en toen de - juffrouw 's mor gens ln de keuken kwam was het een pracht ijsbaan geworden. Alle petroleumkachels uit de buurt werden aangesleept. De kachel werd aangemaakt om de keuken te ont dooien, men begon te steken met schoppen en te slaan met hakbijlen en ten slotte heeft men vier volle kruiwagens ijs het huis uit gesleept. De Juffrouw zal deze methode om de wa terleiding niet te laten bevriezen niet meer toepassen, zegt zij. Druk verkeer over de Oude Maas. Donderdag is een nieuw gemaakte weg over 't- ijs van de Oude Maas van Dordrecht naar Zwijndrecht in gebruik genomen. De oude sinds 11 Febr. j.l. gebruikte weg had door het enorme autoverkeer veel geleden, wat uit de onderstaande cijfers op te ma ken is. Van 's morgens 7 tot 's avonds 6 uur (de uren waarop de weg voor autoverkeer is opengesteld' trokken Dinsdag en Woensdag jl resp. 717 en 771 auto's over de rivier naar en van Dordrecht, niettegenstaande hot doorgaand verkeer geheel is gestremd. Ter vergelijking diene dat de veerdienst op de drukste dagen der laatste Jaren n.l. op twee den Pinksterdag 1927 resp. 539 en 866 auto's overzette van 's morgens 5 tot 's nachts 1 uur. Het gemiddelde getal auto's, dat dage lijks over de Ou<je Maas trekt, bedraagt circa 700. net ijs op de groote rivieren. Naar wij vernemen worden door den Rijkswaterstaat thans alle noodige maatre gelen getroffen om bij den invallenden dool zoo spoedig mogelijk het ijs op de rivieren te breken, ten einde dit zoo snel moaelijk naar zee af te voeren. Ook worden voor zorgsmaatregelen genomen om bij even- tueele moeilijkheden gereed te zijn. Verschil lende groote ijsbrekers zijn door den Rijks waterstaat gecharterd. De groote IJsbreker „Siberië" van de N.V. Ned. Stoomsleep- dienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam zou he denochtend vroeg naar den Moerdijk ver trekken om in dienst van den Rijkswaterstaat het ijs op het Hollandsch Diep te breken. Ook de ijsbreker ..België" van dezelfde firma zou heden met hetzelfde doel naar den Moerdijk vertrekken. Ook het Ncderlandschc Roode Kruis treft maatregelen om in geval van nood gereed te zijn. Ontsporing bij Goor Op de lijn Neede-Hellendoorn is gister morgen tusschen Gelselaar en Diepenheim de goederentrein, welke ongeveer 7 uur te Goor moet aankomen, ontspoord. Zestien wagons geraakten buiten de rails. De lijn werd vrij ernstig beschadigd. Het voorste gedeelte, dat niet ontspoorde, is doorgere den. De reizigers, die met een volgenden trein op de plaats van het ongeval aan kwamen, moesten overstappen. Zij werden met veel vertraging verder vervoerd. Met be hulp van hblptreinen uit Winterswijk en Hengelo was men druk bezig de lijn weer vrij te maken. De materieele schade is aan zienlek. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet hij voor, meldt, de NR.Ct. RUMOER IN DEN ROTTER. DAMSCHEN RAAD. DE PUBLIEKE TRIBUNE ONTRUIMD. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden raadszitting werd van communistische zijde een interpellatie gehouden over het verstrek ken van schoeisel, kleeren en dekens aan de werkloozen. Tijdens de debatten ontstond eenig tumult op de publieke tribune, meldt de Tel. Heftige interrupties van de bezoekers der publieke tribune werden tusschen de de batten geworpen, waarop de voorzitter de zitting schorste en het verwijderen van de personen die geroepen hadden, gelastte. Door rechercheurs van politie moesten de onwil lige publieke-tribunebezoekers worden wegge bracht. Daarna kon de zitting worden voort gezet. MUZIEK. CONCERT IN DE JULIANAKERK Met werken van Joh, Seb. Bach bezorg den de heeren Henk van Kempen en Mart. J. Lürsen (fluit), mej. Betty Dijkstra en de beer Piet Halsema ons een zeer interessan ten avond. De beteeken is van dezen muziekavond was echter niet voldoende doorgedrongen tot, de bewoners van Haarlem-Noord, want gemak kelijk hadden zij kunnen zorgen, dat de Ju- lianakerk geheel gevuld was geweest. Terecht sprak ds. Blauw in zijn openingswoord de verwachting uit, dat de weggeblevenen on gelijk zouden erkennen zoo zij vernamen hoe hier voor een zoo luttel bedrag zooveel goeds was geboden. Inderdaad was het gehalte der muziek, en de wijze waarop zij werd uitgevoerd, een gang naar de Julianakerk overwaard. Het kerkgebouw heeft voor Bachs mooie fluitso- naten een goede acoustiek. de klank van het orgel kemt er uitstekend tot zijn recht en een klankvolle sopraanstem kan er wonde ren doen. Betty Dijkstra hoorden wij nog nimmer zoo goed zingen als dezen avond. De zalen, waarin wij haar tot nu toe hoorden, boden voor haar stem een te beperkte ruim te, waarin zij niet zonder moeite de draag wijdte harer stem kon fLxeeren. Dit geluk te haar in de Julianakerk buitengewoon goed. Het rustig opzetten van den zangtoon, het zeer gelijkmatig aanzwellen, het veel moeilijker terugkeeren tot het punt van uit gang fde kunst die men het „messa di voce" noemt), kan men bezien van den technischen kant alleen. Maar veel meer waarde krijgt die kunst voor den hoorder, zoo zij in het lied DE AFSCHAFFER. Giet Kamerlid Braat vBrzochfc zUn voorstel tot afschaffing van den zomertijd op 1 Maart in de Kamer te behandelen.) Braat. wat ga je nou beginnen. Ben je nou je hersens kwijt? Man. hoe kon je dat. verzinnen. Eu nou net. in dezen tijd; Dit Ls niet, je kon hei weten. Als een lid van 't parlement. Dat al jaren heeft gezeten, 't Psychologische moment; Op 1 Maart vraag je beslissing. Waarom k even vragen wil. Is die datum geen vergissing. Meen je soms niet 1 April? Menschen noemen Je een drijver. En dat is niet aardig. Braat. Ik bewonder graag je ijver. Maar je bent geen diplomaat.; Man. wat ben je voor een droomer. Met gepast respect gezeiri. Holland snakt naar: altijd zomer. En liefst nooit meer.... wintertijd. vermag te ontroeren, m.a.w. zoo zij geen doel is, doch slechts middel. Het ontging ons evenwel niet. dat Betty Dijkstra somwijlen opzettelijk het groote toonvolume zocht. In de aria „Gerechter Gott" hield deze zucht tot groote geluidsexuaxisie niet altijd gelij ken tred met de ademtechniek. Een vier a vijf malen ongemotiveerd ademhalen wijst op een tekort, dat ever.wel was te camouflee- reu, zoo alles méér werd gebonden in een matige klankgeving. Artistieke bevrediging gaf aan weer het sober gehouden „Melne Seele. lass es gehen" en over het algemeen werden juist de lledeien uit Schemelli's Ge- sangbuch het gelukkigst gezongen, ook in technisch opzicht. In het bijzonder noemen we uog „Mein Jesu, was für Seelemveh". Met zulke liederen droeg zij belangrijk bij, den avond te maken tot een zuiver genot. He; muzikaal samenspel van orgauist en fluitist was ook doorgaans van greote beko ring. en naast die muzikaliteit was ook tech- hisch alles zoo goed verzorgd, dat er niets in den weg st-onc. tot bet scheppen van een atmosfeer, die het gehoorde op hooge.r piau voerde De beel enkele momenten, dat wij een vlekje bespeurden als in het slot-aliegro der solosonatt tin de reprise was het weer in orde; deed aan den totaal-indruk van bet concert geen afbreuk. Stemmingsvol waren ook ae orgelsoli van Piet Halsema Naai- mijn smaak kon in het koraalvoorspel „Wachet auf ruft uns die Slimme", het cantus fir- mus in de tenor nog een extra spreken 8- voets register verdragen, zonder dat. Halse ma'; duidelijk uitgesproken bedoeiing, dit toonstuk sober te houden, daardoor in het gedrang behoefde te komen. Met de ook tech; isch zeer goed verzorgde weergave van Bach's „Passacaglia". waarmee de orga nist dit concert besloot, gaf hij bewijzen van door smaakvolle registratie te kunnen be lichten het fijne weefsel van een van Bach's meest intéressante orgelwerken. Na deze grootsche beëindiging bracht as. Blauw het offlcieele slot. Na een hartelijk dankwoord aan de concertgevers, die geheel belangeloos hun gaven stelden in dienst van het goede doel, richtte hij zich tot de aan wezigen om hun uiteen te zetten, waarvoor er in het bijzonder viel te werken. Vóórdat in het Noorden van Haarlem-Noord alles is volgebouwd, heeft men alreeds, beslag moe ten leggen op een gedeelte grond en nu gaat men binnenkort een tweede lagere school stichten. Daar zal ook verrijzen het gebouw waarin het jeugdwerk kan worden onderge bracht. terwijl ook moet worden gedacht aan het gebouw voor wijkverpleging, zoodat de diacones gelegenheid en ruimte heeft, haar werk onder te brengen. Met een herinnering aan de te houden bazar, Dinsdag 5 Maart, ten 3 ure, Colensostraat, en een opwekking om niet slechts te komen zien doch vooral te koopen, besloot ds. Blauw den avond, waar van voor het bouwfonds de pecuniaire waar de evenredig moge zijn aan de artistieke bo- Leekenis die hij had voor de aanwezigen, die naar dit mooi geslaagde concert kwamen luisteren. G. J. KALT. Het zesde Bachconcert Mengelberg en Mevrouw Noordewier Het zesde concert in dit. seizoen der Haar- lemsche Bachvereeniging wordt gegeven Dinsdag 26 Februari door het Concertge- bouwox-kest onder leiding van dr. Wiüem Mengelbei-g, eerelid en lid van verdienste der H. B. V. in de Gemeentelijke concertzaal. Soliste is mevrouw A. Noordewier—Reddin glus, cere-lid der Haarlemsche Bachver eeniging. Het programma vermeldt: Symphonic in C. gr. t. van Schubert, Aria uit do cantate no. 57. „Selig ist der Man" van Bach, Aria uit het oratorium „Esther" van Handel en Suite uit. de Opera „Aicina" van Hixndel. Hymne en die Nacht van Diepenbrock. opge- drag enaan Aaltje Noordewier-Reddingius. Na afloop en vóór het begin zullen er ex tra-trams loopen van en naar Zand voort. Bloemendaal, Overveen, Heemstede, Soenda- pleln en Den Hot. Naar het Engelsch van H. A. VACHET.L, 45) Samantie, merkte George op. is door en door een Spragge. van de beste soort. Ik ben haar spoor gevolgd ennu weet ik het. Moeder en zoon aten zwijgend, ieder in zijn eigen gec&chten verdiept. George wou je graag zien! zei juffrouw Spragge tegen Hazel, toen ze weer in de z ikenkamer kwam. Hij zal zoo boos zijn! Omdat je in zijn kamer gegluurd hebt? Ja! Daar hoef je je niet druk over te maken, liefje! Ontvang nem maar een oogenblikje, dan ben je er doorheen. Dan kun je daarna misschien wat slapen! Misschien was het wel goed, als ik hem even sprak! Juffrouw Spragge ging hem roepen. n. Georgnaderde op zijn teenen. Hij hoorde haar murmelen: Kus ïhë niet. George, je moet me niet opwinden. Ik ben nog zoo zwak! Hij nam haar hand en drukte die zacht jes. Zou je me kunnen vergeven? Mezelf vergeef ik het nooit! Ik ben zoo bang voor je. Je moetrazend zijn! Ópjou? Hij nam een stoel en ging naast haar zit ten. Zij deed haar oogen weer dicht. Toe, doe het gordijn dicht! Hazel's stem. zoo levenloos, zoo vreemd koe,! verkilde het bloed in zijn aderen. Zij ging verder: Waarom heb je mij niets van die slangen verteld? Hij gaf onbeholpen een uitleg, zich be roepend op haar afkeer van de slangen dn van Home's loods. Toen hij klaar was kwam er een nieuwe vraag. Waarom ging je verleden nacht met een buks uit? Om een hert voor jou te schieten! O! Nu werd alles haar zoo duidelijk als de dag. Ze schaamde zich eigenlijk wel een beetje, maar dat versterkte haar gevoel van ergenis. omdat hij haar in het duister ge laten had omtrent de juiste redenen van zijn geheimdoenerij. Je had het me best kunnen vertel len! Ik had je ermee willen verrassen. De jacht is eigenlijk nog niet open, maar dat kon me niets schelen. Juist! Er volgde een langdurig zwijgen. George zat sprakeloos, niet ln staat om Hazel's ge dachten te volgen. Toen zei ze zachtjes: Ik dacht, dat Je misschien iets deed. wat in strijd met de wet was, dat tusschen ons kon komen te staan. Je had me stormenderhand veroverd enen ik zou zekerheid heb ben. Hij begreep er niets van. Wat dacht je dan wel, dat ik uitvoerde. Hazel? Het was erg onnoozel van me! Wat dacht je, dat ik uitvoerde? Zijn stem was onverbiddelijk. Ik weethetniet! Je had me gezegd, dat de squatters in deze heuvels niet heelemaal eerlijk waren. En je dacht misschien, dat ik was net als zijniet, heelemaal eerlijk? Zij antwoordde zwakjes- Ik weet het niet! Maar nu wist hij 't. Op ironischen toon zei hij: Je dacht misschien ,dat ik een deugniet was? Het was dom van me! Ja, dat was het! ZÜ wilde hem niet aankijken, maar ze voelde, dat zijn ocgen op haar gevestigd wa ren, dat hij haar woog en te licht bevond. Zijn zwijgen werd pijnlijk. En toch. als ze hem werkelijk had begrepen, zou ze geweten hebben, dat zijn hart overvloeide van teeder- heid, dat het beroep van haar zwakheid op zijn kracht onweerstaanbaar was, dat er maar een ding hem wierhield, haar in zijn armen te nemen. Haar wensch, dat hij haar niet opwinden zou Zij sprak het eerste weer. Samantha heeft mij het leven gered. De dokter heeft het gezegd. Dat. ls een feit. Samantha heeft schit terend gehandeld. Die uitdrukking trof haar diep Hazel dacht: Hij bedoelt, dat ik het 'm nooit zou leve ren. Wilbur zou nooit van zijn leven zoo'n tactvolle opmerking gemaakt hebben. Zij trok haar hand weer onder het dek met een terugdeinzen voor elke aanraking, die hij ab soluut niet begreep. Samantha heeft een hekel aan me George. Heeft ze je dat gezegd' Natuurlijk niet! Ik heb het geraden. Ik neem het haar xxiet kwalijk. Ik vind haar be wonderenswaardig. Ze heeft me gered, omdat jij van me houdt. Ze had mc best kunnen laten doodgaan. Wat zeg Je? Hd .«r>rak ongeloovig. Hazel had zijn eer lijkheid in twijfel getrokken en dat had hem maar medelijden en misschien een licht spot tend geamuseerd-zijn ingeboezemd, maar deze beschuldiging van Samantha vervulde hem met verontwaardiging. Je bent niet wijs! Ik ken Samantha door en door. Wij zijn samen opgegroeid. Er is peen zachter ziel in deze heuvels e.n geen dapperder ook! Ze Is net als moeder! Wel... zijn stem trilde en stokte als er een man zou komen en me vertellen, dat. Samantie je zou hebben kunnen laten liggen, ora te sterven, dan zou ik. dan zou ik hem vermoorden Je zult mij nog vermoorden, als je zoo schreeuwt! Het spijt me erg, maar Samantha is Samantha! En daarom ben ik van plan. jou aan haar af te staan! III. jra v..,c -erlamd van ontstelde verbazing. Door haar oogleden heen begluurde ze de uitwerking van haar woorden. Ze was voor bereid op een hartstochtelijke uitbarsting, die ze zou moeten afweren met zuchten, beven de lippen en tranen. Toen zijn antwoord kwam, raakte het kant noch wal, meende zt|. Dat komt van het vergifofvan de whiskey. Toen lachte hij. Maar zijn vuisten waren g»bald en zij kon zijn groote spieren als touwen gespan nen onder zijn dunne mouwer. zien. De ade ren op zijn voorhoofd zwollen op. .(Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9