DE DIEREN HELPT!! EN DE HEVIGE KOUDE Hoe het moet. Een snoer, wel geen paarlen snoer, maar van sousjcs, in de vogelwereld minstens even kostbaar. Verontwaardigde dame tot stationsbeambte: Wat heb ik in vredesnaam aan een spoor boekje, als de treinen altijd te laat zijn. Stationsbeambte: Als u geen spoor boekje hadt, zoudt u niet kunnen zien, dat de treinen te laat zijn. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE BLAD Hoe hebben zij het poolklimaat doorstaan? Een kwaden De meeuwen worden niet vergeten. lederen dag is er de vriendin der vogels die in volgel nooden wil voorzien. tijd achter den rug. Uit andere landen krijgen we berichten dat vele dieren, als gemzen, de lage tempera tuur niet doorstaan hebben. We moeten ook niet uit het oog verliezen, dat de tijd, die achter ons ligt, een klimaat had, dat over een komt met het klimaat van den Ijstijd, toen ook de Oosten en Noorden wind over- heerschend was. Het ijs bedekte toen, ook in den zomer, onze Noordelijke provinciën. Toen er een tijd kwam met andere winden kregen we het klimaat, dat we nu kennen. De ijsbedekking van de Wadden en de Zui derzee biedt dus een tafereel, dat wel in veel opzichten overeen zal komen met het Noord-Nederlandsche landschap in den ijs tijd. Dat een aantal diersoorten deze tijde lijke klimaatswijziging, die slechts eenmaal in een menschenleven plaats heeft, niet ge heel doorstaat, is dus geen wonder. De mensch, die op ander gebied zooveel natuurvemieling op zijn geweten heeft, is hier toch in veel opzichten een helpende factor. oed voor het ongedierte, die vorst?, is zoo de vraag, die mij reeds enkele ^5Ï malen gedaan is. In andere winters moet ik de vragers al tijd ongelijk geven. Want tegen een normalen winter is het meeste gedierte uitstekend bestand. De één, als de egel, houdt een winterslaap, anderen, als wormen, kruipen iets dieper weg in den grond, weer anderen, als roofdieren toonen iets grooter activiteit in het vaneen van hun prooi en dieren als eekhoorns profiteeren van de wintervoorraden, die ze aanlegden. De vogels redden zich meestal ook wel, vooral met de hulp van den mensch; som mige soorten als spreeuwen lijden wel erg van de koude omdat ze hun winter feitelijk in een milder klimaat door behooren te brengen, zooals ze vroeger deden. Het kleine „ongedierte", de schadelijke in secten, die dan meestal bedoeld worden bij het stellen*van een dergelijke vraag, brengen of diep in den grond of in een toestand van verstijving, die veel overeenkomst heeft met den winterslaap van zoogdieren,' den winter door. In lederen paardestal in Perzië vindt men ook een varken. Men gelooft, dat het zwijn op den gezondheidstoestand van de paarden een gunstigen invloed uitoefent. Het grootste tempelgebouw der aarde is de Ammontempel, welke op den rechteroever van den Nijl was gelegen, bij het plaatsje Karnak, De oppervlakte van dezen tempel men vindt nu alleen de ruïnes bedraagt bijna een vierkante K.M. De zaal is zoo bui tengewoon groot, dat daarin de Keulsche Dom een plaats kon vinden. Doch in deze zaal kunnen hoogstens een paar honderd menschen een plaats vinden, daar de ruimte is ingenomen door geweldige zuilen, welke 25 meter hoog zijn en een afmeting hebben van 10 meters. In Canada komen op 103 mannen, 100 vrouwen voor. De saxophone is een uitvinding van den Franschen musicus Adolphe Sax, die van 1840 tot 1394 leefde. In Zweden is het geen gebruik, dat de ge- neesheeren hun klanten de rekening stu ren. Iedere patiënt betaalt daar den dokter naar zijn vermogen. Het oudste deel van het slot te Berlijn be zit muren van bijna drie metei dikte, De stuwdan van den Nijl is 1.8 K.M. lang. is van boven 12, beneden 35 M. breed. De kunstmatige zee kan thans 2 1/8 milliard kubieke meter water bevatten. Jaarlijks worden in Europa ongeveer 4 millioen huwelijken gesloten. Het vaticaan van Rome bevat een geza menlijke oppervlakte van 55.000 vierkante meter. De geuouwen omgeven 20 binnen plaatsen. die 35.000 vierkante meters groot zijn. De gebouwen bevatten rond 1000 zalen, kamers en kapellen. Van de gedichten van Heinrich Heine zijn er meer dan 3000 op muziek gezet. Erger is het, wanneer er een kwakkelwin- ter komt. Dan worden veel dieren en trouwens ook planten door zacht .weer tot activiteit geprikkeld en plotselinge koude, die daarop volgt, is dan wel zeer fataal. Hoe de dieren dezen winter, die het pool klimaat gedurende eenige weken in onze streken gebracht heeft, doorgebracht zullen hebben is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Ie Kerstdag was de laatste zachte dag. Daarna werd het geleidelijk aan met eenige ups en downs kouder tot in verschillende nachten de thermometer 's ochtends voor zonsopgang hier tusschen Overveen en Haarlem temperaturen aanwees van 29 tot 32 gr. Fahr. beneden het vriespunt, soms met sterken wind. De plantengroei, die hier inheemsch is was nog niet door zachte Januari-dagen uït- geloopen en zal dus practisch geen schade ondervonden hebben van de koude. Die dieren, die in mindere mate een rust periode doormaken dan de planten, hebben naar mijn meening een kwaden tijd achter den rug. De watervogels zijn gewoon in normale winters het water open te houden door het ijs af te knabbelen, maar nu lukte dat niet! Hun voedsel, (zeedieren) is niet te vangen Tvant het zit diep onder het ijs en maakt daar zelf, door gebrek aan lucht, een slech ten tijd door. De landvogels hebben behoefte aan drin ken, aan zaden van planten, sommige soor ten aan kleine insecten. Het drinken is het moeilijkste te verkrij gen in een vorstperiode, want in ons land zijn weinig bronnen, zooals in bergstreken. Maar uit de moeite, die v^e vogels doen om aan voedsel te komen bij de menschelij- ke woningen, kunnen we toch wel opmaken dat ze het hoog noodig hebben. Een leeraar vertelde mij dat de meezen op. zijn hand hennepzaden kwamen eten. De meeuwen, die anders aan het strand zitten, durven nu zelfs in smalle straten, ver van de grachten, brood te gaan bemachtigen. Ratten zijn minder schuw dan anders, ko nijnen redden zich met wat spriet jes, wat mos en de schors van afgewaaide takken en jonge boompjes. OVER HET BEGRAVEN VAN HONDEN Honden zijn in hun derde of vierde jaar in den bloeitijd van him leven. Tot hun zesde jaar kunnen zij krachtig en gezond blijven, maar daarna gaat het bergafwaarts en een hond van acht jaar wordt al beschouwd als een grijsaard. De oudste hond waarvan ooit gehoord is, was een spaniel die 26 jaar leef de. Merkwaardig is het, dat oude honden, vooral zij die in hun goeden tijd staaltjes van bijzondere scherpzinnigheid gaven, tot het laatst hun geestvermogens behouden. Volgens de mythologie der Germaansche volken is de hond de bode van den dood. Talrijk zijn de staaltjes van bijgeloof, die betrekking hebben op gestorven honden. Vooral de zwarte honden spelen daarbij een rol en zoo waart er volgens de overleve ring in Zweden een koppel daarvan rond met vuurspuwende muilen. Voor den heide bewoner zijn deze honden even onheilspel lend als de „Vliegende Hollander" voor den zeeman! Hoe worden doode honden opgeruimd? Deze opruiming geschiedt dikwijls door den vuilniswagen, maar daarin ligt toch iets zeer stuitends, terwijl de openbare gezond heid er zeker ook niet door gediend wordt. Doode honden worden soms in het water ge worpen, raken verward in het oeverriet en zwermen vliegen zorgen dan voor versprei ding van hoogst schadelijke, zelfs vergiftige kiemen. Dierencrematie bestaat nog niet. Dus schiet er niets anders over dan begra ven. Hoe men ook hierover denken moge, het is voorloopig de beste manier. In Londen, Parijs en Amsterdam bestaan hondenkerk hoven. Tegen vergoeding van de noodzake lijke onkosten kan men daar honden doen begraven of ze zelf in hun laatste rustplaats leggen. Het gebruik van het begraven van honden is reeds zeer oud. Bij de oude Mexicanen werd de hond der overleden eigenaar mede in het graf gegeven en dit geschiedde ook bij het begraven van kinderen omdat, volgens het volksbegrip, de kleinen dan beter den weg zouden kunnen vinden. In Japan wor den thans nog dikwijls de honden begraven met hun koppen boven den grond en wordt hun nog voedsel toegeworpen. Op Celebes begraaft men honden om grooter vrucht baarheid der aarde te verkrijgen. Op zijn slot Sanssouci liet Frederik de Groote een ruimen grafkelder maken voor zijn windhonden en talrijk zijn de momen ten ter nagedachtenis van honden opgericht. Alexander de Groote bouwde zelfs een stad ter nagedachtenis van zijn hond en Sergius, patriarch van Constantinopel van 608639, bepaalde dat op den sterfdag van zijn hond Arzibur elk jaar een treurdag zou gehouden worden. Jaren geleden stierf te Londen een daar algemeen bekende hond, Syras gehee- ten, die vroeger door Prins Karei van Dene marken aan een bekend Engelsch tooneel- speler was gegeven. De hond werd te Sardale begraven; zijn kop rustte op een kussen van bloemen, in een lijkkist van rozenhout. Veertig rouwdragenden volgden, in automo bielen gezeten en op het graf werd een fraai monument opgericht. Dit moet als overdre ven beschouwd worden, maar het begraven van huishonden op een eenvoudige wijze is, vooral ook voor kinderen, minder stuitend voor het gevoel dan de opruiming per asch- kar, zooals dit nog maar al te veel geschiedt. In sneeuw en modder is het lastig voedsel zoeken. Daarom strooit men het op dierte van de hertenkamp dan ook betreden wordt» TWEE MERKWAARDIGE BOEKEN. De bibliotheek van de Academie van we tenschappen te Leningrad herdenkt, deze maand, het feest van haar twee honderdja rig bestaan: In de verzameling van de bi bliotheek bevinden zich twee merkwaardige boeken. Een miniatuuruitgave van het werk van den Russischen fabeldichter Krylow is in een boek saamgesteld, waarvan het for maat een milimeter kleiner is dan een post zegel. Dit unicum werd in het jaar 1855 door de Staatsdrukkerij in Petersburg als een cu riositeit gemaakt. Bij het zetten van dit eigen aardige boek gebruikten de zetters 'n loupe. De letters waren uit zilver gegoten. Een an der boek dat eveneens een unicum is, werd in de academie der wetenschappen in het jaar 1856 gedrukt. Het boek weegt 24 K.G., is anderhalve meter hoog en bevat een be schrijving van de kroning van Tsaar Alexan der II. De tekst Is met prachtige etsen ver sierd. De band is uit saffiaanleder, de hoe ken zijn in brons gevat. Ik wou zei hij dat ze eens een nieuwe uitdrukking uitvonden. Het is altijd: het blozende bruidje. Nou zei zij als Je in aanmerking neemt, wat voor soort bruidegoms zij in den regel bij zich hebben, is het geen wonder, dat ze blozen. het gereinigde voetpad, dat door aüerhand gc- Veel grondeigenaren geven hun bosch wachters opdracht op hun buitens door het open hakken van gaten in het ijs visch en vogel te helpen. Herten, beter gezegd reeën, worden gevoederd en bij de woningen vin den de vogels voedsel en beschutting in ha gen, klimplanten en groenblijvende heesters. De composthoop van den tuinman bevriest niet licht door haar poreusheid en broei- warmte en de lijster graaft en wroet er in en vindt menigen vetten worm. De natuurlijke beschutting, het veder en haarkleed, is op normale winters goed inge richt. De vogels zetten hun veeren ruim uit, zoodat een dikke luchtlaag, (een slechte koude-geleider) hen beschermt. Het haar kleed van de zoogdieren is in den winter ook dikker dan 's zomers. Dank zij eenige extra beschutting in het terrem weten een groot deel van de dieren de koude te doorstaan, wanneer ze aan hun voedselbehoefte weten te voldoen. Daar wij menschen zooveel die ren dooden, rust op ons de plicht dien voed- selnood te lenigen in zoo'n korten van van schaarschte. Ook deze bron Iaat hen in den steek. En teneinde raad, verlaat dit slacht offer van een bevroren waterleiding het terrein van zijn teleurstelling. C. SIPKES.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15