BU1TENLANDSCH 0VERZICHT VERSPREID NIEUWS. OOK DE JAPANSCHE REGEERING KRIJGT EEN KLAP. BIR'NEHIAHD VORST JOHANN II VAN LICHTENSTEIN. t BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 ZESDE BLAD Een feitelijke nederlaag voor de Engelsche regeering? 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t B. N. blijft heden beperkt tot eenige verspreide berichten die een uitvoeriger be spreking overbodig maken, e.j. die hieronder volgen: Nederlaag voor de Japansche regeertng. De Japansche regeertng heel't een gevoeli- 5en klap gekregen doordat het Huis der Pairs niet 172 tegen 140 stemmen een reso lutie heeft aangenomen, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de onbescheiden heid en de onachtzaamheid v:.n den premier baron Tanaka in verband met het aftreden van den minister van onderwijs Mizoene in Mei van verleden jaar. Bij deze zaak is de positie van den keizer betrokken, welke, zoo beweren degenen, die Tanaka critiseeren, de premier poogde te bezigen om een politieke crisis te boven te komen. Door deze resolutie is de positie der regee ring in het Huis der Pairs verzwakt en wor den de belangrijkste wetgevende maatrege len bedreigd. Belangrijk memorandum in Genève. De voorstellen van den Canadeeschen ver tegenwoordiger in den Volkenbondsraad Dandurand tot verbetering der procedures inzake de minderheden zijn bekend ge maakt. Zij komen tegemoet aan het reeds door Jhr. Beelaerts van Blokland in Sep tember genoemde bezwaar, dat de raadsle den, die zitting hebben in de raadscommissie voor minderhedenquaesties tijdens hun be trekkelijk kort verblijf te Genève te veel door de overige raadsbezigheden in beslag worden genomen om een diepgaande studie van de onderwerpen, waarover de minder hedenquaesties loopen, te kunnen maken. Dit is de voornaamste reden waarom Dan durand voorstelt, de bestudeering der min- derhedenpetities toe te vertrouwen aan een raadscomité, waarin bij voorkeur niet de ge wone vertegenwoordigers in den raad, maar veertien door hen aan te wijzen deskundigen op het gebied van het minderhedenvraagstuk zitting zouden nemen. Aan het gevoel van ontevredenheid der minderheden, wier klachten door de raadscommissie van drie werden afgewezen, zonder dat hun hierom trent eenige mededeeling werd gedaan, ko men de voorstellen van Dandurand ondanks de geruchten die dienaangaande de ronde deden, niet of niet voldoende tegemoet. Vol gens de thans bestaande procedure worden de minderhedenpetities door het Volken bondssecretariaat in ontvangst genomen. Dit zendt den verzoeker bericht van ontvangst. Daarna beoordeelt het secretariaat of de pe titie ontvankelijk is of niet en zendt haar in het eerste geval toe aan de regeering die de quaestie aangaat. Daarna komt de questie in behandeling bij het raadscomité van drie, dat aan den volledigen raad rapport uit brengt. Dandurand stelt nu voor dat voortaan de regeering waartoe de minderheid behoort, de petities in ontvangst neemt, aldus het Hbld. De minderheden kunnen dan verzoe ken, de petitie binnen 30 dagen aan den Volkenbond door te zenden. De regeering moet hieraan gevolg geven tenzij zij een po ging wil doen om met de petitionarissen tot eon schikking te komen. Mislukt deze dan moeten de minderheden hun redenen mee- deelen waarom zij hun verzoek handhaven. Zij kunnen hun regeering vragen binnen 40 dagen de geheele correspondentie aan den Volkenbond toe te zenden. Verzuimt de re geering dit, dan kunnen, de minderheden zelf hiertoe overgaan. De regeéring is verplicht, de petitionarissen te antwoorden en hen af schrift te zenden van de opmerkingen waar toe de petitie haar aanleiding geeft. De Iersche Royalisten krijgen 't voile pond. Begrijpelijkerwijs zijn de „diehards" in de conservatieve partij overgelukkig met het succes van hun rebelsch optreden, zegt het Hbld., van Dinsdag 1.1. De verklaring die de premier gisteren in het Lagerhuis heeft af gelegd, dat de aan de Iersche loyalisten toe gewezen schadevergoedingen ten volle zullen worden uitbetaald, kwam als een groote ver rassing, daar de beslissing hierover niet voor de volgende week werd verwacht. Klaarblijke lijk heeft de premier in eigen persoon deze beslissing doorgedreven in een gisteren ge houden bijeenkomst van ministers, waarin de kanselier van de schatkist overreed werd, de extra uitgaaf, die op 400.000 pond sterling geschat wordt, toe te staan. Daarna werd in- derhasat aan majoor Hills opdracht gegeven een vraag te stellen, die Baldwin in de ge legenheid zou stellen, zijn verklaring af te leggen. Clynes heeft, over het optreden van de regeering geïnterviewd, verklaard, dat men de betaling van eereschulden van de regeering alleen kan afdwingen door de bedreiging, dat zij ten val zal worden gebracht. Gelijk thans gebleken is, beteekent het ja, als minister Churchil neen zegt,, meende Clynes. Ook Commander Kenworthy zeide, dat de positie van den kanselier zeer is verzwakt en dat dit het begin is van een ineenstorting van de regeering. Nieuwe oorlog in China? Een hevig kanonvuur, dat naar geschat wordt komt van een afstand van 15 mijl, is in Tsjefoe gehoord. Vermoed wordt, dat maarschalk Tsjang Tsoengtsjang, de vroe gere militaire leider van Sjangtoeng, die 19 dezer te Loengkau, gelegen op 90 mijl ten westen van Tsjefoe met 5000 man is aange komen, den nationalistischen commandant van Tsjefoe tracht te verdringen en af te zetten. Het kanonvuur schijnt er op te wijzen, dat Tsjang een aanval doet op de nationalisti sche verdedigingswerken in de buurt van Foesjanhsien. Volgens later ontvangen berichten zou de toestand in het Noordoosten van Sjantoeng hoe langer hoe ernstiger worden. De aan hangers van maarschalk Tsjang Tsjoeng- tsjang hebben zich van verscheidene belang rijke steden meester gemaakt, waaronder Klautsjau en het geheele gebied ten Noor den daarvan tot aan de grenzen van Wei Hai Wei, met uitzondering van Tsjefoe. Er zijn teekenen die er op wijzen, dat Tsjang's invloed zich naar het Westen uitbreidt. Voor de regeeringstroepen is het moeilijk Tsjang aan te vallen, want deze wordt in het Wes ten beschermd door de Gele Rivier en in het Zuiden door de Japansche militaire zóne langs den spoorweg naar Sjantoeng, welke de Chineesche troepen niet mogen betreden. (Reuter). Politieke chaos in Afghanistan. Volgens berichten van de Afghaansche grens heerscht in Afghanistan een politieke chaos. De groepeering der stammen rond de verschillende leiders zal wel niet bekend zijn voor het einde van de vastenmaand Rama dan. Men verwacht niet, dat er een stabiel regime zal worden ingesteld, zegt de Tel. In verband met geruchten over het ophef fen van het Brltsche gezantschap te Kaboel wordt, volgens berichten uit Berlijn, aan de Duitsche bladen gemeld, dat allé regeerin gen met het oog op het onoverzichtelijke van den toestand in Afghanistan haren verte genwoordigers opdracht hebben gegeven zoo te handelen als naar verloop der omstandig heden gewenscht is, De diplomatieke verte genwoordigers staan onderling voortdurend in nauw contact. Het is üiet uitgesloten, dat in dit verband ook de kwestie van terugtrek ken der gezantschappen opduikt. Duitschland's eerste aanbod. Het eerste door Duitsehland gedane aan bod aan de expertscommissie voor het her- stelvraagstuk bedraagt, naar verluidt, 87.500.000 pond sterling per jaar (1750 mil- lioen goudmark), hetgeen 37.5 millioen pond (750 millioen goudmark) minder is dan vol gens het Dawesplan verschuldigd is. NGEZONDEN MEDEDEEHNGEN a oO cent» per regel. EEN ZAAK WAAR MUZIEK IN ZIT. VERDACHTE SPEELDE ONTROEREND Wij lezen in de Tel.: De 40-jarige J. H. B. te Amsterdam, zich musicus noemende, stond Donderdag voor de Tielsche rechtbank terecht. De zaak was, dat verdachte te Lienden „Een vaste burcht" had geblazen en deze uitvoering had doen vooraf gaan door een toespraak, waarin hij zeide te komen voor een liefdadig doel voor de arme gezinnen in Nederland en afgezonden te zijn door het comité voor de nabestaande betrekkingen van de schipbreukelingen van den Hoek van Holland. Door dit listige verhaal had hij volgens de dagvaarding verschillende vrou wen bewogen tot afgifte van een grooter aantal centen, dan gewoonlijk aan rondrei zende musici wordt gegeven. De officier van Justitie noemde dit feit op lichting en vorderde zes weken gevangenis straf. Den raadsman van verdachte kwam het voor ,dat de getuigen tot geven bewogen waren door de muziek, die treffend en roe rend als zij is, den hoorder tranen in de oogen brengt. Voor verdachte een uitvoering op zijn cornet a piston gaat geven, kijkt hij eerst naar de kerk. Is deze een Roomsche, dan volgt een Roomsch programma, is het een Protestantsche, dan blaast hij een Psalm of een „Vaste burcht is onze God". En dat doet hij zoo treffend en roerend, dat de harten en beurzen der hoorders van zelf opengaan. Verdediger hoopte dan ook, dat verdachte van oplichting zou worden vrijgesproken en verzocht de rechtbank, dat zij verdachte zou toestaan een nummer op zijn instrument in de rechtzaal te doen hooren, opdat zij een indruk zou krijgen van de roerende muziek, die verdachte aan zijn instrument weet te ontlokken. De president meende dit niet te mogen toestaan, daar hij vreesde, dat de rechtbank dan zoo ontroerend zou worden, dat zij de ge heele behandeling dezer zaak vergat. Uitspraak over veertien dagen. OVER PE ZUIDERZEE GEWANDELD. BEVROREN HANDEN, VOETEN EN OOREN. Te Venhuizen is Vrijdagmorgen een acht tienjarige jongeman van Leeuwarden aan gekomen. Hij was komen wandelen op gym schoenen. Met bevroren voeten, handen en ooren is hij in het ziekenhuis te Enkhuizen opgenomen. Belde beenen zullen geamputeerd moeten worden, meldt het Hbld VERVALSCHTE WISSELS. DE PROCURATIEHOUDER TE BERLIJN. Aangaande de vervalsching van drie wissels waarover wij dezer dagen schreven, vernemen wij thans van de directie der gedupeerde firma: Reeds enkele dagen vóór het onderzoek van den vervalschten wisselbrief ten kan tore van de Incasso Bank, had de directie den indruk gekregen, dat wissels met valsche handteekening in omloop waren gebracht. Door het onderzoek van den bedoelden wis selbrief werd dit vermoeden zekerheid. Een procuratiehouder der firma, die het volle vertrouwen der directie genoot, was reeds een paar dagen van Kantoor weggebleven. Zijn vrouw was komen zeggen, dat hij onver wachts voor zaken naar Berlijn was, waartoe hem echter geen opdracht was gegeven. Het is thans gebleken, dat de procuratie houder terstond na de ontdekking van het misdrijf naar Brussel is gevlucht en van daar naar Berlijn. Hij heeft in een schrijven uit die plaats aan de directie der gedupeerde firma inmiddels reeds een volledige beken tenis afgelegd. Speelschulden schijnen de oorzaak te zijn geweest. Inmiddels is het onderzoek voortgezet en daarbij is komen vast te staan, dat de om vang der vervalscningen grooter is dan aan vankelijk werd vermoed. In totaal zijn vijf wisselbrieven door den procuratiehouder vervalscht en in omloop gebracht, tot een totaal bedrag van ruim f 9000. De firma Z. D. en Co. heeft zich onmiddellijk met de houders van de vervalschte stukken in ver binding gesteld en een regeling getroffen, waarbij de wissels terstond uit de circulatie zijn genomen en aan de houders volledige betaling is verzekerd. De firma Z. D. en Co„ is door een en ander tot het genoemde bedrag van ruim f 9000 be nadeeld. ZÏJN BROEDFR DE HERSENS INGESLAGEN. NOODLOTTIGE TWIST TE O. PEKELA Gisteravond heeft te Oude Pelcella de 20- jarige Kooistra zijn 24-jarigen broeder na een twist met een bijl de hersens ingeslagen. De verslagene had zijn broeder met een bijl bedreigd. Deze heeft in zijn woede hem het wapen afgenomen en den noodlottigen slag toegebracht. De dader stond, in tegenstel ling tot den verslagene, gunstig bekend en onderhield zijn broer. Het. parket uit Win schoten was SDoeóig ter plaatse. De dader is naar Winschoten overgebracht, aldus meldt het Hbld. DISTRIBUTIE GEVRAAGD. VAN KOLEN EN LEVENSMIDDELEN. Het Tweede-Kamerlid de heer L. L. H. de Visser heeft den minister van financien, voorzitter vaji den Raad van ministers, de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van de steeds meer vernomen geruchten omtrent het dreigend tekort aan brandstoffen en het opdrijven van de prijzen er van? Heeft zij eveneens kennis genomen van de stijging der prijzen van aardappelen en groenten en van het gevaar, dat er bestaat, dat eventueel ook aan deze en andere le vensmiddelen gebrek zal ontstaan? Vindt de regeering het niet dringend nood zakelijk dat er onmiddellijk krachtige maat regelen worden getroffen tegen prijsstijging en tekort van artikelen, zoo noodig door in beslagneming van de aanwezige voorraden, ten einde zooveel doenlijk een rechtvaardige distributie er van te waarborgen? MASSA-ONTSLAG BIJ DE HEMBRUG. Een brief aan den minister van defensie. Het hoofdbestuur van den modernen bond van Overheidspersoneel heeft aan den mi nister van Defensie een brief geschreven waarin o.a. gezegd wordt: „Thans zijn aan het Staatsbedrijf der Ar tillerie-Inrichtingen eenige honderden con tractwerklieden ontslagen en is wederom een ontslag aangezegd, dat een honderdtal contract-arbeiders betreft, waarbij zelfs arbeiders met 4, 5 en meer dienstjaren. „Wij dringen er bij u op aan, zoo ontslag onvermijdelijk moet worden geacht, althans te willen bevorderen, dat bij ontslag de regel zal gelden, dat contractwerklieden met den kortsten diensttijd het eerst in aanmer king worden gebracht voor ontslag en dat daarmede bij het thans aanhangige ontslag rekening wordt gehouden, meldt het Volk. DOOR GASSEN BEDWELMD. Twee personen ernstig ziek. Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur zijn door het springen van een gasleiding in de 2e Hoogsteeg te Vlaardingen twee gezinnen bewusteloos geraakt. Het eene rezin van En de, bestaande uit man, vrouw en vier kin deren, het tweede gezin van Stuifzand, be staande uit vrouw en 7 kinderen (do man was reeds naar zijn werk). Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen. De heer van Ende en zijn vrouw en éen kind werden naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de 'overige patiënten ter plaatse bijgebracht konden worden. De toestand van Van E. en zijn vrouw is zeer ernstig. Beiden zijn nog bewusteloos. Het kind is reeds bijgekomen. Bevroren riolen. In de Een drachtstraat te Woerden zijn vannacht verschillende bewoners onwel ge worden door gasbedwelming. Een agent van politie, die een ontboden geneesheer assis teerde. werd eveneens bewusteloos. Het is nog niet kunnen worden vastgesteld met welk gas men hier te doen heeft. Vermoede lijk is het rioolgas. De riolen zijn reeds eenï- gen tijd bevroren, zoodat het gas niet kon ontsnappen en vermoedelijk in de woningen is binnengedrongen. Enkele hulzen zijn op last van den geneeskundigen dienst ont ruimd, aldus de N.R.Ct. De bescheiden vorst van het kleinste aller volken. (Van onzen Weenschen correspondent.) Weenen, 18 Februari. Er zijn in Middel-Europa niet veel regee- rende vorsten meer, doch tusschen de gren zen van de republiek Oostenrijk en repu bliek Zwitserland ligt een klein miniatuur vorstendommetje. Liechtenstein geheeten, dat een oppervlakte heeft van slechts 159 vierkante kilometers en dat een bevolking van 11.166 inwoners heeft. In de hoofdstad Vaduz wonen niet meer dan 1200 lieden. De inwoners van het kleine landje lelden een vrij zorgeloos leven, want zij behoeven nooit belasting te betalen, daar de oude vorst, die langer dan zeventig jaren aan de regeering was, alle onkosten van den staat uit zijn eigen particuliere middelen bestreed. De oude vorst is thans heengegaan, op 88-jari- gen leeftijd blies hij den laatsten adem uit. Hij vertoefde, in tegenstelling met de mees te andere monarchen, slechts zelden bin nen de grenzen van zijn eigen rijk, meestal hield hij zich te Weenen op, waar hij een mooi oud paleis achter het beroemde Burg theater bezat. Weenen was eigenlijk des vor sten residentie, in het paleis te Weenen be vinden zich ook de ,.Kanzlei"-bureaux van de vorstelijke familie. De thans gestorven oude vorst Johann II, woonde hier met zijn jongeren broeder Franz, die ook niet zoo jong meer is, daar hij in Augustus 76 jaar zal worden. Prins Franz is vroeger Oosten- rij k-Hongaarsch minister te St.-Petersburg geweest. De twee broeders bewoonden slechts een klein gc-deelte van het wondermooi in gerichte Weensche paleis. Zij huisden slechts in een paar kamers, die vrij ouderwetsch en bijna eenvoudig men zou haast zeggen „burgerlijk" gemeubileerd zijn. Vorst Johann II was een buitengewoon goed monarch, die zijn onderdanen steeds op alle mogelijke manieren te hulp kwam, wanneer dat noodig was, en die heel veel voor zijn kleine landje heeft gedaan. Zoowel hij als zijn broeder Franz zijn steeds onge huwd gebleven. Een derde broeder, de thans 59-jarige prins Alois, trad in het jaar 1903 met een Habsburgsche prinses in het huwe lijk, met aartshertogin Elisabeth, een zuster van den Oostenrijk-Hongaarschen kroon prins Frans Ferdinand, die in 1914 te Sera- jewo werd vermoord. Het is nog niet geheel en al.zeker, of de thans gestorven vorst Jo hann II, door een van zijn beide broeders op den troon zal worden opgevolgd, of dat de oudste zoon van Alois, prins Franz Joseph,, zijn oom onmiddellijk zal opvolgen. De Liechtensteins bezitten ongelooflijk veel kasteelen en paleizen, uitgestrekte bos- schen en landerijen in haast alle deelen van het vroeger zoo goote Oostenrijk-Hongaar- sche rijk. Johann II had zijn hoofdresidentie te Weenen. doch vaak ging hij naar een van zijn vele kasteelen, om zich daar eenigen tijd op te houden. Hij reisde als ieder ander ster veling. Vaak kon men aan het een af andere Weensche station een langen man met een witten baard, in een reispak en met een pet op het hoofd, langs de wagons zien loopen om in een eerste klasse-coupé in te stappen, waarvan de deur op eerbiedige wijze door een conducteur werd opengehouden. Dat was vorst Johann. Hij was zeer bescheiden en haast schuch ter. Hij interesseerde zich ten zeerste voor paarden en voor de rennen, maar hij hield er niet van. dat de menschen op den ren baan hem steeds als een wonderdier aan staarden en daarom nam hij in den laatsten tijd vaak een kaartje voor een goedkooperen rang. Hij was een groot weldoener en gaf vaak groote sommen aan weldadige instel lingen, waarbij hij dan uitdrukkelijk ver klaarde, dat hij in géén geval wilde hebben, dat men zijn naam zou noemen. Hij was een kunstkenner en -liefhebber, hij heelt in den loop der jaren minstens tweehonderd mil lioen goud kronen uitgegeven om ex kunst schatten voor te koopen, die hij deels in zijn eigen collecties onderbracht, deels ook aan verschillende musea cadeau gaf, ook alweer zonder dat hij wenschte dat hot bekend werd wie de gever was. Hij liet op zijn landgoede ren in Moravië, in Oostenrijk, in Silezie en in Bohemen tal van oude kerken restauree- ren en hij liet ook overal, waai* hij grond bezat, nieuwe straatwegen aanleggen. Hij trad als een Maecenas op. b' ondersteunde tal van kunstenaars en baande hen een weg naar lateren roem. HU was een hartstoch telijk jager, hy kon urenlang in een klein jachthuisje op den Sonnwendstein. een ben: in de buurt van den Semmering, zitten, om op wilde hanen te schieten. En na zulk een Jagerij ging hij dan wel eens af en toe in een herberg in het gebergte om daar op een voudige en gemoedelijke wijze met de andere lieden te spreken. Want hoe schuchter hij vaak ook was, hij zette gaarne een boom op met eenvóudige buitenlui, met welke hij het dan over het weer en over de oogst, over boschwezen en over Jagen had. Hij hielp gaarne een leder, die tot hem kwam. Hij had steeds een stapel brieven op zijn schrijftafel liggen van lieden, die met het een of andere verzoek bij hem kwamen. Deze correspondentie behandelde hU zelf. Vaak was het geen pretje voor de vorstelijke ambtenaren de bevelen van hun heer altijd met een vriendelijk gezicht op te volgen, want de vorst gaf armen drommels vaak betrekkingen, waarvoor zU in het geheel niet geschikt waren. Zoo benoemde hij eens oen man tot koetsier. Toen deze voor den eer sten keer met de paarden uitreed, sloegen de dieren op hol en wierpen zij den wagen om. De ambtenaar van den vorst, die in het rijtuig zat, brak belde beenen. Het bleek, dat de nieuwbakken koetsier nog nooit in zijn leven paarden gemend had, doch dergelijke gebeurtenissen veranderden niet veel in den loop der dingen en de vorst bleef voortgaan onbekwame lieden aan betrekkingen te hel pen. Hij meende het goed en hij liet zich alleen door zijn gevoel leiden. Vaak werd hij door zijn vele pachters voor den mal gehou den. Zij kwamen klagen, dat zij niet zooveel pacht konden betalen en meest altijd gaf den vorst ten antwoord, dat hij ook met minder geld tevreden zou zUn. Vóór den oor log had hU een inkomen van circa acht mil lioen goudkronen per jaar. Voorwaar, geen klein bedrag, doch de inkomsten hadden nóg grooter kunnen zUn. De vorst had veel geld en gaf ook veel uit. De schilderijencollectie in een Weensch pa leis van de Liechtensteins... niet het residen tiepaleis. doch een ander groot en fraai ge bouw is wereldberoemd. Men treft in deze verzameling tal van werken van groote Hol- landsche meesters aan. Ook in de vele Liech- tensteinsche kasteelen het zyn er bijna honderd bevinden zich kunstschatten van haast ongelooflyke waarde. De grijze vorst Johann II is op zUn kasteel Feldsberg in Tsjecho-Slowaklje gestorven. Met hem is een goed en werkelijk edel mensch heengegaan. W. M. BEKAAR. ALS DE DOOI INVALT. BESPREKINGEN GEHOUDEN. Cp vragen van he Kamerlid Bulten, heeft minister Van der Vegte geantwoord, dat Maandag een bespreking zal gehouden wor den tusschen Duitsche en Nederlandsche des kundigen, over de maatregelen die genomen dienen te worden als het ijs in de groote rivieren los kamt en het gaat dooien. Be sprekingen van uitsluitend plaatselijken aard zijn reeds gevoerd, maar een gedachtenwis- seling in grooter verband is noodig, aldus het Hbld. UIT HET BOUWBEDRIJF. DE R.-K. PATROONS AANVAARDEN HET ONTWERP C. A. O. De Nederlandsche R.K. Bond van Bouw- patroons heeft Vrijdag te Amsterdam verga derd ter bespreking van het ontwerp collec tieve arbeidsovereenkomst, dat de vertegen woordigers van dien bond en de arbeiders organisaties hadden aanvaard. Het artikel betreffende de driedaagsche vacantie, voor het eerst in 1930, met fondsvorming, is goed gekeurd met 67 tegen 7 stemmen, het geheele contract met 61 tegen 13 stemmen. PRINS HENDRIK NAAR LONDEN. De Prins is volgens het Hbld. voornemens zich, in zijn functie van beschermheer der tentoonstelling van Nederlandsche kunst te Londen, Dinsdagavond 26 dezer per Batavier lijn daarheen te begeven, teneinde aldaar de tentoonstelling te bezoeken. CINEMA-PALACE. Ond-Heidelbcrg. Ruim 20 jaar is het al geleden, dat het tooneelst.uk „Oud-Heidelberg" avond aan avond voor volle zalen gegeven werd. waar bij vooral het jongere contingent heete tra nen stortte. Was er zoo'n avond wel één jong meisje in de zaal, dat niet „gloeiend" van Carl Heinz was en werd Kathi niet, niet tegenstaande het droerig afscheid, door elk meisjeshartje benijd? Carl Heinz leefde in de gedachtenwereld van de toenmalige meer romantisch aangelegde, bakvisch nog dagen en dagenlang voort. De tragiek van de in dit stuk gegeven liefde tusschen Kathi en Carl Heinz liet meer indruk na, dan al de vroolijke jolige tooneeltjes van het vrije franke Heidelbergsche studentenleven. By de film Oud-Heidelberg domineert in de herin nering juist meer het komische element. De regisseur Ernst Lubitsch heeft van Oud-Hei delberg iets heel moois gemaakt, er zijn on telbare fijne kleine trekjes in, die het genie ten dubbel maken. Ramon Novarro als Karl Heinz en Norma Shearer als Kathi zijn vol komen voor hun rol berekend, al had het laatste deel wat meer climax kunnen ver dragen. Doctor Juttner als de gouverneur van den jongen prins staat m.i. als acteur bovenaan. Buitengemeen goed, zooals hij zijn rol vertolkt! De heer Henri Angenent zong met zijn mooie bariton een proloog, terwijl de film ook opgeluisterd werd door een goed Heeren- koortje. Henri Angenent zong bovendien een liedje van Pisuisse „Meisjes" en het Duitsche bekende ..Ich kïisse ihre Hand. Madame". Hij werd luide toegejuicht en terecht. De klucht „Venus in de Auto" is één aan houdende lach! Een zeldzaam grappig ding! Het Wereldnieuws is niet alleen prachtig uitgebreid, maar het krijgt, door zijn sneeuw en ijsgezichten 1929 historische waarde. REMBRANDT-TIIEATER. Joe May's film. „Zijn terugkeer". Een bewijs dat men op den goeden weg is. „Zijn terugkeer" is een der laatste films van den beroemden regisseur Joe May. En het merkwaardige verschijnsel doet. zich hier voor dat de Duitschers er in tot inkeer ko men in een groote soberheid. Waren alle bui ten opnemingen niet zoo erg zichtbaar ate lierwerk geweest, dan zou men hier van een all-round artistieke film kunnen spreken. Verrassend is daarbij dat ook het scenario vrij is van alle filmdrakerigheid waarvan gelukkig ook het publiek langzamerhand beu wordt. Telkenmale bUjkt hier dat May zijn laat ste woord nog niet gesproken heeft, dat hij werkelijk een kunstenaar van groote gaven is, vol orlglneele gedachten die hij waarlijk voortreffelijk te verbeelden weet. Er zUn brokstukken in deze film die men zeker als- een zelfstandige kunstuiting kan beschou wen. Vooral waar de lens der camera „mee speelt", de lynen volgt, bijvoorbeeld, van een tafelkleed, of van een arm of van het profiel van een kast, waar het toestel dus daalt en srijgt, zooals de blikken der oogen stijgen of dalen. Daardoor ook is deze film een compositie van een groot aantal détails, zoowel détails der gedachte, als détails dei- décors. Den spelers werd daardoor een zware opgave gesteld: doch Lars Hanson, Rita Parlo en Fröhlich zijn voortreffelijk. Als deze fLlm eens volgens Russisch recept was gemaakt! Met negatie van alles wat atelier namaak is! Desalniettemin kunnen wij haar van harte aanbevelen, omdat dit uitstekende werk weer eens zooveel te meer bewijst dat men in Duitsehland op den goeden weg is! VoortreffelUk ook is het bijprogramma, vooral de komische film is uitermate ge slaagd. Het Kopenhager Heger-Terzett dat in de entr'acte optreedt is eenig in zijn soort; de prestaties dezer drie zangeressen zijn bo ven lof verheven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a b0 Cu. per regel. Dr. H. NANNING's BI 1 \i /H tandpasta H B VM25&75cptube reinigt mond en tanden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 19