FLITSEN De Kan met Den HoneM CALIFORNISCHE TERREINSPECULATIE. •Wint err eeneny Kloosterbalsem FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 Mr. Bullock's baantje. EN HET SCHOONS". E, HET GEZONDSTE PLEKJE OP nnnOE NIET BESTAAT. door OISELA SELDEN—GOTH. DAT In mijn hotelkamer te Los Angeles riep irntj op een ochtend een onbekende mannen stem aan de telefoon. „Goeden morgen. Mrs. S. G.! U spreekt met Mr. Bullock van de Dana Point Real Estate Company Limited. Mag ik u en uw dochter morgenochtend met mijn wagen afhalen, om u onze nieuwe landhuisparken ln aanleg aan de kust van den Oceaan tc laten zien? Ja. ongeveer 100 mijlen ten Zuiden van Los Ange les. Het is een schitterende weg door de groote sinaasappelplantages. Wij bouwen het grootste en luxueuste zeebad van Cali fornië met het grootste en luxueuste hotel ter wereld, Ritz-Carlton Comp., het zal tien millioen dollar kosten. Om vijf uur des middags is u weer in uw hotel terug. U doet ons natuurlijk het genoegen, in Dana Point onze gasten voor de lunch te zijn. Het zal u buitengewoon interesseeren, in Dana Point ontstaat het speel- en sportterrein van ge heel AmerikaNamens de maatschappij verzoek ik u, onze gasten te zijn. Morgen ochtend om negen uur, als u zoo goed wilt zijn, Mrs. S. G. Het zal mij bijzonder aange naam zijn, met u kennis te maken. Good bye!" Mijn dochter de jeugd is gelijk bekend heden ten dage voorzichtig eu weet bij alle eventualitelteft raad vond het wel wat bedenkelijk, met den wildvreemden Bullock in Californië honderd mijlen ver het land in te rijden, maar het verlangen naar een in- teressanten tocht overwon, er was in Los Angeles bovendien geen kennis met tijd en een auto beschikbaar voor den tocht langs den mooien weg door de sinaasappelplantages Toen Bullock klokslag negen uur met een prachtlgen Auburnwagen voorreed, stelden wij met voldoening vast, dat hij een keurige, tengere jongeling was, tegen wien in geval van nood twee dames stellig zouden zijn op gewassen. Voor alle zekerheid ging ik naast hem zitten, gereed, hem bij de eerste pogin; om niet op den wegenkaart voorkomende wegen te berijden, op den goeden weg terug te brengen. Niets van dien aard bleek echter noodig. Bullock stuurde voortreffelijk, gaf op beminnelijke wijze verklaringen over het land en de bevolking, goochelde met getallen en statistieken over grape-fruit-boomen, ter- reinprijzen en olieboringen, noodigde ons na vijftig mijlen voor een „drink" uit en wachtte 3n zijn wagen geduldig, om ons een oude Spaansche mlssiekerk te laten bezoeken,, die ik reeds lang graag had willen zien. Niet, zonder intusschen nu en dan te hebben op gemerkt, dat in Dana Point het aardsche paradijs bezig was te ontstaan, met de beste klimatologische, hygiënische en verkeerstech nische omstandigheden ter wereld, met twee zon-looze dagen in de laatste vijf maanden, een kruising en verveelvoudiging van Monte Carlo en Sorrento, met zeebaden, jachthavens rijwegen, polo- en golfterreinen, zoetwater zwembassins, eeuwigen zonneschijn en dage lijks zes maal verbinding met voertuigen naar Los Angeles aan den drieduizend mijlen langen asfalt-autoweg CanadaMexico (den langsten ter wereld) gelegen. „Schitterend verstaan toch de Amerikanen de kunst van fliet reclame-maken!" dacht ik bewonde rend. „De maatschappij ziet de lijsten der gasten van de goede hotels door, kiest ver moedelijk na informatie bij den manager Europeesche reizigers uit en neemt ze een dag mede: Dana Point moet ook ,.aan den over kant" bekend worden, jammer, dat het zoo ver is, anders zou men er eens drie weken vaicantie kunnen gaan doorbrengen ln zulk een ideaal oord wie weet, misschien zijn de heeren er achter gekomen, dat ik schrijf de Amerikanen zijn immers verzot op al hetgeen met „publicity" iets te maken heeft.... het is waarlijk alleraardigst, zooals men nu en dan van het beetje krantenschrijverij pro fiteertde mooie zonnige weg en de goede Auburn..,, zeer grootscheeps, zooals alles in Amerika Tn de geestdrift over deze Amerikaansche grootschheld verdiept, merkte lk nauwelijks dat de mooie zonnige weg langzamerhand zeer eenzaam werd en dat wij verscheidene mijlen ver geen auto meer hadden ontmoet. De sinaasappeltuinen waren ver achter ons en de Auburn schoot over een doode grazige woestijn in de richting van de zee. „Wij zijn er al", stelde mr. Bullock gerust. Hij gaf on ophoudelijk uitleg. Hier was het grootste van 22 parken met openbare tennisvelden, daal de grootsche palmenlaan met de beminnelijke kleine bungalows, prettige één-gezins-land- huisjes, zooals ze tegen zoo gunstige betalings voorwaarden in geheel Amerika niet te vin den waren. De Auburn reed langs de lucht haven, de modernste van Amerika, met ga rages voor duizend particuliere vliegtuigen en beneden in de blauwe golf ankerde een zwerm van zeil- en motorjachten, wier aan tal en elegance die ln Nlzza en Cowes ln de schaduw stelde. Ik keek om mij heen en zag een verlaten grazige woestijn; door geasfal teerde autowegen doorkruist, verdeeld in groote en kleine perceelen, met draad om geven, zonder een boom, een bloem of eenig ander spoor van menschelijke nederzetting dan benzinepompen en oehchtingsmasten zonder lampen. Maar aan cie kruispunten van de wegen en' de in prikkeldraad gevatte perceelen steppe prijkten groote, kleurige kaarten en zij verklaarden den bezoeker: „Golf" „Kerk" „Kinderspeqlterrein" „The Dana Point Movie Theater". Op een bijzonder groot en hoog gelegen stuk woestijn dat van den heuvel tot het strand reikte, fon kelden Meter-hocge, rood-, wit- en blauwe letters: „Ditz-Cariton-Hotel. Grootste mooiste hotel ter wereld". Beneden ruischta de Stille Oceaan. Aan den anderen kant van den heuvel hield mr. Bullock stil voor een lage barak, naast welke wij, gerustgesteld, ongeveer een dozijn parkeerende auto's ontdekten. In deze barak aan een lange tafel, zaten dames en heeren in groepjes aan de lunch met tweeën ói drieën, aten kippenragout, sandwiches en koek en monsterden eikaar wantrouwend en angstig; ieder groepje had zijn naarstig con- verseerenden mr. Bullock naast zich. Wij waren de laatsten vermoedelijk tengevolge van de Spaansche missiekerk! en men had blijkbaar op ons gewacht. Bullock wees ons plaatsen aan, sleepte voedsel en koffie aan en fluisterde ons toe, dat nu rnr. Robert M. Gates, een schrijver, dichter en „intellec- tueele man", die het eerst de schoonheid van Dana Point, had ontdekt, bezongen en dooi aankoop van een terrein practisch had er kend, een voordracht zou houden. De groote deur van de barak klapte dicht, wij waren gevangen en aan den „intellectueelen man' overgeleverd. Hij verscheen op een klein po dium, een slanke gentleman, met wit haar en onberispelijk geschoren, en sprak drie-en - vijftig minuten; ongeveer hetzelfde, dat allt ln de zaal aanwezige Bullocks den geheelen ochtend hadden verteld, maar vrijer, bloem rijker, geestdriftiger, beschaafder en met een intensiever beschouwing van de financieelc basis van de Dana Point Real Estade Comp. Limited. Hij wees geringschattend op de groote panorama's van Monte Carlo en Sor rento, geestdriftig op het nog grootere aqua- rel-fantasie-lr.ndschap van Dana Point, zoo als hot in verschillende specima aan den wand van de barak hing; hij legde er den nadruk op, dat er voor de verbetering dei terreinen reeds tien millioen dollar was ge ïnvesteerd, dat binnen zes maanden löO.OOi. sierheesters gratis geplant zouden zijn, dat men nooit een kleurling als bewoner zou toelaten en dat alle aanwezigen, de beminde gasten, die het mr. Robert M. Gates een groot genoegen was geweest, te leeren kennen in hun eigen belang, in het belang van hun families, hun geheele toekomst, er goec aan zouden doen, onmiddellijk te besluiten tot aankoop van een der van gas-, water- en electrische installaties van allerlei aard voor ziene, hun waarde in korten tijd verveelvou digende terreinen, die op het oogenblik de beste en veiligste kapitaalbelegging van ge heel Amerika boden. Gates verzocht, bad, smeekte, bezwoer en hij zwelgde op zijn po dium in cijfers, die bedoelden te bewijzen dat een morgen, misschien ook nog heden middag gekocht terrein voor 3000 dollar bin nen zes maanden reeds voor het vijfvoud van dezen prijs zou kunnen worden verkocht. Na dit pakkende slot gingen de deuren weer open, het gezelschap werd beleefd maar ener giek weer in de auto's geladen, om een ge- meenschappelijken tocht door het imaginaire Dana Point tc maken. Het niet bestaande station van den Santa-Fé-spoorweg werd vertoond, de landingsplaats voor vliegtuigen waarop vooralsnog alleen een paar meeuwen bezig waren en een stuk rotsachtige Icust ale de grootste strandpromenade ter wereld met alle mogelijke vermaakgelegenheden. Ten slotte stopte de karavaan voor een klein, maar werkelijk bestaand huis. Een huis, da mes en heeren 1 een compleet, tot den laat sten'aschbak geraffineerd smaakvol en com fortabel ingericht landhuis met zes kamers, het paradijs op aards, zooals mr. Bullock en mr. Gates het geschetst hadden. In Spaan- schen landhuisstij 1'ontworpen, met breedc terrassen en met gras begroeid patio, waarin onder een rood zonnescherm een gedekte theetafel gereed stond, met badkamer-fanta- 1 sieën, waarin het heete water sproeide, met slaapveranda en refrigeratoi-installatie lag het op een in een bloeienden tuin herschapen klip blank boven de blauwe golf; verleidelij ke realiteit, die je zwak maakte. „Hier is zon neschijn, gezondheid, geluk en levensvreugde bij gunstige belegging van uw kapitaal!" fluisterde Bullock. „De plannen, dit cot tage-type, zoowel als vijftig andere zijn hier naast tegelijk te bezichtigen, uitvoering com pleet, binnen zes weken. U moet U haasten, want er zijn nog maar weinig terreinen aan het water beschikbaar". Naast dit landhuis, rondom den bloeienden tuin, midden in de woestijn, stond een dozijn kleine barakken, die te beschouwen waren als kabelhuisjes, in een kring. Bullock duwde mij met zacht ge weld naar binnen. Vergeefs zeide ik hem, da; het tijd was. om terug te gaan, wanneer wij om vijf uur nog te Los Angeles moesten zijn Maar hij was van zachtaardigen Cicerone veranderd in een vastberaden businessman, die verklaarde, zijn instructies te moeten vol gen. In het kabelhuisje loerden achter een schrijftafel twee niet minder vastbesloten heeren met plannen, begrootingen, kadastra le documenten, vulpennen en het vaste voor nemen, mij murw te praten.; ik dacht aan den grooten, grooten Atlantischen Oceaan, aan het groote, groote continent tusschen de zen Oceaan en den Pacifischen Oceaan, ik dacht aan het zonnige, witte, comfortabele huisje en dacht: „Nu niet zwak worden en behouden weer thuis komend Er ontspon zich over de schrijftafel een levendig gesprek; ik verzekerde zeer ernstig, tot aankoop van een terrein aan het water te hebben besloten, het moest echter precies overeenkomen met dat hiernaast, ik mom pelde iets over de gunstige belastingen en liet mij over de betalingsvoorwaarden „,U behoeft niet anders, dan nu terstond duizend dollars te betalennauwkeurig inlich ten,U begrijpt echter, gentlemen, dat ik niet de vrije beschikking heb over mijn ver mogen, wij Europeanen zfijn in het algemeen niet zoo mobiel met ons geld als gij, gelukkige Amerikanen, ik moet eerst mijn broer seinen natuurlijk morgen, tegelijkertijd schrijf ik ook per luchtmail over de zaak, binnen en kele dagen heb ik telegrafisch antwoord, ik was toch al van plan nog een maand ln Ca lifornië te reizen, maai- stellig, neen, van daag is het onmogelijk, morgen ga ik voor drie dagen naar vrienden op het platteland, maar belt u mij Donderdag in het hotel op, ik zou eigenlijk ook vanavond nog kunnen seinen, maar u moet mij nu in de eerste plaats naar huis brengen, zoodat ik kalm de transactie kan voorbereiden Men liet mij met tegenzin afscheid nemen, doch gewelddadiger middelen waren blijk baar op het oogenblik niet toe te passen. Wij wipten schielijk de Auburn in, niet zon der vooraf door de open deur van een an deren muizenval te hebben gezien hoe men sehen portefeuilles te voorsclrijn haalden en documenten onderteekenden. Op den terug weg was Bullock zeer zwijgzaam geworden; hij was weer kalm, maar hij legde niets meer uit. Alleen nu en dan mompelde hij nog een onvoordeelige .vergelijking tusschen het ge bied, dat wij doorkruisten en Dana Point. Enkele mijlen voor Los Angeles vatte ik moed en vroeg hem: „Zegt u eens, mr. Bul lock, hoe is eigenlijk de Dana Po-hit Real Estade Company Limited juist aan mij ge komen? Aan een Europeesche. die in geheel Californië geen sterveling kent waarom veronderstelt de maatschappij, dat ik over middelen beschik om aan grondaankoop te kunnen denken? Waarom heeft zij u juist op mij attent gemaakt? Is er een kans, dat deze wijze van reclame, de benzine, de lunch en uw werk betaald worden?" „Och" zeide Bullock droefgeestig „deze wagen is mijn particuliere zaak. Ik krijg van de hotels de namen der vreemde lingen, die Californië schijnt te bevallen en werk voor de Real Estade Company op eigen risico. Zij zorgt voor het eten en de lezing, ik geef mijn benzine en mijn werk zeer vele dagen gratis, maar wanneer er een koop tot stand komt, is de winst goed. Iedere business heeft zijn eigen risico maar "you must have a chance". Ziet u die oliebronnen, die de lucht verpesten? In een gebied van twin tig mijlen van Diana Point af zal er nooit een worden aangeboord." Hij zeide het droefgeestig, want hij had al geraden, dat de betoovering van het witte, comfortabele huis niet voldoende krachtig' zou zijn, om de dollars van de Europeesche, die Califor nië toch zoozeer scheen te bevallen, over den Oceaan te lokken. Desniettemin belde hij Dinsdag en Woensdag in de prille vroegte het hotel op of ik nog geen antwoord op mijn telegram had. Op Woensdag blafte ik hem toe dat ik had gezegd Donderdag en dat hij door zijn opdringerigheid zijn „chan ce" nog zou bederven. Op Donderdag had ik alle bergen al achter mij. (Nadruk verboden). ALS DE RIVIEREN LOS KOMEN. „GEEN REDEN VOOR ONGERUSTHEID". Wij lezen in de Tel.: „Naar aanleiding van de ongerustheid, die bij velen gewekt is in verband met de bij het invallen van den dooi te wachten jjs- kruiïng, hadden wij Vrijdagmorgen een on derhoud met den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat dr. C. W. Lely. Dr. Lely stelde op den voorgrond, dat een ijsgang als wij dit jaar meemaken, eenigszins onbereken baar is in zijn gevolgen. Voor een ongerust heid echter als momenteel heerscht, bestaat z.i. geen voldoende aanleiding. Men dient te bedenken, aldus de heer Lely, ciat het stroom bed der rivieren sinds 1861, toen de invallen de dooi catastrophaal was, belangrijk verbe terd en genormaliseerd is, zoodat zich onder de dikke ijslaag van thans een egaal stroom bed bevindt, waaronder het water vrijwel ongehinderd doorstroomt. De ijsdammen, die zich in de rivier de Waal gevormd zouden hebben, behoeven geen onrust te wekken. De Rijkswaterstaat, die dagelijks pellingen ver- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1402 MOEILIJK BESLUIT Wanneer je je hebt laten overhalen om een rit mee te maken op een paar centimeter van Jantje's slee en niet tot het besluit kunt komen of je je tot het bittere eind zult blijven vast klampen of je er af laten rollen. (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a f per regel. STOFZU1GERHUIS MAERTENS BAR TELJORlSSTR AAT 16 TELEF. No. 10756 Apes K7op-Veeg-Stofzuigers.f 175.— U behoeft niet met winterteenen te blijven o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E i U kunt er wat tegen doen. Akker'a K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's „Geen goud zoo goed" richt, kan zich hierover het best een oordeel vormen en dan b.ijkt, dat zich op sommige plaatsen wel een verdikking in het ijs ge vormd kan hebben, die de rivier een weinig knijpt, doch zich overigens slechts over een deel van de breedte uitstrekt, hetgeen spreekt uit de waterstanden boven en be neden de betreffende plaatsen. Zoo is tus schen Tiel en Dodewaard, waar o.a. een z.g. ijsdam gesignaleerd was. een verschil in waterstand beneden en bovenstrooms van deze plaats van 40 tot 50 cM. Wel een bewijs, dat het water vrijwel on gehinderd doorvloeit en dat van een versper ring van de rivier geen sprake is. Men spreekt zeer gemakkelijk van het laten springen van het ijs op de betreffen de plaatsen, Maar men bedenke, dat wan neer men dit voor de eene plaats zou uitvoe ren, dit wellicht voor een bovenstrooms ge legen plaats een ramp zou beteekenen. Bovendien is het laten springen en opruimen van ijs op enkele plaatsen van zoo weinig invloed on de ontzaglijke massa,, die de rivier bedekt. Niettemin staat de genie in Utrecht ieder oogenblik gereed uit te rukken. Met haar te ontbieden dient men echter bedacht zaam te zijn. Zij kon wel eens op de eene plaats gearriveerd, blijken cp een andere plaats harder noodig te zijn. „Gevaar voor de vaste spoorbruggen was volgens den heer Lely uitgesloten. Hoewel niet te zeggen is, wat bij invallenden dool geschieden zal kan men dezen met meer vertrouwen dan thans heerscht, tegemoet gaan. Men neme hierbij ook in aanmerking dat na het jaar 1861 de ijsaffloeiïng steeds betrekkelijk regelmatig plaats had. Op deze ijsafvloeiing is natuurlijk van grooten invloed het feit, waar de rivier het -eerst los zal raken, in haar benedenloop of in den bo venloop in Duitschland". NATIONALE VROUWENRAAD. DE JAARVERGADERING HAARLEM. Op 10, 11 en 12 April zal de Nationale Vrouwenraad van Nederland te Haarlem zijn. dertigste Algemeene Vergadering houden. Er heeft zich hier ter stede een Comité van Ontvangst gevormd, die de voorbereidende maatregelen zullen treffen om denNationalen Vrouwenraad een waardige ontvangst te be reiden. Het Comité van Ontvangst is als volgt samengesteld: Eere-comité van het Ontvangst-Comité: Mevrouw A. A. Röell-Bsse. de Vos van Steen- wijk. Mevrouw J. W. M. Maarschalk-vah Coppenaal. Mevrouw Chr. Bas Backer-Bsse. van der Feltz. Mevrouw S. W. Teding van Berkhout-van Taack Trakranen. Lid der af- deeling Haarlem der Ver. Volkenbond en Vrede". Mevrouw M. Bierens de Haan-Wal- ler. Hoofdbestuurslid der Ned. Ver. ter be hartiging van de belangen van jonge meis jes. Mevrouw M. J. Brauns-Schagen. Presi dente der Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Mevr. L. de Clercq-'s Jacob. Presidente der Alg. Nederl. Vrouwenver. .Arbeid Adelt". Mevr, van Dorp-Verdam. Oud-Presidente, van den. Vrouwenraad. Mevr. R. M. van der Muelen- Salomonson. Hoofdbestuurslid der Alg. Ned. Ver. „Tesselsehade". Mejuffrouw A. Rab, Hoofdbestuurslid van den Bond tot bestrij ding der Vivisectie. Mevrouw Th. Thiel- Wehrbein. Oud-Hoofdbestuurslid van den Vrouwenraad. Mevr. R. de Voogt-de Vogel. Hoofdbestuurslid der Ver. ter bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding. Mevr. A. E. S. Wesselink-van Griethuijzen. Hoofdbestuurslid van den Ne derl. Vrouwenbond tot vërhooging van het zedelijk bewustzijn. Het bestuur bestaat uit de dames: Mejuf frouw E. J. Simon. Voorzitster. Mevrouw M. van Waardenburg-Llndeijer, vice-voorzitster, Mevrouw M. A. de Bruin-van Scherpenberg, secretaresse, mevrouw S. J. J. Mouthaanr Zimmerman, 2è secretaresse, mejuffrouw K. Vening Meinesz, penningmeesteresse. Mevr. A. A. M. del Baere-Jisko'ot, 2e penningmeeste resse. Mevrouw A. A. Anema-Gertzen, meïuffr. Arnhardt mevr. Beunders-Vroesom de Haan, mejuffr. I. M. H. Boon. mejuffr. P. van Boo- ren, mejuffr. de Bijl Nachenius. mejuffr. G, Groustra, mevrouw C, Immink-van Styriim, mejuffr. A. E. Kraijenhoff van de Leur, me vrouw Langeveld-Hebbenaar, mejuffr. J. A, Lefebvre, mejuffr. D. de Marez Oijer.s, me vrouw van Nispen-van Welij. mejuffr. E. M. Rogge, mevrouw Schmid-de Veer. De vergaderingen zullen gehouden worden in de bovenzalen van de Kroon, Groote Markt en zijn toegankelijk voor alle leden van de plaatselijke afdeelingen van vereenigingen bij den Nationalen Vrouwenraad aangeslo ten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct.. PER REGEL. i Literscliroefflcischen 32 ct. voor huishoude'ijk gebruik. EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelsch van DOUGLAS VALENTINE. 48) Breng je zaken maar mee als je mor gen komtzei Monica. De jachtopzie ner zal je wel zeggen hoe laat je hier moet zijn. Toen liet ze me gaan maar ik hoorde haar nog zeggen: Herr Doktori Kan ik u een oogenblik spreken? HOOFDSTUK XVIII. Et neem het verhaal weer over. Ik bevond me in de biljartkamer van het kasteel een stoffige ruimte, blijkbaar weinig gebruikt, want het was er vreeselijk vochtig, ofschoon in den haard een vuur brandde. Op een tafel in den hoek, die bedekt was met panieren, lag een groote aktenlasch. Horrelvoet was in smoking. Maar het eer ste oogenblik lette ik betrekkelijk weinig op hem en evenmin nam ik veel notitie van de Jcwaadaardig-uitziepde Browning die hij in zijn hand geklemd hield. Ik spande mijn ooren in of ik ook eenig geluid kon hooren, dat Francis' aanwezigheid in den tuin zou kunnen verraden. Maar niets verbrak de stilte. Horrelvoet, blijkbaar in een uitstekend humeur, hinkte op me toe. Ik dacht dat hij aanstalten maakte om me neer te schieten ier was zoo iets gedecideerds in zijn manier van optreden, maar hij liep alleen maar achter me om, sloot de deur en dreef mij verder de kamer in. De deur die blijkbaar naar de aangrenzen de kamer voerde, waaruit hij te voorschijn was gekomen, stond open. Zonder een mo ment zijn oogen van mij af te wenden of zijn wapen uit de richting te brengen, riep hij Schmalz! Ik hoorde een lichten stap en de officier met één arm kwam de kamer binnen. Toen hij mij zag, bleef hij met een schok stil staan. Daarop begon hij met een soort pla gende danspassen om mij heen te loopen en mompelde: Zoo, zoo. Goeden avond, Dr. Semlin, zei hij ten slotte in het Engelsch. Het doet me buitengewoon veel genoe gen u te zien. Wel, Okewood, ouwe jongen, ■zoo zijn we dan weer eens bij elkaar! Of hebt u liever dat ik u als Herr Julius Zim- mermann begroet? En hij vervolgde in liet Duitsch Es freut mich Ik had hem kunnen vermoorden zooals hij daar op zijn venijnig-spottende manier vloeiend Engelsch sprak. En ook zijn Ame- rlkaansch accent was tergend natuurge trouw. Fouilleer hem, Schmalz! commandeerde Horrelvoet kort. Schmalz liet de vingers van zijn eene hand over mijn zakken glijden; hij smeet mijn portefeuille over'het biljart naar Horrelvoet toe en dè andere voorwerpen die achtereen volgens te voorschijn kwamen, mijn pistool, horloge, sigarettenkoker enzoovoort, op een leeren sofa die tegen den muur stond. Horrelvoet had terstond de portefeuille ge grepen en onderzocht die snel. Hij schudde den inhoud op het biljart uit en keek alles, stuk voor stuk, na. Niet er bij I zei hij barsch. Jaag hem naar boven, dan zullen we eens verder kij ken. En laat mijn jonge vriend vooral niet vergeten dat ik achter hem loop met mijn stukje speelgoed. Schmalz pakte mij in den kraag en duwde mij de kamer uitbijna in de armen van Monica. Ze begon te schreeuwen, draaide zich om en rende de gang terug. Horrelvoet lachte luidruchtig, terwijl ik mij troostte met de gedachte dat, zooals ik er op het oogenblik uitzag, ongewasschen en ongeschoren, in verregende, vuile kleeren en voortgejaagd als een gewone zakkenroller, mijn eigen moeder me niet zou hebben her kend De scène, in een van de slaapkamers, voel ik nog altijd als het afschuwelijkste en meest vernederende van mijn avonturen in Duitsch land. De beide mannen ontkleedden mij tot op het lichaam en onderzochten met de grootste nauwkeurigheid elk stuk van mijn kleeren. Maar hoe ze ook zochten, ze vonden na- turlijk niets. Tenslotte gooiden ze me mijn kleeren weer toe en ik kreeg order me weer te kleeden, „want jij en ik, jonge man," zei Horrelvoet, met een cynisch glimlachje, „zul ten eens een klein onderhoud met elkaar hebben." En toen ik mijn toilet zoo ongeveer weer voltooid had: Je kunt wel gaan, Schmalz! En stuur den sergeant als ik bel. Hij moet op dezen slimmen Engelschman passen als wij ons souper gebruiken met onze charmante gast vrouw. Schmalz ging de kamer uit. Horrelvoet stak een sigaar aan en rookte zwijgend een paar minuten. Ik zei nietswat had ik moeten zeggen? Het document hadden ze n^t in handen gekregen en dat zou hun ook w«* niet gelukken. Ik was wel *heel bang dat Francis, nobele kerel als hij was, een ris kante poging zou doen om me te komen helpen, maar ik was overtuigd dat hij in elk geval eerst het document in veiligheid zou brengen. Ik kon niets anders doen dan me schikken in mijn lot. Ik was in hun han den gevallen en zag geen kans meer om te ontkomenen of ze het document kregen of niet mijn lot was beslist. Ik wil u het compliment niet onthou den, kapitein Okewood, begon Horrelvoet op die cynisch-minzame manier die ik al van hem kende, clat ik nog nooit tevoren in mijn carrière zooveel aandacht aan één per soon heb besteed als aan u. Het is vooral de manier waarop de fortuin u tot nu toe be gunstigd heeft, die me om zoo te zeggen, als filosoof interesseert en het spijt me dat ik gedwongen ben aan uw reeks van buiten kansjes een einde te maken. En ik wil u wél eerlijk bekennen, dat nu ik u in mijn macht heb, ik nog niét heb gedecideerd wat ik pre cies met u doen zal. Ik haalde miin schouders op. U hebt mij, antwoordde ik, maar ik ben overtuigd dat u er verre de voorkeur aan zou geven om te hebbenwat u niet bij mij gevonden hebt. Men moet ook met kleinigheden tevre den zijn, dat is een van mijn grondbeginse len, antwoordde hij met een grijns, die het goud van zijn tanden deed zichtbaar worden maar het is volkomen juist, dat ik in elk opzicht de voorkeur zou hebben gegeven aan.het juweel, boven het veel minder kostbareen interessante étui. ik heb, houd iken uw medeplichtige eveneens. Ik heb geen medeplichtige. U vergeet waarschijnlijk onze beminne lijke gastvrouw, de jeugdige Gravin. Is het niet een gevolg van haar belangstelling in uw veiligheid, dat ik hierheen gekomen ben? Onder andere omstandigheden zou ik het niet gewaagd hebben, haar lastig te vallen in haar weduwlijken staat. (Wordt vervolgdJi

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6