Apropos. DE VREEMDSTE PAARDENREN TER WERELD. De moderne vrouw. Alle veertien dagen zien de bewoners van de Fransche badplaats Cannes een water vliegtuig in de haven neerstrijken. Een vrouw stapt eruit en begeeft zich naar een hotel, terwijl de piloot wacht. Een paar uur later verschijnt de dame weer, neemt weer plaatc in het toestel en dit vertrekt weer met groote snelheid. Die dame is een lid van de Britsche aristo cratie. Zij heeft een landhuis op Corsica en brengt daar den winter door. Maar Corsica heeft geen coiffeur die heur kostbare coiffure naar behooren kan verzorgen en daarom maakt zij elke twee weken dit luchtuitstapjc naar Cannes over de tijdelijke golven der Middellandsche Zee om de permanente gol ven op haar hoofd te laten verzorgen. Elk tochtje kost haar de kleinigheid van ruim 1300 gulden, buiten de rekening van den coif feur, die in de omstandigheden ook wel niet bescheiden zal zijn. En er leven, ook op Corsica en in Cannes, als overal elders, gezinnen die de grootste moeite hebben, om zich het dagelijksch brood te verzekeren. Wereld voetbal. IToa langer hoe meer raken de Engelschen er nu toch van overtuigd, dat het voetbalspel buiten hun eigen eiland, dat tevens hun ge zichtsvermogen begrenst, op grooten schaal wordt beoefend en dat niet alleen, maar ook, dat het hier en daar lang niet slecht wordt gespeeld. Dit belet weliswaar sommige, zieli nogal speciaal aan de sport wijdende, bladen niet, om bijv. carricaturen te plaatsen over Zuid-Amerikaansch voetbal, waarbij de spe lers niet veel anders doen dan Caramba! roepen en getooid zijn met een stlerenvech- terscostuum, maar er zijn toch ook Engel schen die weten dat' Argentinië en Uruguay den eindstrijd van 't Olympisch voetbaltour- nool hebben gestreden en dat deze Zuid- Amerikanen niet alleen aan Engelsche schooljongens of veteranen nog weieens een lesje zouden kunnen geven. Ook James Jackson, amateur captain van de beroepsclub Liverpool en behalve voet baller voor zijn genoegen, dominé van zijn beroep heeft dit ontdekt en hij heeft naar de pen gegrepen om zich aan voorspellingen te wagen. Hij is nog een beetje verward in zijn blik op het wereld voetbal als hij schrijft da'. Frankrijk, Duitschland, Denemarken Tsjecno Slowakije en Uruguay speciaal de Engelsche supprematie bedreigen (Frankrijk nota bene en Denemarken en waar zijn Italië, Oosten rijk, Argentinië?) maar dat doet er nu min der toe. Hij ziet in de toekomst een wereld kampioenschap, waarin ook Engeland mee dingt. Wel, dit wereldkampioenschapsidee ls reeds bijna in staat van wording, zooals onze lezers weten, maar het meedingen van het Veree- nigd Koninkrijk zal inderdaad nog wel in de verre toekomst liggen. Het standpunt van de Engelsche voetballeiders zal nog wel eenigen' tijd blijven: Uruguay, Argentinië enz. ken nen er eigenlijk niets van, maar wij zullen er voorzichtigheidshalve toch maar niet tegen spelen. Dat is beter voor de supprematie. De eerwaarde aanvoerder van Liverpool ziet dit kampioenschap dan ook over 50 jaar een feit worden. En daarna geeft hij zijn opinie ten beste over de vraag hoe het spel zelf zich in de toekomst zal ontwikkelen. Snelheid zal, naar zijn mecning, de hoofdzaak zijn en zooals het spel van heden sneller is dan voor tien jaar, zal het in 1939 nog beduidend snel ler geworden zijn, terwijl de fijnere puntjes aan deze snelheid zullen worden opgeofferd. Dan zou het weieens noodzakelijk kunnen worden om, evenals in de eerste jaren van het voetbalspel, meer dan een scheidsrechtei te laten optreden. Maar de toekomst zal volgens den heer Jackson nog meer wijzigingen brengen, in Engeland althans zullen de toeschouwers na verloop van tijd geen genoegen meer nemen met onoverdekte zit- of staanplaatsen. Men zal tribunes moeten maken rondom het ge- heele terrein en ais men eenmaal zoo ver is, zal de volgende stap wezen, dat er een groot dak tusschen die tribunes gelegd wordt waardoor het gehesle terrein een machtige zaal wordt, altijd met dezelfde temperatuur en een veld, dat onveranderlijk droog en in uitstekende conditie is. Waarna avond voetbal niet meer hooge uitzondering zal zijn, maar regel. De heer Jackson doet nog meer voorspellin gen, o.a. betreffende de groepeering van de spelers van een elftal, de strafschop, het in gooien, maar dit zijn ondergeschikte punten, Wij moeten echter bekennen dat zijn voor spelling van overdekte voetbalvelden ons al lerminst aanlokt. Stel je voor. zoo'n rookerige atmosfeer, als op een wielerbaan, wanneer een zesdaagsche aan den gang is. Neen, dat mag goed zijn voor de beroepsspelers van den heer Jackson, onze amateur-voetballers zul len niet zoo gemakkelijk afstand doen van de frissche lucht, ook al is die weieens wat al te frisch of te weinig frisch of te nat. De wereldbokstitel. Sinds Gene Tunney, na zijn zege op den Nieuw Zeelander Tom Teeney, zich met een vollen geldbuidel, als onverslagen wereldkam pioen heeft teruggetrokken uit de bokserij, die hij op dit late uur plotseling zeide te ver foeien, wordt er. vooral in Amerika, druk ge zocht naar een nieuwen pretendent voor de zen troon. Tex Rickard is dood en daarmee, naar men hoopt, de millioenensport op boks- gebied, maar er is toch altijd nog een flinke duit in te verdienen en te verliezen voor de aartsgokkers, die zich als bokspromotors op werpen. Er schijnt nog altijd voor drommen en drommen menschen een groote attractie te zijn in het zien vechten van een paar kolossen, die elkaar muilperen toedienen, waarvan de meesten dier toeschouwers er een enkele niet zouden overleven. En het spreekt ook alweer van zelf, dat elke beroepsbokser, die maar eenige preten tie kan laten gelden, meent, dat hij in de eerste plaats recht heeft om den vacanten zetel van Tunney te bezetten. Daar zijn Jack Shar key en Young Stribllng, Paolino en Scott, Schmelling de Duitscher Heeney, Loughran, en wie weet, Dempsey zelf ook nog wel. De oud kampioen heeft zich in vroeger jaren reeds tot millionair gebokst, maar een mensch heeft nu eenmaal nooit genoeg geld naar zijn zin en Dempsey meent, misschien niet geheel ten onrechte, dat hij het stelletje andere pre tendenten nog wel aankan. En dan is er nog een, een zekere George Godfrey, die volgens vele deskundigen, ze allemaal in zijn zak steekt. Eilacie, gezegde Godfrey behoort tot het in Amerika verfoeide ras der negers. Men wil in de Vereenigde Staten iederen wereld kampioen huldigen, desnoods als het moet een vreemdeling, maar in geen geval een neger, hoe Amerikaansch van geboorte deze dan ook moge zijn. De nachtmerrie van het gedrag van Jack Johnson ligt nog te versch in het geheugen. Dat nooit meer, de supe rioriteit van het blanke ras moet gehand haafd blijven, ook al kan dat sportief niet door den beugel. En zoo gaat George Godfrey ongetwijfeld een soortgelijke carrière tege moet als zijn kleurgenoot Harry Wills, die ja renlang voor sterker werd versleten dan Dempsey, maar wien men de kans onthield dit te toonen. Zoo is de toestand ln de beroepsbokserij zeer onbestemd, voorzoover het de zwaarge wichten betreft en 't zal nog wel vele maan den duren, voor er uit talrijke wedstrijden en eindeloos gepraat weer eens een kampioen verrijst, die door allen geaccepteerd wordt-. En nu ik het toch over boksers en negers heb. lijkt de anecdote van den recenten wed strijd tusschen de beide zwarte middenge wichten Billy Long en Al Trout, goed op haar plaats. Deze Billy en Al hadden elkaar ir. den loop der tijden reeds een maal of vier bestreden en altijd was de uitspraak weer: match nul geweest. Zoo er ooit twee boksers zijn geweest die naast gelijk gewicht en ge lijke kleur ook gelijke vaardigheid toonden, dan zijn het Billv en Al. Zij stonden onlangs dan te Philadelphia voor de vijfde maal tegenover elkaar Het werd een heet gevecht, waarin de krachten weer precies gelijk opgingen en toen de ne gentiende ronde was aangebroken wist nog geen der toeschouwers, wie nu eigenlijk het meeste recht op de zege had. Het leek weer onvermijdelijk naar de match nul te gaan. En inderdaad, dat ging het ook. maar op een wijze, die wel niemand verwachtte. Plot seling gaven de beide rivalen elkaar op pre cies hetzelfde oogenblik een geweldige muil peer op de punt van de kin en beiden stort ten als blokken neer. De scheidsrechter, vol komen beduusd, begon werktuigelijk te tellen Een, twee drie.en toen hij tot tien geko men was, lagen de twee boksers nog even on bewegelijk op den grond. Wat moest de arbiter doen? Hij maakte er maar weer onbeslist van. Beide boksers waren verslagen, maar beiden hadden eigen lijk ooi: gewonnen. Het was een zeer lastig geval en intusschen weet nu nog niemand of Bill de beste is dan wel Al. Misschien komen ze nu nog een zesde maal samen in den ring maar als ik hun een goeden raad mocht ge ven zou ik zeggen: drink jullie het nu maar af, die ruzie, er schijnt toch niets aan te doen te zijn. Het snelheidsrecord. Zooals men weet heeft de Engelsche Cap tain Campbell een stuk strand in Zuid-Afrika uitgezocht om er zijn nieuwen aanval op het wereld-snelheidsrecord voor automobielen te doen. Hij is al met zijn renmonster in Afrika en hij popelt van verlangen om te beginnen maar hij is bitter teleurgesteld door den slechten toestand waarin het strand verkeert. Het is nog vol kleine zandhoopjes, schelpen en scherpe steentjes, die alle eerst verwijderd moeten worden en bovendien is het nog te zacht om het gewicht van den geweldigen auto te dragen, 't Is in deze omstandigheden maar gelukkig, dat Campbell het niet aan ons strand heeft geprobeerd, waarvan even spra ke was, want daar zou hij zeker soortgelijke moeilijkheden hebben ondervonden. Majoor Segrave, die andere onverzadiglijke Engelsche snelheidsmaniak, bevindt zich on der tusschen in de Amerikaasche staat Flori da, waar hij dezer dagen op het beproefde strand te Daytona ook een aanval op het record zal doen. Wat 'n dwaasheid toch. W ereldzwemrecords In de Telegraaf vonden wij dezer dagen de volledige lijst van wereldzwemrecords, niet minder dan 24 van de dames en 25 van de heeren. De heerenrecordlijst wordt door 7 zwemmers geheel in beslag genomen en twee hunner, natuurlijk Johnny Weissmuller en Arne Borg zijn samen houder van niet min der dan 16, elk acht, broederlijk gedeeld. Het begint met 6 records van Weissmuller van 100 yards tot en met 300 yards vrije slag. Dant komt Arne Borg met de 30Ö en 400 meter, Weissmuller met 440 yards, tweemaal Borg met 500 yards en 500 Meter, nog een maal Weissmuller, zoowaar met 880 yards en dan nog viermaal Borg tot en met de mijl. De schoolslagrecords worden gedeeld door den Amerikaan Spence (100 Meter en 200 yards) en 'Erich Rademacher (200, 430 en 500 Meter), de rugslagnummers staan op naam van Kojac (100 en 400 Meter), Laufer (200 Meter) en Fiszier (150 yards) allen Amerikanen. Bij de heeren heeft Amerika dus 14 records, Zweden 8 en Duitschland 3. Dan de dames. Ook dit is een eentonige verzameling. Martha Norelius, de snelle Amerikaansche heeft 9 records op haar naam alles in vrije slag nummers, haar landgenoo- ten Ethel Lackie heeft er nog twee, Gertrude Ederle ook twee, Helen Walnwright en J. Mc. Kim elk een. Als eenige niet Amerikaansche staat de Engelsch Miss Meany hiertusschen. Zij heeft het record 1000 Meter vrije slag op haar naam, maar blijkbaar alleen omdat Miss Norelius dezen afstand nooit zwemt. Want de Amerikaansche is houdster op 1000 yards met 13 min. 39.4 sec. de Engelsche op 1000 Meter met 15 min. 49,6 sec. Wij behoe ven nauwelijks te zeggen dat Miss Norelius geen 2 min. 10 sec. noodig heeft voor het verschil tusschen 1000 yards en 1000 Meter. Dan de schoolslag. Lotte Mühe is nog al tijd recordhoudster op 100 en 200 Meter en de Engelsche Miss King op 200 yards. Onze race druk besproken, men denkt op dezen dag aan niets anders in Siena. Des middags om drie uur verschijnen de gilden in vol middeleeuwsch ornaat en de stad biedt het unieke schouwspel van een geheele serie middeleeuwsche costuumoptochten, die zich later zullen vereenigen tot een algemeenen optocht, die zijn weerga in de wereld niet kent. Het ccremonieël met trommels, vaan dels e.d. dat hierbij te pas komt is even uit gebreid als interessant. Op het groote plein waar begin- en eind punt van de race lag is het intusschen al stampvol. Het zal er zoo worden, dat er geen sterveling meer bij kan. In het Palazzo Reale, aan het plein gelegen geven de gildeleiders hun laatste instructies aan de jockeys en komen het honorarium overeen, dat hun in geval van een zege zal worden uitbetaald. Als de winnende jockey een rijk gilde heeft geloot, komt het voor, dat dit honorarium duizenden liren beloopt. Er werden ook be dragen uitgeloofd voor welgemikte slagen met de bullepees op hoofd of lichaam van vijandige paarden op hun berijders, een kant van deze sport, die wij Noorderlingen minder kunnen waardeeren. Zuiver volksvermaak kun Je deze race trouwens ook niet noemen, want met de meeste gemoedelijkheid verkoo- pen gilden die het geld gebruiken kunnen, hun kansen voor een ronde som aan rijkere gilden, de jockeys laten zich achter de rug gen van hun opdrachtgevers even rustig om- koopen en een slag met een bullepees, toe- Marle Baron bezit het- record over 400 Me ter, in 6 min. 45.6 sec. In de rugslag-afdeeling heeft Marie Braun bijna een monopolie. Zij is recordhoudster op 100 Meter (1.21,6) 200 Meter (2,59,2) en 400 Meter (6,16,8) Miss King heeft het record over 150 yards, een afstand die Marie Braun nooit zwemt. Zij moest eens uit Parijs naar Engeland overwippen om ook dit record in te pikken. Erg moeilijk behoeft haar dit niet te vallen. Summa summarum heeft Ameri ka 15 damesrecords, Nederland vier, Enge land drie en Duitschland twee. En alle tijden te zamen genomen gaat Amerika aan de spits met 29 records, ge volgd door Zweden met 8. Duitschland 5, Ne derland 4, Engeland 3. Is het niet merk waardig dat vijf landen alle zwemrecords in bezit hebben? SNELHEID. Het motto van den tijd: Altijd snel ler! Een interessante vergelijking. Wij zijn nog lang niet aan de grens. Sneller, steeds sneller, is het motto van den tegenwoórdigen tijd! Eiken dag spant de mensch zich in om de snelheid van de door hem gemaakte machi nes te verhoogen, zoodat men op het oogen blik een snelheid kan bereiken, die duizelen doet. In de lucht, in het water en op het land, tracht men met vliegtuigen, auto's of motorbooten de snelheid tot fantastische ge tallen op te voeren. Ook de athleet streeft er naar steeds maar weer nieuwe records te maken, waarbij men zich met verwondering afvraagt, of de grens van het menschelijk kunnen dan nooit bereikt zal worden. Als iets doodgewoons leest men, dat men met een auto een snelheid van 333,952 K.M. per uur heeft weten te bereiken. Wat dat bc- teekent? Dat is een snelheid van 92.79 Meter per seconde! Hoe lang zal het nog duren cf we halen met een auto 100 Meter per seconde. En dan te bedenken, ,dat het paS 75 jaar geleden is, dat de Duitscher Karl Freiherr von Drais de eerste loopmachine uitvond, de voorlooper van het rijwiel. Zeker, de oude Grieken hadden reeds hun wagenrennen, waarbij de paarden de snelheid gaven, doch het rijwiel was het eerste voertuig, waarbij de berijder van mechanische hulpmiddelen gebruik maakte om de snelheid te vergroo- ten. Door het rijwiel kreeg de snelheidsdui vel het menschdom te pakken. Benz en El- wood Haynes brachten de eerste auto's eer wereld. Het was zoo ongeveer in de negenti ger jaren, dat ze daarmede een snelheid van 8 tot 10 K.M. per urn: wisten te bereiken. Men stond paf. doch dit was slechts het aller eerste begin van hetgeen ons te wachten stond. In Parijs werden in 1894 groote auto- mobielrennen gehouden waarbij de winnaar een snelheid van 12 K.M. per uur bereikte. In die jaren kende men reeds de spoorwe gen, doch dat was geen sport, dat was een aan een vasten weg gebonden vervoermid del, waarmede men echter toen ook nog slechts een bescheiden snelheid wist te be reiken. De automobielconstructeur stond voor niets. Geleidelijk werd de snelheid opge voerd. Het was echter een lange weg van de ongeveer 8 K.M. per uur in 1895 te Chicago door den Amerikaan Elwood Hanes bereikt tot de 333,952 K.M. per uur van Ray Keech. In den laatsten tijd is dat record al weer verbeterd, doch officieel staan de andere cij fers nog niet vast. Trouwens een snelheid van 334 K.M. per uur is voorloopig ook wel voldoende. Welke duizelingwekkende snel heden zal men verkrijgen, wanneer straks de raketten-auto's de kleine technische moeilijkheden, die haar gebruik thans nog gevaarlijk en moeilijk maken,, zullen hebben overwonnen? Het is zeker aardig een? een staatje te ge ven waaruit men kan zien aan welke snel- gebracht aan een tegenstander is voor ieder een te koop. De grootste zorg van een gilde, dat er op uit is, den strijd te winnen, is dan ook het zorgvuldig bespionneeren van paard en jockey. Intusschen is het plein letterlijk tot aan den rand toe vol, want overal op de huizen en hekken zitten en hangen de toeschouwers, die beneden geen plaats meer konden krij gen. Nu komt de groote optocht, waarin de paarden bedekt met fluweelen kleeden met gouden franje en de jockeys, getooid met bepluimde helm en metalen borstplaat de speciale aandacht trekken. Telkens houdt de processie halt om den vaandeldragers gele genheid te geven hun wonderlijke behen digheid in het vaandelzwaaien te demon- streeren. Maar ook aan al dit ceremonieel komt een einde en het oogenblik nadert dat de tien paarden op een rij aan den start staan, of liever zenuwachtig heen en weer dansen. De jockey's zijn nu weer anders ge kleed, in een soort dik leeren wambuis en broek, versierd met de gildekleuren, op hun hoofd een metalen kap als zeer nood zakelijke bescherming tegen de zeker te ver wachten slagen. Want iedere berijder heeft in de hand nu de bullepees, die zulk een be langrijke rol vervult in het heele spel. heidsgrenzen op het oogenblik mensch. dier en machine nog zijn onderworpen. We heb ben hierbij de snelheid per seconde in Meiers aangegeven. Men krijgt dan het volgende staatje; waarbij we voor zoover records be treft, ons gehouden hebben aan de records van het begin van dit jaar. Slak 0,003 Paard in stap 1-00 Vlieg 1,60 Voetganger 1,65 Zwemmer: grootste snelheid Weissmuller 100 Meter vrije stijl in 57,4 sec. 1,74 grootste snelheid langen afstand Arne Borg 1500 M. 20 min 41/5 1,33 Paard in draf 2,10 Wandêlen (Frigerio) 3.81 Marathonlooper (Hannes Kolehmai- nen 2 uur 32 min. 4/5 sec.) 4,60 Hardloopen, langen afstand Hardloopen, langen afstand 10.000 Meter (Nurmi 30 min. 6.1 sec.) 5,53 Hindernisloopen (Deye 110 Meter in 14 3/5 sec.) 7,79 Hardrijden op schaatsen (Evenson Zweden 5000 M. in 8 min. 59 1/5 sec. 9,20 Hardloopen korten afstand (Pad- doek 100 Meter 10 2/5 sec.) 9,61 Estafette loopen 4 maal 100 Meter (Duitsche ploeg 41 sec.) 9,75 Hardrijden op schaatsen korten af stand (Larsen 500 M. in 43,1 sec.) 11.60 Wielrijden, toerist 15,00 Personentrein 16.00 Zeppelin 16,00 Renpaard korten afstand 25,00 Postduif 28.00 Zwaluw 45,00 Motorrennen (record) 53,35 Raketten-auto (op rails) 70,50 Automobielen (wereldrecord) 92,79 Vliegen (wereldrecord lange af standen) 125,95 Vliegen (uurrecord, grootste snel heid door menschen bereikt) 142,50 Geluid 330,00 Aarde (snelheid van de aarde in haar loop om de zon) 30 800.— Licht 299 786 000,— De snelheden door den sportbeoefenaar in verschillende takken van sport behaald, kan men slechts met elkaar vergelijken in dien het over dezelfde afstanden gaat. Zoo zou een zwemmer in staat zijn op een af stand van b.v. 100 Meter een voetganger te passeeren doch over grootere afstanden zal de voetganger de snelste blijken te zijn. Een Marathonlooper zal werkelijk in vele geval len snel als de wind zijn, immers een nor male frissche wind waait met een snelheid van 4 Meter per seconde, welke snelheid door een Marathonlooper betrekkelijk gemakke lijk overtroffen zal worden. Gaat men eens verder vergelijken dan krijgt men toch aar dige bijzonderheden. Een gewone zeestoomer heeft een gemiddelde snelheid van 5 Meter per seconde. Nurmi zou zoo'n schip over 10 K.M. nog een flinken voorgift kunnen geven en toch kunnen winnen! De snelheid, waarmede een hindemlsloo- per de 110 Meter loopt, is b.v. even groot als die van de electrische tram. De groote oceaanschepen, die Amerika met Europa verbinden, hebben een snelheid van ongeveer 11 Meter per seconde. Onze groote schaatskampioenen zouden over een afstand van een paar duizend Meter met succes een wedstrijd tegen zoo'n zeekasteel kunnen aangaan. Met behulp van motoren wordt een snel heid bereikt, die veel grooter is dan die van, eenig levend wezen. Zelfs de zwaluw moet het tegen den motor afleggen. En dat men hiermede de grenzen nog lang niet heeft be reikt staat wel vast. Volgens de wetenschap moét ongeveer 500 K.M. per uur de uiterste snelheid zijn daar het lichaam van den mensch geen grootere snelheid zou kunnen verdragen. Toch heeft men met een vlieg machine reeds een snelheid van 512 K.M. bereikt. Niemand weet wat de toekomst ons op het gebied der snelheid brengen zal. Men heeft thans proeven met raketten genomen, ten deele reeds geslaagd, doch nog voor ver betering vatbaar. Zou in de toekomst het denkbeeld van Jules Verne, transport per kanonskogel, niet verwezenlijkt kunnen worden? Zou de mensch nog nieuwe, tot dusver onbekende krachten kunnen benut ten om nog grootere snelheden te bereiken? Slechts de tijd zal op deze vragen het antwoord kunnen geven. Daar klinkt het signaal en onmiddellijk beginnen alle jockeys met hun wapen op elkaar los te timmeren, niettegenstaande de bepaling dat op de eerste 30 meter niet ge slagen mag worden. De paarden springen, allen tegelijk weg en zoo worstelt het opge wonden kluwen na.ar de gevaarlijke b'ocht. De opwinding van de duizenden toeschou wers is bijna onbeschrijfelijk. Het is een oor- verdoovend tumult, dat geen oogenblik ver zwakt. Mannen en vrouwen gillen, juichen, springen in krankzinnige aanmoediging van de bevriende jockeys en honen op even luid ruchtige wijze dat de rivalen kort en goed hun nek mogen breken. Alle primitiefste in stincten zijn volkomen los. De menschen zijn geheel buiten zichzelf. Als geluid de oude paleizen op het plein te Siena kon verwoes ten, zouden zij reeds lang tot puinhoonen zijn ineengestort. Tusschen al dit geweld lost de groep der strijdende paarden zich gaan deweg op tot een uitgerekte lijn en de joc keys, die alle hoop op een zege reeds moeten opgeven, hakken nog met hun bulleneezen in blinde woede en oowinding on hun tegen standers los, alsof hun leven van een wel- gemikten slag afhing. Een schot weerklinkt en de race is afge- loopen. Een sectie politie-agenten haast zich naar den winnaar om hem en zijn paard te beschermen voor moge'iike, lang niet denk beeldige aanvallen van teleurgestelde tegen standers. Leden van het overwinnende gilde verbreken de afsluiting en rennen op den zegevierenden jockey toe om hem te omhel zen, onbekommerd voor het gevaar van ver trapt te worden door de nog binnenkomende paarden. De held wordt hoog op de schou ders verheven en onder oorverdoovende toe juichingen naar de tribune der scheidsrech ters gevoerd, waar de groote prijs, de Palio, reeds getooid met de kleuren van het zege vierende gilde, prijkt. De jockey is de held van den dag en de kapitein van het gilde schenkt gratis Chianti voor iedereen, die er trek in heeft. En wie heeft dat niet. na zulk een geweldige inspanning der longen. Den volgenden dag houdt het winnende gilde een groote ontocht door de stad en een paar weken na den wedstrijd geeft zij een groot feestbanket in de straten der stad, waarbij honderden nersonen aanzitten. En dan behoort de Palio weer voor een half jaj tot het verleden. De Palio te Siena. Paardenrennen op straat. Ranselen en rennen. Middeleeuwsche optochten en op- winding. De merkwaardigste zonder eenigen twij fel unieke paardenren wordt tweemaal telken jare gehouden in de oude Italiaansche stad Siena. Reeds sinds vele eeuwen is dat zoo geweest en het wilde enthousiasme dat de „Palio" telkens weer in deze stad verwekt staat er borg voor, dat deze oude periodieke feestelijkheid nog lang zal blijven bestaan. Hoe vol interesse deze ook is, moeten we ons in dit korte bestek onthouden van een be schrijving der stad of haar geschiedenis, ons bepalende tot het sportieve gedeelte van de contrada feesten, de feesten der gilden. De paardenren, die de „Palio" heet is het einde en tevens de groote apotheose van deze feesten. De merkwaardigheid van deze race is vooral gelegen in het feit, dat zij in de straten der stad gestreden wordt en dat de jockeys gewapend zijn met zware builepeezcn, waarmede zij niet hun eigen paarden maar die hunner tegenstanders ranselen en hun tegenstanders zelf ook. Hetgeen allemaal ge oorloofd, neen sterker nog voorgeschreven is. Laat ons aannemen, dat het vier dagen voor de groote race is. De vertegenwoordigers der stadsgilden zijn bijeengekomen in het stadhuis om de tien paarden te kiezen, die aan den wedstrijd zullen mogen deelnemen. Er zijn waarschijnlijk een goede twintig eigenaren van paax-den, die bei-eid zijn, hun beesten op te offeren aan het risico van de ruwe „Palio". De dieren, die er voor het meerendeel in het geheel niet als renpaar den uitzien worden ongezadeld en zonder stijgbeugels bestegen door hun jockeys en in groepen van drie of vier tegelijk moeten zij proefrennen langs de hobbelige, slecht ge plaveide, op verscheidene plaatsen door scherpe bochten zeer gevaarlijke „baan". Wanneer zij allen op deze wijze hun kunsten hebben vertoond, trekt de gilden-deputatie zich terug en kiest het uitverkoren tiental. Stellig worden daar niet de winnaars van de diverse proefritten voor gekozen. Inte gendeel, een paard dat bijzonder snel is wordt even zeker uitgeschakeld als een an der dat hopeloos achter bleef. Het doel is, tien paarden te zamen te krijgen, die elkaar in snelheid vrijwel niets toegeven, teneinde zoodoende zeker te zijn van een spannende race. Een principe dat waarlijk nog zoo gek niet is. Wanneer deze verkiezing eenmaal afgeloo- pen is, worden bij loting de paarden zoowel als de jockeys aan de diverse gilden toege wezen. Het wordt dus een ren tusschen de gilden, waarbij de gilde-eer danig op het spel staat. In de weinige dagen die nu nog beschikbaar zijn, wordt al het mogelijke ge daan om de dieren in goede conditie te krij gen. Ze worden in een mooien stal onderge bracht, krijgen het beste voer en worden met den grootsten zorg opgepoetst. Elk gilde wedijvert om het mooist voor den dag te komen. Intusschen moeten nog verscheidene proef ritten gereden worden om de paarden aan het werk te gewennen. De geheele bevolking van de stad stroomt naar het groote plein toe om ook reeds deze proefritten te zien. De jockeys dragen nu de kleuren der gilden, maar de paarden blijven, zooals ook straks bij den grooten wedstrijd zelf, ongezadeld. Een tromgeroffel, een touw dat wordt weg getrokken, een fanatiek gebrul uit duizenden kelen van wild opgewonden toeschouwers en de paarden rennen weg naar de eerste ge vaarlijke bocht, die van San Martino, waar de weg plotseling in een scherpen hoek naar recht buigt en een kluwen opgezweepte on geoefende paarden naar beneden stort door de sterk hellende straat naar den voet van den Mangia-toren. Deze hoek moet driemaal genomen worden, geen gemakkelijke taak voor een zadel- en stijgbeugelloos rijder. Tweemaal daags worden deze proefritten ge houden tot op den avond voor den grooten dag de generale repetitie plaats vindt. Dan zijn de nauwe sti-aten der stad overvol van een vroolijke feestvierende menigte, overal branden lichtjes, en de lucht weerklinkt van gelach, zang en muziek. En dan komt de groote dag. Van het, och tendkrieken af, worden de kansen van de De Palio te Sièna naar een oude prent.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10