HET IJS BILJARTEN. ZWEMMEN. WATERPOLO. GYMNASTIEK. DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD UW IJsclub voor Haarlem en Omstreken Hoewel het met den dooi weer afgeloopen Js (hedenmorgen tien uur vroor het nog een paar graden) zal het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken de banen aan de Kleverlaan heden gesloten houden, omdat de felle Noord-Oosten wind toch bijna ieder van het ijs houdt en omdat de toestand van het ijs na den dooi van Zaterdag nog niet goed is. De wedstrijden op de Kinderhuisvest De uitslagen van de wedstrijden op de schaats Zaterdag gehouden op het ijs van den Kin derhuissingel (uitgeschreven door de Kinder huisvest en -singelbewoners) voor jongens en meisjes luidt als volgt: Jongens 1012 jaar: lste prijs H. van Keulen, 2e Slot Jr., Se Smallegange, 4e v. d. Poll, 5e A. Bergsma, 6e Stoster. Jongens 810 jaar. lste prijs J. Kopen, 2e Wolff, 3e Hankel, 4e Lammers, 5e Opstal, 6e Kaandorp. Jongens 8 jaar: lste prijs Versteeg. 2e van Hoorn, 3e Barleus 4e de Wal, 5e P. Mugdes, 6e Groot, 7e Jor- daan. Meisjes 1012 jaar: lste prijs Zus Akooy, 2e E. Hoogeveen, 3e W. van Luijken, 4e Smits, 5e Aandekerk, 6e E. Lasschuit, 7e de Waal. Meisjes 810 jaar: lste prijs Hoedema. 2e G. van Diik. 3e B. Knol, 4e A. v. d. Pol, 5e Greta Balk, 6e Truus Balk, 7e Sminks. Meisjes 68 jaar: lste prijs W. Goedhart, 2e Bats. 3e A. van Keoten, 4e Hobach, 5e v. d. Vossen. De eereprijs werd gewonnen door Oorthuys te Spaarndam. De eerste orijs werd door den jeugdigen Frans Bergsma verdiend gewonnen. 2e prijs Beekhuis. Verder wonnen de volgende rijders nog prijzen (genummerd van 3 tot en met 34): H. A. van Keulen, Han van der Meij, E. v. d. Pol, F. van Dijk, A Wesseling, M. Rootselaar Overbeek, Lampen, van Gelder, Snoeks, Van Wilsum, v. d. Eykhof, Beukelaar, Sminks. J. Lok, Ronduin, Kees Kuyl. P. Slot, Geerts. Han Suerhoff. Hartendorp, G. Kos, Schaaf, De Nijs, Deulemoet, Houwellng, Seulenet, Zweeris, Staffers, Hank, J. Spoor, Kemper. De heer Oorthuys stond zijn eereprijs (be staande uit levensmiddelen) af aan een arme weduwe; aan hem werd als de snelste rijder een schilderij overhandigd. De jeugdige Frans Bergsma stelde zijn prijs ter beschikking van het huisgezin van den baanveger Bakker. Frans kreeg een paar schaatsen als de snelste amateur. Ook andere rijders stelden hun prijzen be schikbaar voor de armen. Onder hen werden toen Amateursprijzen verloot. De wedstrijd stond onder de uitstekende leiding van den heer H. van Luyken. De amateui-prijzen bestonden o.a. uit: Schaatsen, schilderij, fruitmand, taart, blik ken koek enz. IJswedstrij<?en te Tpaardam Zaterdagmiddag twee uur werden de voor dezen middag uitgeschreven wedstrijden nietegenstaande den reeds ingetreden dooi, door de ijsclub „Nova Zeittbla" op haar ba nen uitgevoerd. Op het terrein was de belangstelling niet groot. Het ijs was zacht en vertoonde een aanblik van afscheid aan de vele schaats liefhebbers. Voor den behendigheidswedstrijd voor da mes hadden zich veertien dames aangemeld, aan wie de prijzen als volgt werden toege kend: Ie prijs mej: H. van der Wiel, Haarlem; He prijs mej. Prevost, Spaarndam; Ille prr-s mej. M. Burggraaf, Spaarndam; IVe prijs mej. B. van Wijngaarden, Santpoort. Daarna had de wedstrijd plaats met hin dernissen op de priksleden voor Heeren. In dezen wedstrijd behaalde: Ie prijs J. Ver straten, Bennebroek; lie prijs G. Hartog, Spaarndam; Ille prijs G. Berk. Spaarndam. Aan dezen wedstrijd namen 25 heeren deel. De wedstrijden voor Zondagmiddag wer den wegens den dooi afgelast. Rïngrijderïj te Heemstede uitgesteld Wegens den ingetreden dool is de aangekon digde ringrijderij op schaatsen, uitgeschreven door de ijsvereeniging „de Volharding" te Heemstede, welke Zondagmiddag zou ge houden worden, tot nader order uitgesteld. Wedstrijden te Zutfen Zondag hadden te Zutfen wedstrijden op de schaats op 1500 en 5000 M. plaats. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was buitengewoon groot, aldus lezen we in „De Crt.", ook al door het meerijden van v. d. Scheer, den kampioen van Neder land, dia buiten mededinging aan de wed strijden deelnam. Hij wist zoowel op de 1500 M. als 5000 M. beslag te leggen. N. Pronk werd eerste in het algemeen klassement, met Kaan als tweede. De officieele uitslaeen zijn als volgt: 1500 Meter: 1. N. Pronk (Warmenhuizen). (2 min. 50 5/10 sec.)2. S. Westra (Warmen huizen), (3 min. 6/10 sec.); 3. K. Kaan; 4. Mr L. Wildervanck de Blécourt; 5. G Gieber- dinck. 5000 Meter: 1. N. Pronk (10 min. 53 4/10 sec.); 2. K. Kaan (10 min. 53 8 10); 3. A. Koops (Z.-Iaren>: 4. S. Westra; 5. G. Gieber- dink; 6. Mr. L. Wildervanck de Blécourt. Totaal klassement: 1. N. Pronk (Warmen huizen) 2. K. Kaan (Bergen, N.-I-I.) en 3. 3. Westra (Warmenhuizen), Als de dooi weer terug komt Het bestuur van de Haarlemsche Red dingsbrigade voor Drenkelingen verzoekt ons plaatsing van de volgende waarschuwing: Nu Zaterdag het weer is omgeslagen en de dooi tijdelijk is ingetreden, is het gevaar voor ijsongevallen sterk toegenomen, ook al is het Zondagavond weer gaan vriezen. De onvoorzichtigheid doet nog te veel ver trouwen op de sterkte van het ijs der laatste we\m. Het bestuur der Haarlem- sche Reddings Brigade voor Drenkelin gen verzoekt dan ook aan de houders van ladder- en seinposten om toch vooral de reddingsmiddelen gereed te houden, zöodat bij mogelijk ongeval snel hulp verleend kan worden. Moons weer wereldkampioen" Voor de vierde maal in successie (aldus wordt uit Marseille aan „De Crt." gemeld) is Th. Moons, de Belgische biljartkampioen, er in geslaagd den grooten titel te bemachti gen, dien hij ook reeds in 1923 eenmaal ge wonnen had, zoodat hij thans in totaal vijf maal den eerepalm heeft veroverd. De om standigheid, dat hij ditmaal geheel ongesla gen uit den strijd kwam, strekt tot nog meer deren luister zijner overwinning, waarmede tegelijkertijd de veronderstelling vervalt als zouden Moons' gevaarlijkste tegenstanders het hem ditmaal gemakkelijk hebben ge maakt door elkaar onderling de punten af handig te maken. De laatste wedstrijd ging tusschen Moons en Soussa, die door eerstgenoemde met 400 370 gewonnen werd. De eindstand luidt als volgt: gesp. gew. verl. pnt brt. h. gem. Moons 7 7 2800 170 135 16.47 Van Belle 7 5 2 2677 131 172 20.44 Faroux 7 4 3 2423 143 155 16.94 Soussa 7 4 3 2466 148 174 16.66 Baltus 7 3 4 2395 205 104 11.68 Dommering 7 2 5 2083 158 169 13.18 Agassiz 7 2 5 1761 163 63 10.80 Davin 7 1 6 2067 211 127 9.80 Piet van Kempen betaalt 300 dollar boete Uit New York wordt aan de TeL gemeld: Piet van Kempen die wegens zijn deelne ming aan de Amerikaansche „wilde" zes- daagsche wieler-race door den Amerikaan- schen Wielerbond gedisqualificeerd was, heeft thans vrede gesloten met de Ameri kaansche wielersport-autoriteiten Kramer en Chapman. Tegen betaling van een boete van 300 dollar is hij weer in genade aange nomen. Feestavond Bloemendaalsche Reddingsbrigade Veertien dagen geleden hebben de leden der Bloemendaalsche Reddingsbrigade ge toond, dat ze goed kunnen zwemmen, Zater dagavond bleek duidelijk, dat het feestvie ren ook goed verstaan. De brigade heeft in de zaal van Hotel „Vreeburg" een allergenoeglijksten avond doorgebracht. Dit is in de eerste plaats te danken aan de aangename onderlinge ver houding en in de tweede plaats aan de caba retclub der Haarlemsche Zwemclub „De Delft" en het muzikale trio Wijnands, die welwillend hun medewerking verleenden. De voorzitter de heer E. W. A. van Neder- hasselt, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en dank Het feest wordt gegeven, zei spreker, omdat de brigadeledcn er recht op hebben na een degelijken ar beid van meer dan twee jaren en om bij de gemeentenaren de brigade weer eens in 't geheugen te roepen. Dat de brigade degelijken arbeid heeft verricht, bleek op den laatsten oefenin {;- avond, de pl.m. 1000 verdrinkingsgevallen per jaar in ons land zijn wel een bewijs, dat de brigades versterkt moeten worden met menschen, die niet alleen kunnen zwemmen, maar ook zwemmend redden. De verceniging geeft bovendien een cursus in eerste hulp bij ongelukken. Bij de ramp van de „Salen- to", het vorig jaar aan het strand, heeft de brigade haar reden van bestaan bewezen. Ook op Koninginnedag verleent de vereeni- ging haar medewerking. De gemeenteraad heeft zijn waardeering voor de brigade getoond, door een „Tom" aan te bieden, het nieuwe reddingsmiddel. Het trio Wijnands bracht in den loop van den avond een aantal nummers ten gehoore. De heer Van den Berg zong met groot suc ces zijn levensliedjes, de heer v. Feggelen toonde zich zijn waardige partner. Het succes van den avond was de opvoe ring van het stukje „Een leugentje om best wil", waarbij vooral de „toffe" Amsterdam mer de lachspieren in beweging bracht. De heer Haselmeyer ontpopte zich als dichter. Zijn clublied had veel succes. In de pauze werden de prijzen uitgereikt en hield de heer J. C. de Vries een geestig speechje om den voorzitter dank te' zeggen voor ziin arbeid ten behoeve der Vereeni- ging. Spreker bood den voorzitter namens d* vereeniging een model aan van de nieuwe Tom. uitgevoerd in chocolade door den heer De Nijs. Een gezellig bal met groote loterij sloot den feestavond. Tijdens den avond traden vijftien aanwe zigen als lid toe. De Drie-Stedenwedstrijd Haarlem—Den HaagUtrecht Voor de derde maal zullen de vertegen woordigende ploegen van den Haarlemschen Haagschen en den Utrechtschen Provin cialen Zwembond elkaar ontmoeten, thans in de zweminrichting „De Regentes" te 's Gravenhage, op Zondag, 3 Maart a.s. Het aanvangsuur is bepaald op 2 uur n.m. Door den Haarlemschen Zwembond zijn de navolgende zwemmers (sters) uitgenoodigd: I. 400 M. vrije slag Heeren: J. v. Hems'oer- gen (Haarlem) en A. J. Braam (H. P. C.). II. 200 M. schoolslag Heeren: H. Kooy (H. V. G. B.) C. Vrugt (D. W. R.) III. Idem voor Dames nog niet vastgesteld. IV. 3 maal 100 M. vrije slag Dames: Mevr. B. Venema, Mej. R. v. Spaendonck, Mej. D. Roos (allen Zignea). V. 4 maal 200 M. vrije slag Heeren: J. Schouw (H. V. G. B.), S. v. d. Meer (H. V. G. B.), J. v. Hemsbergen en C. Zeeman (beiden Haarlem). VI. 100 M. Rugslag Dames: Mej. R. v. Spaendonck en H. v. Abs (beiden Zignea). VII. 200 M. vrije slag Dames: Mevr. B. Ve nema (Zignea), Mej. M. v. Galen (D. W. R.) VIII. 100 M. Rugslag Heeren: S. v. d. Meer (H. V. G. B.) en A. Liezenberg (Haarlem). IX. Waterpolo. UtrechtHaarlem en Haag Haarlem. Doel: A. Boerée (H. V. G. B.) Achter: F. W. Moolenaar (H. P. C.), J. Kodde (H. P. C.) G. v. d. Boogaard (HV.G.B.) Vóór: P. v. Ommeren (H. V. G. B.), A. H. de Bruyn (D. W. R.) A. J. Braam (H. P. C.) Reserves: J. Brouwer (H. V. G. B.) J. Kooy- man (H. P. C.) en H. J. Leijenaar (H. P. C.) De Haarlemsche vertegenwoordiging ziet er op papier goed uit, vooral wat de Heeren betreft. We zullen de bespreking der kansen evenwel opschorten, totdat de samenstelling definitief is geregeld. verden evenveel nederlagen op. Van de F. C. Torina werd met 21 en van de Juventus met 4—1 verloren. In Engeland trof men het niet, dat men juist bij dit voor voetbal uiterst ongunstig weer, wedstrijden voor de Cup moest spe len. Desondanks zijn alle 8 Cupwedstrijden doorgegaan, hoewel verschillende League wedstrijden uitgesteld moesten worden. Al die wedstrijden moesten worden gespeeld in een felle koude en op keihard bevroren vel den, waarop de bal de kromste sprongen maakte. Onder deze omstandigheden bracht men vrijwel algemeen in toepassing het open spel, waarbij zooveel mogelijk werd gescho ten. Kort samenspel bleek vrijwel onmo gelijk te zijn. Drie wedstrijden bleven onbe slist, wat voor de spelers geen pretje is. Eén wedstrijd werd eerst na verlenging beshst. Het bleek, dat het ongunstige, koude weer toch op de belangstelling van invloed was. De hoogste recette was f 42.580 bij den wed strijd Leicester C. tegen Bradford. In to taal werden de 8 wedstrijden door 220.213 toeschouwers bezocht, die f 228.936 entree betaalden. Nieuwe records werden derhalve niet gemaakt. Dat over het algemeen het amateurisme in Zweden niet zoo waschecht is als men dat wel wil doen voorkomen, mag wel als be kend verondersteld worden. Dezer dagen heeft het algemeen bestuur van den Zweedschen Voetbal Bond verga derd en daarbij de volgende verklaring af gelegd: „Door ons gehouden onderzoekingen hebben aangetoond, dat bij een deel der clubs toestanden bestaan, welke niet toe'aat- baar zijn, daar ze als zware overtredingen van de amateursbepalingen beschouwd moe ten worden. Helaas heeft men deze overtre dingen langen tijd ongestraft kunnen be gaan. Over het algemeen valt de schuld niet op de spelers, doch meer op de verenigings besturen. Opgemerkt dient hierbij, dat voet bal niet de eenige sport is. waarbij der<?e- liike overtredingen worden begaan, de be sturen van de meeste bonden wenschen evenwel daarvoor blind te blijven. Om betere toestanden in het leven te roe Nederlandsche zwemster» te Parij» De dames M. Baron, M. Lejeune en J. Gren del zijn uitgenoodigd deel ts nemen aan de tweedaagsche zwemfeesten te Parijs. Zij zul len Woensdag daarheen vertrekken, aldus lezen we in de NR.C. A D. Z.—'Zignea Dinsdagavond zal de Haarlemsche Dames- Zwem- en Poloclub Zignea haar eersten wed strijd spelen in de wintercompetitie, tegen de A. D. Z. in Amsterdam. Het zevental zal waarschijnlijk volledig uitkomen. 4 Vergadering van „Turnlust" De Chr. Gymnastiekvereeniigng „Turn- lust" hield haar jaarvergadering onder lei ding van den heer J. Polderman. Uit de mededeelingen bleek o.a., dat de oefeningen van de nieuwe veteranen-afdee- ling in Maart zullen aanvangen. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van de secretaresse, van den penningmeester en van de secretaresse van de Technische Com missie. De begrooting sloot met een bedrag van 2030. In deze begrooting zijn niet opge nomen de verschillende afzonderlijke fond sen als voor kleeding, insignes, contributie voor den kring, enz. Voor het bestuur hadden bedankt mej. T. Groenendaal en de heeren R. Blok en A. de Jong. De bestuursverkiezing had 't volgende resultaat: J. Polderman, voorzitter, mej. T. Diesbergen, secretaresse (2e Vooruitgang straat 11), mej. C. van Leeuwen, penning- meesteresse, mej. G. Bruin, commlssaresse meisjes-afdeeling, C. van Gelder, commissa ris jongensafdeeling, J. v. d. Berg, 2e voor zitter, A. Geerts, 2e penningmeester, P. Strin ger, secretaris heeren-afdeeling, en P. de Bruin, toestellen-commissaris. In de T. C. werden naast den heer W. H. Verkes als voorzitter gekozen de dames J. de Veij, R. Heilo en D. Fabel, en de heeren P. Stringer, L. Silvis, H. Kok en J. Geerts. De vergadering benoemde voorts tot leden der kas-commissie de dames J. de Veij en T. Gans en den heer L. Silvis, tot vaandeldraag ster mej. J. Bos en tot vaandeldrager den heer L. Silvis. Na toelichtingen door den voorzitter en den directeur werd met bijna algemeene stemmen besloten zich op 1 Juli a.s. bij het K. N. G. V. als gewoon lid aan te sluiten. Aan op Zondag te houden gebeurlijkheden zal evenwel niet worden deelgenomen. De secretaresse deelde mede, dat op 1 Fe bruari het ledental 327 bedroeg. Bij de rondvraag kwam o.a. het 25-Jarig bestaan ter sprake, waarbij bleek, dat Be stuur en T. C. aan dit jubileum de noodige aandacht wijdden. Feestavond van „Bato" In de groote zaal van „Olympia" hield de Haarlemsche gymnastiekvereeniglng „Bato" Zaterdag een feestavond voor haar adspiran- ten. Het eerste gedeelte van het prgramma was gewijd aan demonstraties van gymnastiek door de adspiranten- en dames-afdeelingen onder leiding van den directeur, den heer G. Borkent. De meisjes gaven vrije oefeningen en een dansje, de jongens vrije oefeningen, bok en brug, en de dames een dans. In ver schillende nummers was een ruim gebruik gemaakt van nieuwere opvattingen. Mede daardoor had het gymnastisch gedeelte veel succes. Verder werden de uitslagen bekend ge maakt van de voor adspiranten gehouden wedstrijden. Zij lulden als volgt: Meisjes. Ie graad: 1. Marie Smeets, 2 Dora Smal, 3 Miep Vallenduck, 2e graad: 1 Hilda Willers, 2 Annie Terpoorten, 3 Marie Stap horst. Jongens: le graad: 1 C. Guit. 2 H. Poorten, 3 M. Stevens. 2e graad: 1 F. Gnit, 2 J. Wesse ling, 3 H. Toepoel. 3e graad: 1 J. Stevens, 2 C. Hermes, 3 J. Gnit. De prijzen bestonden uit boeken en ge bruiksvoorwerpen. Vóór de pauze vermaakte de heer H. Smal, humorist, het gezelschap. Voordrachten en dansen vulden verder het programma, ter wijl ook een verloting met een groot aantal prijzen werd gehouden. pen. heeft het bestuur van den Zweedschen Voetbalbond de amateursbepalingen herzien, waardoor het in de toekomst mogelijk zal zijn, dat de spelers vergoeding van al hun kosten zullen kunnen krijgen; het bestuur vertrouwt thans, dat de clubs zich aan deze nieuwe bepalingexr zullen houden". „Door den nood der tijden is nu langza merhand het gebruik om schadevergoeding wegens loongemis te geven, ook in Zweden ingeslopen. Het geven van die vergoeding heeft zulke groote afmetingen aangenomen, dat het bestuur besloten heeft daar krachti ge maatregelen tegen te nemen. De omstan digheden zijn in den laatsten tijd veel ver beterd, zoodat het bestuur van oordeel is, dat vergoeding wegens loongemis voortaan wel achterwege zal kunnen blijven." Uit het bovenstaande blijkt dus wel, dat het bestuur van den Zweedschen Voetbal Bond eigenlijk een streep door de vroegere rekening heeft gehaald en dat men de ama teursbepalingen wat ruimer heeft gesteld, zoodat de clubs aan de spelers wat meer ver goeding zullen mogen geven. Blijkbaar is men voorts van meenii.g, dat de toestanden zoo verbeterd zijn, dat vergoeding wegens loongemis niet meer noodig is. Het is ech ter zeer de vraag of de Zweedsche spelers, die blijkbaar aan deze vergoeding gewend zijn, daarvan thans nog wel afstand zullen willen doen. Het bestuur lijkt mij wel een beetje erg optimistisch. Het zal wel niet algemeen bekend zijn, op welke wijze eigenlijk de strafschop in het spelreglement is terecht gekomen. De strafschop is indirect het gevolg van een protest van Stoke, een vooral in vroeger jaren welbekende Engelsche be roepsvoetbalclub. Deze club speelde een be kerwedstrijd tegen Notts County. Notts wist zich al spoedig van de leiding te verzekeren, doch daarna weerde Stoke zich zoo krachtig, dat Notts geen enkel doelpunt meer kon maken en tegen het eind van den wedstrijd zelfs sterk in de minderheid kwam. Enkele minuten voor het eind schoot een der voor waarts van Stoke den bal hard in een der hoeken van het doel. Het leder was onbereik baar voor den doel verdediger en men meen de reeds dat de stand gelijk was toen plotse- Jubileum „Kracht en Vriendschap" Een zeer belangrijk gedeelte van de op 6 Maart in de groote zaal van het Gemeente lijk Concertgebouw te houden jubileum-uit voering van de Christ. Gymnastiekvereeni glng „Kracht en Vriendschap" is gewijd aan de nieuwe richtingen in de gymnastiek. Kracht en Vriendschap is één van de wei nige vereenigingen in Kennemerland, die met succes de moderne gymnastiek demon- streeren. Bovendien wordt in aansluiting daarmede op 6 Maart een bewegingsspel uitgevoerd, genoemd „De Roos en de Lelie", welk spel ontworpen is naar een plaatwerk van den Engelschen illlustrator Walter Cra ne. Hieraan werken ongeveer 45 gecostu- meerde dames en meisjes mede. In verschillende nummers van de dames en de meisjes is rekening gehouden met de beginselen van de Hannoversche Muster- Turnschule van Carl Loges. De meisjes ge ven enkele nummers vrije oefeningen, knots- zwaaien, en speelliedjes, de dames vrije oefe ningen, staafzwaaien, en klassikaal brug. Voor de jongens zijn bestemd vrije oefenin gen, toestelturnen en toestelspringen, en voor de heeren vrije oefeningen, brugturnen en rekturnen. Feestavond van „Germania" In Intiemen kring werd Zaterdagavond door de Haarlemsche dames-gymnastiekvereenl- ging „Germania", feest gevierd. Het zaaltje van den schermleeraar Brassinne aan den Raamslngel was hiervoor bijzonder geschikt.; de ruimte was nog Juist voldoende om alle feestvierenden te bergen. Het middenstuk van den parketvloer was vrijgehouden voor het onmisbare element van elke fuif: de dans. Daar rondom was geen stoel, zelfs geen plaatsje op de banken onbezet. De feestcommissie had voor een mooi en gevarieerd programma gezorgd. Ongeveer halft negen werd begonnen met de geestig in elkaar gezette artisten-revue. De inhoud is bekend: een variété-directeur die achtereenvolgens verschillende artisten engageert. De „drager" van de revue was Flip, de knecht. Van de verschillende artisten verdient het lieve danseresje luisterende naar den suggestieven naam „Miss Soepe}" vermel ding, evenals de zangeres, de pianiste en nog vele anderen medewerkenden. In het komische genre waren Maciste en de declamatrice bij zonder goed. Een heel aardig tafereeltje was verder nog de hypnotische séance. Tusschen de nummers door werd druk ge danst, zoodat het niet te verwonderen Is, dat de stemming met de minuut steeg. Hoe kon het ook anders: een publiek in feeststemming en uitstekende muziek van de band der heeren De Vogel en Van den Berg. Vervolgens kwamen „Wulleni en Slene" ons haar merkwaardige avonturen vertellen in een aardig voordrachtje, waarna een twaalf tal dames van „Germania" in kleurige kleeding een tweetal dansen uitvoerden. De tweede was heel wat beter dan de eerste! Mevr. Goeting, die ln de voorbereiding een groot aandeel heeft gehad, kreeg bloemen. De muziek zorgde weer voor de noodige fox- trott's, tango's enz. Bij de „landelijke concertrepetitie" konden de moegedansten even uitblazen, waarna een polonaise in elkaar gezet werd. waaraan ieder natuurlijk deelnam. Zoo werd de avond verder feestelijk doorge bracht: voordracht Jes, zang en dans wissel den elkaar af, zoodat het laat was vóór men het wist. Speciaal willen we nog noemen een voordrachtje van Janke Goeting, het dochtertje van den directeur van „Germania" Wat had ze een succes Ook mevrouw Spaar garen ontpopte zich als een begaafde decla matrice. Later op den avond waren er nog aardige attracties, waarvoor mooie prijzen beschik baar waren gesteld en ook een Amerikaan sche verloting. Aan dansen kwam men daarna niet meer toe; onverbiddelijk kwam het uur van scheiden. Het is wel heel duidelijk gebleken, dat de dames van „Germania" behalve van gymna- tiek, ook van fuiven houden! G. A. BROEKMAN Ilng de linksback van Notts County, Henday, den bal met den vuist uit het doel wist te stompen. De scheidsrechter kon niets anders doen dan een vrijen schop ter plaatse van de overtreding geven, waaruit natuurlijk niets kwam, daar alle spelers van Notts County zich op de doellijn opstelden. Stoke protesteerde bij het bestuur van den Engelschen Voetbal Bond doch daar de scheidsrechter overeenkomstig de regels had gehandeld, moest het protest worden afge wezen, niettegenstaande men -/el voelde, dat hier een onbillijkheid in de spelregels zat. De International Board kreeg de zaak te behandelen en het gevolg was, dat in 1891 do strafschop werd ingevoerd. Aanvankelijk nog wel niet in den tegenwoordigen vorm, daar het strafschopgebied smaller was en over dc geheele breedte van het veld liep doch de regel had in elk geval het voordeel, dat on billijkheden als die in het bovenaangehaalde geval, werden voorkomen. Stoke beweerde intusschen, dat 't bewus te handgeval haar een paar honderd pond had gekost, door verlies aan recettes in volgende bekerwedstrijden. Eigenaardig is het dat Stoke kort daarna nogmaals aanleiding was tot 'n verandering in de spelregels. In een wedstrijd van Stoke tegen Aston Villa stond het even voor het einde 1—0 voor de Villa. Op dat oogenblik maakte een der achterspelers van Aston Villa hands binnen het strafschopgebied. Eer de bal echter weer in het speelveld terug was, bleek de speeltijd verstreken te zijn, waarop de scheidsrechter het einde aankon digde, zonder den schop te laten nemen, wat volgens de destijds geldende bepalingen juist was. Voor de tweede maal ontging der halve Stoke door een overtreding der tegen partij een gelijk spel. Ook thans protes teerde Stoke tevergeefs, doch het protest had tengevolge, dat een nieuwe bepaling in het leven geroepen werd om het mogelijk te maken in een dergelijk geval den speel tijd voor het nemen van een strafschop te verlengen. C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, 23 Februari. Een historische winter. Een voetballoore Zondag over bijna geheel Europa. Voor het eerst een landenwedstryd uitgesteld. Een bevroren scheidsrechter. Hoe men een bevroren terrein bespeelbaar maakt. De Cupwedstrijden op keiharde velden, Het amateurisme in Zweden. Hoe de strafschop is ontstaan. De winter van 1929 wordt een historische winter voor de voetballerij. Niet alleen heeft de vorst in ons nationaal voetbal een record stagnatie veroorzaakt, doch ook op interna tionaal voetbalgebied heeft hij thans een ernstig woordje meegesproken. De voetbal competities liggen nu in Nederland onge veer twee maanden stil. Dat Is niet alleen e enrecord voor ons land doch ook ongetwij feld voor alle landen, waar men voetbal den geheelen winter door speelt, zonder dat men een winterpauze heeft. Ook in het buitenland heeft de vorst het van voetbal gewonnen. Wat nog nooit is ge beurd, geschiedde thans: op den jongsten Zondag werden in Duitschland alle officieele wedstrijden in verband met de koude, door de betrokken bonden afgelast. De vooraf gaande week had men nog overal op hard bevroren gronden gespeeld, doch toen bij een wedstrijd in Berlijn door den scheidsrechter gestaakt werd omdat eenige spelers bevro ren vingers kregen, begrepen de autoriteiten dat men toch te ver was gegaan. De sche:ds- rechter in den bewusten wedstrijd in Ber lijn kwam, toen hij in de kleedkamer was. tot de onaangename ontdekking dat allebei z'n ooren bevroren waren, zoodat medische huln moest worden ingeroepen! In Parijs was Slavia uit Praag op bezoek bij de Red Star. Het bleek echter, dat het terrein onmogelijk bespeeld kon worden. M enbesloot toen de Praagsche heeren nog eenige dagen in Parijs te houden, om te trachten een veld besoeelbaar te maken. Men heeft daartoe het veld van de Buffalobaan gekozen. Eerst heeft men door een paar man alle bevroren en be-ljsde plekken laten stukslaan, en daarna ongeveer 100 K.G. zout over het terrein uitgestrooid. Vervolgens heeft men het geheele terrein met stroo be dekt, waarvoor 1000 bossen noodig waren. Al dat stroo werd kort voor den wedstrijd weer opgeruimd. Men had toen de beschikking over een alleszins bruikbaar terrein, zoodat de wedstrijd kon doorgaan. Hij eindigde in een gelijk spel, 33. Het Parijsche blad, waaraan ik bovenstaande mededeeling ont leen, vertelde nog, dat de kosten van het bespeelbaar maken van het terrein slechts f 150 hadden bedragen. Blijkbaar heeft men dus het stroo slechts in bruikleen gehad, want 1000 bossen stroo zouden hier zeker meer kosten dan f 150. Er blijkt intusschen uit, dat het wel mo gelijk is een bevroren terrein bespeelbaar te maken, trouwens het terrein, waarop in Brussel de Zwaluwenwedstrijd gespeeld werd was ook zeer zeker voor voetbal geschikt. Voor het eerst, zoolang er internationale voetbalwedstrijden gespeeld worden, Is de vorst oorzaak geweest, dat zoo'n wedstrijd niet kon doorgaan. De Belgen hebben n.l. den wedstrijd België—Frankrijk moeten uit stellen, daar ze het terrein niet in bespeel bare conditie kond enbrengen. Wat Pluvius nooit heeft kunnen tot stand brengen, heeft dus Thialf weten klaar te spelen. Op den jongsten Zondag neerschte dan ook over een groot gedeelte van Europa voet- balrust. In Duitschland werden s1 echts eenigevriendschappelijke wedstrijden gespeeld! In Italië heeft men het competi tieprogramma vrijwel geheel kunnen afwer ken, niettegenstaande het in Milaan 12 gra den vroor. Het Argentijnsche club-elftal Barracas zal niet bepaald een gunstigen indruk van het Europeesche klimaat mee huiswaarts nemen. Het elftal heeft twee wedstrijden in Italië gespeeld, beide malen in hevige kou. Het bleek daarbij wei. dat men wat te veel oohef van deze Argentijnen gemaakt heeft. De twee in Turyn gespeelde wedstrijden le KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 1222S KLEERMAKER

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11