AGENDA De nieuwe H. B. S. B. De Gemeente en de Tram DATUMSTUKJES Het ijsfeest dat binnenshuis gevierd werd 46e Jaargang No. 14012 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 Februari 19Z3 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEURENi J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR, ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27H, met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f3^7H- Franco per post door Nederland f 3.87V$. Losse nummers f 0.06. GeUL Zondagsblad per 3 maanden f 0.57^, franco p. post BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTlENs i-5 regels I 1.75. elke regel meer t 0.35 Reclames f0.60 per regel. Reductie bij abonnertient Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels f0.60, elke regel meer 10.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25. elke reget meer 10.J0 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden I 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog I 400.-. Duim 1 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 1 50.-. Arm- of Beenbreuk I 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD MAANDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg: Voorstelling van het Moskouer Keizerlijk Ballet, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Goudsmid en Groenteman" door het Ned. Revue-gezel schap, 8.15 uur. Cinema Palace: „De Prins-Student van Heidelberg", 8 uur. Luxor Theater: „Katja de Zigeunerin"; „De Groote Match". 8 uur. Rembrandt Theater: „Zijn Terugkeer". Tooneel: Heger-Terzet. 79; 9.1511.15 uur. DINSDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: 10e gem. volksvoorstel ling. Nieuw Rott. Tooneel en Heyermans-En- semble (Frits Tartaud en W. v. d. Veer). „De medailles van een oude Vrouw", 8 uur. Gem. Concertzaal: Zesde concert Haarl. Bachvereeniging. Concertgebouworkest o. 1. v. dr. Willem Mengelberg, mevr. A. Noorde wier -Reddingius, zang. 8 uur. Het Blauwe Kruis: Ned. Chr. Vrouwen bond. Openb. verg. mr. H. Bijleveld: „Volken bond en Vrede", 8 uur. Remonstrantenhuis: Ver. v. Spiritisten „Harmonia". J. P. Smits: „Wat de Spiritis ten antwoorden aan ds. v. Leeuwen", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Het woord is aan., E. Pailleron: Het eenige geluk dat men bezit komt van het geluk dat men geeft. IJSVERSCHIJNINGEN. v. Op z'n eenen vrijen dag, Neemt ook hij het er eens van, Met den aarzelenden slag, Van een ongeoefend man, Die wel gaarne rijden mag, Maar het eigenlijk niet kan, Zie hij gaat al overstag, Ach, wat haalt hij dan ook an, P. Gasus man, wees toch wijs, Waag je niet op zulk glad ijs. De aula met gedenkraam- Het nieuwe gebouw der H. B. S. B„ dat he den geopend werd staat aan het Santpoor terplein in het Kleverpark en sluit dit plein en de daarop uitmondende Santpoorterstraat af. De ingang uit drie poorten bestaaande, ligt ongeveer recht tegenover die straat, hij be vindt zich in het midden van het gebouw, dat overigens uiterlijk recht van lijn en zeer sober is. De geelgrijze baksteen met dorpels en kapiteelen van Maulbronner zandsteen af gezet, het met geglazuurde zwarte pannen gedekte dak sluiten zich goed aan bij de ar chitectuur der achterliggende huizen. Los van het hoofdgebouw, daarvan gescheiden door een betegelde speelplaats met plantsoen in het midden staat het gymnastieklokaal met de bewaarderswoning. Aan de Hedastraat, die achter het heele complex om loopt, heeft de gymnastiekzaal een apart.en ingang, zoo dat zij ook gebruikt kan worden door ver- eenigingen en andere scholen, zonder dat het hoofdgebouw geopend behoeft te zijn. De dagelijksche ingang voor de leerlingen is door de hekken ter weerszijden van het gym nastieklokaal. Aan de achterzijde komen zij de hal binnen, die midden in het gebouw ligt, en als aula gebruikt kan worden. De hal is betegeld met modern materiaal, artis tieke glas-in-loodramen aan de achterzijde zijn een geschenk van de leeraren. Het mid delste is een gedenkraam met het opschrift: „Anno 1928. C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem, Mr. A. Bruch, wethouder van Onderwijs." Het werd heden onthuld. Aan de hal sluiten zich aan de geriefelijke kamer van den directeur, dr. A. D. Donk. een kamer voor de administratie, een wachtka mer en de bibliotheek voor Nederlandsch. Het kamertje voor den bewaarder bevat een automatisch tijdsein, dat elke vijftig minuten de bellen door het gebouw in werking stelt, en bovendien twee minuten vóór het eindi gen van de les een voorslag geeft. Deze inge nieuze constructie is van den heer A. v. d. Mark. amanuensis voor natuurkunde aan de school. Deze heeft ook zijn school verrijkt met een achttal electrische klokken, die cen traal geregeld worden door de „moederklok". Nog van talrijke andere nuttige installaties heeft de heer v. d. Mark het gebouw voor zien. De H. B. S. mag trotsch op hem zijn! In de hal en verschillende kamers doen het aardig de moderne lampen, een geschenk van de leeraren van de Ambachtsschool. Dr eigen leeraren schonken ook de ramen in lood in de trapportalen, welke ruimten er des te mooier door geworden zijn. De beide trappen zijn van Saksisch gra niet, de leuningen gedekt met zwarte gepo lijste hardsteenen banden. In de vleugels be vinden zich de lokalen, de W. C.'s en kabi netten. Alles ziet er keurig en hoogst modern uit, is in zachte kleuren geschilderd of frisch betegeld. De lokalen zijn niet groot, zij kunnen 25 leerlingen bevatten. Nieuw is het systeem van vaste lokalen, niet alleen, zooals in dé meeste scholen voor natuur- en schei kunde, teekenen en natuurlijke historie, maar ook voor talen. Dit heeft het voordeel, dat de bibliotheken naast het lokaal kunnen in gericht worden, maar o.i. wel eenigszins het nadeel, dat niet de leeraren, maar heele klassen ambulant zijn, zoodat het tusschen de lesuren een drukte van belang wordt in het gebouw. Behalve op den beganen grond en op de eerste verdieping acht leslokalen en eenige vak-lokalen, die van alle gemakken voorzien zijn en hoogst nuttig ingericht is er op de zolderverdieping een lokaal voor lijnteekenen Verder bevat de zolder bergruimte. Vermel ding verdient de donkere kamer bij het scheikundelokaal. Buitengewoon mooi is de leeraarskamer. In de kelder staan kostbare machinerieën voor centrale verwarming, die met gas gestookt wordt en omvormers ten dienste van het natuurkunde-onderwijs. Erkend zij dat een royaal geheel tot stand kwam. Het gebouw is ontwor pen door den directeur van Openbare Werken, ir. L. C. Dumont, en gebouwd dooi de aannemers Thunnissen en v. Sambeek te Heemstede, op een ovaal terrein, waarvan ter weerszijden segmenten overschoten, waarop de dienst van den Hout en Plantsoe nen een bloemperk zal aanleggen: voor het gebouw bestaat reeds een rozentuin. De school telt nu tweehonderd leerlingen. ROOVERS IN HET POST- KANTOOR TE OLDENZAAL. Zaterdagmiddag is, door het gaas aan een loket van het postkantoor te Oldenzaal stuk te snijden, door onbekenden een som van f 500 geroofd. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek, v Intrekking van de concessie voor de Ceintuurbaan Bezwaar tegen de lijn Stationsplein Leidschevaart B. en W. hebben een uitvoerigen brief tot den gemeenteraad gericht inzake de tram aangelegenheden. Dat zoo schrijven B. en W. de exploi tatie-uitkomsten van de Ceintuurbaan de laatste jaren verre van gunstig waren, was reeds lang ook voor het gemeente bestuur niet meer een geheim. Naar het schijnt en de ondervinding met de nieuwe autobussen wijst in diezelfde richting heeft een ringlijn in gemeenten van den om vang van Haarlem onvoldoende levensvat baarheid. Als feitelijke oorzaak van de stop zetting wordt door de E.N.E.T. dan ook die omstandigheid genoemd. Wat voor genoem de maatschappij echter aanleiding is ge weest om eigenmachtig tot een dergelijken maatregel over te gaan in strijd met de nog immer aan deze tramlijn ten grondslag lig gende concessie-voorwaarden (raadsbesluit van 9 Maart 1928) wordt aangegeven in een schrijven dier maatschappij dd. 12 Februari j.l. Daarin wordt gewezen op enkele reeds lang voorgenomen wijzigingen in het Haar- lemsche tramnet (nl. opheffing Ceintuur baan en opening nieuwe lijn Station-Leid- sche vaartweg) tot stand te brengen, zoodra de nieuwe autobuslijnen zouden zijn inge steld, terwijl tenslotte als onmiddellijke aanleiding wordt vermeld de van gemeente wege ter hand genomen vernieuwing van Jansbrug en Manegebrug, waardoor een behoorlijke verdere exploitatie der Ceintuur baan feitelijk onmogelijk werd. Dat uit den hier door de trammaatschap pij geschetsten gang van zaken zou „blijken, dat de stopzetting der Ceintuurbaan niet in strijd is met de feitelijke zienswijze en de beslissingen van den Raad" meenen B. en W. te moeten ontkennen. De beide wijzigingen in het tramnet hier boven aangegeven zijn als zoodanig nimmer door den Raad aanvaard en konden zonder medewerking van den raad evenmin worden tot stand gebracht. Over de instelling van een nieuwe tramlijn Station-Leidschevaart - weg werd weliswaar - zoo zeggen B. en W. met ons college overleg repleegd, doch op dit punt werd zelfs een voorloopige over eenstemming niet bereikt, toen bleek dat de gemeente eenige noodzakelijke waarborgen voor een beperkte exploitatie op dit traject niet kon verkrijgen. Waar het hier nl. een lijn zou betreffen, welke zich op den duur wellicht tot een belangrijke verbinding met Aerdenhout en Zandvoort zou kunnen ont wikkelen, meenen B. en W. met het oog op de verkeersbelangen van den aanvang af de zekerheid te moeten hebben, dat bedoelde exploitatie aldus zou worden geregeld, dat groote tramtreinen, zooals die thans reeds via Tempeliersstraat de binnenstad door kruisen, niet ook in de omgeving van het station zouden komen, waardoor op en nabij het Stationsplein zeker een onhoudbare toe stand zou worden geschapen. In hoeverre tenslotte de vernieuwing van Jansbrug en Manegebrug voor de trammaat schappij den doorslag mocht geven om hare exploitatie stop te zetten is B. en W. niet duidelijk, wanneer zij letten op de artt. 11 en 25 der concessie, waarbij de mogelijkheid van dergelijke, zekere stagnatie in het leven roepende, openbare werken wordt in uitzichc gesteld en de gevolgen zijn geregeld. Het wil B. en W. derhalve voorkomen, dat er voor de trammaatschappij geen voldoende gronden aanwezig waren om eigenmachtig op te treden. Indien er uit bedrijfs-technisch oogpunt aanleiding bestond de exploitatie van de Ceintuurbaan te wijzigen, dan had de maat schappij daartoe in overleg met het gemeen tebestuur langs den weg van art. 5 der con cessievoorwaarden pogingen, moeten aan wenden. Nu zulks niet is geschied, maar buiten de wettelijke regeling om, eenvoudig word'; kennis gegeven, dat men tot stopzetting van de Ceintuurbaan zal overgaan, terwijl daar na toch nog een gedeelte van die opgeheven baan wordt benut voor het openen van een nieuwe lijn, welke de gemeente Haarlem niet zonder nadere waarborgen kan aanvaarden, is het volgens B. en W. noodzakelijk, dat het gemeentebestuur ook van zijn kant maatre gelen treft. Teneinde te voorkomen, dat zich een nieu we tramlijn ontwikkelt langs een route, waarmede de gemeente zich zonder meer niet kan vereenigen en te bereiken dat de wettelijke verhouding tusschen overheid en trammaatschappij in overeenstemming komt met den feitelijken toestand, stellen B. en W. aan den raad voor thans op grond van art. 7 subs. 2 tot formeele intrekking der con cessie over te gaan. PERSONALIA Dr. D. J. de Lindt van Wijngaarden, Ned. Herv: pred. te De Bildt. hoopt Woensdag 27 Februari in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan een spreekbeurt te vervul len voor den Herv. Gereformeerden Zen- dingsbond. Deze bond werkt in Midden-Cele bes onder de Toradja's. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN AMSJERDAMSCHE ANTHRACIET - MIJ PRIMA BRANDSTOF VERZEGELDE ZAKKEN Groote Houtstraat 187, Telef. 12504 Amsterdam - Hilversum - Bussum - Leiden (Ook *ntkr*ci(t ca brecbcokw roor ctntralo verwarming) Haarlem, 25 Februari. De Doodstraf. De beul van Sing-Sing is dood. Hij heette John Hulbert, hij had 140 moordenaars op den electrischen stoel ter dood gebracht, en hij leefde volkomen teruggetrokken en in voortdurende angst voor zijn leven. Volgens een New-Yorksch telegram aan De Courant heeft men hem dood gevonden in den kel der van zijn woning, en heeft de politie de doodsoorzaak niet kunnen vaststellen. Hij had geen enkelen vriend, de beul van Sing-Sing, en hij was uiterlijk volkomen on gevoelig. Een hard en norsch man. Maar eenmaal, toen hy iemand moest terechtstel len dien hij gekend had, was hij zijn zenu wen niet meer meester en moest hij door politiemannen gesteund worden eer hij de handle kon overhalen. Het mag verondersteld worden dat deze man in een waren hel heeft geleefd. De executie op den electrischen stoel, die in een aantal Amerikaansche staten maar nergens in Europa wordt toegepast, is de mo dernste methode van doodstraf-toepassing, maar volstrekt niet de meest humane. De historie van den electrischen stoel is vol af grijselijke bijzonderheden. Het lijdt geen twijfel meer dat vele slachtoffers folteringen ondergaan, waarbij die van de middeleeuwen nog mild schijnen. Slechts zelden treedt de dood dadelijk in. Soms moet de stroom bij herhaling toegepast worden. De Engelsche galg, waarbij het slachtoffer (in theorie) niet door worging aan zijn einde komt, maar doordat hij de nek breekt, als men een plank onder zijn voeten wegtrekt en hij omlaag valt, is niet humaner. Vaak hééft het een kwartier geduurd eer de ge hangene dood was. Zelfs van de Fransche guillotine zijn der gelijke afgrijselijke verhalen bekend. Men heeft bij sommige terechtstellingen dingen geconstateerd die ieder die ze leest, met wal ging vervullen. Wat de militaire doodstraf betreft vaak is het slachtoffer, door elf kogels van het executiepeloton getroffen, pas bezweken als de commandeerende sergeant het revolver schot in het oor loste, dat als „coup de grace" is voorgeschreven. Het moge verwonderlijk schijnen dat de moderne techniek, die in oorlogen zooveel bereikt heeft en op zoo geniale wijze „mas- samoordt", er nog steeds niet in is geslaagd om een middel te vinden waardoor misdadi gers in de landen, die de doodstraf nog toe passen. altijd onmiddellijk en pijnloos ster ven. Elke bekende en toegepaste methode geeft de kans op min of meer langdurige folteringen. Het gevolg van de machteloosheid om die te voorkomen is althans, dat in Engeland een steeds groeiend verzet tegen de dood straf tot uiting komt. Langzamerhand weet het publiek heel goed dat het gewone drei gement van de voorstanders dat de cri minaliteit zou toenemen na afschaffing geen steek houdt. In landen die de dood straf hebben afgeschaft is de criminaliteit daarna niet toegenomen. Een wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf is nu in het Lagerhuis in eerste lezing met éen stem meerderheid aangeno men, en als de Conservatieven bij de ver kiezingen van dit vooraar de nederlaag lij den, en er een Labour-regeering mocht ko men. is de kans op aanneming in tweede en derde lezing groot. Ook in Frankrijk zijn er veel tegenstanders. In Amerika hebben zeer enkele staten al tot afschaffing besloten: de andere passen óf den electrischen stoel öi de galg toe. Omtrent wijlen John Hulbert. den beul van Sing-Sing, zullen nu natuurlijk de noodige onverkwikkelijke verhalen gaan loskomen. De afgrijselijkste executies zuilen worden ge memoreerd. En hopelijk zal de een of andere Amerikaansche krant een campagne begin nen zal een groot schrijver In een boek een felle aanklacht uitbrengen tegen de mensch- onteerende martelingen, die in onzen tijd van zoogenaamde overbeschaving nog voort durend, in de grootste landen der wereld, op last van „hoogerhand" worden toegepast. R. P. Eenige bewoners van de Nieuwe Gracht tuschen Kruisstraat en Jansstraat waren op het idee gekomen om de jeugd die op de Nieuwe Gracht van het ijs pleegde te profi teered een verrassing te bereiden en met haar de baanvegers, twee schippers wier schepen vastgevroren liggen, en die zich buitengewoon consciëntieus van hun taak hebben gekweten, te féteeren. Er werd een inzameling gehouden en op een bord dat voor de vensters van het verkooplokaal van den heer P, Hoogeveen, aan de Nieuwe Gracht geplaatst werd, werd bekend ge maakt dat al wie van de jeugd Zondagmid dag present zou zijn, getracteerd zou worden en mee mocht doen aan een gecostumeerden optocht en spelen; de bekende Haarlemsche straatkomiek, gemeenlijk „Charlie" ge noemd, zou een vertooning geven op zijn excentrieke rijwielen. Maar zooals het gemeenlijk gaat bij der gelijke gelegenheden: toen de verwachtingen het hoogst gespannen waren, begon het flink te dooien, zoo te dooien dat het feest in den •letterlijksten zin des woords in het water moest vallen. Maar de taartjes, de reepen chocolade, de mombakkessen, de mutsen, de toeters en het speelgoed waren bereids ingeslagen. Hen besloot dus om het feest want het was toch slecht weer in de zaal te doen plaats vinden. En er werd bekend gemaakt dat de jeugd dooi en regen ten spijt als mede de volijverige baanvegers, evenzeer op Zondagmiddag welkom zouden zijn. Het groote verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht van den heer Hoogeveen, bood tegen tweeën waarlijk een allerzonderlingster. aanblik. Meer dan driehonderd kinderen dribbelden achter een aantal ordebewaarders aan (de vaste veilingbezoekers Overbeek en van Schooten en het personeel van het, vei linggebouw verleenden hun medewerking). Het volkje was allerzotst uitgedost met potsierlijke en groteske maskers en vreemd soortige papieren mutsen. Verschillende jon gens en meisjes waren bovendien gecostu- meerd. Er was een schat van een zwartoogig boerinnetje, twee turven hoog, met een fan tastisch harlekijntje als partner, drie turven metende. Er werd natuurlijk een helsch ka baal gemaakt, maar de lekkere roomtaarten, de vulkoekeni en de chocolade stopten de monden. In den grooten kring van de 300 kleuters vertoonde „Charlie" ditmaal in Volendamsche dracht en het gezicht gegri meerd tot een clownsfrats, zijn virtuositeit op het wiel. Zelden hebben wij een „acteur" zoo'n succes zien hebben. Om drie uur, na dat de jongste acrobaat van Haarlem, een kleuter van 1 1:2 voet, zijn hoog- en kopstand- jeshad vertoond, de climax:'t défilé langs de beide kanten van de Nieuwe Gracht. Op dit moment zag het zwart van ae men- schen. Een paar honderd kinderen die helaas teleurgesteld moesten worden, want er zijn nu eenmaal grenzen aan den omvang van iedere zaal, al is ze nog zoo groot,, versper den bijkans den doorgang aan de bonte stoet, die jubelend achter „Charly" aan via de noodbrug de Nieuwe Gracht omwandelde weer terug naar de feestzaal. Het publiek in de Kruisstraat liep te hoop en begreep weinig van dit carnaval der jeugd, dat be doeld was oorspronkelijk als feest op het ijs. Toen de enorme file weer na veel geharrewar in het Verkooplokaal gestuwd was, laaide de geestdrift nogmaals door een royals tractatie op. Het kleinste kind, de mooist gecostumeerde kinderen en nog meer kin deren kregen tenslotte aardige cadeautjes. Als ooit liefdadigheid wel besteed was, dan was het wel op dit Ijsfeest, dat geen Ijsfeest was,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1