HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 FEBRUARI 1929 „Wie als wij, het authentieke stuk met eigen oogen gezien heeft, haalt de schou ders op over elke mogelijke ontkenning. Aangezien echter, te verwachten valt, dat onze Regeering zal worden ingelicht in den geest der reeds gepubliceerde ofiicieele ver klaringen, is het de moeite waard rt'.e ver klaringen eens even onder de loupe te nemen. Eerst dan de Belgische. Er worden mede- deelingen in gedaan, die leder wist. Herinne ringen aan verklaringen, die Belgische mi nisters hebben gegeven. Omtrent de inter pretaties, waar de eigenlijke bedreigingen in voorkomen, wordt alleen gezegd, dat ze „uiteraard geheim zijn". Ja, maar nu zijn ze niet meer geheim, gelukkig voor Nederland. Een formeel démenti, dat uiteraard in om standigheden als deze reeds wantrouwen wekt, kon niet wankelcr zijn geredigeerd dan hetgeen ons van officieele Belgische zijde bereikt. In de Fransche verklaring wordt niet van „valsche documenten" gesproken, maar al leen van documenten die „apocrief" zouden zijn, hetgeen de mogelijkheid van echtheid Insluit. Het Fransche démenti is niet eens categorisch, laat mogelijkheden open. Ver der word er In gezegd, dat het ge.ieim mi litair verdrag slechts voor het geval van een geprovoceerden oorlog is gesloten, het geen natuurlijk niets zegt, want iedere oor log kan als geprovoceerd worden beschouwd. Terwijl, ten slotte, verklaard wordt dat se dert 1920 geen andere geheime overeenkomst tusschen Frankrijk en België .s gesloten. Wij zouden haast zeggen, dat moest er nog bij komen. Maar wij hebben alleen van de over eenkomst van '20 gesproken. De Fransche Regeering zegt hetzelfde als wij. Maar de Fransche regeering zwijgt over... de zaak waar het op aankomt, de interpretaties. Ten slotte: de Brltsche regeering. Zij laat officieel verklaren, dat in het Ministerie niets bekend is van de aan Engeland in de Nederlandsche publicaties toegedichte over eenkomsten. Zooals uit onze publicatie blijkt is er geen sprake van overeenkomsten van ^.Engeland, maar van e e n e overeenkomst .vermeld m art. I en art. V van de interpre tatie, die van 7 Juli 1927, die, naar wij weten, nog niet door Engeland is geratificeerd. Klopt dus de Britsche verklaring cenerzijds met met onze publicatie, anderzijds ls het slechts zijdelings betrokken zijn van Enge land in de qaestie aan ons bekend."Wij ko men hier nader op terug. De bovenstaande analyse is, gegeven de stellige waarborgen die wij bezitten cmtrent de echtheid van het gepubliceerde document, eigenlijk overbodig. Maar het is wel merk waardig,. dat de reeds door hun aard te .Wantrouwen démentis zoo uiterst zwak en doorzichtig zijn. Een. gezaghebbende Mogend lieid als de Vereenlgde Staten van Amerika verklaart dat zij hoopt, dat de publicatie onjuist is. Helaas! die hoop bescaat niet, en .kan ook niet gewekt worden door het ant woord der betrokken mogendheden dat te verwachten is. Geen officieel démenti kan deze publicatie verlammen." „In koelen bloede De „Limb. Koerier" zegt, naar aanleiding Van de publicatie van het Fransch-Belglsche 'militaire verdrag en de interpretatie van 1927, dat nu is gebleken, dat alle beweringen over het onschuldig karakter van liet ge heime verdrag, misleidend waren. België beraamt dus in koelen oliede tegen over Nederland wat Duitschland in 1914 .tegenover België heeft gedaan Met één slag is nu ook duidelij K gemaakt, waarom tal van Belgische professoren, staatslieden en diplomaten zich sinds jaren Jbeijveren om in het buitenland den indruk te verspreiden, dat. Nederland zich tegen-»* over België aan verdragschennis schuldig maakt. De geweldenaar In het hart poogt zijn aanstaand slachtoffer verdacht te maken ten einde later de schuldige handen „in on schuld te wasschen". STADSNIEUWS DE CONCESSIE DER CE INI UURBAAN. BELANGEN VAN HET PERSONEEL. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden in verband met het voorstel van B. en W. om de concessie van de E.N.E.T. voor de Ceintuurbaan in te trek ken. Gevraagd wordt in de raadsvergadering van heden te besluiten het voorstel van B. en W. aan te houden en B. en W. met klem .te verzoeken, ter wille van de belangen van het bij de exploitatie betrokken personeel, l'vóór dat tot behandeling dezer aangelegen heid door den raad wordt overgegaan, en een beslissing genomen, de vakvereeniglngen in de gelegenheid te stellen omtrent het voorstel nader overleg te plegen met het gemeente bestuur. In de toelichting wordt gezegd, dat bij mo gelijke opheffing van de lijn Leidschevaart Station opnieuw de mogelijkheid bestaat, dat een aantal beambten in diens; bij deze tram onderneming overcompleet zou komen, ter wijl bij doorvoering van de aan den raad voorgelegde beslissing tevens de exploitatie van de lijnen Station—Overveen en Station— Bloemëridaal, practlsch onmogelijk zou wor den gemaakt, hetwelk weer opnieuw sterk nadeslige gevolgen voor het personeel zou kunnen, medebrengen. OP HET IJS GEVALLEN. Dinsdagmiddag 12 uur had de 43-jarige A. van D., wonende in de De Witstraat, het ongeluk op het ijs van de Leidschevaart te vallen, waardoor hij bewusteloos geraakte. Na door een lid van den Ongevallcndienst en een politie-agent geholpen te zijn. werd d* man'loopende naar het St.-Elisabeths Gast huis gebracht. De 16-jarige H. L.. wonende Korte Heeren- vest 11 rood! gleed Dinsdagmiddag twee urn* uit op het ijs van den Kampersingel. Hij viel en geraakte bewusteloos. Op advies van een geneesheer werd de jongen per zieken auto naar het St.-Elisabeths Gasthuis ge bracht. Hij bleek een lichte hersenschudding- gekregen te hebben. DOBBEL MANNENKWARTET. In een ons gezonden verslagje van de hul diging van den heer J. de Wit, den blinder pianist, stond, dat het dubbel mannenauar- tot „Aurora" medewerkte.. Dit was evenwel „Eutcrpc". directeur dc heer A. Bak. „HET OOSTERKWARTIER". De speeltuin van de vereeniging „Het Oos terkwartier" zal met Ingang van Vrijdag 1 Maart geopend zijn van 's morgens 9—12 en 's middags van 2 tot 6 uur. Het clubgebouw der vereeniging zal wor den verbouwd. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard: 1. J. Slagt, kweeker te Aalsmeer Wijk 4 (Zuiderleg Meerpolder)curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier; 2. C. Tielens, teekenaar, wonende te IJmui den Oost Zeeweg 295, D. Villapark; curator Mr. mej. M. J. Kluitman, alhier. 3. J. A. Schweitzer, autobusdienstonderne- mer, wonende te Haarlem, Minahassa- sfcraat 68, curator Mr. L. All Cohen, alhier. 4. B. Kramer, assuradeur, vroeger wonende te Hilversum, Korenstraat 20, thans te Bloemendaal, Stoelshofje 9; curator mr. F. Heemskerk te Amsterdam. Rechter-Commissaris Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven werd het faillissement van J. Schouten, vischventer te IJmuiden-Oosi. Curator mr. F. A. Davidson, alhier. Geëindigd is het faillissement van W. Th. Piel age, vroeger winkelier te Haarlem; cura tor Mr. Silvain Groen, alhier. DOOR HET IJS GEZAKT. Dinsdagnamiddag zes uur waagde de 7- jarige H. H. zich op het ijs onder de Schallcwljkerbrug, met het gevolg dat hij er door zakte. Hij werd door voorbijgangers met behulp van den reddingshaak op het droge getrokken. Oogenschijnlijk had hij geen let sel gekregen. Door den bestuurder van een passeerpnden auto werd de jongen near zijn woning aan de Van Marumstraat 26 ge bracht. GEMEENTEDAG VAN DE WAALSCHE KERK. Reeds een succes door veel medewerking. Kaal waren de muren en leeg stonden den Iaatsten tijcj de lokalen van de groote villa Westerhout, waarvan de witte muren schuil gaan achter de boomen van het Westerhout- park, op den hoek van den Heerenweg. Van daag is dat niet meer zoo, de wanden zijn behangen met kleurige tapijten, de kamers zijn gevuld met mooie dingen, en de liefde waarmee dit alles werd voorbereid en inge richt maakt, dat er een sfeer van warmte en gezelligheid is komen te heerschen in het oude huis. Dit is het werlc van de dames der Waalsche Kerk, dat zij maandenlang voor bereid hebben, en waar zij in grooten getale spontaan aan deelnamen. Zooals wij gemeld hebben, wordt er heden door de Waalsche kerk een „Gemeentedag" gehóuden, die een waardig equivalent belooft te zijn van den zomerschen öperiluchtdag.' En de voorganger dér Waalsche gemeente, ds. F. Ch. Krafft mag de gemeenfceriag, den bazar, die gehouden wordt, reeds nu een succes noemen, omdat de medewerking u5t alle kringen der gemeente en zélfs van ver buiten Haarlem's omstreken zoo algemeen was. Er Is ook Inderdaad een enorme voorraad bijeen In de kamer waar de bazar gehouden wordt, bijna alles geschonken door de da mes, die het zelf vervaardigden, de winke liers, die iets gaven noemden wij reeds giste ren. Sindsdien zond de firma Droste nog een zeer gewaardeerde zending-harer arti kelen en de firma Alida Heynen zorgde, dat de kamer, waar hedenmiddag kinderspelen gehouden worden welvoorzien is, ook wat prijzen betreft, tot welk laatste de dames weer het hunne bijdroegen. In een nevenapartement zal thee geschon ken worden, damesleden van de kerk en ca- techosanten hebben er hun hulp voor toege zegd. Er staat een groot gramofoon, die voor muziek zal zorgen. Laten wij alle artikelen niet opnoemen, die hier te koop zijn, het zou te veei worden, maar gezien hebben wij, dat de kwaliteit voor de kwantiteit niet onaerdoet. Het doel van dezen bazar Is de versterking der financiën van de gemeente, die in het bijzonder ten opzichte van de fondsen voor verwarming van het oude kerkgebouw wel een duchtige versteviging kunnen lijden. De opening was vanmiddag drie uur, he denavond vertoond de heer A. lSuvdet zijn bekende vogelfilm. VERDUISTERAAR BESTOLEN Te Amsterdam Is Dinsdagmorgen aange houden de 23-jarige hotelbediende C. R., die had medegedeeld, in Haarlem een driewielig transportrijwiel te hebben gehuurd met de bedoeling het te Amsterdam te verkoopen, en het ontvangen geld te eigen bate aan te wenden. Op de Nieuwmarkt. waar hij het rijwiel even onbeheerd had laten staan, is het echter ontvreemd. Bij informatie te Haarlem bleek, dat reeds aangifte van ver duistering van het rijwiel was gedaan LEGER DES HEILS. Men schrijft óns: Op Donderdag 28 Februari zal er een bij zondere muziek- en zanguitvoering plaats vinden in de zaal Schagchelstraat 26, onder leiding van de Ensigns Claeijs, die voor deze gelegenheid uit Amsterdam zullen overko men en hun gewaardeerde medewerking zul len verieenen op piano en cello. De Ensigns genieten in Legerkringen en daarbuiten een goede reputatie op muzikaal gebied en hetgeen dien avond door hen ten gehoore zal worden gebracht, zal zeker de verwachting der toehoorders overtreffen. Tevens zullen het Muziekkorps en de Zang brigade van het korps, assistentie verieenen door het spelen en zingen van enkele num mers en zal verder dien avond het Jonge- lieden-Muziekkorps worden ingezegend en geïnstalleerd: een belangrijke gebeurtenis in Haarlem's Legerkorps. EEN GEWEIGERDE BOUWVERGUNNING De heer B. W. Lindeboom alhier heeft tot de gemeenteraadsleden een brief gericht, waarin hij een beroep op den Raad doet in zake een hem geweigerde bouwvergunning. De heer Lindeboom heeft bouwvergunning gevraagd voor twee winkelhulzen op het ter rein hoek Heerenweg en Eindenhoutstraat. welke vergunning hem geweigerd is op grond van de welstandsbepaling, niettegenstaande door den dienst van Bouw- en Woningtoe zicht de plannen reeds voorloopig waren goedgekeurd. De gemeente Heemstede heeft indertijd te gen de bebouwing met winkelhuizen geen be zwaar gemaakt. De heer Lindeboom vestigt er verder de aandacht op dat door de eigenaardige verka veling hier een stuk grond is opengebleven dat zich bijna uitsluitend leent voor het be bouwen met winkelhuizen en dat nu reeds 25 jaar onbebouwd ligt. Dat hem de vergunning geweigerd is op grond van welstand begrijpt de heer Linde boom niet. Hij is overigens bereid zich aar. alle eischen van schoonheid te onderwerpen Wordt aan zijn verzoek niet voldaan, dan vreest hij dat het bedoelde terrein nog ge ruimen tijd braak zal blijven liggen. Het Fransch-Belgische verdrag Besprekingen in de Tweede Kamer Onze Haagsche correspondent seint: Hedenmiddag bij den aanvang der vergade ring der Tweede Kamer stelde de heer Van Vuuren in verband met de omstandigheid der bekende publicatie van het Utrechtsch Dagblad voor, de behandeling van de toe treding tot het Kellogg-pact van de agenda af te voeren. Dit voorstel werd ondersteund door den President en de heeren Nolens, Schokking en Kersten; zij betoogden, dat de Juiste at- mospheer van vertrouwen voor de behande ling van het Kellogg-pact op het oogenblik ontbreekt. De heeren Albarda, Oud, Heemskerk en Knottenbelt verklaarden zich vóór de behan deling, omdat er geen verband is tusschen de pacifistische neigingen van ons volk en dat gene wat er om ons heen gebeurt. Het voorstel-Van Vuuren werd verworpen met 41 tegen 26 stemmen. RAADSVERGADERING. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 27 Februari J929, des namiddags ten 11/2 ure ln de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: de Burgemeester, de heer C. Maarschalk. Afwezig is bij het begin der zitting het lid Wolzak. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken stelt de heer Oversteegen de vraag hoe B. en W. staan tegenover het werkloozen- agitatiecomité. De heer Heerkens Thljssen ant woordt dat B. en W. alléén acht slaan op adressen van die organisaties, die tot reques treerèn bevoegd, zijn, PUNT 2. Herstemming over het voorstel-van B. en W. tot verlenging van den termijn van ont ruiming van de onbewoonbaar verklaard.* woningen Vrouwensteeg 4 en 't Krom 8 (links en rechts). De heer G e r r i t s z deelt mede dat B. en W. hun voorstel intrekken, daar de bewoners reeds een andere woning hebben. De heer Peper dient een voorstel ln om aan de agenda als punt 2 toe te voegen de maatregelen in zake de koude. Dat wordt niet voldoende ondersteund. Te gen 4 uur zal de heer Peper gelegenheid krij gen eenige vragen te stellen inzake die maat regelen. De volgende agendapunten worden zonder discussie aangenomen: PUNT 3. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans enz. der Woningstichting „Patri monium" over het jaar 1927. PUNT' 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der schoolgelden voor het Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1928—'29 tot een bedrag van f 107.927.83. PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot terugneming van het perceel De Haasstraat 3 uit het gemeen telijk woningbedrijf. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot inbreng van het pei'ceel Pieterstraat sectie C no. 649 in het gemeentelijk grondbedrijf. PUNT 7. Voorstellen van B. en W. tot verkoop van grond aan den Middenweg aan A. P. Win- nubst en b. aan de Jan Steenstraat aari F. Huneker en G. Joosten. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan het Donkere Spaame aan de Coöp. Haarlemsche Groenten- en Bloembollenvei ling. PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot verieenen van de noodige gelden voor het aanbrengen van veranderingen in de Willem de Zwijgerschool aan de Herzogstraat no. 1. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot het verieenen van de noodige gelden voor verbetering der speel plaats in de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Bakenessergracht no. 81. PUNT 11. Voorstel van B. en W. ter zake het ver ieenen van subsidie ten behoeve van de R.K. School voor buitengewoon lager onderwijs aan de Witte Heerenstraat 15, over het dienst jaar 1927. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan de Vereeniging van Vrijzinnig Protestanten aan de Berkenstraat. PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond aan den Verglerdeweg tegen f 1 per M2. PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot het sluiten eener overeenkomst met de H.IJ.S.M. terzake van een wijziging der spoorwegverbinding onder Overveen ten behoeve der gemeentelijke -uuinwaoerleiding. PUNT 15. Voorstel van B. en W. tot verhuur van het percee. Groote Markt no. 29. PUNT 17. Voorstel van B en W. tot aanvulling der regeling terzake van ruiling van grond aan het Verwulft met de firma Vroom en Drees- mann. (De zitting duurt voort.) (Ongecorrigeerd.) TELEGRAMMEN HET BELGISCH-FRANSCH MILITAI VERDRAG. EN DE REIS VAN DEN BELGISCHEN KROONPRINS NAAR NED.-INDIë. BRUSSEL, 27 Febr. (V-D.) De „Etoile Beige" meent te weten, dat de reis van den Belgischen kroonprins en prinses Astrid naar Nederlandsch Indië in verband met de hatelijke campagne tegen België zal verkort worden. Dit bericht laten wij geheel voor rekening van de Etoile Beige, een blad dat sinds jaren berucht is door zijn hetze tegen Nederland Het is vrijwel zeker weer een leugen. Red. VRAGEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Heden zou in het Engelsche Lagerhuis, behalve overste Wedgwood Benn en Ellis Davies ook Sir Rennell Rodd, den minister van Buitenlandsche Zaken vragen stellen omtrent «het Fransch-Belgische militaire ver drag. REDE VAN STRESEMANN. OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. Uit Berlijn: Het Centraal Bestuur van de Duitsche Volkspartij is Dinsdagmorgen te Berlijn bij eengekomen. De bijeenkomst, die druk be zocht was, werd geopend door dr. Strese- niann, De snelle bijeenroeping van het Centraal Bestuur mag ongewoon schijnen, zei hij o.a. De bij eenroeping binnen een termijn van enkele dagen staat in verband met mijn ver trek naar Genève. Doch afgezien daarvan was een bespreking van den toestand in het Rijk en in Pruisen noodzakelijk geweest. Men moet. er zich niet over verbazen, dat men ln deze crisis een. crisis van het parle mentarisme ziet, .wélke reeds meer betee- kerit dan een vertrouwenscrisis. Pe crisis "heeft twee oorzaken: teri eèrstè het treurige beeld, dat het parlementarisme in Duitsch land ons doet zien en teii tweede de abso luut verkeerde houding van het parlement met betrekking tot zijn verantwoordelijkheid tegenover de natie. „Het parlementair systeem", verklaarde dr. Stresemann, „be- teekent de verantwoordelijkheid van dén Rijksminister aan het Parlement, dat hem bij meerderheid van stemmen het vertrou wen kan opzeggen en hem dwingen zijn arabt neer te leggen. Nergens staat in dit opzicht, dat de minister lid van een partij moet zijn nergens is de voorwaarde gesteld, dat de ministerzetels moeten worden ver deeld naar de sterkte der fracties; nergens staat als voorwaarde, dat de regeeringsmachi; van het kabinet overgaat naar de fracties. De benoeming van de ministers heeft plaats door den Rijkspresident. Het is duidelijk, dat de door hem benoemde Rijksministers het vertrouwen van de meerderheid van den Rijksdag krijgen. Overigens is het aftreden van ministers afhankelijk van hun eigen verantwoordelijkheidsgevoel". Onder luiden bijval betoogde dr. Strese mann, dat hij er van overtuigd is, dat een crisis onmiddellijk geëindigd zou zijn, wan neer de Rijks-president zijn machtswoord zou spreken en de vorming van een kabinet niet meer door de fracties zou worden be sproken. Uit den huidigen toestand kunnen de volgende consequenties worden getrok ken: Van een aftreden der regeering kan geen sprake zijn. Onze deskundigen te Parijs zouden den moreelen steun missen, wanneer zij op het oogenblik, dat een beslissing moet worden genomen over de toekomst van generaties, het ineenstorten van de regee ring zouden moeten zien, Stresemann achc het den plicht van de mannen, die thans aan het stuur staan, op hun post te blijven, oos. wanneer de golven over het schip slaan en de bemanning naar muiterij neigt. Hooger dan het rekening houden met de partij, staat het persoonlijk verantwoordelijkheids gevoel tegenover den riaat. Naar mijn meening bestaat er op het oogenblik geen mogelijkheid om de huidige regeering door een nieuwe te vervangen. Vervolgens sprak dr. Stresemann over de economische taak van de regeering in het Rijk, waarbij hij wees cp het belang van ka pitaalvorming. Men" spreekt echter thans even gemakkelijk over milliarden als vroeger van millioenen. Het gaat zoo echter niet langer! Er kunnen geen hoogere belastingen opgelegd worden. De Rijksminister besloot met te verklaren dat Duitschland tot een reorganisatie van het parlementarisme moet komen. De partij geest moet haar grens vinden waar de levens noodzaak van Duitschland zulks eischt. DE GROOTE DUITSCHE COALITIE. BERLIJN, 27 Febr. (V. D.) Men verwacht heden een bespreking van rijkskanselier Hermann Muller met dr. Stresemann over de besluiten van het centraal bestuur der Duitsche Volkspartij. De verdere stappen die de rijkskanselier zal ondernemen, zullen afhangen van het resultaat van deze bespreking, indien de Diutsche Volkspartij geneigd zou zijn mede te werken tot fractiegewijze vorming van een groote coalitie dan zal aan de benoeming van drie Centrum-ministers niets meer in den weg staan, en zou daarmee de groote coalitie tot stand kunnen komen. Indien de Duitsche Volkspartij op grond van het besluit van het centraal bestuur wei gert, hieraan mede te werken, dan zou de uitbreiding der regeering opnieuw op moei lijkheden stuiten, aangezien men in parle mentaire kringen aanneemt, dat het centrum niet ac.coord zal gaan met de benoeming van drie ministers. 1 DË WAS DER RIVIEREN. 92 c.M. TE KEULEN. TIEL, 27 Febr. (V. D.) De was van de Waal voor Tiel bedroeg in het laatste etmaal 10 centimeter. Uit Keulen meldt men heden 92 c.M. was. Geen overtocht over het ijs onder verant woordelijkheid van het veerpersoneeL ECK EN WIEL, 27 Febr. (V. D.) ll Sinds gisterenmorgen Is alhier het ver keer voor vrachtauto's tot 3000 K.G. over den Rijn toegelaten. 1 HET BOEK „LE ROMAN DE LOCARNO". PROTEST VAN DEN PUBLICIST BRUNO FRANK. PARIJS, 26 Febr. (N. T. A.) In de Parijscho boekwinkels en kiosken lag sedert eenlgen tijd een boek, dat tot titel droeg „Le roman de Locarno" en door den bekenden publicist Bruno Frank geschreven is. Het titelblad is versierd met de koppen van Hindenburg en Bismarck en moet nagebootst zijn van een uit het vorig jaar afkomstig verkiezingsplakkaat der Duitsche Volkspartij. Bruno Frank heeft thans zijn vertegen woordiger in Frankrijk opgedragen den verde ren verkoop van zijn boek te beletten. Verder heeft Frank openlijk bij het bestuur der Fran sche journalistenvereeniging geprotesteerd, daar de opmaking van het boek den geest van zijn werk geweld aandoet. Het boek is een verdediging van het denk beeld van een nauw bondgenootschap tus schen Frankrijk en Duitschland waardoor da Westersche beschaving alleen voor het bols jewisme behoed kan worden. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN. >1 AANVARINGEN OP DE NOORDZEE. Het alhier binnengekomen Duitsche stoomschip Olivia met een lading ijzererts voor de Hoogovens is tijdens dikken mist in aanvaring geweest met het vuurschip South Goodwin. De Olivia bekwam aanzienlijke schade aan bakboordzijde. Ook het vuur schip werd beschadigd. i Verder is de alhier binnengekomen tank boot Rotterdam van Baton Rouge nabij het lichtschip Sandette met een onbekend ge bleven stoomschip in aanvaring geweest. De Rotterdam bekwam ernstige averij aan het achterschip. VELSEN KODDE EN WERKLOOSHEID Door het Comité, dat sedert eenigen tijd in deze gemeente bezig is door net verstrek ken van brandstof en levensmiddelen in vele gezinnen den ergsten nood te lenigen zijn Dinsdag in IJmuiden-Oost 281 porties erwtensoep uitgedeeld. Het plan is, a.s. Zaterdag wederom soep uit te deelen. BEVERWIJK POLITIEKE VERGADERING. A.s. Donderdagavond zal in het Kennemer Theater een openbare vergadering gehouden worden, waarin de raadsleden,, de heeren J. Eyking en M. Tromp zullen spreken over de gemeentepolitiek. Verder zal als snreker on treden de heer Mr. P. M. Arts, lid van de Tweede Kamer: „De strijd tegen uitwassen", bruik maken. HEEMSTEDE VERGADERING VAN HET WITTE KRUIS I Onder presidium van burgemeester Jhr, J. P. W. van Doorn hield de afdeeling Heem stede van de Noord-Hollandsche Vereeni ging „Het Witte Kruis" een ledenvergadering in hotel Van Ree. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental van 1928 in gestegen van 345 tot 347. Een vrijwillige bijdrage van f 125 maakte het mogelijk twee patiënten naar Heideheuvel te zenden. Verplegingsartike'en zijn in ruime mate verstrek',. Naar aanlei ding van een opmerking o/er te weinig toe neming van leden volgde een geanimeerde gedachtewisseling tusschen -!en voorzitter en eenige leden, waarbij het bestuur toezeg de, dat op dit tererin intensiever zal gear beid worden. De penningmeester, de heer Waldcötter werd van zijn beheer gedechar geerd. De heeren C. Leistikow, J. de Jong en Waldcötter werden als bestuursleden herko zen, de heer J. M. van Beek tot afgevaardig de naar de al gemeen e vergadering benoemd. De begrooting over 1928 sluit met een be drag aan inkomsten en uitgaven van f 676.7914. Het bestuur hoopt op een over schot op den post contributies! daar geen voldoend bedrag is uitgetrokken voor ver pleging op Heideheuvel. Bij het opmaken van de begrooting is de uiterste zuinigheid betracht. De heer Van Beek bracht verslag uit van de te Haarlem gehouden algemeene vergadering. .Naar aanleiding van een vraag beloofde het bestuur zich in verbinding te stsl'en met het Hoofdbestuur om de „Witte K*uis-fiim" in Heemstede vertoond te krijgen. On een vraag om in Heemstede een Consultatie bureau voor Zuigelingenzorg in te stellen deelde de voorzitter mede, dat de Inwoners van de drie door het Witte Kruis gesubsi dieerde Haarlemsche bureaux kunnen ge- TERAARDEBESTFXTTNG TH. A. H. 1 TELLINGS Hedenmorgen had onder zeer groote -be langstelling de begrafenis plaats op het R.K. Kerkhof aan den Glipperweg van het stoffe lijk overschot van den heer Th. A. H. Tel lings, in leven brievenbesteller alhier. Na een H. Mis van requiem in de kerk op het Val kenburgerplein werd de lijkkist door collega's in uniform naar den doodenakker gebracht. Achter de baar volgden om. de leden der harmonie „St. Michaël", waarvan de overle dene jaren lang directeur is geweest, en daarna als 2e directeur en le pistonnist fungeerde. Ook waren er afgevaardigden van het fanfarecorps „Excelsior". Verder vertegenwoordigers van het Ambte- naarscorps van het pcotkantoor, waaronder ook de beheerder, de heer Baasbank. Kransen van het postpersoneel en van de Harmonie „St. Michael" dekten de lijkbaar.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10