HUBERTUSBR00D TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD Replieken over de werf van Hellevoetsluis Zetten den middag in. Replieken zonder nieuws. De minister van Defensie betoogde nog eens, dat de werf van Hellevoetsluis gemak kelijk zal kunnen worden ontbeerd. Er is op het oogenblik weinig werk, er is weinig werk al jaren lang. Wordt de rijkswerf in Willems oord geconcentreerd, dan zal al het herstel lingswerk voor de Marine aldaar, geschieden. Wil men óók maritiem Waterstaatswerk op de Rijkswerf te Hellevoetsluis doen vervaar digen, dan meende de minister ten eerste, dat de baten daaruit al buitengewoon gering kunnen zijn, waardoor de Hellevoetsluis'sche werf toch niet. rendabel is te maken. Aan vaarding van behoud van de werf te Helle voetsluis zou voor het Rijk een groot finan cieel nadéel beteekenen. De interpellant betoogde nog eens, dat dit financieel nadeel uit geen enkel gegeven blijkt, de heer Snoeck Henkemans wees in een korte verklaring er op, dat opheffing van de werf een nadeel zou beteekenen voor 's lands defensie, de heer Marchant wenschte het oorlogsinstituut niet in het leven te be houden. Maar de heeren Boon en Schaper vestigden er de aandacht op, dat de motie- Hiemstra ten slotte niets anders vroeg, dan een onderzoek naar de mogelijkheid van ren tabiliteit der werf. door het daar doen ver vaardigen van ander Rijkswerk. De motie werd aanvaard met 3729 stem men. Of zij zal uitgevoerd worden? Het Is een andere vraag. De minister schijnt van mee ning dé motie naast zich neer te leggen. Het verdere deel van den middag was ge wijd aan een onderwerp, dat alle actualiteit verloren had, dat deswege maar uiterst wei nig rimpeling bracht in de parlementaire wateren, dan een interpellatie van den com munist over den weer ons land verlaten heb benden Kurt Vogel, van wien destijds werd verteld, dat hij deel zou hebben gehad aan den moord op Rosa Luxemburg en Karl Lieb- knecht. peze interpellatie werd reeds ettelijke ja ren geleden aangevraagd, maar tot verleden October toe heeft de heer de Visser geen en kele poging gedaan om zijn interpellatie be handeld te krijgen. Niet minder dan 15, zegge vijftien vragen -stelde de heer de Visser. Die wij zeker niet in extenso zullen op- hemen. Zij kwamen op het volgende neer. De'communist vroeg of Kurt Vogel hier te lande had vertoefd, of de Duitsche regeering uitlevering had gevraagd en zoo ja, waarom "dit geweigerd werd, of Kurt Vogel ln het be-- zit van een paspoort was en hoe hij daaraan kwam, of" de rechtbank te Haarlem een on derzoek naar Kurt Vogel had gedaan, of hij hier te.plande in preventieve hechtenis had gezeten en of hij hier te lande zijn eigen nashi droeg. Daaraan verbond de communist vragen over een door hem geponeerde onge lijkheid tusschen de behandeling die Kurt Vogel ondervond en de bejegening, die an deren vreemdelingen (de interpellant kwam met allerlei communisten aandragen: Clara -Zetkin, de Rotkampferbund, de film-regisseur van „Potemkin" e.a.) hier zou zijn ten deel. gevallen. Daaraan verbond de communist de conclusie, dat vreemdelingen hier te lande rechteloos zijn en mitsdien kwam hij de nood zakelijkheid betoogen van een wijziging van de wet van 1849 de wet op de vreemde lingen. Minister Donner antwoordde oogenbllkke- lijk. De bewindsman deelde mede, dat Kurt Vo gel hier te lande had vertoefd. Ook was door de Duitsche regeering om uitlevering ge vraagd, waar later was dit verzoek weer in getrokken, omdat de Duitsche Krijgsraad had uitgemaakt, dat hem geen moord kon Een geheimzinnig geval Brand, oplichting èn verduistering De eigenaar van een in den nacht van Zaterdag op Zondag ji. in de 2de Jan Steenstraat te Amsterdam uitgebranden winkel in motor en automateriaal, is Maan dag gearresteerd, verdacht van oplichting en "verduistering. Deze eigenaar was uitstedig toen de brand uitbrak, die oitdekt wera door de in de achterkamer kaartspelende jongelieden, broers van den eigenaar. Van de zijde der politie-autoriteiten ver neemt het Hbld. dat reeds vóór dien een aanklacht werd ingediend tegen den eige naar van den vrij hoog verzekerden,thans ver branden winkelinventaris. De centrale recherche, die de zaak aan het onderzoeken was, legde nu bij zijn terug komst te Amsterdam de hand op hem. Een uur vóór den brand, omstreeks elf uur Zaterdagavond ging plots het licht uit en daarna om twaalf uur nog eens, hetgeen tot de ontdekking van den reeds fel om zich heen grijpenden brand leidde. Deze mededeeling heeft echter niet geleld tot het opspeuren van de vermoedelijke oor zaak. Hieromtrent is nog niets bekend, zoo dat een eventueel causaal verband tusschen de ingediende aanklacht en den brand, die intusschen boeken en verdere bescheiden, voor zóóver in den winkel aanwezig, grondig moet hebben vernietigd, geenszins is aange toond. Het justitieel onderzoek is nog in vollen gang. EEN GIFT VAN 100.000. TOT LENTCÏWG VAN D^N SOCIALEN NOOD DER ARBEIDERS. Door den heer A. van den Berg Jr., <jTec- teur der N.V. van den Berg Krabbendam (Beka) te Tilburg, is op zijn óOen verjaardag een bedrag van f 100.000 besohikbaar gesteld tot leniging van den socialen nood der ar beiders, meldt de Msb, WOENSDAG 27 FEBRUARI 1929 ten laste gelegd worden, wel begunstiging van het wegvoeren van het lijk van Rosa Luxemburg. Toen deze conclusie werd getrok ken heeft Duitschland daarin aanleiding ge vonden op uitlevering niet te staan. Kuxt Vogel heeft zich zelf bij de politie aangemeld op een paspoort onder valschen .naam, dat door de Pruisische regeering was afgegeven, en door den Consui-Generaal van ons land geviseerd. Een uitvoer,g relaas daar van lag aldus de minister nog steeds op de griffie ter inzage. (Zou zoo vragen we ooit iemand daarin een blik hebben geslagen). Kurt Vogel is daarop in Wierln- gerschans geïnterneerd geweest. Toen de uitlevering werd gevraagd moest de rechtbank te Haarlem volgens de wet ad vies uitbrengen. Kurt Vogel woonde toen in het ressort van de Haarlemsche rechtbank. Hij werd, opnieuw volgens de wet, in het opènbaar gehoord. Twee tegenwerpingen te gen zijn uitlevering werden gemaakt: in de eerste plaats, dat het vonnis van den Krijgs raad hem niet tot uitlevering geschikt maak te en in de tweede plaats, dat wat hij deed een politiek misdrijf was. Voor deze uitleve ringskwestie zat Vogel 2 maanden preven tief. Na de intrekking van de aanvraag tot uitlevering is hij daaruit ontslagen. Nadien was hij hier te lande werkzaam. Om zijn persoonlijke belangen"niet' te 'scha den achtte de minister het niet gèwenscht, waar geen publiek belang daarmede gemoeid kan zijn,inlichtingen te verschaffen over den naam waaronder Kurt Vogel hier te. lande verblijf heeft gehouden. De minister van Justitie betoogde, dat Vogel geen andere behandeling'heeft onder vonden, dan die ieder ondervindt: overal wordt de wet toegepast.-Bij Vogel's verder verblijf hier te lande, moest worden overwo gen, dat hij in het bezit-was van voldoende middelen van bestaan en dat hij niets deed, wat voor de openbare orde gevaarlijk was. Die openbare orde' wasin "het "geding toen verschillende communisten hier het land niet mochten binnengaan. De minister deed duidelijk iutkomen, dat aan elkeen, die over de grenzen wordt ge zet, wanneer hem naar eigen overtuiging daarmede, onrecht geschiedt, beroep op den minister open staat. - Wat de uitvoering van de vreemdelingen wet van 1849 aangaat, de minister deelde nog mede, dat hij de overtuiging is toege daan dat die wet niet meer op alle feiten, die zich thans voprdoen^ toepasselijk is, maar dat elk geval wordt opgelost volgens de be ginselen van die hvet. Hiertegen merkten de heeren de Visser, Kleerekoperen 'joekes op, dat een wet die niet 'mèef slaat de practijk moet gewij zigd worden."" Wat den minister het weder woord ontlokte, -dat, wilde men de wet van 1849. gaan wijzigen er zoovele formaliteiten voortaan zouden 'moeten wordéh in acht ge nomen,, dat de njeuwe wet-onpractisch zou- blijken. Het is daarom veel'beter omdat de positie van Vreemdelingen hier te lande allerminst slecht;-te noemen is de begin selen van de wet van 1849 toe te passen. De heer L. de-Visser heeft een motie in gediend die door den minister geenszins kan worden aanvaard waarin hij de Ka mer wil doen uitspreken, dat er een einde moet komen aansde willekeur en de rechte loosheid, waaraan vreemdelingen hier te lande zouden zijn blootgesteld, dat alle vreemdelingen volgens dezelfde beginselen moeten behandeld worden, dat er geen be lemmering moet zijn van het contact tus schen de volkeren en wil doen vragen om de noodige maatregelen ten einde dit alles te verzekeren. Over deze motie wordt morgen gestemd. Voor den minster is zij onaanvaardbaar al was 't alleen maar, om de overweging, dat de vreemdelingen aan „willekeur en rechte loosheid" zijn blootgesteld.: - - INTIMUS. Het ijs in de rivieren Nog een halve meter was, vóór het ijs op de Waal los komt Direct gevaar bestaat nergens Maandag heeft, zooals gemeld, te Nijmegen een conferentie piaats gehad tusschen Duit sche- en Nederlandsche Deskundigen over de ijsopruiming op de rivieren. Het Volk heeft zich gewend tot den heer Schönfeld, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Rotterdam, met net verzoek om inlichtingen te vérstrekken oi er de gehouden besprekingen. De heer Schönfeld kon echter, in -verband met het feit, dat. hij eerst rap port van de conferentie aar. den minister' moest uitbrengen, niet aan het" verzoek vol doen. ■■Sr I De Waal wast. Het water in de Waal voor Tiel is Maan dagnacht 13 cM. gewassen. In verband met den was te Keulen, in de laatste drie dagen opgenomen, blijkt volgens een deskundige, dat de opeenhooping van ijs, welke zich wig vormig tusschen Druten en Leeuwen in de Waal bevindt, weinig of geen invloed heeft op de geregelde afstrooming van het water. De onderste lagen van deze opeenhooging, verkeerdelijk ijsdam genoemd, wordt gevormd door zoogenaamd heusijs, een papperige mas sa met voldoend doorlatingsvermogen. Het laten springen van het ijs te. Leeuwen zal enkel verplaatsing van deze opeenhooping stroomafwaarts beteekenen, daar het ijs zich gevaarlijker zou .kunnen zetten dan het nu is. Behalve -wanneer in Duitschland snelle dool, veroorzaakt door hevige regens, Intreedt, verwacht men in deskundige kringen dat het water nog minstens een halve meter moet wassen eer er schot in de ijsbezetting zal komen. Geen direct gevaar. Ir. C. Lely, hoofdingenieur van den rijks waterstaat te Nijmegen deelde aan het Hbld. mede: .Direct gevaar bestaat nergens op het oogehblik,' maar wij weten niet, wat ons boven het hoofd oangt. Het ts wel aardig te weten, dat er alleen in den Ouden Rijn en de Waal, van de Duitsche grens tot Gorin- chem, ongeveer eer. tien milhoen kub. meter Ijs vastzit.-Voordat die hoeveelheid is weg gewerkt, zullen wij nog geduld moeten heb ben. Een voordeel is, dat de waterstand in de rivieren middelbaar is. In middelbaar zomer- bed staat het water, hetgeen zeggen wil, dat wij nog vijf meter was kunnen velen, voor dat gevaar voor de dijken begint te ont staan. Bij drie of vier meter boven den tegenwoordigen middelbaren stand van het water loopen dé uiterwaarden over. De laatste dijkdoorbraken met ijsgang, die wij hebben gehad Waren in 1861. Toen zijn die bij Leeuwen bezweken door de ij sop - hoopingen. Maar sindsdien zijn de rivieren genormaliseerd en is het rivierdek dienten gevolge overal verbreed en verbeterd. De platen en eilanden in het water, orachtlge aanhechtingspunten voor het drijf ijs, zijn overal verwijderd De Nieuwe Merwede. ,De nieuwe Merwede is opengebroken tot Werkendam dat even voor Gorinchem ligt. Zaterdag zijn de ijsbrekers begonnen te wer ken van het Hollandsch Diep af. Zondag hebben ze met. den mist niet veel kunnen doen en Maandag zijn ze van den Moerdijk af (door de Biesbosch) tot Werkendam op de Nieuwe Merwede doorgedrongen, zoodat ze een kleine 15 K.M. hebben opengebroken Nu zou de Merwede .zelf van d? Dordtsche Kil tot Gorinchem, aan de beurt zijn, maar nu het weer zoo is gaan vriezen zullen de ijs - brekers eerst wel moeten waken, dat de Nieuwe Merwede, een van de belangrijkste afvoerwegen voor het drijfijs naar het Hol landsch Diep en de zee, niet meer dicht vriest. Onder Gorinchem bij Werkendam zijn de ijsbrekers op een ijsdam gestuit, die een paar kilometer breed is. In alle strenge win ters: is daar een ijsdam tot stand gekomen. De verklaring daarvoor is, dat ongeveer op die hoogte de vloed van het zeswater zijn wer king eindigt, zoodat1 onder Gorinchem steeds in barre winters als deze op bepaalde uren van den dag. het ijs,-zoowel van uit zee' als van bovenaf, wordt opgestuwd". Zwaar drijfijs on de Nieuwe Maas. Het ijsbreben op de Nieuwe Maas is Dins dagmorgen niet hervat'. De sterke Oostenwind en de eb hebben de ijsvelden die Maandag bij het ijsbreken langs de rivieroevers waren blijven zitten, losgemaakt en in beweging ge bracht. Dit ijs bestaat uit zeer zware aan el kaar gevroren schotsen. In heele velden dreef dit zware Ijs af. In IJsselmonde heeft het enkele veerpalen vernield Voor Rotter dam toonde het ijs gisteren neiging om t? blijven zitten voor de spoorbrug over de Maas, aldus het Hbld. Sterke.was te Venlo. Uit Venlo meldt men aan het Hbld.: In den afgeloopen nacht bteeft de Maas haar juk afgeworpen. Tegen 10 uur Maandag avond kwam hier van België een snelle drif tige- was van 45 cM. opzetten. Het geheele ijsdek barstte en spleet. Duizenden brokken van het compacte ijsdek werden openge scheurd en begonnen hier direct af te drijven. Met zware knallen kondigde zich de komst van. den verhoogden druk uit de verte aan en direct zette zich dé gansche massa in beweging. Dinsdagmorgen was de Maas totaal ijsvrij De schotsen werden door den sterken stroom onder gehouden. De scheepvaart ligt open. .IJsbrekers ingevroren. Het Volk meldt nog: De vorst van Maandagnacht heeft al het werk door het ijsbrekers-convooi op de Nieuwe Merwede verricht, weder ongedaan gemaakt. -De met den vloed opkomende- schotsen zijn pp elkaar gekruid en vastgevroren. Het con- vooi wilde hedenochtend.vroeg zijn tocht naar het Zuiden van de Ott'ersluis af hervatten, maar mocht hierin niet slagen. De zware vloed maakte het breekwerk onmogelijk. Zoo dra de eb het werk gemakkelijker zal maken, zal het convooi zijn weg naar het Zuiden, opnieuw gaan 'breken. Zwolle neemt maatregelen tegen gasbedwelming Dertig personen op rekening der gemeente uit logeeren. - Maandagavond ontdekte men in verschil lende huizen van het Asiesplein te Zwolle een sterke gaslucht. Na onderzoek adviseerde de directeur der gasfabriek den toevoer af te snijden en de huizen te ontruimen. Dertig personen werden daarop voor rekening der gemeente in hotels of bij familie onderge bracht. Nadat de noodige herstellingen wa ren aangebracht, konden Dinsdagmorgen allen, uitgezonderd één gezin, hun woningen weer betrekken, meldt het Hbld. GRIEP ONDER MIJNWERKERS. Op de mijn Willem Sophie bij Simpelveld, zijn van de ongeveer 1800 werklieden 290 lijdende aan. griep. Op Staatsmijn Wilhelmi- na zijn een kleine 600-zieken, meldt het Hbld. KOLONIëN Anak Krakatau Het topografisch onderzoek De topograaf van den Vulkanologischen dienst Petroeschevsky, die een onderzoek heeft ingesteld naar de gesteldheid van het nieuwe eiland Anak-Krakatau, dat bij de jongste uitbarsting Is ontstaan, heeft bevon den dat het eiland aan de Westzijde in on diep water ligt. Het materiaal bestaat ui: bommen anthracietblokken en lapelli. De dampen, afkomstig van de zandfonteinen. welke op 50 tot 80 M. ten Westen van het eiland zijn waar te nemen, zijn onderzocht. Voorts is een aschmonster genomen om in laboratoria te worden onderzocht. Op het eiland werd veel oranjegeel ge kleurde modder gevonden tot een diepte van ongeveer 80 M. én over een afstand van 40 M. loopende van Noordelijke in Oostelijke richting. Kanon te Serang uiteen gesprongen De mond dicht gestopt De bediende, die te Serang (West Java) belast is met de zorgen over het kanon van de Missigit, waarmee in de Poeasa-maand het avondschot gelost wordt, maakte, op aanraden van een militair, den mond van het kanon met aarde dicht, sein Aneta. Dj militair had den man wijs gemaakt, dat op die manier de knal versterkt zou worden. Zondagavond is het kanon uit elkaar gesla gen. De bediende werd zwaar gewond aan het achterhoofd en in het hospitaal opge nomen. De scherven van het kanon vlogen door de daken der omliggende hulzen, zon der ongelukken te veroorzaken. Gevecht in een mijn Rassenhaat te Samarinda De correspondent van „De Koerier" seint uit Samarinda, dat in de kolenmijn Loaboea van de Oost-Borneo Maatschappij een ge vecht heeft plaats gehad tusschen Chinee- zen en contractarbeiders, waarbij een per soon gedood en dertien zwaar gewond wer den, terwijl bovendien een groot aantal per sonen licht gewond werden. De oorzaak van de ordeverstoring schijnt te liggen in rassen haat, seint Aneta. INGEZONDEN. Voor dert inbo-j 1 dezer rtib'iek stelt de Redactie 'ich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaa'sl cf niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug- creeeven. Haarlem, 25 Febr. 1929. Hooggeachte redactie, Beleefd vraag ik u een bescheiden plaats hl uw blad voor onder volgende regelen: Wat Is het antwoord van de voorstanders van eenzijdige ontwapening op de publica tie van den inhoud van het geheime ver drag tusschen Frankrijk en België? Ik ben daar zeer benieuwd naar, omdat 't mij einde lijk eens zekerheid kan geven op de zoo dik wijls door mij gestelde, maar mij nooit be vredigend beantwoorde vraag, of het den eenzijdigen ontwapenaars onverschillig laat, dat in géval van een oorlog, óns volk onder den voet geloopen wordt, zonder dat het weerbare deel een hand ter verdediging uit steekt. Het is wenschelijk, dat zij, die jonge menschen opzetten tot dienstweigering, eens openlijk verklaarden,, hoe zij denken over de onafhankelijkheid van ons goed en nog lang niet ten ondergang gedoemde volk. Is hun „onafhankelijk volksbestaan" een phrase, het zij zoo.. Maar wij weten dat dan; en zij, voor wie het" „Je maintiendrai" nog meer is dan het onderschrift, van een hof- leverancierswapeii,: zullen zich nauwer aan eensluiten en krachtiger dan tot nog toe het geval is streven naar verwezenlijking van het-Ideaal: Eensgezindheid van heel het Nederland sche volk, zonder' onderscheid van rang en stand! Ensgezindheld, omdat dat 't eerst noodige is voor ons volk in een tijd, dat. op het. Volken bondspaleis te Genève nog steeds het waar- schuwingsseln „Weest op uw hoede" uithangt. U, geachte redactie dankend voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, W. LUBBERINK. De positie van de gemeente ambtenaren Te Haarlem 43 in los dienstverband Eenige maanden geleden hebben wij me degedeeld, dat het de aandacht van de or ganisaties van de gemeente-ambtenaren ge trokken had, dat er te Haarlem den laatsten tijd veel ambtenaren op Arbeidscontract of in persoonlijken dienst van de directeuren of hoofden van takken van dienst waren aan gesteld. Dit werd betreurd omdat de rechts positie van deze ambtenaren niet geregeld is, terwijl ook niet steeds salarissen worden be taald die in overeenstemming zijn met de geldende bepalingen. Ook in de laatste vergadering van het Ge organiseerd Overleg is deze aangelegenheid ter sprake gebracht. Het bleek, dat er te Haarlem niet minder dan 43 ambtenaren zijn die op arbeidscon tract werken of die in persoonlijken dienst zijn. Dit is ongeveer 8 a 9 pet van het totaal aantal ambtenaren. Medegedeeld werd, dat de commissie voor arbeidszaken deze zaak bekeken heeft. Een toezegging om aanstellingen uit te reiken werd niet gedaan. Daarop werd wel door de organisaties aangedrongen, althans voor hen die daarvoor in aanmerking kunnen ko men. Natuurlijk houdt ook deze quaestle ver band - met de Personeelsformatie die in voorbereiding is. Wij vernemen, dat ook in organisaties van rijkspersoneel geklaagd wordt over het aan stellen door het rijk van ambtenaren op ar beidscontract. Een telling heeft uitgewezen, dat dit aantal reeds gestegen is tot 8659. Een der gevolgen is dat deze menschen buiten het pensioenfonds vallen. Er wordt dan ook geen premie voor gestort. NACHTVERGADERING VAN CHAUFFEURS. In den nacht van 28 Februari op 1 Maart zal in de Centrale een nachtvergadering worden gehouden van chauffeurs der Brockway Bus Mij. CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS. De afd. Kennemerland Unie v. Chr. Ond. en Onderw.essen heeft Donderdag a.s. in Hotel Lion d' Or een vergadering, waar zal spreken Van Ditmarsch uit Utrecht over: Voorheen bij het Chr. onderwijs. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.). INGEZONDEN MEDFDEELINGEN 2> 60 C»«. per rejrsl In het .Dagblad van Noord-Brabar»'" vinden wij de volgende uiisptaak van een tandarts: Dat lk er vaak op aangedrongen heb. over het algemeen meer kalkhoudend voedsel te gebruiken, vooral voor aanstaande moeders en klierachtige kinderen ls kalkhoudend voedsel van groot belang, is genoegzaam bekend. Ik mocht daarop wijzen, toen lk voor de radio een voordracht hield meer speciaal over het onderhoud van het gebit. Kalkhou dend voedsel komt het geheele gestel ten goede, hieromtrent, bestaat in de Medische wereld weinig meeuingsverschil. De moeilijkheid is, de kalk in een zoodanl- gen vorm toe te dienen, dat de wansmaak van de kalk niet opvalt, en dat de kalk ge makkelijk en in voldoende hoeveelheid in de bloedbaan wordt opgenomen. Men heeft in Duitschland deze bezwaren opgelost, door het Hubertusbronwster, dat behalve dat het sterk radio-actief is en andere waardevolle zouten bevat rijk aan opgeloste kalkzout.en ls. Het bronwater heeft men ingedampt tot een z.g. moederloog, welk loog daarna in brood verwerkt wordt. Daar leder normaal mensch eiken dag een betrekkelijk groote hoeveelheid brood nut tigt. 3.5 a 4 ons, is de toegevoegde hoeveel heid kalk voldoende te achten. Dat het brood geen bijsmaak aanneemt, moet verklaard worden door het feit, dat de kalk met het eiwit, in het meel aanwezig, verbindingen aangaat, waardoor dubbelzou- ten worden gevormd. Het doet mij Inderdaad genoegen, dat Ne derland ten opzichte vun deze nuttige voe ding niet bij onze naburen zal ten achter blijven, en dat het z.g. Hubertusbrood bin nenkort ook hier te lande gebakken zal worden, hetgeen ik zeer zeker in het alge meen belang acht. MAC LEO SON, Tandarts. In FR AN KEN'S BROODFABRIEKEN zijn vanf NOVEMBER van het vorige jaar ruim 50.000 Hubertusbrooden afgeleverd Was Uw brood daar ook bij? Zoo niet, laat dan nog heden een proef- brood komen. Het 'gebruik van HUBERTUS BROOD is het behang van U en Uw gezin. FRANKEN's Broodfabrieken HAARLEM BLOEMENDAAL 65 SCHEEPVAARTBERICHTEN Aludra p. 26 Febr. v.m. Flnisterre, Buenos Aires n. Rotterdam. Alphard p. 25 Febr. Fernando Noronha, Rotterdam n. Santa Fé. Albireo 24 Febr. v. Duala n. Krlbi. Alcinous p. 26 Febr. Perim, Amsterdam li. Makassar. Amor 23 Febr. v. New-York n. P. au Prince en Venezuela. Bandoeng p. 26 Febr. 9 u. Point de Galle, Rotterdam n. Batavia. Bar-alt 26 Febr. v. Cristobal n. Guayaquil. Ceres 25 Fezv. v. Lagos n. Acassa. Cottica 25 Febr. 21 u. v. Havre, W.-Indlö n. Amsterdam. Drechtdijk 23 Febr. te Portland, Rotterdam n. de Pacifickust. Dinteldijk 25 Febr. te San Francisco, Rot terdam n. de Pacifickust. Eemstroom 26 Fobr. te Amsterdam v. West Afrika. Ethiopian 23 Febr. te Cureacao v. Amster dam. Gaasterland 25 Febr. v. Bahia, ,B.-Alres n. Amsterdam. Grootendijk, 22 Febr. te Seattle, Vancouver n. Rotterdam. Helder 25 Febr. v. Duala n. Takoradi. J. P. Coen 26 Febr. van Amsterdam n. Batavia. Kilstroom 25 Tebr. v. Tenerlffe n. Dakar, Amsterdam n. W.-Afrika. Kambangan 26 Febr. te Amsterdam v. Ba tavia. Karlmata 26 Febr. te Antwerpen, Amster dam n. Java. Mampawa 26 Febr. van Amsterdam n. Ba tavia. Medan 25 Febr. te en van Port Soedan, Batavia n. Rotterdam. Nias 25 Febr. te Marseille, Belra n. Rotter dam. Nickerie 25 Febr. 18 u. Flnisterre, Amster dam n. W.-Indlë. Orion 23 Febr. v. Guatamala n. Kingston. Radnorshire 25 Febr. te Londen, Pacific kust n. Rotterdam. Rotterdam 26 Febr. te Napels, New-York n. de Midd. Zee. Randfontein 25 Febr. te East Londen, Bel ra n. Rotterdam. Rietfontein 26 Febr. v. Mombasa n. Tanga. Rllperkerk 25 Febr. te P. Said, Amsterdam n. O.-Afrika. SIngkep p. 25 Febr. Dungeness, Batavia n. Amsterdam. Soekaboemi p. 25 Febr. 24 u. Gibraltar, Rotterdam n. Batavia. Samarinda 2C Febr. 8 u. te Singapore, Rotterdam n. Batavia. Toba 25 Febr. v. Singapore, Batavia n, Rot terdam. Vondel 24 Febr. v. Lagos n. Duala. Alkmaar 19 Tebr. v. Iquique n. Manta. Eemdfjk, 26 Febr. v. Antwerpen, Bombay n. Rotterdam. Millals 22 Febr. v. Se: ttle n. Rotterdam Narenta 23 Febr. te Los Angeles, Pacific kust ri. Rotterdam. Nieuw Holland 25 Febr. te Brisbane van Melbourne, vertrok n. Singapore. Tjikembang 25 Febr. v. Sjanghai naar Ba tavia. Bovenkerk p. 26 Dungeness, Calcutta naar Rotterdam. Cottica, 27 v.m. v. W.-Indlë te Amsterdam verwacht. Eemdijk, 26 n.m. te Rotterdam v. '"l/'cutta. Edam. 26 n.m. v. Bilbao. Rotterdam naar New Orleans. Insulinde, 26 11 u. v. Tanger. R'dam naar Java. Johan de Wit, 25 v. Sabang, Batavia naar Amsterdam. Koningin der Nederlanden, 26 te Port Said, Amsterdam n. Batavia. Nias. 26 v. Marseille, Belra n. Ro'ter^am. Ridderkerk. 26 te Bombay, Rotterdam n. Kurrachee. Sembilan. 24 v. Ponla Delgada (Azorcn), Java n. New York. Singkep. 26 te Londen. Batavia n. A'dam. Sibolea, 24 v. Belawan Dell n. Rangoon. Tjcrimal, 1 v.m. v. Batavia te Rotterdam verwacht. TJipanas. 24 te Manila. Waaldtlk, 26 n.m. v. Rotterdam n. Hamburg. Zaanland, 26 6 u, van Buenos Ayres naar Amsterdam, BINNENLAND 26 Februari. De werf van Hellevoetsluis. De motie-Hiemstra aanvaard. De beer L. de Visser interpelleert over Kurt VogeL

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11