DE KONINGIN VAN DEN AETHER Altijd voorwaarts, altijd beter. Men nadert na het beste. Collegiale wedijver onder de medewerkers. Geniale qualiteiten van den leider. Feitelijk is dit opschrift epn onjuistheid, namelijk een pleonasme, een overbodige dubbelheid, om dit woord te gebruiken. Want wie „Philips" zegt, denkt in de eerste plaats aan Radio en wie zegt „Radio" denkt in de eerste plaats aan Philips. Wanneer dit nog behoefde te worden aan getoond, dan kon dat in de laatste dagen nog weer gebeuren, namelijk op de Jaarbeurs te Utrecht, waar wij naast de lampen van Philips een groote verzameling radio-toe stellen konden zien, die achtereenvolgens uit de vermaarde werkplaatsen te Eindhoven te voorschijn gekomen zijn. V/as hier het betere de vijand van het goede? Is er niet iets waar van de verzuchting van menigeen, die zegt: „wanneer ik een jaar geleden een toestel van Philips kocht, dan heeft hij er nu alweer twee of drie geproduceerd, die be ter zijn. Als hij daarmee voort blijft gaan, hoelang moet ik dan nog wachten tot hij het menschelijkerwijs gesproken allerbeste in de wereld zal hebben gebracht!" Nu ja, het is daarmee gegaan zooals het vroeger ging met de fiets en naderhand met de auto. Aan de eerste fiets was heelwat te verbeteren, maar sedert de luchtband uit gevonden is, het vrij wiel en de velgrem, is er in de verbeteringen een stilstand geko men, met andere woorden de perfectie van het hedendaagsche rijwiel bereikt. En wat de auto betreft, nadat de vertrouwbaarheid van den motor was verkregen zijn daarop successievelijk zóóveel verbeteringen gevolgd, in de remmen, het aantal cylinders en wat al niet meer, dat wij in de hedendaagsche modellen nauwelijks grootere verschillen kunnen.opmerken, dan in den vorm van de carrosserie, het lak van de portieren en de practische kleur van de bekleedmg. Hoé staat het in dit opzicht met het radio toestel? Merkwaardig is het in de eerste plaats, dat terwijl fiets en auto van bovenaf zijn gekomen, dat wil zeggen in financieelen zin, de eerste auto om zoo te zeggen vele duizenden guldens kostte en de eerste fiets met vele honderden moest worden- betaald, de eerste radio-installaties door liefhebbers op de meest primitieve manier uit het een voudigste materiaal werden samengesteld. Vandaar, dat de auto althans in ons wereld deel nog lang niet de populariteit van radio heeft bereikt, ofschoon de krachtwagen, zij het over een langeren weg (gevolg van zijn prijs) op den duur zeker even algemeen worden zal als de fiets, die toch ook geleverd wordt voor een zesde of een tiende van den oorspronkelijke» prijs. In Amerika is hét al zóóver, dat ook menschen met be perkte .inkomens elk voor zich of gezamen lijk een auto bezitten. Misschien zien angstige lieden In een der gelijk toekomstbeeld meer een schrikbeeld, met.het oog op de smalheid van onze wegen ende kleinheid van ons land. Laten zij niet vreezen. Wij zijn al, zij het dan met Holland- sche voorzichtigheid, bezig om onze wegen te verbreeden en wanneer de populariteit van de auto stijgt zal dat gaan in de richting van vervoermiddel en niet in die van vermaaks- voorwerp. Zóó is het met de fiets ook gegaan. Men maakt er weinig of geen tochten meer mee voor zijn plezier. En komt eenmaal niettemin de dag, dat ook onze dan breeder geworden wegen, de duizenden en tienduizenden auto's niet meer kunnen ver zwelgen, dan zullen wij menschen onzen weg zoeken door de lucht want de groote uit vindingen komen zoodra zij noodig zijn. Vóór dien tijd zal Philips (en hiermee ko men wij weer op onzen man en op ons on derwerp terug) stellig kleine, practische en bijwijze van spreken goedkoope vliegtuigen zijn gaan maken, verondersteld dat de we reld met lampen en radio-apparaten verza digd is en daarvoor nieuwe afzetgebieden niet meer te vinden zijn. Maar zóóver is het bij lange na nog niet. In de eerste plaats omdat alles slijt en ver nieuwd moet worden. Dit geldt niet alleen de lampen, maar ook de radiotoestellen. En in de tweede plaats: omdat, wie eenmaal be langstelling voor radio heeft gekregen, van lieverlede zijn eenvoudig toestel zal verruild hebben voor het betere en op den duur voor het beste. Op het financieele gedeelte van het vraagstuk komen wij straks nog even terug. Laat ons nu even nagaan, wat er in die weinige jaren al verbeterd is in de ma nier, waarop het geluid tot ons kwam. De periode van de overbrenging door den zoogenaamden koptelefoon heeft vrij lang geduurd, maar toen eenmaal de eerste luid spreker was geconstrueerd werd deze over brenging spoedig verlaten. Zij was niet ge makkelijk en ook niet altijd frisch. De eerste luidspreker, die aan een heel gezelschap ae gelegenheid gaf, de klanken uit den aether gezamenlijk te hooren, was de hoorn of toeter. Hij had evenwel het gebrek, dat Iedere hoorn voorkeur had voor een bepaal de toonhoogte en ln het weergeven van andere toonhoogten tekort schoot, omdat hij zelf zijn eigen resonantie had. Daarom was de conische luidspreker een groote ver betering en in die richting heeft het natuur kundig laboratorium van Philips, volgens geleerden van naam, een van de beste, zoo niet, het beste dat bestaat, ijverig gezocht, natuurlijk met gebruikmaking van de uit vindingen en ontdekkingen van^ anderen, door patenten te koopen. Wij kunnen in een van de drukwerken, die Philips' radio-afdeeling op de Jaarbeurs te Utrecht verspreidt, het volgende lezen over het nieuwe product van zijn beroemde fa brieken. „De nieuwe Philips-luidsprekêr No. 2011 is „geconstrueerd volgens een door de Ameri kanen Rice en Kellogg gevonden en ge- „octroieerd beginsel, waarvan de Philips Fa- krieken, die o.a. in Nederland en Koloniën „over de daarop betrekking hebbende oc- „trooien beschikken, thans een geheel „nieuwe uitvoering hebben gegeven." De constructie komt in het kort hierop neer, dat zich in een zeer krachtige perma nente magneet die geen extra bekrachtiging noodig heeft, een ringvormige luchtspleet bevindt. In deze luchtspleet bestaat een krachtig homogeen magnetisch veld. Hierin is nu een zeer licht draadspoeltje geplaatst, dat zoodra het door wisselstroom wordt door- loopen, zich in het veld gaat bewegen. Het spoeltje Is gewikkeld op een verlengstuk van een vrijzwevend opgehangen conische mem braan zooals die bij de andere bekende Phi lips luidsprekers gebruiktwordt. Aan dit eiectro-dynamische systeem dankt de Phi lips luidspreker No. 2011 zijn ongeëvenaarde kwaliteit. Wij hebben op de Jaarbeurs dezen luid spreker gehoord, gekoppeld aan verschillen de ontvang-toestellen. Het wordt „de Meesterzanger" genoemd en heeft een bij zonder mooien klank des te beter natuurlijk wanneer het verbonden is aan het beste toe stel. Dat is op dit oogenlbik Philips vier- lampstoestel 2511 of het drielampstoestel 2514 die beide direct aan het stopcontact van de wisselstroomleiding kunnen worden aangesloten. Als wij nagaan, hoe er tot nu toe met de beste toestellen nog altijd minstens twee knoppen noodig zijn om een goed resultaat te verkrijgen, is het verrassend om te zien, dat bij dit nieuwe apparaat al het noodige bereikt wordt door één enkele knop fcc ver zetten Is dit geschied, dan wordt een plaatje verlicht, zoodat men alleen op dit plaatje behoeft te letten om er zeker van te zijn, dat het toestel in- of uitgeschakeld is. Deze enkele opmerkingen over den luid spreker. Wij kunnen in een artikel als dit niet dieper op de zaak ingaan. Om een overzicht alléén Is het te doen. Daarbij behoort ook de verdwijning van een der gevaarlijkste diersoorten op radio- (Speciaal voor Haarlem's Dagblad geteekend door Wladlmir A. Bielkine). gebied, den Mexicaanschen hond. Weten wij nog (en dat weten wij wel, want het is nog maar kort geleden,) dat een van de grootste kwellingen bij radio juist de onbeholpen po gingen van radio-beoefenaren waren tot het zoeken van bepaalde stations? Meermalen bedierf een van die zoekers het genoegen van een heele straat door het onverdroten genereeren. Welnu dat kwaad is verdwenen, gedeeltelijk zooals de heer Vogt terecht in een interview ln dit nummer zegt, door grooter oefening en aanpassing van de luisteraars, maar natuurlijk ook, door verbetering van de toestellen. En thans is Philips zoover gekomen, dat hij van zijn toe tsteden durft zeggen: „zij zijn „stralingsvrij", dus storen naburige toestellen niet." Als Phi lips dat zegt, dan is dat zoo, want als een goed koopman schrijft hij aan zijn produc ten-geen eigenschappen toe, die zij niet be zitten. Dit grondbeginsel, der volkomen eer lijkheid is het eenige middel om groote re sultaten te bereiken. De antenne is een andere verbetering. Deze eerste overbrenging geschiedde in de kinder jaren van radio door vaak lange draden aan hooge palen, die het landschap niet weinig ontsierden en achteraf niet noodig blijken te zijn of te zijn geweest. Een enkel draadje is voldoende. Met de grondigheid, waarmee te Eindhoven alle moeilijkheden bestudeerd worden, is ook dit onderzocht. Men heeft in gezien dat ook voor de bouwkunst hier een probleem gelegen was en zoo is een eenvou dig draadje ontworpen, waaruit door aftak king iedere woning haar antennedraad kan ontvangen, zonder dat daaruit een bouw kundige misstand ontstaat. Met de raam-antenne waren onze zegslie den niet ingenomen, vooral (wanneer wij het goed begrepen hebben) omdat de hoepel toch altijd in de richting moet gedraald worden, waar het geluid vandaan komt, zoodac wan neer dit niet goed geschiedt, de opneming daardoor lijden kan. Meermalen is in ons blad met bewondering en verbazing melding, gemaakt van den phe- nomenalen groei van de Philips?abrieken. Waar in ons land (en wij kunnen er genist bij "zeggen buiten ons land) bestaat een fa briek, nog geen veertig jaar oud, die een zoo groot personeel noodig heeft en nóg niet in staat is, aan al de aanvragen te voldoen. Op dit ooge'nblik zijn aan de verschillende Phi- lipsfabrieken 25000 personen werkzaam, waarvan 18.500 alleen te Eindhoven. Die stad en hare omstreken zijn van werkkrachten vriendschappelijk tot de verkoop-organisa tie zei: „jullie zet niet genoeg af, want ik heb grooten voorraad", dan zette de verkoop de tanden op eikaar en kende geen grooter succes, dan op een oogenblik aan de fabri cage te zeggen: „jullie kunt niet leveren wat ik noodig heb." Het is juist die collegiale wedijver, gesteund natuurlijk door een be langrijke wetenschappelijke afdeeling, die het succes behaalt en voortdurend vergroot. De beste medewerkers aanstellen aan wie binnen de lijn van het bedrijf een groote mate van zelfstandigheid wordt gelaten, Is een andere sleutel. En toch zou ook dit nog niet vol doende den geweldigen bloei van Philips onderneming kunnen verklaren, wanneer de man die aan 't hoofd staat, niet zulke bij zondere qualiteiten bezat. „Hiërarchische verhoudingen",-zoo zei men ons. „bestaan bij ^Philips niet". Als Iemand een moeilijkheid heeft mag hij gerust naar „den baas" gaan en die lost. ze dan op. Een scherp verstand, een ruim Inzicht en een ongeloofelijk geheugen stellen hem daartoe in staat en voor denge- ne, die om raad komt vragen, is het wel eens goed en nuttig, om te zien, hoe weinig zijn moeilijkheid te beteekenen heeft tegenover Achter de coulissen der Radio-Industrie: De fabricage van korte golven (Teekening van Wladlmir A. Bielkine). Het A.V R.O.-orkest, dat ons eiken dag muziek in huis brengt. In het midden de leider Nico Treep volkomen leeggezogen. Men kan er geen werkkrachten meer vinden en haalt nu de ar beiders al uit België. Philips heeft een heel wagenpark van autobussen, waarmee eiken dag Belgische arbeiders worden gehaald en weer thuis gebracht; om dat practisch te doen, zal eerlang een garage voor die bussen gebouwd worden bij de Belgische grens. Men ziet: het woningvraagstuk wordt bij zulk een uitbreiding een probleem op zich zelf en hiermee raken wij een onderdeel van Philips bedrijf aan, dat even nader mag worden bekeken. Alles wat aan zulk een reusachtige onderneming te pas komt, moet vooruit,^ikwijls lang vooruit, worden bezien en opgelost: personeel, woningruimte, mate rialen, ja wat niet al. En hier komt naar vo ren de schepper van dit wonderwerk, de lei der van dit bedrijf, „meneer Anton Philips", zooals hij door zijn talrijke medewerkers met eerbied wordt genoemd. „Hoe is het ontstaan van zulk een reus achtige fabriek mogelijk geweest?" Is een vraag, die ons als vanzelf op de lippen komt. „Hoe ls zij begonnen, hoe kon zij zich tot de zen omvang ontwikkelen? Het antwoord op de eerste vraag is eqpvoudig: „In 1891 uit een klein lampenfabriekje van den heer G. Philips. Zijn jongere broer, Anton reisde daarvoor, zocht telkens nieuwe afzetgebieden en zoo ontstond een vriendschappelijke wed ijver tusscnen fabricage en verkoop. Die be staat nog en dat wordt door velen beschouwd als de basis van het succes. Als de fabriek de bezwaren en vraagstukken, die de baas op te lossen heeft. Wij zullen nog even terugkomen op de- vraag, hoe de onbemiddelde, die de eerste aanhanger van radio is geweest, ooit in het bezit zal kunnen komen van het beste toe stel, dat Philips aflevert en dat eenigc hon derden guldens kost. Het eenlge middel zag de heer Philips in afbetaling en om daartoe te komen heeft hij het advies gevraagd van zijn wederverkoopers, waarna een beslissing zal worden genomen. Daarvoor ls hun een brochure toegezonden. Ons ls een exemplaar van dat geschriftje beloofd en zoodra wij het ontvangen hebben, komen wij op de quaestie der afbetaling terug, waarvan wij, zooals men weet, ln beginsel geen voorstan ders zijn. Over wat in de uitzending naar ïndië en de gesprekken op dien afstand bereikt ls, zou een afzonderlijk artikel te schrijven zijn. De ontvangst ls daar in den laatsten tjd nog weer verbeterd door het gebruik van de zoo genaamde „beam-antenne" en hoe hoog het publiek het hier bereikte schat, blijkt uit het volgende grapje. Aan een Indisch jochie werd gevraagd: „wat weet je van Holland?" Het antwoord was: „P. C. J. J." de lettérs van de korte golf-zender naar Indië, Het zal wel niet gebeurd zijn, maar dat de verbinding met Inaiè een glorie is voor Ne derland is wel zeker. C. P,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15