HERINGA&WUTHRICH HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 FEBRUARI 1929 RHILJPS* RADIO-TOESTELLEN (Adv. Ing Med, onfckepnlngen van hot bestaan van het ge wraakte verdrag worden niet duidelijk en niet nadrukkelijk genoeg geacht. In haar huldigen vorm, of ze uit Brussel, Parijs of Londen komen, vindt men ze algemeen te v'aag en te zwak. De Liberale pers vindt het al erg genoeg dat er 3 jaar na Locarno nog een Fransch-Belgisch militair verbond tegen Duitschland bestaat. Dat er eenigerlei Brit- eche medewerking in dat opzicht zou zijn, of zelfs belofte van medewerking, acht die pers zoowel moreel als politiek volstrekt ontoe laatbaar. Daarom ziet men met spanning uit naar een verzekering van de Britsche regeering dat. niet-s van dien aard bestaat. De stemming te Berlijn. (Van onzen, correspondent.) Berlijn, 26 Februari. Dat do onthullingen van het „Utrechtsch Dagblad" over het geheime Fransch-Beigi- sche verdrag in Berlijn en overigens ook in geheel Duitschland een grooten indruk zou den maken, kon zelfs de grootste leek op in- tr-rnationaal-politiek gebied voorspellen. Hoe die indruk zich uiten zou, kon daar entegen alleen de meer ingewijde van te vo ren aangeven. Maar te voorspellen viel hier nu eenmaal niets, omdat men op onthullin gen van journalistieke zijde niet voorbereid pleegt to worden. Daarom kan men slechts vaststellen, dat Duitschland voorloopig zoo gereageerd heeft als niet anders te verwach ten was. Het Dultsche Rijk was nimmer een eenheid. De revolutie heeft daarin geen verandering ten goede gebracht. Duitsche landen Dultsche partijen leven, In het bijzonder de laatste maanden, weken en dagen in een stemming van onderlinge oneenigheid en verdeeldheid, die nauwelijks overtroffen kan worden. Ben sleepende crisis van democratie en parlementarisme dreigt juist in dit voorjaar gevaarlijk-acuut te worden. Men zal ook in Nederland de periodiek wederkeerende crises van kabinetten en parlementen in Duitsch land v/el gevolgd hebben. In zoo'n crisis zit ten we op het oogenblik weer tot over de ooren. En juist heden stond de Rijksdag voor debatten die de noodige uitingen over de Utrechtsche onthullingen hadden kunnen brengen, wat echter tot algemeene verras sing niet geschied is. Uiterlijk is de tegenwoordige crisis geken schetst door de omstandigheid, dat voor het eerst na tien jaren de groote Katholieke Centrum-partij geen deel van de regeering meer uitmaakt en dus voorloopig een min- derheldsregeerlng de leiding in Duitschland In handen heeft. Dat is natuurlijk een over gangsperiode. In een democratische republiek kan een minderheidskabinet nimmer een meer of minder blijvend karakter hebben. Regeeringen leven hier slechts bij de gratie der parlementen. Men kan als minderheids- rqgeerlng een tijdlang met toevalsmeerde.r- heden der volksvertegenwoordiging verder regeeren; maar men zal steeds er naar stre ven, deze periode der onzekerheid zoo kort mogelijk te doen zijn. Zulk een streven toont nu ook al sinds we ken de zwakke sociaal-democratische Rijks kanselier Hei-man Muller. Maar hij heeft wei nig geluk. Zijn einddoel, de herhaaldelijk in het Rijk en in Pruisen (in dit laatste land jarenlang met succec) nagestreefde „Groote Coalitie", een belangengemeenschap, een ver standshuwelijk tusschen de groote groepen der arbeiders en der werkgevers in samen werking met de Katholieken en kleinere par tijen. is volgeDS vele rustige beoordeelaars in derdaad de eenig-mogelijke oplossing voorde naaste toekomst. Hoe moeilijk deze combina tie op zeer breeden grondslag te bereiken is, bewijzen de verwikkelingen Yan den laatster, tijd. De onderlinge verbittering der partijen is door het vechten om compromis-oplossingen en ministerzetels tijdens de Jongste onder handelingen nog toegenomen. De onmacht der in hoofdzaak linksche regeeringscoalitic om een krachtig bewind tot stand te brengen heeft der rechterzijde weer moed gegeven. De actie van Polen ten opzichte van de Duit sche minderheden binnen zijn grenzen, het verleden Jaar bekend worden van het ge heime Fransch-Engelsche' vlootverdrag, de Engelsch-Belglsche-Frans.che leg.ermanoeu- vtes in 1928 in het bezette Rijnland en tal van andere ondermijningen van het ver trouwen ln de politiek van minister Strese mann, !n de zoogenaamde Locarno-politiek, hebben den tegenstanders van dezen mints ter in de Dultsche binnenlandsche politiek een geweldigen ruggesteun verleend. Onder zulke omstandigheden springt, wat men hier reeds populair „de bom van Utrecht" getiteld heeft..... Het is duidelijk, dat de verschillende groe pen In Duitschland op dit bericht dus ook zeer verschillend reageeren. De doorsnee politicus in dit land denkt en ziet niet in groote Europeesche of unlverseele lijnen, zelfs niet in nationale. Waar hij meent het nationale in het oog te houden, beweegt hij zich vaak en onbewust binnen de grenzen der partijpolitiek. De Indruk van de Utrechtsche publicatie Is natuurlijk bijzonder groot geweest. Men over drijft niet, Indien men hier van een sensatie spreekt. De onthulling van het „U. D." is in vrijwel alle bladen woordelijk op de eerste pagina afgedrukt en was d e gebeurtenis van den dag in Duitschland. Maar de beoordee ling loopt ten zeerste uiteen. Laat men de communisten bulten beschou wing, die nu eenmaal elk feit zoo verdraaien dat er een gelegenheid tot schelden op het kapitalisme, het militairisme. het imperialis me en alle mogelijke andere mode-ismen door geschapen wordt dan blijven twee groote groepen over: de voor- en de tegen standers van de politiek van Locarno. Voor standers zijn een sterke meerderheid der bevolking de sociaal-democraten, de de mocraten, het Katholieke Centrum en de partij van dr. Stresemann zelf: de Dultsche Volkspartij. Waarbij In het-oog te houden Is. dat. in zulke partijen, vooral in de groote, na tuurlijk weer uiterste vleugals zijn, die slechts ongaarne met de meerderheden mee gaan, en welker organen thans dus op de berichten uit Utrecht eenlgszins anders reageeren. Het ligt. voor de hand, dat de Locarno- groepen door de Utrechtsche onthullingen ten zeerste teleurgesteld zijn en dat zij nog altijd de hoop koesteren, dat op welke wijze dan ook bewezen zal kunnen worden, dat het „Utrechtsch Dagblad" het slachtoffer van een falsificatie geworden Is. Deze hoop moet dus ook bij de Duitsche Rljksregeerlng ge zocht worden. Men heeft er ln de regeerings- krlngen en in de partijen, die achter de bui- tenlandsche politiek der regeering staan (een heel wat breeder kring dus dan de tegen woordige officieele regeeringspartijen) niet het minste belang bij, dat Frankrijk, België en Engeland als onoprecht gebrandmerkt worden, doordat ze zich in dit bijzonder ge val niet overtuigender dan door een dementi kunnen verantwoorden. Integendeel: men zou bij de meerderheid van het Duitsche volk niets liever zien, dan dat de onthullingen het werk van een falsaris blijken. En in een deel van de socialistische pers is men reeds zoo- vei- gegaan, de publicatie te verklaren als een truc van het „Utrechtsch Dagblad" dat men als hoofdorgaan der Grootnederlandsche richting voorstelt om in België oneenigheid te stichten en de Vlamingen nog meer tegen de regeering te Brussel op te stoken. Zoover gaan de andere Locarno-partijen niet. Hoe meer men in deze partijen naar rechts komt, hoe sterker de neiging, om niet alleen groote teleurstelling maar ook een kwalijk verborgen verbittering tot uiting te brengen. Maar men is door de binnenland sche politiek gebonden. Een al te sterke twij fel aan de oprechtheid der mede-ondertee kenaars van het Locarno-verdrag zou be- teekenen, dat men openlijk toegeeft, dat. de politiek van dr. Stresemann schipbreuk ge leden heeft, zou bsteekenen, dat de kans om deze groote groepen binnenkort nog tot een groote Coalitie samen te smelten, op nieuwe moeilijkheden zou stuiten. Immers Juist de vrijwel unanieme toestemming tot deze politiek en de noodzakelijkheid der doorvoe ring is nog heden een der sterkste argumen ten, om de partijen tot deze groote coalitie te bewegen. Wacht men dus bij de meerderheid van het Duitsche volk en bil de regeering met span ning af, of het Brussel, Parijs en Londen nog gelukken zal, zich te rehablliteeren (wat men, ik herhaal het. zou toejuichen), geheel anders denkt 't Conservatieve, ten deele mo narchistisch en voor een ander deel oligar chisch georienteerde Duitschland over de „bom van Utrecht". Hier moet men, het kan niet anders aan geduid worden, een onverholen leedve'.maak constateeren. Het „Utrechtsch Dagblad" kan in haar historieboeken neerschrijven, dat het der reactie in Duitschland, natuurlijk zonder het te willen, een onschatbare» dienst bewezen heeft. Louter vreugde heerscht er onder de Conservatieven, de Dultschnationalen, de Volkschen, de Natlo- naal-socialisten„ de rechtsche Bonden, en al die andere kringen, die sinds 9 November 1918 revanche gepredikt hebben en liefst morgen weer zouden uitrukken om Straats burg, Danzig en Posen op de „erfvijanden." te heroveren. Zij hebben het laatste jaar geluk gehad ln hun onverzoenlijken strijd tegen de politiek der volkerenverzoening. Deze Utrechtsche onthulling doet de deur dicht.. Hoe heerlijk kan men nu, de massa's al te gemakkelijk overtuigend neerschrijven: „daar hebt ge nu, wat we al die jaren voorspeld hebben. Men beeft ons om den tuin geleid. Mén heeft in Genève en elders huichelachtige redevoe ringen gehouden en achter onze rug geheime verdragen tegen ons afgesloten. En onze of ficieele menschen zijn zoo dom geweest om alles te onderteekenen en zich volkomen in handen van den vijand te leveren. Daarom: eindelijk een einde gemaakt aan deze poli tiek van Locarno, die door haar eigen con- trahenten ad absurdum gevolgd is.1 En men begrijpt, dat de consequentie voor de binnenlandsche politiek voor de hand ligt: geen coalities meer met pacifistische, verzoeningsgezinde partijen, maar een ener gieke conservatieve regesring, die niet alleen zich uit Locarno en uit den „huichelaclitigen Volkenbond" terugtrekt, maar tevens wei gert, het Verdrag van Versailles verder na te komen. Voorloopig zal, dank zij Utrecht, hier de fatalistische stemming weer bovenkomen, welke in de organen der conservatieven nu reeds te lezen is: „erger dan het nu :s, kans het niet. worden. Voor onafzienbaren tijd heeft dit geheime verdrag voor ons, Duit- schers, die volkomen ontwapend zijn, toch geen practische beteekenls. Maar het leert ons, dat we met deze naties toch geen eer lijk-gemeende verdragen kunnen afsluiten. Dus dan liever de oprechte consequentie, zoowel in de binnenlandsche als ln de bui- tenlandsche politiek." w In de allereerlijkste organen kan men wel een enkel woord lezen over de hand, die in eigen boezem gestoken behoorde .e worden (zie de schending der Belgische neutraliteit in '14 en de eigen geheime verdragen vóór dien tijd). Maar men kan den Duttscher in elk geval niet verwijten, dat hij na den we reldoorlog in eenig opzicht tot de gebruiken der geheime diplomatie zou teruggekeerd zijn. Dat het Rapalloverdrag met Sovjet- Rusland een geheime militaire overeenkomst zou uitgelokt hebben, is wel beweerd, maar nimmer bewezen, en wordt ook heden door niemand (oprecht) voor mogelijk gehouden. De indruk van de Utrechtsche onthullingen in Duitschland Is dus in het kort als volgt samen te vatten: uiterste reserve en af wachtende houding bij de rljksregeerlng. teleurstelling en ten deele verslagenheid bil de nartyen, die de Lov\rno->olltiek gesteund hebben, oprechte vreugde bij de conserva tieven. en Ik zou er aan kunnen toevoe gen: minachting bij de groote massa voor alles, wat met hoogere politiek en diploma tiek let-s heeft uit te staan. H. v. B. FRANKRIJK VERWONDERD OMDAT WIJ OPHELDERING EISCHTEN. Parijs 27 Febr. (Havas). De meeste bla den verwonderen zich er over dat de Ne- derlandsche regeering gemeend heeft, op helderingen te mosten vragen aan de Bel gische en Fransche regeeringen. Zij wijzen er op dat deze stappen na de reeds gege ven formeele tegenspraken, overbodig wa ren. De „Petit Parlsien" schrijft dat men het recht heeft zich er over te verwonderen, dat deze publicatie-manoeuvre niet terstond is ontdekt door officieele Nedsrlandsche krin gen, daar toch het lezen van eenige artike len in het verdrag reeds voldoende W3s om zoo niet de openbare meening, dan toch de officieele kringen in Den Haag van de on waarheid er van te overtuigen Minister Beelaerte van Blokland zal bij zijn terugkomst te Den Haag misschien denken dat de affaire van dit document zou kunnen worden opgehelderd, niet door de regeeringen, die er niet voor aansprakelijk zijn, doch door hen die het opsteiden en publiceerden. .,De démarche was ongebruike lijk." PARIJS, 27 Febr. (Havas). Het „Journal' schrijft, dat. Berthelot, de secretaris-generaal voor buitenlandsche zaken, bij de ontvangs; van Jhr. Loudon slechts kon wijzen op het ongebruikelijke karakter van de Nederland- sche démarche. De loyauteit van Frankrijk, België en Enge land had bü gebreke van critlschen geest voldoende moeten zijn om duidelijk te doen pUitkomen, dat men hier te doen heeft met "een duidelijk apocrief feit. De tegenwoordige toestand tusschen België en Nederland zou bovendien een zeer groote voorzichtigheid hebben bevolen om de bestaande moeilijkhe den niet te vergrooten. „EEN DIPLOMATIEKE DOODE MUSCH", ZEGT DE DAILY TEL. LONDEN, 27 Febr. (Reuter). De .Daily Telegraph" kenschetst in een lang hoofd artikel de Fransch-Belgische militaire over eenkomst als een diplomatieke doode musch Nimmer is zoo iets belachelijks verzonnen, aldus het blad, zeifs niet door de deskundigen in deze soort kunst, die voorzien in de be hoeften der sovj-eiijregeering. Indien er iets is,'dat meer fantastisch en ongelooflijk kan worden genoemd, is het de rol. door het ver- valschte stuk toegeschreven aan de Britsche regeering. Deze geheele fantasie, gebaseerd op de grondslagen van 't in 1920 gesloten Fransch- Belgische verdrag is een eenigszins veront rustende onthulling der mogelijkheden van een leugenachtig plegen van misdaden in do wereld van 1929. BELGISCHE ONTHULLINGEN. DE LIJN ANTWERPEN—ESSCHEN. De Brusselsche correspondent van het Volk schrijft: „De vraag mag worden gesteld, of het stuk niet werd ontvreemd uit bet Ministerie van Oorlog te Parijs of het Dcpaartement van Landsverdediging te BrusseL In bevoegde kringen meent men ook deze vraag ontken nend te mogen beantwoorden. Het voor naamste argument tegen de echtheid van het stuk Is artikel 5, waarin gesproken wordt over de militaire overeenkomst tusschen België en Engeland, gesloten in Juli 1927. Zulk een overeenkomst bestaat niet". „Maar vanwaar komen dan de documen ten, aangenomen dat zij valseh zijn? Uit een fabriek van valsche documenten, die het „Utrechtsch Dagblad" heeft beetgenomen? Een hooggeplaatst ambtenaar van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken beweerde in den loop van den dag, dat men op het spoor is van den dader en dat waarschijnlijk binnen enkele dagen nadere mededeelingen hieromtrent zouden volgen. Alvorens op dit gebied verder te gaan, deed men het best de beloofde onthullingen af te wachten". De Haagsche Courant schrijft over de in de interpretatie aangekondigde versterking van de spoorlijn Antwerpen;Esschen, dat men zooals bleek bij informatie te Roosen daal „met de uitbreiding en versterking van den spoorweg Antwerpen-^Esschen reeds geruimen tijd aan den gang is, zoodat men inderdaad in den loop van dit jaar cr mede gereed kan zijn. „Indien nu die uitbreiding en versterking van de bewuste spoorlijn alleen noodzake lijk werd geacht met het oog op een sterk toenemend personen- en goederenvervoer hoe komt deze clausule dan te staan in de interpretatie van een geheim militair ver drag? Ons dunkt, dat het niet te veel gevergd is, om ten aanzien van deze vraag op een categorisch antwoord van de zijde der Belgi sche regeering aan te dringen". HET GEMEENTELIJK CONCERTGEBOUW. HERSTEL EN VERFRAAIING. Naar wij vernemen zal het Gemeentelijk Concertgebouw dezen zomer eenigen tijd gesloten worden. Er zullen verbouwingen wor den uitgevoerd. Het front aan de Begijne straat wordt gedeeltelijk veranderd, waardoor bereikt zal worden, dat het aanzien verbeterd wordt. Ook aan den ingang zullen verbete ringen worden aangebracht. Voorts verkeert het dak van de groote zaal in niet te besten toestand, zoodat herstelling dringend noodig is. JUBILEUM R. J. YAN DER VOORT Dinsdag was de heer R. J. van der Voort 25 jaar ln dienst bij de Gemeentereiniging. Te half 6 's avonds werd hij met zijn fami- liei n het daarvoor versierde gebouw ontvan gen. Door den directeur werd hij gelukge- wenscht, waarbij hem de gebruikelijke en veloppen van de gemeente werd overhandigd Te midden zijner kameraden werd den ju bilaris door zijn collega Mentjox een klok aangeboden. De heer Van der Voort betuigde zijn dank aan het gemeentebestuur, de directie en col lega's, waarna hij per auto naar zijn woning gereden werd. IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan zijn heden tot zonsondergang geopend. Over de eventueele openstelling op hedenavond kon nog niets worden medegedeeld. Dat zal dus op ons nieuwsbord worden medegedeeld. WEI- EN BLOEMBOLLENLAND. Dinsdagavond had de toeslag plaats van de op 19 Februari ingezette perceelen gelegen te Haarlem (voormalig Heemstede) aan de Houtvaart bij de Van 't Hoffstraat. Perceel I stond ln bod op f 10.000, afgemijnd op f 3600. P. Hoogevesn Lz. Perceel H stond op f 48.000, perceel III f 35.000, Perceel IV f 34.000, Perceel V f 35.000. De combinaties werd enniet verhoogd of afgemijnd, zoodat al leen perceel I werd toegewezen, de andere perceelen werden opgehouden. WFlRRF.mrHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Februari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 ml. te Kinn. laagste barometerstand 752.4 mM. te Rennes. en Verwachting tot in den avond van 28 Fe bruari: Krachtige tot matigen Oostelijken tot Noord-Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, weinig sneeuw, strenge tot mablge vorst ln het noorden, in het zuiden matige tot lichte vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, Tel. 11059. THERMOMETERSTAND 27 Februari. Hoogste gisteren 28 F. Laagste hedennacht 13 F. Hoogste heden tot 12 uur18 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Februari Getrouwd: 26 Febr. Jhr. F. F. Röell en Jkvr. D. A. M. L. v. d. Goes. Bevallen: 23 Febr. C. A. J. Bakker—Feld- berg z. 24 Febr. M. J. GoedemansHeinsber- gen, d. J. H. E. PescharOde.nfchal d. 25 Fe bruari: L. HaddersMeijering z. D. W. van RoonWezenaar d. A. M. Veenv. d. Lin den d. Overleden: C. v. d. Meulenv. Hengst, 90 J., Nieuwe Gracht. E. H. MachielseBruinier 83 j., Coornhertstraat. P. J. Redeker, 46 j., Dahliastraat. 24 Febr. J. E. Heilv. d. Mue- ren, 54 j., Kleverparkweg. M. C. J. JonasseC 79 j., Jansstraat. 25 Februari J. A. Bierman, 87 jaar, Leidscheplein. H. W. M., 1 dag, doch ter van W. E. Endert, Baljuwslaan. W. P. Cats, 72 Gen. Bothastraat. J. Gedaan, 70 j., Kamperlaan. H. Spierings, 49 J„ Kamper laan. 26 Febr. G. F., 8 mnd., dochter van M. Kramer, Nobletstraat. W. C. Kuneman, 80 j., Leidschevaart. STAKING VISSCHERIJBEDRIJF: OPGEHEVEN. DE LOGGERS WEER NAAR ZEE. Onze correspondent te IJmuiden meldt: Naar wij vernemen is op een Dinsdag te Katwijk gehouden bijeenkomst van reeder» van loggers en afgevaardigden der zeelieden overeenstemming inzake nieuwe arbeids voorwaarden verkregen. De door de zeelieden gestelde eischen werden gedeeltelijk inge willigd, op grond waarvan de staking werd opgeneven. Zoodra het weer het toelaat zul len de te IJmuiden liggende loggers, onge veer 50 a 60, die door de staking waren opge - houden weer naar zee vertrekken. HET SPOORWEGPERSONEEL. DE GROOTE DRUKTE. Wij hebben dezer dagen medegedeeld, dat een delegatie der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en tramwegpersoneel by de di rectie der Nederl. Spoorwegen had bepleit om de te veel gewerkte uren aan het perso neel extra te betalen. De directie wenschte deze zaak eerst nog eens te overwegen al vorens een definitieve beslissing te nemen. De directie heeft thans haar beslissing' aan bedoeld hoofdbestuur medegedeeld. Van II Februari af tot nader order zal voor het locomotief- en treinpersoneel dat in een dienst van meer dan 13 uur verblijfkosten in aanmerking komt, het urengeld boven de 13 uur 28 cents per uur bedragen. Aan de diensten voor Tractie en Exploitatie heeft de directie opdracht gegeven, om aan het be trokken personeel de in de periode van 3 tot 16 Februari gemaakte overuren te vergoeden. Aan het onderhoudspersoneel, hetwelk nachtdienst moet verrichten zal warm voed sel fn drinken verstrekt worden. GEM. WERKINRICHTING Op Maandag 4 Maart a.s. zullen door den WethoVder van Onderwys de afdeelingen voor blinden en voor achterlyke meisjes der Ge meentelijke Werkinchting aan het Donkere Spaarne officieel worden geopend. HULDIGING VAN MEVR. NOORDEWIER Naar wij vernemen heeft Dinsdagavond na afloop van het Bachconcert in lntiemen kring een hudiging plaats gevonden van mevr. A. Noordewier-Reddingius, bij welke gelegenheid zy door den voorzitter der Bachvereeniging is toegesproken en haar namens de Vereeniging een aandenken is geschonken. TELEGRAMMEN DE STRIJD BEGONNEN. DE STAD MAIDEN BEZET. MOSKOU. 26 Febr. fWo'ffbureau). Bij Maidan, op 30 KM. van Kaboel Is de stryd begonnen tusschen de oprukkende troeoen van Aman Oellah en de troepen van Koe- sristan. Te Kaboel wordt 1 et bericht- ver spreid, dat Aman Oellah zich te Gazni be vindt. De stad Maidan is door troepen van Aman Oellah bezet. AGENDA WOENSDAG 27 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Concert Muzlekver. Laurens Janszoon Coster o. L v. J. A. Meng, 8 uur. Lion d'Or: Alliance Franqalse. Franc No- hain „Les Fables dans la Littérature Fran- Saise" 8.30 uur. Stadsschouwburg: Cabaretavond „J. J. Cremer". Hotel den Hout: Haarl. Kunstkring: Lezing Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. DONDERDAG 28 FEBRUARI Lion d'Or: Jaarvergadering H. O. V. 8.30 u. Schouwburg Jansweg: Tooneelvereeniging Ons Genoegen: „Op hoop van zegen", 8 urn-. Cinema Palace: „De Prins-Student van Heidelberg", 8 uur. Luxor Theater: „Katja de Zigeunerin"; „De Groote Match". 8 uur. Rembrandt Theater: „zyn Terugkeer", Tooneel: Heger-Terzet. 79; 9.1511.15 uur. Heemstede: Gemeenteraad, 8 uur. RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG EN DE STAHLHELM. BERLIJN, 26 Febr. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat Rijkspresident von Hinden burg, in verband met de verwyten. welke de Minister-President van Pruisen, Dr. Braun, den Stahlhelm-bond ln den Pruisischen Landdag bad gedaan, gisteren de beide lei ders van de Stahlhelm, Franz Seldte en den voormaligen hoofdofficier Duesterberg. Des gevraagd verklaarden zij, dat de bedoelin gen der Stahlhelm steeds vervalsclit zijn ge worden. Weliswaar voert de Stahlhelm op positie tegen het huidige parlementaire stel sel en de wijze, waarop dat gehandhaafd wo^dt, maar de Stahlhelm wenscht haar doel slechts langs loyalen weg te bereiken. In het artikel in het StahIhelm"-orgaan ter ge legenheid van den zeventigsten verjaardag van den keizer wordt slechts gewezen op de persoonlijke trouw van de oud-strijders aan hun oppersten veldheer, maar daarmee wordt geen afbreuk gedaan aan den 'eed, waarmee de ambtenaren zie haan de huidige regeering hebben verbonden. Integendeel streeft de Stahlhelm er naar, dat haar leden, die in openbaren dienst zijn, een voorbeel dige nlichtsgetrouwheid aan den dag leggen. Dë Rykspresïdenfc verklaarde, dat hy met genoegen van deze verklaring kennis nam en dat hij, als oud eere-lid van de Stahlhelm, geen andere houding verwacht had. VLIEG ONGELUKKEN PARIJS, 27 Febr. (N.TA.) In een boseh in de nabijheid van Parijs is gisteren een militair vliegtuig neergestort. De beide inzit tenden werden zwaar gewond opgenomen. PARIJS, 27 Febr. (Havas). Het vliegtuig van Lebrix is op een afstand van 120 "mijl van Rangoon omlaag gestort. De belde inzit tende vliegers bleven'ongedeerd. ONGELUK IN DE MIJNEN DORTMUND, 27 Febr. (N.TA.) Door afbrokkelende steenmassa's in de mijn Sad- bod bij Dortmund werd een mijnwerker,:: ge dood. Twee andere arbeiders werden gewónd. AANVAL VAN BANDIETEN MEXICO, 26 Febr. (Reuter.) Gisteren gaven bandieten te Guadslajara, de hoofdstad van den staat Jalisco, de tweede stad van Mexico, blijk van hun vermetelheid. Een twintigtal bandieten drong in de stad door tot zelfs in het militaire hoofdkwartier. Tenslotte werden de troep engealarmeerd, die de bandieten ach terna zetten, waarop deze op de vlucht sloegen SCHIP GESTRAND LONDEN, 27 Febr. (Reuter.) De r-adiopost van Uorth Foreland heeft een S. O. S.-signaal opgevangen van het Britsche stoomschip „Croxtethall" meldende dat het schip ge strand is op de bank van Sandettie en om as sistentie verzoekt. De reddingsbooten werden reeds uitgezet. Het stoomschip was op weg van Bombay via Antwerpen naar Huil. Weer vlot gekomen, LONDEN 27 Febr. (Reuter.) Het stoomschip „Croxtethhall" is weer vlot gekomen en is naar Vlissingen vertrokken. DAK INGESTORT PARIJS, 27 Febr. (N.TA.) Door het in storten van het dak van een automobiel fabriek in een Par ij sche buitenwijk werden acht personen gewond. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL AANBESTEDING yrr-, Hedenmorgen werd door B. en W. van Bloe mendag.! aanbesteed het bouwen van een bergschuur aan den Lagen Duin en Daal- schenweg te Bloemendaal. Er waren negen inschrijvingsbiljetten. Het laagst werd inge schreven door den heer D. J, van Buur en, te Bloemendaal, voor 1558. ZANDVOORT WERKLOOZENUITKEERING Naar wij vernemen heeft de Commissie tot Steunverleening besloten de brandstoffen- toeslag van daarvoor in aanmerking komende werkloozen te verhoogen van f 1.50 tot f 2. Voorts besloot de Commissie dat deze toeslag cok aan de zoogenaamde ultgetrokkenen zal worden verstrekt. De vertegenwoordigers van den Zandvoort- schen Bestuurdersbond hebben voorgesteld om wegens d^n nijpenden nood hoven de nor male uitkeer!*»^ m een toeslag te verstrekken. IJMUIDEN. PERSONALIA De heer P. C. Bakker, te IJmuiden is te 's Gravenhage geslaagd voor het voorloopig diploma machinisten-examen,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2