VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 FEBRUARI 1929 Bestendiging organisatie gemeentelijke geneeskun dige dienst. Uitzending van gehuwde werkloozen naar Drente. Voorstel van B. en W. aangenomen. De maatregelen in verband met de koude en heer. schenden nood. Voorstellen van den heer Peper niet voldoende ondersteund. Aandrang uit den Raad tot royaal optreden by steun verleening. De manier van voedselvoorziening zal nader overwogen worden. Aangehouden voorstel intrekking tram concessie. V Mededeelingen. PUNT 1 mede: Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn onder meer: brieven van Gedeputeerde Staten ten geleide van afschriften van uittreksels uit het Ko ninklijk Besluit van 11 Januari 1929 No. 14, houdende goedkeuring van de op 13 Juni 1928 onder no. 29 vastgestelde verordeningen op de heffing van schoolgeld op de scholen voor lager- en gemeentelijk voorbereidend lager onderwijs en op de scho len voor middelbaar- en voorbereidend hoo- ger onderwijs, en van de op 28 November 1928 onder no. 23 vast gestelde verordening tot wijziging der veror dening op de heffing van havengeld. een brief van dezelfden, houdende mede- deeling, dat zij voor kennisgeving hebben aangenomen het raadsbesluit van 9 Januari 1929 no. 6 tot wijziging van het Reglement van Orde voor de Vergaderingen van den Ge meenteraad. een besluit van dezelfden, waarbij zij hun beslissing omtrent de begrooting der gemeen te dienst 1929 verdagen en waarbij zij mach tiging verleenen om over de posten van uit gaaf, waartegen geen bedenkingen bestaan, tot op de helft der aangevraagde sommen te beschikken. een verzoekschrift van H. C. J. Sondaal e,a, om de Ceintuurbaan weder te doen instellen, dan wel op andere wijze langs dezen kring- lijn een comfortabele verkeersmogelijkheid ter beschikking van het publiek te doen stel len. een adhaesle-betuiging van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Federatie ven Bond van Personeel in Openbaren Dienst met het adres van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland en den Nederlandschen Federatieven Bond van Per soneel in Openbaren Dienst, waarbij deze in overweging geven zoodanige besluiten te ne men, dat de bouwwerken der gemeente voortaan in eigen beheer worden uitgevoerd een brief van het lid van den Raad G. Oversteegen, omtrent de behandeling eener 57-jarige vrouw op het bureau van politie in de Smedestraat, welke vrouw verdacht werd van heling. een verzoekschrift van den Neutralen Haarlemschen Bestuur dersbond om onge huwde tegen werkloosheid verzekerden, die uitgetrokken zijn voor een uitkeering in aan merking te doen komen, gelijk aan de ge wone reglementaire uitkeeringen. een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem der Nederlandsche vereeniging van Huisvrouwen om maatregelen te treffen ter oplossing van de moeilijkheden, welke zijn ontstaan door het opheffen van de Ceintuur baan. een verzoekschrift van het Werkloozen Agitatie Comité „Aller Belang" om directe steunverhooging voor alle werkloozen met minstens 50 pCt-, directe uitbetaling van 3.50 kolengeld per week, stopzetting van de willekeurige en de extra uitkeeringen en er kenning van het Comité. een verzoekschrift van de afd. Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel om het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opzegging van de aan de EJST.E.T. verleende concessie tot het doen exploiteeren van electrische tramwegen aan te houden, totdat de vakver- eenigingen nader overleg met het gemeente bestuur hebben geplëegd. (Te behandelen bij punt 22 van den op roepingsbrief). een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem der Algemeene Vereeniging van gemeen te-ambtenaren in Nederland om bij het be sluit tot reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur het salaris van den administra teur van het Stads Armen- en Ziekenhuis te bepalen op 2.000 tot 2.400 per jaar, exclu sief de thans genoten wordende emolumen ten. (Te behandelen bij punt 25 van den op roepingsbrief). Besloten wordt te stellen in handen van B. en W- om prae-advies: een verzoekschrift van de Christelijke School tot Opleiding voor Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs en Inrichting voor M. U. L. O. om vergoeding van den huurprijs van het gebouw, dat gebruikt wordt voor het on derwijs in de lichamelijke oefening. een verzoekschrift van het bestuur der bij zondere lagere school aan de Klarenbeek- straat 62 om beschikbaarstelling van gelden voor het inrichten van een nieuw klasse lokaal. een verzoekschrift van het bestuur der Vereeniging „Groen van Prinsterer" om be schikbaarstelling van gelden voor de stich ting eener school in Oud-Schoten. een verzoekschrift van C. J. A. Moolenaars om m koop te ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Kempstraat. een verzoekschrift van M. A. Scheffers om in koop te ontvangen een perceel grond, ge legen aan de Zonnebloemstraat. een verzoekschrift van A Bierens de Haan en M. Garschagen om de huur van den grond aan de Paviljoenslaan 3, staande op naam van eerstgenoemde, over te schrijven op naam van laatstgenoemde. een verzoekschrift van de Buurtvereeni- ging „De 170 woningen" om maatregelen te beramen teneinde te geraken tot opheffing van de moeraspoelen op de erven en tuinen der woonhuizen aan de Djambi-, Besoeki-, Kedoe- en Rembangstraat. Besloten wordt op verzoek te verleenen eer vol ontslag aan den heer J. C. Opstelten als leeraar aan het Stedelijk Gymnasium. PUNT 16. Voorstel van B. en W. ter zake van het tref fen eener financieele regeling van het voor schot indertijd verstrekt aan de Commissie ter zake regeling van den Groenten- en Fruitverkoop. De heer Oversteegen wenscht nadere inlichtingen te ontvangen. De heer VandeKamp deelt mede als voorzitter der Commissie, dat hij indertijd in handen heeft gehad een quitantie „Ont vangen van den heer van de Kamp de som ma van 500", onderteekend door den ge meente-ontvanger. Het is reeds lang geleden. Meer kan spreker over de zaak niet zeggen. Het is jammer dat de heer de Jonge niet over de zaak kan geraadpleegd worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. PUNT 19. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een rooilijn voor de westzijde van de Koning straat. De heer Gerritsz deelt mede, dat B. en W. het door den heer Van Kessel ingediende amendement overnemen. Het geamendeerde voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 20. Voorstel van B. en W. tot bestendiging van de organisatie van den gemeentelijken genees kundigen dienst zooals die thans is en daar aan tevens enkele technische verbeteringen te verbinden, voorts om met ingang van 1 Maart 1929 te benoemen tot geneeskundige bij dien dienst de heeren F. C. Kuipers en R. J. P. Muller. De heer J o o s t e n vraagt te overwegen ook bet schooltoezicht op te nemen onder den geneeskundigen dienst. Verder doet spr. opmerken dat het in ieder geval gewenscht is de buitengewone school op te nemen onder het schooltoezicht. De Voorzitter zal gaarne de door den heer Joosten gemaakte opmerkingen nog eens in het college van B. en W. bespreken. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Werkloozen naar Drente. PUNT 21. Voorstel van B. en W. om voor te werkstel ling van een 25-tal gehuwden, daarvoor ge schikte Haarlemsche werkloozen, gedurende drie maanden bij de Rijkswerkverschaffing „het Witteveen" in Drente een bedrag van 12000 beschikbaar te stellen. De heer Peper staat niet bepaald afwij zend tegen het denkbeeld van het zenden van werkloozen naar buiten om daar te gaan werken. Maar indien he t geschiedt, dan dient er te zijn een behoorlijk loon Indien niet, dan is een dergelijke deportatie van arbei dersstandpunt te verwerpen. Thans staat het er zoo mede dat er slechts 18 of 19 voor het gezin zal overblijven in het gunstig ste geval. De mensehen zullen dan daarvoor 10 uur per dag moeten werken. En nog slechts de zeer goede arbeiders zullen zoo veel kunnen verdienen dat er dat bedrag voor het gezin kan overblijven. Daaruit is te concludeeren dat het maar weinig zal voor komen dat aan het gezin een dergelijk be drag kan gegeven worden. Het wordtnu een maatregel die mijn In stemming absoluut niet kan wegdragen zegt spr. Alleen bij het verzekeren van een zeer goed loon kan ik medewerken aan het uit zenden van arbeiders naar andere streken. Daar er maar 25 zullen worden uitgezonden is het voorstel van B. en W. als middel om de werkloosheid te gaan verminderen niet van eenige waarde. Gezien een en ander kan spr. aan het voorstel van B. en W. niet zijn stem geven. In dat voorstel is niet te zien een uitkomst voor de werklooze arbei ders. De heer Oversteegen sluit zich bij de bezwaren die de heer Peper opperde aan. De zaak zal aan de gemeente veel geld kosten en het gezin wordt uit elkaar gerukt door de werkloozen naar Drente te zenden be toogt spr. Het is gewenschter, dat voor de menschen te Haarlem werk wordt gezocht. De heer Van Kessel heeft, met alle waardeering voor de goede bedoelingen van B. en W., bezwaren van financieelen, eco- nomlschen en moreelen aard tegen het voor stel van B. en W. Indien de gehuwden 14 dagen uit huis zijn, aldus spr., dan wordt het gezin verwilderd, omdat de leiding er dan niet is. Te vreezen is dat de werkloozen in Drente geen raad weten met hun vrijen tijd en dat ze dan afleiding in de kroeg zullen gaan zoeken. Wellicht zullen B. en W. zeggen geef ons dan iets anders aan om de werkloosheid te bestrijden. Spr. zou wenschen te vragen is er niet de mogelijkheid, dat de 25 man die men wil uitzenden worden gemaakt tot we genbouwers. Kan men hen daartoe niet la ten opleiden. Den heer K e e s e n is het voorstel van B. en W. tegengevallen. Het uitzenden van iederen werklooze naar Drente zal de ge meente 35 gaan kosten. Voor dat bedrag is hier meer te bereiken. Spr. vreest dat als het voorstel van B. en W. mocht aangeno men worden, dan te Haarlem niets meer 'voor werkverschaffing zal gedaan worden. Het is gewenschter dat den menschen hier productief werk wordt verschaft. De heer Joosten is door het voorstel buitengewoon teleurgesteld. Het is een daad van niet eenige beteekenis tot bestrijding der werkloosheid. Spr. stelt de vraag, kan men te Haarlem ter zake van werkverschaffing niet nuttiger bezig zijn door de werkloozen gronden bouwrijp te laten maken. Naar spre kers meening dient in ieder geval vast te staan en er zekerheid te zijn dat er van het uitgekeerde loon een behoorlijk bedrag voor het gezin over blijft en ten tweede dient de Raad te weten hoe het met de huisvesting van de menschen is gesteld. Dit zijn twee redenen tot aanhouding van het voorstel, wanneer het dan niet mogelijk mocht zijn de menschen te Haarlem aan werk te hel pen. We heer Castricum is van oordeel dat het slechts het uiterste middel moet zijn: het zenden van de menschen naar een straf kolonie waarop toch eigenlijk het voorstel van B. en W. neer komt. Spr. gevoelt er meer voor te handelen in den geest van het ge sprokene door den heer Joosten. Laat men trachten de menschen hier aan werk te hel pen. De heer M e ij e r s is mede tegen het voorstel van B. en W., maar om andere re denen als die de vorige sprekers aanvoerden. Spr. is geen principieele tegenstander van het uitzenden van werkloozen naar elders. Het In cultuur brengen van gronden is toe te juichen. Maar is het gewenscht de men»- schen naar Drente te zenden? Het is een feit dat van Drente uit menschen naar de mijnen worden gezonden. Het zenden van hier uit van werkloozen naar Drente is niet anders doen dan de werkloosheid gaan ver plaatsen. Om die reden is spr. tegen het voor stel van B. en W. De heer Joh. Visser zegt dat het hier slechts geldt het nemen van een proef en dat het daarom toe te juichen is dat slechts 25 werkloozen zullen worden uitgezonden. Een werktijd van 10 uur is gezien de be paalde omstandigheden niet overdreven lang. De klacht over het uiteenrukken van de ge zinnen is overdreven. Het gebeurt meermalen dat iemand ter zake van zijn werk eenigen tijd van huis af is. Spr. wenscht het voor stel van B. en W. te ondersteunen. De heer Gerritsz betoogt, dat de zaak van de werkverschaffing in het oosten des lands een heele geschiedenis heeft. In den oorlog werd met die werkverschaffing be gonnen en in den na-oorlogstijd werd beslo ten haar voort te zetten. De zaak had de algemeene instemming van alle politieke par tijen en er werd niet eenige critiek verno men. De groote vakcentralen gingen hun eischen stellen. Ze zetten uiteen dat het niet alleen diende te gaan om een ontginning van de gronden, maar ook om het in cultuur brengen van de gronden. De Naamlooze Ven nootschapsvorm werd gekozen voor het in cultuur brengen van de gronden. Er zijn nu in Drente heele nieuwe dorpen ontstaan. Voor de huisvesting van hen die in het noorden des lands zullen te werk ge steld worden zal voldoende zorg kunnen ge dragen worden. Er kwam aandrang om mede de stadsarbeiders te laten profiteeren van deze werkverschaffing. Vooral Van de Walle van het N.V.V. is de groote apostel daarvan. Het is waar, financieel is het zenden van werkloozen naar Drente voor de gemeente een strop. Uitkeering van wege het Armbe stuur is goedkooper, verzekering tegen werk loosheid is duurder dan uitkeeringen door het Armbestuur. Maar omdat het Burgerlijk Armbestuur te veel ingrijpt in het particu- lieve leven van den arbeider verdient het verschaffen van werk aanbeveling boven Uit keeringen door het Armbestuur. En verder dient niet te worden vergeten dat vele na- deelen aan het leegloopen van de menschen zijn verbonden. Er is gezegd, den menschen zou hier werk verschaft kunnen worden. Getracht is met het najaar middelen toe te passen ter be strijding van de werkloosheid. Door den vorst moesten thans vele werkzaamheden stil staan. Echter het laten make nvan gronden tot bouwrijpe gronden gaat niet. De direc teur van Openbare Werken zeide dat te Haarlem nu reeds ruim genoeg aan bouw- rijpen grond is. Wat aangaat de verder ge maakte opmerkingen betoogt spr., dat B. en W. willen garandeeren dat het gezin een be drag van 17 a 18 kan ontvangen. Bij het voorstel van B. en W. zat niet de gedachte voor lastige elementen weg te zenden. Na de laatst genomen maatregelen staat het er zoo mede dat een loon van ongeveer 27 kan gehaald worden. Den heer Van Kessel doet spr. opmerken dat er geen kroeg is in de streek van Drente, zoodat de werk loozen in hun vrijen tijd niet naar de kroeg kunnen gaan. Aan het idee van den heer Van Kessel om den menschen te laten oplei den tot wegenbouwers kan niet voldaan wor den. Dan zou men andere wegenbouwers werkloos gaan maken. Er heerscht nu reeds groote werkloosheid onder de wegenbouwers. Nog zegt spr. dat in de Kamer of in an dere gemeenten of in de kringen van de vak centralen geen bezwaren gemaakt zijn tegen het uitzenden van de werkloozen naar Dren te. Als regel verklaart spr., zullen de mèri- schen vrijwillig gaan, maar op dien regel kan een uitzondering zijn, het kan noodig zijn dat een zachte aandrang wordt uitgeoefend op de menschen vanwege den Dienst der werkloosheidsbestrijding. Door het zenden van de menschen naar Drente wordt anderen niet werkgelegenheid ontnomen zet spr. uit een. Spr. besluit met op te merken dat bet alleen geldt het nemen van een proef voor den tijd van drie maanden. Op voorstel van den voorzitter wordt van het houden van replieken afgezien. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 22 stemmen voor en 16 tegen. Tegen stemden de leden: Reinalda, Meijers, mevr. Maarschall, Loerakker, Groenendaal, Van Kessel, Oversteegen, Scholl, Koppen, de Vos, Peper, Stam, Klein, Joosten, mej. van Vliet en Keesen. De maatregelen tegen de koude. Aan de orde is een vraag van den heer Peper omtrent de maatregelen tegen de koude. De heer Heerkens Thijssen doet mededeeling van de genomen maatregelen. Spr. kan daaraan nog toevoegen dat B. en W. hebben besloten gedurende de week van 25 Februari tot 2 Maart de verleende toeslagen op de uitkeeringen uit de werkloozenkassen enz. niet alleen te bestendigen, maar ze te vermeerderen van f 2.50 tot f 3.50. Het Bur gerlijk Armbestuur heeft besloten aan de ondersteunden te geven een extra-uitkeering aan brandstoffen. Iemand van de publieke tribune roept: „En in te houden de uitkeering wegens het sneeuwopruimen". Op last van den Voorzitter wordt de man die dit heeft uitgeroepen van de publieke tribune verwijderd. De heer Heerkens Thijssen besluit met op te merken dat B. eri W. meenden zoo goed mogelijk gedaan te hebben. De heer Peper zegt dat hij zich moei lijk kan indenken dat B. en W. zouden meenen, dat met deze mededeelingen de zaak afgedaan zou zijn of dat de Raad daarmede zou accoord gaan. Spr. meent te moeten op komen tegen de manier van behandelen van B. en W. ten opzichte van zijn inmenging in de zaak. Op verschillende briefjes die spr. aan B. en W. en aan den Voorzitter van den Raad zond, gewerd hem niet eenig antwoord Dat getuigt van weinig deferentie ten opzich- tee van den Raad. De genomen maatregelen wenscht spr. te bespreken. De uitkeering aan de georgani seerde werkloozen zal nu verhoogd worden met f 3.50. Zulk een verhooging is allerminst voldoende. Verder de voedselvoorziening. Per dag is ongeveer 1200 Liter voedsel verstrekt. Die maatregel is dus als een algemeene hulp in nood mislukt. De leden van de St. Vincen- tiusvereeniging helpen de menschen belan geloos en doen dat niet met zulk een neer buigende vriendelijkheid als men dat ge woonlijk waarneemt bij het uitoefenen van liefdadigheid door de bourgeoisie. Maar de inrichting van de lokaliteit is van dien aard dat de menschen alle zelfrespect moeten missen om daar te gaan eten of het eten te gaan halen. Verder het uitgangspunt is reclame voor de St. Vincentiusvereeniging. Aan de maatregelen die het Burgerlijk Armbestuur neemt is dit bezwaar verbonden, dat ieder geval afzonderlijk angstvallig wordt onderzocht. Met het verleenen van de extra uitkeering van f 3.50 aan de georganiseerde werkloozen wordt niet een behoorlijke op lossing aan de zaak gegeven. De crisissteun Is met de verhooging ook niet groot genoeg Het is noodig dat meer gedaan wordt.. Van daar de voorstellen die spr. aan B. en W. deed en die spr nader voorleest. De heer Van L i e m t zegt dat er groote opgewektheid heerscht onder degenen die in het gebouw der St. Vlncentiusvereeniglng het eten halen of dat er gebruiken. De zaal, waarin het voedsel wordt verstrekt is zoo groot, dat de St. Vlncentiusvereeniglng er vergaderingen houdt. De Bisschop werd er laatst ontvangen zonder dat er Perzische tapijten werden aangebracht. Spr. tart den heer Peper iemar.d te noemen die voedsel gebruikte in het gebouw van de St. Vlncentius vereeniging die er over ontevreden is. Allen die daar eten gebruikten zijn er tevreden over. Het ls er zindelijk in het gebouw, de menschen kunnen er zooveel eten gebruiken als ze willen en de qualiteit van het voedsel is er goed. De heer Reinalda begint met de ver klaring dat hij wel bereid is lang over de zaak te praten, maar dat het hem beter lijkt indien met weinig praten veel kan ge daan worden. Wat aangaat de zaak van de voedselvoorziening heeft. spr. alle waardeering voor de medewerking van de St. Vlncentius vereeniglng. Een gedeelte van de bevolking heeft geen bezwaar het voedsel te gaan halen of te gaan nuttigen in het gebouw der Vin- centiusvereeniging Echter een groot gedeelte der arbeidersbevolking heeft daar wel be zwaar tegen. Kan nu niet de zaak van de voedselvoorziening gedecentraliseerd worden; om tegemoet te komen aan het afstandsbe- zwaar zou kunnen gemaakt worden dat het voedsel kon gehaald en genuttigd worden in verschillende stadsgedeelten in daartoe meer geëigende lokalen, die meer in den vorm van een restaurant ingericht zijn. Er is nog een ander deel der bevolking dat aan eten en werk behoefte heeft. Daarvoor dienen mede maatregelen genomen te wor den. Het staat er zoo mede, dat het meeste leed geleden wordt in die gezinnen waar het leed stil gehouden wordt. Die gezinnen moe ten op zeer royale manier geholpen worden. Wat nu aangaat de steunbedragen, daarmede dient niet opgehouden te worden zoodra het gaat dooien, maar daarna dient er nog eeni gen tijd mede te worden doorgegaan. Er zal nu op de steunverleenlng een sur plus gegeven worden van f 3 50. Her gaat daarmede in de goede richting. Maar die surplus moet het minimum zijn. Er moet rekening gehouden worden met de samen stelling van het gezin en mede met den kring waaruit de menschen komen. De uitkeeiingen moeten zoo zijn dat het gezir. er door op peil gehouden wordt. Ze dient om die reden royaal te zijn. Dit geldt de uitkeering uit de werkloozenkassen. Dan is er nog een derde groep n.l. de on dersteunden door het Burgerlijk Armbestuur Hoe het staat met die ondersteuning ls iets waarvan de Raad eigenlijk maar weinig weet. Het is volmaakt onvoldoende dat den men schen boven hun gewone uitkeering alleen maar de brandstoffen-uitkeering is ver leend. Laat men trachten die menschen die door het Burgerlijk Armbestuur ondersteund worden in de tegenwoordige moeilijke om standigheden eenige verlichting te geven door een behoorlijke geldelijke uitkeering. Gaarne vernam spr. de meening van B. en W. over een en ander. De heer Heerkens Thijssenzalna hetgeen de heer van Liemt reeds zelde niets .meer zeggen over de wijze van voedselvoor ziening in hetgebouw van de St. Vincentius- verëeniging. Niemand zal in de zaak eenige reclame voor de St. Vincentius vereeniging zien. De leden der St. Vlncentiusvereeniglng doen hun werk alleen in het publiek belang. Het is waar dat in het gebouw der St. Vin- centlusvereeniging niet allen gevonden wor den die aan warm voedsel behoefte heb ben. Zal echter een décentralisatie van de voedselvoorziening helpen? Spr. meent het te mogen betwijfelen. Diegenen die niet gaan naar het gebouw der St. Vlncentiusvereeni glng zullen ook niet te bewegen zijn naar an dere lokalen te gaan. Nader deelt spr. mede wat Is bepaald om trent de extra uitkeeringen. Er is bepaald ten eerste dat aan gehuwde leden van de werkloozenkassen die daaraan behoefte heb ben, zal gegeven worden een extra bijdrage van f 3.50 en 2e aan gehuwde uitgetrokken leden een verhooging van 15"S met een mi nimum van f 3.50. Als men dat verneemt dan komt de zaak wel in een ander licht te staan, betoogt spr. Daarna komt spr. op de ondersteunden dooi het Bui^erlijk Armbestuur,, Het Burgerlijk Armbestuur nam het besluit dat elk der le den in zijn wijk naarstig nagaan zal of er ook bijzondere nooden zijn die gelenigd dienen te worden, Dadelijk kan dan een beslissing ge nomen worden. Er dient met de ondersteu ning royaal gehandeld te worden, maar er dient gezorgd te worden dat het geld komt waar dat noodig is. Aan den heer Peper antwoordt spr. nog dat zijn voorstellen ge daan aan B. en W. niet zijn te aanvaarden. De heer L o o s j e s is dankbaar aan B. en W. voor de maatregelen door hen genomen. Op een ruime manier dient met die maatre gelen te worden voortgegaan. Met het antwoord gegeven door den heer Thijssen aan den heer Reinalda is spr. echter niet voldaan. B. en W. dienen al les te doen wat ze meenen dat gedaan moet worden. De Raad dient dat met vol vertrou wen aan B. en W. over te laten. De heer Peper dient het volgende voor stel in: Dê Raad der gemeente Haarlem, gehoord de besprekingen, noodigt Burge meester en Wethouders uit de noodige maat regelen te treffen om, a. de steunbedragen van allen die door middel der gemeentelijke instellingen steun ontvangen, te verhoogen met f 5 per week voor man en vrouw en f 1 per kind; b. alle wachttermijnen die er om welke reden ook mochten zijn, te doen vervallen; c. de verplichting tot teekenen op te hef fen, d. mede voor de werkenden maar uit wier inkomen de door de koude geëischte uitga ven niet kunnen worden bestreden, op ver schillende plaatsen in de gemeente 2 H.L. cokes of daarmee gelijk te stellen hoeveel heid brandstof per week beschikbaar te stellen, tegen ongeveer 1/3 van den gangba ren prijs. Het voorstel van den heer Peper wordt al leen ondersteund door de leden Oversteegen en Meijers, dus niet voldoende. Het kan der halve niet in behandeling genomen worden. De heer V a n L i e m t zegt, dat zijn fractie toejuicht de maatregelen door B. en W. ge nomen. Echter de toeslag van f 3.50 kan .te kort zijn. Indien het noodig mocht zijn, die nen B. en W. met dien toeslag verder te gaan. Steun moet verleend worden waar dat noo dig is en indien het moet tot hooger bedrag dan thans. De heer Reinalda meent te moeten vasthouden aan zijn geuite gedachte van de centralisatie van de voedselvoorziening. De verplichting tot teekenen kan niet worden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CU. per regel. opgeheven. Maar de uitkeeringen dienen zoo spoedig mogelijk te geschieden. Nog zegt spr., dat het Burgerlijk Armbestuur een goeden maatregel nam, maar dat het er op aan komt den menschen op de meest royale manier te helpen. Als de menschen eens iets extra's verdienen, dan moet dat niet dadelijk van de ondersteuning afgehouden worden. De heer Keesen zegt dat hem gebleken ls dat in sommige gevallen iemand die een uitkeering krijgt uit een werkloozenkas, min der ontvangst dan diegene die een crisisutt- keerlng krijgt. De heer M e ij e r s merkt op, dat de georga- nlseerden die nu werkloos worden, hun wachtdagen moeten doormaken. Het is ech ter gewenscht dat ze de eerste week dat ze een uitkeering ontvangen mede de f 3.50 ont vangen. Het teekenen moet gehandhaafd worden maar het moet soepel worden toe gepast. Er moet niet al te krap gelet worden op den tijd bestemd voor het teekenen. Er kunnen omstandigheden zijn dat iemand er niet op tijd kan zijn. De heer Heerkens Thijssen zegt, dat het de bedoeling van B. en W. Is soepel op te treden en te geven waar nood is. Ten opzich te van den tijd bestemd voor het teekenen zal mede soepel opgetreden worden. Maar indien n i cht blijken, dat men er misbruik van gaat maken, dan zal aan den bepaalden tijd moeten worden vastgehouden. Met rui me hand zal ook vanwege het Burgerlijk Armbestuur worden gegeven en met een warm hart. Royaal zal worden opgetreden. Aangaande de manier van voedselvoorzie ning zullen B. enW. zich nader beraden. Daarmede eindigden de beraadslagingen over deze aangelegenheid. Besloten wordt aan te houden de agenda punten 18 aangaande het Joleszie'.^nhuis, 22 aangaande intrekking der tramconcessie, 23 aangaande de commissie voor werkloos heidsbestrijding, 24 aangaande tegemoetko ming in huurprijzen en 25 aangaande wij ziging van het reglement van het Burger lijk Armbestuur. PUNT 26. Benoemingen. Benoemd worden: tot leden der Commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum de heeren J. L. Tade- ma en M. A. Reinalda; tot leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Scholen voor middelbaar on derwijs Ir. H. A. J. de Bijl Nachenius en de heer N. J. van den Brandhof; tot geneeskundigen bij den gemeentelijken geneeskundigen dienst de heeren F. C. Kuipers en R. J. P. Muller. Daarna wordt de vergadering gesloten. KANTONGERECHT. Opkooperstactiek. Een Haarlemsch opkooper neeft huisraad gekocht van een onbekend vrouwspersoon en er 300 voor gegeven terwijl de boedel veel meer, misschien 3000, waard was. „Er moest toch wat aan verdiend worden!" Hij heeft er 130 aan verdiend, Een 29-jarige vrouw heeft haar bemidde ling verleend bij het koopen der meubelen waarbij zij een valschen naam heeft opge geven, maar de juistheid waarvan de op kooper niet onderzocht. Dien naam heeft de opkooper in zijn register genoteerd. Dat is strafbaar. Bovendien heeft hij de goederen weer ver kocht en die transactie niet in zijn register ingeschreven. Hij wordt ook vervolgd wegens heling. Het O M- noemde de overtredingen zeer ernstig en vroeg twee boeten van 60 of 2 maal 60 dagen. Het vonnis luidde tweemaal 25 of 2 maal 25 dagen hechtenis. Concurrentie tusschen bus chauffeurs. Er ls een felle concurrentiestrijd tusschen de busondernemers, die van Haarlem op Be verwijk rijden en het lijkt wel of de chauf feurs der ondernemingen dien strijd met evenveel élan strijden als de patroons. Een bus-chauffeur, die uit Velscn kwam laadde tenminste dien schijn op zich door een bus van een andere firma, die uit Haarlqm kwam en aan den kant van den weg stond in het front aan te rijden en te beschadigen. Volgens dien chauffeur was het een ge volg van de gladheid. Het O. M. kon opzet niet bewezen achten en vroeg 20 of 20 dagen, waartoe verdach te veroordeeld werd. Vaarzen en pinken op dc spoorbaan. Bulten toestemming van de directie der Nederlandsche Spoorwegen hebben zes vaar zen behoorend aan de moeder van een Vel- sensch landbouwer, waarop de laatste liet toezicht had, op de spoorlijn geloopen. De vaarzen of pinken zijn teruggejaagd door het hek van de weide, dat open stond, hoe wel verdachte het gesloten had. Blijkbaar hebben ijsvermaakzoekende Jongens het opengemaakt, „want het is daar vreeselijk met die jongens." Verdachte kunnen de omstandigheden niet te zwaar gerekend worden, vond "het. O. M.. en vroeg f 5 of 5 dagen, waartoe de land bouwer veroordeeld werd. „Kan ik al betalen edelachtbare? Ik zal betalen." De betaalgrage wilde het geld op tafel leggen, maar werd verwezen naar de Griffie, omdat de kantonrechter geen geld kan accepteeren. Zoo straft de wet de arbeldzamcn. Een slagersjongen te Beverwijk heeft ar beid verricht boven den toegestanen arbeids tijd in een winkel. Hij doed dat voor niets, zonder er ietd voor te vragen. Die arbeidslust. die de kantonrechter zeer zeide te apprecieeren als een zeldzaamheid in den teen woord igen tijd, kostte tem nochtans f 3 of 3 dagen. En, zei het O. M., als het nog twee keer gebeurt, wordt uw werk lust gestraft met opsluiting in bet Huis van Bewaring. Zoo straft de wet zelfs de arbeld- zamen!.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11