HERINGA &WUTHRICH, BLIKSEMBEVEILIGING INGEZONDEN. THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 FEBRUARI 1929 (Adv, !ng. Med.) dragen en stellen de andere contractanten aan de zonderlingste dingen bloot. Laat ons overigens voor de Engelsche regeering hopen dat zij weet wat haar generaals bekokstoofd hebben. Zeker is dat heelemaal niet. Slechts is hier voor het eerst een categorisch démenti waar te nemen- En dat op zichzelf is belang wekkend. Dr. P. H. Ritter Jr., de hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, heeft in een inter view met dë Haagsche Courant eenige merk waardige aanvullende mededeelingen gedaan. Hij heeft gezegd dat de gepubliceerde docu menten de notulen (benevens het verdrag) zijn van een bijeenkomst van militaire des kundigen te Brussel, geschreven op officieel papier van den Belgischen staat; ondertee kend met de namen der deelnemers, en dra gend de departementale lakzegels. Hieruit kan ik niet anders afleiden, dan dat het Utrechtsch Dagblad nog niet aan het slot van zijn publicaties is gekomen. Ik hoop het. Immers, het heeft de namen van de deelnemers aan de bewuste conferentie nog niet gepubliceerd. Na deze mededeeling van dr. Ritter schijnt het aanbevelenswaar diger dan ooit om dat te doen, liefst in ge fotografeerd facsimile, met de zegels en al. Wat het Utrechtsch Dagblad aan overtui gend bewijsmateriaal kan pubüceeren, moet het 'vooral geven.'En als de feiten zoo zijn, mogen de namen der heldhaftige sabel- zwaalers ook aan het Fransche en Belgische volk, die niet minder gedupeerd zouden wor den dan. wij, niet onthouden worden. Wat die heeren bovenal vreezen, niet alleen •in die landen' maar in alle, is ik herhaal het openbaarheid. Openbaar zijn zij alleen in gala-uniform, op een hofbal. Werken doen zij ln het duister. Als het Utrechtsch Dagblad hun namen-met zegels onder hun werk zou kunnen publiceerenprachtig. Ongetwij feld zou het de millioenen Belgen en Fran- schen, over wier levens en ov?r wier kinderen door deze lieden beschikt zou zijn, levendig belang Inboezemen om hun kennis té maken in hun daadwerkelijke rol. D,e rol die het ellendige ondergTondsche systeem spe,elt, alles ondermijnend en aam- sturend op de misdadige vernietiging die wij allen haten.... maar waarin men ons, als wij niet waakzaam zijn, opnieuw zal trach ten te sleepen. Het is nog lang niet uit, daarvan ben ik nu wel overtuigd. De crisis ontwikkelt zich verder. Dat zij ons de volle waarheid, de volle openbaarheid geve! R. P. DE PLAATSBESPREKING VOOR DEN AVRO-AVOND. TE 11 UUR DE ZAAL BIJNA UITVERKOCHT. In dichte rijen stonden de menschen van morgen voor den ingang van het Concert gebouw om platsën te bespreken voor den Avro-avond'! '(Zooals bekend was het van avond platsbespreken voor de luistervinken). En niet alleen van het aangekondigde uur af, maar vanmorgen om 6' uur stonden er al Luistervinken bij het gebouw, met de boter hammen bij zich! Of dat ook belangstelling 1st Iemand, die blijkbaar geen goed kranten lezer is (want alles 'is toch duidelijk bekend gemaakt) had er Dinsdag een fietstocht naar Amsterdam voor over, om aan de Avro te gaan vragen, wat hij doen moest om plaat sen te krijgen. Te Amsterdam verwees men hem naar een der bestuursleden van het Comité te Haarlem, wonende in de Schouw tjeslaan en die zeide hem natuurlijk: „U zult in de rij moeten gaan staan!" Hopen wij, dat heden zijn volharding is beloond! Daarbinnen, ln het bespreekbureau, werden de hoofdrollen vervuld door de heeren Van Eden en Deinuni. Er waren volgnummers afgegeven; door een beambte van het Concertgebouw werden de nummeds afgeroepen en zoo ging een on afgebroken stroom van Luistervinken aan de tafel van de heeren van Eden en Deinum voorbij. Telkens klonk de zware bas van den heer van Eden: „Mag ik uw kaart?" en dan hoorde je eenige' oogenblikken later de stentorstem van den heer Deinum: „Dank u wel!" Dan waren de penningskes geofferd en de kaarten door de bevredigende Luistervinken in ontvangst genomeü! Te 11 uur was de zaal al bijna geheel uit verkocht. De artisten van de Avro kunnen er dus verzekerd van zijn dat zij evenals overal elders voor een volle zaal zullen optreden! BELANGRIJKE ORDER VOOR DE WERF „CONRAD". TIEN NIEUWE SCHEPEN. Dpor den scheepsmakelaar P. A- van Bou- chaute te Terneuïen is voor rekening van den heor G. F. P. van der Peyl, aldaar, op dracht gegeven aan de N.V. Werf Conrad te Haarlem, tot, het bouwen op hare werf te Zaandam van tien sleepschepen (type Kem penaar) met, optie voor 14 stuks, groot circa 550 ton. De afmetingen der schepen bedragen leng te 50 M., breedte 6.60 M. en holte 2.40 M. Zij worden modern gebouwd en ingericht met dekmotor en pompinstallatie. DE NATIONALE UNIE. JHR MR J W. G. BOREEL VAN HOGE- LANDEN BEDANKT ALS VOORZITTER. Wij vernemen, dat Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden te Velsen, voorzitter van de Nationale Unie, met ingang van he den als zoodanig heeft bedankt. Naar ons van bevoegde zijde medegedeeld werd, wasde reden hiervoor een verschil van zienswijze bil de behandeling van de voorbereidende maatregelen ter indiening van de nota aan de Sta ten-generaal „Lites Finiri Oportet waarover wij ln ons blad van Maandag jJ. berichtten- Voor den inhoud dezer ruonek stelt de Redactie /.ich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst cf niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. VERDRAG BELGIë-FRANKRIJK. Echt of niet Echt. OMGEKEERDE BEWIJSLAST. Naar aanleiding van de publicatie van het Utr. Dagblad van het erdrag België-Frank- rijk zou ik gaarne het volgende onder de aandacht van de lezers van uw blad willen brengen. Bij voorbaat dank ik. u voor de. plaatsing. Eij deze publicatie immers ontzag het Utr. Dagblad zich niet om eventueele de mentis bij voorbaat reeds te veroordeelen. Het Utr. Dagblad immers schrijft: „Wie als wij het authentieke stuk gezien „heeft met eigen oogen, haalt de schouders op voor elke mogelijke ontkenning". Opmerkelijk is nu al, dat de „eigen oogen" geen ondertëekening schijnen te hebben gezien, (wie haalt thans zijn schouders op?), terwijl publiciteit van handteekeningeu in dit geval toch zeker sterken indruk had gegeven van de waarachtigheid der publica tie. Op de vraag, of een tekst zonder eenige onderteekening werkelijk een verdrag is, be hoeven wij hier niet in te gaan. Wat echter absoluut onjuist schijnt, ts.. dat terwijl wel gevraagd wordt aan de be trokken regeeringen om bevestiging of ont kenning van de gepubliceerde tekst, nog steeds niet aan het Utr. Dagblad gevraagd is de authenticiteit hiervan te bewijzen. Im mers voor de redactie van het blad, die steeds verzekert (zie bovenstaande aanha ling)- dat het stuk echt is, moet het mogelijk zijn deze authenticiteit te bewijzen. Kan het Utr. Dagblad dat njet, dan ware het juister geweest, deze geheele publicatie achterwege te laten. Al het geschrijf van „wel echt" en „niet echt" is toch feitelijk schooljongens geleu ter, waarbij de een den ander van iets be schuldigt, zonder door bewijs deze beschul diging te kunnen staven. Indien ik iemand beschuldig „dief" te zijn, zal hij het te gendeel niét kunnen b e w ij z e n. Bij mijn beschuldiging dien ik tevens het be wijs te leveren. Hetzelfde mag het Nederlandsche volk, zoowel als alle andere betrokken volken thans verwachten van het Utr. Dagblad. In dien het blad het bewijs thans vrijwillig pu bliceert of aan bevoegde autoriteiten bekend maakt, weten we waaraan wij toe zijn. Dqet het Utr. Dagblad dat niet, dan moge'het daartoe van hoogerhand erplicht worden. CLAUSING. Haarlem, 27 Febr. 1929. Bijschrift: Door Dr. P. H. Ritter, hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, is in een Interview met de Haagsche Courant o.m. verklaard, dat hij een .vijftal Nederlanders-van hooge positie enonbesproken reputatie, die hem allen den raad gaven om tot publicatie der documenten over te gaan, had gesproken eer- hij da-artpe overging. Op de vraag, of de pu blicatie èën surprice was voor minister Bee- laerts van Blokland, antwoordde dr. Ritter- „Neen, dat zeg ik niet, maar ik heb het de partement van Buitenlandsche Zaken niét ingelicht". Verder verklaarde dr. Ritter opnieuw, dat de documenten „uit absoluut onver dachte bron" afkomstig waren, en zeide ver der: „De documenten vormen de notulen van een bijeenkomst van militaire deskundi gen, te Brussel gehouden. Zij zijn geschreven op officieel papier van den Belgischen staat, zij zijn onderteekend met de namen van de deelnemers aan deze conferentie en dragen Belgische departementale lakzegels. Wat den tekst van het Fransch-Belgisch verdrag aangaat, deze is geëncorporeerd in de notulen der bijeenkomst". Waarom het Utrechtsch Dagblad deze handteekerilngen niet gepubliceerd heeft, is ons niet duidelijk. Misschien komt dat nog in tweede beschuldlgings-instantie. Dat her Utrechtsch Dagblad den naam van zijn in- formator niet opgeeft, is ons daarentegen volkomen duidelijk. Natuurlijk heeft deze ge heimhouding bedongen. Een eventueele poging van hoogerhand om het. Utrechtsch Dagblad op dit punt te dwin gen zou, evenmin als bij eenig ander dagblad, resultaat kunnen hebben. Red. H.'s D. OVER EENZIJDIGE ONTWAPENING. In uw blad van 27 Februari komt een In gezonden stuk voor van den heer W. Lubbe- rink, waarin deze zijn van nationaal gevoel overioopend gemoed lucht in verband met de door het Utrechtsch Dagblad gepubliceerde stukken over het Fransch-Belgisch verdrag. Deze ontstemde heer stelt eenige vragen aan de voorstanders van eenzijdige ontwa pening en gaarne zou ondergeteekende, als voorstander van eenzijdige ontwapening daarop antwoorden. De voorstanders der eenzijdige ontwape ning van ons land keuren eên dergelijk verdrag (da,i tusschen haakjes misschien ook nog valsch is) af en ook de Belgische Sficia'r listgn keuren het af. Alleen zeggen de ont- wapenaars, dat we aan zulk een verdrag eens kunnen zien de gevaarlijkheid der geheime verdragen en de gevaarlijkheid der militaire machthebbers. De ontwapenaars willen de menschen orgauiseeren tegen die geheime diplomatie. Zij willen macht vormen, inter nationaal om weg te kegelen alles en allen die een gevaar zijn voor den opbloei en de ontwikkeling der menschheld. Zij willen na tionale ontwapening omdat ons land niet in staat Is zich te verdedigen en als we het probeeren het eenigste gevolg, dat de kern onzer natie, zoo heet dat toch, naar het slachtveld gaat om vermoord te worden of op een ellendige wijze' door gifgassen te ster ven. Als we het probeeren zouden, dan zou binnen enkele dagen elke groote mogendheid in staat zijn door middel van gasbommen al wat leefde in de steden en op het land te verdelgen, ook vrouwen en kinderen. Deze ellende, deze vernietiging willen wij, voor standers der ontwapening, voorkomen. Wij willen liever alles dan dat. En juist door onze nationale ontwapening zullen we een mach tigen stoot geven in de richting d.er interna tionale ontwapening. En dat we daarbij vev- tvouwen hebben in de macht der Internatio naal georganiseerde arbeiders, van de socia listische arbeiders, ts onze trots. Wij willen constructief werk, ook door middel van den Volkenbond. Bouwen aan den nieuwen tijd is ons werk, afbreken van het verleden in zijn vormen van geheime diplomatie onze taak. Hopende den heer Lubberink eenige ge moedsrust gegeven te hebben teeken ik: H. J. VAN EERDE Garenkokerskade 18. KOUDE EN WERKLOOSHEID. WAT HET GEMEENTEBESTUUR VAN VELSEN DOET. Men schrijft ons uit Velsen: Nu de koude, ondanks voorspellingen van „afnemende vorst" blijft aanhouden, wordt ook de werkloosheid in onze gemeente steeds grooter. Zooals men uit een bericht in ons biad van Woensdag heeft kunnen zien, wa ren bij de plaatselijke arbeidsbemiddeling jl. Zaterdag bijna 700 werkloozen ingeschre ven. In hoofdzaak zijn het de bouwvakar beiders die door de aanhoudende vorst ge troffen worden. Gelukkig heeft het gemeentebestuur in gezien, dat bijzondere maatregelen noodig waren, tot leniging van den ergsten nood. In de laatste raadsvergadering bleek uit de mededeelingen van den Wethouder voor So ciale Aangelegenheden, den heer D. F. G. Schilling, dat het college hem had gemach tigd, de extra steunverleening in de verga dering van de betrokken commissies te be spreken. Wij hebben eens bij den heer Schilling ge ïnformeerd naar hetgeen er tot heden alzoo door de gemeente ter beteugeling van den ergsten nood is gedaan. Uit de mededeelin gen van den wethouder bleek, dat de extra uitkeeringen en de extra voedselvoorziening van 11 tot en met 23 dezer, dus ln twee we ken tijds reeds een bedrag van 7861.63 heeft gevorderd. Van dit bedrag werd uitge geven aan schoolkleeding 2376.50 en aan toeslag op de uitkeeringen der Raadscom missie in de eerste week 1688.65 en in de tweede week 2187.15. Aan brandstoffen werd verstrekt voor een bedrag van 162.50, aan levensmiddelen voor 405. Door den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon werd bovendien nog extra uitgekeerd 560 er voor 415.80 aan brandstoffen. De heer Schilling zeide, dat ook deze week aan alle kanten ruime ondersteuning werd verleend. Daar verondersteld wordt, dat wat de schoolkleeding betreft, de erg ste .nood gelenigd is, moet thans eventueele benoodigde kleeding eerst door het onder wijzend personeel worden aangevraagd. Vóór de eerste uitdeeling had het personeel blan comandaat. Wij vroegen den heer Schilling waarom van gemeentewege geen warme maaltijden werden verstrekt. De .wethouder meende, dat de thans gevolgde methode vaii hulpver leening de beste is. Hij achtte het verstrek ken van warme maaltijden meer Iets voor de groote steden. Zelfs daar is het succes niet altijd evenredig met de daarmee gepaard gaande moeite en kosten. Wat de schoolvoeding betreft, op elke school mogen warme maaltijden worden ver strekt, indien het hoofd dit noodig acht. De heer Schilling was vol lof over.het werk van rnej. Viilbrief. het hoofd, der .bewaarschoolin. oud-IJmuiden, die het initiatief tot de school voeding heeft genomen. Thans kunnen' door het werk van mej. Vijlbriefi -indien -de ouders het wenschen,' alle kinderen der scholen in oud-IJmuiden warme maaltijden bekomen. Ook op andere scholen worden thans warme maaitijden verstrekt. Wij vroegen den heer Schilling nog- ofer voor deze gemeente geen reden was, om èen deel der door de regeering beschikbaar ge stelde 4000 dekens aan te vragen. De heer Schilling gaf als zijn oordeel te kennen, dat in deze gemeente over 't algemeen wat dek king betreft, de behoefte veel minder is dan bijv. in de groote steden of de veenstreken, zoodat hij het beter achtte, dat de beschik bare dekens voor andere gemeenten werden gereserveerd. Bovendien zoo Velsen slechts op een zeer gering deel aanspraak kunnen maken. Mocht er eventueel behoefte zijn, dan kan het. gemeentebestuur daarin wel voorzien. De heer Schilling was van oordeel, dat In bijna geen enkele, plaats in ons land. van ge meentewege zooveel ter beteugeling van den heerschenden nood werd gedaan als in Vel sen FOCH'S TOESTAND ERNSTIG. Wij vernemen uit Parijs dat Foch's toe stand wederom ernstig is. 63596 KIEZERS. Naar wij vernemen ls thans vastgesteld, dat op de kiezerslijst 63596 kiezers voorko men. De statistiek is nog niet opgemaakt, deze komt echter binnen eenige dagen ge reed. EEN NIEUWE ZAAK IN DE ZIJLSTRAAT. De firma P. Meyer en.Zoon, voorheen firma Uchtman, in rietwerken enz. ls verhuisd van de Smedestraat naar de Zijlstraat 96. Zij heeft daar nu de beschikking over een zeer ruimen winkel waarin alle door de firma zelf vervaardigde artikelen uitstekend uitkomen. Wat wordt er tegenwoordig al niet van rietwerk gemaakt, zelfs schrljfbureaux, staande en hangende spiegels, buffetten, tot .linnenkasten toe! Verder zijn natuurlijk allerlei meubelen, aanwezig, lampen, tafeltjes enz. Zooals bekend is de firma specialitelte in het maken van matten voor radiatoren. De heer Meyer leerde het vak bij de firma Uchtman, was daarna eenigen tijd in het buitenland werkzaam en werd vervolgens 8 jaar geleden bedrijfsleider bij genoemde firma en nam 5 jaar geleden de zaak over. UITGAAN. GEM. CONCERTGEBOUW. De drie knappe jongens. Zondag 3 Maart komen de Amsterdamsche Kluchtspelers in de Gem. Concertzaal een opvoering geven van het stuk „De drie kanp- pe jongens, of het geheirp van een Kinder wagen". In den Hollandschen Schouwburg te Am sterdam had dit stuk groot succes. De „drje knappe jongens" zijn Jan Noolj, Willem Faasen, Bertus Berkhout. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 779.8 m.M. te Aberdeen. Laagste 755.1 m.M. te Marseille. Verwachting tot den avond van 1 Maart: Zwakke tot matigen Noordelijken tot Weste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Wellicht lichte sneeuwbuitjes. Nog matige tot lichte vorst in het Zuiden. In het Noorden om het vriespunt tot lichten dooi. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 780 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. .4. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, TeL 11059. 28 Februari. Hoogste gisteren 25 F. Laagste hedennacht 16 F. Hoogste heden tot 12 uur 32 F. HAARLEM, 28 Februari. Ondertrouwd: 27 Februari: C. Becker en T. J. Rappel; F. J. A. Plelage en C. Rech- steiner, S. Boer en W. C. Warlé, F. Veldink en A. Bosch, G. A. v. Weerde en E. C, M. A, Dreijer. Getrouwd: 27 Februari: J. Z. Kerkhoff en J. E. van Hamburg, D. Noort en E. Herten- stein, J. P. Kenzen en G. v. d. Heijde, P. v. d. Zwart en G. Duits, W. K. de Jonge en IJ. G. Wempe, W. Kalter en L. L. A. Tielem'us Kruijthoff, A. J. Tork en W. S. Scheifert; P. Weiss H. J. Koch; R. Gude en M. E. Wasse naar; A. J. van Maris en I. H. v. d. Made, B. A. Gudde en H. Heutenik, C, Spaans en W. de Zwart, H. v. d. Woude en L. A. Bruins. Bevallen.' 25 Februari: L. WeissGrunholz z. 20 Febr. B. M. FrisRonde z. M. Kok— Hoogers z. 27 Februari: N. van Zomeren Keetelaar, d. A. ZwaanswijkLoerakker z. Overleden: 25 Februari: A. BouhuijsTeu- ne, 84 J., Jansstraat. P. M. Dielis, 73 j., M. v. Heemskerkstraat; A. J. VoetbergHoving, 95 j., Judith Leysterstraat. 27 Februari: H. Blom 61 j., Kamperlaan. .HET FRANSCH-BELGISCHE VERDRAG. Vergadering S, D. A. P. te Amsterdam De federatie Amsterdam der S. D. A. P. houdt a.s. Zondag' om 10 uur in Carré een openbare vergadering over het Fransch-Bel- gische militaire verdrag. Het Belgische ka merlid Kamiel Huysmans zal er o.a.. spre ken. ARROND. RECHTBANK. Brand gesticht. Een boerenknecht uit Lisse heeft in Fe bruari een hooiberg van een landbouwer te Haarlemmermeer in brand gestoken. Hij wierp er 's nachts een licifer in om wraak te nemen op den boer, waarmee hij 's avonds een woordenwisseling had, met gevolg, dat hij ontslag nam. Bij het weggaan had de knecht Zijn baas nog den zegen gewenscht. Reden tot de wraakneming' was volgens verdachte, die bekende, dé onbeschofte wij ze, waarop hij behandeld werd. Als de buurman van dan boer dézen niet gewekt had en de wind niet gunstig ge weest was zou de heele boerderij met zeven tien koeien in vlammen opgegaan zijn. Het O. M. requireerde een jaar gevange nisstraf. Hij heeft een ongunstig reclassee- ringsrapport over verdachte ontvangen. In zijn verdediging wees Mr. L. G. van Dam "op verdachte's mentaliteit, die clemen tie wel wenschelijk maakt. Uitspraak volgende week. Messenstekerlj te Aalsmeer. Een' te Amsterdam wonend timmerman stond terecht wegens het uitvoeren van zijn te voren kenbaar gemaakt voornemen om een kweeker te Aalsmeer zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Op 14 November 1928 heeft hij tegen den kweeker gezegd: „Dat had je niet gedacht hè, ilc steek je de oogen uit". Daarbij heeft hij zijn slachtoffer met een mes in het lichaam gestoken, wat alleen goed afgeloo- pen is omdat geen edele deelen geraakt wer den. Vervolgens heeft hij bij den kweeker den boel kort en klein geslagen. Als getuige werd de dokter uit Aalsmeer geboord, vervolgens de dochter van den kweeker. Deze heeft vroeger te Amsterdam omgang gehad men den timmerman, welken omgang zij afgebroken heeft om met een ander te trouwen. Daaruit is voor het meisje een zeer onaangename verhouding ontstaan, verdachte bedreigde haar voortdurend en bracht bedoeken bij haar thuis. Bij een van die behoeven is de ruzie met haar vader ont staan. Uit het verhoor bleek, dat verdachte's vader het meisie voor hem gewaarschuwd heeft. Wegens mishandeling van zijn vader heeft verdachte een gevangenisstraf van een jaar gekregen Aan de politie heeft verdachte eezeed in de woning te ziin gekomen om het meisje voor een dilemma te steUen en bij weigering dood te steken. Alle bewoners, ook het meisje vluchtten, zoo is zij hem ontloonen. Nu herriep verdachte die verklaringen. De vader vertelde aks getuige hoe de Am sterdammer hem bil zijn huis opwachtte en bedreigde en hoe de worsteling ontstond. Bij getuige thuis heeft de timmerman thee servies, spiegel, twee lampen, naaimachine 'en ruiten kort en klein geslagen. Get. heef® zien OiiuÊr uOKieriNuaiiuea moeoen stenen, maar was niet ernstig gewond, hoewei hij sterK bioeude. Veraacnte gaf van het ontstaan der ruzie de lezing, üac ce kweeker hem het eerst bij den scroc gegrepen heeft. De kweeker eenter bieef er bij aangevallen te zijn aoor veraachtee toen hij nadat 'smiudags de inval had plaats genad hulp was gaan zoeken bij den veldwachter, die echter niet meegegaan was. De vrouw van cien kweeker getuigde, dat zij wel eens bont en blauw geslagen is door verdachte bij een zijner bezoeken. 14 Novem ber 's middags zat haar kind te naaien op de machine toen zij in eens zei, „Moeder, daar komt hij." Beiden zijn toen gevlucht, „ik", zei getuige, „achter het meisje aan, om haar nog te beschermen, als moeder z'jndel" De juffrouw deed een zeer dramatisch ver haal van de verdere toedracht van de zaak. Zij is als de dood voor verdachte. De veldwachter vertelde, dat verdachte 's avonds gearresteerd is. Hij verkeerde in overspannen toestand. Het scheen den veld wachter, dat verd. op sensatie belust was. Het O. M. vroeg een veroordeeling op grond van zware mishandling, subsidiair ge wone mishandeling, ook de vernieling is be wezen. Dat verdachte een gevaarlijk man is blijkt uit vroegere veroordeelingen. Hij heeft verklaard- niet te zullen rusten voor zijn wraak gekoeld is. Wordt een psychiatrisch onderzoek gevraagd, dan kan spr. zich daar mee vereenigen. Hij vraagt een gevangenis straf van vijf maanden. De verdediger Mr. K. A. F. J. Pllester acht te door. het getuigenverhoor, werdachtes schuld niet bewezen, vroeg ontsHg van rechtsve-olg'i'g, subsidiair een mi' :r zwa re straf en gaf de Rechtbank in overweging een onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt te doen instellen. Na in Raadkamer te zijn geweest deelde de president mede, dat het onderzoek her nieuwd zal worden om een reclasseerings- rapport te doen uitbrengen en een psychia trisch onderzoek te laten instellen. Met de vermaning zich nu kalm te houden en Aalsmeer te mijden kon verdachte ver trekken. HET FRANSCH-BELG'SCH MILITAIR ACCOQRD. NOG EEN PAAR ENGELSCHE PERSSTEMMEN. LONDEN, 28 Febr. (Reuter). De Daily Telegraph zegt in een hoofdartikel over het Fransch-Belgische verdrag, dat, als gevolg Van de verklaring van Locker Lampson in het Lagerhuis, deze aangelegenheid, wat Engeland betreft, waarschijnlijk als afge daan kan worden beschouwd. Maar al kun nen wij oirs hier te lande gemakkelijk over de emotie heenzetten, welke door de publi catie is ontstaan, het lijkt niet waarschijn lijk dat het kwaad, erdoor gesticht, onge daan kan worden gemaakt in de spheer der betrekkingen tusschen België en zijn. Noor derbuur. De Nederlandsche regeering kan veel ertoe bijdragen om den normalen toe stand te herstellen, door de Belgische regee ring tegeahoet te. komen in haar verzoek, óm een onderzoek in te stellen haar de her komst der gepubliceerde documenten. De Moningpost zegt; In het licht....van Lampsons verklaring in het Lagerhuis is;het klaarblijkelijk, dat'geen geloof lean wöijden gehecht aan Ritters bewering' inzake de authenticiteit der documeten. LONDEN, 28 Febr. (Reuter)Be „Man chester Guardian" beschouwt de- verklaring van Locker Lampson gisteren in- het Lager huis afgelegd als zeer geruststellend. Of schoon uit deze verklaring niet noodzake lijkerwijs volgt dat het te Utrecht gepu bliceerde document een vervalsching is, is met groote voldoening vernomen, dat de Britsche regeering de onjuiste aantijging in het document heeft gewraakt. De Londensehe correspondent van het zelfde bla.d vraagt in verband met de vaste overtuiging in Nederlandsche kringen dat de geschiedenis juist is, waarom het Utrechtsch Dagblad niet de namen heeft gepubliceerd van de onderteekenaars en zegt verder dat de publicatie van de namen een scherp on derzoek van het verdrag zal mogelijk maken. Het blad_, verklaard vertrouwen te kunnen stellen in het verdrag als de namen der on derteekenaars worden bekend gemaakt. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. VOLMAAKT Pluimvee Ochtendvoeder voor HOENDERS en EENDEN behoort te worden gerekend tot het zuiverste eri meest succes volle krachtvoeder, hetwelk door grooten omzet en minimale pro ductiekosten zeer laag in prijs ls. In die streken, waar de meeste kippenhouders dagelijks duizen den hoenders moeten voederen, doen zij dit bijna zonder uit zondering allen met ZEEUWSCH EIERMEEL Schitterende Legresultaten Bij eiken Winkelier ln voorraad! Uitsluitend in pakken met onzen naam Weigert namaak Zeeuwsche Pluimveevoeder- Fabriek DIK. J. H. BOSSE TELEF. 14616 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2