TWEEDE KAMER. BIOSCOOP SPORT EN SPEL HAARL VOETBALBOND KORFBAL ÉiA&SEEEPS DAGBLAD ZATERDAG 2 MAART 1929 dat de Belgische generale staf er voor in Staat, dat de Nederlanders terug zullen trek ken op de waterlinie, zoodat de doortocht door Limburg geen noemenswaardigen te genstand zal ontmoeten. In 1014 stonden 300.000 man Duitsche troepen aan de Limburgsche grens, maar die zijn om ons land heengetrokken, wat hun een tijdverlies beteekende van drie dagen, in weiken tijd de Franschen en Beigen ge legenheid hadden hun maatregelen te ne men. Waarom de Duitschers dit tijdverlies genomen hebben? Omdat zij meenden an ders wel eens met het Nederlandsche leger te doen te kunnen krijgen. De 2e luitenant Kamerstrateeg, die vol gens de Belgen het verdrag ontworpen zou hebben, heeft met een Nederlandsche troe penmacht in Limburg rekening gehouden. Maar hij zou later wel eens tot het besef kunnen komen dat een Nederlandsch veldle ger van 200.000 man hem in de flank zou kunnen aanvallen. Ziedaar weer de preventieve werking van een privaat Nederlandsch leger. Iemand vroeg den inleider of de Neder landsche regeering op de hoogte was van den aanleg van de viervoudige spoorlijnen, en verder wat de practische beteekenis is van het verdrag, dat de inleider blijkbaar niet ernstig neemt, maar dat toch zooveel rumoer heeft gemaakt. De inleider zegt niet te weten of het de Nederlandsche regeering bekend was dat er tusschen Esschen en Antwerpen vier sporen zijn aangelegd, maar dit kon toch een ieder bekend zijn. Als zoo'n plan bestond, dat in vredestijd reeds zou moeten worden omgewerkt in ver band met het rekening houden met een Ne derlandsch veldleger buiten de waterlinie, dan zou dat een plan zijn, waaraan nog al wat ontbreekt. Spreker's conclusie is dat willen we eenige zekerheid hebben, we moeten hebben een kracntig-wel-bewapend operatief leger." 1 Maart De heer Braat en de zomertijd. Minister Beeïaerts van Blokland komt te laat Het Kellogg-pact aan. vaard. Afschaffing van den stemplicht „La mort sans phrase" viel het oude Initiatief-ontwerp van den heer Braat tot afschaffing van den Zomertijd ten deel. Het werd verworpen met een niet onduidelijke meerderheid, met 631 stem. Op de agenda stond vermeld na het Braat- sche initiatief-ontwerp de behandeling van het Kellogg-pact. De heer Vliegen kreeg het woord maar geen minister van Buitsnlandsche Zaken zat aohter de groene tafel. Het bleek later op den middag, dat de minister niet gedacht had, dat de heer Braat zoo snel zijn geestes kind zou hebben zien sterven. Maar zijn af wezigheid maakte wel eenigen indruk, voor al in deze dagen men vermoedde natuur lijk, dat hij wegens gewichtige besognes ter departemente moest blijven. Intusschen bleek de oorzaak weinig beteekenend. De minister van ons buitenlandsch beleid maak te voor zijn verzuim later zijn excuses. Toen de minister er niet was, begon de president aan de bespreking der motie-Ker sten tot afschaffing van den stemplicht. De heer Zandt verdedigde haar. zooals de Ka mer dat elk jaar hoorde bij de behandeling van de begrooting voor Binnenlandsche Za ken. Die bespreking werd na de rede van Ds. Zandt weer onderbroken om een behande ling van het wetsontwerp „Goedkeuring van het voorbehoud tot toetreding tot het ver drag van Parijs tot uitbanning van den oor log", gewoonlijk genaamd het Kellogg-pact, aan-een-stuk mogelijk te maken. Over het Kellogg-pact hebben alle frac-, ties zich uitgelaten, behalve de heer de Vis ser, de communist. En deze had nog wel in den loop dezer week hoog van den toren ge blazen: hij zou eens gaan „uitpakken" over het verdrag in verband met de Utrechtsche publicatie. Of zijn afwezigheid te danken is aan voorzitterlijk beleid wij weten 't niet, maar voor de rustige behandeling van het Kellogg-pact was zijn afwezigheid een heel goed ding. Thans is de Utrechtsche publi catie niet anders dan zijdelings ter sprake gekomen. En kon de discussie plaats vinden in een sfeer van groote rust en objectiviteit en het gevolg hebben, dat de Nederlandsche toetreding tot het Pact geen hoofdelijke stemming noodig maakte. De Staatk. Ge reformeerde predikanten Kersten en Zandt wilden geacht wezen te hebben tegenge stemd. De heer Vliegen was de eerste woordvoer- der. Hij achtte de groote beteekenis van het Kellogg-pact, dat 't den oorlog stempelde tot misdaad, tot misdaad wat vroeger recht heette Le zijn. Wel zag hij de beteekenis van het pact voornamelijk als van moreelen in houd. Weinig practische beteekenis ontdekte hij, nu er op de overtreding van wat het verdrag bepaalde nL dat Internationale ge schillen niet door oorlog mogen worden op gelost, noch dat oorlog instrument van na tionale politiek mag zijn, maar dat de mo gendheden zich verbinden elk geschil door vreedzame middelen op te lossen, nu er op dat bepaalde geenerlei sanctie staat. Toch was dit ontbreken van sanctie voor den heer Vliegen geen bedenking om toe te tre den. Allereerst om de moreele waarde, maar daarnaast omdat het verdrag eenvoudige dingen duidelijk zegt, die begrijpelijk zijn voor de groote massa. En uitspraken brengt, die de actie versterken kunnen om te ko men tot een organisatie van den vrede, die roet alle krachten de volkeren daarbij hou den zal. De heer Nolens vroeg allereerst of het 's ministers plan was, het Kellogg-pact te fceekenen, wanneer het goedkeurings-ontwerp wet zou zijn geworden. Kij kwam tot die vraag, omdat het goed keur ingsontwerp van pen voorbehoud sprak. Minister Beeïaerts heeft in zijn antwoord veil te anwoorden had hij niet, want vrijwel ieder was voor onderteekening te vinden, zooals onze lezers zagen deze vraag volkomen bevestigend beantwoord. Dr. Nolens noemde het woord „uitbanning van den oorlog" wat theoretisch-aanmatigend een woord, dat tot misverstand en overdre ven verwachtingen zou kunnen aanleiding zijn. Maar desondanks verheugde hii zich over de tot standkomlng en over een zoo groot mogelijke onderteekening: hoe univer- seeler de onderteeking, hos meer beteekenis. Ook Dr. Nolens wees, om zijn verheuging te verklaren, op de moreele waarde van het verdrag, dat htf hooger aansloeg dan een „beau geste", hooger dan een „baïser inter national". Maar de beteekenis moet overal diep beseft worden, door regeeringen en door ..grnerale staven" hier keek even de U. D.- publicatie om den hoek. In Nederland was leder 't erover eens, dat oorlog als werktuig van nationale politiek moest worden uitge schakeld. En daarom moest Nederland wel teekenen. Meer waarde dan Dr. Nolens, hechtte Mr. Heemskerk aan de juridische beteekenis van het pact. Ook de a.r.-woordvoerder merkte op. dat het pact niet maar zonder meer de oorlogs-brandstof uit de wereld helpt, noch oogenbükkelijk tot vermindering van bewa pening brengt, maar het spreekt van een overtuiging der volkeren en dat is een goed symptoom. Ook Mr. Marchaxrt later deed op het karakter van het Kellogg-pact als uiting van de mentaliteit der volkeren alle licht vallen. Mr. Heemskerk zag geen enkele reden voor ons land om zich niet aan te sluiten, wat bet tractaat omschrijft is Nederlandsche wil: teel ons volk keurt eiken aanvals-oorlog af. Wel betreurde de cud-minister van Justitie dat het pact niet was gezet In het raam van den Volkenbond. Hij v\3s op de juridische beteekenis naast de moreele. Wanneer de heer Vliegen klaagde over het gebrek aan sancties, dan zag Mr. Heemskerk in die klacht een verkeerde parallel getrokken. Niet een pa rallel met het strafrecht ontdekte hij in het pact, doch een parallel met het civiele recht. Het tractaat brengt een verbintenis. En ook is er een sanctie, een sanctie, die, zeide Mr. Heemskerk, te vinden Is in de inleiding, waarin de voordeelen van het tractaat wor den ontzegd aan het land. dat oorlog als element van nationale politiek aanneemt. Deze sanctie deed ook Mr. Marchant sterk spreken, deze sanctie, die hij met de Cana- deezen noemde een mechanische coöpera tieve operatie. De heer Knottenbelt deed ook in zijn rede namens de liberale fractie de Utrechtsche publicatie om den hoek gluren, toen hij van vredelievende tractaten sprekende, op de groote beteekenis wees, die art. 18 van het Volkenbondspact bezit, het artikel, dat van internationale verdragen sprekende, de in schrijving bij den Volkenbond eischt en pu blicatie. Alleen al door de niet-naleving daarvan, al zijn de verdragen overigens on schuldig, schept men wantrouwen. De heer Knottenbelt wenschte de Neder landsche toetreding tot het verdrag alleen afhankelijk te maken van den inhoud daar van en dan moest om den inhoud Neder land toetreden, omdat wat in het verdrag staat steeds Nederlandsche practijk was, is en zijn zal. Het was alleen de heer Kersten, die om de „sfeer van wantrouwen", welke er is óp het momenttegenstemmen wilde en dat ook deed. Mr. Schökking verklaarde namens zijn fractie voor het tractaat te zullen stemmen, al viel binnen de gedrukte omstandigheden, binnen het raam der "overtuiging, dat d2 internationale vrede slechts langzaam en moeizaam vooruitgaat het enkelen zijne- fractie-genooten moeilijk vóór het tra'ccaat te stemmen. Geestdrift was er althans niet. Wanneer er aan de aanvaarding van het tractaat werd medegewerkt, dan hoopte de heer Schokking, dat de regeeringen in op rechtheid en ernst de plichten, die het trac taat oplegde, zouden vervullen. Het tractaat werd door de c.h. fractie aanvaard, wijl. wat er in staat Nederlandsche practijk is' de algemeene reden van het aanhangen van Kellogg's idee. De vredeswil beheerscht ons volk. Wanneer die vredeswil overal heerschte dan zou er vermindering van bewapening zijn en geen geheime accoorden. Minister Beeïaerts heeft in zijn rede op een expresselijke vraag van de heeren Knot tenbelt en Schokking medegedeeld, dat de verdedigingsoorlog mogelijk blijft. Kellogg heeft dat duidelijk gezegd, de verdediging te gen agressie blijft geopend. Laatste spreker was" Mr. Marchant. Ook hij was voor de onderteekening. Ook hij voel de er alles voor, dat het nu tusschen de naties was uitgemaakt dat oorlog, welke oor log ook, was: misdaad. Thans was er mogelijkheid voor een Inter nationale rechtsorde, die in de plaats was ge komen van het zoeken van eigen richting. Wat de heer Marchant illustreerde met de ontwikkeling van de burgerlijke rechtsgevoe- lens te schetsen aan de hand van het voor beeld van „voorvader Kersten", die omdat zijn blik met welgevallen had gerust op de glanzende koeien van „voorvader Zandt" diens „hooggeachte hersenen" insloeg, terwijl thans nazaat Kersten, wanneer hij meenings- verschil heeft met nazaat Zandt een rechter lijk oordeel zou inroepen. Mr. Marchant meende, dat het begrip „ge oorloofde oorlog" volkomen uitgeschakeld is, elke oorlog dus: het verbod Is positief. Ook voor verdedigingsoorlogen, want men kan 't altijd zoo inrichten, dat de ander aanvaller wordt. Hii wees b.v. op Paul Kruger's oorlogs verklaring aan Engeland. Ten slotte had de minister van wlen wy reeds het een en ander vermeldden niet veel meer te zeggen. Vrijwel de geheele Kamer was t met hem eens. Na eenigszins uitvoerig de voorgeschiedenis van het Pact te hebben uiteengezet, wees hij op de groote bedoeling er van: het oorlogs gevaar te verminderen, door den oorlog als middel van eigen richting aan de kaak te stellen. Het wilde wantrouwen wegnemen, wantrouwen verminderen, want wantrouwen zei de minister is in internationalen zin een heel erg ding. Het is daarom, dat op ernst en oprechtheid bij de naties moet worden aangedrongen. Wat er in het pact aan reserves voorkomt, verklaarde de minister allerminst voor excep ties op het groote beginsel, maar als mede- deeüngen van verklarenden aard. Als een stap in de goede richting beschouw de de minister het pact, een stap, die. door meerdere dient gevo'gd te worden. Eén stap. Er werd niet gerepliceerd. De motie-Kersten over den stemplicht heeft een bespreking gevonden, die niets om het lijf had. Elke verdediging der gedachte tot af schaffing (alleen de heeren Lingbeek en en Beumei- spraken, de laatste hield de Ker- stengroep wat voor het lapje) stuitte af op den ondoordringbaren muur der regeering, die als intermezzo-kabinet van een princi- pieele wijziging der Kieswet niets moet heb ben. Dinsdag stemming. INTIMUS. STANDAARD THEATER. Het Standaard-Theater in de Kleine Hout straat was Vrijdagavond flink bezet met een publiek, dat zich den ganschc-n avond uitste kend geamuseerd heeft. De directie heeft voor deze week d&n ook een heel mooi pro gramma samengesteld. Het begint met een uitgebreid journaal, dat veel actueels en boeiends biedt, o a. een kijkje ir, het Parijsche Montmartre bij avond, militaire vliegoefe- ninger., de groote Cross country te Vincen- nes, kabel j au wvisschers enz. De Mode-show is ook de moeite waard: men kan de fraaiste costuums en hoeden in de natuurlijke kleuren bewonderen. Na een grappig nummer, waarin we zien, hoe den eenvoudigen bakkerszoon Ambrose het vergaat als hij op de universiteit komt, wordt een begin gemaakt met, de vertooning van het eerste hoofdnummer: „De Paarden dief", een Wildw^sl-drama in vijf acten. Het gaat hier precies als in alk andere films van dat genre: gevechten tusschen moedige cowboys, ongeëvenaarde rennen van paar den door bosschen en berglandschappen en dat vooral nkt te vergeten geweldige schietpartijen. D- bezoekers leven geheel mee met Foy, den held van het verhaal, die de paarden van een rijken kolonel steelt om dat het hem :.n het bloed zit. De kolonel vergeeft het hem, omdat hij ridderlijk voor zijn daad uitkomt Na veel wederwaardighe den. waarbij Foy zelfs zwaar gewond raakt, wordt hij tenslotte nog tot Sherif uitge roepen niet alleen, maar krijgt hij bovendien nog de knappe dochter van den kolonel tot vrouw. Bij elk bedrijf stijgt de spanning, dia in de laatste act' het hoogtepunt bereikt. De bezoekers laten aan het eind uit dank baarheid een krachtig applau* hooren. Na de pauze komt het tweede hoofdnum mer: „De Bloedbruiloft", een groot dramatisch filmwerk in acht acten, waai in Norma Tal- madge de hoofdrol vervult. Alles bij elkaar een uitstekend program ma. LUXOÏt-TKEATER. „Chicago na middernacht" en „De Drie Weezen". Deze week maken we een Duitsche reis naar Frankfurt a. Main. Zooals al d'.e reisjes valt ook deze weer in den smaak. Er is ook nu heel veel moois te zien. Als eerste hoofdnummer draalt „Chicago na middernacht", een echte film uit de mis- dadigerswereld. Deze menschen treden op als eigen rechter. Zoo ook hier. Bill Boyd, de aanvoerder van een bende misdadigers, wordt verraden door een lid van de bende, omdat deze wat al te hardhandig behandeld is ge worden. Als Bill en zijn vrouw den Kerst boom voor hun dochtertje aan het versieren zijn, komt de politie hem arresteeren. Vijf tien jaar later wordt Bill Boyd, geheel ver grijsd uit de gevangenis ontslagen. Zijn doel is zich te wreken op Hardy, den verrader, die thans eigenaar van een groot cabaret in Chicago is. Deze plaats van vermaak heeft voor een groot deel zijn succes te danken aan John Loring den kapelmeester. Deze is zeer bevriend met Doris Lee, een danseresje in dat cabaret. Hardy krijgt twist met Loring en daarbij wordt Hardy neergeschoten, na dat eerst Loring bewusteloos geslagen. De laatste wordt voor den moordenaar aange zien. Doris Lee gaat er op uit den waren moorde naar te vinden en eindelijk gelukt haar dit. De ontknooping van het verhaal ga men zelf maar eens zien. Deze film geeft volop gelegenheid tot goed spel, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Als tweede hoofdnummer „De Drie Wee zen". In een wouden winternacht wordt in een dorpje in Oostenrijk dcor een slotbe waarder en zijn vrouw een bewustelooze vrouw gevonden, die nadat men haar in huis heeft gebracht, het leven schenkt aan een meisje, Eva. Kort daarop sterft de moeder zonder zich bekend te hebben gemaakt. Het meisje groeit op en op haa" zevende jaar maakt zij kennis met de kleinkinderen van de groothertogin. Peter en Poldi. Jaren gaan voorbij, de oorlog breekt uit en deze kinde ren verliezen alles wat ze bezaten. Hun slot is overgegaan in handen van een rijken Hol lander, Van Vries. Deze maakt kennis met Eva. Het meisje verlaat het huis harer pleeg ouders en gaat naar Peter en PsoldL Dezen verkeeren in armoede en besluiten met Eva naar Berlijn te gaan en zich te wenden tot bankier Grünthal die vroeger het familie vermogen beheerde. Hij wil Peter niet ont vangen omdat hij diens vader vroeger heeft gekend en dezen de schuld gaf dat zijn jonge vrouw hem had verlaten. Als Peter later een ring wil verpanden die Eva noe had van haar moeder, herkent Grünthal deze en vindt zoo zijn dochter weer, die hij trou wens nog nooit gezien had. Aan het slot zien we vier gelukkige verloofden, daar ook Psoldi en Van Vries eikaar gevonden hebben. Ook dit is een heel goede speelfilm. Wat ons al direct bij net binnenkomen van dit theater trof was de zeer goedemuziek. Daar moest een verandering hebben plaats gehad. En dat was ook zoo. Sinds Vrijdag avond ls er een andere leider voor het or kest. Dat was goed te merken. Men luistert er met genoegen naar. Veel succes toege- wenscht. Men brenge deze week een bezoek aan het Luxor-Theater en zal voldaan huiswaarts keeren. CINEMA PALACE De Hel van Rio, een Duitsche film. Zou niet een groot deel van het succes, dat films als „Thee voor Drie" oogsten liggen in de rijke aankleeding van de filmomgeving, waarin de dwaze dingen die der klucht zijn zich afspelen? Onbewust ondergaat het pu bliek stellig de charme, die uitgaat van over vloedig weelderige huizen, waarin filmmen- schcn zich ongedwongen los bewegen, of het bij hun zelf thuis is. Aan de flauwste aardig heden wordt een indrukwekkend décor bij gezet met respectabel veel divans, zoo- en zooveel monumentale lampen, zooveel Ve- nussen van Milo en andere zaken, die een gewoon burger slechts in "net enkelvoud in huis neemt. Charlie Chaplin of andere groo- ten hebben niet meer noodig dan een een voudige omgeving, mindere grootheden ge bruiken doorgaans rijker entourage. Waar mee niet gezegd is, dat In „Thee voor Drie" slecht spel te zien zou gegeven worden. Dik wijls is het zeer geestig en het rythme, de grappige syncopen, waarin de saxophoon en de trompet van Edwin Bron's orkest met elkaar in de taal van Irving Berlin en Hora tio Nicholts spraken past er opvallend goed bij. „De Hel van Rio". een Duitsche film van de Orpiid Messtro. hoofdnummer van eerste kwaliteiten, kunnen wij ieder, die er den leeftijd voor heeft aanraden te gaan bekij ken. Er zijn door een modern operateursoog geziene opnemingen in en tragische con flicten, die goed bedacht zijn. REMBRANDT-THEATER. Harry Liedtke in Vorstenkind. In welke rollen Harry Liedtke ook op treedt. zijn „heer-zijn" domineert. We heb ben hem in alle mogelijke rollen gezien, als rooverhoofdman, als verstekeling, als be taalde chaperon van een jong meisje, na tuurlijk als vorst en ais prins en als officier, altijd, in elke rol, beheerscht hij den toe stand en is hij „gentleman at every inch" In „Vorstenkind" waarin hij met Evl Eva en met Vivian Gibson de hoofdrollen vervult, heeft hij weer gelegenheid zich van zijn beste zijde te laten bewonderen. Het gege ven van deze film is zeer ongewoon en oor spronkelijk, ik zou niet graag willen bewe ren, dat het „uit het leven gegrepen" is, maar wat het voornaamste is, de film amu seert en is photogralisch zoo nu en dan bijzonder mooi. Er wordt levendig en vroo- lijk in gespeeld, waardoor de aandacht aan genaam gespannen blijft zonder ook maar in het minst te vermoeien, en dat alleen is al een verdienste van een film, die als amu sement bedoeld is. Het Rembrandt-Nieuws en Polygoon's Hol lands Nieuws, zijn zooals we dat gewoon zijn, zeer belangwekkend. De teekenfilm Mult en Jeff en de Kannibalen is natuurlijk grappig. De „dolle" klucht is in zooverre „dol", dat de hoofdrol vortdurend op den grond ligt, valt, struikelt en weer valt. „Los Fernandos", de Spaansche dansers, één dame en twee heeren. dansen op be wonderenswaardige wijze, waarvoor ze har telijk toegejuicht worden. VOETBAL De voor a.s. Zondag door den HaarL Voet balbond vastgestelde wedstrijden zijn afge last. OEFENWEDSTRIJD NED. ELFTAL. Volgens de „Sportkr." zal het Nederlandsch Elftal, dat voor den wedstrijd tegen Zwitser land is gekozen, op Woensdag 6 Maart a.s. op het terrein van Sparta te Rotterdam, een oefenwedstrijd spelen tegen een Westelijk Elftal, waarin bij voorkeur spelers uit Rot terdam en omgeving gekozen zullen worden. OEFENWEDSTRIJD NED. JEUGDELFTAL TE HAARLEM Behoudens goedkeuring door het Bondsbe- stuur zal het Nederlandsch jeugdelftal, dat op 24 Maart a.s. te Antwerpen tegen het Bel gische jeugdelftal zal uitkomèn, te Haarlem een oefenwedstrijd spelen tegen een Kenne- mer jeugdelftal op Woensdag 13 Maart a.s. Beide jeugdelftallen zullen op advies van de Advies-commissie voor Jeugdelf tallen worden samengesteld, aldus de „Sportkr.". HAARL. KORFBALBOND. De wedstrijden van den Haarï. Korfbalbond gaan Zondag niet door. GYMNASTIEK. „OEFENING STAAT,T SPIEREN" TE ZANDVOORT Zilveren jubileum. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Gymnastiekvereeniging „Oefening staalt spieren" te Zandvoort zullen Zondag 12 Mei ot> het voetbalterrein van „De Zeemeeuwen" aldaar nationale gymnastiekwedstrtiden worden gehouden. Bij ongunstig weer zullen ze plaats hebben in het gebouw „Central" aan het Stationsplein. Aan dezen wedstrijd is een eere-avond verbonden, die Zaterdag 11 Mei zal plaats hebben. BILJARTEN. DE VIJF QUEUEN-ONS GENOEGEN Woensdagavond had in het café van den heer Van Til aan de Leldschevaart een ont moeting plaats tusschen de biljartclubs „De Vijf Queuen" en „Ons Genoegen. Er werd ge speeld in 4 partijen met den volgenden uit slag: „De Vijf Queuen": 100, 100. 100. 100 is 400 Ons Genoegen: 99, 70, 65, 78 is 312. „De Vijf Queuen" heeft nu de leiding met 140 caramboles. Reeds eerder had een ont moeting plaats. De derde vierkamp zal plaats hebben op Dinsdag 4 Maart in het Café van den heer Bloemers aan de Tulpenstraatfc. COMPETITIE NED. BILJARTBOND De tweede ronde van bovengenoemde wed strijden in klasse E van het gewest „Noord- Holland" om het gewestelijk kampioenschan zal te Haarlem gespeeld worden, waarvoor de Biljartclub van de „Sociëteit-Vereeniging" welwillend drie biljarts ten gebruike geeft in haar lokaal. In deze ronde zijn geplaatst de biljartver- eenigingen „Vondel" uit Amsterdam, „Haar lem Noord" alhier en „De Zon" uit Heems kerk. Elke vereeniging komt uit met een team van negen spelers, die een gemiddelde van niet hooger dan 3 gemiddelde behalen. Deze drie clubs zullen een enkel rooster spe len, zoodat zij elkaar slechts eenmaal ont moeten. De speeldata zullen nader worden vastge steld door een gewestelijke commissie, welke bestaat uit een lid van elke mededingende vereeniging en den consul voor Haarlem en ressort, den heer D. A. de Foeljaeger, als voorzitter. BEKERWEDSTRIJD BIJ VRIENDENKRING De wedstrijden om den D. T. V.-beker, welke door Vriendenkring in haar lokaal b'ï den heer Roefs aan den Kruisweg worden ge organiseerd, werden Woensdagavond in de demi-finale vervolgd tusschen ,.H. B. C." en „D. E. S.". Er werden weder drie partijen gespeeld, die alle drie door D. E. S. werden gewonnen, waardoor deze vereeniging zich met de orga- niseerende vereeniging in de finale heeft ge plaatst. INGEZONDEN MEDEDEEIINGEN a 60 Cts, per rcgeL Het eerst ontmoeten elkaar D. Metz (H. B. C.) en Van Terwïsga (D. E. S.) Eerstgenoem de nam dadelijk een voorsprong, dien hy langen tijd wist te behouden. Van een inzin king wist zijn partner evenwel een dankbaar gebruik te maken; hij liep met kleine series meer en meer in. Ten slotte wist de D. E. S. speler de overhand te krijgen en te winnen met 125 caramboles in 46 beurten. Zijn te genstander noteerde 110 in eveneens 46 beurten. Daarna speelden de kopspelers der beide teams, nJ. G. W. Metz (H. B. C.) en D. A. de Foeljaeger (D. E. S.) tegen elkaar. De laat ste was er onmiddellijk goed in; na 5 beur ten was de stand 49 om 23 in zijn voordeeL Hoewel groote series uitbleven, vergrootte hij steeds zijn voorsprong, zoodat het na 17 beur ten was: 147 om 61 en de partij er voor den H. B. C.'er hopeloos begon voor te staan. Een oogenblik dachten we hem nog te zien ophalen, doch in de 25ste beurt maakte de D. E. S.-speler aan de onzekerheid een einds door de 200 caramboles cadre vol te maken, toen zijn partner 131 noteerde. Ten slotte traden Vlug fD. E. S.) en Groo«= taers (H. B. C.) In het krijt. Dit werd een on gelijke partij. Vlug speelde voor wat- hij waard was. Hierdoor was de uitslag reeds te voorzien en toen Vlug de 100 bij elkaar had, stond zijn tegenpartij nog slechts op 00 in 41 beurten. De totaal uitslag van de zes partijen van de demi-finale was: H. B. C. 696. D. E. S. 780 caramboles, alzoo een verschil van 84 caram boles in het voordeel van D. E. S, MASSAKAMP „GROENENDAAL"— „SPORTLUST". Tusschen de biljartclubs „Groenendaa!" te Heemstede en „Sportlust" te Haarlem ls een massakamp georganiseerd, waarvoor behal ve een fraaie beker ook eenige medailles zijn beschikbaar gesteld. De eerste ontmoeting had plaats in café Van den Heuvel te Heemstede, waarbij Groe- nendaal in alle partijen wist te zegevieren en een nuttigen voorsprong van 132 caram boles wist te behalen. De uitslag was Groenendaal: 100, 100, 100, 100, totaal 400. Sportlust: 91, 75, 39, 63, totaal 268. Dinsdagavond wordt gespeeld in het lo kaal van „Sportlust", bij den heer G. Schef- ter, Kleine "Houtstraat. BEKERWEDSTRIJD BIJ „VRIENDEN KRING" In het lokaal van bovengenoemde vereeni ging is de finale bégonnen oin den D. T. V.- beker tusschen de clubs „D. E. S." en „Vrien denkring". Het eerst speelden Vlug (D.EiS.) en Phi- lippo (Vriendenkring). De eerste was dadelijk goed op stoot, terwijl zijn tegenstander nog niets maakte. Daardoor kreeg hij spoedig een zeer grooten voorsprong,- die voor Philippo bijna niet meer in te halen was. Deze speelde later stukken beter, maar ook Vlug liet zich niet onbetuigd en hield zich krampachtig aan zijn voorsprong vast. De uitslag was da.n ook, dat hij de partij won met den stand: 100 caramboles libre om 74 in 27 beurten, pe volgende ontmoeting liep tusschen Co- pini (Vriendenkring) en van Terwisga (D. E. S.). Aanvankelijk dachten wij een spannende partij te zullen krijgen, daar die tocht om streeks 50 ongeveer gelijk opging. Daarna kwam voor v. Terwisga een geweldige Inzin king, waarvan Copini een zeer dankbaar ge bruik maakte en-met matige series regelma tig uitliep om ten slotte nog met flinken voorsprong den strijd te eindigen, n-.L: 125 caramboles libre om 70 in 37 beurten. De derde partij stonden Verhaaren (Vrien denkring) en Kuiper (D.E.S.) tegenover el kaar. Deze tegenstanders gaven elkaar niets toe. Zij streden een zeer spannenden strijd, waarvan van te voren de uitslag niet kon bepaald worden- Op het allerlaatste oogen blik wist Kuiper de overhand te krijgen en te wimun met 75 caramboles libre in 38 beur ten. Zijn partner noteerde toen 70. De stand van dezen avond was, dat „Vrien denkring" 269 caramboles en „D. E. S." 245 caramboles behaalde, alzoo een verschil van 24 punten. DAMMEN. FEESTAVOND DAMCLUB „HAARLEM" Donderdag gaf de Damclub „Haarlem" als een waardig slot van de reeks door haar ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan geor ganiseerde jubileumwedstrijden voor haar le den en genoodigden in „De Kroon" een feest avond. Na de openingsspeech van den heer H. A. van Abs voerden nog vele afgevaardigden van bevriende vereenigingen het woord. De heer J. W. van Dartelen bracht, als vertegenwoor diger van den Ned. Dambond de Damclub „Haarlem" den dank over van het hoofdbe stuur van den bond voor hetgeen zij geduren de haar 25-jarig bestaan voor het damspel en den bond had gedaan en bood namens den NederL Dambond een fraai bloemstuk aan. Als voorzitter der „Haarlem Damclub" overhandigde de heer Van Dartelen voorts nog een verguld zilveren plaquette. Toen het geheele podium in een bloemen tuin herschapen was, nam de heer Van Abs nogmaals het woord om alle vereenigingen en bonden te danken voor de aan de Damclub „Haarlem" gebrachte hulde. Hierna werden de in de jubileumwedstrijden behaalde prij zen aan de winnende vereenigingen en prijs winnaars uitgereikt. Tot slot betrad de heer W. van Daalen nog even 't podium om als eenig overgebleven op richter der Damclub „Haarlem" deze vereeni ging te huldigen in een fraai, door hem ver vaardigd gedicht, waarmede hij een daverend applaus oogstte. Daarna kon Haarlem's Klein Cabaret een aanvang maken met de afwerking van haar uitgebreid programma. Ook dit gezelschap vierde dezen avond een jubileum, want het was juist de hon derdste maal dat zij in 't openbaar optrad. Hst oogstte een uitbundig succes! Ook het muzikale gedeelte was uitmuntend verzorgd en een gezellig-strijkje zorgde voor gen goede stemming en goede dansmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10