De huldiging van de Avro HAARLEM'S DAGBLAD H. J. van der Meer Radio - Luidsprekers ZATERDAG 2 MAART 1929 VIERDE BLAD Een mooie avond. BLIJKEN VAN GROOTE WEDERZIJDSCHE SYMPATHIE. De stoet stelt zich op het Stationsplein op. Voorop twee herautendaarachter het PoUtie-muziekkorps. administrateur, den heer van der Woord; den opsteller van de programma's, den heer Chris de Vos; den orkestleider: Nico Treep (wien een ovatie ten deel viel); den muzi- kalen adviseur en mede-programmaopsteller, den heer Louis Schmidt en den chef van den Propagandadienst: den heer Gilkens. Toen het gejuich bedaard was, sprak Dr. Max Juda een kort woord. Spr. hoopte dat de kennismaking met de Noord-Hollandsche luistervinken van zeer aangenamen aard zou zijn en dat ook deze avond weer het enthou siasme zou doen oplaaien: „Helpt de Avro groot maken!" aldus spr., „opdat zij kan groeien en bloeien tot in lengte van da- genl" (luid en lang applaus)-. Rede Dr. W. H. Koomans. De voorzitter van het eere-comité, Dr. W. H. Koomans, hield hierna de volgende rede. Mijne Heeren. gewestelijke bestuursleden v. d. Avro! Mijnheer Vogt! Mij is de aange name taak opgedr-agen u namens de hier aanwezigen het welkom in Haarlem toe te roepen. Daar deze de 14e stedenavond is, en gij in de vorigen in allerlei toonaarden zijt toegesproken, kan ik mij indenken dat de fraicheur van het nieuwe voor u er eenigs- zins af is. Ook voor mij zal het ondoenlijk zijn hier een nieuw geluid te laten hooren. Toch wil ik trachten ondanks alle gelijk heid het licht onder een eenigszins anderen hoek te laten invallen. En dan is het in de eerste plaats de cul- tureele -beteekenis die wij aan de Radio-uit zendingen toekennen. Maar ik die mijn ge- heele leven mijn'werkkring op het platteland gehad héb voel die cultureele beteekenis, vooral voor dén plattelandsbewoner. En dan denk ik daarbij niet zoozeer aan de- kleinere centra, de dorpen, maar vóór al en boven al aan de bewoners der geïsoleerd, staande wo ningen, en die eenzame huisjes ver van de groote verkeerswegen,- midden in weiland, bosch, hei of plas. En dan zijn er twee zaken die een alge- heelen ommekeer in het leven van die men- schen gebracht hebben en dat zijn volgens mij de Radio-uitzendingen en de autobus. Dank deze beide zijn die menschen, en zij maken toch een groot deel van onze bevol king uit, uit hun geestelijk en indien ik dat zoo eens noemen mag, uit hun lichamelijk isolement verlost. Dank zij de radio-uitzen dingen is er voor hen een nieuwe bron van levensgeluk gaan vloeien. Want ik kan u verzekeren dat er velen on der hen waren die verlangden naar wat geestelijk voedsel en naar wat opvrooiijking in hun eerzaam bestaan, maar daar aan niet konden voldoen en gedurende den lan gen winteravond in stille berusting bij de kachel zaten te druilen totdat voor hen het bedde-klokje sloeg. Doch nu hebben deze menschen contact met het actieve leven ge kregen en leeren zij de uitingen van dat le ven kennen. En voor hen strooit gij nu dagelijks uw kruimkens geestelijk brood en brengt gij hun verstrooiing, opvrooiijking en wat levensblij heid. Naast deze groote cultureele beteekenis der Radioruitzendingen voor de in eenzaam heid wonenden, zie ik de groote beteekenis er van voor den stedeling niet voorbij. Maar dan niet alleen als een cultureele kracht maar ook als een sociale kracht, als een kracht die het gezinsleven ten goede komt. Want meermalen hoorde men de klacht uiten dat het gezinsleven, in de groo- tere centra, hier en daar ontwrichtte. Dat daar ouders en dat daar kinderen waren die ieder huns weeg gingen en ieder op hun wijze verstrooiing zochten, zoodat de gezins band op bedenkelijke wijze losser werd. En nu zie ik in de Radio-uitzendingen weer het cement dat die familieband verstevigen kan tot den echten gezelligen huiselijken kring. Een sterk en krachtig familieleven is vol pe aankomst, voor tiet. Gein. Concertgebouw Als de Haarlemmers die zich bij de Avro aangesloten hebben, nog moeten bewijzen, hoe dankbaar zij allen, die in verband met het Omroepbedrijf der Algemeene Vereeni- ging „Radio-Omroep" staan, zijn voor het vele schoone, vex'heffende en amusante dat dit bedrijf in hun huiskamers brengt, dan is dit wel Vrijdagavond gebeurd. En als de Avro nog moest aantoonen dat zij sympathie heeft voor onze aloude veste en haar bewoners, dan is dat óók Vrijdag avond geschied. Heel deze avond is geworden tot één groote demonstratie van hartelijke waardeering en wederzij dsche genegenheid. Met bloemen en kransen hebben de luister vinken het den Avro-menschen gezegd en met luide toejuichingen waaraan schier geen eind kon komen: wij danken u! De duizen den die langs den weg geschaard stonden, toen de stoet van het Stationsplein naar het Concertgebouw trok, hebben ook gezegd, al leen al door hun tegenwoordigheid maar ook door hun hartelijk meeleven met deze huldiging, door hun spontane uitroepen tot het bestuur en de artisten in de rijtuigen en de auto's: wij danken u! En het kleine meisje dat bij het uitgaan van het Concertgebouw, om half 12, daar maar stil bij haar moeder stond en niet weg te slaan was van het raampje der autobus, waarachter het vriendelijk gezicht van me vrouw Antoinette van Dijk haar toelachte, ze zei niets, maar in haar oogen blonk een zacht licht, dat beter dan woorden vertolkte: ik dank u! Reeds dadelijk toen de Avro-staf te kwar tier over vijf aan het station aankwam had hij eën huldiging in ontvangst te nemen. Daar waren aanwezig ter ontvangst in de ie :.iklasse -wachtkamer ,-de leden van het dage iijksch bestuur'van het huldigingscomité, de •heeren D. J. van Ellinckhuyzen (voorzitter), Av C.;Schotel (secretaris) en C.'P. Ronca (pen ningmeesterj en de voorzitter van het ge westelijk bestuur Dr. Max Juda. De heer van Ellinckhuyzen heette allen hartelijk welkom te Haarlem, sprak den wensch uit dat de Avro-avond naar aller genoegen zou afloo- pen en paarde aan zijn woorden de aanbie ding van een fraaie bloemenmand namens het comité. Dr. Max Juda sprak een kort welkomstwoord namens het gewestelijk be stuur. Daarna begaf de staf zich naar Hotel Royal, waar de Avro-vlag uithing en het middagmaal werl gebruikt. Te half zeven werd de stoet opgesteld en te ongeveer kwartier vóór 7 trok de optocht, bestaande uit drie rijtuigen met bspluimde paarden en een groot aantal auto's langs Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Groote Markt, Koningstraat, Verwulft, Groote Hout straat en Groote Markt naar het Concert gebouw. De stoet werd voorafgegaan door twee herauten te paard (die elk een schild droegen met de opschriften: Avro en het bekende gironummer 123.000), het Politie- muziekeorps dat zich onder leiding van den heer Reinier van 't Hof dapper weerde en acht fakkeldragers. Bij het vertrek van den stoet van het Stationsplein, zorgde de heer Versteegh, eigenaar van Hotel Royal, voor een verlichting met Bengaalsch vuur en la ter werd in de Groote Houtstraat bij het voorbijtrekken ook nog Bengaalsch vuur ont stoken. Langs den geheelen weg zag het zwart van de menschen; de enthousiaste menigte juich te bestuur en artisten der Avro luide toe, de menschen liepen met de rijtuigen en de auto's mee, kortom: de Avro is te Haarlem binnengehaald als een geliefd vorst. Toen in de stampvolle Concertzaal de gor dijnen voor het podium vanéén waren ge gaan leidde de heer W. Vogt, directeur van de Avro. den avond met een kort woord in en bracht dank voor het organiseeren van den optocht, waarna hij de zes leiders der Avro aan de luistervinken voorstelde: den gens mïj de kern van een sterk en krachtig volk. En daarom mijnheer Vogt verheugt het ons, dat gij en uwe medewerkers zich tot levens taak gesteld hebt werkzaam te willen zijn zooals Ik zooeven geschetst heb. Daarom verheugen wij ons er over dat gij niet in zelfgenoegzaamheid zegt: „de zaak marcheert, wij zijn er", maar dat gij er steeds naar streeft nieuwe wegen te zoeken en nieuwe mogelijkheden te scheppen. Wij verheugen er ons over dat gij er voort durend naar streeft ons op e'k gebied steeds het beste te verschaffen wat op dat oogen- blik geboden kan worden. Daaxwoor brengen wij u mede namens alle aanwezigen onzen dank. Moge gij er langer hoe meer in slagen ons volk te doen gevoelen-dat de steeds meer en meer doorgevoex-de splitsing slechts tot versnippering van krachten kan leiden. Moge het u gelukken een gx-oot dee! van ons volk te binden en zich één doen gevoelen daar waar wij ons ondanks uiteen loopende Levensbeschouwing als één geheel kunnen gevoelen n.l. in de Algemeene Vereeniging Radio-Omroep! Onder luid applaus van het publiek bood spr. den heer Vogt een gTOote krans aan, met de Haarlemsche kleuren, waarna nog de aanbieding volgde (eveneens door Dr. Koomans) van een krans namens de H.O.V. en een belangeloos door den heer G. A. Luitingh gècaiïigraf eerde oorkonde in dof gouden lijst (belangeloos geleveixl door den heer A. de Wijs) om in de studio te Hilversum op te hangen. De oud-HolIandsche tekst van deze oor konde laten wij hieronder volgen: „Aen allen die dit lesen ofte hooren lesen Heyl! Op huyden den eex-sten dagh der maent Martius van 't jaer onses Heeren één duysent negen hondert negen ende twintigh, syn vele honderden burgers ende burgeressen van die Stede tot Haerlem in Hollant saemgekomen in een gebouw genaemt „Gemeentelijk Con certgebouw" om aen te hooren eene xxytvoe- ringh van musyck zang, enz. enz. mitsgaeders om te huldigen de Bestuurderen ende mede- werckers van eene VereerCjmghe genaemt: „Algemeene Vereeniging Radio Omroep". Dese Vereeniginghe zendt te Hilversum op konstighe, ende vernuftighe wijze alderley musick, zang exxde redevoeringen door „aethergolven" uyt dewelcke kunnen worden gehoord in de binnexhuysen in alderley ste den, dorpen ende gehuchten soowel in Hollant alsmede nog ver daerbuyten. Tot eene blijde heugennisse aen deze saemenkomste, waer burgers ende burge essen welcke deze „uytzendingen" geregeld aenhooren exxde genaemd worden „Luister vinken" der „A.V R.O.", ter plaetse als voor- reght waren saemgekomen, om hulde ende danck te brengen aen alle personen die op soo voortreffelicke wijse honderden ende duysenden in den lande daghelickx doen ge nieten van hunne groote gaven, is dese oor konde opgemaekt ende aengeboden. Tot Haerlem den lsten van Lentemaent Ao. Domi. MDCCCCXXVIHL Uyt naem der Haerlemsche Luistervinken" De buitengewoon fraai geteekende oorkon-, de is voorzien van het wapen en zegel van Haarlem, verder met het wapen van Am sterdam, als plaats van vestiging der Avro en van Hilversum als plaats der uitzexxdingen en met het Avro-embleenx. De beginletter O is versierd met een teekening van het Haar lemsche Stadhuis. Tenslotte bood Dr. Koomans namens vele belaxxgstellexiden den heer Vogx een enveloppe met inhoud aan, ais een bouwsteen voor het zenderfonds. „Moge de Avro", zoo eindigde spr., „spoedig niet alleen een eigen zender, maar ook een eigen zendvergunning hebben!" (luid gejuich). Daarna werd begonnen met de afwerking van het programma. Over het. muzikale ge deelte schrijft onze medewerker voor muziek. Wij hebben hier dus nog slechts melding te maken vaxx het feit, dat alle dames-mede werkenden door het comitc niet bloemen werden gehuldigd en van het derde nummer van het programma: causerie door den heer Vogt. De heer Vogt begon met dank te brenger, aan het eere- en bet huldigingscomité, spe ciaal aan den voorzitter van het eere-comité, Dr. Koomans, aar den wethouder Mr. M. Slingenberg en a3n het dageiijksch bestuur van bet huldigingscomité: voorts aan de pers en de propagandisten. Verder was de heer Vogt zoo vriendelijk ook ons blad !n zijn dankwoord te betichten (naai aanleiding va:: het door ons uitgegeven Avro-nummer.< evenals het ge wï--lelijk bestuxxr, den heer Luitingh, het Po'.itiemuziekcorps en de H O. V. Er giixg weer een gejuich op toen spr verklaarde, dat de H.O.V. reec.s dikwijls aan genaam met de Avro heeft samengewerkt. Spr. zette het doel van de Steaenavonden uiteen: door eendracht en samenwerking genegenheid te stichten. „Gaat voort met ons te steunen", aldus de heer Vogt, „toont uw liefde voor de Avro en mocht ooit een hand tot afbraak woxden uitgestoken, laten de luistervinken dan te kennen geven dat zij niet wenschen dat het wordt afgebroken!" (luid gejuich). Toen na de pauze het orkest het podium betrad, hing een krans om de lessenaar van den dirigent, Nico Treep. Er werd geroepen: „Leve Willem Vogt! Leve Nico Treep!" De avond werd besloten met het staande door allen zingen van het Wilhelmus, nadat G. Baron Tindal, lid van het dagelijksc-h bestuur der Avro een kort slotwoord had gesproken, waarin hij dankte voor de vele blijken van sympathie. Zij nog vermeld dat de heer Ellinckhuysen aaxx mevr. van Dijk een enveloppe overhan digde voor haar Radio-fonds en ook een bedrag, gecollecteerd door een dame voor den Haarlemschen blinde wier. uit het Radio fonds een radio-toestel zal gegeven worden. Eenige dames /erkochtexx Avro-vlaggetjes, ook voor het genoemde fonds. Deze verkoop bracht f 59.25 op. Het muzikale gedeelte. Over het muzikale gedeelte van den avond schrijft de heer K. de Jong ons: Het was een aardig denkbeeld, de vaste medewerkers van de Avro eens van aange zicht tot aangezicht met de luisteraars in kennis te brengeix. Zij, die dag aan dag hun talenten voor ieder ontplooien, zonder ooit eenig teken van bijval te oogsten hebben het volste recht, dien bijval eens voor een heeleboel kecren tegelijk in ontvangst te nemen. En gisteravond is du'.^eiyk gebleken hoezeer ce luistervinken ingenomen zijn met hetgeen de Avro hun dagelijks biedt. Met ovaties werden a'.le vaste medewerkers be groet, en ik behoef niet te vreezen, een knuppel in 't hoenderhok te gooien, wanneer ik zeg dat de dirigent van het Avro-oi'kest, Nico Treep, het langst, en het luidst van al len gehuldigd werd: wel een bewijs op welk een hoogen prijs men de prestaties van hem en zijn orkest stelt. Toen na de pauze het gordijn openging en het orkest op het po dium zichtbaar werd, ontlaadde de geest drift in de zaal zich in een huldiging, zooals niet alleen onze H. O. V. en haar dirigenten hier nooit beleefd hebben, maar zooals in ons land in 't algemeen zeldexx zal voorko men, een huldiging, waarop Mengelberg ja- loersch zou kunnen zijn, exx die het den dirigent zelfs eenigen tijd onmogelijk maak te om met de afwerking van zijn programma te beginnen. Het orkest heeft vervolgens een reeks num mers van lichteren aard uitgevoerd, waar bij bleek dat het uit bekwame en gerouti neerde krachten bestaat, zoowel wat strij kers als wat blazers betreft. De samenstel ling zou bij grooter getalsterkte nog knunen winnen; ik weet natuurlijk niet of een uit breiding om technische redenen mogelijk is. Van de vaste solistische medewerkers tra- dexx de sopraan-zangeressen Helène Cals en Lotti Muskens-Sleurs op. De eerste heeft hier reeds meermalen in 't openbaar gezon gen: we kennen haar uitstekend geschoolde hooge sopraanstem, haar zuivere intonatie en ieiUooze techniek, waarmee zij in de co loratuur-coupletten uit „Hoffmans Vertel lingen" van Offenbach woekerde; zelfs de hooge es klonk nog welluidend. Lotti MuskensMeurs toonde haar virtuosi teit in de bekende Aria uit „de Troubadour" en in het duet van Anna en Agatha uit „der Freischüiz" zongen de belde dames zóó voortreffelijk samen dat het onmogelijk zou zijn de eene boven de andere te prijzen, ik zou dan ook niet de ondankbare x-ol van Pax-is op mij willen nemen, cioor den appel aan een van belae toe te kennen; zelfs al zouik er iets mee kunnen winnen, (wat bij wijlen Paris het geval was), het ware on begonnen werk. Maar met de algemeene huldiging heb ik ten volle ingestemd. De fragmenten uit de operette „de Neef uituitDinges", met muziek van Ed. Künnecke, die vóór de pauze werden uitgg- voerd gaven ons muziek die zeer aardige gedeelten bevat, gedeelten die op een ver wantschap met Léo Délibes wijzen; daar nevens ook wat weeë walsen en een vrij leelijke ouverture Vaxx dc hoofdpersonen op het tooneel wist Jules Moes als gewoon lijk door stem en zangkunst *e boeien; mevr. Betty v. d. Bosch—Schmidt heeft een echte operettesiem. De uit de Faustultvoeringexx bekende dansex-es Elsa Dankmever danste met haar ensemble het ballet uit „Faust". Het exxsemble toonde daarbij goed samen spel. Heel beschaafd klonken de liedjes door mevr. Antoinette van Dijk gezongen; de heele zaal stemde met de refreinen in. Op het tooneel van het Concertgebouw. De heer Vogt stelt de 6 leiders van de A.V.R.O aan het publiek voor. In hotel RoyaL Na afloop van het concert vereenlgdexx do Avro-staf, eenige leden van het eere-comité (onder wie Wethouder Mr. M. Slingenberg) exx van het dageiijksch exx gewestelijk be- stuxir zich met het huldigings-coinitê aan een avondnxaaltijd in Hotel Royal. Hier heerschte eeix zeer gezellige geest en werd menig hartelijk woord gesproken. De heer Tjebbo Franken (die tafelpresi dent was) huldigde de Avro; Mr. Süixgen- berg (niet spxekexxde namens het gemeexx- tebestuur) maakte zich tot tolk van de vele Haarlemmers die dagelijks gexxieten van wat de Avro biedt; de heer Vogt wljddo waax-deerexxde woorden aan de stad Haar lem exx de heer Hulstijn, lid van het gewes telijk bestuur, aan mevr. Vogt, die niet aan wezig kon zijn. De heer vaxx Ellinckhuyzen overhandigde mevr. Ant. vaxx Dijk met een hartelijk woord de opbrengst van den vlag getjes-verkoop. De heer Boon huldigde het dageiijksch bestuur van het comité, de col lectanten, den heer Chr. de Vos en Nico Treep en zijn orkest. Baron Tindal prees den buitengewonen ijver van het huldi gingscomité en mevrouw Ant. van Dijk, die een hartelijk slotwoord sprak, bracht daar bij dank aan de Haarlemsche pers voor haar nxedewex-king. Nog eenigen tijd bleef men gezellig bijeen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. alleen Schagchelstraat 7 Enorme prijsverlaging Amati van 20.— voor 13.75. Stx-adivarius van 35.— voor 24.75. Philips van 27.50 voor 21.95. Telefunken van 67.50 voor 47.50. Varta-accu's 6.10. Philips-radiolanxpen 3.79. Prima plaatstxoomiampen 2,50. GEMENGD NIEUWS NOG GEEN GROOTE COALITIE. Onder voorzitterschap van den Duitschen rijkskanselier hebben besprekingen plaats ge had tusschen de partijleiders over de vor ming der groote coalitie, welke conferentie echter geen resultaat heeft gehad. Ditmaal namen ook vertegexxwoox-digers van het Cen trum aan de besprekingen deel. De rijkskanselier legde den vertegenwoor diger der vijf fracties in hoofdzaak de vol gende voorstellexx vcor: 1. De partijen, die de regeering willen steunen, gaan onmiddellijk een coalitie-ver band aan. 2. Daarna moet onverwijld een overeen komst tot stand komen over de begrooting en de dekking daarvan, waarbij den partijen ver-gaande vrijheid wordt gegevexx, vooral ten aanzien van de belastingontwerpen. 3. Er wordt een politieke commissie inge steld ter bespreking van de algemeene poli tieke kwesties, welke zoo noodig op voorstel van dén rijkskanselier bijeenkomt. 4. Er wordt een commissie voor de flnan- cieele politiek benoemd, v/elke de belasting kwesties zal behandelen en onmiddellijk haar werk begint. 25 MENSCHEN' VERHONGERD- Donderdag gelukte het zoo meldt da Telegraaf door te dringen in het dorp Zav^je bij Karlstadt, dat ten gevolge van de geweldige hoeVeelheden sneeuw, die de laat ste maand gevallen zijn, al dien tijd volko men van de buitenwereld was afgesneden. Het dorp bood een verschnkkelijken aan blik. De bewoners hadden alle voorradige levensmiddelen verbruikt en lagen zwak en uitgeput in hun bedden; 25 personen waren reeds verhongerd Van Karlstadt is onmid dellijk een expeditie met levensmiddelen naar Zavaje onderweg gegaan, om de over levenden nog te redden. Door het warme weer is het ijs der Save met groote snelheid in beweging gekomen. In de nabijheid van Aeram is een dijk ge broken, zoodat de golven met geweldige ijs massa's op een dorp neerstortten, en de be woners op de daken hun toevlucht moesten zoeken. Zij riepen wanhopig om hulp, doch het was onmogelijk hun bijstand te bieden. Thans zullen militairen pogingen in v.e.k stellen hen te bereiken. 11000 MIJNWERKERS ONTSLAGEN. Uit Sydney wordt ons geseind: Op een conferentie van mijnwerkersver- eenigingen zijn alle voorstellen verworpen welke een loonsverlaging meebrengen. Door de opzeggingen worden rechtstreeks 11.000 mijnwerkers getroffen. "Tl ,.rp '%TWIiOT!'»1uwm'Iwii inw" utr iBdronDiimus m f-Bff juhm[roSsmmr iwte.-wtejSKÏnrst j^Xnimjjamiinmii ikamiR» «saa^raeiiüitoiltlfeimÏOTn rait güWjjffewUs» fMpVKMimsait- fflffiwa- j 'vHLv •'-< - ■!- ttssjp rai»^. f>j.rwar j •lij :#|V üêiMKö ffiodciX':-...E- ■pf 'j Tïafc.0.: T seivrnsmi jï' mnvai» V' I-W, De fraaie oorkonde, door den heer G. A. Luitingh, alhier, gecalligrafeerd en lipmcns de Haarlemsche Luistervinken belangeloos aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11