TWEEDE KAMER. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. INGEZONDEN. HANDELSBLAD SCHEEPVAARTBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 6 MAART 1929 Wachtkamer le perron station Haarlem. Een motorspuit voor het industrieterrein aan het Noorder- Buiten Spaarne. Gewenscht voortdurende openstel ling telefoonkantoren te Beverwijk en te Zandvoort. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Onderscheidene ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Bij een adres van de Kamer van Koop handel Le Tilburg aangaande handelspolitiek in Engeland, doet de heer Hooij een voorstel om dit punt aan te houden en te stellen in handen van de commissie voor den Butten- landschen handel. Het is noodig dat de handelspolitiek nog eens bezien wordt. Naar aanleiding van een opmerking van den Voorzitter die inhoudt dat het adres van de Kamer te Tilburg geldt een artikel, waarmede dit district niet heeft te maken, trekt de heer Hocij zijn voorstel in. Te ge legener tijd zal spr. dan de zaak van de handelspolitiek aanhangig zien te maken. Bij een adres van de Kamer van Koop handel te Tilburg aangaande een verlaging der spoorwegreizigerstarieven. doet de heer v. d. Burg een voorstel om aan dat adres een van adhaesie te zenden. De Voorzlttter oordeelt dat onnoodig 't geen de eene Kamer doet behoeft de andere nog eens niet te doen, zegt spr Daarna wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt op voorstel van het Bureau der Kamer te stellen in handen der Com missie voor Verkeer en Vervoer een adres van het bestuur der Breestraatvereeniging te Beverwijk enz. inzake den tunnel;? bij den overgang Scheybeek. Verder wordt besloten aan te houden tot dat het gewijzigd wetsontwerp, bekend is eenige ingekomen stukken terzake het ont werp van wet tot regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten. Spoorwegverbinding Zandvoort. In verband met de verschillende verzoeken die het Bureau der Kamer uit Zandvoort be reikten om aan te dringen op betere spoor wegverbinding naar- en van Zandvoort, ves tigde het Bureau der Kamer de aandacht op de verslagen van de vergaderingen van de Commissie voor Algemeene Zaken uit den Spoorwegraad en de Dienstregelingscommissie verleden jaar gehouden. Na dat dienaangaande eenige mededeelin- gen gedaan zijn, doet het Bureau opmerken, dat, daar uit deze verslagen blijkt dat de hoop op electrificatie van de lijn Haarlem— Zandvoort geenszins behoeft te worden opge geven en dat de dienstregelingscommissie het verzoek betreffende de doorgaande treinen uit Duitschland naar Zandvoort heeft ge stuurd, van oordeel is, dat voorloopig terzake een afwachtende houding kan worden aan genomen. Verder werd nog medegedeeld dat naar aanleiding van een verzoek der Kamer tot de Directie der Ned. Spoorwegen voor de reizigers die gebruik maken van het le per ron van het. station te Haarlem een goe.d in gerichte wachtkamer beschikbaar is gesteld. Op voorstel van het Bureau der Kamer wordt besloten ten bate van een boekhoud - cursus te ï.Tmuinen voor eenmaal te ver- leenen een bedrag aan subsidie groot f 100 Motorspuit industrieterrein Noorder Buitenspaarne. Aan de orde is de goedkeuring van ver schillende conceptbrieven van het Bureau der Kamer. Vooreerst een aan B. en W. van Haarlem terzake van den toestand aan de Friesche Varkensmarkt. Daarin wordt de vraag ge steld of de voorgenomen Deplanting geen afbreuk kan doen aan de beschikbare los plaats en stapelplaats. Opgemerkt wordt dat het in het belang van handel en industrie is, dat geen opslagplaats verloren gaat. Ten tweede een aan B. en W. van Haarlem terzake van de aanschaffing van een motor spuit voor het industrieterrein aan het Noor der Buiten Spaarne. Ten derde een aan B. en W. van Beverwijk terzake van de voortdurende openstelling van het telefoonkantoor. In dien brief spreekt de Kamer de overtuiging uit, dat B. en W. het met haar eens zullen zijn, dat voortdurende openstelling van het telefoonkantoor voor een gemeente als Beverwijk noodig is en wordt er op aan gedrongen de noodige maatregelen daartoe te nemen. Tenslotte een aan den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie ter zake wijziging van het telefoonnet te Zand voort. Daarin wordt aangedrongen op voort durende openstelling van het telefoonkan toor. Al deze adressen worden goedgekeurd. Bij de Rondvraag vraagt de heer van den Burg of het Bureau der Kamer aan B. en W. van Haar lem een verzoek kan richten voor het ijken der gewichten enz. voortaan een lokaal in het centrum der gemeente aan te wijzen. Dit maal was het lokaal er een gelegen in de Gen. Cronjéstraat, hetgeen voor velen be zwaarlijk was. De Voorzitter zegt toe dat het Bureau der Kamer inlichtingen inwinnen zal en dan handelen in den geest van het verzoek door den heer van den Burg gedaan. De heer Van Liemt zegt dat overal geklaagd wordt over de afschaffing van het controlestempél der bestellers. Er is reeds verzocht aan den Directeur-Generaal der P. T. T. het weder in te voeren. Er wordt thans in eenige steden een proef genomen. Herhaal delijk komen abuizen voor. Spr. verzoekt bij voorkomende abuizen en indien blijkt dat poststukken verkeerd be zorgd worden daarvan mededeeling te doen aan den Directeur van het Postkantoor en verder van de klacht kennis te geven aan het Bureau der Kamer. De heer Hooij merkt op dat een wet ter zake van vereenvoudiging der procedure tot gerechtelijke invordering van kleine vorde ringen in werking is getreden. Dat is een zaak voor den handel van veel belang. Kan de Kamer niet eens iemand laten optreden ter nadere toelichting vafi deze aangelegen heden? De Voorzitter antwoordt dat het ge dane verzoek in het Bureau der Kamer zal behandeld worden. Daarna gaat de Kamer over in een zitting met gesloten deuren. IJSBREKEN OP NOORD EN MERWEDE. OOK HET MERWEDEKANAAL WORDT OPEN GEMAAKT. De ijsbrekers Hoogendorp, IJsbreker I en Spaarne, die Maandag de Noord bij Dor drecht hebben open gemaakt, hebben ook de zeehaven en het Wantij gebroken, waar na zij nog de zijkanten van de Oude Maas van ijs hebben bevrijd, dit voor namelijk ten behalve van de aan den Zwijndrechtschen oever gelegen fabrieken. Tegen 12 uur Dinsdagochtend zijn de Bel gië en de Spaarne het breekwerk in de be neden-Merwede begonnen. De sleepboot Dag- mar is ln dienst genomen om het vrijko mende ijs klein te maken. Toch zullen de veren, die tot het breken in de Merwede be gon, nog gewoon functionneerden, het zwaar te verantwoorden krijgen; er wordt op ge rekend, dat het zware afkomende ijs de veer- directie zal noodzaken, den dienst stop te zetten. Dan gaat voor Zwijndrecht het pas- sagiersverkeer weer over de spoorbrug, aldus de N. R. C. Met het breken van het ijs in het Merwede kanaal is Dinsdag onder leiding van den Am- sterdamschen havenmeester v. d. Poll weer begonnen. Gezien het groote belang van een spoedige heropening van de vaart naar Utrecht, Vreeswijk, Rotterdam en het Zui den des lands, heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam be sloten, de aan het werk verbonden kosten voor haar rekening te nemen. HET GEBEURDE IN DE STRAFGEVANGENIS TE SCHEVENINGEN Naar aanleiding van de vragen in het voor loopig verslag van de Eerste Kamer over het gebeurde in de Scheveningsche strafgevan genis antwoordt de minister van Justitie: Reeds in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer en dus vóór de openbare behandeling van de straf zaak tegen den gevangenbewaarder bij de bijzondere strafgevangenis te Schevcningen, heeft de minister doen blijken, dat de toe stand in die gevangenis naar zijn oordeel niet bevredigend kon worden geacht. Intus- schen aanvaarde men wat daaromtrent door gevangenen of ontslagen gevangenen ter te rechtzitting is verklaard niet zonder groote reserve. Zoo wordt met name de bewering, dat de directeur zou getracht hebben met beloften of geld invloed op sommige getui gen uit te oefenen, door dezen te eenenmale ontkend. Ook wanneer men echter de zaken tot de juiste proporties terugbrengt, blijven de toe standen In de genoemde gevangenis verbe tering eischen. Zooals in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede is vermeld is de ondergeteckende daarmede reeds sinds de opzienbarende ontvluchtingen in Augustus jl. doende gewocst. Het leidend personeel is tijdelijk versterkt en bereids zijn verschillende maatregelen genomen ter weg neming van de geconstateerde tekortkomin gen. Tot afsluiting is de aangelegenheid nog niet gekomen, doch de ondergeteekende zal daartoe niet overgaan, dan nadat hij de over tuiging heeft, dat de toestand als gezond is te beschouwen. ZWAAR VERGIFT OP EEN AMSTERDAMSCHE SCHOOL. VERSCHILLENDE LEERLINGEN HADDEN FLESCHJES MEEGENOMEN. Door een jongen werd Dinsdagavond bij de Heerengracht bij de Oude Leliestraat te Amsterdam een lang smal doosje gevonden, dat door hem aan een agent van politie ter hand werd gesteld. Deze nam het mee naar het bureau. Het bleek te bevatten een viertal zeer kleine fleschjes van een kubieke centi meter grootte, die door doktoren worden ge bruikt voor het vullen van injectiespuitjes. De inhoud van deze fleschjes was zeer zwaar vergift van verschillende soort. Bij onderzoek is gebleken, dat vermoedelijk door leerlingen van de Kleermakersschool on de Heerengracht 119 een pak met doosjes is gevonden. Althans bij een aantal leerlingen waren deze fleschjes in handen gezien. Er werden nog 27 gevulde doosjes in een pak op deze school teruggevonden. Verondersteld mag worden, dat er door leerlingen een aan tal van deze doosjes of fleschjes mee naar huis is genomen. Het gevaar was dus zeker niet denkbeeldig dat er geproefd zou worden of dat de inhoud ervan in aanraking zou komen met de han den der bezitters, wat doodelijke gevolgen zou hebben. Maar evenzeer was de politie machteloos om in den avond deze fleschjes met hun zeer gevaarlijken inhoud te achter halen. Om echter zoo veel mogelijk het ge vaar te beperken is per radio gewezen op den gevaarlijken inhoud der fleschjes. DE HEER ABR. STAALMAN TREEDT UIT DEN VRIJHEIDSBOND Het Tweede-Kamerlid de heer Abr. Staal man heeft volgens de Tel. aan het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Vrij heidsbond een brief geschroven, waarin hij zegt: en „Het is thans voor mij niet langer twij felachtig, dat de Liberale Staatspartij, de Vrijheidsbond, niet meer de belangen van alle groepen der bevolking naar behooren kan behartigen. De zeer belangrijke finan cieele steun, dien de partij van een kleine groep kapitaalkrachtige personen ontvangt, heeft te grooten invloed op den gang van zaken in de partij gekregen. Het is ook hieraan te wijten, dat ik voor een nieuweling in de politiek moest wijken. Door dezen hier gesignaleerde» invloed komen de belangen van andere bevolkingsgroepen te zeer in hel gedrang, dan dat ik mij verantwoord kan achten langer lid uwer partij te zijn. Ik ver zoek u derhalve mij als lid van de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond, te schrap pen.", Voor den inhui.l dczei ruo'iek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. VOOR EEN NIEUW FORUM Over het geheel is de Nederlandsche Pers verre van gelukkig geweest in de behande ling van het incident waartoe de Utrecht- sche onthulling aanleiding zoude geven. Van slechts een groot blad is bekend dat het weigerde zich te bedienen van gestolen stuk ken en hoewel sedert is gebleken dat ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken de aanstaande onthulling bericht werd en dit hoffelijkerwijs de gelegenheid benutte om de Belgische Regeering in te lichten, valt niet te ontkennen dat allereerst tegenover onze naaste Zuidelijke buren onbillijk is gehan deld. De burgemeester van Antwerpen de heer Van Cauwelaert had dan ook het volste recht zich te beklagen zooals dit geschiedde in het onderhoud door uw redacteur ge vraagd en weergegeven. Inderdaad kan men niet anders dan van lichtzinnigheid spreken En waar in dit geval van oorlogsgevaar geen sprake kan zijn is het te meer een raadsel hoe door zoovele redacties kon worden over zien dat het buitenland op de hoogte van het onverkwikkelijke geharrewar over de Schelde en verdere verbindingswegen plus de campagne Borms deze onthulling, waarin geen enkel nobel motief valt te ontdekken, niet anders dan ongunstig voor Nederland kan uitleggen. De h.h. Dr. de Visser en de Vos. v. Steen wijk, de houding van den heer Snoeck Henke- mans als hoofdredacteur van de Nederlan der afkeurende, gewaagden daarbij van een forum waarvoor de Utrechtsche onthullers zich verdienstelijk zouden hebben gemaakt, zonder te bedenken dat voor het oude forum der Romeinen d.w.z. de publieke meening, waarvan volksmenners met de schandelijk ste middelen misbruik zouden maken, door den Volkenbond een nieuw forum in de plaats is getreden, een forum dat allereerst vraagt naar goede trouw: En die juist ont brak hier waar het een gestolen document betreft, daargelaten de vraag in hoeverre deze voor sensatie bestemde stukken werden vervalscht, zoodat in dit geval zeer zeker het moderne forum de Utrechtsche heeren zou de hebben afgewezen. De droppelsgewijze toediening spreekt bovendien in hun nadeel. Dat degenen in België, die voor een goede verstandhouding met Nederland ijveren, zich bijzonder gegriefd zouden gevoelen, laat zich begrijpen. Ernstiger is het voor Nederlan ders die er hun bestaan vinden. Men moet zelf in het buitenland hebben verkeerd om te beseffen hoe onaangenaam ieder voorval, dat de natie in wier midden men verkeert prikkelt, terugwerkt. Waar de Belgische kroonprins en zijne jeugdige gemalin in Ned. Indië vertoeven en voor de reis daarheen ge bruik maakten van een Nederlandsch stoom schip kon dan ook moeilijk een ongelukkiger oogenblik zijn gekozen. Gesteld eens dat men gebruik had gemaakt van de gelegen heid om het ingesloten Antwerpen met onze krachtigste ijsbrekers te hulp te komen, hoe zoude daardoor de toenadering, die beide landen zoozeer behoeven, zijn gediend. En welk gering offer zoude dit hebben geëischt. Het laat geen twijfel of aan zetloon en al het onnutte papier is hier te lande meer uitge geven dan de krachtigste hulp op de Schelde zoude hebben gevraagd. Maar al bestaat er een Volkenbond, de ideëele opvatting van 't samenleven der Volken laat helaas nog veel te wenschen over. Het wordt hier te lande te veel uit het oog verloren dat in den oorlog over ons grond gebied geweldig is gesmokkeld en door tal van personen schandelijk is verdiend. Dat ons dit als natie wordt aangewreven en nog jaren zal worden verweten willen de meeste Nederlandsche bladen helaas niet verstaan. Men blijft ons bekladden met de aantijging dat ons land vx'eemde troepen doorliet en waar zich nu de gelegenheid bood om te toonen dat wij Nederlanders nooit lichtvaardig beschuldigen, daar haalt een overhaaste Pers helaas met beide handen het fatale document binnen. Aanstonds zal wel blijken dat Nederland in Genève een en ander heeft goed te maken, onze Minister van Buitenlandsche Zaken is althans in een zeer netelig parket gebracht, want wat te zeggen van het mondstuk eener natie dat om het hardst roep „ontken zoo ge kunt" om dan tegenover de stelligste ont kenning toch de aanklacht vol te houden. Zoo iets strijdt met het internationaal fat soen en moet ieder Nederlander meer ver ontrusten dan welk buitenlandsch complot ook. KAMERLINGH ONNES. 5 Maart. De stemplicht.motie verworpen. £)e hygiëne op de schepen naar Indië. De Postbegrooting. Wat zyn 's ministers plannen met de telefoontarieven? CENTRALE NED. AMBTENAAR SBOND. De afdeeling Haarlem en Bloemendaal van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond houdt een feestavond op Zaterdag 9 Maart in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan. Mede werking verleenen de heer Frits Bouwmeester voordracht, mej. Jo Tabernal, Piano en de Haarl. Algemeene Muziekclub. Het hoofdbestuurslid de heer N. Vijlbrief zal de feestrede uitspreken. HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK Aan de aandeelhoudersvergadering der Haarlemsche Hypotheekbank op 15 Maart zal worden voorgesteld over het afgeloopen jaar een dividend uit te keeren van 30 pet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prysverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 Heel rustig was de aanvang der vergade ring. Men zou gaan stemmen over de stem plicht-motie van de heeren Kersten en Zandt in het vooruitzicht van een zekere ver werping. De stemming had een gemakkelijk ver loop. De motie viel met 4030 stemmen. Vóór: de a.r.-groep, de s.-d. fractie en de beide voorstellers. Een ruime reeks van hamerstukken bovenal conclusies deed alle ministers achter de regeeringstafel aanwezig zijn. Daar in niets bijzonders. Totna de stemming een krachtige ha merslag des voorzitters aandacht vroeg voor den minister-president tot het afleggen van een regeeringsverklaring. Ieder begreep t: dat stond in het verband met de bekende Utrechtsche publicatie. Doodsche stilte dus, die voortduurde tot de minister zijn rede welke onze lezers elders in dit nummer vinden afgedrukt had be ëindigd onder applaus van niet alle Kamer leden. Voor de behandeling van de reeks hamer stukken was geen aandacht zonder eenige discussie, ook zonder stemming werden zij alle doorgehamerd. Deze hamerstukken be troffen zooals steeds naturalisaties, supple- toire begrootingen, en vooral conclusies. Voorts een aantal onteigeningen, waarvan alleen de onteigening, noodig voor de ver betering en den aanleg van een weg Bui tenhuizenVrouwenverdriet Westzaan Zaandijk, onder de gemeenten Assendelft, Westzaan en Zaandijk voor onze lezers be lang heeft. De interpellatie van mevr. De Vries-Bruins over de hygiënische en medische verzorging aan boord van schepen, n.a.v. het gebeurde op „de Insulinde" had al evenmin weinig aandacht. Wel verliep de interpellatie tot genoegen van de interpellante, want een door haar ingediende motie trok zij na het weder woord van Dr. Slotemaker de Bruine weer in. In de interpellatie mengde zich vanuit de Kamer alleen de mede-medicus van de in terpellante, Dr. Vos. Mevr. de Vries-Bruins stelde de volgende vragen lo. Op welke wijze kan worden bevorderd, dat goed bijgehouden ziekte-geschiedenissen (voornamelijk van ziektegevallen van ver dacht besmetteli.iken aard), betrekking heb bende op bemanning en passagiers van Nederlandsche schepen op de groote vaart, geregeld ter kennis worden gebracht van daarvoor aan te wijzen medische ambtenaren, of zoo noodig aan een commissie bestaande uit één of meer doktoren, als vertegenwoor digers der Scheei" vaartmaatschappij en en een ambtenaar-medicus? 2o. Welke maatregelen kunnen worden ge nomen om te voox-komen dat personen die gevaar opleveren voor infectieziekten, aan boord van scheper, worden toegelaten, hetzij als lid van de bemanning, hetzij als passa gier? 3o. Zijn de voorschriften aangaande: a. geneeskundige behandeling, b. in voorraad hebben van toezicht op ge neesmiddelen, c. het inrichten van en het toezicht op hospitalen of ziektehutten, op schepen van de groote vaart voldoende te achten? 4o. Welke vex'beteringen kunnen worden aangebracht in ventilatie, watervoorziening en voeding (samenstelling en bereiding van het voedsel, zoowel als het bewaren der voe dingsartikelen) 5o. Is de Regesring bex'eid een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben, te on derzoeken, of, en zoo ja„ welke maatx-egelen kunnen worden genomen, in het belang van de gezondheid van passagiex-s en manschap pen van Nederlandsche schepen op de groote vaart? De minister van Arbeid antwoordde, dat ook de x-egeering groote waarde hecht aan op schepen goed-bijgehouden ziektegeschie denissen. Een meer afdoende regeling, dan thans in pr act ijk blijkt te zijn, aldus 's ministers mededeeling zal bereikt wor den, wanneer werkelijkheid is, wat hij zeide in voorbereiding te zijn, n.l. een instantie, die in overleg met de scheepvaartmaatschap pijen, de aanwezige gegevens der schepen meer systematisch zal verzamelen en bewer ken. Het weren van personen, die gevaar opleve ren van besmetting zal, t.a.v. het scheeps- personeel systematisch worden opgezet, zoo wel in Amsterdam en Rotterdam, alwaar in overleg met de gemeentelijke geneeskundige Diensten maatregelen getroffen worden, door de directies der Scheepvaartmaatschappijen. Een soortgelijke algemeene regeling voor passagiers is in overweging. T.a.v. van de geneesmiddelen en de geneeskundige behan deling aan boord van schepen bestaan in de Schepenwet reeds voorschriften. In het al gemeen is uitbreiding dezer voorschriften nog niet noodzakelijk gebleken. Echter opnieuw kwamen er belangrijke mededeelingen zullen in verband met een ontworpen Emi- grantenwet wijzigingen in de Schepenwet worden aangebracht, die nadere voorschrif ten betreffende de Landverhuizers zullen bevatten. Bovendien zal er een nadere pre ciseering worden bekend gemaakt van de thans geldende voorschriften in de wet op de artsenij-bereidkunde. De scheepvaartinspectie zal nauwkeurig toezicht blqven houden op de ventilatie, de watervoorziening en de voeding op zeesche pen. Een commissie als in de vijfde vraag van mevrouw de VriesBruins bedoeld, wilde de minister niet instellen. We begrijpen volko men, dat mevrouw De Vries-Bruins na deze mededeeling met een motie kwam, waarin zij de instelling eener commissie vroeg. Deze motie werd echter weer spoedig ingetrokken, toen de minister mededeelde, dat de in den aanvang van zijn antwoord genoemde in stantie (dat woord hebben we extra onder streept) eigenlijk is, wat de interpellante bedoelde. Het woord „instantie" had de minister gebezigd, omdat daaronder twee commissies worden begrepen, de eene, waar in de scheepvaartinspectie de leiding heeft, de andere, waarin de inspectie der volksge zondheid den boventoon voert. Dr. Vos maakte nog enkele opmerkingen, waarin hij zeide. dat men zijn vexwachtin- gexi niet al te hoog moest spannen, wijl geen regeering afdoende waarborgen bieden kon. Want aan boord van schepen is nu eenmaal niet alles te brengen wat noodig is voor een behoorlijk ziekte-onderzoek. Aldaar geen bacteriologische laboratoria b.v.! Bovendien tfilde hij niet doen vergeten, dat besmette lijke ziekten a.b. van schepen nu niet zoo heel dikwijls voorkomen hij wees op het geringe gebruik van de Amsterdamsche quarantaine-inrichtingen. Wat er op de In sulinde gebeurde was een toevallig hoog opgevoerde ziekte-toestand. De Postbegrooting bracht als elke be- grootingsbehandeling weinig groote din gen. De heeren v. d. Heuvel, van Voorst tot Voorst, Ebels, Kortenhorst en Knottenbelt hebben naar 's ministers voornemens ge vraagd met betrekking tot de telefoon-tarie ven. Men had geruchten gehoord over een gesprekkentarief en dat nu juist was 't, waarvoor de Kamer bevreesd was. De heer Kortenhorst merkte op, dat de telefoon niet iets is als electriciteit of gas, maar vooral een maatschappelijke functie vervult. Daarom moest gepoogd worden de telefoon een zoo ruim mogelijke klandizie toe te bedeelen. Wat met een gesprekken tarief precies wordt tegengewerkt. Vooral voor den middenstand zag de heer Korten horst daarin een bezwaar. De bedoeling fs meer geld uit de telefoon te halen aldus de heer v. d. Heuvel. Maar dat is heelemaal niet noodig, betoogde hij. En ook hij drong aan op behoud van het abonnementenstelsel. Zouden sommige groo te lichamen te veel gesprekken voeren, dan ziet de heer Kortenhorst een oplossing in het nopen dezer lichamen tot" het nemen van dubbele lijnen. De heer v. d. Heuvel zag een oplossing in het systeem van klasse-gesprek- ken, zooals Haarlem dat kent. Hoe meer ge telefoneerd wordt, hoe meer het tarief daalt. De heer Ebels wilde 's ministers aandacht nog eens vestigen op de streeknetten, maar alle sprekers hielden den minister het ideaal voor van Zweden, waar vrijwel iedere boere- hoeve een telefoon bezit. De tariefspolitlek van heden doet dat ideaal niet benaderen, maar wat van 's ministers voornemen ver luidt, benadex-t het in het geheel niet. De heeren v. d. Heuvel en Bakker drongen voorts aan op meer Zondagsrust, de heer Oud pleitte voor de positie der kantoorhou ders, de heer Schaper wenschte een bezor ging der poststukken in de eerste post, vroe ger dan b.v. in Voorschoten het geval is en de heer Knottenbelt wenschte aangeteeken- de stukken thuis bezorgd te zi'en. De heer Oud betoogde nog, dat bij het be zorgen van huis tot huis van ongeadresseer de stukken, de minister geen onderscheid moet maken naar politiek karakter, omdat deze stukken verschillende menschen onaan genaam moeten zijn. Maar, zei de heer Oud, in de streken van de veeteelt is men buiten gewoon ontstemd, wanneer daar reclame voor „Blue Band" wordt in de bus gestopt. Hij wenschte dus den minister te zien beslissen öf geen bezorging van ongeadresseerde post stukken, maar dan ook van geen enkel stuk, öf wel bezorging' van die stukken, maar dan ook van alle. Morgen gaat de Tweede Kamer door met de Postbegrooting. 's Avonds kwam de Eerste Kamer bijeen. Slechts regeling van werkzaamheden. De heer Mendels kreeg een voorstel aan genomen om bij de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting geen Indi sche opmerkingen te maken. Dit kan plaats •hebben, wanneer te samen de Indische be grooting en het wetsontwerp betr. de meer derheid' in den Volksraad zullen besproken worden. INTIMUS, Alphacca 3 Maart 17 u. 8 m., 90 mijl Z.-Oo* van Land's End, Rotterdam naar Monte-< video. Alpherat 2 Maart van Montevideo, Buenos Aires naar Rotterdam. Amstelland 2 Maart van Cfc. Vincent, B. Aires naar Amsterdam. Aagtekerk 5 Maart te Antwerpen, Rotter dam naar Sydney, Breda 3 Maart van Cristobal naar Curasao. Bovenkerk 5 Maart van Antwerpen naar Rotterdam, Blitar passeerde 4 Maart 24 u. Point de Galle, New-York near Batavia. Chr. Huygens passeerde 4 Maart Ouessant, Buenos Ayres naar Amsterdam. Crijnssen 4 Maart 10 u. 9 m. 240 mijl Zuid van Valentia, Amsterdam naar Barbados. Djambi 5 Maart te Batavia van Rotterdam. Drechtdijk 3 Maart te San Francisco, Pa cifickust naar Rotterdam. Enggano 5 Maart te Batavia van Am sterdam. Eemdijk 4 Maart van St. Thomas, Antwer pen naar de Pacifickust. Gaasterdijk 4 Maart te San Francisco v. Antwerpen. Gorontalo 5 Maart van Tjilatjap van Soe- rabaya. Grijpskerk 4 Maart te Dar es Salaam, Beira naar Rotterdam. Grotius 5 Maart van Cuxhaven naar Am sterdam. Heemskerk 4 Maart te Lourenco Marques van Amsterdam. Isleworth 4 Maart van Kilindini, Beira n. Rotterdam. Kota Inten 5 Maart van Belawan, Batavia naar Rotterdam. Kota Radja passeerde 4 Maart 22 u. Oues sant, Batavia naar Rotterdam. Krakatau 4 Maart van Genua, Batavia n. Amsterdam. Karimoen 5 Maart van Suez, New-ork n. Java. Klipfontein 4 Maart van Genua naar Mar seille. Beira naar Rotterdam. Kilstrooxn 2 Maart van Dakar, Amsterdam xiaar West-Afx'ika. Mampawa passeerde 4 Maart Lissabon, Amsterdam naar Batavia. Melampus passeerde 4 Maart Perim, Li- vex-pool naar Makassar. Medan passeerde 5 Maart Kaap del Armi, Batavia naar Rotterdam. Moena passeerde 3 Maart Gibraltar, Bata via naar Amsterdam. Meerkerk passeerde 5 Maart Gibraltar, Rotterdam naar Calcutta. Medea 3 Maart te New-York van West- Indië. Meliskerk passeerde 4 Maar Dungeness, Beh-a naar Rotterdam. Nebraska 4 Maart van Londen, Rotterdam naar Pacifickust. Orania 4 Maart 14 u. te Lissabon, Amster dam naar Buenos Aires. Orestes 4 Maart 15 u. te Havre van West- Indië, vertrok 23 u. naar Duinkerken.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10