„De Kindervriendbestaat 25 jaar DATUMSTUKJES 36e Jaargang No. 14021 .Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestd?"erT Donderdag 7 Maart 1929 HAARLEM S DAGBLAD P1RECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4. raet Geïllusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3.57!4. Franco per post door Nederland f 3.87J4. Losse nummers 0.06. GeTll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57franco per post. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen; Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.® Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1-5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame. /0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 10.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensd. en Zaterd.) 1—4 regels 0.25, elke regel meer ƒ0.10, uitsL a contant Voor de kinderen in het Leidsche kwartier. Het bestuur va» „De Kindervriend". Van links naar rechst: P. ran Til, H. J. Spoor (penningmees. ter); J. de Vries, H. Veiling* (eere-voorzitter), G. de Vries, (voorzitter); Dijkstra, Christiaan en xnej. Christiaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DONDERDAG 7 MAART Stadsschouwburg: „De Getemde Feeks", 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Volksuniversi teit, lezing H. Bloem over Zuid-Afrika, 8 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat 26: Bij zondere Heiligingsdienst o, 1. v. Stafkapitein F. J. Buiterman, 8 uur. Cinema Palace: „De Hel van Rio". 8 uur. Luxor Theater: „De drie Weezen"; „Chi cago na Middernacht", 8 uur. Rembrandt Theater: „Vorstenkind"; Too- neel: Los Fernandos. 79. 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „De Bloedbruiloft' „De Paardendief". 8 uur. VRIJDAG 8 MAART Schouwburg Jansweg: Vijfde abonne mentsvoorstelling „De Legende van een Leven", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Gem. Orgelconcert. Ro sa Spier, harp, George Robert, orgel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Noord-Hollandsche Expl. Mij. Bosch en Vaartstraat 28: Jaarl. Alg. verg. v. aandeel houders, 2 uur. Holl. Voorschotbank, Kruisweg 70: Alg. verg. v. aandeelhouders, 3.30 uur. Haarlem, 7 Maart. Het Symbool. Weer heeft een van de vrouwelijke leden van het Lagerhuis gezondigd tegen de adat van „de Moeder der Parlementen". De Vrouw is nu eenmaal minder conservatief dan de Man aangelegd, en vindt de oude tradities en gebruiken, die hij aan zijn openbare in stellingen heeft verbonden en ten allen tijde wil handhaven, vrij belachelijk. Soms zijn ze dat misschien ook wel eens. Maar in dit geval had de schuldige miss Ellen Wilkinson, het toch heelemaal bij het verkeerde eind. Zij had zich namelijk veroorloofd om in een ar tikel in een weekblad schampere opmerkin gen te maken aan het adres van den plaats- vervangenden „Speaker", in diens qualiteit van voorzitter van het Huis. En omdat de adat ten strengste verbiedt om ooit den ge- ringsten twijfel te uiten aangaande de onpar tijdigheid van den voorzitter, diende een an der lid een motie van afkeuring aangaande dit artikel in. Miss Wilkinson was daarop ge noodzaakt om in de openbare zitting haar excuses aan het Huis aan te bieden, dat daarmee genoegen nam. Later werd verklaard, dat men er alleen genoegen mee had genomen omdat het een vrouw gold. Vroeger, toen het Huis alleen mannelijke af gevaardigden bezat, is wel eens een lid voor den duur van een heele zittingsperiode ge schorst, als straf voor ditzelfde vergrijp. Ook in ons parlement wordt de onpartij digheid van den voorzitter als feit aan vaard. En dit is een goede en schoone tradi tie, want zij omhult het hooge ambt met een aureool, waarvan niemand sterker de beteekenis voelt dan de bekleeder van het ambt zelf. Men kiest er alleen menschen voor die groot vertrouwen genieten, wier ka raktereigenschappen naast hun verstandelij ke begaafdheden, buitengewoon hoog worden aangeslagen. Zij zelf voelen het dus als een groote eer om tot die functie te worden ge roepen. Zij voelen tevens, ofschoon zij men schen zijn zooals anderen, en ook hun zwak heden hebben, en ook wel eens in de ver leiding komen om partijdig op te treden, dat een zware verantwoordelijkheid op hun schouders is gelegd. Zij naderen vol eerbied het Ambt. Het is voor allen, maar vopr hen in de eerste plaats, veel meer dan een nuch tere instelling met een titel. Het is een in den loop der eeuwen opgebouwde traditie, een symbool van integriteit. Door hun eer bied daarvoor overwinnen zij hun momenten van zwakheid. Het Ambt verheft hen, door zijn onzichtbare, ongeschreven, ongedefi nieerde waardigheid en nobelen trots, tot de karaktervastheid die van hen gevergd wordt in hun uitoefening van het voorzitterschap. Daarom mag dit monument der onpartij digheid nimmer beleedigd worden. Daarom wordt het beschermd door „privileges". Het is iets van de Waarheid, die in het openbare leven erkend wordt. En er wordt zoo weinig waarheid erkend, dat het weinige inderdaad een bijzondere en nauwlettende bescherming yerdient. Er zijn meer nationale instellingen, meer nationale symbolen die zulk een erkenning in dezelfde of in wat minder mate genieten. De Volkenbond daarentegen mist haar to taal. De Volkenbond is. eigenlijk voor ieder een, niets meer dan een nuchtere instelling met een titel. Hij heeft geen tradities, niet omdat hij te jong is, maar omdat er in de tien jaren van zijn bestaan niet aan is ge bouwd. Hij is tot dusver niet anders geweest dan een vergadering van min of meer handig redeneerende, betoogende en vooral phrasee- rende diplomaten. Een openbare vergadering met een achtergrond van stiekeme onder onsjes. Mijn vorige artikel besloot ik met: Alleen internationale eerlijkheid kan internationaal .wantrouwen wegnemen. Niets anders. pe eenige kans yoor den Volkenbond is om Het woord is aan Daniël Stern (comtesse d'Agoult) De vrouw kent den man beter dan de man de vrouro. Aangezien de liefde bij alle volke ren de voornaamste, om niet te zeggen de eenige aangelegenheid is geweest van het zwakke geslacht, behoeft het niet te verwon deren dat dit al zijn scherpzinnigheid daar aan ten koste heeft gelegd, en ook die won derbare gave van waarneming, welke de vrouw eigen is. een traditie van eerlijkheid op te bouwen, om alles wat naar. militaire verdragen en geheime overeenkomsten zweemt te onder zoeken, aan het licht te brengen, te looche nen. Om te streven naar de onpartijdigheid die een parlementsvoorzitter, al is hij zelf altijd lid van een politieke partij, weet toe te passen en te handhaven. Om een Symbool te worden van hooge integriteit Als de ware voorstanders vsn den Volken bond die er óók wel te Genève zijn zich dat hooge ideaal niet gaan stellen, en niet afzien van hun zwakke pogingen om er met eindeloos gemarchandeer en mooie woorden te komen, en zioh daarmee tevreden te stellendan kunnen zij het even goed opgeven. Dan zullen zij nimmer hun doel bereiken. Dit is een tijd, zegt men, zonder Idealen in het maatschappelijk leven. Dat is niet waar. Laat het u niet wijs maken. De idealen zijn er wel, in ons aller besef. Als men er maar den langen, zwaren strijd voor wilde aanbinden! R. P. LEVE SIAM! (De regeering vraagt om goed keuring van een verdrag tus- schen Nederland en Siam tot be slechting van geschillen door rechtspraak en verzoening). Nu heeft toch de regeering, Een grootsch besluit genomen, Nu kan ons volk gerust zijn, Het is er van gekomen; Nooit hoeft ons dapper leger, Met Siam meer te vechten, Wij zullen de geschillen, Naar recht met zoen beslechten; Doen wij dan, hoor ik vragen, Met Siam groote zaken, Wat hebben wij tenslotte, Nou met dat land te maken; Ah, dat zijn de belangen, Van wederzijdsche klanten, Wij leveren jenever, Zij, witte olifanten; Dus Siam heeft nu voortaan, Niets meer van ons te vreezen, Wij duchten geen bedreiging Meer van de Siameezen; Een heerlijke gedachte, Een nationale streeling, Zoo nauw verknocht te wezen, Als 'n Siameesche tweeling. P. GASUS. DE RIJN KOMT LOS. DE IJSDAM BIJ HARDINXVELD OPGERUIMD. Woensdagmiddag tegen half drie heeft te Emmerik het ijsdek in den Rijn zich over ruim een kilometer in beweging gezet, ten gevolge waarvan verscheidene schepen van hun ligplaatsen werden gerukt. Eén schip werd zelfs met lading en al op den wal gezet. Vele boomen, waar de schepen aan gemeerd lagen, knapten eenvoudig af. De verschuiving duurde slechts een kwartier. De ijsgang te Emmerik is oorzaak, dat en kele booten langs de kaden door het op stuwende ijs zijn vernield. Er heeft zich een incident voorgedaan, omdat schippers, ondanks het verbod van den burgemeester, kabels wilden vastmaken aan den fraaien boom, die het „Denkmal" voor de gevallen krijgers overschaduwt. De burge meester heeft politietroepen moeten laten aanrukken om te verhinderen dat de schip pers aan dien boom meerden Prachtig werk van de „Siberië". Gisterenmiddag zijn de ijsbrekers „Siberië" en „Christiaan Bruning", bijgestaan door de kleinere ijsbrekers „Spaarne" en „IJsel", er in geslaagd den ijsdani nabij Hardinxveld op te ruimen. De „Siberië" en de „Christiaan Bru ning" namen den ijsdam voor hun rekening, lerwijl de „Spaarne" en de „IJsel" de losko mende ijsvelden in stukken braken, meldt de TeL Eerstgenoemde twee booten verrichten prach tig werk, vooral de „Siberië", die soms 300 a 400 meter achtereen door het ijs liep en door haar groote bestuurbaarheid en korte draaien het ijs loswrong. De ijsbrekers worden thans te Gorcum verwacht. De schippers, die met hun sleepen in de Voorhaven van de Linge liggen, zullen zich naar Rotterdam laten sleepen, daar zij zich bij kruiend ijs in de Voorhaven nog niet veilig achten, hoewel het gevaar, nu de ijs- dam weggebroken is, aanmerkelijk is ver minderd. Het tankschip „Naflha" in de Voor haven, waarover velen zich ongerust maken, is door de goede zorgen van den Rijkshaven meester zoodanig door de daar liggende schepen beveiligd, dat ook voor dit schip het gevaar aanzienlijk verminderd la, Dit jaar is het 25 jaar geleden dat eenige bewoners van het Leidsche kwartier bij el kaar kwamen om tot oprichting te komen van een St. Nicolaas-vereeniging voor de kinderen woonachtig in genoemd kwartier. Dat dit niet zoo gemakkelijk ging onder vonden de pioniers al dadelijk, want er moest begonnen worden met geld bij elkaar te krijgen en dat was wel een der zwaarste punten, maar moedig werd de zaak voortgezet eh met resultaat. Zoo werd dan in 1904 opgericht de Sint Nicolaasvereeniging „Kindervreugd" Leld- schekwartier. Dus de vereenjging was er, maar daar was men niet meer klaar. Nu werd alles in het werk gesteld om zoo veel mogelijk leden te krijgen, dat was wederom een zwaar werk, want dat viel niet mee om aan alle huizen aan te bellen en te vragen of de be woner er iets voer voelde lid van deze pas opgerichte vereeniging te worden; heel wat hebben deze menschen moeten hooren, want er waren bewoners bij die dachten dat de oprichters er financieel voordeel uit wilden slaan. Maar toch kwamen de noodige gelden bij elkaar om in 1905 het eerste St. Nicolaas- feest te kunnen vieren met ongeveer 150 kin deren. Dit feest slaagde schitterend. Elk jaar ging het ledental vooruit tot aan de 300 kinderen. Gedurende de oorlogsjaren was het moeilijk de jaarlijksche feesten te laten doorgaan, maar dank zij de medewer king der diverse autoriteiten kon er elk jaar GEMEENTELIJK ORGEL CONCERT. ROSA SPIER. Vrijdag 8 Maart a.s. geeft de heer George Robert, stadsorganist, het laatste gemeente lijk orgelconcert in de groote Gemeentelijke Concertzaal, met medewerking van de har piste mevrouw Rosa Spier. Het programma laten wij hier volgen: 1. Choralvorspiele, Joh. Bhahras. a. Kerzlich tut mich verlangen. b. O Welt, ïch muss dich lassen. Orgel. 2a. Variations pastorales sur un vieux Noël, M. S. Rosseau. b. Phoebé se mirant dans l'eau, Ch. Scharrès Harp. 3. Choral I, César Franck. Orgel. 4a. Alpine Sketch, b. A Song from the East, Cyril! Scott. Orgel. 5. Schubert-fantasie, H. Trnecek. Harp. 6. Variations de Concert J. Bonnet. Orgel, nog St. Nicolaasfeest gevierd worden met de kinderen. In 1924 werd het 20-jarig bestaan der vereeniging gevierd, dit is op schitterende wijze geslaagd, op dit feest werd de heer Vellinga benoemd als eerevoorzitter der ver eeniging. Deze had 20 jaar voor de vereeni ging als voorzitter op de bres gestaan en al zijn vrijen tijd voor de kinderen beschikbaar gesteld. In 1926 kwam er een merkbare verslap ping in de gelederen zoo zelfs dat er ge praat werd over opheffing der vereeniging. Dit was heelemaal niet naar den zin van den heer Vellinga. Deze was zoo gelukkig er weer wat nieuw bloed in te pompen, er kwa men namelijk eenige nieuwe bestuursleden bij, zoodat er een geheele wijziging in het bestuur kwam. Er werd flink gewerkt, avond aan avond ging net bestuur op zoogenaamd huisbezoek, en gelukkig, de vereeniging ging weer aanzienlijk vooruit. Het nieuwe bestuur durfde er zelfs een zomerfeest bij in te lasschet. hetwelk voor het eerst in 1928 werd toegepast, dit jaar ging het bestuur met alle kinderen een dag naar Artis, zij die 's avonds de kinderen hebben terug zien komen, behoefden niet te vragen of deze dag geslaagd was. En zoo werkt het bestuur maar door, altijd alles en belangeloos voor de kinderen. Bin nenkort houdt de vereeniging weer haar al- gemeene vergadering, deze zal geheel besteed worden aan het maken van plannen tot het vieren van dit 25-jarig bestaan. HET TRAMVERKEER TE HAARLEM. BELANGRIJK HOOGERE OPBRENGST. Toen de statistiek betreffende het vervoer met de N. Z. H. T. M. over Januari verscheen hebben wij reeds geconstateerd, dat na 31 December de reorganisatie van het tramnet, bestaande uit de opheffing van de Ceintuurbaan, de instelling van de nieuwe lijn StationLeidschevaart en het verkrijg baar stellen van overstapjes het tramver keer belangrijk toegenomen is. Ook in Februari. De opbrengst van de tramlijnen te Haar lem was in Februari 1929: f 68.990 tegen f 61.441 in Februari 1928, hoewel die maand toen nog een dag meer telde. De opbrengst per KM. per dag van de tramlijnen te Haarlem was f 119.26 tegen slechts f 95.19 op de lijnen Scheveningen Leiden—Katwijk—Noordwijk en de stadslij- nen te Leiden. De opbrengst van de lijn Amsterdam— Zandvoort was deze maand f 89.313 tegen f 101.141 in Februari 1928. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. NOG VEEL ROODVONK EN DIPHTHERITIS. Blijkens de opgaven in de Staatscourant zijn te Haarlem in de week van 24 Februari tot en met 2 Maart voorgekomen 8 gevallen van roodvonk (waarvan 3 gevallen in één gezin), 5 gevallen van diphtheritis en 1 ge val van meningitis cerebrospinalis epidemica. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van rood vonk. Te Heemstede 2 gevallen van roodvonk. Te Velsen 2 gevallen van roodvonk en 3 ge vallen van diphtheritis (alle drie in één ge zin). Te Beverwijk 1 geval van roodvonk. HET UTRECHTSCH DAGBLAD EN DE REGEERING. WAAROM GAF DE REGEERING GEEN WENK? (Zie ook elders in dit nummer). t In het Ochtendblad van het Utr. Dagblad van heden een hoofdartikel over de Regee- ringsverklaring, waaraan wij het volgende ontleenen. Op de verklaring van de Regeering, aldus het U. D., komen wij nader terug. Zij roept verschillende vragen op, die moeten gesteld worden. Dit zal in alle rust, met alle nauw- keurigheid geschieden. Na er de aandacht op gevestigd te heb ben dat de Regeering erkent reeds weken vóór de publicatie in het bezit te zijn ge weest van een afschrift van het document, dat haar bovendien in orlginali was ver toond en aanstonds een deskundig onder zoek naar de echtheid te hebben gelast, vindt het U. D. het „zeer opvallend, dat de Regee ring in haar verklaring met geen enkel woord te kennen geeft; dat hare deskundi gen het document valsch hebben geoor deeld, noch dat zij in haar oordeel van dat harer deskundigen afweek". Tenslotte deelt de Regeering thans voor het eerst, als nieuw feit mede, dat de Minis ter-President en de Minister van Buiten® landsche Zaken de publicatie in hooge mat© betreurden, en dat zij van die publicatie „een schadelijke werking" verwachtte. De Regeering, aldus het U. D. heeft niets gedaan om die schadelijke werking te voor komen, terwijl zij toch contact met de pers had kunnen zoeken door de bijzondere pers- afdeellng van het Ministerie van Buiten- iandsche Zaken. Een wenk aan het U. D.. die toch gemakkelijk te geyen ware geweest, is uitgebleven. De overtuiging der Regeering dat g*en in grijpen van haar publicatie had kunnen voorkomen steunde op niets. Had de Regeering een wenk gegeven, „hoe ontzaglijk sterk zou zij thans tegenover Europa en tegenover het Nederlandsche volk staan, indien zij kon aantoonen, onze hoofd redactie tegen de schade der publicatie te hebben gewaarschuwd. Die waarschuwing zou hare zedelijke verantwoordelijkheid heb ben gedekt, en zou ons vonnis geweest zijn", aldus het U. D„ dat tenslotte de meening uitspreekt dat de publicatie géén schadelijke, maar zuiverende gevolgen heeft gehad. DE STAND DER ONDERHANDE LINGEN. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Eerste Kamer is het volgende ontleend aangaande de onderhan delingen over een Nederlandsch-Belgisch verdrag. De bezwaren van algemeenen aard, door verschillende leden geopperd tegen de ge heimzinnigheid waarin zijn departement zich steeds zou hullen kan de minister naar hij uitvoerig betoogt. niet als gegrond erkennen. Men bedenke o.m. dat een regee ring die met een andere regeering bespre kingen voert, naar goed gebruik niet vrij Is, om, vooral vóór deze beëindigd zijn, dien aangaande openbaar te maken wat haar goeddunkt. Wat meer in het bijzonder den stand van i&ï de onderhandelingen met België betreft, wordt medegedeeld: Gelijk is bekend gemaakt, zijn in October j.L voorloopige besprekingen gevoerd tus- schen door de Nederlandsche en de Belgische regeering aangewezen deskundigen betref fende de verbinding te water tusschen Ant werpen en den Rijn, het punt waaromtrent naar het oordeel der regeering te Brussel overeenstemming moest worden verkregen, alvorens tot eigenlijke onderhandelingen kan worden overgegaan. In denzolfden tijd heeft de Nederlandsche regeering aan de Belgische regeering doen weten, welke op lossing eerstgenoemde meende te kunnen geven aan een aantal van Belgische zijde ge uite desiderata, indien van Belgischen kant eenige Nederlandsche wenschen werden in gewilligd. De bedoeling zat daarbij voor, aan de regeling, die de regeering tusschen de bei de landen tot stand wenscht te zien komen, een zoodanig wederkeerig karakter te geven als mogelijk is met het oog op de werke lijke beteekenis der prestaties, die over ea weer gedaan kunnen worden. De Kamer zal het billijken indien de mi nister zich in dit stadium onthoudt van een overzicht van bijzonderheden. Een Belgisch memorandum. Op 14 Januari 1929 heeft daarop de Bel gische regeering een memorandum aange boden. Dat die regeering in de gegeven om standigheden haar positie niet wenscht prijs te geven zal geredelijk worden verstaan en het behoeft dan ook geen bijzondere teleur stelling te wekken dat zij voor de Neder landsche rechten en zienswijzen, met name op het gebied van de waterverbinding tus schen Antwerpen en Den Rijn niet die waar deering toont, die de Nederlandsche regee ring, gegeven den door haar getoonden goe den wil, had gehoopt te zullen ontmoeten. Bij de overweging van de verschillende punten, van het Belgische memorandum blijft de regeering, rekening houdende met den Internationalen toestand, ten volle be reid mede te werken tot de herziening der verdragen van 1839, maar van haar ia Liet te verwachten dat zij daarbij zonde*

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1