HAARLEM'SDAGBLAD "buitenlandsch overzicht JASPAR LEGT EEN VERKURING AF, DIE ECHTER NIET STRAFBAAR IS REVOLUTIE IN MEXICO. GEMENGD NIEUWS HANDELSBLAD GRATIS TEMPELIERSSTRAAT 32 LETTEREN EN KUNST VRIJDAG 8 MAART 1929 VIERDE BLAD Een grove vervalsching." Nog eens spionnage en contra- spionnage. Galles en Portes Gil. Bijzondere correspondentie). T BELANGRIJKSTE NIEUWS Jaspai' heeft in de Belgische Kamer mede gedeeld onder anderen: „Wij hebben over leg gepleegd met de ministers van Justitie en landsverdediging, naar aanleiding waar van de zaak (de publicaties van het U. D Vrijdag j.l. voor instructie aan de rechter lijke autoriteiten werd overgedragen. Een bevel tot aanhouding werd uitgevaardigd te gen Prank-Heine, die daarop in hechtenis werd genomen. Hij werd in het bezit gevon den van een valschen pas. Bij zijn verhoor bleek, dat hij in dienst stond van een spion- nage-centrum van een naburig land. Hij had zich in verbinding gesteld met agenten van den generalen staf van het Bel gische leger. Na de vervaardiging van het valsche document stelde hij zich met Ward Hermans in verbinding, die een exemolaar verkreeg om dit in Nederland te gebruiken. De rechter van instructie heeft een aantal agenten van den Belgischen veiligheidsdienst verhoord, die verklaarden, het document te hebben gekend en erin te hebben toege stemd, dat het werd gebruikt. Minister Jaspar las vervolgens het rapport van den rechter-commissaris voor, waarin nogmaals geconstateerd wordt dat de publi catie absoluut valsch is, en vervaardigd werd door „Frank-Heine en door hem alleen". Jaspar's verklaring munt al even zeer uit door een wonderlijke tegenstrijdigheid. In één zin staat: „Men heeft hier met een grove vervalsching te deen". Vlak daarboven luidt het: „De 'falsificatie vormt geen strafbaar feit.". Volgens de N.R.C. zeide Jaspar verder: Trots de hier bedoelde verklaring en de rede, waarmede ik hem geluk wensch, door den heer Camiel Huysmans te Amsterdam uïgesproken, ging men voort in zekere krin gen en zekere buitenlandsche bladen te be weren. dat het document, waarvan sprake is, wel degelijk een uitdrukking van waarheid zou zijn. Het is van groot belang, dat onze ma gistratuur nu op haar beurt na aandachtig onderzoek deze verklaring heeft afgelegd en aan het gewicht van de reeds afgelegde ver klaringen nog deze woorden toevoegt. Minister-president Jaspar zegt verder, dat de regeering eveneens geheel vreemd is aan deze zaak. De justitie heeft echter geconsta teerd, dat de agenten van den inlichtingen dienst het valsche stuk hebben gekend en er in toegestemd hebben, dat het in omloop kwam. Dit is ongetwijfeld een fout. Zij heb ben een overdreven ijver aan den dag ge légd om 'ouitenlandsche spionnagediensten schaakmat te zetten. De regeering, samen met den chef van den generalen staf, opende een administratief onderzoek, met het gevolg dat de chef van voornoemden dienst ont heven werd uit zijn ambt, wegens gemis aan waakzaamheid bij de vervulling van een onder zijn gezag staanden specialen dienst. Tevens zullen maatregelen worden getroffen tegen zekere agenten, clie het valsche stuk hebben gekend en erin toegestemd hebben, dat er gebruik van werd gemaakt. Er zullen ook maatregelen worden getroffen om herhaling van dergelijke feiten tevoorkomen. Interruptie Merlot (soc.-dem.) Schaf den militairen veiligheidsdienst af, dan verdwij nen meteen ook de misbruiken. 'Uitroepen: zeer. juist, op de socialistische banken) Jaspar, zijn rede voortzettend, zeide nog, dat België wel verplicnt is zich tegen de buiten- landsche spionuage te verdedigen. De premier eindigde zijn rede met de ver zekering', dat de eenige wil van België is: vrede met de naburige landen! De heeren Vandevijvere '"Katholiek), Devèze i.LiberaJe partij) en Mafchièu (Socialist.) ver-; klaarden allen, dat rij met de verklaring va.n minister Jaspar tevreden waren. Desondanks zal Matliieu Dinsdag 29 dezer een interpellatie tot de regeering richten over de kwestie van een buitenlandschen spionnagedienst in België. De heer Bruneö (Soc.) heeft daarna een motie ingediend, waarin verklaard wordt, dat de Kamer zicb accoord verklaart met de re- geeringsve.rklaring. Deze moth, werd met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Zoo oppervlakkig gezien, gaat deze zaak dus op rolletjes. Wie begrijpt echter iets van de houding tegenover Frank-Heine, temeer daar, volgens' de Tel„ een instructie geopend zal worden tegen Ward Hermans, die aanvankelijk voor den. te goeder trouw zijnden idealist door ging? Enfin, hieronder kunt u lezen dat de do cumenten vervalscher zijn vrijlating met bra voure en onder het genot van champagne gevierd heeft! Van meer belang is het overigens dat 3oor deze affaire de spionnage en de eontoa- spiqnna.ge op de voor haar allerongunstigste wijze weer eens in de openbaarheid is ge sleurd. OOk in België is de weerzin en de walging tegen dez* bedrijven duidelijk ge demonstreerd. Doch wat. schiet men op, met een antwoord als dat van Jaspar: „Men moet zich tegen buitenlandsche spionnage verde digen!" F. A. Frank blijft „humoristisch" Een medewerker van de „XX-ième Siècle" die Frauk-HeLne in gezelschap van zijn twee vrienden eveneens ontmoette, verhaalt, hoe de vervalscher zonder ophouden aan het praten was na zijn invrijheidstelling, in één of ander café. „Men zal alles weten! Men heeft mij gearresteerd. Een vergissing, ver oorzaakt door mijn typiste, die schrok, toen Zij de kranten las. Maar wat een klucht! Indien ik Zondag op vrije voeten was geble ven. zou ik mijn onschuld hebben bewe zen Ik bezat alles daartoe. Er zijn maar een paar dagen verloren. Vandaag, zonder verdere formaliteiten hebben de rechter van instructie en de procureur-generaal mij in vrijheid lateii stellen Ge hadt moeten zien welke verbaasde gezichten al die heeren zetten. ïk moet er nog om lachen!" En de falsaris barstte in een schaterlach uit. zon der ophouden de meest onwaarschijnlijke geschiedenissen vertellend, die hij misschien we! tot een feuilleton zal verwerken. Op de vraag wat hij zou doen. antwoordde hij, dat hij een lange reis zal ondernemen. De „XX-ième Siccle" geeft uiting aan haar groote spijt dat in België deugdelijke weiten ontbreken, om misdrijven, zooals door Frank-Heine bedreven, naar behooren te straffen. Of hij onder ondergeschikte ambtenaren bij Belgische diensten al dan niet medeplichtigen heeft géhad of dat hij al dan niet gehandeld heeft onder den in vloed van buitenlaudsche agenten, vast blijft in elk geval staan, dat hij met vervalschte dooumenten een gevaarlijke geprikkeldheid tusschen Nederland en België heeft weten te verwekken. Zulk een feit diende onver biddelijk te worden gestraft en niemand zal hebben vermoed, dat België's wetboek van strafrecht zulke leemten zou hebban. Ten slotte zegt het blad, dat, indien Frank- Heine in officieele diensttakken medeplich tigen blijkt te hebben gehad, er voorbeeldige straffen dienen te vallen. In het parlement zal, naar het blad laat doorschemeren, de vrijlating van den vervalscher nog ter spra ke worden .gebracht. Wij meenen te weten, zegt- verder de Tele graaf, dat het in de bedoeling van den pre mier Jaspar ligt, om hedennamiddag in de Belgische Kamer een verklaring inzake de valsche documenten af te leggen. De pre mier zou het rapport van den rechter-com missaris aan de Kamer voorleggen. Uit dit rapport zou blijken, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat agenten van den Belgischen militairen veiligheidsdienst de falsificaties hebben vergemakkelijkt en voorts, dat behal ve met Frank-Heine ook contact heeft be staan tusschen agenten van genoemden dienst en Duitsche spionnage-ageuten. Een gestrenge saneering wordt in uitzicht ge steld. Inmiddels heeft Frank-Heine getracht aan een aantal Belgische bladen interviews te verkoopen. Daarmee is hij echter naar het schijnt, uitsluitend bij de „Soir" geslaagd. Wat de kwestie van het briefpapier met het hoofd van het Belgische ministerie van Landsverdediging en de stempels betreft, dit moet Frank-Heine volgens liet Parijsche „Journal" van een ambtenaar der Belgische veiligheidspolitie hebben verkregen, wien hij daartegenover een belangrijk document be loofde dat op de nationale veiligheid van België betrekking zou hebben. Adatsji en de minderheden GENEVE, 7 Maart (V.D.) In de middag zitting heeft de Japansche rapporteur Adatsji het door hem uitgewerkte ontwerp inzake de verdere behandeling van het min derhedenvraagstuk aan den Raad voorgelegd. Het omvat de 5 volgende punten: 1. de Raad drage aan deu huidigen rap porteur, Adatsji, op om voor de Juni-zitting verslag uit te brengen van de door Duitsch- ldnd en Canada ingediende voorstellen, waar bij rekening moet worden gehouden met de verschillende standpunten van andere Raads leden. 2. de Raad verzoekt aan de vertegenwoor digers van Engeland en Spanje den rappor teur hierbij medewerking te verleenen. 3. deze commissie van drie .heeft het recht van alle zijden informaties in te win nen, mits het secretariaat vóór 15 April hier van op de hoogte zij. 4. de Raad. die zich als een speciale com missie vormde, zal een proef-onderzoek van het rapport houden, waartoe hij voor de Juni- zitting nog bijeenkomen zal. 5. het secretariaat van den Volkenbond zal aan alle leden van den Bond alsmede aan alle staten, welke minderheden-verdragen hebben gesloten, de genomen besluiten mede- deelen. Nadat deze voorstellen van Adatsji zonder discussie waren aangenomen, keurde de Raad nog goed een rapport over de kosten van een naar het Verre Oosten uit te zenden com missie, ter bestudeering van den toestand in de opium-fabricage. Von Seeckt roert zich. De oud-chef van de riiksweer. generaal v. Seeckt. die sinds zijn pensionneeriug zich nogal roert' en in het geheel niet meer be antwoordt aan zijn vroegeren bijnaam van zwijgende sfinx, beeft thans weer te Ko ningsbergen het woord gevoerd over de po sitie van de Duitsche weermacht en de Duitsche buitenlandsche politiek, schrijft het Hbld. Volgens hem beteekenen de permanente militaire beperkende bepalingen van het vredesverdrag teen vrijwilligersleger van 100.000 man zonder zware artillerie, tanks enz.' een groot er druk dan de bezetting van het. Rijnland- Het leger, zoo verklaarde ge neraal v. Seeckt opnieuw, behoeft geen ab solute tegenstander te zijn van bewapenings beoerking. maar het komt veeleer aan op een evenwichtstoestand in de bewapeningen der verschillende landen. Het doel van de buitenlandsche politiek van Duitschland moet zijn, aldus concludeer de de generaal, toestemming tot de vorming van een leger, hetwelk in overeenstemming is met de grootte en de beteekenis van het Duitsche volk en dat in staat is het land te verdedigen. Aman Oellah's kansen. Naar de ..Daily Telegraph" meldt, is de pe- ritie van Anvin Oe'lah verbeterd, ten gevol ge van het feil, crit belangrijke Afghaansche stammen zijn partij bebbeu gekozen. Ook de kroonpretendent AH Achmed Khan heeft zich bij Aman Ocllah aangesloten. De Engelsche luchtvaart begrooting. LONDEN. 7 Maart. (V.D.) In zijn in- leiding op de luchtvaartbegrooting, welke 16 millioen bedraagt, zeide de minister voor de Luchtvaart heden in het Lagerhuis o.a. het volgende: Er zijn in deze begrooting vier voorname punten. Ten eerste zal aan bet eind van het iaar de luchtmacht gebracht zijn van 75 op 82 eskaders. Ten tweede zou binnen enkele weken de geregelde luchtverbinding met Indië beginnen, terwijl hij hoopte, dat hij binnen enkele maanden in staat zou zijn de noodige maatregelen te treffen voor een andere groote luchtlijn in het Empire, n.l. van Londen naar Kaapstad. Ten derde zijn definitieve maat regelen genomen voor vooruitgang in de tech nische ontwikkeling, o,a. op het gebied van de metalen constructie. Verder word groote aan dacht gewijd aan de groote veiligheids-uit vinding bekend onder den naam „slotted wing". Ten vierde werd een nieuw voorstel gedaan ten einde dc luchtvaart onder het volk aan te moedigen. Zoo sou het gemakkelijker gemaakt wor den voor jonge mannen en vrouwen om te leeren vliegen e.n zouden direct of indirect honderd nieuwe vliegvelden worden aange legd. Betreffende de luchtverdediging zeide Hoare, dat er nog 21 van de als minimum beschouwde 52 eskaders moesten worden ge vormd. Betreffende de luchtverbinding met Kaapstad zeide hij, dat de totstandbrenging hiervan met den besten wil en wanneer alle betrokken regeermgen medewerkten, niet bin nen 12 maanden kon geschieden, weshalve hiervoor maar een betrekkelijk geringe som was uitgetrokken. Aangaande de vliegmachi nes zelf zeide de minister nog, dat wanneer dit programma afgewerkt zou zijn, de ge- heele luchtmacht op 4 eskaders na voorzien zou zijn van het nieuwste type machine. Dictator Stalin ziet zich bedreigd. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het pre sidium van den Cemralen Raad der Unie van Sovjet-Republieken, aan het hool'd waarvan Kalinin staat, een nieuwe opposi- tioneele beweging tegen Stalin is ontstaaD. Een deel der leden van het presidium zou zich hebben aangesloten bij de groep Boe- eharin-Rykof en Stalin's politiek tegenover de boeren hebben veroordeeld. Men verlangt wijziging van Stalin's politiek of zijn aftre den als secretaris. De positie van Stalin is daardoor weer veel moeilijker geworden. Tot nog toe had het presidium zich van eiken politieken strijd onthouden. DE VERHOOGING VAN DEN- BENZINEPRIJS IN ENGELAND. De correspondent van het Hbld. meldt: De prijsverbooging van benzine zal heden in het Britsche kabinet behandeld worden en vandaag zal Churchill in het Lagerhuis een verklamg dienaangaande afleggen. De oppositie in automobielkringen groeit aan en Churchill zal een delegatie van 22 organisa ties uit automobielbedrijven ontvangen, die op verlichting zal aandringen, hetzij door verlaging der benzinebelasting, hetzij door verlaging der paardenkrachtenbelasting. Intusschèn hebben petroleummaatschap- pijen steun voor haar prijspolitiek gekregen van een nieuwen bondgenoot, ril. de Lon- densche Russian Oil Producte Limited, die in een communiqué de meening uitspreekt, dat de nieuwe verhoogde prijs billijk is en dat de lage Russische prijzen, die tot dusver heerschten, het publiek reeds groote voor- deeleu hebben bezorgd. De benzineprijs schijnt echter zooveel ontevredenheid te wekken, dat zelfs de conservatieve „Morning Post" het seusationeeLe bericht publiceert over een geheime organisatie voor benzine- distributie. die de prijzen kunstmatig zou omhoog schroeven. Blijkbaar moet do. Tory- regeering worden warm gemaakt, om kort voor de verkiezingen dc automobilisten niet tegen zich te stemmen. In Juni van bet vorige jaar is reeds door Churchill verklaard, dat de Britsche regee ring in de Anglo Persian Oil, waarbij zii is geïnteresseerd en die tot den „pricering" zou behooren. niet in de commercieele le.iding kan ingrijpen, behalve wanneer het geval zou voorkomen, waarbij de „country was being held for ransom in regard to its oil supplies". De ..Times", die hieraan herinnert, zegi dat parlementariërs van alle partijen nu willen weten or deze ranisoeneeririg thans bestaat of niet. Uit enkele brieven van particulieren aan couranten spreekt, een andere opvatting, te weten, dat de verhoogde benzineprijs niet veel hooger is dan in 1914 en dat dc agitatie schromelijk wordt overdreven. Onderwijl verzekert een Moskousch telegram met ver klaringen van Sokoluikoff, den voorzitter van het Russisch olie-syndicaat, dat. onder de nieuwe overeenkomst de import van sovjet-olieproducten in Engeland dubbel zoo groot zal kunnen zijn als in dq laatste paar jaren. EEN „PA" DIE EEN MA IS, Groote opschudding is te Londen veroor zaakt door de inhechtenisneming van ..ko lonel Barker", drager van de orde voor uit nemende diensten. De In-hechtenisneming geschiedde in verband met een beschuldi ging wegens bedricge.lijke bankbreuk, nadat het door ..kolonel Barker" gedreven restau rant mis was gegaan De „kolonel" had nu een baantje in het Regent Palace Hotel, waar hij de gasten ontving en terecht hielp, vertelt de N. R. Crt. Na de inhechtenisneming protesteerde de .„kolonel" toen men hem aan het gebruikelij ke geneeskundige onderzoek wilde onder werpen. Hij achtte dit een beleediging ..voor een man van zijn rang en stand". Ten slotte kwam „de kolonel" ervoor uit dat hij een vrouw was. „Hij" zou een weduwe zijn. wier man vijf, zes jaar geleden gestorven is en haar met een Jong kind achterliet. Toen ztj moeite bad om behoorlijk betaald werk te krijgen, moet zij besloten bebbeu zich voor man uit te geven. He.t. kind verkeprt in den waan dai de vrouw die zijn moeder is, zijn vader is. Terwijl een vreemde vrouw met. wie ..kolo nel Barker" samenwoonde, voor zijn moeder doorging. Ca lies. vermoedelijk buiten Mexico de be kendste van alle staatslieden van Zuid- Amerika. is in December van het vorig jaar vermoeid en ziek als president van Mexico afgetreden, welke functie hij gedurende vier jaar had bekleed. Of zijn lK-erschappij voor het land gelukkig is geweest, valt moeilijk vast te stellen. Calles kon zijn ambt alleen dank /ij dc Vereenigde Staten aanvaarden, want het is zeker, dat zonder het stellige partijkiezen van de Vereenigde Staten voor dc regeering-Obregon, wier candidaat Calles was de opstand van de la Iluerta zou hebben gezegevierd. Drie vierden van het leger en dc weinige oorlogsschepen, die Mexico bezit, stonden destijds aan d'- zijde van dpn vroe ger en president, genoraal de*la Huerta. Zijn overwinning scheen zeker, tot de Unie den invoer vau wapenen te zijnen gunste ver bood, hetgeen dc van de Vereenigde Staten uit van wapenen voorziene regeeringslroepen in staat stelde, den opstand meester te wor den, voor het mislukken waarvan doodge schoten generaals moesten boeten, terwijl de la Huerta zelf naar de Unie vluchtte, waar hij thans door het geven van gevangenis- onderwijs in Hollywood in zijn levensonder houd voorziet. Dat. alles verhinderde evenwel president Calles niet. een nationale, zelfs nationalisti sche politiek op touw te zetten, die zich in wezen tegen de Vereenigde Staten moést kee- reu en ze weldra tot zijn scherpste tegen standers maakte. „Mexico voor de Mexica nen" was van het begin af de leuze van de regeering Calles. Grondbezit en clie wilde men den vreemdelingen ontnemen en geven aan het Mexicaansc'ne volk. dat daardoor eerst werkelijk onafhankelijk zou wordpn. Uit soortgelijke overwegingen als de strijd tegen het vreemde, id het bijzonder het Noord-Amerikaanscho kapitaal sproot ook de strijd voort tegen de Katholieke kerk. Op religieus gebied leidde de politiek van Calles naai* men weet tot de breuk met Rome. dat Mexico onder interdict legde, zoo- dat thans nog in het land geen missen kun nen worden gelezen en geen openbare gods dienstige plechtigheden kunnen worden ge houden. Op politiek gebied daarentegen zag Calles zich. geïntimideerd door de overmacht van de Vereenigde Staten, tenslotte toch in hoofdzaak tot toegeven gedwongen. Vooral moest hij de rechten van de vreemde petro- leummaatschappijen erkennen. Het toegeven der Mexicanen in het con flict tegen de Vereenigde Staten kwam voor de regeering Calles ook in het binnenland vrijwel overeen met het afstand doen van haar programma, waarvan het doel een om vangrijke nationaliseering en socialiseering van de huishouding was. Dat werd natuur lijk onmogelijk op het oogenblik, waarop het kapitaal in het bijzonder het petroleumkapi- taal, dat. voor het grootste deel Noord-Ame- rikaansch is, aan de maatregelen van de re geering bleef onttrokken. Deze althans ge deeltelijke afwijking der regeering-Calles van haar soeialiseeringsprogramma. betee- kende in wezen een orienteering naar rechts van de binnenlandsehe politiek, die alleen zoolang Calles met zijn overheerschende autoriteit de macht in handen had. kon wor den gevoerd, zonder een krachtigere opposi tie in het land te ontketenen. Daar kwam verandering in. toen in de plaats van Calles de jeugdige Portes Gil aan het bewind kwam. Enkele dagen nadat hij zijn functie had aanvaard, verklaarde de „Crom", de machtige arbeidersbond, zich op instigatie van zijn leider, Morenes, tegen de regeering, die men verweet, de belangen van het Mexicaansche volk te verraden en aan het imperialisme van de Unie prijs te geven. Het optreden van Morenes heeft aanvanke lijk in het Sand weinig weerklank gevonden. Niet alleen werd het in de Kamers scheep vp-roordeeld. maar ook bij de vakbonden .'rif ontmoette het. tegenstand, die zoo ver ginc. dat groote groepen zich officieel vau den ..Crom" afscheidden. De meening scheen ui het land te overheerschen. dat de vrede, die alleen te handhaven scheer, met een buiten landsche politiek, die de Unie niet voor liet hoofd stoot, belangrijker was dan socialisti sche programma-eischen. Daarom scheen het. dat. de nieuwe presi dent niet veel gevaarlijken tegcustand had to duchten. Mar.r het is opnieuw gebleken, dat. de toekomst in Mexico nooit te overzien is en dat cr wel degelijk tegenstanders zvjn. die het hebben aangedurfd, openlijk en op breedo basis tot een offensief over te gaan Het scheen trouwens reeds aan twijfel oudev- hevig, of de regeeriug krachtig en betrouw baar genoeg was, om zich in het gebee'c land staande te houden. Wegen en spoor Ui- ne.n zijn nog lang niet voldoende tegen roof overvallen beschermd. Schier dagelijks wor den automobielen uitgeplunderd cn ook trei nen vallen herhaaldelijk, ofschoon zij in dc meeste streken alleen overdag en ook dan alleen onder krachtige militaire dekking rij den, aan overvallen ten offer. In vele. indien niet Lu alle Mexicaansche bondsstaten is de macht van de rebellengeneraals, ce.u be grip. waaronder men in Mexico alles ver staat, van rooverhoofdman tot gewezen pre sident. die met geweld van wapenen dc macht weer in handen tracht te krijgen den laatsten tijd weer zoo groot geworden, dat grondeigenaren en ondernemers genood zaakt waren, geregeld heffingen aan he.n te betalen. Zelfs de machtige petroleummaat- schappijen die de regeering tot toegevend heid zouden kunnen dwingen, schijnen rich niet aan deze heffingen te kunnen onttrek ken. Maar zelfs deze heffingen zijn niet in staat dc persoonlijke veiligheid to waarbor gen, gelijk de vele moorden bewijzen, waar van voortdurend melding wordt gemaaki. Het spreekt vanzelf, hoe ook de afloop van de tegenwoordige revolutie moge rijn. dat dc voortdurende onzekerheid, waarin men in Mexico leeft, noodlottig is voor het econo misch leven. Nog steeds wordt een groot del van de landgoederen piet bebouwd, omdat de eigenaren het. niet aandurven, het bedrijf te leiden, of omdat, zij bang zijn voor onteigenin gen, die maar al te vaak worden uitgevoerd, juist wanneer de oogst rijp is. Ook ziet men overal in het land fabrieken, die vroeger dc producten van den landbouw verwerkten, suikermolens en alcohoiraffiiraderijen of kleine ondernemingen, die voor de behoeften van de hacie.udas en de ranches, de groote en de kleine landgoederen, waren leverden, die echter thans alle stilstaan en tot verval ge raken. Verergerd wordt de economische toe stand nog door den sterken achteruitgang van de olleproduclie. waarvan vooral Tam- pico te lijden heeft, dat vroeger ten tijde van een gehucht in enkele jaren groeide tot een groote stad van meer dan 100.0UO inwo ners: thans echter reeds het grootste deel van baar beteekenis heeft verloren. Met de onzekerheid van zijn positie en dc ongunstige economische toestand moest Portes Gil ook nog den steeds voortdurenden strijd met de kerk van rijn voorganger Cal les overnemen, een strijd, waarvan het einde ook thans nog niet. te voorzien Ls. Hier zal uitsluitend een verzoening met Home de zoo noodige rust en orde kunnen te weeg brengen Sh. (Nadruk verboden). INGEZONDEN .IlóOEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Zij, die zich (ban- als k-\vartaal-abonn«; opgeven, ontvangen het Handehblad tot 1 APRIL fir;ok. Abonnement 1.90 per maand cn ƒ5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd mot 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op to geven bij bet Bijkantoor Handelsblad. (WF.N'Sl-VG'S Alg- Advert.-Bureau) TELEFOON 10200 door tooverkracht ieder lovend wezen als versteend blijft staan in de houding en stand waarin hei. zich in die seconde bevond. Dc heeren en dames, zelfs waar ze in de ultbun- ga dige actie van een modern danserspaar ge- fi geven zijn, hebben soms het onwezenlijke I van marionetten en er zijn wandelende lief- 3 aesparen, die van expressie zoo abstract zijn g dat ze bijna transparant van geesteloosheid worden. Het is dan de kleur en de mate- rieele schildering die ze redt voor onze be langstelling. Want daarin ligt Maks' kracht eerder dan in psychische typeering en een portret is daardoor voor hem voor alles een aanleiding tot mooie kleurstelling in klee ding cn accessoires terwijl de ziel een mas ker draagt en raadsel blijft. Daarom zijn de B portret tan van clown.- en besrhminktc ca- B ba retried en zoo ganschelijk van hem te aan- g vaarden, omdat, we daar het verzegelde. \<r |9 r.t ardeder gelaten als logisch aanvoelen je Maks ziet, schijnt het* alles koel-critisch aan }Si TENTOONSTELLING C. J. MAKS TE AMSTERDAM In een viertal zalen van bet Suasso- museum zijn deze maand eeu kleine zeventig schilderijen door C. J. Maks ten toon gesteld waardoor de figuur van dezen kunstenaar orus compleet voor oogen komt te staan on dan, gezien in den kring zijner tijdgeuooten iu de vaderlandsche kunst, in velerlei op zicht zeer interessant, blijkt. Maris, die veel in Parijs werkt en exposeert cn ook daar om de serieuze qualiteiteu vnn zijn arbeid we.rd opgemerkt. was indertijd leerling van Brei'.nor. misschien zelfs de eenige leerling van dien genialen artist. Ge zult in Maks' werk gemakkelijk nu en dan compositie- herinneringen aan den bewonderden meester vau het Prinseneiland herkennen, al is het geheele wezen van den jongere vair een gausch andere houding en van navolging geeu dc minste sprake. Zij bebben de iiei'de voor het paard ge meen en zooals Breitner voor eeuwig de ziel van bet Amsterdamschc tram- en sleepers- paard heeft geportretteerd zoo heeft Maks al zijn genegen belangstelling het circus- paard toegewend en is even fel in zijn obser vaties geworden waar het stand en houding van een beer-rijder betreft, als Breitner kon zijn wanneer hij het aantrekken der spieren vau een brouwerij-paard bij het oprijden van een Jordaan-brug waarnam Uit die circussfeer is Maks' voorliefde naar die der ..aanverwante" vakkon overgegaan; clowns en dansers vonden in hem een scherp beschouwer e*n eeu zeer bekwaam uitbeelder. Zoo is het ook ral&sohmn verklaarbaar dat bet. Jicht in het overgroote deel van zijn werken steeds aan een kimstmatige belich ting (van too nee] of zoeklicht,) doet denken en de expressie der figuren iets onwezenlijks bijblijft. Het is vaak dat wij bij Maks' werk aan dc vertelling van Hoffmann herinnerd worden, waarin op een gegeven moment doch ook wel zóó koel dat. zelfs dc kleurig» Hartiesdagkinders met. hun vlag (52) van zijn blik verstijven en star staan. Waar dat starre niet hcerscht geeft Moks meesterlijke dingen, en daartoe behoort veel van het laatste werk. Men denke daarbij aan de groote schilde rij met de danseres, de banjospelers en het geknield aanbiddertje. Prachtig ls het rood en wit In de jurk der dansende vrouw ver werkt., sterk tegen bet groen en bruin in de kleeding der banjolieden. Dc t.wpo vrouwen links üi dc compositie /tin ook een fijne kleurnoot, in het. geheel en van dc voorste dc Weeding magistraal geschilderd Dat. knie lende ventje is dan weer een echt. Maks-je, en ge zoudt in den schilder bijna een Euso- resk satyrist gaan vermoeden als hij er ook iu het overige de allures van had! Laten wij ten slotte op een aantal werken met mooie qualitoiten aandacht mogen ves tigen. zonder natuurlijk daarmee de andere te willen te kort doen. De bloemenmand (27! bewijst, dat Maks een prachtig-sterk stilleven kan schilderen. De clownsportretten (20-21-22) zijn uit muntend van typeering. Als bewegingsstudie in de eircuspaarden-dressuur is nr. 40 zeer geslaagd te noemen. Van een sterke peininrc genieten wij in het van vroeger bekende damesportret (67) in het Wecdje van de danseres op 70; en een charmante kant zit in de Wem-rijke nonchalance van den in brand staanden Fratellini <23) ook van vroe ger datum, maar aangenaam om weer te zien: de twee meisjes In grils (7). En als een hulde aan Breitner begroeten wij dan ter finale de beide liggende naaktfiguren (blank op blauw is vooral van een nobele royaliteit) en het kleine kittige werkje '58'. met de drie witte paardjes tegen het rood'' licht in den fond. Genoeg om te doen tien dat dit een aardige en belangrijke tentoon stelling Ls, dje «en Hollandsch artist van de thans in kracht zijnde generatie goed doet bennen. ■T H DE BOLS.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13