H. D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 8 MAART 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Uit het Fransch van ADRIEN YéLY. 'n Vriendendienst>p „vVaarom vraag Je Rose niet?" vroeg Mau rice Chantry aan Theophile Bénévent. „Ze is buitengewoon charmant". „Waarom? Weet ik het? Ik zou wel eens willen weten, of ze wat om me geeft". „Het beste inlichtingbureau op dit gebied zal de dame in quaestie zelve zijn. Jongen, als ik in jouw plaats was!" „Ik durf niet. Bovendien ben ik er bijna zeker van, dat haar oude heer me niet zet ten kan. Niets is erger dan een weduwnaar, bovendien gelukkig bezitter van een lieve huwbare dochter, wanneer hij iets tegen je heeft". „Het is een feit, dat Tourtelet nou juist niet een van de gemakkeUjksten is". „Als ik bij hem maar een wit voetje zou kunnen krijgen, dan zou ik de verovering van Rose wel durven voortzettenMau rice, zou jij me niet een handje willen hel pen?" „Ik?" „Ja. Ik ken Tourtelet heelemaal niet, ter wijl jij toch z'n vriend bent Je pokert heel dikwijls met hem, in dat kleine cafétje op het Place des Abbesses, je gaat vriendschap pelijk met hem om. Het zou heel gemakke lijk voor je zijn om zoo, zonder erg, eens het gesprek op mij te brengen. Je zou een loflied op me kunnen zingen en de uitwerking kun nen nagaan, die'een en ander op Toörtelet had. Werkelijk, je zou me een reuzendienst bewijzen!" „Ik wil het wel eens probeeren voor je", antwoordde Maurice. „Morgen tusschen vijf en zes zal ik naar de Place des Abbesses gaan. Maar bij voorbaat zeg ik je, dat alles zal afhangen van het humeur van Tourtelet. Als hij goed gemutst is, zal ik een gedicht over je afsteken, maar als hij onweert, kan ik misschien beter tot een volgenden keer wachten. Tot ziens, ouwe Jongen". „Dank je Maurice. Goede vrienden zijn rcldzaam." Toen Maurice Chantry zich den volgenden dag naar z'n café begaf, voelde hij zich de edelmoedigheid zelve. De Heldenkoorts steeg hem naar het hoofd. Want per slot van re kening was Rose een buitengewoon lief en charmant meisje. Weliswaar had hij er nooit aan gedacht, haar het hof te maken, omdat, •wetende dat Théophile óok van haar hield, hij zich altijd bescheiden op den achtergrond had gehouden. Daar was hij Maurice Chantry voor. Ieder ander zou Théophile Bénévent z'n eigen boon tjes hebben laten doppen. En het was dien dag als of een oud sprook je werkelijkheid werd, toen Maurice zich ging opofferen, teneinde de lieve Rose in de armen van z'n vriend te doen vallen. De op standing van Cyrano. Toen hij 't cafétje binnenkwam, werd hij luidruchtig begroet door Tourtelet, die in een buitengewoon goed humeur scheen te zijn. Geen wonder, hij won! Nooit was Tourtelet zoo goed in z'n humeur en menschli.evend, als wanneer hij geluk had in het spel. Er werd nooit grof gespeeld, maar een verlies van 2 fr. 75 was voor Tour telet al voldoende, om al wat leefde naar flen hel tc wenschen. En wanneer hij won, vond hij, dat in den hemel en op aarde alles ging, zooals het moest' gaan. Chantry zette zich tusschen de spelers en zocht een gelegenheid, om het gesprek op Théophile te brengen. Het was voor het wel slagen van z'n zending van groot belang, dat niepiand iets aan hem merkte. Tourtelet vooral mocht niets vermoeden, dat alles door gestoken kaart was. Bovendien was er eigen lijk heelemaal geen haast bij. Maurice kwam tot de overtuiging, dat hij best nog even kon wachten, 't Was immers veel beter, om 't spelletje van Tourtelet niet te onderbreken en te wachten, tot ze klaar waren Maar het spel nam een noodlottige wen ding. De vader van Rose, verloor al wat hij gewonnen had, en toen hij door speelde, ver loor hij ook z'n eigen geld. Hij trok zijn wenk brauwen op, vertrok zijn gezicht in een woe denden grijns en begon toen, op zijn gewone wijze te vloeken. Het is beter, om maar niet na te gaan, wat er op dat oogenblik omging in het hart van Maurice en om zijn geweten met rust te la ten, want de kans. dat er enkele onzuiver heden aan het licht zouden komen, zou te groot zijn. Hij vond het plotseling onnoodig, langer geduld te oefenen en zei daarom tot Tourte let: „Ik heb een vriend, die me heel veel goeds van u vertelde. Ik geloof wel, dat u hem kent. 't Is Théophile Bénévent. Tourtelet antwoordde: „Die is idioot". „Nu overdrijft u toch een beetje", meende Maurice schuchter te moeten opmerken. „Het is een idioot, een uil, een vlegel". „Een vleger, maar „Ja, een onbeschofte vlegel- Denk je soms, dat ik niet al lang in de gaten heb, dat die snotjongen om m'n dochter heen draalt? Maar je kunt hem gerust uit mijn naam zeg gen, dat Ik hem, den eersten keer dat hij me onder de oogen durft komen, gevoelig kennis zal laten maken met den onderkant van m'n schoen". „Dat meent u niet". „Dat meen ik weL Ik zal het zeker doen. Mijn Rose is niet bestemd voor dien Romeo uit de volksklasse. Daar is ze veel te goed voor! Wat zeg je?" „Ik, niets". „Je trekt anders een gezicht, alsof je wilt zeggen, dat ik haar onmogelijk in de hoogte steek". „Maar zooiets heb ik zelfs nog nooit ge dacht!" „Je keurt haar zelfs nooit een blik waar dig". „Wat weet u daarvan?" „Dat heeft ze me zelf gezegd. Bovendien heb ik dat al lang gemerkt. Je minacht ons, je doet alsof je hoog boven ons verheven bent". „Ik, u minachten?" „En al is Rose nou nog zoo'n gekkinnetje, nooit, hoor je, nooit zal ik ze jou geven". „Bij m'n weten heb ik dat nooit gevraagd". „Daarom juist weiger ik het". „En als ik u nu om haar hand vroeg?" „Laten we maar liever een kaartje leggen, da's beter". t Is onnoodig hier nog aan toe te voegen, dat Maurice verloor. Dit gaf Tourtelet 'aanleiding op te mer ken: „Je speelt buitengewoon slecht, maar we hebben een uitgebreid maal vanavond. Je zult dus voor je fatsoen met me mee moe ten gaan om ons er doorheen te helpen. En de zaken namen een dusdanig verloop, dat Maurice Chantry er de voorkeur aan gaf zich te brouilleeren met Théophile Bénévent, liever dan af tc wachten, totdat Theophile Bénévent officieele redenen en bewijsstuk ken zou hebben om te breken met Maurice Chantry. ONTWAPENING EN VREDE. EEN BRIEF VAN DEN HAARLEM- SCHEN BESTUURDERSBOND. Door het bestuur van den Haarlemschen Bestuurders Bond is de volgende brief gezon den aan de Voorbereidende Commissie voor de Ontwapening: „Het bestuur van den Haarlemschen Be stuurders Bond, in vergadering bijeen op Woensdag 6 Maart 1929 te Haarlem spreekt de verwachting uit, dat de „voor bereidende Commissie voor de Ontwape ning" van den Volkenbond haar werk ten spoedigste tot een goed resultaat zal bren gen .opdat de belofte van ontwapening, die zoo plechtig aan alle natiën der wereld werd gegeven, eindelijk door een algemeene inter nationale overeenkomst in vervulling moge gaan; verklaart dat het verlangen der volken naar wereldvrede bij de regeeringsvertegen- woordigers in Genève tot uiting moet worden gebracht, opdat de Organisatie van den Vre de waarlijk tot stand kome- MODDERPOEL BIJ EEN VEERPONT. Een onzer lezers vestigt de aandacht op den onhoudbaren toestand bij de veerpont aan de Veerpolderstraat, waar thans de grond in een grooten, vlezen modderpoel is herschapen. Volgens onzen zegsman heb ben daar dagelijks ongeveer 1500 menschen last van. Hij vraagt dringend of hierin geen verandering gebracht kan worden. Tot zoover deze inzender. Wij kunnen zijn klacht volkomen onder schrijven. want we hebben Woensdag ook dien modderpoel gezien. Die toestand kan eerst verbeterd worden als de door de vorst veroorzaakte „hal" uit den grond verdwenen is, want nu kan het water niet wegzakken. Het allerbeste zou echter zijn, den grond te bestraten. Zoo kan het niet blijven. EXPERDIENTEN-AVOND. Voor de Vereeniging van Spiritisten „Har- monia", zal op Dinsdagavond 12 Maart in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, een experimenten-avond worden gegeven door mevr.. Schiferlide Bruin van Rotterdam, op het gebied van psychometrie en helder ziendheid. WONINGBOUWVEREENIGING „DE VOORZORG". VIERING VAN HET TIENJARIG BESTAAN. De woningbouwvereenlging „De Voorzorg" vierde Donderdagavond in het gebouw der Haarl. Jongemannen vereeniging aan de Lange Margarefchastraat op feestelijke wijze haar tienjarig bestaan. De zaal was smaak vol met groen versierd. Na een pittig muzieknummertje van het muziekgezelschap onder leiding van den heer W. Dekker, hield de heer J. van Daale, voor zitter, een openingsrede, nadat hij de bijeen komst op de gebruikelijke wijze geopend had- De heer Van Daale riep allen aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij herinnerde er aan, hoe de toestand nu zoo geheel anders was, dan tien jaar geleden. Uitvoerig schets te hij de moeilijkheden, die toen de com missie, welke benoemd was om plannen te beramen tot de stichting van een woning bouwvereenlging, te overwinnen had. De wo ningtoestanden waren tien jaar geleden al lerellendigst. Dank bracht spreker aan al len, die indertijd de vereeniging zoo krachtig gesteund hadden, zooals het gemeentebe stuur en de raad van commissarissen. Toch is het met den bouw niet voorspoedig ge gaan; twee volle jaren heeft die geduurd. Maar tenslotte zijn de woningen er dan toch gekomen en zij mogen er wezen- Er was blijdschap in het hart van het bestuur en van de belanghebbende leden, toen de eerste 62 woningen betrokken konden worden. En de wensch van het bestuur is ook vervuld, namelijk dat in. elke woning slechts één gezin woont. Zoo moest het overal zijn, oor deelde spreker. De vereeniging bezit nu reeds 170 woningen, waarvoor het bestuur ten hoogste dankbaar is. Onder applaus bracht spreker hulde aan de leden van den Raad van Commissarissen de heeren T. Bruyn Pz. en Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, die bijna alle bestuursvergaderingen hebben bij gewoond. Dank bracht spreker ook aan den oud-wethouder M. A. Reinalda, die altijd op de meest royale en loyale wijze met het be stuur heeft samengewerkt. „Ik hoop", zei spreker, „dat Haarlem nooit een slechteren wethouder voor de Volkshuisvesting zal krij gen!" Ook werd dank gebracht aan Bouw- en Woningtoezicht voor de verleende medewer king. Met de beste wenschen voor de toekomst der vereeniging eindigde de heer Van Daale zijn rede. Na de eerste pauze bracht de secretaris, de heer J. C. de Vries, het jaarverslag uit. Er gingen in het afgeloopen jaar 61 brieven van het secretariaat uit. Op het oogenblik staan nog 63 namen van candidaat-liefheb- bers voor een woning op de reservelijst. Wel een bewijs, aldus de secretaris, dat de wo ningnood nog lang niet- afgeloopen is. Ge memoreerd wordt, dat de heeren J. van Daale en W. C. Takes nu reeds van de op richting af bestuurslid zijn. De heer De Vries had voor zijn met veel zorg samengesteld jaarverslag luide toejui chingen in ontvangst te nemen. De Voorzitter sprak den wensch uit, dat de secretaris nog vele jaren met lust zijn werk mag blijven vervullen. De heer W. C. Takes, penningmeester, bracht het jaarverslag uit. Namensden Raad van Commissarissen deelde cle heer T. Bruyn Pz. mede, dat alles in de beste orde bevonden was. In deze tien jaar heeft de heer Takes nog geen enkel foutje gemaakt, aldus deelde de heer Bruyn mede. Het verslag werd onder dankzegging en applaus goedgekeurd. Aan den penningmees ter werd décharge verleend. De bestuursverkiezing had het volgende resultaat: de heer J. van Daale werd herko zen als voorzitter en de heer W. C. Takes als penningmeester. De heer E. van Dijk, die als lid van de bewoningscommissie aftrad, maar niet her kiesbaar was, werd vervangen door den heer J. de Jager. Mr. P. E. Barbas werd bij acclamtïe' als lid van den Raad van Commissarissen herkozen. Dit wat het officieele gedeelte van den avond betreft. Het programma vermeldde verder eenige zang- en muzieknummers, alsook een paar voordrachten, namelijk „Op zoek naar Kaatje", „De Piccolo" en „O, Amsterdam!" Zoowel het reeds genoemde muziekgezel schap als het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem" onder leiding van den heer B. Elskamp, hadden telkens een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen. Vooral na het ten gehoore brengen van „Faust" kregen de heeren Dekker c.s. een welverdiende ovatie. Een humorist, de heer Van Tongeren, hield met zijn liedjes en voordrachten de lach spieren danig in beweging. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze gesloten. PERSONALLY Bij het examen van de Vereeniging „Het, Nedei-landsche Handels-Instituut", slaagden voor Machineschrijven en Stenographic sys teem-Pont, de dames J. Flaat en T. Boon. ARROND,.RECHTBANK. Dc juffrouw cn bet bank biljet. Op 10 November 1928 is een Santpoortsche juffrouw naar Haarlem gegaan om bood schappen tc doen. Zij stak een briefje van 25 bij zich. Op de Botermarkt heelt zij het uit haar portemonnaie gehaald, toen zij visch gekocht had voor vijftig cent. Zij vroeg den koopman: Hebt u terug van vijf en twintig? Dat zal wel gaan, meende de koopman. De juffrouw ging met den koopman over de kwaliteit praten. Intusschen zocht deze wisselgeld bij elkaar en betaalde tenslotte de juffrouw terug, waarop de juffrouw verder ging boodschappen doen. By den slager be merkte ze het: Ze had maar negen vijftig teruggekregen. Onmiddellijk ging ze terug, want ze ver moedde wel een abuis. „Ja, edelachtbare, het was wel dom van me, om het geld niet direct na te tellen, maar het is toch gepas seerd". De koopman zocht in zijn zak, en jawel, bovenop lag een briefje vantien. En toch wist de juffrouw zeker, dat ze er een van 25 gegeven had. Ze had geen van tien bij zich. Nu kwam de koopman aan het woord: De juffrouw had vier makreelen gekocht voor vijftig cent en met tien gulden betaald. Verdachte had dan ook niet anders in zijn zak. „Hij gaat toch geen arm raensch, dat ook gesjochte is, bestelen". Later is de recherche gekomen en heeft .bij den vischkoopman een briefje van 25 gevonden. Dat had hij van een ander koop man gekregen en opgeborgen vertelde hij. Verdachte's vrouw heeft later twee briefjes van f 25 in zijn portefeuille gevonden. Hoe kwamen die er in? De vischkoopman legde het zoo uit: Zijn vrouw mag nooit in zijn portefeuille komen. Hij verstopt in zijn portefeuille wel eens wat, want als zijn vrouw er achter komt hoeveel geld hij heeft, richt zij haar huis houding er naar in, terwijl hij het geld noodig heeft ter voldoening van zijn crediteuren! Een klein meisje heeft bij het stalletje ge staan en. meent een krulletje van een vijf op het opgevouwen biljet te hebben gezien, maar zeker wist ze het niet of het een tientje of een biljet van vijf en twintig was. Zij heeft gezien, dat de koopman later van zijn stalletje wegliep en het biljet in zijn vestzak stak. De koopman ontkende dat ten stelligste, hij steekt geen papieren geld in zijn vestjezak. Een chauffeur, getuige a décharge doet zaken met verdachte. Kort voor 10 November heeft hij den vischkoopman een nieuw biljet van f 25 gegeven, naar hij getuigde. De officier van justitie hechtte nog meer waarde aan de verklaringen van de tweede dan van de eerste getuige. Het kind maakt zeer scherpzinnige opmerkingen. Spr. vroeg geen vrijheidsstraf, omdat ver dachte een blanco strafregister heeft, maar f 50 boete of 25 dagen. Mr. L. G. van Dam hechtte als verdediger weinig waarde aan wat het kind vertelde, en achtte niets bewezen. Hij vroeg dus vrij spraak. Mocht de rechtbank hiertoe niet besluiten,, zoo vraagt pL ontslag van rechts vervolging, omdat hier dan nog aangenomen kan worden een vergissing van verdachte. Verder trachtte pl. aan te toonen fouten in de constructie van de dagvaarding, omdat een bedrag van f 25 geïncorporeerd in een bank biljet gesplitst wordt in bedragen van f 24.50 en f 0.50. Uitspraak Donderdag. HAARLEMSCHE BESTUURDERS- BOND, PRIJSUITREIKING BILJART. WEDSTRIJD. Woensdagavond werd in het gebouw „De Centrale" de uitslag bekend gemaakt van den gehouden biljartwedstrijd. Alvorens hier toe werd overgegaan verkreeg de heer A. Mars het woord, die namens het bestuur van den H.B.B. een woord van hulde bracht aan de organisatoren van dezen wedstrijd, n.l. de heeren Kirsten (den pachter der Koffie kamer) en den biljartfabriekant Bos. Hierna sprak de heer Bos nog een kort woord, waarna docr den heer Mars de prijzen bestaande uit levensmiddelen, werden uitge reikt. De prijzen werden als volgt behaald: D. Pieters, Tork, J. Dreyer, Wagenaar, J. Wen sing, Br. Zweers, F. van Heerden, Riemsdijk, Tervoort, Ruske, C. H. Godde. Severijnse, G. Wagen aar, J. Dreyer, G. Hendriks, v. Eyk, v. d. Klaauw, v. d. Moolen, van der Ven, P. Dreyer, Melikker, Souge, H. Scheffer, P. Hart man, J. Cassé, van Orden, Sluyter, van Gelde ren, Rosbach, J. Pieterse en A. Konings. HET TRAMVERKEER. In ons vorig nummer gaven wij eenige cij fers uit de vervoerstatistiek der N.Z.H.T.M. De vergelijking van de cijfers over het ver voer in Februari op de stadslijnen te Haar lem is evenwel niet juist geweest. In Fe bruari van dit jaar was de opbrengst 61.441 tegen 68.990 in Februari van 1928. Dus la ger. De opbrengst per dag K.M. was deze maand evenwel hooger, namelijk 119.26 tegen 115.48 in Februari 1928. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cti. .per rege!. Stofzuigerhuis MAERTENS ttsam H A RTELJORISSTRAAT K3BB TELEFOON No. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparatie* Mi tjhxap cOuuqt,: tAlixjvn. cLcmn. W5 c^£5có SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 7 Maart af: Sabbath: VrUdagavonddienst bij den In gang te 5 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Mlddagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.32 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11. De overige diensten alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeente gebouw L. Wijngaardstraat 14. FEESTAVOND TRANSPORTARBEIDERS. Zaterdag 9 Maart a.s. geeft de afd. Haar lem van den Centralen Bond van Transport arbeiders een feestavond in gebouw Bloem hof. Op dezen avond zaj de nieuwe afde.elings- vlag, een geschenk der leden, worden ont huld. ROZEKRUISEB5GENOOTSCHAP Woensdag 13 dezer zal voor het Rozefcrui- sersgenootschap centrum Haarlem, in het Remonstrantenhuis de heer J. Leenc spre ken over: Christendom en Astrologie. VREEMDELINGENVERKEER, Dinsdag 19 Maart a.s. houdt de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier haar al gemeene ledenvergadering in café-restaurant Brinkmann. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van drie bestuursleden in plaats van de periodiek aftredenden, de heeren: Jhr. J. C. Mollerus, W. A. J. van de Kamp en Ant. Meyer, die da delijk herkiesbaar zijn. UITGAAN. Gera. Concertzaal, Zondag 10 Maart komt het Variété Gezel schap, directie Josini, uit den Haag in do Gem. Concertzaal een voorstelling geven met een keur van eersterangs specialiteiten. O.m. Amerikaansche Jazz-zangers Black and Amerikaansche Janz-zangers Black and White, Nelly de Vries, Hollandsche caba retière, Kees en Koos, piano-humoristen, Jae. Bramson de onovertroffen accordeon-virtuoos, The Radio Televisie, geheel nieuw voor Haar lem, Prof. Poulton met zijn wonderkind Dini, een half uur in het rijk der droomen en M, Jonson de humoristische goochelaar. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ. DE WOONSCHEPEN IN DE OOSTVEST Een lid van de Bouwvereeniging „Spaarn- oog", die eiken dag de Oostvest passeert, ves tigt er onze aandacht op, dat bewoners van woonschepen aan de Oostvest hun vuilnis zoo maar op het ijs gooien. Hij vraagt, of dit slordigheid van de menschen is, of dat de Gemeentereiniging het vuil niet weghaalt. Tot zoover de inzender. We hebben aan den directeur van de Ge meentereiniging gevraagd, hoe dat. zit- Hij antwoordde ons, dat de bewoners van de woonschepen wel degelijk in de gelegenheid worden gesteld zich van hun vuilnis te ont doen, want eiken dag rijdt de vuilnisauto langs de Oostvest en bovendien kondigt het personeel door gebel zijn komst aan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN KLANKEN EN KLEUREN, Als men aan tien menschen vraagt: „aan welke kleur denkt ge bij het uitspreken van de letter A, dan antwoorden negen van de tien: „aan rood". „En bij de B?" Acht van de tien antwoor den even beslist: „aan blauw". Maar vraagt men hun: welke kleur ver bindt gij aan de G, dan zeggen ze eenparig alle tien: „AAN GROEN". Want de g is de eerste letter van onze GROENTJES, kleine kwartjes advertenties van Vraag en Aanbod, die Haarlem's Dagblad op Woensdag en Zater dag ven iedere week platst en die zulk een grooten lezerskring (meer dan 18000 abonnés) genieten, dat niemand deze publiciteit ook maar in de verte evenaren kan. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 1) HOOFDSTUK I. Ik heb al heel wat menschen de hand gele zen. zeide do oude vrouw, maar nog nooit heb ik zulke vreemde lijnen gezien als deze. Terwijl ze dit zei hield ze een handje vast, een mooi klein handje van een heel jong kindje, rozerood in de palm, heel teer. een handje dat een schilder in verrukking zou hebben gebtacht, maar waarover de vrouw, bedreven in haar geheimzinnige kunst, peinzend gebogen zat met ge fronste wenkbrauwen. Ik begrijp er niets van, zei ze, het is de eerste hand d'e ik niet kan lezen. Maar, zei het. dienstmeisje tegenover haar jc gelooft toch niet dat alles wat je in de hand leest, ook werkelijk uitkomt? Het is bijna nooit mis, zei de oude. Tk ben eens ik wus toen nog heel Jong in het huis geweest van een voornaam heer om zijn vrouw op te wassen, ze had een kleinen jongen en in zijn hand zag ik een lijn, die altijd noodlottig is. Iemand die die lijn in zijn hand heeft, sterft door den strop. Het was heel wonderlijk, ging ze voort, een lief onschuldig kind mat dat vreeselijke teekén in zijn kleine handjes. Het deed mijn hart zeer en toch moest ik er telkens weer naar kijken en ik zag de lijn al dieper en dieper worden. Ik waarschuwde de ouders, maar ik durfde niet alles te zeggen. Ik zei al leen dat dit kind hun veel moeite zou geven en dat ze hem moesten leerer, zichzelf te be- heerschen en zijn driften in te toornen. Toen ik aanhield begonnen ze me uit te lachen. Arme kleine hahdjes! Het zou beter geweest zijn voor het kind als het toen gestorven was. Wat is er dan met hem gebeurd? vroeg het kleine dienstmeisje angstig. Toen hij een en twintig jaar was werd hij verliefd op het mooiste meisje uit de streek en zij hield van hem. Een mooi meisje is als een drop honing met een zwerm insecten erom heen. Zij was de drop honing, arm kind, en de mannen die haar bewonderen waren de insecten: het was haar schuld niet dat zij op haar afkwa men. Hij was jaloerseh, niemand had hem ooit geleerd zich tc bcheerschen. In zijn jaloersch- heid doodde hij haar. Ofschoon de knapste advocaten hem verdedigden werd hij ver oordeeld tot den strop. Zijn moeder kwam later bij mij, grijs geworden; een gebroken vrouw. Waarom heb je me nooit verteld wat je in de hand van mijn jongen hebt gezien? vroeg ze en ik herinnerde haar eraan, hoe ze gelachen had om mijn waarschuwing. Je maakt, me zoo bang, zei het dienst meisje plotseling. Waarom? vroeg de oude vrouw. Sommige menschen lezen alles in het gezicht van een mensch, ik lees het in de hand! Waarom zou je bang zijn? Vroeger zouden ze je als een heks ver brand hebben, zei het meisje. Als ik in die dagen had geleefd zou ik wel zoo wijs zijn geweest om mijn mond te houden, antwoordde de vrouw lachend. Ze hield nog altijd het kleine rose handje vast en keek er weer naar met ernstige bijna ang stige oogen. Ik lees een boek. dat ik niet kan begrijpen, zei ze zacht, en enkele minuten lang was het stil, alleen de vogels buiten wa ren nu duidelijk hoorbaar. De kamer waarin deze twee zich bevonden was groot en goed gemeubeld. Er was geen weelde maar alles ademde gezelligheid de enkele schilderijen, de rijen boeken, een overvloed van bloemen en de gemakkelijke stoelen. De kamer lag gelijkvloers, er waren geen ramen, alleen groote glazen deuren die naar den tuin voerden. Een intieme ou- derwetsche tuin vol bloemen, rozen en anje lieren, waar dé zon scheen, dc bijen gonsden en de vogels zongen. De deuren stonden wijd open op dien heer lijken Juiji-dag en de wind droeg de geuren van al dc bloemen naar een wtcg in het mid den van de kamer, waarin een baby lag. De wieg was zoo mooi, dat alleen de hand van een moeder dat rozeroode nestje van kant en zijde kon hebben opgebouwd. Het was oen wiegje waarin een koningskindje had kunnen rusten. En het kindje van enkele weken dat daarbinnen zoo veilig geborgen lag, was zelf als een klein prinsesje, zoo teer en mooi. Het gezichtje was omgeven door goud blonde haren, de wenkbrauwen waren fijn gebogen en al fijn geteekend en de kleine trekken hadden een volmaakte kinderlijke schoonheid. Het kind glimlachte in den slaap, onbewust van de vreemde lijnen in haar handje. Het dienstmeisje lag naast de wieg ge knield, zij was pas even te voren binnenge komen met een boodschap voor de baker en was op haar knieën gaan liggen om het kind te bewonderen. De baker zat aan de andpre zijde van ds wieg, een bejaarde vrouw met heldere diepe oogen en een breed voorhoofd. Het was een gezicht dat men niet licht zou vergeten. Vrouw Spar stond bekend als de beste baker in Hillside. Toen hot dienstmeisje binnen kwam had ze de oude vrouw aangetroffen, ernstig kijkend naar de palm van het kleine handje. Toe, laat mij ook ecr.s kijken? zei Ann Roberts, hot dienstmeisje, die weer wat moed kreeg. De oude vrouw opende het handje en wees op de- teero lijnen die zich in de palm aftcckcnden. Kijk, zei ze, dat is de levenslijn; ze breekt plotseling af en dan is het alsof ze opnieuw begint en tot het eind doorloops En dit is de lijn van het huwelijk zij wijst op een vroeg huwelijk en ook deze Lijn wordt plotseling afgebroken, maar dan komt er een nieuwe lijn die doorloopt En zie je dat kruis daar in het midden van de palm? Dat beteekent altijd iets vreeselijks: een plotse linge dood, moord of zelfmoord. De hemel beware het arme kind, rieo het dienstmeisje verschrikt zeg toch niet zulke vreeselijke dingen! Ik zeg alleen wat ik zie, dat kruis komt bijna nooit voor! De lijn van het huwelijk wordt hier gekruist door de lijn van den dood en toch loopt ze door, ging de oude vrouw voort. Ik wil er niet meer van zeggen, maar dit kind zal geen gewoon leven heb ben; of het iets heel moois za1 worden of iets heel droevigs dat alleen weet de goede God. Haar leven begint al treurig genoeg, zei het meisje; ze nam het kleine knuistje en kuste het. Ik heb al die vreeselijke dingen die jij gezegd hebt, weggekust! riep ze. Wees maar niet bang kleine schat Jij hebt enge len die je bewaken, evengoed als alle andere menschen. Ik ge:oof er niets van dat jouw handjes zulke nare dingen als moord of zelfmoord voorspellen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6