HAARLEM'S DAGBLAD I. C. HAAN Barteljoris»tr«*t 39-41 INGEZONDEN. DE PRESIDENTSWISSEUNG IN DE VEREENIGDE STATEN. VRIJDAG 8 MAART 1929 Maandag 4 Maart heeft in het Capitool te Washington de officieele overdracht plaats gehad van het Presidentschap der Vereenig- de Staten van den heer Calvin Coolidge, den dertigsten bekleeder van het hooge ambt aan zijn in November gekozen opvolger, Herbert Hoover, die naar menschelijke berekening acht jaren lang van het Witte Huis uit een macht zal ontplooien, gelijk zij in onzen tijd riiet bij een tweeden mensch ter wereld be rust. Men heeft in de laatste weken voor deze wisseling bijna kunnen vergeten, dat Presi- ■j COOUDGË, jLJ* gent Coolidfë nog altijd in functie was, of schoon hij eenige dagen voor zijn heengaan nog door een. afscheidsrede aan zijn bestaan herinnerde. Het is tegenwoordig een van de meest verouderde bepalingen van de op ge il eele andere omstandigheden gebaseerde Amerikaansche Bondswetgevrng, dat de nieuw gekozen President eerst vier maanden na zijn verkiezing zijn ambt aanvaardt. Hoover heeft althans e'en deel van dezen veel te langen termijn in politiek opzicht nuttig trachten te gebruiken. De scheidende President echter werd intusschen," gelijk dit sedert tientallen jaren in al dergelijke ge vallen is geschied, een figuur, waarvan nog weinig herinnerde aan de glorie, waarmede anders de Amerikanen hun eersten magi straat gewoon zijn te omgeven. Hoover zelf liet zich door hem onmiddellijk na zijn ver kiezing twee oorlogsschepen te zijner be schikking stellen, waarmede hij een voor treffelijk aan de Amerikaansche zucht naar sensatie aangepaste reis naar Zuid-Amerika ondernam, tegelijk verkondigde hij echter op de minst scrupuleuze wijze, dat hij zich in het minst niet door de politiek van Coo lidge gebonden achtte Die kan voor de on hoffelijke bejegening, die men hem, nu hij toch van het tooneel zou verdwijnen, open lijk deed geworden, maar ten deele schade loosstelling hebben gevonden in de openbare discussie over de vx-aag, of zijn opvolger 1 hem tot rechter in het Bondsgerechtshof zou benoemen of hem een andere lucratieve sine cure bezorgen. Zelf^het Huis van Afgevaar digden, dat andei's jegens een President, die dezelfde partij vertegenwoordigt, die in het Huis de meerderheid vormt, zeer welwillend pleegt te zijn, bekommerde zich nauwelijks meer om Coolidges wil. De Senaat echter, die altijd graag moppert, behandelde den schei denden President nu met openlijken hoon, toen hij het vlootvoorstel goedkeurde met de bepaling, dat de daarin toegestane kruisers binnen een nauwkeurig bepaalden tijd op stapel moesten worden gezet. President Coo lidge wilde deze bepaling fnuiken, om finan- cieele redenen en nog meer uit de overwe ging, dat het stellen van een zoodanigen termijn in bepaalde omstandigheden een be lemmering zou kunnen vormen, indien men met Engeland en Japan tot nieuwe overeen komsten zou geraken over de. beperking van de bewapening ter zee. President Coolidge heeft iets meer dan vijf 'en een half jaar aan het hoofd van. de ge weldige staatsorganisatie gestaan, wier, de geheele overige wereld ontstellende ontwik keling onder zijn heerschappij ongestoord is voortgezet. In November 1920 was Coolidge als candidaat van de republikeinsche partij tot vice-president gekozen. Geen mensch vermoedde destijds, dat Hardings dagen ge teld waren. Men koos, gelijk dit in de Ver- eenigde Staten gebruikelijk is, tot vice-pre sident die als zoodanig niet den geringsten politieken Invloed heeft en inderdaad een totaa-l overbodig aanhangsel van de regee- yingsorganisatie schijnt, een mar van den „tweeden rang", van wiens positieve be kwaamheden men niet al te groote verwach tingen koestert, die echter geschikt scheen, e.en d eel van de partij leden en van de ove rige kiezers, aan wier verlangens Harding niet recht wilde voldoen, de bevrediging te schenken, dat zij voor een candidaat van niet te loochenen oprecht karakter konden stemmen. Toen Calvin Coolidge op 3 Augus tus 1923 in het landhuis van zijn vade.r den plotselingen dood van President Harding vernam, kreeg hij een taak, waarvan de om vang menigen belangrijkeren man zou heb ben afgeschrikt. Met het plichtsbesef van een Puritein be gon Coolidge, zijn plichten te vervullen. Een van de eerste was de zuivering van het be heer, dat Harding hem had gelegateerd van een bureaucratie, die sindsdien door een lan ge reeks van sensatieprocessen herhaaldelijk aan het licht is gekomen. In hoeverre deze ondankbare taak is geslaagd, zal men eerst later kunnen vaststellen. Coolidge ging het kwaad in ieder geval met den besten wil te lijf. Het ging er hem, gelijk hij reeds in zijn eerste boodschap aan het Congres te kennen gaf, voornamelijk om, door zuing beheer van de staatshuishouding de gezondmaking van het land, die na de. inzinking van den oorlog noodzakelijk was, te bevorderen en naar bui ten den vrede te handhaven. Getrouw aan het programma van zijn partij, was hij van het begin af tegen iedere toenadering van ge Vereenigde Staten jegens den yolken- DERDE BLAD bond hij is deze houding met zijn taaie volharding in het algemeen trouw gebleven. Daarentegen heeft hij getracht, zijn land te doen toetreden tot het permanent interna tionaal gerechtshof te Den Haag; hetgeen voorloopig, naar men weet, mislukt is dooi de reserves, die de Senaat van Washington in dit opzicht heeft gemaakt en waarvan geen Europeaan de beteekenïs vermag te be grijpen. Geen grooter succes was weggelegd voor Coolidges pogingen tot uitbreiding der onder Hardings presidentschap te Washing ton overeengekomen beperking der bewape ning ter zee van de groote mogendheden. Maar het gelukte zijn regeering, de netelige quaestie van de oorlogsschulden met de meeste Europeesche landen door fundee- ringsovereenkomsten te regelen, waarvan die, welke met Frankrijk is gesloten echter nog niet is geratificeerd. De economische voor spoed, die Amex-ika de laatste jaren geniet, werd oorzaak, dat Coolidge in den herfst van 1924 werd herkozen, zij het ook met een uiterst bescheiden meerderheid. Hij stelde Coolidge ook in de gelegenheid, de zuinig heidsmaatregel uit te voeren, die hij noodig achtte. Meex-malen kon hij het Congres be lasting verlagingen voorstellen en zijn finan cieel beheer, waarvoor de secretaris van de schatkist, Mellon, verantwoordelijk was, leverde zeer aanzienlijke overschotten op, die ook een vermindering van de staats schuld veroorloofden. Ondanks dit alles is Coolidge nooit zeer populair geworden. Het officieele Byzantinisme, dat in de groote re publiek even sterk ontwikekld is als in een of andere monarchie van de oude wereld, trachtte wel „den grooten zwijger" te stem pelen tot een historische figuur, maar de hoon van de inteliectueelen antwoordde daarop met de scherpe opmerking, dat iemand, die met denkbeelden en gedachten zuinig moet omgaan, omdat hij er niet al te veel van in voorraad heeft, er inderdaad goed aan doet, te zwijgen. Men zal nu weldra weinig meer hooren over dezen kleurloozen man. Zijn opvolger is uit ander hout ge sneden, een man, die de wereld sterker zal interesseeren, Hoover is een persoonlijkheid, waarvan de wereld daden verwacht. Zonder vooringe nomenheid ziet men het werk van den staatsman tegemoet, die geheel de wereld uit eigen aanschouwing heeft leer en kennen, maar toch ook zonder overdreven verwach tingen. Men weet, dat Hoover in alle dingen, die de wereld onmiddellijk intei-esseeren is gebonden aan een politiek, die van de tot dusver gevolgde niet al te veel verschilt, het allerminst echter in een geest, die elders blijdschap zou kunnen wekken. Dat geldt meer in het bijzonder van de protectiepolï- tiek, die naar alle waarschijnlijkheid de eerstvolgende jaren in Amerika tot een on gekend peil zal worden opgevoerd. De nieuwe HOOVER. president zal daaiv geen veto tegen uitspre ken. Indien deze politiek, hetgeen niet geheel onmogelijk schijnt, er toe zou leiden, dat de landen van Europa hun economische soli dariteit zouden beginnen te beseffen tegen het economisch imperialisme van de Noord- Amerikanen, dan zou zij zijn, hetgeen de Engelschen zoo karakteristiek een „geca moufleerde zegen" noemen. Maar ook wat .andere vraagstukken betreft, heeft Hoover zich reeds gebonden aan richtingen, die naar gevaarlijke doeleinden leiden. Zijn Zuid- Amerikaansche reis, die uiterlijk een volgens het recept der filmkunst geregisseerde zege tocht was, moest den Amerlkaanschen La tijnen den „goeden wil" van Washington verkondigen. Zij is, gelijk de later bekend ge worden uitingen van de midden- en Zuid- Amerikaansche pers aantoonen, bijna overal geheel anders opgevat dan een manifestatie van de jonge, wervende macht, die vooral den economlschen invloed, die de Europeanen in een groot deel van Zuid-Amerika nog uit oefenen, openlijk den strijd aankondigt- Aan militaire maatregelen ter bevordering van het oorspronkelijk en natuurlijk impe rialisme, dat president Hoover zal vertegen woordigen, denkt hij stellig niet. Veeleer kan wordexi aangenomen, dat hij met grooterc energie en omzichtigheid dan zijn voorganger de in de war gebrachte onderhandelingen met Engeland weer in gang zal trachten te brengen die een omvangrijke regeling en rantsoeneering van de vlootbewapening ten doel hebben. Bij dit probleem heeft de wereld niet minder belang dan bij de ontwikkeling van het Amerikaansche tarievenstelsel, daar van zijn oplossing niet alleen de afloop van het streven naar ontwapening in zijn geheel afhangt, dat onder leiding slaat van den Volkenbond, maar ook de ontwikkeling van de betrekkingen tusschen de beide grootste mogendheden van de wereld. Onmiddellijke actualiteit zal dit vraagstuk echter pas over eenige maandexx verkrijgen, wijl de Britsche regeering voor dc nieuwe verkiezingen, dia waarschijnlijk in Juni zullen plaats vinden, geen besluiten meer kan nemen, clie haar land voor verscheiden jaren binden Voor al deze dingen is het evenwel een veeg voorteeken. dat de uitgaven voor bewapening van de Vereenigde Staten onder de heerschappij van Coolidge, waarvan toch ook Hoover een deel der verantwoordelijkheid draagt, tot een buitengewoon hoog peil zijn opgevoerd. In de begrooting van het loopende jaar zijn voor leger en vloot niet minder dan 750 miilioen dollar uitgetrokken, bijna twee milliard gul den. Waarschijnlijk heeft nog nooit een land in vredestijd in één jaar zooveel voor mili taire doeleinden uitgegeven. En in deze som is nog geen dollar begrepen van de bouw kosten der nieuwe kruisers, die volgens het onlangs aangenomen vlootvoorstel reeds in den loop van dit jaar zullen worden op stapel gezet. President Hoover zal zich door dergelijke getallen minder aan het schrikken laten maken dan zijn voorgaxxger, nxaar men mag toqh hopen, dat hjj daar de gevolgtrekking uit maakt, hoe belangrijk ook voor de Ver eenigde Staten een beperking van de bewa pening kan zijn. De schitterende stand van de financiën, met het beheer waarvan Mel lon belast zal blijven, is niet tegen alle schok ken bestand. Coolidge heeft het nog dc laat ste jaren moeten beleven, dat Mellon plotse ling 75 miilioen dollar,, een zelfs voor Amerika niet onaanzienlijk bedrag, voor terugbetaling van belastingen aan eenige groote industrie- en financieele concerns moest gebruiken, die gelijk eerst thans bleek, vroeger te veel belastingen moeten hebben betaald. Mellon is wegens deze operatie, waarvan de details onbegrijpelijk zijn, ernstig bestreden; dat president Hoover hem in zijn functie hand haaft beteekent in deze omstandigheden een persoonlijk votum van vertrouwen. (De Amerikaansche afgevaardigde Garner heeft vastgesteld, dat van het genoemde bedi-ag 26 miilioen dollar aan de staaltrust zijn uit betaald, die in het oorlogsjaar 1917 vijftien miilioen te veel belastingen moet hebben be taald, die nu met een rentevergoeding van 6 pet. worden teruggegeven; in Amerikaan sche bladen is de vraag opgeworpen, waar om de trust, die onder de regeerixig-Wilson te veel betaalde, tot 1923 wachtte, om terug betaling te vragen, tol het oogenblik name lijk, dat Mellon, die zelf een van de grootste staal-belanghebbenden van Pennsylvania is. zijn intrede had gedaan in het departement van financiën). Voor het overige zal de nieuwe president zeer spoedig gelegenheid hebben, zijn financieele beginselen met een practisch voorbeeld te deraenstreeren. Hij heeft gedurende den verkiezingsstrijd in uit zicht gesteld, dat 'hij in het voorjaar een speciale vergadering van het Congres zal bijeenroepen, om eexx groot plan voor een hulpactie ten gunste van deu landbouw xxlt te werken- Dit probleem heeft zooveel facet ten. dat een behandeling er van zeer spoedig de kracht en de zwakheid van de nieuwe regeering der Vereenigde Staten zal laten zaen en president Hoover noodzaken, ook in de quaesties van binnenlandsche politiek die hij gedurende den verkiezingsstrijd en sindsdien op den achtergrond heeft gescho ven, een duidelijk standpunt in te nemen. (Nadruk verboden). DE HERZIENING DER RIJKS- TELEFOONTARIEVEN. De toekomstige ontwikkeling der telefoon in ons land. AUTOMATISEERING VAN HET NET IN DE BLOEMBOLLENSTREEK? Onze Haagsche correspondent schrijft; Gistermiddag had het hoofdbestuur der Posterijen in het Kon. Zoöl. Botanisch Ge nootschap te 's Gravenhagc een bijeenkomst belegd ter voorlichting van belanghebben den over de komende wijzigingen in de Rijks telefoontarieven en over dc toekomstige ont wikkeling van de telefoon in ons land. De vergadering stoxxd onder presidium van den directeur-generaal Ir. Damma. Minister v. d. Vegte was mede aanwezig. Na een kort woord ter opening van Ir. Damme hield allereerst de heer H. J. Claasen chef der afd. Telefonie bij het Hoofdbestuur een uiteenzetting over dc herziening der Rijks- telefoon tarieven. Spr. begon met het nieuwe tarief voor de locale telefonie. Er zal komen een z.g. jaar- Iijksch grondbedrag voor elke aansluiting en een betaling van de aangevraagde gesprek ken berekend per gesprek. Het grondbedrag zal bedragen ten minste f 24 en ten hoogste f 48; het klimt op met telkens f 6 (zoodat de gedachte grondbedragen zijn f 24.f 30. f 36.f 42.en f 48.geldende voor netten met onderscheidenlijk ten hoogste 100, 500, 2000 en 4000 aansluitingen en voor nettexx met méér dan 4000 aansluitingen). Waarschijnlijk zal de invordering per maand geschieden. Het is redelijk en billijk aldus spr. dat alle uitgaven aan het brengen en voeren van locale gesprekken ver bonden, gelijkelijk over alle gesprekken wor den omgeslagen. Nu de Post-Administratie beoogt dit zui vere systeem van kostenvergelding te gaan toepassen, terwijl we thans in Nederland vrijwel als de eenige in Europa nog het vast recht abonnementsysteem volgen, is de voorgenomen stap wel groot. De overgang naar den nieuwen toestand zal voor hen, die als gevolg daarvan meer dan thans moeten betalen, onaangenaam, soms vrij voelbaar ziin, al kan er dan ook voor hen geen sprake zijn van een onbillijke belasting en al zal hetgeen zii voor de telefoon meer moeten op brengen in bet totaal van hun bedrijfskos- ten niet een groote plaats innemen. Hoe dikwijls men spreekt. Verschillende personen hebben geklaagd over de financieele gevolgen van het nieuwe gesprekkentarief in verband met het aantal gesprekken, dat zij voeren, toen zij hoorden van de nieuwe plannen. Dc heer Claassen heeft gisteren aangetoond, dat men door gaans zich een veel te zwax-e voorstelling maakt van de gevolgen van het nieuwe ta rief, doordat men zich niet goed realiseert hoe dikwijls men eigenlijk spreekt. Spr. bood enkele cijfers aan, betreffende het grootste rljksnet Haarlem met circa 6000 aangeslotenen, waar regelmatig alles geteld wordt. 91.64 dus bijna 92 pet. van de aangeslote nen voeren ten hoogste 250 gesprekken per maand en slechts 1.66 pet. voeren meer dan 500 gesprekken per maand. Toe.ii spr. do eerste groep van bijna 92 pet. ontleedde, vond hij. dat. 57 pet. van het to taal aantal aangeslotenen ten hoogste 100 gesprekken voeren, 20 pet. voeren tusschen 100 en 150 gesprekken en 10 pet. tusschen 150 en 200 gesprekken. Wat het zal kosten. De directeur-generaal kwam bij den aan vang dar vergadering met de mededeeling, dat het per locaal gesprek te betalen bedrag 2 1/2 cent zou gaan bedragen naar alle waar schijnlijkheid. Spr. betoogde, dat een beperking van het locale verkeer door tariefsmaatregelen niet iets nieuws in ons land zal zijn. Toen in Haarlem en Utrecht het klasse-gesprekken- tarief was ingevoerd, onderging het aantal locale gesprekken, naar moet worden aange nomen daardoor een grooten achteruitgang, welke voor een deel tijdelijk was. doch ove rigens blijvend zich demonstreerde en na tuurlijk groot endeels betrof de overbodige gesprekken. Echter is bij het Hoofdbestuur nooit eenige klacnt uit die plaatsen ingeko men. dat men dcor het tarief de telefoon niet yoldoexxde tot zijn beschikking had. De entréegelden. Niet alleen zullen volgens de plannen van de Administratie de entreegelden met f 25 worden verlaagd, doch ook zal in het vervolg met de heffing dier vergoeding milder te werk gegaan worden ingeval in een perceel reeds voor een ander een aansluiting aan wezig was. In plaats van het entréegeld zal alsdan een kleiner bedrag tot goedmaking van de nog te doene uitgaven geheven wor den. Voorts ligt het in het voornemen de ver goeding, welke thans betaald moet worden, als men als nieuwe bewoner iemands aan sluiting overneemt en welke meestal f 25 be draagt, te verlagen tot 2.50. Het interlocale tarief. De voorgenomen verlagingen van het in terlocale tarief voor het verkeer binnen be paalde afstanden (binnen 7 1 2 en binnen 35 K.M.) zijn algemeen begroet als zeer wen- schelijk, doch velen gevoelen zich daarmede niet voldaan. Men zou bet verkeer binnen 71/2 K.M., dat 40 ct. per gesprekseenheid zal kosten, uitgestrekt willen zien tot 10 K.M.; anderen meen en, dat tot 12 1.2 K_M. gegaan zou kunnen worden; het nieuwe 35 cts.-tarief wil men verder dan 35 K.M. doen reiken, het maximum-bedrag van 50 ct. per gespreks eenheid wil men verlaagd zien: men verlangt dat na de eerste 3 minuten per minuut be rekend zal worden, enz. Het inwilligen van al deze wenschen aldus spr. stuit voorloopig af op financieele bezwaren- De toekomstige ontwikkeling der telefonie. Vervolgens hield de lieer J. H. Warning, hoofdingenieur der Telegrafie een beschou wing over de toekomstige ontwikkeling der telefonie in Nederland, over de. banen, waarin het telefoonbedrijf in de toekomst zal moeten worden geleid, opdat het zich zal blijven aan passen aan de steeds grooter wordende eischen. In het raam van die noodzakelijke toe komstige ontwikkeling ziet spr. ook een ge sprekkentarief als vereischt. Het ideaal op telefoongebied is verkregen wanneer elke telefoonabonné. waar ook bin nen Nederland wonende, in de gelegenheid is dag en nacht met eiken anderen geabon neerde binnen de landsgrenzen in telefoxxi- sche-verbinding te komen. Streeknet tusschen Haarlem en Leiden. Spreker behandelde voorts de automati seering van het streeknet, bestaande uit een aantal plaatsen van om en bij dezelfde grootte, welke een oeconomischen samen hang vertoonen. Een sprekend voorbeeld van een dergelijk streeknet vormt het z.g. Bloombollendistrict gelegen tusschen Haarlem en Leiden. Thans bestaat dit niet uit de plaatsen Hil- legom, Lisse, Sassenheixu en Noordwijkerhout met resp. pl.m. 320, 260, 220 en 40 geabon- neerden, welke in locaal verband door mid del van verbindingslijnen niet elkander zijn vereen! gd. Bovendien hebben een aantal abonnés uit Haarlem, Leiden, Noordwijk en Bennebroek tegen betaling van een abonnementsverhoo- ging het recht, tot vrij locaal verkeer (zoo wel ingaand als uitgaand) binnen het streek net verkregen. Het onderlinge verkeer tusschen de plaat sen wordt thans verre van ideaal en met naar verhouding hooge bedieningskosten afgewik keld. Vele bureelen van dit net behoeven thans vernieuwing Het ligt nu voor de hand dat hierbij dadelijk aan dc orde kwam de vraag of automatiseering niet tot een betere oplossing zou kunnen voeren. Een project voor de automatiseering van de geheele streek tusschen Haarlem en Leiden werd dan ook in opdracht van den heer Directeur-Generaal uitgewerkt. Spr. deelt mede, dat te Hengelo een in terlocale centrale wordt ingericht, waarop langzamerhand het verkeer voor geheel Twente zal worden geconcentreerd Men is van plan voor geheel Nederland zulk een interlocale concentratie in 22 secties tot stand te brengen. Maar dit is nog toekomstmuziek. Hierna ontwikkelde zich eenige discussie, waarop de directeur-generaal repliek deed volgen. Eenige heeren verklaarden zich tegen een gesprekkentarief, anderen waren er voor. mits het tarief 1 cant per locaal gesprek zou bedragen of mits de aangeslotenen niet duurder uitkwamen. UITGAAN. Mensch en Oppermensch. In December 1.1. gaf het Vereenigd Rotter- damsch-Hofstad Tooneel, directeur Cor van der Lugt-Melsert, hier een voorstelling van het geestige blijspel van Bernard Shaw; „Mensch en Oppermensch". Aangemoedigd dcor de uitstekende beoor deelingen In de Haarlemsche bladen, en het groote succes dat deze voorstelling toen be haalde. heeft de directie van Het Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel besloten nog twee voorstellingen te geven in dit seizoen, en wel op Zaterdag 9 en Zondag 10 Maart. Fïe Carelsen en Louis Gimberg treden hierin op in hunne glansrollen, terwijl te verdere be zetting in handen is van den heer en me vrouw Schwab-Weiman. Louis van Gaste ren, Jacq. Reule, Alex Faassen, Pierre BaJle- dux. Carla de Raet. Enny_ Heymans-Snijder en Dolly Bouwmeester, INGEZONDEN MRDEDEET.INGEN a 60 Cts. pe-r regel. Opgericht 1S33 Telef. 10250 MATRASSEN MET PAARDENHAAR EN WOLVULLING xooal» men xe in het buiten land gebruikt. 10 VRACHTVLIEGDIENST OP LONDEN. WORDT 18 MAART GEOPEND. De K.L.M. 2al een dageüjkschen vrachtgoed derendienst AmsterdamLonden v.v. ope nen. Voor dit doel zal een der toestellen wor den uitgebroken en voor het vervoer vaxt vrachtgoederen worden ingericht. Het ligt in het voornemen, den dienst op 18 Maart a.s. van Amsterdam uit te openen. Den volgenden dag vertrekt dan >^m 6 uur in den ochtend het toestel uit Londen. Dlfc „vrachtvliegtuig" zal o.m. de Engelsche och tendbladen meebrengen, die dan tegen 10 uur reeds in de hoofdstad zijn, aldus het Hbld. FILMS OVER ZUID-AFRIKA. Voor leden van de Haarlemsche Volksuni versiteit en introducés werden Donderdag avond in den Protestantenbond eenige zeer mooie en interessante films over Zuid-Afrika vertoond. Dc heer H. Bloem, secretaris van de Ne- derlandsche Zuid-Afrlkaansche Verceniging, uit Amsterdam, had zich beschikbaar ge steld voor het geven van toelichting. De spreker gaf eerst een beknopt overzicht van de geschiedenis en het ontstaan van Transvaal en den Oranje Vrijstaat, waarna de eerste film ons Zuid-Afrika's natuur schoon vertoonde, in 't. bijzonder het mooie Kaapsclie schiereiland. Daarna volgden mooie beelden van den Tafelberg en de hoog ste toppen der Drakenbergexide Zuld-Afri- kaansche Alpen. Ook een bergbeklimmlng woonden wij bij. Heel iets anders gaf de fiLm van het Zoe loe-leven in Natal; vermakelijke tafereelen kwamen daarbij voor. De veehouderij kwam daarna aan de orde. En zfin 20 miilioen „beesten" in Zuid-Afrika; de huiden zijn zeer gezocht op de Europee sche markt. In den hiatsten tijd wordt ook veel aan schapenteelt gedaan en de fruitteelt is aan 't opkomen. Voor bekwame landbou wers is er in Zuid-Afrika een toekomst en de toestanden zijn er zóó dat vooral de Neder lander zich er gemakkelijk bij aanpast. Het drogen van vruchten en dc maïsteelt zijn andere middelen van bestaan. Dc Regeering doet alle mogelijke moeite om den landbouw te doen bloeien. De toelichtingen van den spreker waren door het geruisch van het film-apparaat moeilijk en soms niet te verstaan. Bij verhindering van den voorzitter. Dr. C. Spoelder, en afwezigheid door ongesteldheid van den secretaris. Dr. J. S. Bartstra, dankte het bestuurslid Mr. P. Führi Snethlage den inleider. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Temg te bekomen bij; Hagen, Emosfcraat 2, schrijfbehoeften; Plantinga, Timorstraat 93, handschoen; Werf. v. Oosten de Braijn- straat 91, idem; Bureau van politie Smede- straat, idem; Baard, Berkenstraat 57, horlo ge: Barthel, Spaanschevaartstraat 26, idem;' Oberink, Brouwersplein 8 rood, portemon- naie met inhoud; de Vries, Schoterweg 80, plakmeel; Slebelilig, le Vooruitgangstraat 135 zw.. ring; Boer, P. Krugerstraat 6 zw., auto-onderdeel. TROF. DK. n. BRUG MANS 25 JAAR HOOGLEERAAR. In de aula der Amsterdamsche universiteit heeft gist-ereu de huldiging plaats gehad van prof. dr. U. Brugmans naar aanleiding van het feit dat hij 25 jaar geleden zijn intrede deed bij de. hoofdstedelijke universiteit. De heer dr. H. Poelman voorzitter van hefc huldigingscomité sprak den jubilaris harte lijk toe, en bood hem tenslotte een bundei met 16 opstellen aan. door oud-leerlingen ge schreven. terwijl ook prof. Brugman's oud sten zoon een bijdrage heeft afgestaan. On der applaus nam de jubilaris het boekwerk, dat met zijn door Van Vlijmen geteekend portret is verlucht, in ontvangst. Namens den senaat der universiteit sprak prof. dr. J. C. H. de Meyer, namens de facul teit prof. dr. S. R. Stcinmetz. namens het gemeentebestuur wethouder Walrave Bois- sevain. I De heer J. Th. Boelen huldigde prof. Brug mans als voorzitter van „Amstellodamum" welke verceniging den jubilaris thans tot eerelid benoemd heeft. Prof. Brugmans dankte allen in een har telijke rede. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet vrran w« ordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. DANKBETUIGING Nu dc strenge winter ten einde loopt, meenden ondergeteekenden de warmvoed- sel-voorziening voor kinderen uit behoeftige gezinnen van alle gezindten, te kunnen be ëindigen. Door ons werden gedurende twintig dagen in totaal 2785 maaltijden verstrekt. Allen persoonlijk te danken üi Zandvoorfc en omgeving, die aan dit werk op allerlei wijze hebben geholpen, is ons niet mogelijk. Langs dezen weg betuigen wij onzen har- telijken dank aan allen die door giften ons in staat stelden het werk te volbrengen. Dank ook aan het „vrijwilllgers-korps" dat zorgde voor het gereedmaken en uitdeelen der spij zen. Dank aan het bestuur en de directrice van .Badhuis Zeeduin*' voor de gastvrijheid aldaar genoten. Dank aan de leveranciers voor hun coulante bediening. Dank aan ae concierge van „Ons Huis" en zijn helpsters voor hun bemoeiingen en ten slotte hartelijk dank aan de bewoners van „Ons tehuis voor ouden van dagen", die on vermoeid dag aan dag dc benoodigde aard appelen schilden en aan allen die ons op eenigerlei wijze hebben geholpen. DIAKENEN VAN DE NED. HERV, (GEMEENTE ZANDVOORD, Van Coolidge tot Hoover (Bijzondere correspondentie).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9