FEM1NA HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 MAART '29 NIEUW TAILLEURTJE VOOR HET PRILLE VOORJAAR. Natuurlijk bij het voorjaar hooren mantel pakjes, die vlugge, vroolijke, jeugdige tail- leurtjes, frisch en jong alsals het voor jaar zelf, dat komen gaat. De allernieuwste mode-verschijnselen zijn in de modellen, die we uitkozen en op de teekening reprodu ceerden, verwerkt. Men zie maar eens naar het figuurtje geheel rechts! Maar laten we behoorlijk op de rij af gaan. Van links naar rechts. Dan hebben we eerst een pakje van roode popoline. De vier stolpplooien in het rokje zijn tot halverhoogte ongeveer inge- stikt. Van onderen krijgen we daardoor de noodlge stapwijdte. Natuurlijk! In het voor jaar stappen we vrij en blijHet rechte manteltje is afgezet met een zwart tres. De gebreide pull-over van rood en zwart herinnert er nog even aan dat het nog geen zomer is. Daaronder wordt een witte blouse gedragen. Aan 3 Meter stof van 1.40 M. breed heeft men voldoende. Nummer twee is een welhaast klassieke en niettemin heel mo derne combinatie van zwart en wit. Het ge- plisseerde rokje is van zwarte poptline. Een pull-over van witte stof mei zwarte zigzag lijnen vormt een uitgesneden vestje on een blouse van witte crêpe. Het witte manteltje heeft een zwart ceintuurtje en is aan den kraag gegarneerd met zwart tres. Men heeft noodig: 7.75 M. witte stof van 1.40 en VA M. popeline van 1.40 breed. Heel origineel is het laatste modelletje van grijze stof. De rok verwijdt zich naar onderen en valt zeer ruim. Het manteltje, dat schuinweg op zij door drie knoopen gesloten wordt en een zwart ceintuurtje heeft, krijgt een buiten gewoon cachet door de korte mouwen, waar uit de langere (normale) mouwen van de witte blouse van crêpe te voorschijn komen, waardoor aldus een soort van witte manchet gevormd wordt. Aan 3.25 M. stof van 1.40 M. breedte heeft men voldoende. MADELEINE DE EERSTE VOORJAARS MODELLEN. Moderne voor jaars japon van bedrukt crêpe de chine. De fraai gedrapeerde rok en de on gelijke zoom van deze, maken dat deze japon zeer geschikt is voor visite en ander na- middaggebruik. Langs de halsopening is een kraag gedrapeerd van zeer fijne voile, waar aan van onderen een strik is bevestigd van de crêpe de chine. CORSAGES. De nieuwste corsages worden gemaakt van twee of drie kleuren stof in dezelfde tint als de mantel. Heel bijzonder is het een bloem van de garneerende stof van den mantel te dragen. Wie eenige fantasie bezit en wat han digheid heeft in het hanteeren van de naald, kan zelf zoo'n bloem maken. Neem bijv. geruite en effen stof (als gij geen stof van den mantel bezit) en knip een vorm van een klavertje van vier. Probeer het echter eerst In papier; is het modelletje goed geslaagd, breng het dan door middel van carbon op de stof over. Daarna knipt ge een zelfde figuurtje, doch iets kleiner dan het eerste, dan nog een en nog een. zoodat ge vier figuren hebt in opvolgende grootte. Neem de modelletjes om en om van geruite en effen stof cn leg ze zoo op elkaar, dat dc blaadjes alle zichtbaar zijn. Werk het hart af met een moesje van wol of zijde, in dezelf de tinten, en ge hebt een zeer origineele en moderne corsage. NIEUW TAFELGOED. Het is een aardige gewoonte voor buiten wonenden, de eettafel meer in overeenstem ming te brengen met de landelijke omgeving Men ziet tegenwoordig ruwe linnenweefsels in een soort natureltint en met eenvoudige, groote motieven in blauw, beige of groen versierd. Speciaal voor de koffietafel staan I ze erg aardig. Doorgaans zijn er bijpassende I servetten cn vingerdoekjes bij. ELEGANTE PEIGNOIRS. Peignoirs, in de meest luxueuse uitvoerin gen tot de allereenvoudigste toe, zijn een on ontbeerlijk kleedingstuk der moderne vrouw. Welk een gemak en comfort geeft zoo'n heerlijke huisjurk in de ochtenduren, wan neer het jonge vrouwtje er nog niet toe kan besluiten zich te kleeden. Wie liever zelf, geheel naar eigen smaak, een peignoir maken wil. in plaats van deze klaar in den winkel te koopen, doe ik hier eenige ideeën aan de hand. Eerstens hebben we de gebloemde zijden peignoir, welke met flanel gevoerd wordt. Meestal worden de con touren met een effen zijden stof in een dei- kleuren van de gebloemde zijde afgezet. Een elegante, royale strik, welke op zij valt, vormt de sluiting. De halsopening van bijna lederen peignoir, is V-vormig. Het is wen- schelijk om één of twee zakken aan te bren gen, want een zak, waarin de huishoudpor- temonnaie, een zakdoek, sleutels enz., kan worden opgeborgen, is zoo'n gemak voor ons dat we door het bezit ervan eerst recht voe len wat we bij onze andere japonnen mis sen. De ratiné-peignolr is de meer eenvoudige, maar daarom niet onelegante, die wel het allermeest gedragen wordt in het koude jaar getijde. Deze ochtendjaponnen voldoen het meest in donkere tinten, afgezet met licht grijs of zacht lila. Breede revers van geruite wollen stof zijn zeer in trek. Heel aardig doen de peignoirs van licht beige of bruine kasha, gegarneerd met. geruite kasha. Men denke er aan steeds zeer breede stof te nemen. VEROUDERDE GRAPPEN. Ik voel me altijd onbehagelijk gestemd worden, als men zoo ironisch mogelijk over specifiek vrouwelijke gebreken spreekt. Ik geloof niet aan specifiek manlijke en vrouwelijke ondeugden. Er zijn mannen die al de ondeugden be zitten die men ons vrouwen wil aanwrijven, en vrouwen, die de gebreken van alle man nen te zamen schijnen te bezitten. Daar is geen vaste regel voor; men zondigt toch niet naar een vast systeem? Maar natuurlijk zijn er honderden moppen op vrouwenondeugden en mannengebreken; u kent ze ook wel. Vrouwen die bittere tra nen schreien of in onmacht vallen om een nieuwen hoed; de hatelijkheden tusschen vriendinnen, de nieuwsgierigheid en vooral. de ijdelheid, de echte vrouwelijke coquette- rle en als ergste ondeugd die ons aangewre ven wordt: een zwak voor leugentjes, de ge niepige draaierij tjes. Toegegeven, dat een vrouw er gauw toe komt om allerlei bespottelijke nietigheidjes anders voor te stellen dan ze zijnals ze er ontstemming mee kan voorkomen. Ook kan de conversatie onder dames in 't alge meen doorspekt zijn met van die kleine „af wijkingen" van de juiste waarheid, die toch onsympathiek aandoen, maar daarmee is niet gezegd, dat een man altijd de waarheid spreekt en nooit, op een afwijking betrapt kan worden. Ik heb u immers al gezegd; ik geloof niet aan specifieke manlijke of vrou welijke ondeugden; het is een vorige-eeuw- sche gedachte om de beide sexen hun eigen deugden en ondeugden toe te kennen. Wat men ook mag keuvelen over het „eeuwig vrouwelijke" en hoe ernstig men dit vijftig jaar geleden ook opgevat mag hebben tegenwoordig is deze aardigheid in discre- diet. De vrouwen, wat men ook mag bewe ren. zijn wel degelijk veranderd zooal niet in haar eeuwige en onsterfelijke co- quetterie, dan toch zeker in de manier waar op ze daaraan uiting geven. Weinig Jonge vrouwen zullen nog probee- ren met tranen haar zin door te drijven, of het noodig vinden door kleingeestige draale- rljtjes iets te bemachtigen waar ze lust toe gevoelen. Weineen, dat doen wij moderne vrouwen immers niet: en waarom zouden we het doen? Niemand legt ons meer iets in den weg en wij overleggen liever met onzen man dan hem met. tranen ergens toe te brengen, wat hij niet wil! En hierin schuilt tenslotte het heele ge heim. De tijd is veranderd, wij zijn veran derd en de vorige eeuwsche aardigheden over ons gaan niet meer op! Op Kinderfeestjes zoowel als op groote menschen* partijen. Elk feest, hoe klein ook, en hoe een voudig, eischt voorbereiding, wil het ten minste eenige kans van slagen hebben. Na tuurlijk is dit niet het geval wanneer er eenige menschen op de thee genoodigd worden: dan is net meer te doen om een babbeltje en voorbereiding is daarvoor over bodig. Maar zoodra zooiets meer het karakter van een feestje gaat dragen, dat bijvoor beeld voor een speciale gelegenheid eenige kennissen worden uitgenoodigd die men bezig moet houden, dan is de voorbereiding een noodzakelijk iets. Zijt ge daartoe uitgenoodigd, en hoort ge van den gastheer of de gastvrouw eenigé dagen van te voren, dat zij „wel zullen zien hoe het dien avond loopen zal", dan heb ik een zwaar hoofd in het genoegen dat dit feestje u zal verschaffen. Vooral als er dan menschen bij elkaar gebracht worden, die elkaar zeer oppervlakkig of in het geheel niet kennen: dat geeft altijd een stijve toon die slechts overwonnen kan worden doordat gastheer en gastvrouw leiding geven aan den gang van zaken. En het is slechts weinig menschen gegeven de leiding van een feest goed te volbrengen zonder zicb er ook maar in het minst op voor te bereiden. Hebt ge zoo'n enkeling onder uw gasten, dan zijt ge goed af voor dien avond; er bestaat alle kans dat het feest zal slagen, want juist omdat zulke menschen bekend staan als „de ziel" van elk feestje, willen zij het graag zijn ook. Er zijn echter ook gastvrouwen om daarbij te blijven die de voorbereidingen onnoodig oordeelen, omdat zij ook zulk een „gangmaker" hebben 'gevraagd, die wel zal zorgen dat alles goed loopt. Maar nu is de „gangmaker" niet in de rechte stemming, of het gaat hem niet zoo goed af als anders en de gastvrouw schrijft de mislukking van haar feestje toe aan dien eenen gast, en een beetje boos is ze er wel over. Aan den anderen kant zijn er echter ook gastvrouwen, die niets aan het toeval willen overlaten. Zij bereiden alles zoo degelijk voor, alsof zij een programma voor een con cert bijvoorbeeld 'in elkaar zetten: eerst doen we dit dat duux-t acht en twintig minuten; dan gaan we daartoe over dat duurt pre cies drie en dertig minuten; dan is er precies een uur en een minuut om En zoo past de heele avond in elkaar als de s'ukken van een legkaart. Maar o wee, als er iets anders loopt, dan het vooruit is vastgesteld: het geheele programma wordt erdoor in de war gestuurd en meestal zal de gastvrouw niet genoeg initiatief hebben om den avond verder, buiten haar vastgestelde plan om, tot een succes te doen worden. Ieder van ons heeft weieens een feest meegemaakt, waarvan iedereen volmondig zei. dat het buitengewoon geslaagd was. Ge kunt er wel zeker van zijn, dat daaraan een grondige voorbereiding voorat is gegaan maar ook dat de gastvrouw of gastheer op den avond zelf een en ander aan bet toeval hebben overgelaten: En bovendien zal de leiding, die zij er aan weten te geven, on opgemerkt blijven, zoodat niemand het gevoel heeft dat zij meespeelt in een marionetten theater, waarvan de gastvrouw de touwtjes in handen heeft. Het eerste halfuur van ieder feestje is het moeilijkste; hét binnenkomen der gas ten is een stijve geschiedenis en menigeen voelt zich weinig op zijn gemak hierbij. Het verstandigst is, om niet te wachten totdat iedereen er is; er zijn nu eenmaal altijd van die laatkomers, waarop niet te wachten valt. Hoe eerder er pogingen wor den aangewend om de echtfeestelijke stem ming erin te krijgen, hoe gemakkelijker dit ook gelukken zal. Want laat men de gasten in het begin lang aan hun lot over, dan vormen er zich groepjes, die vaak heel moei lijk weer uit elkaar te halen zijn en die de stemming kunnen bederven. Hebben de volwassenen al leiding noo dig bij hun feesten, hoeveel te meer is het dan noodig bij kinderpartijtjes. Het gaat niet aan om te zeggen: we zullen op den avond zelf wel eens zien welke spelletjes we zullen doen. Als het dan eenmaal zoover is, willen ze de gastvrouw niet te binnen schie ten, of de spelletjes die zij wel bedenkt, zijn om een of andere reden onuitvoerbaar. Het aan de kinderen zelf over te laten gaat hee- lemaal niet: Of zij bedenken allerlei wilde spelletjes, óf zij willen verkleedpartijen waarop de gastvrouw niet gerekend heeft. En zoo gaat er heel wat kostbare tijd om met bedenken: wat zullen we nu doen, ter wijl er alle kans bestaat, dat de kinderen druk en wild worden omdat zij in de vreemde omgeving met zichzelf geen raad weten en de leiding ontbreekt. Grappig is het, om uit die kinderen de jonge karaktertjes te leeren kennen, die juist onder het spelen met elkaar vaak zoo goed tot uiting komen. Daar zijn de bedees- den en de brutalen, de gulzigen en de be- sclieidenen; daar zijn er die oneerlijk doen met de spelletjes en anderen, die hun eerlijk heid er tegenover stellen: dan de verwenden, die niet tegen hun verlies kunnen en de pit- tigen die aan alles willen meedoen. Natuur lijk ontbreken ook de opschepperig en niet en de stillen die zich steeds op den achter grond houden. En wanneer u al die kinderen over twintig jaar op een „groote-inenschen-feest" weer eens kon ontmoeten, zoudt u van al die karaktertrekken wéinig of niets meer mer ken door de zelfbeheersching die ons door het leven wordt opgelegd. Maar één ding hebben die kinderen en volwassenen op een feest gemeen: dat zij geleid moeten worden, al is die leiding ook nog zoo weinig merk baar. MENU. Runderlappen. Aardappelen. Appelcompóte. Griesmeelpudding. De lappen worden gewasschen. Dan wordt in de braadpan zooveel water aan den kook gebracht als er in ruim twee uur op zal ver koken. Bij dit kokende water wordt het vet gevoegd waarin gebraden moet worden, het zout, het vleesch dat er in gewenteld wordt, de benoodigde hoeveelheid azijn, laurierblad, kruidnagelen en peperkorrels. Als dit ruim twee uur heeft staan stoven, worden de lap pen in het vet gebraden, de kruiden worden eruit genomen en de jus met water afge maakt. Voor de compote van appelen worden de zure appelen geschild, geboord en in twee helften gesneden. Daarna worden ze voor zichtig in een pan met weinig water, een scheutje witte of Rijnwijn, de schil van een halve citroen en suiker gekookt. Met een houten of zilveren vork wordt er in ge prikt oni te zien of ze gaar zijn. Ze worden in een compöteschaai geschikt met den ron den kant naar boven en op iederen halven ap pel wordt een half geconfijt kersje gelegd. Het vocht wordt ingekookt; als het niet dik genoeg is, wordt het nagebonden met wat aangemengde sago en over de appelen gegoten. E. E. J.—P. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. PAASCHVERSIERINGEN. De Paaschdagen naderen. De kinderen hou den zich bezig met het kleuren der eieren en kijken verlangend uit naar beide feestdagen, waarop de mooie gekleurde eieren verstopt worden. Dit verstoppen der eieren brengt een heele feestvreugde met zich mee. Weet u wat voor de kleuter ook een aardig werkje is met Paschen? Moeder te helpen met het versieren der Paaschtafel. U laat de kleu ters b.v. verschillende soorten mandjes ma ken, die met stroo en Paascheitjes gevuld, zeer geschikt zijn voor een gedekte tafel. Wij zullen beginnen met een mandje van gevlochten crèpe-papier. Men knipt 3 lange reepen van 1 c.M. breedte en neemt 2 a 3 ver schillende kleuren. Er wordt nu een lange vlecht gemaakt. Men verlengt de reepen door aan elkaar te lijmen. Heeft de vlecht de lengte van pl.m. 1 M. bereikt, dan wordt deze met kleine steekjes in de rondte vastgenaaid. Eerst wordt het bo dempje gevormd, daarna maakt men er het opstaande rand-, je aan en vervolgens het hengseltje. Zoo is een alleraardigst mandje ontstaan, dat zich op de Paaschta fel zeer verdienstelijk kan maken (afb. a.) Hetzelfde mandje kan met raffia be werkt worden. Nu gaan wij nog een. mandje vouwen. U neemt een gekleurd vierkant papiertje en verdeelt de zijden in vieren. Er ontstaan dan 16 vierkantjes, aan iedere zijde werden dus 4 vierkantjes gevormd. Het vierkantje, dat zich bij ieder hoekpunt bevindt wordt weg geknipt. Nu blijven aan elke zijde 2 vier kantjes over, deze worden in 't midden ingeknipt en wor den daarna tot drie hoekjes gevouwen, om elkaar heenge slagen en geplakt. Voor een aardige af werking kunt u langs den bovenkant van het bakje nog een randje aanbrengen. (afb. b.) Dit laatste bakje vullen wij met ron de pistaches. U neemt hiervoor een geldeurd dun vierkant, papier- tje. Men vouwit. het papiertje dubbel en nog eens dubbel. Er ontstaat dan een vierkant met. één dichten kant. De dub bele kant wordt 2 maal naar de dicht gevouwen zijde toe gevouwen. De buiten rand wordt rondge- knipt en daarna wordt 1 1'2 c.M. fijn inge- knipt. Wanneer u bet vouwsel nu uithaalt, zult; u een mooi rond papiertje zien. Voor het bakje wor den 4 ronde pistaches gemaakt met verschillende kleuren en in elke pistache veifetopt u een Paascheitje. (afb. c.) De modelletjes zijn in de Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. W. R. DE NIEUWE HOEDEN. Wat er ook van onze tegenwoordige hoe den gezegd moge worden ze lijden in elk geval niet aan overdaad van versiering, zoo- als de hoofdtooi onzer moeders en groot moeders wel deed. Men zie maar eens de beide hier afgebeelde modellen, hoe sober die zijn. Speciaal de huidige voorjaarsmode ken merkt. zich door schaarschheid van garnee ring. Een paar camelia's, een crosse, een toef je veertjes, een lint en een strik, zijn wel de voornaamste versierselen, die volgens de modistes te Parijs, op den morednen hoed ge duld kunnen worden. En de jongeren onzer nemen daar gaarne genoegen mee. De hoe den van fijn gevlochten baccu of bang- kokstroo, gegarneerd met een satijnen lint, zijn zeer gewild op het oogenblik. Vilt zal echter nog langen tijd gezien worden voor kleine hoedjes, doch met een lint of pr. - garneering van stroo. Ook ziet men model len, waarvan de bol uit vilt bestaat, maar de vrij groote rand van gevlochten bangkok ge maakt. is. Om de garneeringlooze hoeden een wat levendiger aanzien te geven zijn de meeste dezer modellen Aiet een ander, of zelfs het zelfde materiaal, geïncrusteerd. Zeer prac- tisch door hun groote soepelheid, zijn behalve de geheel vilten hoeden, ook de' modellen, welke uit gevlochten lint of tres zijn ver vaardigd. Doordat men zich volstrekt, niet bepaalt tot het gewone regelmatige vlecht- systeem, maar de strooken met alle mogelij ke variaties door elkaar werkt, heeft men naast genoegelijke eenvoudige vormen, ook heel bizarre, maar toch wel elegante kapjes gecreëerd. Zwart zal een der hoofdkleuren van het seizoen worden; wie echter van iets levendi- gers houdt, zal een groote keuze in de meest brillante tinten rood en oranje vinden. Ook echter zal men het meer bescheiden marine blauw, verschillende nuances beige, bruin en groen aantreffen. DE SLANKE LIJN. 131/j't Wat Wordt er gespot en ironisch gesproken over de „slanke lijn", die er dan ook niet al tijd* geheel onverdiend van langs krijgt. Want, daar, waar er groote offers aan haar besteed worden ten koste van gezondheid cn huiselijke vrede is zij ook werkelijk een pas kwil. Zij heeft veel dwaasheden op haai' ge weten en veel te veel krasse en ongezonde middelen heeft de moderne vrouw en het jonge meisje te baat genomen om er maar „niëuw-modisch-slank" uit te zien. De vrouw, die op een goeden dag (*fe is eigenlijk altijd een kwade dag), ontdekt, dat ze onmodern dik is, neemt veelal plotseling het besluit, dat hierin met de meeste spoed verandering moet komen. Ze gaat vlug en onberedeneerd te werk, gebruikt krasse middelen om haar „gevuld heid" in den kortst mogelijken tijd weg te werken. En dan beginnen er een reeks van dom heden, zooals honger-kuren, het zich ont houden van boter en vet, het geheel afzien van zoetigheden enz, enz. Het gevolg van zulk overhaast en onoor deelkundig handelen is dikwijls ernstige ver zwakking, zenuwstoorfiissen, lusteloosheid enzoovoort. Van dergelijke geweldadige pogingen ctó „slank" te worden, is volstrekt geen heil te verwachten. Om het gewicht natuurlijk en blijvend te verminderen moet het proces ge leidelijk en regelmatig zijn. O, er zijn genoeg onschuldiger dingen, die we kunnen toepas sen om te vermageren en genoeg zaken, die we bunnen nalaten om spoedig tot dit doel te geraken! Begin met het eten van bonbons, gebak, pudding en wat tot deze soort van heerlijk heden behoort, voor uzelf af te schaffen, zon der er uw huisgenooten „dupe" van te laten worden, want wat voor u te veel is, kunnen zij juist noodig hebben! U behoeft volstrekt niet, zooals velen ten onrechte meenen, alles waarin suiker ver werkt is, te schuwen. Ge behoeft ook geen zwarte thee en koffie te drinken, als ge van een lekker kopje thee en koffie met melk en suiker houdt. Begin heusch voorloopig maar met die erg lekkere dingen te vermijden, zooals room en c^ème de beurre: dus, taartjes worden door u niet meer aangekeken! Drink weinig en vooral nooit bij uw maal tijden. Deze gewoonte is in het algemeen slecht voor de spijsverteering. Neem een glas warm water na den maaltijd ook 's morgens vóór het ontbijt en 's aVonds voor het ter ruste gaan. Eet mager vleesch en In plaats van witte brood, moet ge u aanwenden bruinbrood te eten. Het beste is midden op den dag warm eten te gebruiken en 's avonds een eenvoudig sou per van brood, kaas, een ei en wat fruit. Dit laatste vooral is van uitmuntende waarde voor wie een vermageringskuur wil doen en daarbij haar gezondheid wil be vorderen. RECEPT. Eet u voor afwisseling eens, in plaats van aardappelen, rijstmet kaas! Op A pond rijst neemt men 6 theekopjes kokend water met 2 maggi bouillonblokjes, 2 afgestreken eetlepels bater, 1 uitje met ingestoken kruid nagel, wat peper, nootmuskaat, en 'A ons ge raspte kaas. De rijst wordt, goed gewasschen en dan in een schoone doek gedroogd. In de pan Iaat men de boter smelten en goed heet worden (niet bruin) waarna men er de rijst inschudt en die eenige minuten in de boter geel laat kleuren. Vervolgens giet men er den koken den bouillon op en doet er de ui met kruidnagel bij. In de gesloten pan laat men aldus de rijst op zeer zacht vuur gaar worden zonder roeren. De ui er uit halen, de gerasp te kaas erdoor roeren, alsmede peper en noot, muskaat maar heel voorzichtig, om de kor rels van de rijst niet fijn te wrijven.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12