BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S UIT DAGBLAD RAAD. DEN PUROL REDE VAN DEN BELGISCHEN MINISTER SEGERS. „De stroomkwestie voor België een levenskwestie." ER MOET EEN NIEUWE FORMULE GEVONDEN WORDEN. „België kan zijn huissleutel niet afgeven." DONDERDAG 14 MAART 1929 Deze zitting was gewijd aan een lange agenda, waarvan een groot deel zonder dis cussie en stemming onder den hamer door ging, eenige punten waaronder het hoofd nummer van het programma: de reorgani satie van het Burgerlijk Armbestuur wer den aangehouden, en twee vrijwel den ge- heelen middag vulden. Die twee waren de overeenkomst met het Ned. Isr. Joles-Zie- kenhuis, die z.h.s. werd aangenomen, en de opzegging van de concessie aan de E.N.E.T., die met 332 stemmen werd aangenomen. Men zou zoo zeggen, dat bij zoo weinig mee- ningsverschil over de aanhangige voorstel len het niet noodig was om vier uur over twee punten te debatteeren. Men zou het zoo zeggen en heeft het al vaak eerder ge zegd, maar het baat tóch niet. Als een aan gelegenheid van den Raad eenmaal in het chronische stadium is gekomen, zooals de tramkwestie, en van het soort is dat de al- gemeene publieke aandacht trekt, getrokken heeft of wellicht later zal gaan trekken, wordt de lengte der debatten onbepaald. De tram-aangelegenheid „hing" in hoofd zaak op het verzet van den heer Van Liemt, die met zijn partijgenoot Castricum het tweetal tegenstemmers vormde. De heer Van Liemt was nogal scherp in zijn aanval op het beleid van B. en W., speciaal dat van den vorigen wethouder van Openbare Wer ken, den heer Reinalda, in de onderhande lingen met de tram. Hij zei dat de gemeente te weinig tegemoetkoming en te weinig vlot heid in afhandeling der zaken had getoond, en dat het belang van het publiek er mee benadeeld was dat gemeente en tramdirectie „als. twee kefhonden" tegenover elkaar ston den. Hij verweet B. en W. gebrek aan zake lijkheid in hun optreden. Wethouder mr. Gerritsz diende hem van uitvoerige repliek, en kwam natuurlijk met bewijzen om het tegendeel der feiten te sta ven, terwijl de heer Reinalda zich evenmin onbetuigd liet, waarop de heer Van Liemt zijnerzijds weer met andere feiten kwam aandragen. Afgezien van de politieke mérites van de zaak de rechtsche leider verweet, de S. D. A. P.'ers weer, dat zij de particuliere exploi tatie het leven moeilijk zouden maken om dat zij gemeente-exploitatie van de verkeers middelen voorstaan hebben wij, objectief oordeelend, sinds lang den indruk dat in derdaad zoowel van de zijde der gemeente als van de tramdirectie meer plooibaarheid had kunnen zijn getoond. Mr. Gerritsz mag er zich op beroepen, dat hij zelfs na de in diening van dit voorstel nog zeer hoffelijke en zakelijke besprekingen met de tramdirec tie gehouden heeft-, maar hij gaat wat ver als hijzegt dat er geen sprake van eenig rancuneus gevoel is geweest. Wij kunnen moeilijk aannemen dat B. en W. en de tram directie elkaar als „soepele onderhandelaars" beschouwen. Het gemeentebestuur van Haarlem geniet trouwens niet de reputatie, óök uiet in andere zaken, dat het erg soepel en plooibaar is. Evenmin hebben de Neder- landsche Spoorwegen, zich daardoor een naam verworven. i VEREENIGING HAARLEM-NOORD Onder leiding van den heer C. H. S. Heil- ker is Woensdagavond, in café „Schoonzicht" een openbare vergadering van de onlangs op gerichte vereeniging „Haarlem-Noord" ge houden. De voorzitter zette uiteen, dat het doel in de allereerste plaats is, het behartigen der belangen van de bewoners van het uitge strekte kwartier Haarlem-Noord en dat in zijn grootst mogelijken omvang, onafhanke lijk van politiek of godsdienst, werkkring of betrekking en daarnevens viering van natio nale feestdagen. Iedere bewoner, man of vrouw, van Haarlem-Noord, kan als lid toe treden. Samenwerking in het algemeen is de vooropgezette bedoeling. Nadat aan de aanwezigen gelegenheid was gegeven over deze aangelegenheid van ge dachten te wisselen en allen, op één na, staande de bijeenkomst als lid toetraden, ging men over in een huishoudelijke verga dering, teneinde een definitief bestuur te kiezen. Allereerst werden daartoe bij acclamatie en onder betuiging van hulde voor initiatief en voorbereiding, verklaard de leden van het voorloopig bestuur^ de heeren C. H. S. Heil- ker. J. Pronk, J F. van Halem, alsmede de heeren J. J. H. Banser, M. M. Dekker, A. A. Geldof en C. L. F. Sarlet, Zocherstraat 9, bij wien men zich als lid kan aar/belden. De voorzitter der vergadering richtte daar op eenige woorden van erkentelijkheid tot de heeren Burgers en Kramer, op wier mede- initiatief de vereeniging was gesticht. Aan de heeren Dekker, Pronk en Sarlet werd opgedragen statuten en huishoudelijk reglement te ontwerpen, ter behandeling in de op 3 April a.s. te houden ledenvergadering waarin tevens besproken zal worden de vie ring van den Koninginnedag. „HERMAN HEIJERMANS". Door de Haarlemsche Tooneelvereenïging „Herman Heijermans" zal op Dinsdag 26 Maart a.s. in den Schouwburg aan den Jans- weg een tooneelavond worden georganiseerd Opgevoerd zal worden „Allerzielen" van Her man Heijermans. Door het bestuur werden een 75-tal vrij kaarten ter beschikking gesteld van het be stuur van den H.B.B. ter verdeeling onder de werklooze leden. AUTOBUS BLOEMENDAAL-VOGELENZANG. De volgende week zal er een verbinding tot stand worden gebracht tusschen Bloemen- daal en Vogelenzang door het openen van een autobuslijn. Deze lijn zal worden ge ëxploiteerd door de firma Bakhuizen, die ook reeds een verbinding heeft over den Zee- Vroeger gingen de bewoners die van een vervoermiddel gebruik wilden maken en van Vogelenzang naar Bloemendaal wilden gaan met de bus eerst van Vogelenzang naar Haarlem en daarna met de tram naar Bloe mendaal. Voor hen za! dus de opening van deze autobuslijn een belangrijke verbetering beteekenen en de verwachting is dan ook dat de lijn in een dringende behoefte zal yooni^. DERDE BLAD Voor het overige vees de wethouder er op, dat B. en W. aan de opheffing van de Cein tuurbaan niets kunnen doen. De gemeente staat in deze zaak machteloos, en met de vele adressen aan den Raad, door ingezete nen ingediend, kan dus niets worden be reikt. De N.Z.H.T.M. is niet bereid om meer met de gemeente voor een nieuwe lijn „in zee te gaan" met trams en autobussen gaat de Raad altijd en onvermijdelijk „in zee" en zij wil ook haar smalspoor niet in normaalspoor veranderen. De toestand op het Stationsplein werd er natuurlijk door den wethouder ook nog eens bij gehaald, en hij vees er op dat nu ten minste bereikt is dat de Noorderuitgang van het station op de spitsuren zal worden open gesteld, hetgeen met steeds-maar-toegevend- wezen niet gelukt zou zijn. Met dat al is de oplossing van het vraag stuk der verkeersmiddelen niet dichterbij ge komen. De heer Reinalda zei dat de N. Z. H. T. M. niet in staat was gebleken om de zaak op te lossen, dat particulieren dat niet kunnen, dat de gemeente moet exploiteeren. De Raad heeft evenwel gemeente-exploitatie verworpen. Het blijft een ingewikkelde puzzle, en voor het publiek is uit dit debat geen troost te putten. Intusschen benijden wij den wethou der'zijn taak op dit gebied geenszins. Het voorstel tot samenwerking van het St.-Elisabeths Gasthuis met het Joles Zie kenhuis gaf den heer Peper aanleiding tot verzet. Hij vond het niet aangenaam dat van overheidswege als het ware propaganda ge maakt wordt voor een kerkelijk ziekenhuis, en meende dat er voor de Joden, die in Haar lem slechts éen procent eter bevolking vor men, geen reden is om een eigen ziekenhuis te stichten. In het Joles Ziekenhuis, dat ook andersdenkenden opneemt, zal slechts een kwart der beschikbare bedden voor Joden gebruikt worden. Wethouder, mr. Heerkens Thijssen ant woordde dat de Joden vrij zijn om een zie kenhuis te gaan bouwen als zij dat wenschen, en dat de heer Peper daarmee dus niets te maken heeft. Df samenwerking levert voor de gemeente voordeelen op, omdat zij voor haar derde klasse patiënten mede gebruik kan maken van het Joles Ziekenhuis. De heer Wolzak wees op de nu ontstane mooie gele genheid om terrein aan te koopen, hetgeen aan het gasthuis ook ten goede zal komen, en had evenmin als de heer Van Liemt eenig bezwaar tegen de voordracht, maar de heer Loosj es was het met den Peper eens dat er uitbreiding van de neutrale ziekenhuisruim te moet komen. Dat is gewenschter dan een Joles Ziekenhuis. Maar de V. B.-leider zou niet tegen het voorstel stemmen, omdat de overeenkomst niet in het nadeel der ge meente is. Waarna, zooals gezegd, het voorstel z.h.s. werd aangenomen. R. P. ONTVANGEN BOEKEN Het zorgelooze dorp. Roman voor jonge menschen. Door Adacee. Amsterdam, J. M. Meulenhoff. Daar is in dezen roman weer veel liefs en vriendelijks, zooals dat ook in Jetteke, het meisjesboek dat Adacee vroeger schreef, te vinden schijnt. Tenminste, te oordgplen naar een aantal besprekingen over Jetteke, die in dit boek worden afgedrukt. Wij kennen Jetteke niet maar Joop uit Het zorgelooze dorp, zal een zusje van haar kunnen zijn. Een lief ij braaf meisje dat op het conser vatorium gaat, hoewel de moeder, die we duwe is, die kosten eigenlijk maar slecht dragen kan; en een broer, die ook zeer ar tistiek is aangelegd, zijn vioolstudies heeft moeten opgeven om het voortstudeeren van Joop mogelijk te maken. Die broer Eedo is op een bank werkzaam en draagt dus nu in de kosten van het huis houden thuis bij, waaraan bovendien een oudere broer Marius, een idealistisch archi tect, van tijd tot tijd het zijne toevoegt. Dan zijn er nog een jonger broertje en zusje, tweelingen, die veel zorg geven, omdat het ventje op school niet werken wil en moeder geen extra-lessen kan bekostigen. En tot slot een lieve grootvader, die zijn jongste klein dochter een beetje verwent en verder alleen in de beminnelijkheid van het milieu bij draagt. De titel van „het zorgelooze dorp" gaat verdacht veel op ironie gelijken, noch tansde liefde en de genegenheid die in dit huishouden heerschen, maken zware las ten licht. Ze worden een weinig drukkender als Joop een conservatorium-vriendin, Han van Hogerwaarde in haar familiekring mee brengt. Han studeert piano, haar familie woont op een buiten bij Arnhem, stijfdeftig en vervelend, evenwel puissant rijk en Han zoekt haar vrijheid ouder een minder aan conventie gebonden kijk op het leven. Voor haar is het leven der Brandema's een curieus geval, waarvan ze aanvankelijk de zorgelijk heid niet beseft maar de onderlinge gene genheid als iets nieuws en ongekends waar deert. Joop zingt, Han speelt piano en de broer van de bank is buitengewoon van aanleg ten opzichte van de viool zoodat er al den eer sten avond in den huize Brandema gemusi ceerd wordt en over het volgen van een roe ping als artist gesproken. Wij beginnen al angst voor Eedo den bankbeambte te gevoe len en ons voorgevoel bedriegt ons niet. Han van Hogerwaarde maakt den jongeling het hoofd op hol, onschuldig, en zonder dat ze het zoo erg bedoelt, maar voldoende om des jongelings toch al zeer matige belangstelling in het bankbedrijf tot nul te reduceeren. En als Pietje bij paaltje komt en Eedo, na veel liefs van Han ondervonden te hebben, haar verzekert dat het leven voor hem slechts waarde kan hebben als hij alleen maar haar mag liefhebben en bewonderen, schrikt zij en stuurt hem weg met de gebruikelijke ver zekering een er voortdurende vriendschap. Eedo neemt een kloek besluit; doodt zich niet maar trekt er uit. Hij heeft. juist een prachtige aanbieding voor een betrekking in Indië. Maar in de intelligente, artistieke fa milie Brandema werkt dat aanstaand ver trek vreemd .genoeg nog zeer ouder- wetsch. Men gedraagt zich of dc Jcnge man ter dood veroordeeld is. Dat de familie daar na Han in den beginne liever niet meer ziet, laat zich hooren, hoe pijnlijk de situatie ook voor Joop geworden is. Maar Adacee heeft in den loop van haar verhaal al een verras- sinkje voorbereid en als we na de laatste pagina het boek dichtklappen is er iets op komst tusschen Han en Marius den archi tect. Over dat iets zal Adacee gemakkelijk een nieuw boek kunnen schrijven, voort gaand op de wijze van het zorgelooze dorp: lief, vriendelijk en beschaafd en niet te diep gaand. In de teekening van Joop Brandema zit een zekere vastheid van lijn, die tevens niet zonder gevoeligheid is. Het bijwerk zou win nen, als het wat meer fundamenteel ver richt werd en minder aan het befaamde kab belende beekje deed denken. Goede verpoo- zingslectuur voor jonge menschen is het weL al zijn die jonge menschen van van daag nu niet direct meer voor zooveel vrien delijks te vinden. Ook zij denken en zien meer in zwart tegen wit, licht tegen scha duw; en Adacee schrijft in rose. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. ROODVONK EN DIPHTHERITIS. Blijkens de officieele opgaaf in de Staats courant zijn in de week van 3 tot en met 9 Maart te Haarlem voorgekomen 8 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van diphtheritis. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van rood vonk. Te Zandvoort 3 gevallen van roodvonk, waarvan 2 in één gezin. Te Heemskerk 1 geval van. diphtheritis. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA" Op Zaterdagavond 16 dezer zal door bo vengenoemde vereeniging voor hare leden en genoodigden een cabaret-avond worden ge geven in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Medewerking zal worden verleend door het bekende duo Van Musscher en door den heer René van Duinen, die eenige specilaliteiten- nummers zal uitvoeren. Een jazz-band zal voor de noodige dansmuziek zorgdragen. SPORT EN SPEL VOETBAL NEDERLAND—ZWITSERLAND. Het Zwïtserscb elftal gewijzigd. Uit Genève wordt aan de Tel. gemeld: In de samenstelling van het Zwitsersche elftal, dat a.s. Zondag in het Stadion tegen het Nederlandsche elftal zal uitkomen, is een belangrijke wijziging gebracht, doordat de middenspelers Vögeli en Buff at, alsmede de voorhoedespeler Gobet niet zullen uitkomen. Zij zullen vervangen worden resp. door Hein- rich (F.C, Zürieh), Fasson (Young Boys, Bern) en Fassler (Young Boys Bern). Bo vendien zullen de rechtsbinnen en de links binnen Abegglen Hl en Weiier onderling van plaats verwisselen. WIELRIJDEN H. S. C. „EXCELSIOR". Zondag houdt Excelsior haar openingswed strijd. n.l. een 30 K.M. handicap voor leden en donateurs. BILJARTEN. MASSAKAMP SPORTLUST—GROENENDAAL Dinsdagavond werd in café v. d. Heuvel te Heemstede gespeeld tusschen Groenendaal III en Sportlust IV. Uitslag: Sport: 100, 77. 84, 100, totaal 361. Groenendaal: 88, 100, 100, 70, totaal 358. Stand na drie wedstrijden: 1115999 in het voordeel van Groenendaal. MASSAKAMP O. M. S.—HET SPAARNE. Voor bovengenoemden massakamp speelden de 2e viertallen. Wist in de eerste partij de Spaarneman te zegevieren 10074, de tweede partij eindigde in het voordeel van O. M. S. 10047. Na vinnigen strijd wist Het Spaarne de derde partij te eindigen met 100—92. Bij de vierde partij speelde voor O. M. S. een in valler. Ook deze partij verliep in het voordeel van Het Spaarne 100—70. De hoogste serie werd behaald door Klok van O. M. S. met 20 caramboles. De stand na 5 avonden luidt: 1881—16C5 voor O.M.S. MASSAKAMP ONDERLINGE VRIEND SCHAPKASTANJEBOOM •Deze massakamp werd Dinsdagavond in het lokaal van den heer Engwerda, aan de Lange Begijnestraat, voortgezet. De uitslag is: Onderlinge Vriendschap: 80, 80, 80, 80, 80 is 320 caramboles. Kastanjeboom: 60, 46, 65, 40 is 211 caram boles. De stand is nu 2576 caramboles voor On derlinge Vriendschap en 2186 caramboles voor Kastanjeboom. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Dinsdagavond ving in de „Korenbeurs" te Haarlem de vijfde ronde van den Haarlem schen kampioenswedstrijd aan. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van Chr. F. Visse; J. van Looij remise met R. Hartgerink; J. Poppen wint van W. van Daalen. De partijen H. Greeuw—de Jong en J. B. Sluiter Jr.F. A. Berkemeier werden afge broken en worden later uitgespeeld. J. P. van Eijk was vrij. Tweede klasse: G. Eising remise met H. van Lunenburg Jr.,; G. A. Ottolini Jr. wint van P. Mollema; W. J. Bosman wint van J. Willemse. De partij J. Balk—F. W. de Pater werd af gebroken en wordt later uitgespeeld. T BELANGRIJKSTE NIEUWS 't Belangrijkste N:euws geeft geen aan leiding tot commentaar, doch wij leggen den nadruk op het onderstaande verslag van de rede van minister Segers m de Belgische Kamer, die van zeer groot belang is: BRUSSEL, 13 Maart (V.D.) Heden ver klaarde Staatsminister Segers als rapporteur van Buitenlandsche Zaken, dat er geen woont veranderd moet worden in het rapport, dat van de Utrechtsche documenten-affaire werd opgemaakt. België moet zijn rechten op de Schelde, de Maas en den Rijn opeischen, in dien mogelijk in overeenstemming met Ne derland, zoo niet dan met behulp van een internationale regeling. Er moet in Nederland noodzakelijk een einde komen aan den nood- loitigen geest. Spr. betoogt dat de stroom kwestie voor België een levenskwestie is, en hij hoopt, dat zij buiten internationaal ver band kan worden opgelost. Segers wijst op de onderhandelingen in het verleden, alsook op bet feit, dat Nederland dijken heeft aan gelegd, die de ebteweging belemmeren. Het voorstel van de commissie van deskundigen noemt spr. onvoldoende: het is noodig, dat de groote mogendheden België's rechten er kennen. Er moet een nieuwe formule ge vonden worden, bijvoorbeeld als in de Donau- kwestie. Wij hebben tien jaar geduld geoefend roept spr. uit, doch Nederland wil geen in schikkelijkheid toonen. België heeft nooit de souvereiniteit op de oevers opgeëischt, doch wil aan den anderen kant niet zijn "huis sleutel afgeven! Spreker verlangt een kanaal van Antwerpen naar den Moerdijk, daar het Rijnverkeer voor België met 30 pet is af genomen, terwijl het voor Rotterdam ver drievoudigd is; bovendien duurt de reis Rot terdamDordrecht 3 uren, Antwerpen Dordrecht drie dagen! Indien er geen oplos sing gevonden wordt moet België schadever goeding vragen. Behalve de Schelde- en de Rijnkwestie is ook de Maaskwestie onbevre digend: het kanaal LuikMaastricht loopt gedeeltelijk over vreemd gebied. Ten slotte zeide Segers, dat een permanente commissie de documenten-affaire moet onderzoeken. De houding van Beelaerts van Blokland noemde spr. een ontgoocheling. Ten behoeve van den internationalen vrede hoopt Segers op een beter inzicht van Holland en minder zelfzucht. Verder ontleenen wij nog aan de N.R.C., dat minister Segers zeide: Het komt er thans voor België op aan, zich niet te laten afleiden van zijn politiek inzake zijn economische belangen en de verdediging van de rechten welke bet kan laten gelden op Schelde, Maas en Rijn. Het Utrechtsche Incident, aldus spre ker, heeft ons meer bedroefd dan veront waardigd, omdat wij hebben kunnen consta- teeren, hoezeer de atmosfeer vergiftigd is. De verklaringen van den Nederlandschen ministerpresident De Geer, waarin onder meer verzekerd wordt, dat geen enkel gevaar van buiten af het Nederlandsche volk bedreig1"., hebben wij met voldoening gelezen, de woor den van rust en vrede door hem gesproken, kunnen wij onderschrijven en wij hopen dan ook, dat voor w&t de oplossing van de vraag stukken, betreffende de verbindingen van den Rijn met de Schelde en de Maas aangaat, de Nederlandsche openbare meening zich zal waten to veranderen en ons voldoening zal geschonken worden zonder dat wij gedwongen worden een beroep te doen op de interna tionale jurisdictie en de internationalisatie van het vraagstuk in zijn geheel. De heer Segers herhaalde verder bijna woordelijk wat hij in zijn uitvoerig verslag geschreven heeft over de geschiedenis der Nederlandsch- Belgische onderhandelingen sedert 1919 en voegde er aan toe dat de verwerping van het verdrag van 1925 te wijten was aan hostiliteit van Rotterdam, van de Utrecht sche Pan-Neerlandisten en van de Vlaamsche activisten, die nu trots de verleende amnestie een dolk gericht houden in de richting van het hart van België (instemming op vele banken). Het gevolg van des heeren Segers rede was een herhaling van de sedert ongeveer 10 jaar door Belgische diplomaten en journalisten ge bruikte argumenten ten vooiaeele van da Belgische thesis. Eerst handelend over het Scheldevraagstuk, om vervolgens tot 't Moer- dijkkanaal en de verbinding Antwerpen Luik over te gaan, stelde de heer Segers de vraag: Wat is de Schelde voor Nederland en wat is zij voor ons? Waarop hij antwoord de, voor Nederland is de Schelde niets, Vlis- singen ligt aan de zee en Terneuzen is alleen een voorhaven van Gent en is een doorgang voor schepen, die zich naar deze haven be geven. Nederland bezit echter de souvereini teit over de Schelde en behoudt het recht, van welk recht ook gebruik wordt gemaakt, om grond door inpoldering op de rivier te winnen. Dit is niet zonder gevaar èn voor de rivier èn voor Antwerpen. Verder behartigt Nederland natuurlijk de belangen van de haven van Rotterdam en men heeft tijdens de jongste incidenten nog eens kunnen ervaren hoe scherp de hostiliteit van Rotterdam zich laat gelden. Voor ons is de Schelde alles. Zij is de deur van onze woning en de eenige toe gang tot de havens Antwerpen en Gent. Spreker bleek sterk bevangen door vrees voor verzanding van de rivier en wees daarbij op het treurige lot van de twee armen, de Braekman en het Zwin, die nu vrijwel gehee! verdwenen zijn. Ieder ander belang, zeide hij moet wijken voor dat van de bevaarbaar heid. Voor de verplichtingen, door het trac- taat van 1839 opgelegd, verwees hij naar zijn rapport, terloops herinnerend aan de studie door baron Rolin Jacqumyns. gewezen mi nister van binr.enlandsche zaken, in de Revue de Droit International et de Législation Comparée gepubliceerd, waarin betoogd wordt dat het internationale régime van den Rijn eveneens van toepassing wordt geacht op de Schelde. Nederland, aldup de heer Segers verder, is zijn verplichtingen niet nagekomen. Steeds heeft België de kosten van al:e onderhouds werken aan de rivier moeten dragen. Tien jaar heeft het geduurd voor België van Ne- deriand toelating kon krijgen voor het plaat sen van lichtboeien. Steeds heeft Nederland getalmd met inwilliging van Belgische ver zoeken. vaak dringende en onmisbare werken betreffend. Naai- het oordeel van den heer Segers is het, de antecedenten in acht geno men. vrijwel uitgesloten dat Nederland en België het met elkaar geheel eens zullen wor den over deze kwestie. Het is dan ook noodig, meende hij, bü de mogendheden, die belan gen hebben te Antwerpen san te drin gen. Een ander dringend vraagstuk, vervolgde Segers, is nog dat van de verbinding van Schelde en Rijn. Nederland is krachtens het tractaat van 1839 verplicht aan de Belgische scheepvaart steeds veilige, goede en gemakkelijke water wegen in het gebied der tusschenwateren tusschen Schelde en Rijn te verzekeren, maar de huidige verbinding is geheel onvoldoende. De groote sluis te Hansweert is wegens ver zakkingen meestal onbruikbaar, wat verder door verzanding ook meer en meer waarheid wordt voor de rest van den nu bestaande» weg. In het Hellegat alleen Repen op één dag elf schepen aan den grond. Antwerpen loopt gevaar de Rljnscheepvaarl steeds vor der te zien afnemen, terwijl blijkens de jong ste statistieken Rotterdam sedert 1913 het Rijnverkeer bijna zag verdriedubbelen. Alleen het kanaal AntwerpenMoerdijk beweerde de heer Segers. kan de Belgische belangen werkelijk bevredigen. Dit is niet het geval met het plan van Konijnenburg, en evenmin met het, licht daarvan afwijkende officieele tracé der Nederlandsche regeering. Dit heeft zijn beginpunten te Bath en te Dintelsas. wat juist dc gevaarlijkste twee plaatsen van het heele deltagebied zfjn. Ver der zou de uitvoering van dit plan met groote technische moeilijkheden gepaard gaan en aan België 750 mülioen francs kosten, ter wijl voor het Moerdijkkanaal slechts 400 mil- lioen worden noodig geacht. Coblenz ontruimd in 1930?. In het Lagerhuis zeide sir Austen Chamber lain in antwoord op een vraag van comman der Bellairs, dat volgens het verdrag van Versailles Coblenz moest worden geëva cueerd op 10 Jan. 1930, indien de voorwaar den van het verdrag door Duitschland zijn nageleefd. Zooals de zaken thans staan was er geen reden te veronderstellen dat deze evacuatie niet zal plaats hebben, en er was daarom ook geen aanleiding om in onder handeling te treden over de evacuatie van dat deel van het bezette eebied. (Hbld.> Overeenstemming inzake Amerika en 't Permanente Hof Naar men verneemt Is de door Scialoja ge presideerde juristencommissie tot overeen stemming gekomen over de voorstellen in zake Amerika's toetreden tot het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's Graven- hage. Elihu Root, wiens voorstellen slechts op onbelangrijke punten door dc commissie werden gewijzigd, zal binnenkort naar Amerika terugkeeren om president Hoover, staatssecretaris Stimson en de leidende senatoren omtrent het resultaat der bespre kingen in te lichten. Groote opwinding in Madrid. PARIJS, 13 Maart ^V.D.) Het. „Journal" brengt nadere bijzonderheden omtrent de studenten-demonstraties te Madrid. Ongeveer 2000 studenten trokken naar het ministerie van onderwijs, waar zij schimp liederen op den minister zongen. De politie maakte van de wapenen gebruik, waarop dc studenten antwoordden door met steenen te gaan gooien. o Ook voor het gebouw van het dagblad „A B C" demonstreerden de studenten en wier pen alle vensters in. Een student liep een schotwond in den hals op; het bleek een fa milielid te zijn van den artillerie-overste Marcoesi, die wegens het deelnemen aan de samenzwering van 1926 ter dood was ver oordeeld, doch later begenadigd werd. De gewonde student is eveneens geparenteerd aan graaf Bugallal, den voormaligen minis ter en voorzitter van het parlement. Te Barcelona hebben vierhonderd studen ten van de kunstnijverheidschool besloten om niet meer aan de lessen deel te nemen zoolang hun elschen niet zijn ingewilligd. MADRID.13 Maart (B.TA.) Een officiee le nota zegt, dat de politie genoodzaakt was van de wapenen gebruik te maken om de ongeregeldheden der studenten, die een po litiek karakter dragen, te onderdrukken. Zes en twintig studenten werden gearres teerd. EEN HOOFDCONDUCTEUR DOODGESCHOTEN. Toen de Parijsche sneltrein het station Epernay binnenreed, werd de hoofdcondur- teur Perrln in den goederenwagen door vier revolverschoten doorboord, dood aangetrof fen- paar Perrin nog om kwart over zessen boekingen in het conducteursboek had ver richt, wordt aangenomen, dat hij pas tus schen de stations Boudy en Epernay is ver moord. Er werden geen bagagestukken ver mist. In den goederenwagen vond men vijf patronen. De trein neemt tot Epernay. het eerste station na 't vertrek uit Parijs, slechts reizigers eerste en tweede klasse op. Men zoekt thans naar vier reizigers, die gisteren avond te Epernay den trein hebben verlaten en die. daar zij slechts plaatsbewijzen derde klasse bezaten, aan de controle bijbetaalden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cta. per regel. Springende I Handen Ruwe Huid De LN. L T.-concessie ingetrokken. Tot samenwerking met het Joles Ziekenhuis besloten.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9