HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 15 MAART 1929 UIT DE OMSTREKEN DE BLOEMENDAALSCHE RAADHUISQUAESTIE. Besloten in beroep te gaan bij de Kroon. OPHEFFING BESTAANDE SERVITUUT OP GROND AAN DEN BLOEMEN- DAALSCHEN WEG. De Raad van Bloemendaal kwam Donder dag middag in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Burgemeester Jhr. Bas Backer ter behandeling van een paar punten die verband hieiden met de Raadhuisbouwquaestie. Het eerste agendapunt gold de opheffing van het bestaande servituut op het terrein aan cien Bloemendaalscheweg tegenover het Raadhuis en het vestigen van een nieuw servituut er op, inhoudende onder meer, dat er geen school of geen koffiehuis mag komen, en verder onder anderen tot verhuur van het water aan den Brouwerskolk aan den heer H. Smidt van Gelder, dep voor- maligen eigenaar van den grond aan den Bloemendaalscheweg. Het tweede agendapunt was een voorstel van Dr. Bornwater om te besluiten van de beslissing van Ged. Staten, waarbij goedkeu ring is onthouden aan het Raadsbesluit tot aankoop van een terrein aan de noordzijde van den Zeeweg bestemd voor het bouwen van een nieuw Raadhuis, bij de Kroon in beroep te gaan. Beide voorstellen hebben we uitvoerig medegedeeld. Behalve de verslaggevers, woonden ook eenige belangstellende ingezetenen van Bloe mendaal ditmaal de Raadszitting' bij. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Dorhout Mees. Deze spreker die verklaarde een tegenstander van den Raadhuisbouw aan den Zeeweg te zijn, deed opmerken voor het eerste voorstel niets te gevoelen. Het bestaande servituut op de gron den aan den Bloemendaalscheweg, aldus spr., zal wel, volgens het voorstel, worden opge heven, maar daai-tegenover zal iets komen te staan dat yoor de gemeente bezwarender is dan het bestaande servituut. De gemeente zal voor een groot deel weder uit handen moeten gaan geven iets dat ze pas in be zit heeft verkregen. Verder stelt spr. de vraag of de Raad wel verstandig doen zal met eersn te behandelen punt 1, zijnde de quaestie van het servituut Het staat er zoo mede, dat de Raad den kelijk wel punt 1 der agenda aannemen zal, maar dat t twijfelachtig is of daar daarbij 'n der leden zich van stemming onthouden zal, punt 2 der agenda zal worden aangenomen. Bovendien is het hoogst twijfelachtig of de Kroon de beslissing van Ged. Staten zal vernietigen. Indien de Kroon de beslissing van Ged. Staten niet vernietigen zou, dan zou de Raad met de zaak van het servituut een onnooalg offer gebracht hebben. Spr. wenscht daarom voor te stellen, dat de Raad eerst behandelt punt 2 der agenda, en dat met de servituut- quaestie gewacht wordt totdat aangaande het besluit van Ged. Staten de beslissing der Kroon is gevallen en wel omdat men dan zekerheid heeft of het offer dat de gemeente zal gaan brengen ook kan benut worden. De heer Schulz vindt den gang van zaken dien de heer Dorhout Mees aanbeveelt, niet de juiste." Volgens spr. is het in ieder geval noodlg dat het bestaande servituut op de gronden aan den Bloemendaalscheweg komt Ie. vervallen. Het is noodig dat bedoeld ser vituut komt te vervallen, afgezien van de vraag of de Raad al dan niet bij de Kroon in beroep gaan zal van de beslissing van Ged. Staten. De heer Hogenbirk kan zich bij het betoog van den heer Schulz geheel aan sluiten. Het is gewenscht dat de Raad niet er aan geboden is dat op bet terrein aan den Bloemendaalschenweg een raadhuis moet komen. Als het bestaande servituut is verval len, dan is de Raad vrij te bepalen waar een raadhuis moet komen. Het voorstel van den heer Dorhout Mees komt in stemming. Het wordt verworpen met 7 stemmen vóór en 8 stemmen tegen Vóór stemden de leden Nuyens, Verdegaal, Prlnsenberg, de Waal Malefijt, Dorhout Mees, van Nederhasselt en Laan. Er komt dus in behandeling het eerste punt der agenda Opheffing- servituut grond Bloemendaalscheweg en verhuur Brouwerskolkje. De heer Bornwater is van meeuing dat net alle aanbeveling verdient dit agendapunt aan te nemen. De gemeente krijgt meer zeg genschap over een bepaald terrein en geeft daar maar weinig voor terug. Toen de ge meente de terreinen aan het Brouwerkolkje aankocht zat daarbij de bedoeling voor dat er gronden komen zouden voor den bouw van arbeiderswoningen en dat het natuur schoon ongerept bewaard blijven zou. Wat zal er gebeuren volgens het voorstel dat nu aan de orde is? De zekerheid zal verkregen worden dat de omgeving van het Brouwers kolkje blijven zal zooals die nu is gedurende 100 jaar. Gedurende al dien tijd zal niemand daar een schendende hand aan mogen slaan. Spr. concludeert, dat het. voorstel voor ieder raadslid is te aanvaarden en dat de Raad verstandig doen zal met het te aanvaarden Hulde brengt spr. aan den heer Smidt, van Gelder voor zijn coulante houding tegenover de gemeente. De heer De Waal Malefijt. kan niet medegaan met het betoog van den heer Bornwater. Spr. doet opmerken dat het nog de vraag is of het natuurschoon ongerept zal blijven. Verder, dat. indien mocht besloten worden tot aanvaarding van de nieuwe voor waarden voor bebouwing van de gronden aan den Bloemendaalschen weg. daarmede is uit gemaakt, dat hef uitgesloten is dat daar een Raadhuis gebouwd worden zal. Er staat in de voorwaarden dat er moet komen een rij boomen en, moet dat gebeuren, dan kan er nimmer een Raadhuis komen. Dit is een der redenen waarom spr. zich tegen het agenda punt moet verklaren. De heer Schu.z, die met den heer Born water hulde brengt aan den heer Smidt van Gelder voor zijn houding, doet verder opmerken, dat de gemeente wel is waar een waardevol object uit bander zal raceten geven, maar dat daartegenover staal, dat ze Lu handen krijgt een ander waardevol ob ject. Het laatste weegt tegen het eerste op. Het is de bedoeling dat dc omgeving van het Brouwerskolkje blijven zal zooals die nu is. Om die reden is het servituut dat nu zal gelegd worden voor de gemeente weinig be- bezwaarlijk. Als het waar is. wat de heer De Waal Malefijt zeide, dat het moeten planten van een rij boomen op het terrein aan den Bloemendaalschenweg een bezwaar is voor het bouwen van een raadhuis op dat terrein, dan is het wel duidelijk dat genoemd terrein niet de plaats is voor het bouwen van een raadhuis. Inmiddels meent spr. dat wat het geen de heer De Waal Malefijt zeide, zeer overdreven is. Verder laat spr. er nadruk op vallen, dat om de vrijheid te krijgen een raadhuis te gaan bouwen op een plaats waar men wil, de gemeente eerst af moet zijn van het be staande servituut op de gronden aan den Bloemendaalschenweg. Het gemeentebelang is er mede .gebaat volgens spr. dat het voorstel aangenomen wordt. De heer De Waal M a 1 e f t verklaart zich nogmaals tegen het voorstel en doet. daarbij opmerken, dat indertijd onderhan deld is met den heer Gerard van der Vliet over de verbreeding' van den Korten Zijl weg op voorwaarde dat de heer Van der Vliet de Blouwerskolk in handen kriigen zou. Volgens spr. zou de heer van der Vliet geneigd zijn de noodige medewerking te verleenen tot de verbreeding van den Korten Zijlweg. Indien nu echter het nu aanhangige voorstel word: aangenomen, dan is daarmede alle verdere onderhandeling met den heer Van der Vliet afgesloten. De heer Dorhout Mees spreekt zich uit tegen het agendapunt. Waar twee ruilen, daar moet een huilen, merkt spr. op. In dit geval zal het de gemeente zijn. De gemeente zal meer uit handen geven gaan dan ze daar voor terug krijgt. De gemeente zal aan het. kortste eind trekken. De Voorzitter zegt dat hem er niets van bekend is dat de heer Gerard van der Vliet zou willen medewerken tot de ver breeding' van den Korten Zijlweg. Van den heer Van der Vliet is dien aangaande nim mer eenig bericht ingekomen. De heer Laan was geneigd mede te gaan met punt 1 der agenda. Maar als de heer Gerard van der Vliet voor de verbreeding van den Korten Zijlweg de noodige medewerking zou willen verleenen dan komt de zaak anders te staan. De verbreeding van aen Korten Zijl weg zou dan heel wat minder kostbaar voor de gemeente kunnen geschieaen. Geschiedde die verbetering op nadere manier dan naar schatting zou het de gemeente kosten f 70.000 Spr. zou daarom wel eens willen weten of het waar is wat de heer De Waal Malefijt mededeelde en den heer van der Vliet vragen is het u ernst, wilt ge de noodige medewer king verleenen? De verbreeding van den Korten Zijlweg is een zeer urgente zaak. Laten we daarom de zaak nog eens na gaan zegt spr. Indien inderdaad de heer van der Vliet de noodige medewerking zou willen verleenen tot verbreeding van den Korten Zijlweg, dan zou het jammer zyn indien door aanneming van dit agendapunt die gelegen heid werd afgesneden. In dat geval gaf spr. liever een servituut aan den heer Van der Vliet- dan' aan den heer Smidt van Gel der. De Voorzitter herhaalt dat hem of ficieel van den heer Gerard van der Vliet niets bekend is. De heer Van Nederhasselt uit zich in denzelfden geest als de heer Laan. Het is niet meer dan billijk geeft spr. te kennen, dat aan den heer Van der Vliet terzake van de Brouwerskolk eenzelfde aanbod gedaan wordt als Is geschied aan den heer Smidt van Gelder. De heer Noorman brengt hulde aan de commissie door deh Raad benoemd tot het onderhandelen met den heer Smidt van Gel der, bestaande uit de heeren Bornwater en Luden, voor het resultaat dat ze heeft weten te verkrijgen. Teleurgesteld is spr. dat de heer de Waal Malefijt nu in het mondeling debat in'den Raad met een nieuw argument is ge komen om daarmede het agendapunt te gaan bestrijden. Spr. vindt dat geen manier van doen. De heer Luden betoogt, dat het onder handelen met den heer Smidt van Gelder is medegevallen en dat de heer Smidt van Gelder als goed ingezetenen tegenover de gemeente is gaan optreden. Verder zegt. spr. dat, ais men nader wil gaan onderhandelen met den heer Gerard van der Vliet, die thans uitlandig is, dc termijn om bij de Kroon in hooger beroep te gaan verloopen zal. Indien het de bedoeling van de heeren is dat die termijn zal verloopen, laat ze het dan liever openlijk gaan zeggen, verklaart spr. die voorts er nadruk op laat vallen dat het noodig is, dat het bestaande servituut op de gronden aan den Bloemendaalschenweg komt te vervallen opdat de Raad bij de Kroon in beroep kan gaan. Nog vraagt spr. zich af: wordt het advies van de heeren Laan en van Nederhasselt ge volgd om eerst nog te gaan onderhandelen met den heer Gerard van der Vliet, treedt men dan wel fatsoenlijk tegenover den heer Smidt van Gelder op? In den handel zou het niet aangaan zoo te doen. Nadat de heer Laan andermaal het denk beeld heeft verdedigd eerst nog eens met den heer Van der Vliet te gaan onderhandelen, betoogt de heer Hogenbirk, dat eerst het bestaande servituut op de gronden aan den Bloemendaalschenweg ongedaan moet ge maakt worden voordat de Raad vrij is te be palen waar een nieuw Raadhuis zal komen. Voorts vraagt spr. kan het niet zoo gaan dat we bepalen dat we de aanbieding van den heer Smidt van Gelder aanvaarden onder conditie dat. de Kroon de beslissing van Ged Staten vernietigt., maar dat, indien dat niet geschiedt, we het niet doen. De heer Prinsenberg merkt tegen over bet gesprokene door den heer Luden op, dat de heer Van der Vliet het ook de gemeen te wel kwalijk zou kunnen nemen dat ze eerst met hem ging onderhandelen en daarna met den heer Smidt van Gelder. Spr. houdt vol dat terzake van de verbreeding van den Kor ten Zijlweg met den heer Van der Vliet, is onderhandeld. Het ging daarbij over het af staan van de Brouwerskolk. Al mocht nu van den heer Van der Vliet geen antwoord inge komen zijn. daarmede is nog niet gzegd, dat bij afwijzend staat tegenover het hem ge dane voorstel. De heer Schulz staat wat aangaat nader onderhandelen met den heer Van der Vliet geheel aan de zijde van den heer Luden. De besprekingen met den heer Van der Vliet hangen nog geheel in de lucht. De heer de Waal Malefijt is nu op eens mondeling in de discussie een mededeeling gaan doen. Dat is geen manier van doen betoogt spr. De heer de Waal Malefijt had aangaande de zaak een nota aan den Raad kunnen en moeten zenden, dam had de raad de zaak gunnen nagaan. Wat de heer de-Waal Male fijt nu deed heeft, veel van een overrompe ling om te trachten iets van de baan te krijgen wat men daar liever niet op heeft, zegt spr. De Voorzitter leest thans een en an der voor uit de notulen van de vergadering van de commissie van openbare werken van 12 November laatstleden. Daaruit blijkt dat in die vergadering met den gemachtigde van den heer Van der Vliet, is gesproken over een minder kostbaar plan voor verbetering van den Korten Zijiweg, waarbij de heer Van der Vliet niet. de Brouwerskolk in eigendom krijgen zou, maar in erfpacht, voor 30 jaar. Naar aanleiding van dte mededeeling geeft de heer Luden t^ kennen, dat het toch wel vreemd is dat. de commissie uit den Raad daarvan geen kennis heeft gehad. In stemming komt een voorstel van den heer Laan om eerst nog verder te onder handelen mei den heer Van der Vliet. Het wordt verworpen met 8 stemmen tegen en 7 voor. Voor stemden de leden Nuyens, Ver degaal, Prinsenberg. de Waal Malefijt, Dor hout Mees, van Nederhasselt en Laan. Nadat nog enkele opmerkingen zijn ge maakt. brengt de Voorzitter punt 1 der agen da in zijn geheel in stemming. Het wordt aangenomen met 8 stemmen voor en 7 tegen. Tegen stemden de leden Nuyens, Verde gaal, Prinsenberg, De Waa! Malefijt, Dor hout Mees, Van Nederhasselt en Laan. De Voorzitter schorst daarna de zit ting, opdat de thee door de leden van den Raad kan genuttigd worden en verzoekt het publiek en de Pers zich te verwijderen. Na eenige minuten wordt de openbare zit ting heropend. Aan de orde komt het voor stel van het Raadslid Dr. Bornwater om te besluiten te gaan in liooger beroep bij dc Kroon tegen het besluit van Ged. Staien, waarbij niet is goedgekeurd het Raadsbesluit tot aankoop van grond aan den Zeeweg om daar een Raadhuis te bouwen. De heer Bornwater, die het voorstel veredigt, zegt daarbij dat het besluit van Ged. Staten feitelijk is min of meer de ge meente onder curateele gaan stellen. Reeds daarom is het noodig tegen dat besluit in hooger beroep bij de Kroon te gaan. Volgens Mr. Theyse zegt. spr. verder is de kans zeer groot dat de Kroon zal besluiten het besluit van Ged. Staten te vernietigen nu het servituut af is van de gronden aan den Bloemendaalschen weg. Hoog noodig oordeelt spr. het dat het ter zake van den Raadhuisbouw tot een schikking komen zaL Het is in het belang der gemeente. Om die reden hoopt spr. dat. het voorstel in den Raad een meerderheid moge vinden. De heer Hogenbirk uit zich in eenzelf den geest. De heer Prinsenberg verklaart, dat hij gaarne bereid is mede te werken aan een compromis ter zake van den Raadhuisbouw Met de woordep van critiek aan het adres vau Ged. Staten door den heer Bornwater geuit kan spr. niet medegaan. En onlogisch zou het zijn indien spr., die in hooger be roep bij Ged. Staten ging tegen het raads besluit, thans stemde voor het voorstel van dr. Bornwater. De Voorzitter tot den heer Prinsen berg: Indien u de eenigste tegenstemmer is dan hindert dat niet. De heer Schulz is het eens met den heer Prinsenberg dat van hem niet te wach ten is dat hij zal stemmen voor het voorstel van Dr. Bornwater. Door het toevallige feit dat de heer Luden niet mag medestemmen zal de zaak op het doode punt komen. Kan omdat te voorkomen'niet een tegenstander zich van stemmen onthouden? Nog zegt spr. dat door de beslissing van Ged. Staten de gemeentelijke autonomie in-het gedrang is gekomen. De heer Van Nederhasselt wenscht naar aanleiding van het gesprokene door den heer Schulz op te merken dat van de toe vallige omstandigheid dat twee leden er niet waren die geen voorstander waren van den Raadhuisbouw aan den Zeeweg, de Voorzit ter gebruik heeft gemaakt om het voorstel tot aankoop van de gronden aan den Zee weg in stemming te brengen, dat daarna is aangenomen. De Voorzitter zegt te gelooven met groote zekerheid dat de Kroon het besluit van Ged. Staten zal vernietigen. Daar de heer Luden. die de gronden aan den Zeeweg mede aanbood niet mag medestemmen, zal de zaak op het doode punt komen. Dat zou jammer zijn. Spr. hoopt, dat het voorstel nog een meerderheid in den Raad mag vinden. Anders zal er nooit iets van den Raadhuis bouw komen. Indien het niet mocht geluk ken een meerderheid voor het voorstel in den Raad te krijgen, dan zal de gemeente een riste van geheel het land gaan worden. De heer Luden zegt dat de Voorzitter in zijn mededeelmgen niet geheel juist was. Spr. heeft niet mede de terreinen aan den Zeeweg aan de gemeente aangeboden. Hij heeft bij de zaak dus geen persoonlijk be lang. Wel had spr. de daad van de aanbie ding van de gronden kunnen verhinderen indien bij als curator van zijn zwager een vete had uitgesproken. Spr. heeft zich even wel van een negatieve actie onthouden. Het is twijfelachtig of spr. zich van stemming moet onthouden maar om verkeerden schijn te vermijden oordeelt spr. het beter zich van stemming te onthouden. In de verdere gedachtenwisseling blijkt verschil van inzicht te zijn over de vraag of de raad door te stemmen voor het voorstel van dr. Bornwater zich dar -mede verklaart voor Raadhuisbouw op de gronden aan den Zeeweg- De heer Hogenbirk zegt dat eenige le den meenen dat de Raad zich zou uitspre ken vóór Raadhuisbouw op Je gronden aan den Zeeweg. Spr. wenscht echter te verkla- reu mede namens eenige andere leden dat ze er niet opstaan dat. het Raadhuis moet. komen op de gronden aan den Zeeweg. Als de Raad bet voorstel van den heer Born water aanneemt en als de Kroon het besluit van Ged. Staten mocht, vernietigen, dan kan later nog gepraat worden over de plaats waar een nieuw Raadhuis moet komen. De heer Dorhout. Mees wenscht op te merken dat de gronden aan den Zeeweg ver kregen zijn op de conditie dat er een Raad huis komen moet. De Voorzitter zegt, dat als de Kroon het. besluit van Ged. Staten mocht, vernieti gen, het raadsbesluit nog niet behoeft, uit gevoerd te worden. Het is bet beste, aldus spr.. dat dan „het dagelijksch best-uur in beraad bij den Raad komt". De heer Van Nederhasselt zou wen- schen dat. nu de heer Hogmbirk zulk een verzoenend geluid deed hoor en, de Raad werd geschorst 0"dat de Raad zich kan be raden. De Raadszitting wordt enkele oogen- blikken geschorst. Als de openbare raadszitting wordt her opend geschiedt de stemming over het voorstel van den heer Bornwater. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden dc Vden Hogenbirk. Born water. Kremer. de Clercq, Cassée. Schulz en Noorman. Tegen stemden de leden Nuyens. Verde gaal. Prinsenberg, de Waal "Iaiefljt. Dorhout Mees. en van Nederhasselt. De heer Laan was tijdens de stemming niet In de Raadszaal aanwezig. De heer Luden hield zich buiten stemming. De Voorzitter brengt hulde aan de heeren Bornwater en Luden voor hun be moeiingen en aan den heer Smidt. vau Gel der voor zfjn coulant optreden tegenover de gemeente, waarna de Raadszitting wordt ge sloten. ZANDVOORT RAADSVERGADERING Een agenda van 29 punten* Er zullen sollicitantcM naar de betrekking van schooltanrtarts worden opgeroepen. Geen Lunapark in Zandvoort. Inci dent tusschei* de beerevu Fraen- kel en Padt. Een garantie van f 1000 voor een groot nationaal zangconcours in het aanstaande seizoen. Verbetering van dua ouheudbaren toestand tw de be waarschool. Een groot aantal agendapunten aangehouden. Motie-Koning van vertrouwc.il in wathouder Padt door de meer derheid van den raad aangtsvo- men. Donderdagavond half acht kwam de ge meenteraad van Zandvoort in openbare ver gadering' bijeen voor de behandeling van een agenda van niet minder dan 29 agenda punten. Voorzitter was de heer H. van Alphen, bur gemeester. Alle leden waren aanwezig. Hamerstukken. De volgende agendapunten werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen: Voorstel om een nieuwe overeenkomst met de gemeente Haarlem aan te gaan betreffen de toelating van leerlingen uit Zandvoort op de scholen voor middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs te Haarlem; verzoek van het bestuur van de Landelijke Federa tie van Bouwvakarbeiders in Nederland om bouwwerken der gemeente In eigen beheer uit te voeren: verzoek van de Woningbouw vereniging .Eendracht maakt Macht" om verbetering der verbinding van Plan-Noord, uitbreiding der verlichting enz.; bepaling der vergoeding bedoeld in art.. 101 L.O. wet 1920 voor de bijzondere lagere scholen alhier voor 1929; voorstellen om machtiging te ver leenen tot uitbetaling der kosr.en van boven tallige leerkrachten der bijzondere lagere scholen over 1928; voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordeningvoorstel tot aankoop perceel Potgleterstraat 22; voorstel tot vaststelling eener suppletoire begrooting. dienst 1928; voorstel om een crediet te ver leenen voor verandering der privaten van school C. Ingekomen stukkan. De heer C. Th. Stubert. stoffeerder te Zandvoort, heeft tot. den raad een brief ge richt over handelingen van den Commissa ris van Politie tegenover hem gepleegd. B. en W. adviseeren den raad, dezen brief voor kennisgeving aan te nemen Aldus, besloten. Hondenbelasting. De afdeeling Zandvoort van de Neder- landsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft aan den Raad verzocht, de hon denbelasting op andere leest te schoeien, Ln dier voege dat van on- en minvermogenden een belasting naar draagkracht wordt ge heven. Wordt in handen van B. en W. om prae- advies gesteld. Tandheelkundige hulp aan schoolkinderen. B. en W. stellen voor te besluiten, een schoollokaal in te richten voor tandheelkun dige behandeling voor schoolkinderen en hen te machtigen sollicitanten op te roepen voor schoolarts tegen een vergoeding van f 30 per ochtend. Het is de bedoeling den tand arts één ochtend per week werkzaam te stellen. De heer Druif-zou het een oneerlijke concurrentie tegenover de in Zandvoort ge vestigde tandartsen vinden, als een lokaal in de school beschikbaar wordt gesteld. De heer Termes is er tegen om een schoollokaal daarvoor af te staan. De tand arts moet zelf maar voor een gelegenheid zorgen. De heer Goers vraagt waarom de ad vertentie voor het oproepen van sollicitan ten alleen maar in de Tel. en in bet Hbld. is geplaatst. Er zijn volgens hem nog meer groote bladen, die daarvoor in aanmerking komen, zooals de Maasbode, Het Centrum. De Tijd.... De heer Forrer: „En Het Volk!" De heer Koning geeft in overweging, aan den tandarts een lokaal in het Belas tingkantoor af te staan. De heer T e r m e s: „Zeker omdat daar toch kiezen genoeg getrokken worden!" (Gelach). De heer Molenaar ondersteunt de woorden van den heer Geex-s. Den heer Fraenkel heeft bet. onaan genaam getroffen, dat aan den Zandvoort- schen tandarts De Munck geen gelegenheid is gegeven om te solliciteeren. Als hy be noemd was, dan zou geen reisgeld betaald behoeven te worden. Verder merkt spreker op. dat. het. slechte een eerste onderzoek be treft.. Hiervoor is geen kostbaar instrumen tarium noodig. Het zal hoogstens 200 kos ten. Een uur per week acht hij echter te weinig. Wethouder Padt antwoordt de verschil lende sprekers. Hij deelt mede. dat het aan tal sollicitanten niet groot geweest is. waar schijnlijk een gevolg van het te lage hono rarium. Er waren bovendien geen geschikte sollicitanten bij: in deze meening waren B. en W. nog gesterkt- na dc Ned. Vereeniging van Tandheelkundigen gehoord te hebben. Voor een vergoeding van 15 per weck kan men niet verwachten, dat, daarvoor een tand arts uit Maastricht of Grouingen naar Zand voort zou komen. Dat zou hem anderhalven dag kosten. En spreker moest toch aanne men. dat het baantje van tandarts geen ar moedig baantje is(Gelach). Spreker is van oordeel, dat best een schoollokaal be schikbaar gesteld kan worden, omdat het onderwijs er niet door geschaad zal worden. De heer Siegers geeft in overweging, het lokaal in een centraal gelegen punt te zoeken. Dc heer G e e r s meent uit het stilzwegen van den wethouder te mogen opmaken, dat, voortaan de advertenties ook in dc door INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Ccot* T>er rcgcL Wanneer Gij hijgt bij de geringste inspanning of als Gij ledrrcn llclia meiijken arbeid enkele malen moet onderbreken om op adem te kon-en. wee? dan voorzichtig. Uw adem halingsorgaan is verstrakt of misschien heeft cr rich slijm o vastgezet co dii bestemt U voor tot chronische bron chitis, os:hma ot hor t-enHuwdheld Wat nu nog slechts kortademigheid is. zullen aan vcrschrikke'iike be nauwdheden rijn. wanneer Li niet tijdig sorgt het gevaar te kreren door Uw luchtwegen te zuiveren van slum en Uw ademhalingsorgaan te ver-.terken met uit zuivere plantensappen bereide AKKER'* Per koker: f 1.50. f 275, f 450 spreker, genoemde bladen geplaatst zullen worden. De heer Fraenkel: „Ja, de Maasbode krijgt 'ra ook!" Wethouder Padt merkt op. dat de heer Geers inderdaad goed gedacht heeft. De ad vertenties zullen voortaan ook ter plaatsing worden aangeboden aan. De heer Fraenkel: „Aan dc Kikeriki!" (Gelach). Wethouder Padt (voortgaande^ zegt. dat de advertenties ook gegeven zullen worden aan de Maasbode en De TtjcL De heer Druif dient een amendement op het voorstel van B. on W. in. om uit te spre ken. dat geen particuliere practijk in een schoollokaal zal mogen worden uitgeoefend. Dit amendement wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Aldus gewijzigd wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Onderwijs aan achterlijke kinderen. Naar aanleiding van een verzoek van den heer J. H. L. Hendriks, om een klasse aan een der scholen te verbinden, waarin uit sluitend ondei-wijs wordt gegeven aan ach terlijke kinderen, stellen B. en W. den raad voor om daartoe niet te besluiten aangezien een dergelijke klasse slechts enkele leerlin gen zou bevatten en de kosten daaraan ver bonden een dergelijke uitgave niet wetti gen. De heer Molenaar stelt voor. met de gemeente Haarlem overleg te plegen, zooals dit ook met onderwijs aan H. B. S. enz. ge schiedt. In dezen geest spreken ook de heeren Druif en Geers. Het voorstel Molenaar wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Lunapark. Door den heer Coppejans. directeur van het Centraal Bureau voor Amusement s- aangelegènheden, is tot den Raad van Zand voort het verzoek gericht, hom onder nader door de gemeente te stellen voorwaarden, zoowel van fiancieelen als moreclen cn zc- delUken aard toe te staan een Lunapark te exploiteer en. Daar de Raad het vorig jaar geweigerd heeft voor dit doel grond- af te staan - zoo deelen B. en W. mede stellen zit voor on het verzoek afwijzend, te beschikken. De heer Druif meent, dat er na het vorig jaar toch omstandigheden gekomen zijn, die aanleiding geven om het verzoek van den heer Coppejans in overweging te nemen, al was het alleen maar de dure winter. Zand voort. mag nu wel eens een financieclen mee valler hebben. De heer Molenaar zal om practlsche en financieele overwegingen zijn stem aan het Lunapark niet onthouden. Spreker zal daarvoor zijn princlpleele bezwaren laten varen. De heer Geers bevreemdt zich daarover. Hij leest uit de notulen van een vergadering in 1926 voor, wat de heer Molenaar toen tegen het Lunapark gesproken heeft. De heer Forrer vindt hot- onverstandig om aan Zandvoort dit genot-gevend insti tuut te onthouden. De groote massa zoekt nu eenmaal vermaak en een Lunapark is een heel onschuldig vermaak: tenminste veel onschuldiger dan dat ln cabarets, bars. enz. Om practische redenen zal spreker vóór het Lunapark stommen. De heer Siegers rnernit, dat een Luna park geen financieel voordeel aan de ge meente zal geven; wel aan de exploitanten. De heer T e r m e s blijft, zltn bezwaren handhaven. Het geld moet zooveel mogelijk ln her. dorp en niet bij vreemde exploitanten besteed worden. Do heer E1 f f e r s vindt hot ook vreemd. INGEZONDEN MEDEDEELING EN a 60 Cts. per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij. die zicli thans als k'.vnrtaal-abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot I APRIL gratL. Abonnement f 1.99 per maand cn 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad. fWENSING'S Afg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 TELEFOON 10209

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13