TWEEDE KAMER. KINADRUPPELS RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 15 MAART 1929 INGEZONDEN MEDEDEELINGKN a 60 Cts. per regel. Dr H.MANNING'S EETUJ5T-0PWEKKEND. 1.30 p fl. dat de heer Molenaar van een tegenstander in een voorstander veranderd is. Ook spreker meent, dat de gemeente geen financieel voor deel van een Lunapark zal genieten. De heer Fraenkel zegt. dat een Luna park in den regel niet in de ochtenduren be zocht zal worden. Dat begint pas te vijf uur 's middags. Dan werden er geen baden meer genomen; het publiek zoekt dan naar aflei ding, die een Lunapark bleat. Spreker be grijpt niet, dat er nog steeds raadsleden zijn, die een Lunapark onzedelijk vinden. Spreker herinnert er aan, dat op den Koninginnedag toch ook draaimolens en andere dingen wor sen toegelaten en daar verzet zich dan nie mand tegen. In een Lunapark zit niets on zedelijks. Wethouder Pad'' blijft, ook volhouden, dat een Lunapark een onschuldig vermaak is. Spreker zou :dch niet geneeren om in Zand- voort of elders in een draaimolen plaats te nemen. Principieel is spreker dan ook niet tegen een Lunapark, maar om practiscbe overwegingen zal hij nu tegen het Luna park stemmen. Een incident. De lieer Fraenkel noemt den ommekeer van wethouder Padt een contractbreuk. Het spijt hem ten zeerste, dat de heer Padt thans deze houding aanneemt. Wethouder Padt zegt na deze woorden van den heer Fraenkel. dat hij bereid is, zijn zetel ter beschikking van den raad te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de leden Geers, Siegers, Van der Meij. Koning, Padt, Termes, Elffers en Zwaan. Tegen stemden de leden Druif, Gunters, Forrer, Molenaar en Fraenk°l. Er komt dus geen Lunapark in Zand voort. Na de stemming verlaten eenige leden de raadszaal. Uit de hal klinken geruchten van heftig raeeningsverschil tot da raadszaal. Na eenige minuten is de raad weer voltallig. De Verkeersvcrordening. Vijf vereenigingen hebben zich tot den raad gewend om een wijziging in de verkeersver- ordening te brengen. De heer Gunters klaagt er over, dat de politie al een paar maal stilstaande auto's heeft v/eg laten rijden. Er is volgens hem geen artikel in de Politieverordening, dat aan de politie daartoe het recht geeft. De Voorzitter antwoordt, dat de politie Tekening moet houden met verschillende om standigheden. Zij moet tegen verkeersbelem- mering waken. B. en W. zijn bereid, de ver ordening betreffende het parkeeren van auto's zoo soepel mogelijk toe te passen. Spreker herinnert er aan, dat bij raads besluit van 28 Juni 1928 aan B. en W. mach tiging werd verleend, om verkeersvoorschrif- ten vast te stellen. Wil de raad dus deze voor schriften weer wijzigen, dan moet eerst dat besluit ingetrokken worden. Na nog eenige besprekingen wordt nog geen bes.issing op het verzoek van de vijf vereeni gingen genomen. De Voorzitter zegt toe, voor een volgen de vergadering met nadere voorstellen be treffende het parkeeren te zullen komen. Zangconcours. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend to beschikkend op het verzoek om f 1000. garantie te stellen voor het te houden zang- concours. Mocht echter de Raad garantie wil len verleenen dan versoeken B. en W. den Raad het bedrag te bepalen op f 500, terwijl zy dan als voorwaarden zouden willen stel len, dat minstens 40 vereenigingen aan het concours zullen moeten deelnemen. De heer Elfiers bepleit om toch een garantie van f 1000 te stellen. De heer Fraenkel herinnert er aan, dat de gemeente bij het vorige zangconcours geen financieel nadeel heeft geleden. Velen hebben er integendeel wel bij gevaren. Spre ker brengt hulde aan het comité voor zijn ijverige bemoeiingen om hier weer een der gelijk concours te organiseeren en hoopfc, dat de raad niet aan dit bedrag zal pinge len. Wethouder Padt merkt op dat B. en W. het werk van het comité niet hebben wil len kleineeren, maar zij hebben zich willen houden aan het raadsbesluit van het vorig jaar, dat het toen voor den laatsten keer was. De heer Geers is voor het verstrekken van f 1000 garantie, onder voorwaarde, dat B. en W. voortaan elke aanvrage van het comité afzonderlijk zal overwegen. Spreker maakt er een voorstel van. Dit wordt zonder hoofdelijke stemming cangenomen. Verbetering toestand be waarschoot De schoolarts dr. Niekenc heeft een rap port uitgebracht omtrent den toestand der Bewaarschool. Hij zegt daarin o.a.: „Het gebouw der Gemeentelijke Bewaarschool spot met de hygiënische oischen van den modernen tijd. Een spoedige verbetering is gewensc.ht." B. en W. stellen vcor. aan hen een crediet t.e verleenen voor aankoop van leermiddelen en vernieuwing of aankoop van banken voor de bewaarschool. De heer Ter mes brengt een woord van lol' aan Dr. Niekerlï voor de samenstelling van dit rapport. De heer Druif vraagt, of het niet beter is, om een geheel nieuw gebouw voor de "be waarschool te stichten. De heer M o 1 e n a a r wil wel leermiddelen tc -taan maar hij geeft ln overweging het verdere gedeelte van het voorstel aan te houden, opdat B. en W. met plannen kunnen komen voor den bouw van een nieuwe be waarschool. De heer Siegers is eveneens voor aan houd ine. Hij wil een commissie benoemen, cjif rje-fe zaal: grondig zal bestudeeren. De lieer Forrer is er tegen, om nu weer een commissie te benoemen. Laten we nu toch eens eindelijk spijkers mot koppen slaan, zegt hij. De heer Gunters ondersteunt het. voor stel vein B, en W., dat hij heel voorzichtig vindt. Men dient eerst af te wachten wat de Hervormde Schoolvereenlglng van plan is te doen. want als ook die een bewaarschool oi 'cht. c'-ni be>tvat de mogelijkheid, dat een r;-,.ot r>.' li:\gcn de openbare bewaar school ".al verlaten. De heer Molenaar wil niet afwach ten. wat de Hervormde Schoolvereeniging zal doen. Juist het openbaar bewaarschool- onderwijs moet goed wezen. De heer Koning merkt op. dat de plan nen van de Hervormde Schoolvereeniging nog in een heel ver verwijderd stadium lig gen. Spreker wil gaarne het openbaar onder wijs steunen; hij zal dus voor het voorstel van B. en W. stemmen. Wethouder Padt verdedigt het voorstel van B. en W. Als de Raad indertijd zijn voor stel had aangenomen, om een nieuwe be waarschool te stichten, dan zou nu dit voor stel van B. en W. niet noodig zijn geweest. Spreker begrijpt niet, waarom er nu stem men opgaan, om nu nog geen nieuwe banken aan te schaffen. Hij geeft de verzekering, dat die banken zeer modern zullen zijn. zoo dat die eventueel in een nieuw gebouw zullen passen. Spreker geeft den raad echter in overweging, om met den bouw van een nieuwe bewaarschool tot de eerstvolgende begrooting to wachten. De heer Druif dient een motie in, waar in de raad besluit, aan B. en W. op te dra gen met plannen te komen om tot de stich ting van een nieuwe bewaarschool te komen. Wethouder Padt kan zich met den in houd van deze motie niet vereenigen. B. en W. zijn diligent ten aanzien van plannen voor verbetering van de huisvesting der be waarschool. Die motie geeft, wantrouwen ten opzichte van B. en W. te kennen. Spreker vindt dat geen houding. Ook de Voorzitter is om dezelfde reden tegen de motie. Na de woorden van wethouder Padt trekt de heer Druif zijn motie in. Het voorstel van B. en W. wordt daarna goedgekeurd. De overige agendapunten aangehouden. Te elf uur wordt besloten, de overige agendapunten tot een volgende vergade ring aan te houden. Motie van vertrouwen in Wethouder Padt. De heer Koning dient een motie in, waarin de raad naar aanleiding van de woorden van den heer Padt, waarbij hij zich bereid verklaart zijn wethouderszetel ter beschikking van den raad te stellen, zijn vertrouwen in den heer Padt uitspreekt. De Voorzitter hoopt, dat de heer Padt na deze motie zijn voornemen zal op gaven. Wethouder Padt antwoordt, dat hij ten volle de consequentie wil aanvaarden van de woorden van den heer Fraenkel, die hem contractbreuk heeft verweten. De raads- meerderheid, die hem anderhalf jaar gele den tot wethouder heeft gekozen, bestaat echter niet meer. Spreker wil geen oogen- blik langer wethouder zijn, als de raad dit niet wenscht. Als de raad hem wil laten gaan dan gaat hij. Dat zijn geen woorden in de ruimte; het is spreker volle ernst. De heer Dru if merkt op, dat de heer Fraenkel het niet zoo ernstig bedoeld heeft. Hij heeft alleen willen vaststellen, dat de heer Padt zich niet aan zijn belofte heeft gehouden. Het was niet de bedoeling van den heer Fraenkel om onvriendelijk tegen den heer Padt te zijn. Nadat nog vele leden hierover het woord hebben gevoerd, brengt de Voorzitter de motie van den heer Koning in stemming. Vóór de stemming verlaten de heer en Geers, Fraenkel, Molenaar, Druif en Siegers de raadszaal. De motie wordt daarop door de overige zeven raadsleden (dus door de meerder heid) aangenomen. De vijf raadsleden keeren daarop in de raadszaal terug. De Voorzitter vraagt aan wethouder Padt, of hij zijn woorden nu wil intrekken. Wethouder Padt antwoordt, dat zijn be wering absoluut niet slechts een gebaar is geweest. Nu de meerderheid van den Raad de motie van vertrouwen heeft aangenomen, zou spreker het foutief vinden om heen te gaan. Hij trekt dus zijn woorden in. De Voorzitter spreekt hierover zijn er kentelijkheid uit. Te half twaalf wordt de vergadering ge sloten. .PHOENIX". Zaterdag 16 Maart zal de tooneelvereeni- glng Phoenix in gebouw „Monopole" opvoeren „Hanengevecht", blijspel in 3 bedrijven door P. H. Scheffer. BLOEMENDAAL TOONEELUITVOERING De dilettanten-tooneelvereeniging „Bloe- mendaal's TooneeP', geeft op Dinsdag a.s. een uitvoering in Vreeburg. Opgevoerd zal wor den „Wantrouwen", tooneelstuk in 3 bedrijven van K. H. Spijkman. Na afloop een dansje. IJMUIDEN. JAARVERGADERING „HET WITTE KRUIS". Donderdagavond vond in het Witte Kruis- gebouw de jaarlijksche ledenvergadering plaats van de afd. Velsen van „Het Witte Kruis". Zooals steeds was de vergadering slecht bezocht. In het jaarverslag van den secretaris wordt in herinnering gebracht het jubileum van zuster Van der Hoek. Het aantal be zoeken. door de zusters in het afgeloopen jaar afgelegd bedraagt te IJmuiden 4728, IJmuiden-Oost 4632, Velsen 3929, Santpoort 3956. De kraamverzorgsters legden ruim 2000 bezoeken af. Het consultatiebureau werd be zocht door 986 personen. Het aantal leden der vereeuiging bedraagt 3829. Het verslag van den penningmeester maakt melding van een achteruitgang van het le dental. De netto-opbrengst van den Witte- Kruisjesdag bedroeg 853.88. De totale ont vangsten bedroegen 14314.31 1/2 (w.o. sub sidie gemeente 2948, Provinciale commissie 1475. Aan Sa'arissen wijkverpleegsters werd betaald 8758.98. De ontvangsten der kraam- verzorging bedroegen 2307,23. w.o. subsidie gemeente 11G0. Aan salaris kraamverzorg sters werd uitgegeven 1650.83. De ontvang sten zuigelingenkliniek bedroegen 806.87, w.o. subsidie gemeente 700. Onder de uit gaven staat vermeld: honorarium consulent 500. De begrooting voor wijkverpleging sluit in ontvang-st en uitgaaf met een bedrag van 14200 voor kraamverzorging met 3400 voor de zuigelingenkliniek met 850. Bij de rondvraag deelde de voorzitter de heer Unger, mede, dat de plannen voor het nieuwe gebouw vermoedelijk spoedig gereed zullen komen. 14 Maart De Ziektewet in artikelen. De Ziekteverzekering voor de arbeidster die moeder wordt. Gehuwde en ongehuwde moeder. Moederschapszorg. Vandaag heeft de Tweede Kamer zich met slechts één onderwerp uit de Ziektewet ba zig gehouden met de ziekteverzekering voor de arbeidster, die moeder wordt, ge huwd of ongehuwd. Maar een onderwerp, waarover heel veel verschil van meening was en is, verschil van rneening, die uit den duur van het debat gebleken is. Er dreigde gevaar voor een meer dan groote uitvoerig heid. waarvoor de Kamer-president echter een stokje stak, door na des ministers ant woord eenvoudig, volgens het reglement van orde te bepalen, dat om half zes de discussie moest gesloten zijn. Aldus geschiedde. En de Kamer is op één middag van heel het netelige onderwerp afgekomen. Er was op hetzelfde artikel uit de Ziekte wet, dat zwangerschap en bevalling met ziek te gelijk stellen wilde nog één amendement ingediend, van Mr. Korstenhorst, hetwelk de wet duidelijk „wilde doen uitspreken, dat alle degenen, die wegens een ongeval of een bedrijfsziekte onder andere wettelijke regelen vallen, deswege niet onder de Ziekte wet kunnen vallen. Dit amendement nam de bewindsman over. Rond de kwestie van de gelijkstelling van zwangerschap en bevalling met ziekte waren twee amendementen ingediend en twee mo ties. Twee amendementen: één amendement van mevr. Westerman, om heel de materie van de verzekering der moeder-arbeidster bulten de Ziektewet te houden en deze af zonderlijk te regelen onder een wet op de Moederschapszorg. Zij diende tegelijk een motie in, waarin zij positief vroeg om een spoedige indiening van een wet op de Moe derschapszorg. Het tweede amendement kwam van den heer Aalberse. Deze wilde, om principieele redenen, de gehuwde moeder met de onge- huwrit? moeder niet gelijk stellen. Om ech ter toch te doen blijken, dat de onderteeke naars (R.-K. en A.-R.) van goede gezindheid waren tegenover de ongehuwde moeder en deze niet aan haar lot- wilden overlaten, kwamen zij met eèn motie, waarin van de regeering steun werd gevraagd aan instellin gen van* liefdadigheid, die de ongehuwde moeder wilden tegemoet treden. Mevr. Westerman werd ondersteund door de c.-h. fractie, door mej. Katz en Mr. Schok king. Beiden betoogden, dat de kwestie der moederschapszorg niet allereerst van verzeke ringsoogpunt uit moest bezien worden. Hier konicn allerlei geestelijk-zedelijke factoren t.er sprake, die een ander uitgangspunt eischen. Door een aparte moederschapszorg, ln sociaal licht bezien, zou heel de kwestie in zijn geheel kunnen worden bezien, ook de vragen van de ongehuwde moeder. Wets technisch dus ook werd een samenvatting in één wet aanbevoler. De minister zette ook uiteen, dat een moe- derschapswet veel „eleganter" zou zijn, maar met- mej. Groeneweg vroeg hij zich af. hoe lang :t,"k een wet nca zou kunnen uitblij ven. Daarop wilde hij niet wachten. Ook mej. Groeneweg betoogde, dat uitstel op nieuw niet gerechtvaardigd is, omdat reeds herhaalde malen 4e Kamer èn de regeering beloofd hadden in de Ziektewet voor de moe- der-arbeider iets te zullen doen. Maar boven dien vroeg de bewindsman wanneer thans de ziektewet tot stand komt, dan is reeds voor een belangrijk deel de moeder schapszorg in de wet ondergebracht, waarop ons land anders nog lang zou moeten wach ten. Komt er een wet op de moederschaps zorg, dan kunnen uit de Ziektewet de bepa lingen t.o.v.. de moeder-arbeidster worden uitgelicht. Een belangrijk stuk moederschapszorg, want volgens het ontwerp wordt de gelegen heid gegeven tot zoogen gedurende zes we ken na de bevalling, wordt het verbod opge nomen tot ontslag wegens zwangerschap, heeft er geen loonderving plaats en tenslotte wordt ook de ongehuv/de moeder de hand gereikt. Eovendien doet het departement reeds veel voor moedercursussen etc. Voor meer uitstel was de Kamer niet te vinden zij verwierp het amendement-Wes terman met 5720 stemmen. Te voren had mevr. Westerman haai- motie ingetrokken, omdat er voor een spoedig ontwerpen van een wet op de Moederschapszorg bij de re geering blijkbaar weinig animo bestaat. Voor het amendement-Westerman stemden de liberale groep, de cii. fractie en de St. Gereformeerden. De c.h.-fractie en de groep-Kersten had den te kennen gegeven, dat zij, mocht het amendement-Westerman niet worden aange nomen, voor het amendement-Aalberse zouden stemmen, hetwelk principieel be zwaar maakte tegen de wettelijke gelijkstel ling van de gehuwde en de ongehuwde moe der, die de minister t.a.v. de uitkeeringen wilde doorvoeren. De heer Aalberse zag die gelijkstelling niet gerechtvaardigd. Het gaat hier om premiebe taling door werkgevers. De werkgevers mag men niet laten betalen voor dingen die niet goed zijn. Een zelfde houding nam de R.K. mej. Meyer in. Zij zag het ongehuwde moe derschap als zonde en als strijdig tegen de maatschappelijke orde. En beiden betoogden om strijd, dat dit geenerlei hardheid inhield tegen de ongehuwde moeder, die integendeel bijzondere liefde en steun noodig heeft, maar dan niet door een bepaling, die het ongehuw de moederschap als regelmatig voorstelt. En ook mej. Katz. betoogde, dat het niet goed is gelijk te stellen, wat niet gelijk is. De gelijkstelling gaat in tegen de maatschappe lijke orde. in tegen wat de overheid moet hoog houden. Zij meende, dat het ongehuwde moederschap een ondeugdelijk object is voor verzekering. Het maatschappelijk normale wordt aangetast. Ook Mr. Schokking deed deze klanken hooren. De heer Schokking wees er op, dat door de bepalingen, die de gehuwde en de ongehuwde moeder onder de Ziektewet gelijk stelde, het verantwoordelijk heidsgevoel wordt ondermijnd. Voor hulp aan de ongehuwde moeder wees de heer Schokking op de familie, de Kerk en de Christelijke lief dadigheid. Op hetzelfde standpunt stelde zich de heer Kersten. De heer Heemskerk betoogde, dat het ging om de vraag of de Kamer mee moest helpen 3ILLY BOE VOOR DE KINDEREN Billy sprong op van verbazing, Toen men zijn vrienden binnen bracht, Onder geschreeuw en lawaai van beiden, Verzette hij zich met veel kracht- „Daar heb je waarlijk Billy,"' Riep Jerry blij te moe. „Ja, daar heb je ons vriendje," Lachte Redneb Bilty toe. „Nou zijn we weer vereenigd. Nu is er geen vuiltje aan de lucht." „Ik belp het je wenschen, Redneb," Zei 'Billy, met een zucht. „Weet je, wat gebeurd is?" vrceg Billy, En liet zijn tranen den vrijen loop. „Het monster heeft d'amulet te pakken. Voor ons is er nu weinig hoop." Vergeet niet, dat. Billy nog altijd het tooverw oord heeft. aan een regeling van overheidswege, die ge lijk staat met een overeenkomst tegen de goede zeden. Uit een rechtsbeginsel kon de wetsbepaling niet worden aanvaard. En nu degenen, die de bepaling van de wet, het gelijkstellen wilden handhaven. Bij wie de minister zich schaarde. Mej. Groeneweg betoogde, dat de wet geen uitzondering behoeft te maken wegens de wetgevers, die premie hebben re betalen, wijl het hier om een collectieve verzekering gaat. Mej. Groeneweg wenschte in het geheel niet het stempel op zich te laden alsof zij het huwelijk naar beneden wilde halen: zij vond 't verschrikkelijk wanneer een kind geen vader heeft. Maar om dit alles ging 't niet betoogde mej. Groeneweg wat het crite rium is en mag alleen zijn in de Ziektewet, de vraag naar de physieke ongeschiktheid tot werken, die bij beiden, bij de gehuwde, zoo wel als bij de ongehuwde moeder gelijk is. Deze grondslag was ook de grondslag van minister Talma's bepaling. De heer Lingbeek zeide, dat de uitkeering de meisjes heusch niet verlokken zal tot ver keerde daden. Integendeel zei hij het uitblijven van een uitkeering zal de meisjes eerder brengen tot de onzedelijkheid van kindermoord. Het nietgeven van uitkeering noemde de heer Lingbeek onbarmhartig' jegens degenen, die gezondigd hadden. Mevr. van Itallievan Emböen begreep niet, waar om Talma wel het voorstel tot gelijkstelling- deed, waarom Dr. Slotemaker het handhaafde en waarom de rechterzijde er tegen was. Was Talma niet zoo Christelijk als de rechter zijde? vroeg zij. Is de conferentie van Washington niet zoo Christelijk? - ging zij verder. De minister verdedigde met vuur de wette lijke bepaling der gelijkstelling, al wilde hij de regeling der uitkeering anders doen plaats hebben aan de ongehuwde, dan aan de ge huwde moeder. 'En hij verdedigde met vuur zijn gelijkstelling t.o.v. de verzekering. Hii merkte op, dat de gelijkstelling reeds in ons land een wettelijk principe is. Sedert 1907, door art. 1638 c van het B. W. een argument van bsteekenis! Hij wees op de bepaling van de Ziektewet, dat geen uit keering wordt gegeven bij een erkend on zedelijk gedrag. Maar d£ gelijkstelling wilde hij gaarne behouden, omdat het nooit zeker is wie bij de ongehuwde moeder de schuldige is. Nooit is zij alleen de schuldige en in de meeste gevallen is de man de hoofd schuldige. De ongehuwde moeder moet ge holpen worden. De intermezzo-minister liet de beslissing over aan de Kamer. De Kamer nam met 46—31 stemmen het amendement Aalberse aan. Mr. Aalberse trok zijn motie in. nadat de minister verklaard had, gaarne te zullen werken in den geest der motie. Morgen werkt de Kamer zich verder heen door artikelen en amendementen. EERSTE KAMER Financiën en Onderwijs. De Senaat heeft vandaag niet veel be langrijks opgeleverd. De begrootingen van de heeren de Geer en Waszink zijn afgedaan, Justitie met enke le opmerkingen van rnr. Heerkens ThJjssen over reclasseering, nog slechts aangesne den. Morgen zet mr. Heerkens Thijssen zijn rede voort. „Financiën" het beteekent be lastingklachten. De heer De Gijselaar klaagde er over, dat de vermogensbelasting het karakter van „Erganzungssteuer" heeft verloren door hare hoogte. Maar de minister zette daartegen over dat de hoogte der vermogensbelasting ten opzichte van de inkomstenbelasting naar evenredigheid niet is toegenomen. N.a.v. een desbetreffende vraag van den heer v. d. Bergh deelde mr: de Geer mee, dat hij overwegen zal een commissie in te stel len, die te onderzoeken heeft of de zilveren door nikkelen pasmunt kan worden vervan gen. De heeren Polak en Slingenberg klaagden er over, dat het spoorwegpersoneel bij zijn inkomsten ook ziet bijgeteld wat door vrij reizen wordt genoten. Neen antwoordde de minister er wordt slechts bijgeteld, wan neer werkelijk gebruik is gemaakt van de ge legenheid tot vrij reizen. De heer Polak pleitte voor het behoud van het natuurschoon der duinen. Maar de mi nister beantwoordde alleen de vraag van den onvermoeibaren Heemschutter of het afzanden der duinen geen kwaad kan voor de zeewering. Ik geloof het niet meende de minister want bestond dit gevaar, de polders zou den geen toestemming tot af zanding geven. De heer Polak had vooral geklaagd over het afzanden der duinen tusschen Katwijk en Noordwijk. Overwegen zal de minister een vraag van Mr. Slingenberg. Deze Senator klaagde over de rechtspraak in belastingzaken, die voor de belastingplichtigen niet stevig genoeg is. Heeft men tegen deze uitspraak van den in specteur bezwaar, dan kan men in beroep gaan bij den Raad van Beroep en daarna bij den Hoogen Raad. in plaats dat er aan de behandeling van den Hoogen Raad twee instanties voorafgaan. Zou de regeering niet willen overwegen een tweede feitelijke in stantie in te stellen? aldus Mr. Slingenberg's informatie. „Onderwijs" bracht de mededeeling van den minister, dat een ontwerp-Monumen- tenwet niet lang meer zal uitblijven. De mi nister hoopt voorts dit na een vraag van mevr. PothuisSmit spoedig iets te kun nen doen voor het landbouwhuishoudonder- wijs. De minister verdedigde voorts het handhaven van den status quo Lz. het spel- lingsvraagstuk. Men wacht tot uit het volk een verandering zich duidelijk heeft aan de orde gesteld. Waar de heer Verkouteren klaagde over een intellectueele overlading van het onder wijs, daar betoogde de heer de Zeeuw, dat deze overlading kan worden weggenomen door uitbreiding van het ambachtsonder*» wijs. INTIMUS. AMSTERDAM Nieuwendijk 225/229 UTRECHT Oude Gracht 151 ZATERDAG 16 MAART HILVERSUM, 1071 M. 10.00 Morgenwijding. 32.15 Concert door het AVRO-Trio. 2.00 Aansl. v. h. Theater Tuschinsky te Amsterdam. Orkest o. 1. v. Max Tak. 4.00 Italiaansche lessen. 5.00 Fran- sche lessen. 6.00 Concert door het AVRO- Trio. 6.45 Duitsche lessen. 8.00 VARA. Con cert. Utrechtsch Sted. Orkest o. 1. v. Evert Cornells. I. d. pauze toespraak van J. H. Scha per: Rust en ontspanning na den Arbeid. 10.40 Persber. en VARA-varia. 10.55 Gramo- foonmuziek. HUIZEN, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. KRO 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Con- certt. KRO-Trio. 3.00 Kinderuurtje. 5.30 Gra- mofoonmuziek. 6.30 Spr. M. K. Gerisch: Westfalen. 6.40 Gramofoonmuziek. 6.50 Kath. berichten. 7.00 Engelsche les. 7.30 Kniples. 8.00 Spr. Dr. J. Haest C. M. St. Vincentius. 8.20 Concert,. Symphonie-orkest v, d. Incas- sobank. Mevr. Both-Haas, pesraan. 9.30 Nieuwsber. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kniples. 1.20 Carl ton Hotel Octet. 2.20 Beelduitz. 2.55 Rugby wedstrijd Schotland-Engeland. 4.50 Balla- öenconcert (sopraan, bariton, viool). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsb. 7.00 Muziek. 7.05 Mazurka's van Chopin. 7.2Ö Om- roeppraatje. 7.35 Sportpraatje. 7.50 Variété. Darewski's band en variété-artisten. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Lezing: Angling and angles. 9.50 Nieuwsb. 9.55 Klassiek concert. Harmony Eight. Orkest. 10.55 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.50 Dansmuziek. Vatel-pazz. 4.05 Dansmu ziek. 5.45 Geref. Kerkdienst. 7.05 Gramofoon muziek. 8.30 Concert. MUe. Lafosse, zangeres 9.20 Dansmuziek. Band Mario Cazes. LANGENBERG, 462 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 12.25 Orkest~oncert 5.05 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond. Or kest, jazzband en solisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M. 11.20 Lezingen. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Le zingen 7.20 Orkestconcert. 8.20 Trio-concert. 8.50 Liederen van Hugo Welf. Agnss Schulz Lichterfeld (alt). Daarna tot 11.50 Dans muziek. HAMBURG, 395 M. 10.20 Gramophoonplaten. S.50 Concert voor fluit en piano. 4.50 Orkest-concert. 7.20 Or kest- en koorconcert. Declamatie. 8.20 Lichte muziek. 11.40 Orkestconcert. BRUSSEL. 511.9 M. 5.20 Dansmuziek 7.05 Piano-recital. 8.35 Or kest-concert.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14