U\er ^kwaliteit/ CRESCENT HAARLEM'S DAGBLAD CIGARETTES SCHEEPVAARTBERICHTEN INTERESSANTE LECTUUR OVER INDIë. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN i 6(1 Cl.. p«r r.t.1. C,t* r?#»nLt nan een ntirft Ge denkt aan een dure sigaret als ge rookt. Bovendien bevat elk doosje, naast puntenbons van dubbele waarde, (3 pun ten), een zegel. Bij inzending van 50 van deze zegels ontvangt ge een zwaar ver zilverden sigarettenkoker. Bij eiken winkelier is deze koker te zien. ^ee^s'n^walifei/be,'^ MAANDAG 18 MAART 1929 VIERDE BLAD sel. vinden we bij Bergen weinig, daar de vloedstroom er zwak is. Tusschen de golfbrekers van de Honds- bossche zeewering kunnen we bij laag water de roodwieren en groen wier en aantreffen, waartusschen allerlei krabbetjes, zeesterren- zeeslakken. Vastgehecht aan ce kunstmatige rotskust zeepokken, anemonen, hydroïd- polypen of z.g weerboompj es. In de brak waterplassen achter de Zeewering is door het zeer verschillend zoutgehalte, een gevarieerde fauna en flora. Groote hoeveelheden wad- slakjes, mosdiertjes in sintelachtige klonten, in Zeeland palingbrood genoemd, treft men aan. De heer J. Strijbos gaf aan de hand van een serie lantaarnplaatjes waaronder eenige bijzonder zeldzame en fraaie foto's van "de moeilijk te kieken reigers een overzicht van de vogels die in de Berger duinen voorkomen. Wij noemen hiervan: ver schillende meeuwensoorten, vischdlefje, strandpleviertje, lepelaars, en van de duin- vogels de kievit, wulp, nachtzwaluw, griel, torenvalk, sperwer Over de flora der bovengenoemde duinen vertelde de heer C. Sipkes, eveneens bij een collectie mooie plaatjes. Hoewel ook hier door de waterleiding het duin droger geworden is kunnen we er no? genieten van verschillende orchideeën, als orchis maculata. orchis morio, de blauwe akelei, adder tongval en, helianthe- mum campestris. Waar het kalkgehalte verminderd Is, tref fen we aan hei, campanula rotundifolia. gentïana campestris, maanvaren, kever orchis, kattesta'art enz. Meer naar het strand een enkele sturmia, strand-duizendgulden- kruid, verder zoutplanten al3 artemisia en wondklaver. HET ONGELUK BIJ HET KRUIEN VAN 'T IJS BIJ VAR IK. De begrafenis van drie slachtoffers. Op de algemeene begraafplaats der Ned. Kerv. gemeente te Heeselt (gem. Varik) zijn Zaterdagmiddag onder grootbelangstelling ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van de vorige week Dinsdag op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen personen, de 64-jarige vrouw G. van Ballegooljen, haar 28-jarige dochter en 24-jarigen zoon. Zoo als gemeld is, zijn dezen, terwijl zij het ijs- breken in de Waal gadesloegen, door het op kruiende ijs gegrepen en van de krib, waar op zij stondeh, met nog een ouden man, ge slagen. Achter de drie lijkkoetsen, die te 2.45 uur van de woning der overledenen vertrokken, liep een groote menigte. Tt kwart over drie was onder klokgelui de doodenakker bereikt, waar ook henderden mensehen aanwezig waren. Nadat de drie kisten in één groeve waren neergelaten, in het midden het stoffelik overschot van de moeder, werd achtereen- volgehs het woord" gevoerd door den heer Brouwers, burgemeester van Varik, ds. van Leeuwen van Ophemert en den heer Jonkers burgemeester van Ophemert, terwijl ds. Van 'Lêëüwèri dé tallöüze aanwezigen dankte voor de laatste eer aan de overledenen betoond, méldt de N.R.C. DR. IR- H. WORTMAN GAAT HEEN. ALS DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar de Ingenieur meldt, zal dr. Ir. H; Wortman, directeur-generaal van de Zuider zeewerken, in verband met het binnenkort (25 Maart) bereiken van den* 70-jarigen leeftijd met 1 Mei ontslag vragen uit zijn behrek- king. MR. A. R. ZIMMERMAN EN OOSTENRIJK. Benoemd tot Ned. ver tegenwoordiger in de toezichtcommissie voor den wederopbouw. Aan mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-secre taris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als vertegenwoordiger van Nederland in dé Commissie van Toe zicht van de garandeerende staten voor den wederopbouw van Oostenrijk, onder dank betuiging voor de in die functie bewezen diensten; mr. A. R. Zimmerman, oud-burge meester van Rotterdam en oud-algemeen commissaris van oen Volkenbond te Weenen is thans als zoodanig benoemd. HET EINDE DER NEDER- LANDSCHE TENTOONSTELLING (Van onzen Londenschen correspondent.) De Tentoonstelling voor Nederlandsche Kunst in Burlington is gesloten en de stuk ken worden nu zorgvuldig verpakt en gaan terug naar alle windstreken. Den ochtend van den laatsten dag, voordat de poorten open gingen, stond er een lange file men- schen, bijna over de gehéele lengte van het binnenplein dat het kunsthuis afzondert van de drukke Piccadilly straat. Die file kon worden beschouwd als kenmerk van de rui me en diepe belangstelling, die de Tentoon stelling den heelen duur heeft ondervonden. Reeds een uur na de opening, dienzelfden ochtend, waren de zalen als volgepakt.... met het wel wat averechtsche gévolg dat de schilderstukken nauwelijks waren te zien. Majoor Longden de volijverige secretaris generaal van ds Tentoonstelling, heeft ons verteld dat meer dan 220.000 menschen de tourniquetten zijn gepasseerd, die twee maanden dat „Holland in Piccadilly" is ge weest. Daarenboven zijn de zalen bezocht door groepen kinderen van honderden scho len. Motorkoetsen met volle ladingen men schen zijn van verre en van nabij, uit verre steden en dorpen naar Piccadilly gekomen. Er waren dagen, waarin het aantal bezoe kers groeide tot 9000. De hoofden van alle voorname musea van Europa en Amerika nebben hun tocht gemaakt naar dit tijdelijke centrum van de beste schilderkunst, ooit door een natie geschapen. De koninklijke fa milie, met uitzondering van den Koning na tuurlijk, is er geweest; ook de Koningin van België; en op het einde onze Koningin- Moeder en Prins Hendrik. Alle mannen van naam hier, van Baldwin tot Bernard Shaw, hebben bij de wonderlijke wanden gestaan en dc Britscüe Prémier schreef een aardigen brief aan onzen gezant hier, waarin hij ver klaarde hoe zeer hij de onderneming op prijs stelde. Majoor Longden heeft voorts gezegd dat iedereen, die iets met de Tentoonstelling te maken heeft gehad, ten hoogste voldaan is over den steun, die er aan is gegeven. De Tentoonstelling voor Nederlandsche kunst te Londen heeft naar alle waarschijnlijkheid om eens een thans zoo gangbare uitdrukking te gebruiken een wereldrecord in open bare belangstelling gevestigd. Het is bijzon der opmerkelijk en bevredigend, dat de be langstelling van het publiek groeide naar mate de dagen vorderden en dat de „record cijfers" van het bezoek de laatste dagen werden gemaakt. Dat bewijst dat wel dege lijk kunstzin, meer dan mode en reclame, de menschen naar Piccadilly heeft gedreven. Abbekerk vertrekt verm. 16 Maart v. Ant- wrepen n. Bremen, Australië n. Rotterdam. Algarab 16 Maart te Rotterdam n. Buenos Ayr es. Alphacca p. 15 Maart 16 u. Fernando No- ronha, Rotterdam n. Buenos Aires. Breedijk 15 Maart te Boston v. Java. Drechterland 14 Maart v. Duala n. Kribi. Gemma p. 15 Maart Perim, Rotterdam n. Japan. Giekerk 16 Maart te Amsterdam v. Ant werpen. Hendonhall 16 Maart te Rotterdam van Karachi. Kota Radja 15 Maart n.m. te Hamburg v. Vlaardingen. Kota Baroe p. 15 Maart 24 u. Perim, Rot terdam n. Batavia. Kieldrecbt 16 Maart te Antwerpen, Ran goon n. Rotterdam. Millais, 15 Maart te Panama, Facifickust n. Rotterdam. Meissonier 16 Maart v. Rotterdam n. Pa- cifickust viq Swansea. Meliskerk 16 Maart v. Rotterdam n. Ham burg. Meerkerk 15 Maart v. Suez, Rotterdam n. Calcutta. Nieuw Amsterdam, 16 Maart 640 mijl West van Scllly New-York n. Rotterdam. Rijnland p. 16 Maart 6 u. 45 m. Vlissingen, Bremen n. Antwerpen, Rijndam 15 Maart v. Boulogne, Rotterdam n. New-York. Sibajak 15 Maart 13 u. v. Marseille, Rot terdam n. Batavia. Toba 15 Maart te en v. Port Soudan, Bata via n. Rotterdam. Tabanan 15 Maart 17 u. te Belawan, Rot terdam n. Batavia. Vondel p. 15 Maart Las Palmas, W.-Afrika n. Amsterdam. Westerdijk 15 Maart te New-York v. Rot terdam. IJstroom 16 Maart te Hamburg v. Am sterdam. Grijpskerk 13 Maart v. Mombassa n. P. Soedan Beira n. Rotterdam. Heemskerk 15 Maart te P.-Elisabeth v. Port NataL Sumatra p. 14 Maart Dakar, Rotterdam n. Kaapstad. Nieuwkerk 15 Maart v. Mosselbaai n. P.- Elisabeth. Orania 15 Maart v. Bahia, Amsterdam n. B.-Ayres. Rijperkerk 16 Maart v. Dar-es-Salaam, Amsterdam n. O.-Ofrika. Amstelland 16 Maart v. Amsterdam n. Antwerpen. Agamemnon 16 Maart v. Amsterdam n. Bremen. Amsterdam 14 Maart v. Talcahuano n, Corral. Bennekom 14 te Guayaquil v. Corral. Barneveld 13 Maart v. Valparaiso n. Am sterdam. Boschdijk 12 Maart te Belawan Dell, Bata via n. New-York. Bontekoe 15 Maart te Belawan Dell. Bali 14 Maart v. Belawan Dell n. Penang. Boskoop 15 Maart te Callao v. Amsterdam. Crljnssen 15 Maart te Barbados v. Amster dam. Eemdijk 15 Maart n.m. te Colon, Antwer pen n. de Pacifickust. Gaasterdijk 14 Maart v. Vancouver n. Rotterdam. Haarlem 16 Maart v. Amsterdam n. Cu racao. Hercules p. 16 Maart 17 u. 10 m. Dungeness n. Londen, Savannah n. Rotterdam. Joh an de Witt 15 Maart v. Genua, Bata via n. Amsterdam. Kertosono p. 16 Maart Ouessant, Rotter dam n. Bataviaa. Kedoe p. 16 Maart Dover, Batavia n. Rot terdam. Kangean p. 14 Maart Perim, Amsterdam n. Java. Koningin der Nederlanden 15 Maart van Singapore, Amsterdam n. Batavia. Medan 16 Maart te Havre, Batavia n. Rot terdam. Minerva 15 Maart v. St. Marta n. Cristo bal. Madoera p. 15 Maart Ouessant van Batavia 17 Maart 12 u. te Amsterdam verwacht. Nijkerk 15 Maart te Port Said, Amsterdam n. Port Natal. Nieuwkerk 16 Maart te Algoabaai van Rotterdam. Noorderdijk 16 Maart 7 u. 30 m., 40 mijl Zuid van Lizard, Antwerpen n. de Pacific kust. Rijndam p. 16 Maart 14 u. 40 m. Lizard, Rotterdam n, New-York. Slamat p. 16 Maart Suez, Batavia n. Rot terdam. Stella 16 Maart v. Amsterdam n. Curasao. Statendam 16 Maart n.m. v. Schiedam op proeftocht. Saleler 16 Maart v. Suez, Amsterdam n. Batavia. Veendam 16 Maart v. New-York naar Rot terdam. Vechtdijk p. 16 Maart 15 u. Scllly, New- York n. Rotterdam. Venezuela 16 Maart v. Amsterdam n. Ham burg. Van Spilbergen 15 Maart v. Melbourne n. Singapore. Zosma p. 16 Maart Vlissincen, Hamburg n.' Antwerpen. Specialiteiten aan het woord. Het weekblad „De Zakenwereld" gaf een geïllustreerd Indisch nummer uit, dat 250 pagina's interessante lectuur over onze kolo niën geeft. Een zeer groot aantal bekende personen hebben korte beschouwingen gege ven over belangrijke Indische onderwerpen: Iemand die deze artikelen nauwgezet gele zen heeft, kan zeggen, dat hij goed georiën teerd is over de vraagstukken die in Indië, en daardoor natuurlijk ook in het vader land, aan de orde zijn. Het zij ons vergund uit de groote keur artikelen enkele grepen te doen die een beeld geven van dit belangwekkende boek. Dr. C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handelmaatschappij, be schrijft Indië als een voorbeeld van kolonisatie „Alle critiek en geringschatting kunnen wij de overtuiging niet ontnemen, dat Ne derland aan de spits staat van de koloniale mogendheden en in de vervulling van zijn taak door geen land ter wereld, ook niet door een Britsch Imperium, ter zijde wordt gestreefd. „De vervulling van zijn taak. Wij erken nen die in tweeërlei vorm. Vooreerst de plicht, die op iedere koloniseerende natie rust, om het land, dat haar is toevertrouwd, tot steeds hooger groei en bloei en ontwik keling dan te voren te brengen en in de tweede plaats de zorg voor de bevolking". De schrijver besluit: „Een bestuur dat in drie eeuwen den ïn- dischen Archipel verhief tot zijn tegenwoor- digen staat, heeft recht op vertrouwen. Con tinueering van inzichten, onder afwijzing van al wat zweemt naar ondoordacht van den hak op den tak springen, lijkt mij on der de huidige omstandigheden het aange wezen richtsnoer. Men verlate de beproefde methoden niet en zoeke geen kracht in ver deeldheid. Dan valt er, op het woord van Jan Pietersz. Coen, nog steeds in Indië iets schoons te verrichten". Een rustig voortgaande ontwikkeling van Indië hebben wij, zoo schrijft de oud-minister H. Colijn zoo lang als eene van zelfheid be schouwd, dat het optreden van enkele ver schijnselen in de laatste jaren die de moge lijkheid van storingen doen opkomen, iet wat verrassend blijkt te werken en hier en daar leidt tot verbreking van een volmaakten evenwichtstoestand. „Voor den goeden gang van zaken is m.i. allereerst noodig een meer algemeene belangstelling in Indische aangelegenheden.. Het Nederlandsche* volk als geheel moet gaan begrijpen, dat er ernstige koloniale .problemen bestaan. En zoodra dit het geval is, kaïr men genoeg vertrouwen stellen in dè „common sense" van dat volk om te mo gen verwachten, dat er geen ongelukken --zuilen-gebeuren „Maar dan niet de Indische zaken overla pten als een monopolie van enkele heele, halve of kwart deskundigen. 'Algemeene volksbelangstelling is noodig. En wat daar toe bijdraagt die op te wekken verdient waardeering". Over de groote cultures Over het risico en de beteekenis dér groo- te cultures schrijft Herbert Cremer, de di- recteur der Deli Maatschappij. „Er wordt", zoo schrijft hij, „veelal ge- sproken over dè schatten, die in dat gewest uit den grond gehaald worden. Een meer verkeerde voorstelling van zaken kan men mijns inzijns moeilijk geven, want schatten zijn daar in den bodem lieusch niet ver borgen, daar slechts cloor noesten arbeid, energiek en deskundig werken, onder leiding van bekwaam en ijverig Europeesch perso neel, de mogelijkheid geschapen wordt pro ducten voort te brengen, die op de wereld markt, zoowel in Europa als in Amerika, een grooten afzet kunnen vinden". Verder schetst de schrijver de moeilijkhe den die overwonnen moeten worden, terwijl bovendien volstrekt niet altijd mooie resul taten bereikt worden. Hij concludeert ver der: „Het gevoel dat Nederlandsch-ïndië staat of valt met den goeden gang van zaken in de Europeesche cultures, dringt zich gemak kelijk aan ieder onbevooroordeelde op; het geen dan ook door de bekwaamheid, den ijver, het doorzettingsvermogen en de finan- cieele krachten van den Europeaan wel hoofdzakelijk van uit Nederland, alsmede door den intensieven handenarbeid der in- heemsche bevolking van jaren tot stand is gebracht, is werkelijk in hooge mate be wonderenswaardig. De moeilijkheden voor het gezag. Daarover schrijft de heer Cremer: „Tenslotte nog een enkel woord over de moeilijkheden die het Nederl. Indische Gezag in het tegenwoordige tijdperk ondervindt. Ik ben ten volle overtuigd, dat die te over winnen zullen zijn, denkende daarbij aan de ontzaggelijke moeilijkheden, waarmede vorige Gouvernementen te kampen hadden en aan het feit o.a. dat ik als jongmensch destijds, begeleid door "tot de tanden gewa pende cavaleristen Atjeh doorkruiste, een landstreek, waar toen nog geen orde en rust heerschten en waarvan toen slechts één man, Van Heutz, de overtuiging had, dat het Europeesch gezag zich daar zou kunnen vestigen tot heil van land en volk. Voorts denkende aan de tallooze moeilijkheden, welke hetzelfde gezag ondervonden en over wonnen heeft op Bali, Lombok, Celebes en Borneo, daar wil het er bij mij niet in, dat waar zooveel eminente werkkrachten zich aan Indië wijden, de tegenwoordige moei lijkheden, alhoewel van geheel anderen aard als die van destijds, onder onze tegenwoor dige opperste leiding snel opgelost zouden kunnen worden. Moeilijkheden zijn er nu eenmaal om over wonnen te worden; eerlijkheid, oprechtheid, vertrouwen en appreciatie over en weer van eikaars goede eigenschappen, zoowel van Europeesche als van inheemsche zijde, zul len er toé moeten bijdragen om onzen Oost- Indischen Archipel te blijven leiden in de richting van beschaving, rechtschapenheid en ontwikkeling, waarin dit eilandenrijk thans verkeert, tot heil strekkende van Ned. Indië zelve, van het Moederland, ja zelfs van de geheele. wereld". Over Indië's scheepvaart zegt Mr. D. A. Delprat, directeur van de stoomboot-maatschappij „Nederland" o.a.: „Het zeer compleet en intensief geëxploi teerde net van scheepvaartverbindingen, waarover Nederlandsch Indië, zoowel in den Archipel zelf als naar het buitenland de beschikking heeft, een net, dat in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor dat van naburige koloniale mogendheden, is moge lijk gemaakt en kan alleen blijven bestaan door dien geest van samenwerking, die zoo wel tusschen de Hollandsche reederijen als tusschen deze maatschappijen en hare bui tenlandsche concurrenten, de bedrijfspolitiek beheerschl. Het belang van die politiek voor de verdere ontwikkeling van Indië is evi dent". Dr. Henry Deterding gewaagt van Weggehaalde millioenen. „Die millioenen H.H. communisten let wel op: worden „weggehaald" door ver diensten, die critici in hun leunstoel kun nen noch willen geven, doch die de flinke, stoere Nederlanders (die maling hebben aan 'afbrekende critiek) geven en steeds geven zullen en waardoor het tevens inlandsche arbeiders goed gaat. Is er iemand die gelooft dat wie ook van die critici van ethische en. of communistische richting of wat dies meer zij. ooit een goede tabaksonderneming of een suikerfabriek zou kunnen doen loopen, of de boekhouding behoorlijk zou kunnen voeren?" Moet Nederland ophouden Ned. Indië te vegeeren en het' opnieuw laten inzinken on der eigen (Indisch) bestuur? Volgens ethi sche richting: ja; volgens koel verstand: neen! Langzamerhand ontdekt men, dat al die beste stuurlui, die aan wal staan, behalve ge schreeuw en geschrijf, nooit iets ander ge creëerd hebben, dan ontevredenheid bij an deren. onlogische ontevredenheid, die basis van „afbreken", terwijl bij de toeneming der te voeden monden in de wereld en de meer dere zucht naar meer uitgebreiden welstand „opbouwen" ae eenige uitkomst is. Meer tabak, meer suiker is de vraag en daarvoor is noodig: meer kapitaal, meer-ar- bsid en minder afbrekende critiek en zeker minder ethische leer, die alles eischt en niets geeft. Behoeverr wij nog- te vragen- wie het hardst zou schreeuwen Indien door mindere pro ductie en meerdere consumptie prijzen enorm zouden stijgen? Hoe lang duurt, het nög alvorens die theo retici deze wijsheid eigen' geworden is: dat kapitaal arbeid en arbeid kapitaal creëert! Er is slechts één communisme mogelijk heid: dat van universeele armoede, waarbij alle scheppende kracht tezaam met liefde en enthousiasme-verdoft"; Indië uit eigen aanschouwing Dit is het onderwerp van het artikel van Mr. C. H. Güépin, den voorzitter van de Maatschappij van Handel en Nijverheid. Hij beschrijft daarin het werk van de vereeni ging „Jan Pietersz. Coen", die jongelui uit zendt om studiereizen in Indië te maken. Hij concludeert, dat deze vereeniging haar steentje bijdraagt om bij zooveel mogelijk Nederlanders het-besef bij te brengen, wat de band tusschen Ned. Indië en Nederland zoowel voor Nederland als ook voor Indië beteekent. De draadlooze Natuurlijk is het Dr. Ir. N. Koomans die over de draadlooze verbinding Holland— Indië schrijft: De toekomst zal met zekerheid brengen zoo zegt hij het wegvallen van een won derlijke aandoening, die ons thans bevangt wanneer wij met Indië spreken. Evenals vele wonderbaarlijkheden, welke voorafgingen, zal deze huidige en laatste gaan verbleeken, wanneer de tijd, die al het nieuwe tot oud doet verkeeren, het ongewone tot het gewone zal hebben teruggebracht. Naar wij hopen zal dan echter in de plaats van het huidige sensationeele zijn getreden een dagelijksch onbewust gevoel, dat Indië niet ver meer ligt'van Holland". De heer A. Plesman, directeur van de Koninkl. Luchtvaartmaatschappij, wijst nog eens op de beteekenis van de luchtvaartverbinding tusschen Nederland en Indië. Hij hoopt dat de regeering en het Nederlandsche volk vol komen overtuigd zullen zijn van het belang van deze luchtvaartverbinding en de hangende plannen zullen steunen. In 1931 moet bereikt worden dat er een regelmatige 14-daagsche dienst tusschen Amsterdam en Batavia komt! NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. De jaarvergadering te Haarlem. In de turnzaal van Brinkmann hield bo vengenoemde vereeniging een voordracht avond met lichtbeelden over de duinen bij Bergen en Petten, 2ulks ter voorbereiding van de algemeene jaarvergadering* welke in Augustus hier ter stede gehouden wordt. Bij acclamatie werd de heer G. A. van Schaik tot afgevaardigde naar deze jaarvergadering benoemd. Medegedeeld werd, dat de jaarlijksche excursie naar het Naardermeer op 25 Mei a.s. is vastgesteld, terwijl 6, 7 en 8 Juli een 3-daagsche excursie naar Texel zal plaats vinden. Hierna verkreeg mej. T. van Bentheim Jutting het woord over stranddieren. Op het zandstrand de strook tusschen den voet van de- duinen en de eblijn- vinden we de strandvlooi, een kreeft-achtig diex-tje en meer aan den zeekant de wormen. Waar, gelijk bij Bergen, de veenlaag bloot komt, ook boor mossels. Overblijfselen van dieren, aanspoel-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13