VOOR DE LUISTERVINKEN SsSSSMS RADIO-PROGRAMMA LANGS DE STRAAT. INGEZONDEN. PUROL HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 18 MAART 1929 Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Wissclstroomlampen mot indirect verhitte kathode. Afgetakte spoel en inductieve koppeling. KLschen aan lampen te stellen in verband met de te verrichten functie. Bij onze bespreking van de nieuwe wissel- fetroomlampen met indirect verhitte kathode van de Philips E-seric waren wij gekomen tot, de tweede In den handel gebrachte hoog frequentlamp, de E 435. Evenals de E 442 Ls deze lamp volgens opgave bedoeld voor hoog- frequentversterking met af gestemden anode- kring. Opgemerkt dient echter te worden, dat, om eventueele genereerneigingen te bewingen of om de selectiviteit nog te verhoogen deze lampen ook zeer goed met een afgetakte- spoelkoppeling (in het algemeen: hoog- frequenttransformatoren) kunnen worden gebruikt. Duidelijkheidshalve geef ik in fig. 1 nog eens een schakeling met een dergelijke dU afgetakte spoel weer en in fig. 2 een induc tieve koppeling. De verbindingen gemerkt met g gaan na tuurlijk naar de 4 volts-wikkeling van den gloeistroomtransfcrmator en üe met m ge markte naar de midden aftakking daarvan (voor de hoogfrequentlamp eventueel nog met tusschen schakeling van een variabele 3000 ohm weerstand voor automatische neg. roosterspanning, zooals den vcrigen keer be sproken). Welke van de twee, in fig 1 en fig. 2 neergelegde methoden voor koppeling van den plaatkring van de hoogfrequentlamp met den roosterkring van de ciotectorlamp de voorkeur moet hebben, is nipt zonder meer te zeggen. Beide methoden kunnen tot het zelfde gewenschte resultaat van voldoende selectiviteit (natuurlijk met opoffering van eenige geluidsterkte) leiden. Van een ander standpunt bekeken kan echter opgemerkt worden dat de schakeling van fig. 1 zich wat beter leent voor inbouw doordat voor het korte-golfbereik niets anders dan een kleinere spoel (60 a 75 windingen) parallel op de groote spoel behoeft te worden geschakeld, wat met een enkelpolig schake laartje kan geschieden. (Een zelfde rede neering geldt voor de koppeling van de an tenne met den roosterkring van de hoog frequentlamp) Als voordeel van de methode fig. 2 wordt wel eens genoemd, dat men hier vrij is om den lekweerstand parallel op den rooster- oondensator aan te brengen in plaats van (In fig. 1 noodzakelijk) tusschen rooster en kathode. Deed men dit namelijk In fig. l dan zou daar het detectorrooster via dien lekweerstand en.de spoel aan hsp komen te lippen wat voor de werking funest zou zijn.' De bovengenoemde verplaatsing van den lekweerstand kan n.l. bij gebruik van zeer goede spoelen en condensatoren nog wel eens leiden tot eenige verhooging van geluid sterkte en selectiviteit. Bij de normaal ge bruikte onderdeelen en niet al te kleine waarde van den lekweerstand is dit echter van weinig of geen belang. De versterkingsfactor van de E 435 be draagt 35. Een negatieve roosterspanning van ongeveer 1.5 V. is gewensch,. Ook bij deze lamp is terwille van een kleine rooster- plaat capaciteit de plaat met de ballontop verbonden. Gebruikt men deze verbinding, dan is de „plaatpen" van den lamphuls dus „loos". Wil men de lamp gebruiken zooals andere normale lampen, dan kan een snoer- verbinding gelegd worden tusschen de bal lontop en de „plaataansluiting van het De E 415: de versterkingsfactor 15 en de groote steilheid van 2 mA. per volt maakt deze lamp bij uitstek gest^ikt voor detector of eerste laagfrequentversterker. Wat zijn nl. de elschen, die men aan een.goed£ df" tectorlamp mag stellen? Ten eerste moet de detectorlamp de zwakke, op het rooster aan komende. wisselspanning drachtig versterken. Daarvoor is een flinke vsrsterküigsfactor digo weerstand hoog zou zyn. zou vepl den eersten eisch van 'n eoeden verrterttag^ SEJlHeHn^n -S nM alleen voor wisselstroom-lampen! Ook geufkslroomlampen gaat liet door) ^en groote steilheid heeft bovendien tot ccvol°- dat de lamp zeer gemakkelijk gene reert 'wat vooral voor korts-golf ontvangst ToSen!wonrdt1Seen detectorlamp meest- •si direct gevolgd door een laagfrequent tranformaton Voor goede en gelijkmatige versterking ls noodig dat de voorafgaande lamp (i.e. de detectorlamp) een Jagen in- wendlgen weerstand heeft. Ook hieraan is voldaan. Ook als eerste laagfrequentverster ker ls deze lamp dus zeer geschikt (4 lamps toestellen). Tenslotte is deze lamp ook nog te gebrui ken als hoogfrequentversterker met lioog- frequenttransfovmatoren. E 430, met versterkingsfactor 30. groote (Geilheid van 2 niA per yo'l cn daardoor betrekkelijk lagen inwendigen weerstand van 15.000 ohm, is zeer goed als laagfrequent versterker met weerstandskoppeling. Door de groote steilheid is deze ook als detector goed te gebruiken wanneer daar direct een weer- standskoppeling op volgt. De genoemde lampen gebruiken alle 4 volt bij 0.9 Ampère. Bij de normale uitvoering is de kathode verbonden met een schroefje op de huls. E. W. OTT. RADIOVRAGEN. ANTWOORD aan den heer P. B.: Mijn hartelijke dank voor toezending van een en ander. Ik zal u nog schriftelijk ant woorden ANTWOORD aan den heer N. H. te Bloe- mendaal: Ik antwoordde u !n ons blad van Maandag 2 Februari. Ik raadde u voor licht- netaansluiting het A.V.R.O.-wisselstroom- schema aan. VRAAG: de heer H. G. F. K. heeft in korten tijd reeds 4 maal een nieuwe lamp moeten verwisselen. ANTWOORD: Er zal een fout in het schema zijn. Stuurt u mij dat eens op, precies zoo als het gemonteerd is. VRAAG: de heer Th. B. stelt vele vragen over een 4 lamps toestel. ANTWOORD: Ik zal u schriftelijk ant woorden. VRAAG: de heer F. van Z. heeft slechte selectiviteit. ANTWOORD: Bouwt n liever met deze onderdeelen een nieuw toestel, bijv. het zoo genaamde „Inductief Koomans". De lampen zijn voor wisselstroomvoeding niet geschikt. Ja, liefst een afzonderlijke detectorspan ning. VRAAG: de heer J. B. heeft met 4 lampen de K. G. stations niet sterk. ANTWOORD: Nu geeft de A 410 ook niet veel versterking! Een A 435 zou sterker ge luid geven. VRAAGde heer D. heeft met A A 3 spoelen een lange-golfbereik van 7001060 M. ANTWOORD: De condensator van 250 cM. moet er één van 500 cM. zijn. Daarop zijn de spoelen berekend. VRAAG: de heer W. G. v d. B. vraagt schema's voor een plaatstroom-apparaat en gelijkrichter voor accu-laden ANTWOORD: Dergelijke schema's zijn kosteloos bij verschillende firma's te ver krijgen. VRAAG: de heer J. V. vraagt Inlichtingen voor het bouwen van een antenne. ANTWOORD: Eén draad zoo hoog mogelijk, aan beide kanten isoleeren. Aansluiten aar» Antenneklem van het toestel! Aarde liefst aan de waterleiding. Elke goede handelaar, kan u verder inilehten omtrent de benoodig- de onderdeeleix DINSDAG 19 MAART. HILVERSUM, 1071 NL 10. Morgenwijding. 12.15. Concert door het Avro-Trio. 2. Kookpraatje. 2.45 Gratnofoon- muziek. 3. Kniples. 4. Microfoondebutanten. B. Tjomsma piano, H. Coelman, declamatie. H. v. Breemen. zangeres. 5.30. Concert door het Omroep-orkest. 6.15 Pianoconcert door D. Italië. 7.15 Engelsche les. 8. Boekbespre king. 8.30. Vioolconcert door S. Swaap en A. Poth. J. R. Gravelotte a. d. vleugel. 9,20 Vroolijk programma. 11. Dansmuziek. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 nnr 1852 M. Uitsluitend KRO-uitzending. 11.30. Godsdienstig halfuurtje. Gewijde mu ziek. 12.15 Concert door het KRO-Trio. 1.15 Gramofoomnuziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Duitsehe les. 7. en 7.35 Cursus Kerklatijn. 8. Lijdensoverweging. Gewijde muziek. Medi tatie door Kapelaan J. Hoêyman. Koorzang 9.30 Concert. Orkest met medewerking van solisten. 9.30 Nieuwsber. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Opening van het Pavilion Bournemouth. Toespraken. 12.40 Concert. Blackwell Trio. 1.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche xes. 4.20 Orkest- concert. 4.35 Voor de scholen. 4.50 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichten van Sackville West. 6.35 Nieuwsb. 6.50 Muziek. 7.05 Liederen van Brahma. 7.20 Lezing: Women voters. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Delphi. 8.05 Concert. Militaire kapel. G. Knight, sopraan. S. Saul, bariton. 8.20 Lezing. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsb. 10. Populair Concert. J. Szigeti, viool. B. Goldschmann, piano. 11. Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.50 Orkestconcert. 4.05 Orkestconcert. 7.05 Gramofoonmuziek 8.50 „Le Pre aux Clercs", operette van Herold. LANGENBERG 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 Or kestconcert. 5.05 Gramofoonmuziek. 7.20 „Rigoletto", opera van Verdi. Koor, orkest, solisten. ZEESEN 1649 M. 11.20 Lezingen. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Lezingen. 7.20 Gustav Mahler-avond. 8.20 Dialoge der Weltliteratur. Persberichten en tot 10.35 Beelduitzending. HAMBURG, 395 M. 10.20 Gramofoonplaten. 5.35 Dansmuziek 6.45 Operette-uitzending. 9.50 Her-uitzen ding van buitenL stations. BRUSSEL 51L9 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Kamermuziek. 8.35 Fcesiconcert. T egel-puzzle. 't Was op den Verspronckweg. Mannen hadden er het trottoir opge broken, een gat gegraven, de telefoonkabel opgesnord en een leiding naar iemanö's huis aangelegd. Dat is gewoon, dat gebeurt op verschillende plaatsen in de stad iederen dag. En de mannen hadden, zooals het be hoort, het gat weer dichtgegooid, het zand aangestampt. Ze waren de groote grijze te gels weer in het trottoir gaan leggen. Ze had den ze wat netjes bij de andere aange past, ze wat aangehamerd, zooals straten makers van professie het zeer handig doen, en het trottoir hersteld, zoodat zakenman en dienstmeisje, vuilnisman en wissellooper er v/eer over konden snellen, flaneercn, sjou wen en slenteren. De Verspronckweg was weer de aardige, mooie, ongeschonden Verspronckweg van weleer. Doch nu ontdekte des reporters spiedend oog een mysterie, een niet te ontwarren puzzle, moeilijker op te lossen dan welk inge wikkeld kruiswoord-, leg-, lettergrepen- of cljferraadsel ook. Lui, tergend lui leunden zes tegels er te gen elkaar, en de achterste tegen het hek. Ze stonden er met hun vuilen, zand-besmeur den onderkant naar voren, doelloos, over schietend, nu ze niet meer in het trottoir la gen; feitelijk wachtend op straatschoffies, om opgeruimd te worden. En warempel, een honderd meter verder waren ook mannen van de telefoon aan 't werk geweest, was ook een gat gegraven en weer volgestopt, lagen ook de tegels weer netjes in het trottoir gevleid en stonden ook aan den kant tegen het hek vier of vijf vuile overgeschoten tegels. Dit nu is het groote mysterie, de onoplos bare puzzle: Men weet, dat als acht tegels een vierkan ten meter beslaan, die vierkante meter niet volgelegd kan worden met zes tegels; bij twee vierkante meters blijft dit volgens wijlen den heer Bartjes, populair mathema ticus van beroep, evenredig hetzelfde en zoo dus ook met een oppervlakte van enkele vierkante meters, noodig om een kuil te del ven teneinde er een telefoonkabel in op te sporen. Ik heb mij neergebogen en gezocht en ge speurd, zeker, werk van een vakman was dit gestopt gat in het trottoir niet, het plavei sel lag niet geheel waterpas in alle richtin gen, de tegels lagen niet nauw aaneenge sloten. Maar de puzzle bleef. Waarom schoten er hier zes, cn honderd met.er verder ook weer vier of vijf tegels over? Het blijft een puzzle. Ik heb mij afgevraagd, of het niet wen- schelijk zou zijn, dat Openbare Werken een compagnie mannen-van-de-telefoon in dienst nam, hun waterpassen verstrekte en aan het werk zette, om alle trottoirs van groote grijze tegels in de Spaarnestad op te breken en weer dicht te leggen. Wellicht zouden dan zooveel tegels over schieten, dat de trottoirs in eventueele nieu we wijken ervan gelegd konden worden: Ora deze daarna op te laten bre ken door andere mannen van de telefoon die het stratenmakersvak nog niet geleerd hebben en om van de dan overschietende tegels wéér trottoirs in dan volgende nieuwe wijken te maken. Om dezeenzoovoorts. C. G. B. DE RADIO VAN DE BUREN! TIEN GEBODEN VOOR DEN RADIO» LIEFHEBBER. Een abonné zendt ons een klacht over over last van „de radio van de buren". Wat hij schrijft, is wel overweging waard, al is de klacht zelf niet nieuw en al is er in de Haar- lemsche Politieverordening eenigszins in voorzien. „Ik heb", zegt hij, „zelf een radiotoestel en sta dus allesbehalve vijandig tegenover deze nooit volprezen uitvinding. Maar rondom mij grijnzen me tal van antennes aan en klinkt, nu nog niet hinderlijk, de radio van mijn buurman door den scheidingsmuur heen. Maar van den zomer zal ik o, zoo vaak mijn tuintje worden uitgedreven, omdat ongevraagd, on- geweigerd mij wordt opgelegd te luisteren of niet te luisteren, tot radelooswox'dcns toe, naar alles wat mijn buren gelieven uit te laten galmen cn uit te gillen. De afgeloopen zomer heugt mij nog! En sinds is het aantal radio installaties toegenomen! Er moet toch eens eindelijk en krachtig het gebod worden uit gevaardigd en streng gehandhaafd ook: „De radio stopzetten als raam of deur open staat! De radio zacht stellen, als 't gehoorig is voor de buren boven of beneden!" Volgens de Haarlemsche verordening moet actie eigenlijk uitgaan van hen, die er „hin der" van hebben. Wie zal zijn buren gaan aanklagen, op gevaar af van burenruzie en burenplagerij ?En wie zal uitmaken, wat „hin derlijk" is en wat niet? Ik wilde wel dat naast ieder radiotoestel de duidelijk gedrukte „10 geboden voor ra dioliefhebbers" hingen, b.v. aldus: lo. Denk er om, dat gij hier niet alleen woont. 2o. Denk er om, dat ónder uw buren zie ken kunnen zijn, die niet tegen radio-mu- ziek kunnen. 3o. Denk er om, dat onder uw buren ze- nuwzwakken kunnen zijn, voor wie uw radio eveneens een pijniging kan wezen. Denk er om, dat menigeen na zwaren en vermoefenden geestelijken of lichamelii- ken arbeid groote behoefte heeft aan rust om zich heen. Breng dezen niet tot wanhooo. 4o. Denk er om, dat uw radiogenot het na tuurgenot van uw buren in hun tuintjes ra- dikaal kan bederven. Drijf ze niet 't huis weer in. 5o. Denk er om, dat wat gij mooi vindt voor andere hoorders een ergernis kan zijn. 6o. Denk er om, dat al die anderen door U worden gedwongen, uw radiomuziek of uw radioredevoering aan te hooren. Laat gij U zoo maar geduldig dwingen door anderen? 7o. Denk er om, dat een overmatig gebruik van uw toestel onherroepelijk zich wreken zal ook aan de zwakke geestesgestellen van uw heel kleine kinderen en.... wellicht ook aan dat der ouderen. 8o. Laat uw toestel nooit harder klinken dan bepaald noodig is voor u zelf. 9o. Zet uw toestel stop,.als gij raam of bui tendeur geopend wilt houden. lOo. Wees menschel ijk. Denk om uw me- demenschen. Toon U een beschaafd en fijn gevoelig mensch". BILLY BOE VOOR DE KINDEREN „Wat beteekent dat?" riep de koning, Daad'Iijk uit zijn humeur geraakt, Toen hij Billy zag binnenkomen, Niet voor dc lunch gereed gemaakt. „Blijf kalm," riep Billy bevelend, ,.Of ge krijgt met mij te doen. En dan zal ik je eens leeren, Hoe te houden jc fatsoen." „Zoo, kom nou eens bij me, koning, Stijg dadelijk van je troon, Nader mij dan eerbiedig, Zet 'op mijn hoofd de gouden kroon. En nu zal ik jou ook geven Een lunch, wat minder vet Dan je gewoon bent, Papapakuk, Je tanden nu in die rots gezet!" Zou het niet ongelukkig voor dien koning zijn, als hij valsche tanden had?, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ceat« per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR1SSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzaigerf.f 175. Voor den inhoud dczei rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Vau ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug- gegeven. ONGEVALLEN DOOR ELECTRICITEÏT. Haarlem 13 Maart 1929. Geachte Redacteur, Met belangstelling heb ik in het Haarlem's Dagblad van heden 13 Maart kennis genomen van de statistiek van ongevallen veroorzaakt door den electrischen stroom. Dat er een be langrijke toeneming in het aantal ongevallen is te constateeren, is eenigszins begrijpelijk als we zien naar de geweldige vlucht, welke de electriciteit, zoowel op industrieel als op huishoudelijk gebied heeft genomen. Zeer juist is in het rapport der Arbeidsinspectie opgemerkt, dat een zeer groot deel der on gevallen veroorzaakt wordt door onwetend heid of door gebruikmaking van minderwaar dig materiaal. Volgens bedoeld rapport wil men dit ondervangen, door in de eerste plaats onderwijs te geven in de electrotechniek, en niet alleen aan personeel, werkzaam in elec- trotechnische bedrijven, maar reeds te be ginnen op de lagere school. Wanneer met dit onderwijs bedoeld wordt, de jeugd te wijzen op de gevaren welke het gebruik van electriciteit met zich medebrengt en hoe ze onder verschillende omstandig heden te handelen hebben, teneinde onge lukken te voorkomen en te beperken, dan kan dit onderwijs niet anders dan zeer nut tig werken. Anders wordt het echter wanneer men de jeugd onderricht gaat geven in de electro techniek zelf. Hierin schuilt mijns inziens een gevaar, want wat zij op de schoolbank theoretisch geleerd hebben, zullen zij trach ten praktisch toe te passen als dit noodig mocht blijken. Ik bedoel hiermede het zelf repareeren van electrische huishoudelijke apparaten, het monteeren van ornamenten en het uitbreiden van installaties met enkele lichtpunten of stopcontacten. Iedere elect.ro- techniker of electricien zal het met onder- geteekende ondervonden hebben dat vele on gevallen waren toe te schrijven aan het on oordeelkundig of nonchalant herstellen van fouten in leidingen en apparaten, b.v. door den zoon des huizes die er op school of H.B.S. ook wel iets van gehoord had, of' zooals ik kort geleden zag door een leerling der school aangelegde hotelschakeling met dunne kro- nendraden en ijzeren haakjes op den muur en los in een hoekje over de granieten vloer op welke draden de vollenetspanning (220 Volt tegen aarde) komt te staan. Wat kunnen de gevolgen zijn wanneer de werkster de gra nieten vloer opdweilt? Zoo zien we dikwijls in fabrieken en werkplaatsen waar meestal iemand is die er z.g. ook we! iets van af weet, en maar raak knoeit, de menschen on wetend levensgevaarlijk staan te werken, ter wijl de werkelijke kennis van zoo iemand in de electrotechniek zich niet verder uit strekt, dan het indraaien van een nieuwe zekering, die uit den aard der zaak dan ook bij dozijnen noodig zijn. Tegenwoordig zijn overal alle mogeiijke electrische onderdeelen voor het publiek verkrijgbaar en meer dan ooit wordt er tegenwoordig door elk een op electrisch gebied verschrikkelijk geknoeid. En welk werkje is er voor den opgeschoten jongen prettiger denkbaar, dan op zijn ma nier te knutselen met afsluiters en stopcon tacten, om ten slotte gesteund door het theoretisch op school geleerde, zich te wagen aan werkzaamheden, die nu eenmaal alleen door een vakkundige goed kunnen worden verricht. Het onderwijs in de electrotechniek op de lagere scholen enz. zal dus alleen dan nuttig kunnen werken, als het zich alleen beperkt tot het geven van inlichtingen hoe men wel, en hoe niet met de electtriciteit moet omgaan, en anders wijst men aan de jeugd reeds den weg, om zelf aan leidingen en apparaten te gaan knoeien, met de daar aan verbonden gevolgen. Er kan niet genoeg gewezen worden bij eventueele storingen zich alleen te wenden tot deskundige installateurs of tot het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf en nooit of te nimmer zelf gaan repareeren, want de daaruit voortvloeiende ongevallen komen dan ook voor eigen rekening. UEd. beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, W. KARRENBELD. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Piii loven verzacht en geneest men met FEESTAVOND ALG. NED. METAAL- BEWERKERSBOND De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond hield Zaterdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg een feestavond naar aanleiding van den goeden vooruitgang van het ledental. De schouwburg was flink bezet toen dè voorzitter de heer van Ees, de bijeenkomst opende. Spr. legde in zijn openingswoord vooral den nadruk op den wensch der me taalbewerkers, dat hun een week vacantie per jaar worde toegekend. Er is een flinke propaganda noodig om het aantal leden der afdeeling t.e vergrooten. Het eerste ideaal moet nu zijn: 1000 leden. Hierna liet zich het Arbeiders Mandoline gezelschap „Apollo" hooren, waarna doof den voorzitter werd medegdeeld dat door het bestuur der afdeeling een adres van adhaesïe zal worden gezonden aan de voor bereidende ontwapeningscommissie van den Volkenbond te Genève, waarin de wensch wordt uitgesproken dat de ontwapening spoedig werkelijkheid zal worden. Vervolgens had de plechtigheid der aan bieding van een nieuwe vlag plaats. De voor zitter der vlag-commissie de heer van Rie- sen, hield hierbij een toespraak, waarin hij o.m. zeide dat onder het oude vaandel veelf is bereikt, zooals algemeen Kiesrecht en ouderdomsverzekering en de invaliditeitswet. Spr. uitte den wensch dat onder het nieuwe vaandel de zoozeer gewenschte vacantie en roedezeggingschap in de bedrijven zal wor den bereikt. Daarna werd het vaandel onthuld terwijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven. De heer van Ees aanvaardde de vlag na mens het bestuur, dankte voor de betoonde offervaardigheid en sloot zich geheel bij de wenschen van den vorigen spreker aan. Spr. hoopte dat op den 1 Mei-dag zeer velen zich bij den optocht achter het nieuwe vaandel zullen scharen. De vlag is door de Firma De Ru e Schrier alhier vervaardigd, volgens ontwerp van den heer Schrier. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld, door het bekende Gezelschap Van Riemsdijk. Ook nu had de Veluwsche boerenzanger, die vergezeld was van mevrouw van Riems dijk als accompagnatrice, van zijn zoon Rombout van Riemsdijk en mej. Rie van de Roovaert veel succes. Als boerenzanger had hij er dadelijk de stemming in, hetgeen hem in smoking niet geheel gelukt was. Maar wie naar een van Riemsdijk-avond gaat, komt ook niet voor een meneer in avondtoilet doch voor den pruimenden, nuchteren, maar ook op zijn tijd van vroo- lijkheid houdenden Veluwscben boer. „Nou zal ik oe iens vertellen hoe het in Amerika is", had de heer van Riemsdijk in het programma doen aankondigen en hij vertelde dan ook veel van zijn reis naar en door het land der onbegrensde mogelijkhe den en hij zong er liedjes over. Het zuiverst is deze kunstenaar altijd als hij den Veluwschen boer uiebeeldt in woord of lied en niet meer wil dan dit, zooals in dat gevoelige liedje van den ouden scheper, of in de samenspraken met zijn zoon, die zoo vol zijn van de geslotenheid van den Ve luwschen boer en zijn angst om meer te zeg gen dan hij verantwoorden kan, waardoor die dialogen worden tot een eindelooze serie herhalingen, karakteristiek voor de eenvou dige bewoners van de Veluwe die daar gebo ren en getogen zijn. Ook Rombout van Riems dijk lijkt ons in deze samenspraken op zijn best al kan hij ook goed een liedje tot zijn recht doen komen, De voordracht van den schoolmeester, die hij ten beste gaf, was van een wel wat ouderwetsche grappigheid. Herhaaldelijk gaf het publiek door luid handgeklap zijn tevredenheid over het ge- fi bodene te kennen, maar uit het donderend applaus dat na de zeemansliedjes, die den zoo goed geslaagden avond besloten, klonk mag misschien geconcludeerd worden dat tenslotte ons hier, in het Westen, de zeeman nader aan het hart ligt dan de Veluwsche boer. Hetgeen echter aan de verdiensten van den heer Van Riemsdijk niets afdoet. Een bal hield de aanwezigen nog geruïmen tijd bijeen. HET IJS IN DE GOUWZEE WERKT. WEER EEN SCHIP NAAR MARKEN. Zaterdagmorgen is het Ms ln de Gouwzee gaan werken. De beurtschipper Simons is in een uur van Monnikendam door het ijs naar Marken gevaren. Dit is de eerste verbinding per schip na den langen winter. De post werd nog per ijsvlet aangevoerd. De motorbooten van de Noord-Hollandsche Trammaatschappij liggen nog in de haven van Marken en hebben den dienst nog niet hervat. Aan den noordkant van Marken kruit- hetj ijs tot jjsheuvels.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14