HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. WILT U WETEN BINNENLAND Bernard J. v. Liemt Complete Meubileering EERSTE KAMER DE SCHELDE-RIJ NVERBINDING. MARKTNIEUWS WOENSDAG 20 MAART 1929 VIERDE BLAD 19 Maart. De Ziektewet in artikelen. De Arbeidstherapie in de wet. De controle op de zieken. Wij blijven getrouw aan ons voornemen in den aanvang der behandeling van de Ziektewet uitgesproken, nl. om in hoofdzaak alleen melding te maken van die amende menten. welke aangenomen zijn geworaen.- In hoofdzaak, want natuurlijk zou 't kun nen zijn, dat er amendementen werden ver worpen, die een groot principe bevatten. Welnu wij zullen het vandaag niet lang maken, want 't gebeurde nog al eens van middag, dat een amendement werd inge trokken, zelfs dat amendementen werden aangehouden, wijl de Kamer plus de minis ter ze eerst moeten onderzoeken op de ver schillende mogelijke (en misschien wel: on mogelijke) consequenties. Het amendement van den heer de Visser, den communist, om het ziekengeld 100 pet. van het loon te doen blijven werd verworpen met 6020 stemmen. Vóór stemden alleen de communist en sociaal-democraten De meerderheid van de Kamer oordeelde waar schijnlijk met den minister, dat het gevaar moest ondervangen worden, dat de verzeker de niet flink genoeg aanpakt. Maar aan de andere zijde wenschte de Kamer toch ook niet mede te gaan met een amendement-van Gijn, dat gedurende de eerste 12 dagen, ge durende welke de verzekeringsgelden worden üitgekeerd, 70 pet. van het loon wilde uit keer en en daarna 80 pet. Dit amendement werd met nog grooter meerderheid verwor pen, met 748 stemmen. De heer Duijs vroeg, waarom toch de heer van Gijn de z.g. „Karenz"-dagen wilde verlengen en waarom hij dan niet voor het geval, dat iemand werkelijk ziek blijkt, de gedurende dien tijd gederfde 10 pet. deed terug beta len. De minister zag geen genoegzame reden om van de 80 pet. af te wijken, noch naar boven, noch naar beneden. Hij had de prac- tijk aan zijn zijde, de practijk van verschil lende collectieve contracten, van verschil lende ziekenkassen enz. De Kamer praatte niet lang. Waarom ook? In de commissie van voorbereiding was im mers besloten tot de 80 pet. En wat de com missie besloot was een compromis. Zou dit compromis niet aanvaard worden, dan zou de Ziektewet kans loopen te worden verwor pen. Art. 34 bevatte een zevende lid, waardoor wanneer het in de wet zou gebleven zijn de gehuwde en de ongehuwde moeder arbeidster volgens de wet toch nog zouden gelijk gesteld zijn. Echter, de heer Aalberse was met een amendement gèkomen, om het zevende lid te doen vervallen. De minister; betoogde, dat na de beslissing van Donder dag het amendement-Aalberse logisch was, nu het recht om verzekering te ontvangen voor de ongehwude moeder uit de wet prin cipieel was gelicht en het niet aanging, om Jiet recht voor de ongehuwde moeder-ar beidster nu bij afzonderlijken maatregel van bestuur te gaan regelen. Dit laatste wilde Mr. Duijs, door een amendement op het ze vende lid. Daar nu het amendement-Aalberse werd aangenomen met 62—20 stemmen, verviel automatisch het amendenient-Duijs. In de wet is door minister Slotemaker de ■mogelijkheid opgenomen tot toepassing dei- nieuwe methode van de arbeidstherapie, die bedoelt iemand, welke die toepassing noodig heeft voor het volledig wegwerken van ziek tegevolgen, gedeeltelijk aan het werk te zet ten. Waar nu de mate van invaliditeit moeilijk is vast te stellen in dergelijke geval len, bepaalde een amendement-Korten- horst, hetwelk zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, dat in die gevallen de arbeider 50 pet. van zijn loon zal ontvangen en 50 pet. van zijn ziektegeld. De arbeider zal alleen dan aan het werk kunnen gesteld worden, wanneer de contro- Ieerënde geneeskundige van den Raad van Arbeid of van de bedrijfsvereeniging de ar beidstherapie noodzakelijk acht en den ar beider de gelegenheid wordt gegeven tot het .verrichten van arbeid. De heer Van Gijn zag een amendement overgenomen, waardoor een algemeene maat regel van bestuur zal ontworpen worden, waarin wordt vastgelegd een voorschrift omtrent de controle, die door de Raden van Arbeid en de bedrijfsverenigingen op de verzekerden wordt uitgeoefend gedurende den tijd, dat zij ziek zijn. Ook zag de heer Van Gijn een amendement overgenomen, waardoor een zieke arbeider verplicht wordt, gedurende den geheelen duur van zijn ziekte onder medische behandeling te blijven. Van mej. Groene weg nam de bewindsman een voorstel tot wijziging van het ontwerp ovei\ waardoor thans niet alleen de genees kundige, die de huisarts is van de arbeidster, die zwanger is, of haar regelmatige vroed vrouw een verklaring kunnen afgeven van het bestaan der zwangerschap. Wijl sommige artsen bezwaren hebben geopperd wegens hun ambtsgeheim om zulke verklaringen af te geven, heeft de minister het amendement- Groeneweg overgenomen, dat aan eiken arts elke vroedvrouw de vergunning schonk aan elke arbeidster zulk een ver klaring mede te geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. psr regel. wal Koninklijke Smyrna Karpetten zijn? Ziet dan onze etalage GrooteHoutstr 67 Prijzen der Darrab-Karpetten 400x300 350x250 310x225 300x200 135x070 080x050 Old. 330 00 Gld 24000 Gld 192 00 Gld. 165 00 Gld 30 00 Gld 15 50 Een poging-Kortenhorst, om arbeiders bul ten de ziekengeld verzorging te houden, die door sportbeoefening door eigen schuld of door het arbeiden voor anderen in hun vrijen tijd, ziek zijn geworden, mislukte. Hoe zou dat ook alles in de practijk kunnen worden nagegaan? En wat voor complicaties! De practische zin van de Kamer verhinderde, dat deze amendeering, vol voetangels en klemmen, werd aanvaard. Morgen kabbelen de artikelen en de amen dementen verder langs ons heen. Er is nog één principieel punt en dat be treft de premie-verdeeling over arbeiders en werkgevers wat er verder aan amende menten nog gereed ligt, betreft onderdeelen. 19 Maart. Kleingoed. Defensie. Weinig beteekenend debat. Een en dertig kleingoed- oftewel hamer stukken deed de voorzitter onder zijn hamer doorglippen. Nu ja: „doorglippen" is nu niet bepaald het meest teekenenöe woord voor het constateeren van de aanvaarding van een wetsontwerp in de Eerste Kamer. Wat in de Tweede Kamer in enkele oogenblikken is af gedaan, houdt in den Senaat langduriger op. door meer plechtigheid en door het in acht nemen van de uiterste vormen. In ieder geval- 31 wetsontwerpen gingen onder den presidialen hamer, zij het lang zaam, door. Wij noemen die ontwerpjes niet stuk voor stuk, wijl het voornaamste in de laatste dagen ook in de Tweede Kamer reeds werd aanvaard. Afzonderlijk zij nog vermeid de wijziging van het Tanger-Statuut, de voorziening wegens het verloren gaan van de gegevens voor de Leidsche kiezerslijst, de onteigeningswet voor den aanleg van een weg BuitenhuizenVrouwenverdriet—Westzaan Zaandijk, de goedkeuring van het voorloopige luchtvaartverdrag tusschen ons land en Duitschland en ten slotte de wijziging van de Indische Staatsregeling, welke het moge lijk maken zal dat de Indische begrootin? later dan tot nu toe In hes parlement zal kunnen komen. Gistermiddag heeft de Kamer dé begrooting voor defensie doorgenomen. Er heeft zich daarover een debat ontwik keld, dat allerminst door nieuwe gezichts punten heeft uitgemunt. Mevr. PothuisSmit verheugde zich er over, dat een commissie werd ingesteld om een onderzoek te doen naar de werking van de wet tot steun aan de mobilisatieslacht offers. Een soortgelijke commissie achtte zij echter ook wensclielijk tot onderzoek naai den steun aan oud-gepènsionpeerden. Voorts heeft mevr. Pothuis—Smit" een pleidooi ge houden voor de ontwapening van ons land, dat echter door 's ministers rede geen re lief kreeg: de minister deed er op letten, dat de standpunten op dit terrein zoo langzamer hand wel bekend konden geacht worden. De heer Mendels vroeg ook den minister van Oorlog naar den Landstorm en zijn 'samenstelling. Minister Lambooy verwees den vrager naar zijn ambtgenoot Kan. De heer Lindeijer klaagde over de lange werktijden van het personeel bij het Loods wezen de minister zal onderzoeken. De heer Koster wenschte eens wat meer te weten over des bewindsmans meening t.a.v. de cijfers van vice-admiraa! Gooszen over de fusie van Oorlog en Marine. Maar be paalde vragen deed de Vrijheidsbonder niet. En daarom gaf de minister de gevraagde uit eenzetting maar niet. Het geheele defensie-debat overziende, ls de conclusie gewettigd, dat 't heel weinig beteekenis had. INTIMUS. DIEVENBENDE TE ENSCHEDé OPGEPAKT. INBREKERS VAN 17 EN 18 JAAR. De laatste drie weken werd te Enschedé voortdurend ingebroken in sigarenkiosken, pakhuizen en een enkele maal in woonhui zen, waarbij meestal kleine bedragen of voor werpen van geringe waarde werden meege nomen. Een uitzondering maakten daarbij twee inbraken, een bij den heer S. en een bij de firma R., waarbij respectievelijk bedra gen van f 3G0 en f 60 zijn buitgemaakt. De vermoedelijke daders van deze twee dief stallen had men spoedig te pakken, doch omtrent de andere misdrijven verkeerde men nog in het onzekere schrijft de NH.Ct. Tot Zondagavond; toen werd nl. aan de politie kennis gegeven dat er was ingebroken in ds fabriek van suikerwerken der firma S. in de Wilhe'mhiastraat. Het gelukte de politie de drie daders, jongens van 17 en 18 jaar, op heeterdaad te betrappen. Zij hadden de cas- sa opengebroken en hun zakken gevuld met bonbons. Op het politiebureau verklaarden zij, dat zij nog eenige medeplichtigen had den en zoo konden ook gearresteerd worden de gebroeders S. In totaal zijn er thans tien personen in arrest gesteld, die schuldig moe ten zijn aan de inbraken van den laatsten tijd. De politie hoopt nu de dievenbende, die de stad den laatsten tijd onveilig maakte, on schadelijk te hebben gemaakt. BOSCHBRANDJE BIJ VAALS. EEN VROUW OMGEKOMEN. Maandagmiddag omstreeks 5 uur ls een niet ernstig brandje ontstaan in het Vaal- ser bosch bij Vaals. De 51-jarige vrouw De- jalle, die In de nabijheid was wilde het vuur blusschen. Haar kleeren vatten daarbij vlam en de vrouw is tengevolge van de opgeloopen brandwonden overlzden. De vrouw was ge huwd en te Vaals woonachtig, aldus de N. R. Ct. DIEFSTAL BIJ EEN GOUDSMID TE OSS. VOOR 1500.ONTVREEMD. Uit een goudwinkel van de firma Heus op den Heuvel te Oss zijn Zondag gouden rin gen, armbanden en andere sieraden ter waarde van ongeveer 1500 ontvreemd, na dat eerst een spiegelruit was ingeslagen. Twee personen worden er van verdacht, al dus de N. R. Ct. TREINBOTSING IN HET CENTRAAL-STATION. ERNSTIGE VERTRAGING IN HET TREINVERKEER. Dinsdagmorgen omstreeks tien uur werd een gedeelte van den trein, die te 9.40 uur uit Apeldoorn ln Amsterdam aankomt uit het Centraalstation aldaar gereden. Tezelf- der tijd vertrok een trein met leeg materieel naar het station Weesperpoort. Vermoedelijk is de eerste trein door een onveilig signaal gereden, met het gevolg dat de locomotief van dezen trein de machine van den anderen dwars in de flank reed. De botsing kwam geducht aan met betrekking tot de geringe vaart die de treinen hadden. Beide locomo tieven gingen uit de rails en werden deerlijk gehavend. Met veel moeite slaagde men na eenige turen werken er in, de machines van elkander te verwijderen. De eene locomotief kon weggereden worden; de andere echter was zoo beschadigd dat men haar voorloopig moest laten staan. Het opruimingswerk was zeer moeilijk en duurde lang. Het ongeval maakte drie vertreksporen op het Oostelijk stationseiland onbruikbaar, doch tegen één uur 's middags was men er in geslaagd twee er van weer vrij te maken. Het spreekt van zelf dat een vrij belangrijke vertraging in het vertrek der treinen ontstond. Beide treinen waren leeg en ook het loco- motiefpersoneel bekwam geen letsel zoodat de schade tot het materieel beperkt bleef, aldus het Hbld. DE VERKIEZINGEN. DE A.-R. CANDIDATEN. Naar de „Rotterdammer" verneemt, kan thans vrij stellig worden aangegeven, met welke candidaten de Anti-rev. partij bij de a.s. verkiezing als no. 1 in de verschillende kieskringen zal uitkomen. Ongedachte gebeurlijkheden buiten be schouwing gelaten, zal thans in den kies kring Leeuwarden no. 1 zijn: de heer H. Colijn; in Groningen de heer A. Zijlstra; ZwolleAssen de heer L. F. Duymaer van Twist; Arnhem—Nijmegen de heer mr. dr. E. J. Beumer; Utrecht prof. dr. H. Visscher; Amsterdam de heer C. Smeenk; Haarlem Helder de heer Chr. v. d. Heuvel; Leiden mr. J. A. de Wilde; 's-Gravenhage, waaraan toe gevoegd den Bosch, en Maastricht, mr. Th. Heemskerk; Rotterdam de heer J. Schouten; Dordrecht, dr. J. Severijn; Middelburg, de heer J. J. C. van Dijk. Als no. 13 op de lijst zal dan komen de heer H. Amelink, als no. 14 mr. H. Bijleveld en als no. 15 mr. H. Dambrink. Blijft het getal a.-r. leden in de Kamer 13, zoo zou dan hieruit volgen, dat de heer Leenstra en de heer Bijleveld niet terugkee- ren in de Kamer. Ook zal niet terugkeeren in de Kamer de heer Th. Heukels te Rotter dam. Wordt het geval uitgebreid tot 14, zoo keert terug de heer mr. H. Bijleveld. EEN NEDERLANDSCH SCHIP TER WALVISCHVANGST. DE RIJNDAM? Volgens het Hbld. zou er een Nederland sche combinatie gevormd zijn, om de wal- vischvangst te gaan beoefenen. Het zou, schrijft het blad, op dit oogenblik voorbarig zijn verdere mededeelingen te doen omtrent de plannen, daar die nog in het eerste stadium van voorbereiding ver- keeren. Wel kunnen wij mededeelen dat de combinatie, die de oprichting van een Ne- derlandsch maatschappij voor de beoefening van de walvischvangst voorbereidt, voor haar doel het oog heeft geslagen op het s.s. „Rijn dam" van de Holland-Amerika lijn. De „Rijndam", een dubbelschroefschip van 12.500 ton. maakt thans haar laatste reis. Als het schip in Nederland teruggekeerd is, zal het worden overgedragen aan Frank Rijsdijks Industrieele ondernemingen, die het oorspronkelijk voor sloop aangekocht had. De directeur van genoemde vennoot schap, de heer Simons, maakt zelf deel uit van de combinatie, die het schip als wal- vischvaarder zal willen exploiteeren. De „Rijndam" is een deugdelijk schip, dat voor het doel, waarvoor men het thans wil ge bruiken, nog vele jaren dienst kan doen. DE BIOSCOOPQUAESTIE TE RUCPHEN. EEN ANDERE LEZING Naar aanleiding van de mcdedeeling van den Nederl. Bioscoopbond o\er de bioscoop- quaestie in Rucphen, geeft een correspon dent van het Hbld. een andere lezing van de zaak. De intrekking van de vergunning van de Patersbioscoop zou namelijk tot oor zaak hebben het feit, dat de vergunninghou der het den leden der plaatselijke commis sie van toezicht zeer lastig maakte en een dezer leden ernstig heeft mishandeld by de uitvoering zijner functie, waarvan proces verbaal is opgemaakt. Dit geval komt bin nenkort voor de Rechtbank te Breda. LUIT-GEN. VAN DER PALM KRIJGT EERVOL ONTSLAG. Met Ingang van I Mei a.s. hebben eervol ontslag uit den militairen dienst verkregen: luitenant-generaal v. d. Palm, chef van den Generalen Staf; generaal-majoor Schrijver, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der landmacht; generaal-majoor De Kanter, hoofd-intendance en luitenant-kolonel KUJnsma, directeur van de Normaal Schiet school te 's-Gravenhage meldt het Hbld. Homogeniteit tusschen minister en Volksvertegenwoordiging? EEN NADERE NOTA VAN DE NATIONALE UNIE OVER HET VOLGENS MINISTER SEGERS BESTAANDE PLAN. Onder den titel „Heeftode Nederlandsche Regeering een Scbelde-Ri,mkur.aal aanneme lijk verklaard, dat ligt „buiten de grenzen der Schelderegeling?", heeft volgens de N. R. Ct. de raad van bestuur der Nationale Unie- een nadere nota gericht aan de Eerste Kamer waaraan het volgende is ontleend: Een nieuw misverstand dreigt de toch reeds niet volkomen aangename verhouding van België en Nederland veraer te vertroe belen. In het voorloopig verslag van de Eerste Kamei der Staten-Generaal ever de be grooting van bultenlandsche zaken werd door „vele" leden hun oevreemding uitgedrukt over de uitlating van een Belgisch staa.sman „die de gedachte zou «runnen wekken als zou er een verschil van inzicht bestaan tusschen den Minister en ae meerderaeid der Neder landsche Volksvertegenwoordiging" Van oordeel, dat de regeering in de onder handelingen met België slechts dkn zedelijk sterk kan staan, wanneer regeering en volks vertegenwoordiging omtrent de beginselen van het buitenlandsch beleid homogeen zijn, heeft die meerderheid den minister nog maals de gelegenheid geboden van die homo geniteit duidelijk te doen bUJken. Daartoe heeft zij op prijs gesteld „nog eens te ver klaren, dat, naar naar meening. het afwijzend votum over het verworpen tractaat in dien zin moet worden verstaan, dat elke herzie ning van de tractaten van 1839 op de volgen de beginselen moet berusten. lo. dat een billijke wederkeerigheid in acht wordt genomen, en 2o. dat de grenzen der scheidingsregeling ook in geografisch opzicht,- voikomen worden geëerbiedigd". De minister heeft in zijn memorie van antwoord van de hem geboden gelegenheid geen gebruik gemaakt. In stede van zich homogeen te verklaren met de meerderheid der volksvertegenwoordi ging. heeft de minister zich homogeen ver klaard met zich zelf en zijn ambtelijke en nietambtelljke raadslieden, wijl „datgene, wat aan de Belgische regeering is medegedeeld als een voor Neder «and aanvaardbare regeling, evenmin de grenzen der resultaten van het in 1927 en 1928 gehouden interdepartementaal overleg heeft ovei-schreden, als de perken, ge steld door de zienswijze van de Colleges, diensten en personen, die door de regeering buiten den kring der departementen van Algemeen Bestuur zijn geraadpleegd". Zijn deze „resultaten" en deze „zienswijze" echter wel vereen'gbaar met de „beginselen", waarop, naar het inzicht van de meerderheid der volksvertegenwoordiging elke herziening van de verdragen van 1839 moet berusten0 Is derhalve de „mededeeling". die de Neder landsche regeering aan de Belgische in Octo ber 1923 heeft gedaan ten opzichte van een voor Nederland aanvaardbar? Rijn-Schelde- verbinding, gebleven binnen de grenzen der scheidingsregeling? Het antwoord op deze, voor de homogeniteit tusschen minister en volksvertegenwoordiging beslissende vragen, is echter, evenals in het algemeen elke inlichting omtrent den in houd der „mededeelingen". aan de Eerste Kamer onthouden en we' of. grond van de overweging', „dat een Regeering, die met een andere Regeering besprekingen voert, naar goed gebruik niet wij is, om, vooral voor deze beëindigd zijn, dienaangaande openbaar te maken wat haar goed dunkt". Het schijnt echter, dat dit „goed gebruik" elders minder streng wordt geëerbiedigd, dan ten onzent. Althans ls dezer dagen aan den Belgischen Senaat door den heer Segers in een rapport en in een redevoering, beide roe! kaarten verduidelijkt, opening gedaan van hetgeen voor den Nederlandschen Staat ver borgen blijft. In zijn rapport wekt de heer Segers, in een blijkbaar bij de gcreedmaklng voor den druk geïnterpoleerde zinsnede de voorstelling, als zou hij zijn wetenschap ontleenen aan Bel gische en Nederlandsche bladen. In zijn redevoering verzwijgt de heer Segers echter niet langer dat hij zijn wetenschap ontleent aan een, volgens hem, ingekomen officieel plan van de Nederlandsche Re geering. Volgens de mededeeling van den offlcleelen senaatsrapporteur zou dus onze regeering aan de Beiglsche regeering nebben medege deeld. dat een vrijwel geheel op Brabantsch water- en grond-gtbied liggend en dus buiten de geografische grenzen der scheidingsrege ling vallend Rijp-Schelde kanaal voor Neder land aanvaardbaar ware: ook zou van zulk "n kanaal zelfs een „officieel plan" bestaan! Deze mededee'iru is verontrustend. Slechts een streng vasthoudt u aan dc door de meerderheid der volksvertegenwoordiging gestelde beginselen kan de nieuwe onder handelingen voor afglijden in dc richting van het verworpen vei drag bewaren. Het tracé, dat de heer Segers thans als 'het officieele Nederlandsche plan aandient, ls van de waarneia dezer stelling een duide lijk bewijs. Zoo logisch een tracé ls. dat door herope ning en verbetering van de historische tus- schenwateren: Kreekrak. Eendracht en Slaak, binnen de grenzen der Scaeldingsregeling blijft, zoo willekeurig schijnt een door Bra- bantsch gebied gegraven kanaal, dat te om en nabij de Ooste.ljke grens van het gebied der tusschenwateren volgt, en waarin de scherpe bocht bil Nieuw-Vosmeer den indruk van een noodelooze plagerij moet wekken. Een zoodanige aanbieding onzerzijds zou uiteraard Belgische voorstellen tot normali- seering uitlokken, die, aanvaard, het tracé het karakter zouden geven van een pseudo- Moerdijkkanaal; voorstellen waartegen Ne derland, dat zelf het door de meerderheid der volksvertegenwoordiging gestelde prin cipe van onderhandeling zon hebben verla ten, geenerlcl principieels verweer meer zou overblijven. Het betreft hier dus een ernstige zaak. Tweeërlei is mogelijk. lo. Of de mededeelingen van den heer Segers zijn onjuis'en de Nederlandsche on derhandelaars hebben nimmrr. hetzij voor gesteld. hetzij gesuggereerd, hetzij als voor Nederland aannemelijk erkend dit of eenig ander „buiten de grenzen der scheld Ings- regellng" vallend kanaaltracé. Ls dit het ge val, dan is een onmiddellijke een ondubbelzin nig démenti der regeering volstrekt nood zakelijk. Geen oogenblik mag in België de indruk blijven bestaan, als ware een Nederlandsche regeering bereid aan België een concessie ia doen, waarvan haar bekend is, dat zij in strijd ls met de beginselen van de meerder heid der Nederlandsche volksvertegenwoordi ging. Een duidelijk démenti ware te meer noodzakelijk, omdat de evemueele nalaten schap van den tegenwoordlgen minister van bultenlandsche zsken biet mag worden be last met. een misverstand, dat zijn opvolger de vrijheid zou ontnemen, om de hangende geschillen op te lossen in overeenstemming met de beginselen waarop, naar dc meening dier meerderheid, elke herziening van de Tractaten van 1S39 moet berusten. 2o. Of de mededeeling van een heer Segers is juist, en de Nederlandsche regeering heeft zich inderdaad laien verleiden om voor Ne derland aanvaardbaar to verklaren een ka naal-tracé, dat ligt bulten de grenzen der scheidingsregeling In dat geval zou hot blijken, dat er geen homogeniteit bestaat tus schen de meerderheid der volksvertegen woordiging en den minister van bultenland sche zaken. Het ware dan be^r geweest, dat de minister zulks. In antwoord op het voor loopig verslag, duidelijk te kennen had ge geven, zoodat de Eerste Kamer zou hebben kunnen overwegen of zij, in deze omstandig heden, haar vertrouwen ln den minister nog langer zou wenschen te handhaven. De aanstaande bespreking var. dc begrootlng van bultenlandsche zaken geeft de gelegen heid om deze zaag tot klaarheid te brengen. De aandrang der openbare meening schijnt geoorloofd, opdat uit de Kanier te dier zake een vraag worde gesteld, die zóó scherp en zóó simpel zij gorofmuleerd, dat zij slechts een on-diplomatiek „ja" of „neen" als ant woord toelaat. WIJ meenen te weten, dat een dergelijke vraag den minister niet onwelkom zal zijn. EEN MAN IN T WATER BIJ WARMOND? INLICHTINGEN VAN - TREIN REIZIGERS GEVRAAGD. De NJl.Ct. schrijft: De commissaris van politie te Leiden ver zoekt den reiziger, die zich bevond in den trein, die Maandagavond om 17 u. 22 uit Lei den is vertrokken en dié aan een conducteur heeft medegedeeld, dat hij gezien heeft, kort na het vertrek uit Leiden, dat er, tusschen Leiden en Warmond, een man te water lag, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met genoemden commissaris van po litie. Andere reizigers, die dit eveneens heb ben waargenomen, worden ook hiertoe uit- genoodigd. ZESJARIG KIND GEDOOD. TUSSCHEN RANGEERENDE TRAMS. Maandagmiddag omstreeks halfzeven speelden eenige kinderen tusschen rangee- rende trams, welke voor de remise aan de Kromme Mijdrechtstraat te Amsterdam stonden. Een der kleinen, de zesjarige Eddy R., wonende in genoemde straat, stond op de koppeling tusschen twee wagens. Toen deze onverwachts in beweging kwamen, geraakte het kind tusschen den baanschuiver, ten gevolge waarvan het gedood werd, aldus de Telegraaf. DEELNEMERS AAN DE KRASSIN-EXPEDITIE. HOUDEN LEZINGEN IN ONS LAND. Prof. Samoilowitsj en de vlieger Tsjug- nowski zullen op aanstichting van het ge nootschap NederlandNJeuw-Rusland. op 26 Maart in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Kaag en op 27 Maart in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam in het Duitsch de geschiedenis vertellen van de expeditie tot redding van de bemanning van het verongelukte lucht schip Italia, toegelicht met lichtbeelden en fragmenten uit dc officieele rcgceringsfilm, tijdens de expeditie opgenomen. De heer mr. Dresselhuis, directeur van de Nederlandsche Spitsbergen-compagnie, heeft zich bereid verklaard, op deze avonden een inleidend woord te spreken, meldt dc N. R. Ct. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche rechtbank zijn ln staat van faillissement verklaard: 1. K. Moot, expediteur, wonende te LJmul- den-Oost Enscliedéstraat 16; curator Mr. M. A. van Eek, alhier. 2. M. J. Kamphuys, houthandelaar, wo nende te Zaandam het Ventje 25; curator Mr. L. G. van Dam. alhier; 3. F, Th. van Pelt, grossier ln koloniale waren te Zaandam. Westzijde 202; curator mr. L. G. van Dam alhier; 4. S. van Geest, vroeger kruidenier te Haarlemmermeer, thans fabrieksarbeider te Krommenie, Militalrenweg 60; curator mr. B. Bouman, alhier; 5. C. Visser, visscher, te Zandvoort, Spoor straat 29 a; curator mr. W. A. J. Stortenbe ker, alhier; 6. J. H. Heynen, handelaar ln visch, te Haarlem, Kruisstraat 40; curator mr. mevr. Scheltema-Conradi alhier. 7. W. G. van der Wolde. loodgieter te Zand voort; Zeestraat 7; curator mr. A. Beets, al hier; 8. A. C. van Leeuwen, schoenmaker tc Hillegom, Molenbuurt 3; curator mr. F. J. Gerritsen, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van; 1. Chr. Lobensteyn, winkelbediende te Haarlem; curator mr. M. van Toulon van der Koog; 2. P. Maljaars, schoenmaker te Heemstede; curator mr. L. J. Venhulzen te Heemstede. PURMEREND. 19 Maart. COÖP. CENTRALE EIERVEILING Aanvoer 39.646 eendeneieren per 100 I 7 5e 7.60. Kippeneieren 134 150, per 70—80 KO f8— f 8.60: 65—66 kg. f 7.20— f 7.70; 63—64 kg f 7—f 780; 60—62 kg. f 6.60—t 7; 58—59 Kg' f 6.60—1 6 80; 58—57 kg. f 6.50—I 6.70; 53—55 KG. f 6.30—f 6.60; 50—52 KG. 1 6.10f 6.40,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13