ZILVER HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 MAART 1929 LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. NIEUW LEVEN. DE VROUW IN 'T SPEL. Vóór den aanvang der voorstelling van „Nieuw Leven" kwam de voorzitter, de heer Vellinga, de toegevendheid van het publiek inroepen voor de spelers, die door de griep bij hun repetities van „De Vrouw in 't fapei" zeer zwaar gehandicapt waren geweest. Wij willen dus voor een deel de schuld aan de griep geven, maar wij gelooven toch, dat ook zonder dien spelbreker „De Vrouw in 't Spel" niet tot de glorie van Nieuw Leven zou hebben bijgedragen. In dit tooneelstuk wij herinneren het ons van de opvoerin gen met Carolina van Dommelen en Sophie de Vries komt alles enkel en alleen op het spel aan; het eischt twee actrices met grootc tecnhiek, die de kunst van het too- neelspelen volkomen beheerschen. Is er één dilettanten-vereeniging te Haarlem die twee zulke vrouwenkrachten bezit? Ik zou geen enkele kunnen noemen, die de rollen van Margaret. Rolfe en Claire For- ster behoorlijk zou kunnen bezetten en dit was van Nieuw Leven dan ook niet te ver wachten. Heel dit stuk is geschreven om het slottooneel, de groote scène tusschen Claire en Margaret, met die scène staat en valt „De Vrouw in 't Spel", alles, wat daaraan voor afgaat is slechts inleiding! Van dat slot tooneel hangt alles af. Ik had respect voor wat de twee dames, die dit tooneel moesten spelen, er nog van terecht brachten, maar de eerlijkheid ge biedt mij te zeggen, dat zij beiden Claire het meest er zeer ver van af hieven. Men merkte weinig of niets van den overgang van Claire. Zij doet haar bekentenis toch enkel en alleen, doordat zij te veel gedron ken heeft. Wij moeten van die laat ik schrijven „verhoogde stemming" dan toch ook iets merken .Ik weet heel goed. dat dit altijd voor een vrouw zeer gevaarlijk is, om dat een ..te veel" al zeer spoedig dégoutant zal worden. Maar in het spel van deze Claire merkten wij er totaal niets van, speelde de drank feitelijk geen rol! En daardoor ging ook alle effect weg! Er was geen spanning, omdat men niet zag, dat Claire langzamer hand door den drank haar spel ver loor! De twee dames konden dit tooneel niet aan, wat werkelijk niet te verwonderen was. Maar daarom was ook de keuze van dit too- neelspel van Nieuw Leven een vergissing. Ook in de overige bezetting was deze ver- eeniging gisteren niet heel gelukkig. De rol van Thompson eischt heel ander spel en andere dictie! Deze advocaat miste alle auto riteit en wist geen sfeer om zich heen te scheppen. Dit werkte blijkbaar op Julian, die er ook niet „in" kon komen en ver be neden zijn gewonen vorm bleef. De eenige, die feitelijk niet beneden zijn rol stond, was Jimmy. Hij bracht op het tooneel op eensiets van dien Engelschen geest mee, v/elke in dit stuk nu eenmaal ver langd wordt. En ook Wolters, de bediende, verdient lof voor zijn bescheiden, goed spel! Van de aankleeding van dit stuk was bij zonder veel werk gemaakt en het tooneel zag er in I en III dan ook zeer smaakvol uit! Over den beval hebben de spelers zeker niet te klagen gehad! In spanning heeft het pu bliek het stuk gevolgd en aan het slot was ér. zulk een hevig applaus, dat men er niet aan behoefde te twijfelen of de voorstelling in den smaak was gevallen. Omdat Nieuw Leven zoo herhaaldelijk bewezen heeft beter te kunnen, hopen wij. dat de werkende le den zich door dit applaus niet van de wijs zullen laten brengen en een volgende maal bij de keuze van hun stukken meer reke ning met de beschikbare speelkrachten zul len houden. J. B. SCHUIL. MUZIEK. KERKCONCERT. De kerk der Broedergemeente in de Park laan was gisteravond verre van goed bezet, zoodat het benefice der gemeente niet groot geweest zal zijn. Toch hadden ook de uit voerenden, die hun talent belangeloos ter beschikking stelden, ook uit een artistiek oogpunt talrijker opkomst verdiend. In de zangkunst van Maria de Petit is gestadig vooruitgang te bespeuren; schoot zij in de aria uit de Cacihen-Ode van Handel ook nog tekort wat zuiverheid van intonatie en gelijkmatigheid betreft en klonken uitspraak en toonvorming nog niet geheel vrij, in de aria van AI. Scarlatti gaf zij veel goeds te hooren; het beste evenwel in de zangen van de Bréville, Hendrik Andriessen en Widor. Vooral het „Cantique Spirituel" van onzen stadgenoot, dat eenige stijlverwantschap met werk van Ravel vertoont werd mooi door haar voorgedragen. Henk van Kempen toonde zich wederom bekwaam fluitist; de Sonate van Handel, waarmee het Concert geopend werd hoorde ik onder minder gunstige omstandigheden, maar zijn vertolking van de beide deelen uit de fluitsonate van Gaubert mag op groote waardeering aanspraak maken. Dit werk werd gespeeld in plaats van het op het programma aangekondigde van KargElert. Jan Booda begeleidde de zang- en fluit- nuramers als naar gewoonte bescheiden en correct. Voor de solonummers, die hij voor droeg; het Andante uit het 4e Orgelconcert van Handel en de Finale van Widor had ik hem een grooter en machtiger instrument toegewenscht. Maar met de riemen die hij had, roeide hij een verdienstelijken walk over. K. DE JONG. EEN AVOND VAN JEUGDIGE SOLISTEN. Nu stond hij daar op het groote tooneel voor die volle zaal. hij alleen in zijn blauwe pakje, en alle menschen keken naar hem. Eigenlijk zag hij ze niet-, maar hij voelde het. dat ze keken. Nu kleefden zijn handen en stroef waren de snaren van zijn viool. Vreemd leken nu ae noten, de bekende woorden, het heele concert uit zijn vioolboek. Vreemd die groote vleugel en meneer, zoo heel anders dan ge woon in die stijve witte frok, dat deftig zwart Ds warmte maakte, dat hij hoogrood zag. te nauw leek hem zijn boordje. Meneer keek ook, hij moest beginnen. Eerst het voorspel van de piano. gek. dat meneer het niet deed, maar een dame. die hij nauwelijks kende. Hoe was de maat ook weer? O, ja, dat waren de bekende tonen, dan die triolen, tellen nu, ja nu ging het. De eerste streek, de toon trilde door die ruimte waarin niets was, niets meer dan het witte blad met de zwarte noten en een schijnsel van het lampje op de piano. Zou hij het nu goed doen? Thuis ging het toch heel anders, veel beter, dacht hij. Nu dat loopje. Gelukkig, dat was er goed afgebracht. Och ja, 't ging wel, kijk meneer knikte goedkeurend. Meneer was altijd zoo aardig op een uitvoering, die kende je angsten, die wist wat moeilijk was, maar die glimlachte er over, een goedkeurende, een bemoedigende glimlach. Zoo, nu streek hij al forscher, nu klonk het al voller en stil bleef het in de donkere ruimte voor hem. Zijn handen plakten nu niet meer het vibrato gelukte beter, de glissando's speel de hij met gemak en hij groep de pizzicati niet mis. Nu kon hij spelen met vuur, alles er in leggen, wat hij voelde van de muziek. O, hij wist wel, straks kwamen er grooteren, die het beter konden dan hij, die zwaarder stukken speelden, straks zelfs het heele strijkorkest, maar toch, hij wou geven wat in hem was, zóó spelen als hij thuis gedaan had, toen vader jarig was. Toen pas, toen de menschen daverend klapten, er geen eind kwam aan het applaus vóór hij gebogen had, een paai maal wel, toen meneer hem goedkeurend op den schouder klopte, loste die donkere ruimte zich op in wit en zwart en kleuren, in handen cn ge zichten, die allen vriendelijk keken naar meneer en naar hem. En toen, op de derde rij zag hij ook haar, de groote oogen vol bewondering Dat was de vioolavond der leerlingen van den heer Joh. Steenman, in het Gemeente lijk Concertgebouw. EEN VERTOONING VAN MOL'S MICROFILMS. VOOR ONDERWIJZEND PERSONEEL. Reeds eenige malen zijn wij in de gelegen heid geweest het wegbereidende werk van den heer J. C. Mol te beschouwen en te be schrijven. In zijn studio aan het Spaarne, zoowel als bij gelegenheid van vertooning der verscheiden afdeeling Haarlem van de Nederlandsch filmliga. Zoo gaven wij inder tijd een pagina over de Leeuwenhoek-film en met medewerking van den heer Ivlol een geheele bladzijde, getiteld: Het leven in een druppel slootwater, waarvan de illustraties aan een Microfilm van den heer Mol ont leend waren. Zoo behoeven wij ditmaal geen commen taar meer te geven op de film; het leven in een waterdruppel en „in het rijk der kristal len", deze onvolprezen documenten op de filmstrook, die van zoo enorm grootc waarde voor het onderwijs kunnen zijn. Dat dit ingezien wordt moge blijken uit het feit dat ditmaal de Gemeentelijke Concert zaal zoo goed als geheel bezet was door onderwijzend personeel van alle zoowel bijzondere als openbare scholen die uitgenoodigd waren door het College van Burgemeester en Wet houders zelve. Voorts hadden een uitnoodi- ging ontvangen allen die tot het Lager-, Middelbaar- of Hooger onderwijs in betrek king staan. De zaal was dan ook niet voor het publiek toegankelijk. Door het initiatief en door de aanwezigen, verkreeg deze avond dus wel een bijzond°r relief. Behalve de onderwijswereld was ook het gemeentebestuur en de gemeenteraad ver tegenwoordigd. De heeer J. C. Mol sprak voor het begin der vertooning over de wijze waarop paeda- gogen dit filmmateriaal moesten beschou wen. Dit materiaal is vervaardigd door ie mand die geen paedagoog- is. Ideaal zou het zijn als de filmtechnicus en de paedagoog sa men konden werken. Dit publiek diende dus te beseffen dat de vorm waarin de heer Mol zijn werk presenteerde niet de pretentie had van paedagogi'sch te zijn. Wel hoopte spre ker, dat de paedagogen hier voorraad, mate riaal zouden vinden, overtuigend materiaal. En in aansluiting hierop zij onmiddellijk opgemerkt, dat het ons voorkwam dat het groote deskundige gezelschap in de Gemeen telijke Concertzaal wel degelijk overtuigd was van de groote beteekenis van dergelijke sublieme films voor het onderwijs. Het enthousiast applaus na ieder werk be wees dit volkomen. Behalve de kristallenfilm, fragmenten uit de Leeuwenhoekfilm (die in den loop van den tijd uitgebreider is geworden) kreeg men buitengewoon belangwekkende dingen te zien over het bloed, de bloedsomloop en het protoplasma van planten. De taak van de roode en witte bloedlichaampjes werd hier in gedemonstreerd. Verbijsterend was de mi croscopische film van een druppel „levend menschenbloed", waarin men zag hoe de witte bloedlichaampjes zich doelbewust voortbewegen en alle onreine stoffen (in dit geval zetmeelkorrels) in zich opnemen. Als een zetmeelkorrel te groot voor één wit bloedlichaampje bleek, zag men op het ge filmde, microscopische veld, hoe alle witte bloedlichaampjes in den druppel aanwezig, zich met bekwamen spoed door de roode lichaampjes drongen, doelbewust naar één punt, waar de groote zetmeelkorrel zich be vindt om dit object gezamenlijk aan te val len en te vernietigen. Dergelijke processen heeft de heer Mol en zijn helpers, met ein deloos geduld gewapend, weten te filmen. En dan de schitterende films met lang zaam en snel werkend apparaat, waarin het begrip tijd ondergeschikt gemaakt wordt aan ons bevattingsvermogen, zoodat wij zien het open bloeien van bloemen, het uit den grond schieten van paddenstoelen, het kie men van maïskorrels, ofvertraagd paardenrennen, golfslag, de bewegingen van den mensch. Bovendien vertoonde de heer Mol één dei- beste films van den vogelfilmer Burdet, die zijns gelijke in dit genre, op de wereld wel licht niet vindt. Hoe schitterend is zijn do cumentaire werk over den jongen koekoek, die zijn kleinere nestgenooten volgens een bepaald systeem „over boord" werkt. Welk een dramatische spanning heeft de ze film! Deze avond is waarlijk onvergetelijk. In deze „bloemlezing" van Mol's beste werken schemerde de toekomst. Want wat kan nog bereikt worden bij vruchtbare samenwerking, met geluids- en kleurenfilm, als een eenling het reeds zoo ver bracht. Immers wij staan nog aan het begin van de ontwikkelingsge schiedenis van de ieerfilm. F. A« EEN PROEFSCHRIFT. PROMOTIE VAN DEN HEER C. B. A. PROPER. Op Vrijdag 22 Maart a.s. zal de heer C. B. A. Proper, leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de H. B. S. (B.) alh\er aan de Amsterdamsche Universiteit promo- veeren tot docto- in de letteren en wijsbe geerte op een proefschrift getiteld; „Social Elements in English Prose Fiction between 1700 and 1832." Deze diepgaande studie is in druk ver schenen bij den uitgever H. J. Paris te Am sterdam en is voorzien van een zeer waar- deerend inleidend woord van den Engelschen schrijver Patrick Braybrooke: F. R. S. L. In een algemeene inleiding geeft de heer Proper eerst een kort overzicht van den socialen en politieken toestand van Enge land tusschen de genoemde jaren om daar na in vier hoofdstukken na te gaan hoe be kende en ook minder bekende Engelsche schrijvers in hun werken op deze toestan den reageerden. Een uitvoerige bibliografie is aan het werk toegevoegd evecals de 16 Stellingen die de heer Proper zal verdedigen en waarbij eenige zeer interessante zijn als „Aan Hamlet eigen schappen van een „man of action" te ont zeggen is onjuist". „Het verschil in teeke- ning van de vrouwenfiguren van hooge af komst in de vroegere en latere stukken van Shakespeare pleit tegen de Shakespeare— Bacon theorie". En: „Het Kon. Besluit van 30 Mei 1928 betreffende de vaststelling van de programma's voor de akte-examens M. O. in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen kan deze examens onnoodïg verzwa ren". DE ONDERNEMING De N.V. Maatschappij lot Exploitatie van Onroerende Goederen „De Oonderr.cming" hield, onder leiding van den heer H. K. Junge een vergadering van aandeelhouders. Uit het jaarverslag bleek, dat de Maat schappij een beter jaar had te boeken dan het vorige. Na ruime afschrijving kon aan de houders der le Serie 12 1/10 pet. en aan de houders der overige seriën 51/2 pet. dividend worden uitgekeerd. Do aftredende bestuursleden de heeren H. K. Junge en F. A. Groen werden herkozen. GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN De afdeeling Haatlera van de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafi sche vakken in Nederland houdt op Zater dagavond 23 Maart in het Gemeentelijk Concertgèbouw een feestavond. Medewer kenden zijn: de Haarlemsche Accordeon vereniging „Crescendo", directeur de heer P. de Jong, het duo Klaare en Flora, uit Rot terdam en Mr. Dawoe, Jongleur Act. Het batig saldo komt ten goede aan het fonds voor stichting van een rust- en her stellingsoord voor vrouwen. Na afloop van het programma is er gele genheid tot dansen, onder leiding van den heer Theo Donkerlo, terwijl de balmuziek wordt verzorgd door „the Victory" Jazz Band, leider de heer Frans Feylvoet. STEUNFONDS BEWONERS WONING STICHTING „PATRIMONIUM" Op Dinsdagavond 19 Maart hield dit fonds zijn jaariijksche vergadering in de Conver satiezaal van het gebouw der H. J. M. V. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Uit de verslagen bleek, dat het fonds thans 157 leden telt en in bloeienden staat verkeert. In 1928 werd aan 14 gezinnen steun verleend tot een totaal bedrag van pl.m. f 700, terwijl aan de gezinnen die daarvoor in aanmerking kwamen, met Kerstmis een extra uitkeering werd verstrekt. De uitslag van de bestuursverkiezing was als volgt: als voorzitter werd gekozen de heer J. H. Niemöller, als aanvullend bestuurs lid de heer A. Scholten; de heer Johs. Vis ser werd herkozen. NIEUWE GARAGE Op den hoek van de Zandvoortschelaan en het Roemer Visscherplein, vlak bij het nieu we stationnetje, heeft de heer N. M. Henri- quez Pimentel een heel mooie Service-garage geopend. Hier kunnen nu vijftien wagens ge stald worden, maar in de laatste helft van April wordt er nog een groote vleugel bij gebouwd, waarin aan nog twintig auto's een plaats gegeven kan worden. De heer Pimentel heeft aan deze garage nog twee showrooms verbonden, de eene voor de Marmon- (acht cylinders in lijn) en de andere voor Durant-auto's (6 cylinders). Er staan op het oogenblik een paar van die twee merken ter bezichtiging. Alles» ziet er keurig uit; de wanden zijn in moderne kleu ren geschilderd en fraai glas-in-lood geeft aan het intérieur een warmen aanblik. De vloeren zijn van graniet en beton. De eige naar is in het automobielvak doorkneed, want hij heeft in de meest vooraanstaande Europeesche automobielfabrieken gewerkt, o.a. voor Lanchester, Armstrong, Siddely (En geland) en voor Hotchkiss en Peugeot te Pa rijs, voor welke laatste fabriek hij ook in Nederlandsch-Indië werkzaam is geweest. De nieuwe garage is gemakkelijk te be reiken en in en uit te rijden, (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen). UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Voor de afdeeling van Tuinbouw en Plant kunde sprak Woensdagavond de heer A. J. van Laren, hortulanus te Amsterdam, over de cultuur van orchideeën. De belangstelling voor deze lezing was buitengewoon groot. De heer v. Laren deel de eerst een en ander mede over de geschie denis dezer mooie planten, die in 1731 voor het eerst door Collinson in Engeland wer den geïmporteerd. Nu 2ijn 15000 orchideeën beschreven, zoo dat de studie een menschenleven eischt. De jaren van 18841900 zijn de gloriejaren. De oorlog heeft de cultuur geweldig geschaad. Nu leeft de culture weer op vooral nu spe ciale cultures in groote massa's mogelyk zijn geworden door zaaien. Van het uitgebreide onderwerp behandel de spreker uitvoerig den kassenbouw, de verpottïng, het gieten, de importatie, de on geslachtelijke en geslachtelijke vermenig vuldiging. de symbiose en de beschadiging, om tenslotte een 50-tal lantaarnplaatjes te vertoonen van deze wonderschoone bloemen. De jury kende voor verschillende inzen dingen de volgende prijzen toe: aan den heer Boegsehoten voor Amaryllus 10 p.. Amor- phophallus 10 p., Primula Obconica 9 p., TNCEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. por regel. svV In den lentetijd, als dc huisvrouw nagaat wat noodig is om nieuwen luister bij te zetten aan haar „home", vervult men een harer liefste wenschen door comple teering van haar collectie Azalea ïndlca 10 p., Davallia Can. 10 p., Cineraria 9 p. Aan den heer Mulder voor Cattleya 6 p., Ondotoglossum 10 p., Begonia 8 p., Sologina Crystate 10 p., Vader: Rhododendrum 9 p., Schoonhoven: Groep Cineraria 7 p.. v. Cruy- ningen: Ciprepedum 10 p., J. Ende: Groep Primula 8 p.. v. NederhasseltAzalea 8 p., Plefers: Primula 6 p. De prijs voor primula's werd toegekend aan den heer Boegsehoten. De prijs azalea's werd niet toegekend, omdat het vereischte aantal niet aanwezig was. „ZONNESTRAAL". Voor de afdeeling Bloemendaal van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond zal Dr. J. L. van Lier, geneesheer-directeur van „Zon nestraal" te Hilversum, op Vrijdagavond 22 Maart in Vclserend een lezing houden over „De arbeidstherapic van tubcrculose-patiën- ten". HILLEGOM VERBOUW POSTKANTOOR De wachtkamer van het postkantoor is te klein. Om hierin verbetering te brengen, is een verbouw aangevangen. Het doel is de loketten te wijzigen, de postboxen te verplaatsen en vooral om de hal of wachtkamer te vergrooten. ZANDVOORT DE NERVEUZE MENSCH. Voor de forensenvereeniging Zandvoort zal Dr. H. L. J. M. Willems, arts te Zandvoort, op a.s. Dinsdagavrnd een lezing houden over „het moeilijke leven van den nerveuzen mensch". Het Toonkunst-trio (bestaande uit de da mes de Braai, piano. Beekman, cello en den heer A. Sauveplanne, viool, verleent zijn me dewerking. HAARLEMMERMEER JUBILEUM CHR. MIDDENSTAXDSVER- EENIG ING „HAARLEMMERMEER" De Chr. Middenstandsvereeniging Haar lemmermeer vierde Woensdagavond in „de Landbouw" onder groote belangstelling haar jaarvergadering, die tevens gewijd was aan de herdenking van haar 10-jarig bestaan. De secretaris de heer Deddens had de ge schiedenis der vereeniging beschreven. In de zaal, die met palmen versierd was, riep eerst de heer Borsje, voorzitter der ver eeniging allen een hartelijk welkom toe. in het bijzonder den heer A. Bos van Rotter dam, lid van het hoofdbestuur; verder de af gevaardigden van verschillende corporaties en zustervereenigingen en ook den vertegen woordiger van het gemeentebestuur, den heer Knaap. De voorzitter deelde verder mede dat ge- Iukwenschen waren binnengekomen van den centralen middenstandsbond en den Chr. boeren- en tuindersbond en gaf nog een kort overzicht van >sn vooruitgang der vereeni ging in dc laatste tien jaren. Hij bracht een woord van welgemeenden dank aan de mede oprichters, die met zooveel ijver en sympa thie de vereeniging in haar steeds toenemen- den bloei hebben gesteund. De secretaris, de heer Deddens bracht zijn jaarverslag uit. De penningmeester, de heer Bonsing, deed rekening en verantwoording over het afge- loopen jaar en deelde daarbij mede dat het kassaldo bedroeg f 217.13. Hierna hield de heer A. Bos een feestrede, waarin hij de vereeniging hartelijk felici teerde met haar tienjarig bestaan en bij haar doel en streven in de verschillende vormen uitvoerig stilstond. Hij stelde zich een Ideaal christelijk middenstander voor als iemand die zich het devies voor oogen houdt, niet „halen, hebben en houden", maar „dienen, werken en bidden". Spr. spoorde aan om vooral vast te houden aan een goede organi satie om strijd te kunnen voeren tegen den geest des tijds cn achtte het een eer voor Haarlemmermeer in deze landelijke omge ving zoo'n groeiende afdeeling te mogen zien. Hierop verkreeg het woord de heer C. ten Boom, voorzitter van de Haarlemsche Chr. Middenstandsvereeniging, als afgevaardigde o.a. van de Kamer van Koophandel en dc Middenstandscentrale van Haarlem en om streken. Spr. bracht van allen de hartelijke felicitatie over met het jubileum der vereeni ging. De heer Knaap bracht den gelukwensch van het gemeentebestuur over en sprak een woord van dank en waardeering voor hetgeen de Chr. middenstandsvereeniging „Haarlem mermeer" ook in het belang van deze ge meente in het tienjarig tijdperk van haar bestaan heeft gepresteerd. Tot voorzitter werd herkozen bij vtclama- lie de heer H. Borsje, als leden voor het alge meen bestuur werden gekozen voor dc af deeling Hoofddorp de heer A. Boot; voor Nleuw-Vennep de heer C. Doeleman. voor Vijfhulzen de heer J. Bonsing. voor Rijk de heer J. Millenaar en voor Zwanenburg de heer G. Luljt, terwijl verder het algemeen bestuur met een lid werd uitgebreid. De bijeenkomst die afgewisseld werd door voordrachten enz. droeg een leestclUk en ge zellig karakter. INBREKERS PER AUTO In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in do pastorie van de Gere formeerde kerk aan den Aalsmeerderweg te Rijk alhier. en Het benedenhuis werd door de dieven ge heel overhoop gehaald, doch de bult was niet groot, want ze hebben zich met ong/veer f 20 tevreden moeten stellen. De in de nabijheid van de pastorie wonen de koster had 's nachts te ongeveer 4 uur een auto hooren wegrijden, zoodat vermoed wordt dat de daders per motorrijtuig er op uit wa ren getrokken om hun slag te slaan. Dc politie stelt een onderzoek in. AANBESTEDING Bij de gehouden aanbesteding voor het bou wen van een dubbel winkelhuis voor reke ning van den heer J. H. Nieuwenhuis (archi tect C. van Damme te Hoofddorp) werd het laagst Ingeschreven door den heer E. Schuit te Hlllegom voor f 9790. Dc gunning is nog aangehouden. SMEDENPATROONS De afdeeling „Hoofddorp" van den boncl van Smedenpatroons in Nederland vierde in Hotel ..De wapens van Haarlemmermeer" haar 25-jarig bestaan. Door de smeden, hun zoons cn gezellen, was een onderlinge tentoonstelling georga niseerd. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amstelland 19 v. Antwerpen. Alwaki 20 v. Rotterdam n. Buenos Ayres. Alkmaar 19 pl.m. 21 u. 650 mijl van Land's End, Chili naar Amsterdam. Brielle 19 v. Curasao n. Cristobal. Barneveld 16 v. Antofagasta n. Iqulque. Breedijk 19 te New York van Batavia. Bovenkerk 19 van Hamburg naar Ant werpen. Calypso 19 te New York v. W. Indië. Commewijne zou 20 4 uur n.r. v. Havre ver trekken, Paramaribo naar Amsterdam. Edam 19 te Vera Cruz van Rotterdam. Eemaijk 18 v. Cristobal, Antwerpen n. Pa cificist. Flandria 20 1 uur v. Lissabon. Buenos Aires n. Amsterdam. Gaasterland 20 te Amsterdam van Buenos Aires. Generaal van der Heyden p. 19 Finisterre, Amsterdam naar Batavia. Gelria 20 v. Amsterdam naar Z. Amerika. Giekerk 20 v. Amsterdam naar Rotterdam. Hoogkerk p. 19 Perim, Rotterdam naar Bombay. Heemskerk 16 v. Port Elizabeth naar Kaap stad. Insulinde 20 te Sabang, Rotterdam naar Batavia. Isleworth 19 v. Port Said n. Genua, Bcira n. Rotterdam. Jagersfontein 19 v. Amsterdam naar Ant werpen, 20 v. IJmuidcn. Kota Inten 19 21 uur te Suez, Java naar Rotterdam. Kertosono p. 19, 15 uur Gibraltar, Rotter dam naar Batavia. Mandar p. 19 Finisterre, Amsterdam naar Batavia. Maasdam 18 22 uur 44 m. 90 mijl Zuid van Land's End, Rotterdam n. New Orleans. Meerkerk p. 20 Pcrim, R'dam n. Calcutta. Nicuwkerk 19 te East Londen v. Algoa Baai. Ouderkerk p. 19 Perim, Japan naar Rotter dam. Poelau Rocbiah 19 v. Marseille, Batavia n. Amsterdam. Prins der Nederlanden 19 v. Algiers, Am sterdam naar Batavia. Rijperkerk 19 van Mozambique naar Belra- Semblla 17 tc Philadelphia, Batavia n. N. York. Spaarndam 19 v. New Orleans naar Rot terdam. Schiekerk 19 v. Algiers, Rangoon naar Rot terdam. SoekaboemI 20 te Sabang, Rotterdam naar Batavia. Slamat 21 6 uur te Marseille verwacht, Ba tavia naar Rotterdam. Sibajak p. 20 10 uur Suez, Rotterdam naar Batavia. Sitocbondo 19 v. New York naar Java. Ternate 20, 11 uur 55 m. In zee, Rotterdam naar Batavia. TJisaroea 19 v. Sjanghai naar Batavia. Toba 19 20 uur van Port Said, Java naar Rotterdam. Van Rensselaer 19 18 uur van Havre, W.- Indie naar Amsterdam. Zeelandia 19 v. Rio de Janeiro, Buenos Aires naar Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11