HAARLEM'S Jk/j F DONDERDAG DAGBLAD jf J I |rJ[ J[ yj 21 MAART '29 Het tijdperk van de nieuwe japonnetjes is aangebroken Ja, nu gaat het met rassche schreden naar het voorjaar toe. Wc zitten in Maart en dan is het werkelijk en chronologisch len te. Daarom is het al voorjaarsjurken en cos- tuums, wat men hoort en ziet! En na het voorjaar komt de zomer weer met fleurige, lichte en luchtige japonnetjes! We zijn dus nu in het stadium der onuitputtelijke en steeds wisselende jurken-collecties gekomen. En daaruit willen we deze keer nog eens een greep doen. Wetend, daarmee in den geest onzer lezeressen te handelen. Want wie on der haar, houdt zich momenteel niet bezig met het beraadslagen, bepeinzen en overleg gen van de aanvulling en vernieuwing van haar voorjaarsgarderobe? Welnu dan: de twee figuurtjes rechts op de teekening ge ven een leuk origineel ensemble te zien. Van zwart en wit geruite popeline. De japon is van boven van witte crêpe, met rondloopen- de ingezette strooken. De rnt: is van voren met een stolpplooi. Er is 2 meter witte crêpe van 1 meter breedte en 1.75 M. geruite stof van 140 breed noodig. Bij de bijbehoorende HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. HET PAASCHHAASJE. Op de Paaschtafel moet toch ook het Paaschhaasje prijken, en wel het Paasch haasje keurig met crêpe papier omgeven en een lekkeren, zoeten inhoud bevattende. Ook kan moeder het haasje als cadeautje voor haar kleuters maken en de grootere meisjes kunnen haar hierbij behulpzaam zijn. Heeft ons haasje op de Paaschtafel dienst gedaan, dan san het later de kleu ters bezig houden en als aardig speelgoed dienen. De romp van ons haasje wordt door een kartonnen kokertje voorgesteld. Ook kan een leeg mosterdfleschje heel goed dienst doen. Het kokertje wordt aan den binnen- en buitenkant geheel met. crêpe-papier om trokken, zoodat aan alle kanten een nette afwerking is ontstaan. Daarna knipt men van het crêpe-papier 5 strooken. elk met een lengte van 45 c.M. en breedte van 6 c.M. De strooken worden met een klein steekje in gehaald en op gelijken afstand om het ko kertje gebracht en vastgenaaid. Van onderen wordt het kokertje met een rechten rand crêpe-papier afgewerkt. Het is wel aardig 2 verschillende kleuren te nemen en dan b.v. beurtelings wit en paars te gebruiken. In het kokertje wordt een kartonnen bodempje aangebracht. Nu volgt het kopje, dat uit een lapje wit flanel wordt gemaakt. Het model geef ik u hierbij aan, zoodat u dit kunt overnemen. (Afb. A). Het kopje wordt dubbel geknipt, daarna gestikt, omgedraaid en met kapok gevuld. Het snuitje wordt met een zwart wollen draadje aangegeven. L Ook de ooren knipt u volgens aangegeven model (afb. b). De oortjes worden met een rose lapje gevoerd. Daarna worden ze bo ven op het kopje vastgenaaid en u zult zien, wat een alleraardigst hazenkopje is ont staan. Het kopje moet op het kokertje passen, maar het moet er ook goed afgenomen kun nen worden, daar het kokertje met flikjes of met Paascheitjes gevuld wordt. Het kopje dient dus eigenlijk als deksel. U vindt hier dus een Paaschcadeau, dat niet veel behoeft te kosten. Crêpe-papier hebt u waarschijnlijk nog wel in huis on wat flanel en rose voering zullen ook nog wel te vinden zijn. Nu, moeders, suce.es er mee! u kunt hot modelletje in de Tijdingzaal van ons blad komen bekijken. W. R. mantel merken we in de eerste plaats op, dat de taille heusch op de origineele, door de na tuur ervoor bedoelde plaats en hoogte zit. Dit nieuwe mode-kenmerk is dus inderdaad van blij venden aard! De mantel loopt van onderen wijder uit en wordt met vier knoo- pen gesloten. Aan 3.50 M. stof van 140 breed heeft men genoeg. Merkt u wel op, dat de combinatie wit-met-zwart ook nu nog sterk in de mode is? Trouwens, ziet u maar eens naar het eerste figuurtje van links. Dit aar dige modelletje bestaat uit een rokje van zwarte crèpe-satin, waarop een iange casa- que van wit crêpe satin, met drie volants ge dragen wordt. Er is 1.75 M. zwarte en 3.25 M. witte stof van 1 meter breed voor noodig. Daarnaast nog een eenvoudige jurk van licht groene crepella, de rok met een ingezet, rond- gesneden pand van voren, in een punt oploo pend, waardoor de rok de noodige wijdte verkrijgt. Het lijfje is ook van voren met een ingezet pand, dat in een punt uitloopt, waar op juist de gesp van den ceintuur valt. Er is 4 meter stof van 1 meter breedte voor noo dig. MADELEINE. HET COMFORT VAN DE MODERNE MEUBELS. Onze tijd kenmerkt zich door het streven naar schoonheid en comfort We wenschen geen mooie dingen om ons heen te hebben en te gebruiken in ons dageüjicsch leven, als ze niet tevens pvactisch en doelmatig zijn. We willen b.v. geen prachtig zijden ameuble ment bezitten, waarvan het onderhouden onze haren grijs doet worden! Geen stoelen met alle mogelijke geniepige hoekjes voor het verzamelen van stof tusschen de zijden of fluweelen plooien, geen onhygiënische kwas ten of franje versieringkortom, niets wat veel werk geeft en niets wat door inwerking van zon- en daglicht, zijn frischheid te spoedig verliest. We zien den laatsten tijd heele ameuble menten uitgevoerd in bruin leder. Meestal is dit leder effen bruin, soms ook eenigszins genuanceerd. Dit leder is niet altijd oud, maar wordt oud gemaakt door het met kleur stof te bespuiten, zoodat het precies op oud gelijkt. Er zijn van die gezellige, lage crapauds in verschillende vormen, waarin dikke kussens van pêche, suède of fluweel het comfort; voltooien. Gemakkelijk te onderhouden als deze crapauds zijn, geven ze niet de minste zorg aan de huisvrouw en slijtage is hij een goede qualiteit leder miniem. Verder is 't een ge mak, dat de kussens uitneembaar zijn en ge regeld geborsteld kunnen worden en van tijd tot tijd eens goed geklopt- De lonker- glad-houten meubelen met ge vlochten rieten rug en zitting, waarin even eens losse kussens, vierkante of ronde, het effect verhoogen, zijn even gezellig. De mo derne salonmeubelen zijn bijna alle laag, niet alleen de crapauds en stoelen, maar ook de tafels. Het gebruik van bijzet-tafeltjes is zeer in zwang: deze kleine, lage lichte tafeltjes kunnen gemakkelijk overal worden neergezet en ze nemen weinig ruimte in beslag. We zien niet alleen eiken, mahonie en noten meubelen, maar ook wel dof geschil derde in mooie kleuren, zooals groen, oranje, rood. geel, wat heel apart staat en zeer vroolijk! De prettigste stoel om in te lezen is de diepe verstelbare stoel, waarin we zoo'n ge makkelijke. half-liggende houding aan kun nen nemen en daardoor al lezende heerlijk uitrusten. De zit- en rugkussens zijn ook weer uitneembaar en dus al weer geen broei nesten voor motten en andere lieve diertjes die 't altijd voorzien hebben op plaatsen, waar niet te dikwijls schoon gemaakt wordt. Nuttige wenken, in vriendschap gegeven, Vergemakkelijken dikwijls het huis- vrouwelijk leven. Verschgelegde eieren hebben minstens 4 minuten koken noodig, om het eiwit te doen stollen. Eieren die niet al te versch zijn, hebben er maar 3 minuten voor noodig. Een gebarsten ei kan gekookt worden, zon der dat het uitloopt, 'door het stevig in vloei papier te rollen en de uiteind-n dicht te draaien. Is het vloeipapier vet, des te beter. Barst een ei onder het koken, gooi dan een lepel zout in bet water, dan zal het wit ook niet uitloopen. Licht gekleurde vilten hoedjes kan men op knappen en schoonmaken, door ze met schuurpapier te behandelen. Heeft u een „zoute" hand gehad en is de soep nu te zout? Geen nood, kook er ge durende een paar minuten eenige schijfjes rauwe aardappel in. Vetvlekken op zwarte schoenen kan men verwijderen met een weinig roet. Theevle.kken uit tafellakens, servetten enz. waspht men uit. in kokend water, waarin een beetje borax is opgelost. KORTE WENKEN ZUN KLEINE GESCHENKEN. Gebruik voor net afnemen van bamboe- en rieten meubelen een oplossing van zout in water. Neem vooral geen zeep. Lat be derft de glans en zou het bamboe of het riet aan de oppervlakte doen barsten. Zit er witkalk op uw ramen? Neem ze af met wat azijn en spons ze daarna met warm water, waarin wat ammonia en zeep. Op de gewone manier verder aflappen. Heeft u nog gasverlichting in huis? Ver sterk dan de gaskousjes voor het atbranden door ze in een glaasje azijn (waarin een theelepeltje ammoniakzout is opgelost) te dienken. Goed laten drogen. Als u de ruiten met glycerine inwrijft, zullen ze bij vorst niet bevriezen of aanslaan. DE EERSTE VOORJAARS MODELLEN. Een zeer pract.ische trois pieces, bestaan de uit een rok en een jasje van beige crêpe de chine, bedrukt met blauwe pastillemotie- ven en verder een effen beige casaque zon der mouwen, voorzien van groepen plooitjes, een kraagje en een strik. Den rok is midden voor een belangrijke ruimte gegeven door een paar losse plooien; het jasje is één dier merkwaardige kraaglooze modellen, die ty peerend zijn voor de voorjaarsmode. Men drage bij dit modei een vilt- of stroohoed van dezelfde kleur beige met een blauw lint om den bol. Dc ensembles, waarvan japon en mantel beide uit dezelfde stof zijn gemaakt, schij nen geheel uit de mode te geraken. Dit sei zoen althans ziet men meer, dat de mantel gekozen is bij een der kleuren van de ge bloemde stof der. robe. Zoo ook voor het mo del onzer teekening; de japon is hier van een groene shantung met licht beige motieven, waarover een driekwart mantel gedragen wordt, van een zeer lichte wollen stof in de zelfde kleur beige. Do mantel is van binnen gevoerd met de stof der japon. Deze laatste heeft een drietal strooken onder de heupen, een draperie in Je linkerzijde van den rok en lange nauwe mouwen. DE JAARLIJKSCHE. Het is wat moois, die schoonmaak, 'k Ben 's avonds dood'lijk moe, Als 't,,klokje hallef acht slaat, Vallen mijn oogen toe. Maar een pluis maakt me wild, Al het stof moet eruit. Elke spin wordt vermoord, Glimmen moet ied're ruit. "k Word 's morgens moe nog wakker, Ik sleep me naar benee. En zuchtend vang 'k mijn dagtaak Weer aan ik moet wel mee. Elke kast moet brandschoon led're vloer boen ik glad, Geen gordijn blijft voor 't raam, Al het hout moet „met nat". De middag vindt me snakkend Naar 'n uurtje rust en slaap. Ik kan maar nauw'lijks eten, Ik zit maar en ik gaap. Maar het zilver gepoetst En het strijken gedaan; Dan de lampen gestoft En de dekens uitslaan. Het eten gaat zoo 'n beetje. Mijn man klaagt steen en been. Vermagert ziend er oogen, Zoo:n stakkerd is er geen. Maar het goed is gelucht En de zolder is frisch. Zelfs de schuur is piekfijn, Of 't een zitkamer is. Een lang artikel schrijven, Dat gaat ook al niet meer, Wil „Femina" t vergeven? Vóór Paschen kom ik weer. 'k Schiet aardig al. op. Wat is dat voor geluid Mijn landen aan 't klapp'ren Dc kachel is uit! E. E. J.—P. BONT, BONT, BONT.... Zou er wel haast één gezin zijn, waar op den huidigen dag geen bont gevonden wordt? Al is het maar een bontkraagje, op een mantel? De mode der bontmantels heeft zich de laatste jaren enorm uitgebreid. Maar, bont moet ook onderhouden worden en gereinigd, daartoe bestrooit men het met magnesia-poeder of heet meel en wrijf dit goed er in, in de richting van het haar. Zoo wikkelt men het bont in een handdoek en laat het een dag of twee liggen. Dan goed uitschudden, en met een dun stokje aan den binnenkant kloppen, om alle poeder er uit te verwijderen. Wit bont moet in blauw vloeipapier bewaard worden, om te voorko men dat het geel wordt. Is uw bont of bont mantel nat, droog die dan nooit bij een kachel of haard, maar veeg het nat er af, schudt het bont daarna flink, en hang het te drogen in een kamer, waardoor men een luchtstroom laat trekken. HOERA! WIJ GAAN BAKKEN Dat „hoera" roepen wijhuisvrouwen, nu niet zoozeer, doch eerder de huisgenooten of de kinderen. Maar hoe dan ook, het wel- sld&en van het baksel van de huisvrouw hangt soms van een kleinigheid af. Denk er dus om, dat het verstandig is het deeg zoo mogelijk op een marmeren of koele steenen plaat (bijv. de aanrecht) te maken. Kom er zoo weinig mogelijk aan. Zoo spoedig moge lijk in den oven zetten. Om de hitte van den oven na te gaan, legt men er gedurende een paar minuten een stukje wit papier in. Is dat na een minuut of wat stroogeel, dan is de hitte te laag. Is de kleur diep. donker bruin. dan is de hitte te groot. De kleur moet namelijk gewoon, vol, bruin zijn. Dan is de oven goed. En heeft men eenmaal het bak sel in den oven staan, doe de deur dan niet meer open. want een kleine schok of koude luchtstroom, kan het gerezen baksel doen in zakken. ONDERHOUD VAN LEER- BEKLEEDING. Leerbekleeding van stoelen, fauteuils, enz. moet onderhouden worden, anders droogt het uit en gaat barsten enz. Wasch het daar om van tijd tot tijd af (om het vuil weg te nemen) met een sopje. Gebruik zeepwater, een .spons en een kwastje voor de hoeken enz. Het leer wordt wel tijdelijk donkerder na deze behandeling, maar dat droogt wel weer weg. Als het goed droog is. behandele men het met het volgende mengsel: 1 deel zoete olie op vier deelen benzine. Hierdoor wordt het leer ook weer donker, maar dit zal al heel gauw opdrogen vanwege de ben zine denk dus er aan. dat dit niet bij open vlam of vuur gebeurt» waarna het leer de oorspronkelijke kleur zal vertoonen. HUTSPOT. Hiervoor neemt men op 2 pond winter wortelen, 2 pond aardappelen, 4 uien. 1 pond klapstuk, peper, zout, 2 lepels vet of boter. Hel. klapstuk kookt men ruim 1 uur met water, zout en gesnipperde uien. Dan doet men-er dc gesnipperde wortelen bij, en na 1 uur ook de geschilde aardappelen. Dan alles bij elkaar nog een half uur laten ko ken. waarbij men er voor moet zorg dragen, dat het water net verkookt is. Het vleesch in stukjes snijden en de rest door elkaar stampen. Met het vet nog een poosje na- stoven laten. HUISVROUW. ELEGANTE COMBINATIES. Dit is wel een origineel ensemble: een. halssnoer, een armband en een avondtascih; de beide eerste zijn van amethist, afgewis seld door pareltjes. Van de laatste, in zilver en zwart emaille, is de beugel met pareltjes ingelegd en vormen amethisten het draag- bandje. Een duur geval, mevrouwtje; vraag het op uw verjaardag cadeau. Midedn op de teekening zien we een an dere combinatie, die al even zeer onzen smaak zal bevredigen. Ze wordt gevormd door een paar schoenen en een tasch van grijs-beige slangenleer. gegarneerd met effen bruin leer. De handschoenen zijn van bij passend beige. Tenslotte nog deze tasch met schoenen van zwart peau dc suède, de eerste met slui ting en beugel van zilver. De handschoenen zijn, zooals dat bij zwart behoort, puur wit. Wie van originaliteit houdt kaü te genwoordig een beschilderde japon bestel len. Dit in plaats van dc vele bedrukte stof fen, die natuur lijk door iedereen gekocht kunnen worden. Groote bloemmotieven wis selen met kleine motiefjes af Het lange haar, dat in krullen in den nek gelegd werd, zoodat het achter uit den rand van den hoed te voorschijn kwam, beeft voor het komende seizoen totaal afge daan.... gelukkig Paillettes golden tot nu toe steeds als speciale avonddracht. Thans echter is men er in geslaagd zeer kleine paillettes te ma ken, die ook minder schitterend zijn en waarvan men elegante namid dagrobes maakt. De kleinen zijn voornamelijk rood, rose, blauw en groen een enkelen keer ook wordt zwart- gezien APPELEN MET AARDAPPELEN. Op 3 K.G. appelen neemt men 3 K.G. aardappelen, wat zout en een klein ons reuzel of Delfia. De aardappelen worden gewasschén geschild, in vieren gesneden en met zoo veel kokend water opgezet, dat ze bijna half onderstaan. De geschilde en aan stukken ge sneden appelen, waaruit de klokhuizen ge sneden zijn, alsmede de reuzel (of delfia)' voegt men erbij. Waarna men alles tezamen op een zacht vuur gedurende ongeveer een half uur laat gaar koken en ten slotte door elkaar stampt. HUISVROUW. SINAASAPPELSIROOP. Ontdoe de sinaasappels van hun schillen: de schillen bewaren. Druk door middel van een citroenpers het sap uit de sinaasappels. Laat suiker met water een niet te dikke stroop worden; heeft men 500 gram sinaas appelsap, dan is 600 gram suiker voldoende. Giet vervolgens het sap in de suikerstroop en vermengd beide goed met elkaar. Doe de schillen der sinaasappels in een zeef, giet er de sinaasappelsiroop over heen en vang haar weer op in een schaal. Laat haar afkoe len alvorens haar in flesschen te doen. OVER HET ONDERHOUD VAN KOPERWERK. Een lezeres vroeg onlangs, of koper gever nist kan worden en of de glans dan langer beswaard blijft, en welke vernis gebruikt moet worden? Wel, men gebruikt hiervoor een ge wone, doorschijnende vernis zoogenaamde blanke strijkvernis, die men bij den drogist kan koopen. Op die manier kan men, wan neer het koper gepoetst is vooraf, de glans wekenlang goed houden. Dit kan zoowel voor geel als voor rood koper toegepast worden. Een andere methode is, het glim mend gepoetste koper na te wrijven met een goede meueblwas. Nieuwe koperen voorwerpen waarop dikwijls een metalen vernislaag,ie is aangebracht kan men lang mooi houden, door ze van begin af aan niet met metaal poetspommade te bewerken 'de chemische bestanddeelen vreten het beschuttende laagje weg) doch met goede meubelwas. Dan blijft dat laagje behouden en hoeft men maar eens in de maand met meubelwas te wrijven. Groote, grove koperen voorwerpen, die erg verwaarloosd zijn wrijft men met 'n zachten doek met- azijn en zout. Napoetsen met een droge wollen lap. Een andere manier is, er sterke ammonia over te gieten, grondig mee een borstel te boenen on in schoon water af te spoelen, vóór men afdroogt. Dan is er nog een derde manier voor koper van welke soort ook, dat erg vuil of aangeslagen is. Daartoe neemt men een doek, dien men eenigszins vochtig maakt en dan in cemsntpoeder doopt. Met dezen doek nu wrijft men het koper op dezelfde manier als men zilver met. zilver poeder zou behandelen. Daarna neemt men 'n anderen doek en wrijft men 't. cement, eraf Het koper moet er dan als nieuw uit zien. In plaats van een doek met cement, kan men ook een doek met terpentijn bevochtigen en dan in fijne, gezeefde asch uit kachel of fornuis doopen, en het koper daarmee wrij ven. Koperen blaadjes kan men afwasschen in warm water met wat gele zeep. In schoon water naspoelen, drogen en wrijven met een leeren lap. Vlekken of kringen verwijdert men met citroensap. RECEPT. Een heerlijke vla is sinaasappelvla. Noem daarvoor sap van 5 sinaasappelen, idem van 1 citroen. 8 gram witte gelatine, 1 ons suiker, 14 L. slagroom. Het gezeefde vruchtensap vermengt men met suiker en gelatine, die 15 minuten in koud water geweekt, heeft. Zoo warm maken, tot suiker eu gelatine oogelost zijn. Bekoelen laten en den room stijl klop pen. Het mengsel erdoor roeren en daarna opdienen met biscuits! Verrukkelijk'

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12