RUILRÜBRIEK RAADSELS Raadseloplossingen POSTZEGELRUBRIEK HONGARIJE KUNSTJES. Kunstje, om een getal te raden, t een ander gedacht heeft. een Zondagavond, als jullie ge- om de tafel zitten, zeg je te- n vader: „Bedenkt u eens een ge- L Tel er net zooveel bij. Tel er nu 8 bij. Neem er nu de helft af. êk het gedachte getal er af. En nu ludt u 4 over." t Komt altijd uit. Neem b.v. het tal 10. Wanneer je er net zooveel telt, krijg je 20. Dan nog 8 er j, is 28. Dan de helft er af is 14. Nu it gedachte getal er af is 14 10 4. Een pientere rekenaar kan dit ge- akkelijk verklaren. Vertel het me aar eens in een briefje. Nu zeg je tegen je broer: „Jij bent ig al sterk, hè?" Natuurlijk zal hij t beamen. Dan vervolg je: „Goed, wed, dat je wel een kwartier noo- g hebt om dezen sinaasappel naar andere kamer te brengen." Broer lacht je uit en neemt de eddenschap aan. Je bepaalt, dat 't niet op aan komt, hoe je hem den naasappel geeft. En nu begin je m sinaasappel in de kleinst moge- ke stukjes te snijden. Broer moet Ikens zoo'n kruimeltje sinaasappel lar de andere kamer brengen. Hij 1 er wel spoedig voor bedanken, adat hij wel bemerkt, 't eerste eartier niet klaar te zullen komen. W. B.—Z. ONZE BIBLIOTHEEK. NIEUWE BOEKEN 87. Belhamels, Lauer. 88. Onder de koppensnellers op lomeo, J. Oost. i. De vrijbuiters van Sumatra, H. in Brink. i. Van een paar Afrikaansche ngens, J. Cachet. 91. De avonturen van Kapitein Bob Defoe. 12. De zoon van Kazan, J. O. Cur- ood. 93. Sprookjes van Moeder de Gans, Schenkman. 94. Hoe Willem advokaat werd, P. ouwerse. 95. De vaandrig van Frederik Hen- rik, P. Louwerse. Piet Parker, Chr. v. Abcoude. 97. De zwerver, Kap. Maryat. Tij] Uilenspiegel. Tine GLmpel. 1 Jozef en zijn broeders, N. N. 100. Helen's kleintjes. N. N. 101. Humoristische verhalen, N, N. 102. Van dierenleven, lief en leed, elly. 103. Robinson Crusoë, H. Blaauw. Mevr. H. bedank ik hartelijk voor prachtige collectie boeken. Daar ik uit de briefjes heb be- lerkt, dat de oud-Rubriekertjes enken, dat de bibliotheek niet voor en geschikt is, deel ik mede, dat eor deelname geen leeftijdsgrens is. Ter vereenvoudiging van jullie op- ave tot deelneming vermeld ik ier even een inschrijvingsbiljet, dat dan Ingevuld naar mijn adres ant sturen. INSCHRIJVINGSBILJET voor de rubriekertjes Ondergeteekende Naam en woonplaats inv.) wenscht it O. B. te lezen en laat zich hierbij aschrijven. (S, v. p. geen schuil- amen vermelden.) W. LASSCHUIT, Gr. Houtstraat 155z. telde", Klaverblad „Vogel-Album" en van „Een reis naar Indië". Voorts heeft zij nog een volledige verzameling van Bloemen in onzen Tuin. Het album ontbreekt echter. Ruiltijd na 4 uur, behalve Woensdag, Zaterdag en Zondag. BLOEMENFEE, Kolkstraat 20zw. heeft van Wennex-Bleekpoeder de letters K, P. en O. Wie ze wil heb ben, mag ze komen halen Zaterdag tusschen 12 en 1 uur. L. SCHUITEMAKER, Zijlweg 109rd heeft Texel en Kamerpi. bonnen, Sunlightbonnen en Hiilesbonnen. Zij wenscht die te ruilen voor Am- stelpenningen. Ook geeft ze voor 3 A.-penningen een reep chocolade. GRETA WOUD, Pieter Kxesstraat 1 heeft 28 Luxbonnen, 21 Mijn Lquariumpl., 7 Texelpl. en 8 bonnen, IJselpI. ,11 Frieslandpl., 4 Kamerpi. i). en 40 bonnen. 5 Hakapunten, 1 lofwapenbon, 9 Uit de Dierenwe eldpl., 3 Broedende Vogelspl., 6! fillebons, 9 cents bonnen, 33 Pleines )uivenpl. en 6 Drostebonnen. Dit Bes wil zij ruilen tegen plaatjes en lonnen van „"Wat Ot<e Barend ver RUBRIEKERTJES-LIJST. 714. Corrie Verlooij, Bosboom Tous- saintstraat 5, Heemstede. 715. Annie de Graaf, oud 10 jaar, Amsterdamstraat 56. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Rosette.) Ik ben een Rubriekertje van 12 letters. I 2 3 4 is een kleur. 5 6 7 8 is een deel van 't gezicht. II 12 10 Is ëen meisjesnaam. 4 9 7 is een boom. 2. Ingez. door Pelikaan.) Neem uit de volgende diernamen telkens één letter, zoodat ge een nieuwen Rubriekertjesnaam krijgt. Papegaai, bok, luipaard, hond, poes tijger, adder," arend, gier, beer, lijs ter, stekeltje, bever. 3. (Ingez. door Wenda.) Verplaats de letters in deze hokjes zoo, dat op den eersten regel te lezen komt: een eiland bekend in de we reldgeschiedenis, op den tweeden regel onmisbaar materiaal voor den schoenmaker. Op den 3den regel een lichaamsdeel. Op den 4den regel een rivier in Italië. Ieder woord moet dan zoowel in horizontale als in verti cale richting gelezen kunnen worden. 4. (Ingez. door Appeltje.) Verbor gen beroepen. a. Wat doet Pier Vosigezireir? b. (Ingez. door Roodwangetje.) Wat doet Koen Klakmerk? c. (Ingez. door Appelsnoetje.) Wat doet Han Laarde? d. (Ingez. door Hansje Teddybeer.) Wat doen Go en Mies Deun Dilvrz? 5. (Ingez. door R. Sleeuw.) Ik ben een spreekwoord van 22 let ters. 17 18 19 is een boom. 20 22 6 12 drijft op het water. 13 14 15 16 is een voorzetsel. 2 10 5 ls een familielid. 9 3 11 behoort in de keukenkast. 17 4 staat om een tuin. 22 21 8 17 7 16 heeft een schilder dikwijls noodig. 6. (Ingez. door de Twee Vriendin nen). Strikvragen. a. Hoe heet men koffie van 4 da gen oud? b. (Ingez. door Zeester.) Wie kan het onderstaande goed lezen? „Hectogram kindje viel op deci meter. Zondag in de Kilometer-boot en brak zijn centimeter. Vader nam een Are en sloeg hem op zijn gemili- meterde broek." AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Hagenaar.) Zet op de puntjes medeklinkers, zoodat ge een bekende spreuk krijgt. A. .ei. a .e.. 2. Ingez. door Arretje Noff.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 8 letters. 7 8 6 is een meisjesnaam 5 4 3 wordt veroorzaakt door een kapotte buis. 1 2 is versterkend. 3. (Ingez. door den kleinen Kwee- ker.) Tweemaal a en eenmaal j Driemaal e en eenmaal l Eenmaal r en eenmaal o Tweemaal t en eenmaal s Driemaal p en eenmaal n, zeg nu welk Rubriekertje ik ben. 4. (Ingez. door Meiklokje.) Ver borgen beroepen. a. Wat doet Louw Beerhed? b. En Roel Ematstent? c. (Ingez. door Draaitol.) Wat diet Geert Idolo? d. En Karei Mebume? 5. (Ingez. door Billy Boe) Strik vragen. a. WTat wordt zwart in het water? b. Welke bal kaatst niet terug? c. Op welke dag werd Prins Willem I geboren? d. Hoeveel onderdanen had Wil lem III? e. Uit welke welken valt geen wa ter? 6. (Ingez. door Pioensroos.) Neem uit de volgende plaatsnamen telkens één letter, zoodat er een Ru briekertjesnaam komt. Harmeien, Vianen, Bergen, Ede Overveen, Baam, Arnhem, Rhenen. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 3. Fabrieksmonteurtje. 2. a. Ouder geworden, b. een blind paard. c. Kreeft, d. nog 12. e. Opsnij der, f. een brompot, g. gouden regen h. tot hij wakker wo*dt. 3 Boskoop. 4a. Pottenbakker, b. bierbrouwer, c. Tooneelspeler, 5. Het oog van den meester maakt het paard vet. 6. Roodwangetje, AFDEELING II 1. Ts Hertogenbosch. 2. a. Jasmijn, b. een schoen, c. zout vat. 3. a. Kruidenier. 4. Redneb. 5. Billie Boe. 6. Rustenburgerlaan. Goede oplossingen ontvangen van: Helpt Elkander 5 Hannle Doddie 4 Moeders Hulp 6 Kleine Ulbo 0 Caprl- cornus 6 Robbedoes 6 Libra 6 De kleine Timmerman 6 Wilgenroosje 6 Danseresje 6 Clara Tromp 6 De kleine Violist 6 De kleine Vogel vriend 6 Krielkip 6 Koolmees 6 Frans Hals 3 Wenda 6. Piet Hein 6 Berliner Bol 6 De Woudlooper 6 Aviateur 6 Juffertje Wildzang 4 Alpenviooltje 6 Korstjes- knager 4 Roodwangetje 6 Don Frede rik 5 Tilburgertje 5 Pioenroos 6 Meer koet 6 Groenling 5 Heliante 6 Belle fleur 6 Goudrelnet 6 Jan Tree 6 Jan Trip 6 Huishen 4 Attalanta 5 Schaat senrijder 6 Amico 5 Zangvogeltje 5 Vlinderfee 6 Obione 6 Zevenster 6 Juweeltje 3 Draaitol 6 Prinses Roze- mond 5 Sering 5 Papavertje 5 Helpt Elkander 5 Boterbibenipje 5 Bosch elfje 5 Dier en vriend je 5 Bloze Krleks- ke 6 Rozenelfje 6 Arretje Noff 6 Ha genaar 6 Blondine 6 Vader Hulp 4 Zilverlokje 6 Appelsnoetje 5 Het Groentje 5 Poppenmoedertje 6 Klei ne Gymnast 6 Juffertje Schrijfgraag 6 Koekoek 6 Roodborstje 6 Fabrieks monteurtje 6 Brillantster 6 Sarina 6 Krullebol Steilhaar 6 Blondkopje 2 Meidoorntje 2 Boschviooltje 2 Mar griet 2 Rompelsteeltje 2 Zonsonder gang 1, Bloemenfee 6 Puckie 6 Da- miaatje 6 Denappeltje 6 Breeroo 6 Baby Peggy 6 Bloemenfee 6 Chauf feur 5 Hebatje 6 Hansje Teddybeer 8 Kleine Bakker 6 Darwintulp 4 Kwik staart 4 Mannetje 6 Alpenviooltje 6 Sneeuwklokje 6 De kleine Lord 6 De kleine Fluitspeler 6 De Schipperin 5 Goudsterretje 6 C. Kramer 6 Vrouw tje Ulebuut 6 Poesen moedertje 6 Kroeskopje 6 Prinses Myrrha 5 Ju piter 4 Alba 6 Interieur 4 Knagelijn- tje 5 Roetkopje 6 HONGARIJE I. Van de Donaulanden heeft tot nog toe alleen Oostenrijk in deze rubriek een beurt, gehad. We zullen nu een aanvang maken met de behande ling van de zegels van Hongarije, een land dat evenals Oostenrijk vooral gedurende en vlak na den wereld oorlog een geweldige hoeveelheid ze gels heeft uitgegeven, 't Verzamelen van Hongarije in een beperkt album wordt al gauw een rommeltje, daar onmogelijk al deze zegels daarin kunnen worden aangeduid. Wie 't dos volledig wil opzetten, maakt vol gens deze gegevens zelf zijn album. De oudste zegels dateeren van 1871 doch zijn zeer zeldzaam, daar in 1872 precies dezelfde serie werd uitgege ven in andere druk. We zullen daar om alleen deze laatste serie behan delen. Ze vertoonen in een medaillon de beeltenis van koning Frans Jozef, die tevens keizer van Oostenrijk was. Daaromheen is een lauwerkrans, ter wijl onderaan in 't midden het wa pen met een kroon is aangebracht, waarnaast het waardecijfer. De ze gels zijn grof getand. De waarden zijn: 2 kreuzer (oranje), 3 kreuzer (groen), 5 kreuzer (karmijn), i'J kreuzer (blauw), 15 kreuzer «bruin) en 25 kreuzer (violet). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.4 c.M. In 1868 waren reeds een paar port- zegels, speciaal voor tijdschriften verschenen. Het zijn vierkante, onge tande zegels, waarbij in 't midden de waarde is aangegeven. In een rand hieromheen staat: „Magy, Kir-Hir- Lap-Bélycg". Ais één van jullie dit kan vertalen, dan verneem ik dat gaarne. De waarden zijn: 1 kreuzer «blauw) en 2 kreuzer «bruin). Groot te van de vakjes 2.8 bij 2.5 c.M. Gedurende 187172 verscheen een zegel voor tijdschriften, eveneens on getand. Deze vertoont in een cirkel de Hongaarsche koningskroon, waar onder een posthoorn. Hieromheen is een bewerkte rand. De zegel heeft de waarde van 1 kreuzer, wat evenwel niet is aangegeven. De kleur is rood. Grootte van 't vakje 2.8 bij 2.4 c.M. In 1874 werd een nieuwe kranten- zegel uitgegeven, waarop in 't mid den een dichtgevouwen enveloppe met 't waardecijfer 1. Boven de en veloppe staat de kroon, terwijl er omheen een krans is aangebracht. Aan de onderzijde staat vermeld: .Magyar Kir Posta". We krijgen dus 1 kreuzer «oranje). Grootte van 't vakje 2.8 bij 2.4 c.M. Zie voor de in deeling 't schetsje. a j/ /a4 /(PÓf- *4 Daar 't niet gemakkelijk is een zegel duidelijk te beschrijven, zóó dat je er een voorstelling van kunt nia- ken, heb lk van elk dezer een voor beeld in de Tijdingzaal ter bezichti ging gelegd. Nieuwe deelnemers: 331. Peter Pull, Lootsstraat 13. 332. Johan Emmink, Vooruitgang straat 58. 333. W. Bakker, J. F. Helmerstraat 15 (nummer onduidelijk) 334. Klaas Marree, N. Beetsslr. I3rd. 335. Johan Appeldoorn, Velselstr. 51 336. Hendrik Klein, Adr. Loosjes- straat 13. 337. Adriaan Klein, idem. 338. J. Vertlel, Kleverpark. 339. Willem Johan de Jongh, En- gelszstraat 29. S. Rustenburgerlaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 21