IP®©P@; Stormvogels 2Spartaan 2 (41) Wederom zijn de Stormvogels er iri ge slaagd een overwinning te behalen en dat ondanks het ontbreken van Wey, Tol en Van Pel. Aanvankelijk leek het er op, dat de over winning op gemakkelijke wijze zou behaald worden, daar al spoedig een doelpunt kon genoteerd worden. Toen dit doelpunt echter geanuleerd werd en Spartaan na een sr.el- lee doorbraak zelfs de leiding nam, begon de zaak een ander aanzien te krijgen. Storm vogels spande zich geducht in, doch pas een kwartier later trapte een Spartaan-back in eigen doel en was de stand gelijk (11». Ondanks den krachtigen tegenstand van Spartaan, dat werkelijk niet onverdienstelijk speelde, wist Van Es nog voor de rust te doelpunten (21). Na de rust was de thuisclub het meest in den aanval, maar ook nu weer gaf Spartaan goed partij. De keeper werd geducht aan den tand gevoeld, doch hij weerde zich best. Toch kon hij niet verhinderen, dat Hooger- duin hem nogmaals passeerde <31). Wel verhinderen kon hij het vierde doelpunt van Ce Waard. Stormvogels won dus met 41. DERDE KLASSE C WatergraafsmeerKennemers (44) De Kennemers zijn er niet in geslaagd ook ten tweeden male van Watergraafsmeer te winnen; zij moesten zich thans met een ge- iijk spel tevreden stellen, waardoor zij een kostbaar punt verspeelden. Onder leiding van den heer Stroink stellen beide partijen zich volledig op. Watergraafs meer valt het eerst aan en na enkele minu ten geeft de. scheidsrechter een penalty, die de Amsterdammers benutten <10). De Ken nemers zijn niet ontmoedigd; goed samen spelend gaan zij. op de W.-veste af. Uit een vrijen schop plaatst Groot naar Naberman, die gelijk maakt (1—1). De Kennemers ziin het meest in den aanval; Groot weet vrij spoedig aan de Kennemers de leiding te ge ven (12h Eens kopt Naberman een hoek schop goed in. doch de bal suist juist over. Direct hierna geeft dezelfde speler weer goed af aan Groot en het is 13 waarmee rust komt. Na de rust begint Watergraafs meer forsch te spelen. Vrij spoedig verkleint zij den achterstand <23; doch even later maakt Groot er 24 van. De rechts buiten der Amsterdammers sticht herhaaldelijk ver warring in de Kennemers-achterhoede. Wa tergraafsmeer weet door twee doelpunten den stand gelijk te maken. De resteerende minuten is het spel weer verdeeld; Groot krijgt nog een mooie kans om te doelpunten, doch hij laat die kans voorbijgaan. Einde 44 DERDE KLASSE D. E. H. S.Hillinen (2—4) Weer heeft E. H. S. verloren, maar wat er ger is: het vertoonde spel was van dien aard, dat er voor de toekomst weinig hoop te ge ven is. In het begin lukte het bij Hillinen heel aardig. Eerst scoorde Neel uit een voor zet met een mooi schot in den hoek, waarna Warmerdam flink doorzette en ten tweeden male den bal achter Koks, den doelverdedi- ger van E, II. S., deed belanden (02)E. H. S. gaf echter nog lang niet den moed op en het was Verkerk, die den achterstand verkleinde tot 12. Met dezen stand kwam de rust. Na de -rust ging het lang gelijk op en neer; met wat geluk zou E. H. S. gelijk hebben kunnen maken. Het was echter Hillinen, die het eerste doelpunt maakte en wel door toe doen van Deegenaars ("13). Met dezen achterstand ging het er voor E. H. S. slecht uitzien. De Haarlemmers hielden echter dap per vol. Van rechts werd een goede aanval opgezet. Ruigrok kreeg een heel fraaie kans, die hij niet onbenut liet (23>. Nu kwam E. H. S. nog enthousiaster opzetten. Maar deze opleving was niet van langen duur; toen bleek dat Hillinen's verdediging de aanval len verder den baas bleef, zakte E. H. S. in. Toen werd plotseling een tactische fout E. H. S. noodlottig. In de backlinie van E. II. S. ontstond een gaping, waardoor een drietal Hillegommers zonder tegenstanders voor het open doel kwamen. Nog ging de kans bijna verloren, omdat ze alle drie het beslissende doelpunt wilden maken; tenslotte werd de bal gezamenlijk in het uiterste hoekje ge werkt (24). Zooals gezegd, was dit doelpunt beslissend en de wedstrijd leek als 'n nacht kaars te zullen uitgaan .toen kort voor tijd één der Hillegommers na een eenvoudige botsing geheel zonder reden een dreigende houding aannam en zoodoende nog voor wat sensatie zorgde. Met groote moeite werd de man weer tot bedaren gebracht, waarna de scheidsrechter spoedig het einde aankondigde. T. H. B.Alphia (2—2) T. H. B. heeft Zondag een eervol resultaat tegen Alphia weten te bereiken, en door dit eene, met moeite veroverde puntje, hebben de Boys hun positie niet onbelangrijk ver beterd. Niettegenstaande T. H. B. niet volledig was (o.a. miste zij één van haar beste spelers, den doelverdediger Van den Berg), werd da delijk met. een offensief begonnen. T. H. B. verdiende een doelpunt en na ongeveer twintig minuten kwam dit inderdaad. J. Veldmeyer was de fabrikant; hij benutte een goed geplaatsten voorzet van rechts (10). Hoewel T. H. B. enthousiast speelde, was Alphia zeker niet de mindere. Verschillende barer spelers bleken over een behoorlijke baltechniek te beschikken en toen de gelijk maker nog vóór de rust kwam. was dit zeer zeker alleszins verdiend. Het stond zoodoen de 11 toen de spelers het welverdiende konje thee gingen gebruiken. T. H. B. was door het goede spel van vóór rust vol vertrouwen voor de tweede helft. Nu tien minuten scoorde E. Veldmeyer. Wel had de keeper den bal nog gestopt, maar de ze werd in doel geloopen (21). Langen^ijd wisten de Haarlem-Boys stand te houden tegen de langzamerhand sterker wordende Alphenaars. maar een kwartier vóór tijd werd de druk te zwaar en met een mooi laag schot maakte Alphia voor den tweeden keer gelijk. Den resteer'enden tijd nam de span ning nog aanzienlijk toe. Er werd niet meer gescoord, zoodat deze prettige wedstrijd, die door scheidsrechter Kok goed geleid werd, in een gelijk spel eindigde. VIERDE KLASSE B. Swift7«emeeuwen (00) (Onder protest). De eerste tien minuten was Swift wat sterker. Zij had zich wat eerder aan het ter rein aangeoast dan Zeemeeuwen en het Zandvoortsche doel werd eenige malen be laagd. Zeemeeuwen wist z-ich spoedig in te spelen; steeds werden de Amsterdammers terug gedreven. Zeemeeuwen, dat geheel vol- lcding was. werd overwegend sterker, maar wat Moolenaar, de goalgetter van Zee meeuwen, en zijn mannetjes ook probeerden, de score bleef blank. Na rust was Swift spoedig uitgespeeld, ter wijl de stevige Zeemeeuwen daarentegen over een behoorlijk uithoudingsvermogen bleken te beschikken. Het was een wonder, dat Zeemeeuwen haar meerderheid niet ln doelpunten, tenminste in geldige doelpunten kon uitdrukken, want inderdaad werd het doel één maal doorboord. Wegens hands kreeg Zeemeeuwen namelijk eenige meters buiten het penalty- gebied een vrijen schop te nemen, met eer. hard schot wist J. Keur deze kans te benut ten. Om onbegrijpelijke redenen werd dit doelpunt niet-toegekend. Hiertegen teeker.de Zeemeeuwen protest aan. Verdsr werd niet gescoord, zoodat het einde kwam zooals er begonnen was. Niettegenstaande Zeemeeu wen een puntje heeft laten zitten, blijft de kans, die deze energieke, jonge club op het kampioenschap behoudt, heel mooi. HAARL. VOETBALBOND De Uitslagen. I a. D>. I. O.—Bennebroek 32 Stormvogels IIIR. C. H. IV 30 H. F. C. III—Aurora 6—2 HillegomHaarlem IV 43 Ripperda-E. D. O. IV 32 I B: Haarlem-veteranenV. S. V. II 7--1 I. V. O.—E. D. O. ni 5—2 R. C. H. HI—V V. H. 1—1 Kennemers IIHaarlem HI 14 Schoten HBloemendaal II 30 II A; DamiateH. F. C. V 81 T H. B. IIZandvoort II 24 Hillinen nHaarlem VI 33 II B: D. W. O. IISpaarnestad 24 Bloemendaal IIID. O. A. 24 II C: Schoten IIAH. F. C. IV 3—2 II D: Haarlem VR. C. H. V 06 ni A: H. O. G. C.—Ripperda II 1—4 Bennebroek H—D. I. O. IV 43 E H. S. HlZandvoort Hl 23 IH B. D. I. O. IHZeemeeuwen II 18 D. O. A. m—H. O. S. C. II 5—3 IU D. Zeemeeuwen HlSwastika 1—4 IH E. Swastika HZeemeeuwen IV 18 Spaarnestad nI. V. O. III 60 JUNIORES. Afdeeling A R. C. H. bZandvoort 1—6 HillegomZeemeeuwen b 6—1 D. W. O.—Haarlem 2—5 Atneeling B: SpaarndamBloemendaal 22 Zeemeeuwen aE. D. O. a 1—3 DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Het programma. De schoolwedstrijden duren 11/2 uur. Is de stand geüjk, dan wordt tweemaal 7 1/2 mi nuut verlengd. Is de stand dan nog gelijk, dan wordt geloot. Voor eiken wedstrijd moet de aanvoerder een formulier invullen. Dit is bij den scheidsrechter verkrijgbaar. Alleen scholieren, wier naam op het reeds ingevul de formulier voorkomen, mogen meespelen. AFDEELING A. Eerste ronde op Dinsdag 2 April. I. H. B. S. B—H. B. S. A 10—12 uur, terrein h'2f'uc'l. o. a—r. h. b. S. (Velsen) 10—12, terrein Bloemendaal. 3. RijkskweekschoolKennemer Lyceum 1012, terrein Haarlem. 4. H. B. S. A (2e elftal)—M. U. L. O. (Be verwijk) 1012, terrein R. C. H. Tweede ronde op Donderdag 4 April 5. Winnaar 1—Winnaar 2, 10—12, terrein 6. Winnaar 3—Winnaar 4, 2—4, terrein Haa/lem Eindstrijd op Zaterdag 6 April. 7. Winnaar 5—Winnaar 6, 3—5, terrein AFDEELING B Eerste ronde op Vrijdag 28 Maart 1. Noorderschool—H. B. S. I 10—12, terrein Haarlem. 2. H. B. S. Bn—M. U. L. O. (Dreef) 10—12, terrein H. F. C. 3. Kennemer LyceumU L. O. AI 1012, terrein Bloemendaal 4. U. L. O. AH—Bronsteeschool 10—12, ter rein Kleverlaan. 5. Gem. LyceumR. H. B. S. (Velsen) 24, terrein R. C. H. 6. U. L. O. (Beverwijk)—H. B. S. BUI 2—4, terrein E. D .O. Tweede ronde Woensdag 3 April 7. Winnaar 1Winnaar 2, 24, terrein R. C. H. 8. Winnaar 3Winnaar 4, 24, terrein H. F. C. 9. Winnaar 5Winnaar 6, 24, terrein Haarlem. Winnaar 7. 8 en 9 spelen een halve com- peitie als volgt; Donderdag 4 April: Winnaar 7Winnaar 8, 24, terrein Bloe mendaal. Vrijdag 5 April: Winnaar 7Winnaar 9, 24 terrein E.D.O. Zaterdag 6 April: Winnaar 8Winnaar 9, 24, Gem. terrein Schoten. AFDEELING C. De wedstrijden duren 1 uur. Is de stand aan het einde gelijk, dan wordt tweemaal vijf minuten verlengd. Is de stand dan nog gelijk, dan wordt geloot. De jongens moeten zor gen, dat ze 10 minuten voor 't begin van hun wedstrijd aanwezig zijn. Jongens, wier namen niet op 't ingezonden formulier voor komen, mogen niet meedoen. Dit formulier is bij den scheidsrechter te verkrijgen. De elftallen, die in de eerste ronde verliezen, spelen in de verliezersronde verder, zoodat elk elftal minstens twee wedstrijden zal spelen. Overzicht van de wedstrijden. Gemeente terrein Kleverlaan op Vrijdag middag 29 Maart 1. O. L. S. 21—O. L. S. 24 2—3, 2. O. L. S. 31School Overveen 34 Gemeente terrein Leidschevaart op Donderdagmiddag 28 Maart 3. St. Canisius SchoolHaarl. School Ver een iging 23. 4. O. L. S. 32 33—O. L. S. 11 3—4. Gemeenteterrein Leidschevaart op Vrijdag 29 Maart 5. O. L. S. 18—L. S. 15. 9.30—10.30. 6. O. L. S. 17—O. L. S. 9 (le elftal) 10.30 —11.30. 7. O. L. S. 4—O. L. S. 9 (2e elftal) 2—3. 8. O. L..S. 1—O. L. S. 7 3—4. Gemeenteterrein Leidschevaart op Zaterdag 30 Maart 9. O. L. S. 16—O. L. S. 3 10—11. Gemeente Speelterrein te Schoten op Vrijdag 29 Maart 10. O. L. S. 37—O. L. S. 39. 9.30—10.30. 11. O. L. S. 38—U. L. O. B 9.30—10.30 12. O. L. S. 34—O. L. S. 28, 9.30—10.30 13. O. L. S. 2—O. L. S. 5, 2—3 14. O. L. S. 13—O. L. S. 27, 2—3 15. O. L. S. 14—O. L. S. 35 3—4 16. O. L. S. 36—U. L. O. A (le elftal) 3—4 Gemeente Speelterrein ts Schoten op Dinsdag 2 April. 17. St. Bavo-SchoolU. L. O. A. (2e elftal) 9.30—10.30 TWEEDE RONDE WINNAARS Terrein Leidschevaart op Dinsdag 2 April 18. Winnaar 3Winnaar 4, 9.3010.30. 19. Winnaar 5Winnaar 6. 10.30—11.30 20. Winnaar 7Winnaar 8 23. 21. Winnaar 9Winnaar 1. 34. Gemeente-terrein te Schoten op Dinsdag 2 April. 22. winnaar 2 winnaar 10 9 1/210 1/2 23. winnaar 11 winnaar '12 9 1/210 1/2 24. winnaar 13 winnaar 14 23 25. winnaar 15 winnaar 16 34 DERDE RONDE WINNAARS. Gemeente-terrein te Schoten op Woensdag 3 April. 26. winnaar 17 —'winnaar 18 27. winnaar 19 winnaar 20 28. winnaar 21 winnaar 22 29. winnaar 23 winnaar 24 TUSSCHEN RONDE. Gemeente-terrein te Schoten op Donderdag 4 April. 30. winnaar 26 winnaar 27 VIERDE RONDE. Gemeente-terrein te Schoten op Vrijdag 5 April. 31. winnaar 25 winnaar 30 32. winnaar 28 winnaar 29 Eindstrijd op het R.C.H.-terrein op Zaterdag 6 April. 33. winnaar 31 winnaar 32 23 TWEEDE RONDE VERLIEZERS. Gemeente-terrein te Schoten op Dinsdag 2 April. 34. verliezer 3 verliezer 4 35. verliezer 5 verliezer 6 36. verliezer 7 verliezer 8 37. verliezer 9 verliezer 1 38. verliezer 2 verliezer 10 10—11 10—11 2—3 2—3 10—11 10—11 10—11 9 1/2—10 1/2 9 1 /210 1/2 2—3 3—4 2—3 39. verliezer 11 verliezer 12 23 40. verliezer 13 verliezer 14 34 41. verliezer 15 verliezer 16 34 Verliezer 17 is vrij. DERDE RONDE VERLIEZERS. Gemeente-terrein te Schoten op Woensdag 3 April. 42. verliezer 17 winnaar 34 1011 43. winnaar 35 winnaar 36 1011 44. winnaar 37 winnaar 38 34 45. winnaar 39 winnaar 40 34 (Winnaar 41 is vrij). TUSSCHEN RONDE. Gemeente-terrein te Schoten op Donderdag 4 April. 46. winnaar 42 winnaar 43 1011 VIERDE RONDE. Gemeente-terrein te Schoten op Vrijdag 5 April. 47. winnaar 41 winnaar 46 23 48 winnaar 44 winnaar 45 34 Eindstrijd op het R.C.H.-terrein op Zaterdag 6 April. 49. winnaar 47 winnaar 48 1011 Voetbal in Engeland PORTSMOUTH EN BOLTON CUP FINALISTEN. Aston Villa geslagen. De halve eindstrijden om den Engelschen voetbalbeker brachten Zaterdag een groote verrassing, doordat Portsmouth de grootste aller cupvechters Aston Villa wist te slaan en zich zoodoende een plaats in de finale verzekerde. Weinigen zullen vermoed heb ben dat Portsmouth, hekkensluiter in de eer ste divisie, een dergelijke krachtprestatie zou kunnen leveren. Het werd 10 en in den anderen wedstrijd sloeg Bolton Wanderers Huddersfield Town met 31 zoodat Portsmouth en Bolton op den laatsten Za terdag in April te Wembley voor den eind strijd m het veld zullen komen. In de eerste divisie werden verder nog ge speeld: West Ham U.Birmingham 21 Sheffield U.Arsenal 22 Leicester C.Derby C. 10 BuryBlackburn R. 10 Cardiff C.—Everton 0—2 Manchester U.Wednesday 21 Newcastle U.Manchester C. 40 In de tweede afdeeling verloor Chelsea, dat de laatste weken in de malaise is, opnieuw en de promotiekansen van de Londensche club worden nu wel langzamerhand heel slecht. Middlesbrough. Grimsby Town en Notts County wonnen daarentegen alle drie en heb ben thans, in deze volgorde, de leiding. ROEIEN. CAMBRIDGE WINT DE BOAT-RACE. Met acht lengten. Dat is dus ook weer beslist. Cambridge heeft Zaterdag voor de negende maal in ds laatste 10 jaar. de boatrace gewonnen en nog zelden hebben de vele duizenden van de oevers van de Theems zulk een „überlegen" zege in dezen klassieken wedstrijd aan schouwd als ditmaal. De lichtblauwen namen dadelijk de leiding en vergrootten hun voor sprong geleidelijk tot deze bij de eindstreep acht lengten bedroeg. De tijd van de win naars was 19 min. 23 sec. 'record Oxford 1911 in 18 min. 29 sec.) Van Oxford kan alleen gezegd worden, dat het. aan de beste tradities der roeisport getrouw, tot het laatste oogenblik vocht tegen een overmacht, die te groot was. De donkerblauwen kwamen dan ook geheel uitgeroeid aan de finish, terwijl de gelukkige winnaars eruit zagen, of zij nog wel een kilometertje extra gelust hadden. De bootrace is precies een eeuw geleden voor het eerst geroeid. Wij hebben al eens eerder over de geschiedenis van de race ge schreven en de lezer zal dus weten, dat zij in het begin niet geregeld elk jaar werd ge houden, terwijl er ook tijdens den wereld oorlog geen wedstrijd plaatsvond. De race van Zaterdag is de 81e geweest en het is bij dit eeuwfeest passend dat elk der Universi teiten nu 40 maal heeft gewonnen terwijl ze eenmaal in dead heat eindigde. Maar als Oxford niet oppast, ziet het er naar uit. dat Cambridge in de komende jaren een voor sprong zal nemen. De meest dramatische races van de serie waren de reeds genoemde dead heat en die fan 1859 en 1912. In 1859 zonk de Cambridge boot door den storm en de ploeg roeide voort, tot de boot geheel verdwenen was en de roeiers het veege lijf zwemmende nauwelijks konden redden. In 1912 zonken beide booten en een paar weken later moest opnieuw geroeid worden. Luchtsnelheid. Captain Segrave is er onlangs in geslaagd, den titel van ..snelste mensch te land" te her overen en hij is op het oogenlbik druk doencle met een poging om ook de snelste mensch op het water te worden (wereldre cord motorboot ongeveer 147 K.M. per uur' maar door een onbegrijpelijke nalatigheid stelt hij geen pogingen in het werk om ook nog de snelste in de lucht te worden. De re den hiervan zal wel zijn, dat hij niet kan vliegen, maar dan vraag je je toch onwille keurig af: waarom niet? Moet een man als Segrave tevreden zijn met zijn hardnekkige pogingen om op het land en in het water zijn nek te breken? Maar gelukkig, er zijn anderen, die het voor hem doen. De tijd na dert weer van de wedstrijden om den Schneider Cup, voor watervliegtuigen. Twee jaar geleden won de Bernardi voor Italië, het vorig jaar Webster voor Engeland, thans Is Amerika dat in 1928 zijn toestellen niet op tijd gereed had grimmig van plan om een gooi te doen naar de zege. En wij lezen dat zoowel Engelschen als Amerikanen druk be zig zijn met de constructie van nieuwe toe stellen. die de vorige modellen weder ver moeten overtreffen. Het gaat alles natuur lijk in het grootste geheim, zoodat de tegen standers niet in elkanders kaarten kunnen kijken. Alleen wordt gezegd, dat men rekent op het bereiken van een snelheid van biina 550 K.M. per uur. Meer niet. Negen kilometer of van de Groote Markt naar zee in een minuut. Het doel van deze wedstrijden is de spor tieve eer, niet van de vliegers, noch van de fabrieken, maar van de landen zelf. Ten minste, de vliegtuigen worden op kosten der diverse regeeringen gebouwd en gevlogen door officieren. Maar achter die sportieve eer staat toch wel het bewijs van de supe rioriteit van het nationale fabrikaat. Nederland doet er niet aan mee. De regce- ring van ons land heeft daar geen geld voor over en ik kan haar geen ongelijk geven. Een vliegtuigenfabriek die de toestellen zou kun nen bouwen, hebben wij wel en wanneer je van die geheimzinnige dure wedstrijd voor bereidingen van andere landen leest, dan denk je er wel eens even aan, dat Tony Fok ker, onze Haarlemsche jongen, vliegtuigen construeert, die in 32 landen gebruikt wor den en in 13 daarvan onder licentie worden gebouwd, waarmee afdoende bewezen is dat ze als de beste ter wereld worden beschouwd Ook zonder het winnen van den Schnei der Cup. Zomersport. Donderdag j.l. is de Lente officieel begon nen en alsof de natuur ons een vergoeding wou geven voor de kou. die wij geleden heb ben, schoot het kwik in de laatste dagen in het thermometerbuisje omhoog. En. of schoon wij nog volop in het voetbalseizoen zitten, komen overal reeds de zomersports- men weer te voorschijn. Ik kwam dezer da gen een paar cricket enthousiasten tegen wier strakke trekken uit de ijsperiode zich geheel ontspannen hadden tot een vriende lijk aangelaat. waarop de zoete verwachting glansde, een roeier, die voor enkele weken nog op schaatsen langs de elf Friesche ste den worstelde in een temperatuur, die Frlth- jof Nansen binnenshuis gehouden zou heb ben, zit weer iederen dag in een boot op het Spaarne. Sommige tennissers weten tegen woordig natuurlijk heelemaal niet meer van ophouden en ik heb me laten vertellen, dat een maand geleden een dubbel met een be vroren sneeuwbal tusschen de andere ballen is gespeeld, zonder dat iemand er iets van merkte, maar er zijn toch altijd nog ouder- wetsche menschen, die tennis als een speciale zomersport beschouwen. Welnu, zij inspcc- teeren ook hun racquets alweer en consta- teeren met droefheid, dat de oude schoenen nu toch niet meer meekunnen. Ik heb giste ren iemand zien hardloopen. al was het maar om een tram in te halen en een ander zien verspringen, zij het slechts om een plotso- lingen dood onder een auto te vermijden, waaruit blijkt, dat ook de geest der athletiek weer vaardig wordt over den mensch. Het is lente nu. definitief. De winter is voorbij en de zomer lonkt ons reeds van verre En dat doet Je na zoo'n verblijf aan een imitatie Noordpool toch wel dubbel goed. PAARDENSPORT. Een outsider wint de Grand National. Zaterdag hebben Oxford en Cambridge hun jaarlijkschen strijd op het water gestre den, Vrijdag werd op de klassieke baan te Aintree, bij Liverpool, de Grand National hordenren voor paarden gehouden. Ook deze jaarlijksche strijd is een traditie geworden Het is de zwaarste paardenren van de wereld en het aantal paarden dat er in den loop der 90 jaren het leven liet door ongelukkige valpartijen met het genadeschot als resultaat., is zoo groot, dat vele dierenvrienden in Engeland van oordeel zijn. dat deze race be hoorde te worden afgeschaft, of althans ge makkelijker gemaakt door verlaging en ver smalling van de hindernissen. Maar de tra ditie heeft lotnutoe in Engeland gewonnen van deze humane hervormers. Nog nimmer verschenen er zooveel paar den aan de start van deze race als Vrijdag. Er waren er niet minder dan 66. En er zijn er tenslotte.tien aangekomen. De rest was onderweg gevallen. Winnaar werd tenslotte Gregalach, die 100 tegen 1 genoteerd stond en bereden werd door den jockey R. Everett. INDRUKKEN VAN DE ZES-DAAGSCHE TE PARIJS. De coulissen van het velodrome HARDI Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De zesdaagsche is in voller, gang. De zes- daagsche is niet meer een sportbijeenkomst van min of meer belang, maar een evene ment in het Parijsche leven. Men komt. elkaar eens in het jaar tegen; ln het Vélodrome d'Hiver, als de „écureuils" een weeklang on afgebroken peddelen onder de groote licht- trechters over het asfalt. Er zijn bijna elk jaar ook de zelfde equipes, de zelfde stak kers, die van Parijs naar Berlijn en van daar naar Hamburg en Leipzig trekken om daur een week lang te toeren, slapelooze nachten door te brengen en premies te visschen. Maar als je aan één van die kerels zoudt zeggen; weet je wat, hier is een chèque van tien duizend francs en nu hoef je niet uit te komen, dan zou hij beleedigd zijn. Niet om dat hij het beneden zijn waradigheid zou vin den om zoo makkelijk een sommetje te ver dienen zonder zich te vermoeien, maar om dat de wielersport een tweede levens behoefte voor hem is geworden. Zooals men op het gezicht een jockey herkent of iemand die den heelen dag met paarden omgaat, zoo herken je ook de renners. Ze hebben alle de zelfde trekken, de zelfde allures, denzelfden vermoeidèn oogopslag. Slechts het zijden truitje verschilt. Stelt u het vélodrome d'Hiver voor, nadat er heel den dag een compacte menigte zich heeft verdrongen op de tribunes. Als het etensuur daar is en de groote menigte een oogenblik is vertrokken, lijken de tribunes op enorme waschrekken. Want alvorens te gaan genieten van het schouwspel spreidt men zorgvuldig een geel of rose sportblad uit om zijn broek niet vuil te maken. Dan komt de tabakszak en het sigarettenpapier voor den dag. En zoo in een walm. dien men snijden kan, waardoor de felle lichtstralen nauwe lijks gaten kunnen boren, glijden ze voort, voorover gebogen over hun sturen, soms zich even oprichtend om met den rug van de hand langs den neus te wrijven, dan weer het gummi handvat omklemmend, loerend loerend of er niet ééntje zal uitloopen, In den nok van het gebouw fluit snerpend een loudspeaker en op het schellinkje fluit men het wijsje mee. De directeur van het schouwspel, de man die de equipes heeft geëngageerd, de man die groote winsten maakt, monsieur le direc teur, is het blijkbaar nog niet met zich zelf eens, voelt zich nog niet thuis in zijn hooge functie. Want: misschien wel gewoonte ge trouw. hij bemoeit zich met de controle en 't is alsof hij entrees telt. Hij weet niet of 't 2ijn rol is, vriendelijk of onhebbelijk te moeten doen. De rennerskwartieren. Tusschen vier doe ken de behuizing. De equlpegenoot draait en hij ligt. staroogend op een soort voddig veld bed. De masseurs suffen in een hoek. Naast hem. zwijgend, zijn vrouw. Meneer van de krant.... madame ruimt een plaatsje in en wrijft eerst met haar mouw het krukje schoon. Men weet menschen te ontvangen, wat? Telkens zoemt de ploeg voorbij. Telt hij zijn kansen? De groote slaap, de groote vermoeiheid is al voorbij. Meneer neemt niet kwalijk? Een vette cotelette, een glas wijn en een paar bananen. Hij is te moe om te praten, over tien minuten moet hij zijn equlpegenoot aflossen. Straks, als de theaters uit zijn en als ,.le tout Paris" komt, beginnen de premies. Halftwaalf 's nachts. De loges, rooü-pluche, vullen zich. Dames in avondtoilet en heeren in rok er achter. Het is de adel van de XXxte eeuw. Er zijn meneer SooLs, leverancier van alle sportpetten, er is meneer Dubonnet (elke sportsman drinkt apéritif-Dubonnett. er is meneer Saint Granier, komiek van het Casino de Paris. Ze kennen alle renners bij hun voornaam. En de groom nadert eerbie dig als de hooge bezoekers te kennen heb- coco. ben gegeven dat zc een premietie van hon derd francs willen uitloven. Uit een broek zak komt een verfomfaaid biljet en dan schettert de loudspeaker den naam van den edelmoedigen sportbeschermer. De spurt be gint. Al maar sneller glijdt de ploeg, langs een fèl-gillende menigte. Ah de noblesse van de loges. Vlak naast ons, in een zibeline mantel: madame. Het is me moeilijk om precies te vertalen wat madame uitkraamt; equivalenten in het Nederlandsch van dit Villette-Fransch zijn me helaas onbekend. Maar 't komt hierop neer dat madame desnoods veertig duizend francs aan premies zal uitloven „als ze maar lol heeft". Meneer beaamt. In de loge daar naast vriendelijke blikken aan meneer. Een man die zijn al-of niet legitieme echtgenoote veertig „gros billets" kan laten verspelen is wel een kniooogje en een scène waard. En die scène blijft dan ook niet uit. Sans blague. Op het middenterrein staan de tafeltjes gedekt en blinken de champagne-emmers. Er is gelegenheid om te soupeeren. Gulzige blikken en schampere opmerkingen flitsen van de populaire, waar men het eenvoudiger doet met een sandwich, in een krantje ge rold. Even éen moment van attentie, wan neer Van Kempen spurt voor een premie van vijf honderd francs, uitgeloofd door een mil- den fabrikant, die al half onder tafel ligt en kirt en giert. Dc populaire marsch van „Dir- rek van de Berg, hou je taai" overstemt. En als maar draaien de „écureuils", alleen maar ooren hebbend voor dc stem van den mees ter, voor their masters' voice, die door de trompet nieuwe premies en nieuwe namen van milde gevers aankondigt. Madame van zooeven heeft „un béguin". Op het tafeltje, tusschen kellners die nauwelijks hun min achting kunnen verbergen, maar die gereed staan met hun hand, staat ze en zc moe digt een jongen kerel, „un beau gosse" aan: hup. hup.Marcel. En weer schuift Marcel langs, hij glimlacht en veegt zijn voorhoofd af met zijn mouw. In de rennerskwartieren is het een groote drukte nu. Een laatste massage, want de nieuwe ploeg moet aflossen. Een laatste mas sage, een laatste kneep in de harde bandjes en dan sjokken zc naar voren, zorgzaam hun stalen ros dragend op den schouder. En 't Is alsof ze zich van dat alles, van al die drukke bedoening daar op het middenterrein en van de woelige en schreeuwende menigte op de tribunes, die hen aanmoedigen, niets aantrekken, alsof hun dat alles niets aan gaat. Ze zoeken de kleuren van hun equlpe genoot. die in een laatste spurt tracht een papiertje van honderd in de wacht te slee pen. ze slaan zelfs geen blik op de borden waarop de stand van den wedstrijd geregeld wordt aangeteekend. Het werk begint. Ja, werk. loonarbeid, dat is het echte woord. Er is een tijd geweest, en nog niet eens zoo héél lang geleden, dat men in sportkringen zelf iets moordends en iets ont- eerends vond ln een zesdaagsche. Maar op hei 'oogenblik verslinden ze in Parijs al de elfde, en ieder jaar wordt de belangstelling van de menigte grooter. Zoodat er volgend jaar wel een twaalfde ook zal ziin etc. etc. Sport? Een trieste emotieMaar waar van de menigte blijkbaar nimmer genoeg krijgt. Er zijn er die werkelijk zes dagen en nachten onafgebroken in het vélodrome blij ven. en die zich bijna geen rust gunnen om geen oogenblik te missen. Doch er zijn er ook, die in de zesdaagsche een goed excuus vinden voor een laat-thuiskomertje. Oh. Sport, wat een zondigheden worden in uw naam bedreven. Maar daar klinkt de geheimzinnige stem: Zevenhonderd kilometers zijn afgelegd. En van boven klinkt de aanmoediging, door honderden in een stamp-rhythme over genomen; Har-di. Co-cohar-ai... HENRY A. TH. LESTURGEON. Parijs, Maart.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11