FEMINA /l\ SLANK? ws HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28MAART'29 ENSEMBLE No. 331 Dat het volstrekt niet meer noodzakelijk geacht wordt dat mantel en japon van een complet uit dezelfde stof gemaakt zijn, blijkt wel uit het hier afgebeeld model, waarvan de mantel van grijze tweedstof is en de ja pon van crêpe in dezelfde kleur. De rok is rondom gepliseerd en de blouse, met een overslag, heeft als garneering drie knoopen uit de stof. De mantel, iets korter dan de rok, heeft vrijwel den rechten vorm en als garneering langs zakken, kraag en mouwen telkens twee donker-grijze biezen. REGENMANTELS. We schieten al lief in de richting. Nu is het al Maart, cn die is zoo om, en dan krijgen we Aprilen dan is het voorjaar, 'zomer bijna. Tijd van regenbuien en plasregens en.regenmantels. Voor een regenjas van dikke stof bijvoorbeeld zoo'n loden mantel is het dan al weer te warm. En niet iedereen wil met gabardine loopen. Vooral kokette melskes en vrouwtjes niet. Die willen een regenmantel,die den regen te genhoudt en toch aardig staat. En om daar aan te voldoen, heeft de kleedingindustrie er reeds eenigen tijd geleden een middel op gevonden, om ook de dunste stofjes als crêpe en satijn door een speciale behande ling waterdicht te maken. Zoodat we nu re genjassen kunnen hebben in de vroolijkste kleuren en van allerlei stoffen en stof jes. Een aardig model behoort daar natuurlijk ook bij- De teekentng geeft een tweetal voor beelden daarvoor. Links een mantel van zandkleurige stof, met knoopen op zij en van onderen klokkend. De kraag is met stiksels, terwijl voorts één enkele zak op zij door een knoop gesloten wordt. Er is 4.75 M. stof van 1 Meter breedte voor noodig. De andere is van marine-blauwe stof. gevoerd met beige kasha en met een beige leeren ceintuur. Hiervoor is 3.50 M. stof van 1 M. breed toe reikend. BIEFSTUK MET gebakken aardappelen zult gij natuurlijk aanvuren. Dat is inderdaad een uitstekende kost. Maar zoo gewoon. Met eet het overal, thuis en in elk restaurant. D'.c twee hooren bij elkaar als zusje en broertje en dat wordt op den duur vervelend. Probeer daarom eens het vozende: Eestel uw biefstuk in stukjes van een anderhalf ons in aantal zooveel als er leden van het gezin zijn of tafelgenooten (desgewenscht een paar stuks extra). Bak deze op de ge wone wijze in boter. Even voor ze klaar zijn bereidt men een zelfde aantal spiegeleieren als er stukken vleesch zijn. Rangschik daarna de biefstuk op een vleeschschotel en beleg elk stuk met een spiegelei. Verder kan opgediend worden naar traditie: aardappelen, spcrcieboonen. DE LEERMODE. Leer, in alle mogelijke variaties is op het oogenblik zeer in de mode. Nog slechts wei nig jaren geleden, werden leeren jassen uit sluitend gebruikt voor auto en motorfiets, maar thans ziet men reeds zeer chique wan- deljassen in dit materiaal. De oude bekende bezwaren, dat leeren kleeding stug en hard aanvoelde, dat ze vuil geworden, niet meer te reinigen zou zijn, en. ofschoon „wind- proof', toch niet werkelijk warm was, zijn thans geheel overwonnen. Leer wordt nu zoo geprepareerd, dat het bijkans zco soepel is als stof; chroom en nappa kunnen gesponsd worden met zeep én water; en tenslotte worden de lange modellen gevoerd met kasha of een andere warme stof. Als zoo'n lange jas bestemd is voor de stad, wordt er meestal een bontkraag op gedragen, soms ook manchetten. Korte jas jes van chroom en nappa, worden voor de naaste toekomst als zeer mocieus Leschouwd. Een jadegroen jacket met klein zwart bont kraagje bijv., is een waar juweel bij een zwart fluweelen rokje. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. EEN TKLKPOPFISTJE. Vandaag zullen wij weer een werkje uit zoeken, dat de kleuters zelf onder moeders leiding kunnen vervaardigen. Wat denkt u van een trekpoppetje? Een trekpoppetje, vervaardigd van vouwblaadjes en dat als ge schenk kan dienen voor het kleine broertje of zusje in de wieg. Ook kunnen de kleuters het poppetje voor zich zelf maken en dan zullen zij er menig uurtje gezellig mee kun nen spelen. Wij zullen dus beginnen met het vouwen, waartoe er 2 aardige kleuren uit de vouw blaadjes worden gekozen. Men vouwt een broek en een buis. Eén vouwblaadje leggen wij voor ons waarvan wij eerst de broek gaan vouwen. 2. Men maakt de middenvouwen en de 4 hoeken worden naar het middelpunt toe gevouwen. 2. Het vouwblaadje wordt omgekeerd. 3. de 4 hoeken worden weer naar het mid delpunt toegevouwen. 4. Het blaadje wordt weer omgekeerd. 5. Voor den 3en keer worden de 4 hoeken naar het middelpunt gevouwen. 6. Het blaadje wordt weer omgekeerd. De 4 hoeken, die nu bij het middelpunt uitkomen worden voorzichtig opgeduwd, zoodat het garenklosje ontstaat (afb. a). <- - - X X X X V. 1 i; Hierop vouwt men het, inktstel, door het garenklosje dubbel te klappen. De broek ontstaat nu door de buitenste punten uit te halen en naar beneden te vouwen. Voor de buis wordt hetzelfde vouwsel ge bruikt. Voor den 2en keer vouwt men dus de broek. U ziet, dat het bovenste gedeelte nu dubbel is. Voor de buis wordt één deel naar beneden toegeslagen, dus heel eenvoudig omgeklapt. Zijn beide vouwsels gereed, dan wordt de buis op de broek vast gelijmd. Ook worden aan den achterkant beide vouwsels goed vastgemaakt door rondjes of vierkantjes op te plakken. Tusschen één van deze rondjes bevestigt u dan een elastiekje, opdat een echt trekpoppetje te voorschijn komt. Nu ontbreken nog hoofdje, handjes en voetjes. Deze worden geknipt uit een vouw blaadje of een ander stukje papier. Het buisje wordt nog met rondjes versierd en het gezichtje wordt met potlood of met inkt aangebracht. Ons trekpopje is nu licelemaal klaar. Het modelletje is ln de Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. W. R. ENSEMBLE No. 332 Hier zien we nog het oude principe van: één kleeding, één stof toegepast. Het is een sport-ensemble van marocain in de tint bleu. Het biesje langs de halsopening, de ceintuur en de strook onder langs den rok, voorafgegaan door enkele smalle biesjes, zijn van een donkerder blauw. Midden op den rok zien we verder een vijftal oprijgjes, ter wijl in de zakken van den mantel twee schuine strooken zijn tusschengezet. ABRIKOZENROL. Wasch een half pond gedroogde abriko zen. Laat ze weeken in water, zoodat ze juist onder staan en laat ze daarna in hetzelfde water zachtjes aan gaar worden. Voeg dan ongeveer 75 gram suiket bij en laat nog twintig minuten sudderen. Ondertusschen wordt van vijf deelen bloem, ruim drie dee- len boter, een weinig zout en bet noodige water een deeg gemaakt, dat men tenslotte plat en dun uitrolt. Nadat men ze heeft la ten uitlekken, worden op dit deeg de abri kozen uitgespreid en daarna het geheel op gerold. Smeer de rol van buiten in met wat gesmolten boter, en bak haar in een heeten oven totdat ze mooi bruin is. Serveeren niet aangedikte abrikozenjus. ALS HET KORTE HAAR LANG MOET WORDEN. Wie eenmaal' kort baar beeft, verlangt wel eens het er met één slag weer aan te kunnen lijmen. Maar daar dit bij eenig na denken spoedig onmogelijk blijkt, stellen wc ons maar voor tot op onzen ouden dag met korte, desnoods zilverwitte manen te blijven rondwandelen. De vreeselijk onaangename periode van aangroeien schrikt ons af en we komen dan ook voor zeer lastige problemen te staan, als we ondanks alles toch moedig willen door zetten. De „lange shingle" (welke hier niet zoo veel ingang heeft gevonden als in Engeland) kan een welkome uitkomst brengen. Het haar wordt achterover gekamd en achter de ooren weg gestreken. Boven op het hoofd wordt het een weinig geonduleerd en in den nek sterk omgekruld. Op die manier kan men het haar zoo lang laten worden, dat het tenslotte om een half-cirkelvormige kam ge wikkeld kan worden en zoo in een rol rond om het hoofd opgestoken. SCHOONMOEDERS. Schoonmoeders zijn dikwijls geneigd om een beetje veel in de melk te brokkelen niet waar? En wat is er al niet over gespot en geklaagd. Nu is men in Duitschland zoover, dat ais een man er op staat, dat zijn moeder bij hem in huis komt wonen, dit voor zijn vrouw een geldige reden tot echtscheiding is. Zoo luidt het plan. Wij gelooven dat ieder een het wel met ons eens zal zijn dat dit een iuterst op de spits gedreven voorstel is, of schoon ongetwijfeld het schoonmoeder-pro bleem in vele gezinnen hoogst belangrijk is. Sommige schoonmoeders zijn een ware schat in huis anderenlaten wij maar zeggen: anderen zijn dat niet. Maar wij gevoelen toch altijd eenige sympathie voor den man of vrouw, die het een plicht acht moeder in huis te nemen en weet, dat de tegenpartij er tegen zal zijn. öok voor de moeder be treuren wij dit. Maar er is een ding dat de vrouwen kunnen doen in deze moeilijkheid! Dat is: te onthouden dat zij eenmaal zelf misschien schoonmoeder zullen zijn. VOORJAAR. Als dit artikeltje u bereikt zijn we Maart al bijna voorbij en begint de behoefte aan dunnere en lichtere kleeren zich meer te doen gelden, 't Is, terwijl ik m'n gedachten laat gaan over de nieuwe voorjaarsideeën, voor ons door de groote mode-huizen ont worpen, stralend voorjaarsweer en ik gevoel me echt in feeststemming. 'k Juich dan ook al het ons nieuw aan gebodene toe en vind het eene model nog mooier dan het andere. De ensembles doen het weer in 't voor jaar! Keurig en zeer nieuw is de rechte mantel van b.v. zware, zwarte crêpe met bijpassende rok en een soort van lange blouse in bedrukte stof, met een schoot ge knipt of gedrapeerd. Voor sport-ensemble geldt als zeer elegant de driedeelige, be staande uit jumper, rok en een kort mantel tje; dit laatste soms zonder mouwen. Een bijpassende das voltooit dit ensemble. Zwart en wit is voor costuums en japon nen „bon ton". De nieuwste namiddagjapon is van zwarte crêpe, geheel met fijne plooi tjes bewerkt. Eenige kantversiering aan hals en manchetten vormt verder de geheele gar neering. Gaat het uit de mode? Opofferingen. Gezond heid gaat voor. „Dank je, ik wil geen koekje meer, dat is niet goed voor mijn slanke lijn". „Maar de slanke lijn zal binnenkort geen mode meer zijn, weet je dat dan niet?" Dergelijke gesprekken worden in gekheid of in ernst den laatsten tijd vaak gevoerd, en tenslotte zal het werkelijk voor veel vrou wen een opluchting zijn, wanneer zij zich zelf geen dwang meer behoeven op te leg gen, waarbij alles wat vet en alles wat zoet is, uit den booze zal zijn. En natuurlijk had den zij daarin nu juist altijd den meesten zin! Dan zal er weer een tijd komen, dat zij met een gerust hart net zooveel kunnen eten als zij lusten, terwijl zij haar van natu re slanklijnige zusjes tot het nuttigen van respectabele hoeveelheden zullen aanzetten. Waarbij diè dan natuurlijk weer zullen gaan zuchten, want alles wat zij dan moeten eten, willen zij de mode tenminste volgen, smaakt hen nu juist heelemaal niet. Nu is er echter, mode of geen mode, een dfng dat boven alles gaat en dat is onze ge zondheid. Wat hebben we eraan, wanneer „men" van ons zegt: ze heeft zoo'n slank fi guur, wanneer wij ons slap en akelig voe len, prikkelbaar en chronisch moe doordat we eigenlijk iederen dag te weini'g eten. steeds maar weer terwille van diezelfde slan ke lijn. Of wanneer wij aan den anderen kant de mode trouw gaan volgen door tot de toekom stige dikkertjes te gaan hooren, waarbij wij echter iederen maaltijd als een straf voelen en meer rusten moeten dan onze geest van wip-van-'t-stoeltje eigenlijk prettig vindt. Zou er werkelijk iemand bestaan die zich behagelijker gevoelt met een mode-figuur en een geschokte gezondheid, dan met een onmodieuze „lijn" en een kerngezond ge stel? Dat is immers niet denkbaar; iemand die niet zoo gezond is als zij wezen moet, zal spoedig vermoeid zijn, prikkelbaar, en zij zal zeker ook gemakkelijk een ziek ze nuwgestel krijgen. Want het is onder die ge forceerd slanklijnigen niet weinig voorgeko men, dat haar zenuwen grondig van de kook waren en dat alleen tenslotte om een modegril. Nu is het echter ook waar, dat er gezellige dikkerds bestaan, die steen en been klagen over haar dikte, die „toch heusch zoo weinig eten", maar die enorme hoeveelheden snoe perijen verwerken en dat niet willen opge ven. Voor haar zou het lang niet zoo gek zijn, als zij eens een mode-bevlieging kre gen, het snoepen er bij lieten liggen en zich eens wat matig met hun gewone maaltijden betoonden: allicht zouden er wel eenige pondjes afvallen die er nu teveel zijn. Daartegenover staan de latmageren, die uit gewoonte te weinig eten, die er zich niet zoo bijster fleurig bij voelen, maar die zich achter liet zeggen: de slanke lijn is mode, verbergen. Als deze lakschen iederen dag eens wat meer aten, dan haar gewoonlijk rantsoen, zou dat misschien ook al resultaat hebben, en zij zouden er zeker niet minder gezond door worden. Eén goede zijde heeft dat diëet houdn, om de veelbegeerde slanke lijn te verkrijgen: men moet zich er veel voor ontzeggen, en dat is voor menig karakter lang niet slecht. Wanneer wij alles maar zoo gemakkelijk ver krijgen, zoo zonder eenige moeite, dan loo pen we hard kans tenslotte onuitstaanbaar te worden van zelfgenoegzaamheid. Maar zelfs al moeten we ons maar allerlei lekkers en aanlokkelijks ontzeggen voor zooiets on belangrijks als een modegril, dan gaat onze persoonlijklieid daar niet op achteruit en we hebben de veelbegeerde slanke lijn als wa die tenminste krijgen niet zonder moeite veroverd. Eigenlijk jammer voor die ploeteraarsters, dat het er nu weer mee gedaan raakt. En zullen zij, nu zij het flinke eten ontwend zijn, opnieuw moeite hebben om zich daarbij aan te passen? Zullen zij nu even erg griezelen van een stevig middagmaal als dat zij er vroeger naar verlangden? Dat zou toch ons medelijden wel waard zijn, hoe op pervlakkig het overigens ook is. En we zou den ze willen aanraden: houd er nu maar mee op, zoo zult ge steeds achter de feiten blijven aandraven en van het resultaat nooit echt plezier beleven. Houd u dan maar bij datgene waarbij ge u het gezondste en het opgewektste voelt, dat ïs toch belangrijker dan een figuur naar de laatste mode. MENU. Biefstuk met pikante saus, Snijboonen uit blik, Aardappelen, Sinaasappelbavaroise. Voor de pikante saus worden een gesnip perd uitje en worteltje, wat peterselie, thijm, Spaansche peper, kruidnagelen, laurierblad en een stukje gerookt spek in boter licht bruin gefruit. Dan wordt dit alles er uit ge nomen, goed uitgedrukt, en bloem in de bo ter bruin gefruit. Daarna wordt de saus op de gewone wijze gemaakt met toevoeging van bouillon en naar smaak wat soja, En- gelsche saus of iets dergelijks en een scheut je wijn. Voor het dessert nemen wij: 5 sinaasappelen, 1/2 citroen, 150 gram suiker, 10 blaadjes gelatine, waaronder 1 rood, 1/2 Liter room. De sinaasappelen worden uitgeperst, en de schil van 1 sinaasappel en van 1/2 citroen in weinig water langzaam afgetrokken. Hierin worden ook de suiker en de in koud water geweekte gelatine opgelost. Dit moet samen met het sinaasappelsap wat bekoelen waarna het door den stijfgeklopten room wordt geroerd. Zoo nu en dan moet men blij ven roeren totdat de pudding stijf begint te worden, waarna ze in een met koud water omgespoelden vorm wordt geschept. E. E. J.—P. OVER KLEEDGELD. Dat is wel de bron van hét meeste kwaad in alle jonge huwelijken: kleedgeld. Jonge mannen zijn gauw geneigd te denken, dat als zij' hun vrouwtjes maar zooveel huishoud geld geven als zij goedschiks missen kunnen het vrouwtje daarvan „wel nemen zal wat zij noodig heeft". Maar een jong' vrouwtje dat haar best wil doen om het geld zoo nuttig mogelijk te besteden en te toonen weLk een practische huisvrouw zij is, komt er maar noode toe iets van het geld voor zichzelf te nemen. En het resultaat is dat zij tenslotte rondloopt zonder datgene, wat zij graag zou willen hebben en dat haar man haar ook heusch wel gunt. Daar is een eenvoudige oplossing voor en wel deze: man en vrouw spreken samen af hoeveel de vrouw telkens voor kleedgeld op zij kan leggen. Zelfs al is het inkomen nog zoo klein, dan nog moet er wel iets af kun nen en als het direct apart gelegd wordt, mist men het niet in de huishouding, ter wijl de vrouw het naar hartelust besteden kan zonder het gevoel te hebben, dat zij het aan haar huishoudgeld ontneemt. Boven dien kan zij met dit haar eigen potje net zoo zuinig en tactisch omspringen als zij zelf verkiest te doen. Het is niet noodzakelijk kleedgeld ook maar direct uit te geven, maar het is heerlijk voor een vrouw te weten dat als zij eens iets zou willen koopen het geld er dan ook is en zij het nemen mag. NAGEL VERZORGING. De nagels zijn van veel belang, want hun toestand geeft in niet geringe mate den graad onzer beschaving te kennen. Met het zacht en blank houden van de handen zijn we niet klaar, geen man of vrouw kan voor waarlijk beschaafd doorgaan als zijn of haar nagels er vuil en onsmakelijk uitzien. Natuurlijk heeft het wel iets te maken met het werk dat men verricht, maar niet met financieele omstandigheden. Is een vrouw er op aangewezen voortdu rend ruw werk te doen, of met haar handen in aanraking te komen met scherpe, bijtende stoffen dan zal ze er een heele toer aan heb ben handen en nagels in goede conditie te houden. Toch is dit nog mogelijk, als telkens na het werk de handen zorgwuldig ln lauw water gewasschen cn vijf minuten in warme olijfolie geweekt worden; men late de olie Intrekken en droge daarna de handen met een zachten doek af. De meeste menschen hebben de beslist verkeerde gewoonte de nagelriemen, na ze netjes los gepeuterd en neer gedrukt te heb ben, met een schaartje weg te knippen. Het mooie resultaat duurt niet langer dan een paar dac u, dan wordt de afgeknipte nagel riem harder en oneffener dan ooit. Men mag nooit aan den nagelriem knippen of snijden. Ook het los houden en terug drukken na het wasschen is niet voldoende; een puntig maar niet scherp houtje wordt omwikkeld met een watje, dat men vooraf in nagelwa ter gedenkt heeft. Daarmee gaan we over en tusschen eiken nagelriem, dezen zacht terug duwend Alle oude, droge velletjes ko men dan mee. Daarna wascht men de han den in lauw water. Het is een ouderwetsche gewoonte de na gels eens per week te knippen. Zij moeten liever eiken dag met een vijltje ingekort worden en dan met een velletje allerfijnst schuurpapier (speciaal voor dit doel in den handel) glad bijgewerkt, wat het werk is van een oogenblik. De mooiste vorm voor de nagels is zacht afgerond en iets boven den vingertop uit stekend. Heel stompe vingers zien er echter beter uit, wanneer de nagels vrij lang en cemgszins puntig gedragen worden. CHOCOLADERIJST. Kook in een aus-bains-marie-pan een kopje gewasschen rijst in tweè kopjes melk, totdat de korrels week zijn. Onder of- voor het koken wat zout toevoegen. Meng drie: eetlepels suiker met twee eetlepels cacao benevens wat geraspte citroenschil, .gped- door elkaar en voeg dit bij de rijst. Vervol gens nog anderhalf kopje melk bijgieten, en zacht door laten koken tot de rijst gaar is. Overdoen in een bakvorm en een half uur in een middelmatige warme oven. Opdienen met slagroom. ENSEMBLE No. 334 Velvet of fluweel voor net voorjaar het klinkt wat paradoxaal, maar toch zien we het hier toegepast in den vorm van een ze venachtste mantel in een mat groene tint en in de zijden geïncrusteerd met spiraal achtige motieven van satijn in dezelfde kleur. Van de japon, geheel in crêpe de chine, is het lijfje van een zelfde kleur mat- groen en geheel geplisseerd, met incrustaties van satijn op de borst. De ceintuur en de rok zijn beige mot een zweem naar bois de rose. Twee plisségroepen verruimen 't voor band.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12