CcüHiEII BEURSKR0NIEK OOSTENRIJKSCHE BRIEF. BIOSCOOP INGEZONDEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 MAART 1929 Een gesprek met Professor Dr. Jehlicka. De Leider van de Slowaken, die ontevreden zijn met de overheer. aching der Tsjechen. Slowakye een ernstig gevaar voor heel Europa. (Van onzen Weenschen correspondent.) Weenen, 24 Maart. Onder de „Kapuzinerklrche" te Weenen, een klein kerkje in de binnenstad, bevindt zich de zoogenaamde „Kapuzinergruft", de keizerlijke grafkelder van de Habsburgers. Habsburgschekeizers en keizerinnen, prin sen en prinsessen slapen hier den eeuwigen slaap. Hun tijd is ten einde, de eens zoo groote en machtige Oostenrijk-Hongaarsche dubbelmonarchie is in stukken gereten, de politiek van de Habsburgers, die eens tot de machtigste heerschers van heel de wereld behoorden, wanneer zij misschien niet de allermachtigste waren, heeft ook opgehou den de menschheid bezig te houden. Maar in het kleine klooster, dat één gehéél vormt met dit van buiten zoo eenvoudig uitziende kerkje aan den Neuen Markt, woont een man, een priester, die een bekende politieke figuur is, die wellicht nog eens een groote rol in Europa zal spelen. Het is professor dr. Franciscus Jehlicka, een man, die hoog- Jesraar in de theologie is geweest aan dc uni versiteiten te Boedapest, te Warschau in Washington. Een man, die een voorvechter is van de vrijheid van het Slowaaksche volk, waartoe hij behoort. Het is algemeen bekend, dat de Slowaken niet zeer ingenomen zijn met de overheersching van de Tschechen in den Tschechoslowaakschen staat. De Tsche chen spelen den baas in dit land en de Slo waken worden onderdrukt. Onmiddellijk na de vereeniging van Bohemen en Slowakije zonden de Tschechen een leger van Tsche- chische beambten en ambtenaren naar de Slowaaksche streek om daar alle macht zelf in handen te hebben. De Slowaken zijn on tevreden, zij verzetten zich tegen deze over heersching en zij willen een autonoom be stuur hebben, zooals men hen dit reeds in 1918 heeft beloofd. De priester Hlinka, een der leiders van het Slowaaksche volk, strijdt steeds voor de onafhankelijkheid van zijn volk en de afgevaardigde Tuka, die korte lings door de Tschechen in hechtenis werd genomen, heeft het gedaan. Ik heb professor Jehlicka in zijn klooster kamer opgezocht. De gemoedelijke priester, die er heelemaal niet zoo gevaarlijk uitziet als hij misschien ééns voor de Tschechen kan zijn, ontvangt mij op de allervriende lijkste wijze. Zijn kamer is half kloostercel, half studeervertrek van een geleerde, met een groote schrijfbureau, waarop tal van boeken en kranten, manuscripten en tijd schriften. Ook een radio-apparaat bevindt zich op deze schrijftafel. Slowakije behoorde vroeger tot Hongarije, dc Slowaken mochten hun eigen nationali teit en hun eigen taal behouden, zij hadden vrijheid van godsdienst het overgroote deel van de Slowaken belijdt den Roomsch- Katholieken godsdienst de Slowaken had den een bloeiende industrie en zij werden in het gebied, dat van Boedapest uit werd bestuurd, als een eigen volk beschouwd. Thans is dat echter alles anders. De Tsche chen hebben haast alle Katholieke scholen van middelbaar onderwijs van de kerk over genomen om deze in eigen staatsbeheer te voeren, zij zenden Tschechische leeraars naar de Slowaaksche scholen en deze trach ten aldus professor Jehlicka, de Slowaak sche kinderen hun Katholieke geloof te ont nemen. Zij voeden hen zelfs op in atheïsme, wat professor Jehlicka als Katho liek priester natuurlijk ten zeerste grieft. Men heeft de Roomsche kerk van de meeste harer bezittingen beroofd, zoodat men niet over voldoende middelen beschikt om nieuwe scholen op te richten. De industrie in Slowakije is ten gronde ge gaan, omdat het afzetgebied in Hongarije verloren ging en de Tschechen hetzelfde produceeren als de Slowaken en derhalve in de Slowaaksche fabrieken slechts concur renten zien. De industrie bestond hoofdza kelijk uit textielnijverheid en ijzer- en ma chine-industrie, het fabriceeren van leder waren en van papier. Tal van fabrieken moesten ophouden te be staan of hun werkzaamheden voor een deel inkrimpen en daardoor nam de werkloos heid onder de Slowaken ten zeerste toe. In het geheel leven in Slowakije twee millioen Slowaken, doch daarvan zijn er in de laatste tien jaar reeds tweehonderd duizend over de grenzen getrokken om te trachten elders een beter bestaan te vinden. Zij verspreid den zich over alle landen van de wereld. Tien procent van de bevolking van het land is dus reeds naar den vreemde getrokken. Ook vroeger reeds reisden vele Slowaken naar Amerika, doch niet omdat de nood hen daar toe dwong, maar omdat zij hoopten daar nog meer te kunnen verdienen, als in het eigen vaderland. Thans echter worden zij landverhuizers, omdat de armoede hen daartoe noopt, zij worden door de Tsche chen uit het land gedreven. Tschechoslowakije telt dertien millioen inwoners. De Tschechen zelf vormen slechts zes millioen, dus nog niet eens de helft van de bevolking, vier-en-een-half-millioen zijn Duitschers en een half millioen zijn Roethe- nen. Slowakije is een lange uitlooper van den Tschechoslowaakschen staat naar het Oos ten. De Slowaken zijn conservatief, te Praag echter zijn de communisten zeer sterk. Na Rusland is Tschechoslowakije het land, waarin de communisten de meeste macht van alle staten in Europa bezitten. Het Tschechoslowaaksche parlement telt 260 ze tels. 41 daarvan zijn door communistische afgevaardigden bezet. De socialisten be schikken over 60 zetels. In Praag houden zich tal van Oekrainers op, die uit hun land zijn gevlucht en die nu tegen Polen agitee- ren. Ook deze lieden zijn zeer communis tisch gezind en hebben het van de Praagsche regeering weten te bereiken, dat zij te Praag een eigen Oekrainsche universiteit verkre gen. Slowakije is een corridor naar het Oosten, d.w.z. naar Rusland. Wanneer de bolsjewie ken dus een inval naar het Westen zouden willen maken, staat hen Slowakije open, zoo lang deze streek tot den Tsjech oslowaak- schen staat behoort. Dan kan, aldus profes sor Jehlicka, een groot gevaar voor heel Europa zijn. Anders zou dat zijn, wanneer wij een eigen staatslichaam zouden vormen. Dan zouden wij met Polen in het Noorden en Hongarije en Oostenrijk in het Zuiden een sterken afweerdam tegen het roode commu nistische gevaar vormen. Dat is iets, waar mee alle landen van Europa rekening moeten houden. Sedert elf jaar houdt professor Jehlicka zich in het buitenland op en sedert twee jaar woont hij te Weenen. Hij is indertijd met Hlinka naar Parijs getrokken om er bij de vredesconferentie tegen te protesteeren, dat men één staat Tschechen en Slowaken wilde maken. Wij zijn niet éen volk, zoo zei- de hij mij, en wij hebben ook een andere taal dan de Tschechen. Hlinka keerde naar zijn vaderland terug en werd onmiddellijk doör de Tschechen gevangen genomen. Zonder eeni- gen vorm van proces mocht hij een half jaar „brommen" en zonder eenigen vorm van pro ces werd hij ook weer in vrijheid gesteld. Hlinka had met Jehlicka afgesproken, dat deze in het buitenland zou blijven om van hieruit tegen de Tsjechische overheersching en onderdrukking te agiteeren. Wat Jeh licka dan ook dapper doet. Bij hem loopen alle draden te zamen van Slowaken, die over héél de wereld zijn verspreid. Ook geeft hij een politiek blaadje uit, dat hij van het klooster te Weenen uit redigeert en dat te Warschau wordt gedrukt om zijn weg naar alle Kroaten in alle landen te vinden. Beneden slapen rustig de Habsburgers in den slaap des doods. W. M. BEKAAR. REMBRANDT-THEATER. Watt en 1/2 Watt als Noordzee- visschers. Van de vele Watt en 1/2 Watt-films, die we tot nu toe zagen behoort deze film „Watt en 1/2 Watt als Noordzeevisschers" qua inhoud en qua regie, zeer zeker tot de beste en tot de geestigste. Het grappige, ge- noegelijke tweetal, dat in de meeste films, eendrachtelijk samen leeft, heeft het in de ze film, vooral in het begin herhaaldelijk met elkaar aan de stok. maar als het er op aankomt, zijn ze weer broeders in nood en dood. Zoodra Watt en 1/2 Watt op het witte doek verschijnen, raken alle andere figuren op het achterplan alle aandacht concentreert zich op hen. Kostelijk zijn ze als vlsschers, als danseurs, kostelijk als spookverdrijvers en spookontmaskeraars, maar bovenal koste lijk als bruilofstgasten, als dandy gekleed! Hoe en in welke rol men ze ook ziet, ze schieten nooit te kort, en ze geven, wat men van hen verwachten mag. In den hedendaagschen gejaagden, ze- nuwachtigen tijd is het voor velen een zegen, dat er Watt en 1/2 Watt-films bestaan, zel den missen deze hun uitwerking van ont spanning en gullen, onbezorgden lach. Mochten we, toen we pas hoorden, dat het Variété-nummer, Larette, the man with the quick hands (de man met de vlugge handen) door omstandigheden Vrijdagavond vervan gen zou worden door een zangeres met der schuilnaam Helma, Alexandra, even teleur gesteld zijn. Helma Alexandra deed ons al gauw onze teleurstelling vergeten. Deze ta lentvolle jonge dame bracht een drietal lie deren ten gehoore. waarvoor zij door het publiek dankbaar werd toegejuicht. De heer Bakker zal goed doen te trachten haar te winnen eens met een volledig programma op te treden. Larette, the man with the quick hands, moet on zijn gebied een enorme virtuositeit ontwikkelen. Onlangs trad hij op voor de Amsterdamsche politie. Hij verzocht eenige hceren bij hem op het tooneel te komen voor een experiment. Van de zich aanbie denden koos hij vier inspecteurs van de re cherche uit, welke zich op het tooneel op stelden. Larette zette de heeren eenigszins anders, waarna hij aan een van hen vroeg hoe laat het was. De inspecteur grijpt naar zijn horloge, maar vindt zijn vestzak leeg. „O, wacht, ik zal wel even kijken", zegt La rette, en haalt uit zijn zak het horloge van den inspecteur. Aan no. 2 vraagt hij„Mag ik even een briefje van tien van u hebben? Of nee, doet u maar geen moeite, ik zal het zelf even uit uw portefeuille halen!" Tegelijk wordt no. twee's portefeuille uit Larette's jaszak te voorschijn gebracht. Van het oogenblik, dat hij de heeren verzette, had hij gebruik gemaakt even het horloge en de portefeuille te doen verhuizen. Als zakken roller moet Larette een fortuin kunnen verdienen. Van Zaterdag af treedt hij in Rembrandt op. STANDAARD-THEATER. Een belangrijke reprise: Va lentino in Monsieur Beaucaïre. Aan wijlen Valentino's grootste film: Mon sieur Beaucaire, waarvan in het Standaard- Theater een reprise gegeven wordt, gaat een acht-deelïg werk vooraf: „Valsche Goden", dat deze verdienste heeft, dat het niet ouder gewoonte blij-eindend is. Deze film is roman tisch: Een vrouw die om der wille van we- reldsch succes haar gezint ten onder brengt, een man die in Zuid-Amerikaansche rotsen bruggen gaat bouwen uit. dépit, een andere vrouw, die den teleurgestelde die inmid dels aan den drank verslaafd is geraakt van den ondergang redt. En eindelijk een serie deprimeerende misverstanden waardoor de twee die voor elkaar bestemd waren elkaar nu eens niet krijgen. Waarlijk een exceptie. Voorts heeft deze film een voor rang boven andere, omdat hij technisch buitengewoon goed in elkaar zit, omdat de medespelenden hun vak zeer wel verstaan, en omdat het milieu waarin het geval zich afspeelt boeit. Voor dit werk draait een zeer interessant journaal: vooral de opnemingen van de jongste ramp in Italië waarbij eenige steden door lava verwoest werden zijn fe nomenaal en van een grootsche, ook docu mentaire, waarde. Na de pazue: „de ademtocht der roman tiek in een film gevangen", monsieur Beau caire met Rudolph Valentino, eens één der gevierdste mannen van dit ondermaansche oh ironie van het noodlot! Het is de moeite waard om dit toch wel hoogst merkwaardige filmwerk nog eens te gaan zien. Waarlijk, veel van dien merkwaardigen tijd waarin madame de Pompadour domineerde en mon seigneur de Chartres schitterde is in dit bril- lante werk vastgelegd. Een goede beurt voor het Standaard-Thea ter. Velen zullen van de gelegenheid om Va lentino nog eens te kunnen zien gebruik willen maken. CINEMA PALACE. Nul uur nul en De Amateur-kampioen griezelen en lachen. Is een kluchtige film eigenlijk niet een serie van de allerbeste caricaturen? Types, zooals wij ze kennen, alle menschelijke ge moedstoestanden, vinden wij ze niet in den meest grotesken vorm uitgebeeld door de artisten van het witte doek? IJdelheid, trots, zelfbewustheid, zoowel als onbeholpenheid en wanhoop brengen ze ons in een vorm, zooals wij ze ook wel eens zien mogen. Ze laten ons een voor een tuimelen van ons stand punt en het ergste is, dat wij er zelf zoo om lachen moeten. Tenminste als het goede artisten zijn, zooals de redactrice-verslag- geefster in „Nul uur nul", het eerste hoofd nummer in Cinema Palace en zooals de Rector in het tweede „De Amateur-Kam pioen". Eigenlijk overtroffen die twee in hun on dergeschikte rollen de hoofdpersonen, in het eerste nummer, een detective, in het tweede eenja wat eigenlijk?, een amateur kampioen, een creatie van Buster Keaton Onder die benaming in dit geval te ver staan iemand, die te onhandig is om aan sport te doen en om in nevenbetrekking naast zijn studie kellner te spelen. Die niet tegenstaande deze schromelijke gebreken deze zaken toch beoefent en enfin, probeer dan maar eens den heelen avond geen lach spier te vertrekken, 't Allerlaatste eind is ori- gineeler dan allerlaatste einden gewoonlijk zijn. Die film met den detective is al even dol, bovendien vol griezel en met een lieven hond er in. 't Journaal geeft herinneringen aan den Car- navalstijd en de Olrion-revue geeft wat daar voor in de plaats kwam: Lammetjes in de wei. Dus juist een programma voor Paschen. LTJXOR-THEATER. Douglas Fairbanks Jr. in „De Doodenbocht" en William Boyd in „De machinist van den Post trein". Het orkest speelt zeer verdienstelijk de Ouverture uit „Wilhelm Teil" en daarna brengen we op onze Duitsche reisjes een be zoek aan Bad Aachen, waar we genieten van een zeer interessant rij- en springconcours. Vóór de pauze wordt dan afgedraaid: „De Doodenbocht" waarin Douglas Fairbanks Jr. de hoofdrol vervult. Hij is hier auto-racer Vernon Keith, die doordat een andere auto mobilist een ongeluk krijgt, den wedstrijd verliest. Hij vertelt nu aan zijn patroon dat de motor van den race-auto niet deugt en dat hij zelf een motor vervaardigd heeft. De ingenieur Marshall antwoordt dat hij als in genieur beter een motor kan bouwen dan Keith. Maar als het zoover is dat de wagen gaat proefrijden komt hij wel tot andere gedachten en een handlanger van hem moet den motor vernielen. Deze weet niet dat hij een verkeerden motor stukslaat. En nu krij gen we een schitterende auto-race, vooral tusschen Keith en Marshall. Het behoeft niet gezegd te worden dat Këith wint en zijn be looning niet ontgaat. Het is een heel goede film, met veel sensatie en uiterst spannend. „De Machinst van den Posttrein" met William Boyd en Jobyna Ralston In de hoofdrollen, is een spoorweggeschiedenis met de noodige sensatie en spanning. In dit nummer wordt geschetst de naijver tusschen machinisten onderling en die van de hoofdpersonen uit deze geschiedenis in het bijzonder We zien veel hard rijdende spoortreinen en tengevolge van dat roeke- looze rijden een spoorwegongeluk. Het was evenwel een record-rit en de stoker van den trein gaat, nadat hij zijn machinist gered heeft, op een oud machinetje verder en dat ding verkeert in zoo'n slechten toestand dat onderweg de stukken verloren worden. Maar hij bereikt het doel en ook voor hem blijft de belooning niet uit. Het is een zeer mooi en varïeerend pro gramma dat'deze week in Luxor weer ver toond wordt. Wij kunnen een bezoek gerust aanbevelen. UITGAAN. REVUE. Maandag 1 April komen de Revue-spelers van het voormalige revue-gezelschap Henri ter Hall alhier een opvoering geven van de „Groote revue" in éen proloog en 16 taferee- len. Hierin treden op de bekende revue-artis- ten. Deze revue wordt thans in alle groote steden met groote succes opgevoerd en zal zeker ook hier vele bezoekers naar de Gem. Concertzaal trekken. PROPAGANDA-AVOND DER NED. CHR. RADIOVEREENIGING. Men schrijft ons: Op Woensdag 10 April a.s. zal in het ge bouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobstraat een propaganda-avond wor den gehouden, ten bate van bovengenoemde vereeniging. Als sprekers zullen optreden: Ds. L. J. van Leeuwen, ds. J. W. Siertsema en Ds. W. Bijle- veld, onderscheidenlijk Ned. Herv.-, Geref.-, en Chr.-Geref. predikanten hier ter stede. Verder werd de medewerking verkregen van mevrouw de Koeyer-Weiland, sopraan, den heer H. J. Dirksen, orgel, den heer S. Ger mans, tenor en de Geref. Zangvereeniging: „Door Zang Vriendschap", dir. de heer F. Pijlman. Ds. L. J. van Leeuwen zal zijn rede verluchten met een zeer mooie serie licht beelden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. sluiten wij met U bij aankoop van een Burgers E.N.R of Tourist Rijwiel P)ll II \UV/II 1ST! Ik(l/A\ (NlffiUS' Nieuwe Gracht 6-10-12, Telefoon 15156 Onze industriëele waarden. De petroleumhoef. Verdere samenwerking in de kunstzijde-industrfe De emissiemarki. De beurs. Amsterdam 28 Maart. De belangstelling die sedert geruimen tijd voor de industrieele afdeeling ter beurze be staat perioden van abnormale stilte, zoo als die der laatste, weken buiten beschou wing gelaten, aangezien hiervoor slechts markttechnische redenen gelden is begrij pelijk, wanneer men ziet, welk een ingrij pende verandering er in onzen industriee- len toestand heeft plaats gehad. Vooral het jaar 1928 heeft in het teeken der industria lisatie en opleving van de industrie gestaan, zooals blijkt uit de nu langzamerhand ge heel ter beschikking komende volledige sta tistieken. De officieele statistiek uit Den Haag vermeldde dan ook dezer dagen dat in 1928 de nijverheid, als geheel genomen, een belangrijk aandeel had in den verderen voortgang van de geleidelijke verbetering van den economischen toestand van ons land. Een aanwijzing hiervoor is o.m. de toe neming van den export van fabrikaten, zoo wel naar het gewicht (c.a. 110 millioen K.G. meer dan in het voorafgaande jaar) als naar de waarde stijging c.a. 95 millioen, of meer dan de stijging van den geheelen uitvoer). In dezelfde richting wijst ook de stijging van het aantal industrieele aandeelenemissies, hoogere cijfers voor aanbesteding van fa brieksgebouw en -verbouw, daling van de werkloosheid in de nijverheidsgroepen. Uit de jongste beschikbare cijfers betref fende de petroleumproductie blijkt, dat in 1928 de wereldproductie is gestegen met 5 pet. uitsluitend tengevolge van hoogere pro ductie in gebieden buiten Amerika, Vene zuela's productie steeg bijna met 70 pet., zoo dat dit land nu de tweede plaats, na Ame rika op de eerste plaats, inneemt. Het aan deel der Ver. Staten in de wereldproductie daalde van 71.5 pet. tot 68.2 pet. Deze cij fers kennende lijkt het niet onwaarschijnlijk dat deze de aanleiding vormden voor de her nieuwde conferentie van petroleummagnaten in de Ver. Staten, waaraan ook Sir Deter- ding van de Koninklijke deelneemt. Behalve de vorming van een wereldpetroleumtrust waarvan men de mogelij kheid aanwezig acht moet de conferentie tot doel hebben over productie te voorkomen, en daardoor ver spilling van waardevol nationaal bezit aan ruwe petroleum. De bedoeling zou zijn, de productiebeperking, die Amerika reeds tot zekere hoogte heeft ingevoerd, ook door de andere petroleumproduceerende landen aan vaard te zien. Op zichzelf beschouwd zou een dergelijke beweging, die tot stabilisatie der petroleumprijzen kan leiden, voor alle be trokkenen gunstige resultaten kunnen op leveren. P De samenwerking in dé kunstzijde-indus trie schijnt zich meer en meer uit te brei den. Niet alleen dat de viscose-zijdefabrikan- ten op weg zijn naar een conventie, doch ook de acetaat-kunstzij de-producenten in Europa moeten nu stappen hebben genomen om te komen tot een overeenkomst. Het con tact is reeds tot stand gebracht en naar men gelooft, «zal een en ander tot een gunstig re sultaat leiden. De eigenaardige positie van de geldmarkt, met de hooge geldkoersen is er waarschijn lijk tot zekere hoogte debet aan, dat diverse emissies der laatste dagen een ongunstig ont haal vonden. Het publiek toont zich blijk baar zeer gereserveerd of vindt lucratiever belegging van het geld. Ten minste niet min der dan 3 emissies (Algem. Ind. Mij. Bouw en Handel enz. Mij. Haringkade, alsmede van Berkel's Patent de beide laatste met resp. 5 1/2 en 5 pet. obl.) mislukten gedeel telijk. Het resultaat luidde nl. weinig gerust stellend: „Inschrijvingen ten volle toegewe zen". De Ned. Bankinstelling v. waarden enz. geeft 5 ton aand. a 100 pet. (met recht v. voork.) uit. Binnenkort komt een emissie aand. Banque de Paris des Pays Bas. Dat de beurs in de afgeloopen overzichts periode niet bepaald geanimeerd was, hoeft geen verwondering te baren. Toch was er een druk van de beurs weggenomen, door de dis- contoverhooging met een vol percent. Nu men zekerheid had, keerde voor een belang rijk deel de rust weer. De heftige koersbe- wegingen in Amerika en de recordkoersen voor call-money beïnvloeden onze markt niet bijzonder. Er kwam weinig aanbod los. Hieruit blijkt, dat er veel minder prolonga tieposities loopen dan vroeger. De toestand van onze markt wordt gunstig en gezond ge acht en dat is de reden, dat er van zenuw achtigheid ten onzent geen sprake was. De handel was evenwel zeer beperkt en de scherpe inzinking te New-York had hier slechts weinig weerklank. Dat de gebeurte nissen evenwel niet geheel zonder invloed bleven, is verklaarbaar, zoodat over de ge- heele linie een kleine afbrokkeling van het koersniveau plaats had. Zelfs banken ont kwamen daaraan niet, al waren de verschil len hier ten slotte heel beperkt. In de industrieele afdeeling kwam men per saldo ook lager af, hoewel er de laatste da gen een vaste tendenz voor sommige soor ten, als Margarine Unies bestond. Kunst zijdewaarden werden gunstig beïnvloed door de berichten omtrent komende samenwer king. Oliewaarden, vooral Koninklijke werden nogal geintimideerd door de stemming in Amerika, zoodat de koersen terugliepen. La ter trad eenig herstel in, zoodat Koninklijke, hoewel eenige punten onder vorig peil, toch niet op het laagste punt sloot. Rubbers aanvankelijk ook afbrokkelend, ondergingen later een licht herstel. Toch kwam men hier niet tegenstaande betere rubberprijzen eenige punten beneden de vorige koersen af. Scheepvaarten zeer stil, hetgeen onder de gegeven omstandigheden weer tot eenige af brokkeling der koersen leidde. De niet bij zondere optimistische beschouwingen inzak© de onmiddellijke vooruitzichten van de vrach tenmarkt waren ook niet bepaald stimulee- rend. De K. N. S. M.'keert 5 pet (v. j. 3 pet); div. uit, de Rott. Droogdok Mij. 12 pet. (v. i. 10 pet.). Suikers, mede door gebrek aan vraag, boet* ten ook algemeen een paar punten in. r Tabakken, hoewel later vrij goed in fceïo stel, ontkwamen toch niet aan de algemeen© koersdaling en hadden over de heele liniQ een daling te incasseeren, die evenwel, zoo als overal elders, binnen beperkte grenzen; bleef. De beurs zal Vrijdag en Zaterdag gesloten blyven* BEURSMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet vtran w< ordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven, het plein. Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekende heeft het (twijfelachtig) genoegen zich dagelijks eenige malen per fiets te moeten begeven van de „IJzeren Brug" te Heemstede naar de Nieuwe Gracht te Haarlem. Met de toeneming van het ver keer is op zoo'n tocht, midden door de stad, voorzichtigheid de boodschap*. Hoewel ver schillende zeer drukke punten gepasseerd moeten worden (Kruisstraat, Smedestraat, Krocht, Groote Markt, Koningstraat, Ver- wuift, Oude Gracht) is zijn ervaring van eenige jaren, dat het Plein het stuk is waar de allergrootste voorzichtigheid betracht moet worden om niet op minder aangename wijze met eenig ander middel van vervoer kennis te maken. Bovendien kruisen zich hier twee tramlijnen. Zou het niet dringend gewenscht zijn, dat hier een afdoende verkeersregeling tot stand komt. Het plaatsen van een verkeersagent op den hoek van de Tempeliersstraat is daar toe onvoldoende, omdat bij het samenkomen van Baan, Dreef, Wagenweg', Julianastraat, Wijde Geldelooze pad, de verkeerssamen- vloeiïng veel grooter is. Daar kómt nog bij, dat voor de van de Houtbrug komenden het uitzicht door de nabij den vluchtheuvel ge stationeerde taxi's ernstig belemmerd wordt. Het sluiten van het stuk Wagenweg tusschen Florapark en Julianastraat voor het verkeer komende uit Zuidelijke richting, zou zi. al een stap in de goede richting zijn. Misschien zijn er onder uw lezers meerde ren die over dit onderwerp iets ten beste willen geven. Met dank voor de plaatsing, J. H. STEENSMA, Lindenlaan 15. (Wij merken op, dat als de nieuwe Hout- brug klaar is, ook het Plein geasphalteerd en anders aangelegd zal worden. Dan zal ge tracht worden meteen een oplossing te vin den van eenige verkeersmoeilijkheden die zich daar nu voordoen. Redactie). DOODGEREDEN. Te Grïjpskerk is Donderdagavond 6 uur het 8-jarig dochtertje van den heer L. Neeter dat onverwachts den weg overstak door een auto overreden en gedood. De bestuurder heeft geen schuld aan het ongeluk. BAZAAR BABYHUIS CRUQUIUS STRAAT. Men schrijft ons: In de benedenlokaliteiten van de Bioemen- daalsche Schoolvereeniging, bij Hotel Duin en Daal, wordt een bazaar voor het babyhuis in de Cruquiusstraat gehouden. Ditmaal is de bazaar eens in Bloemendaal en niet in Haarlem, al staat het babyhuis in de stad. Maar 't is Paaschvacant ie, het mooie weer lokt naar buiten en zoo meende het bazaar comité, dat menige Haarlemsche moeder wel eens met de kinderen naar Bloemendaal zou gaan: Hoe mooi is daar dan een bezoek aan den bazaar in de Bloemendaalsche Schoolvereeniging mee te combineeren. De bazaar heeft verschillende attracties, die na tuurlijk niet van te voren verklapt mogen worden, maar dit kunnen we wel zeggen, dat een ieder voldaan naar huis zal gaan. De firma van Basten zorgt belangeloos voor de aankleeding en het geheel zal dus zeker een gezellig aanzien krijgen. Het bazaarcomité hoopt zeer op een druk bezoek aan de verschillende stands, zoodat een mooi bedrag aan de penningmeesteresse an den Vrouwenbond, ten behoeve van het babyhuis, kan worden afgedragen. NED. HERVORMDE KERK. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente heeft tot ouderlingen aangewezen de heeren H. Bijkerk, G. L. v. d. Linde, W. Dalhuisen, W. P. J. Overmeer, J. H. van Leijden en J. Roggeveen en tot diakenen de heeren S. Bakker, C. Fortgens, K. Groot, E. G. Heek- man, J. Rijkhoek en P. Schuuring.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10