UIT DE OMSTREKEN RAADSVERGADERING. HOTEL DUiN EN DAALaiTr" 2e Paaschdag Namiddag Concert HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 MAART 1920 BLOEMENDAAL Een autobusdienst traject DuinlustparkVogelenzang? Beslissing aangehouden. Een hertenkamp in de kom van „Saxenburg". Donderdagmiddag vergaderde de Raad on der voorzitterschap van den Burgemeester, Jihr. Bas Backer. Aanwezig zijn alle leden. Onder de Ingekomen stukken was een verzoek der Coöp. Woningbouwver eniging „Eigen Woning" om voor woning bouw geschikt gemeenteterrein te harer be schikking te stellen. B. en W. stelden voor aan deze vereenïging te berichten'dat met haar verzoek te zijner tijd rekening zal gehouden worden. De raad vereenigt zich daarmede. Enkele in Haarlem wonende Bloemendaal- sche politieagenten hadden verzocht hun'een toeslag op hun woninghuur te verleenen. B. en W. stelden voor afwijzend op het verzoek te beschikken, doch aan adressan ten te berichten dat bij het stichten van bouwvereenigings-woningen met hun belan gen rekening zal gehouden worden. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer Noorman in een volgende vergadering mede te doelen hoeveel gemeen te-ambtena ren en gemeentewerklieden te Haarlem wonen. De Voorzitter antwoordt dat den le den van den raad een opgaaf zal gedaan worden. In verband daarmede wordt het adres van de politieagenten aangehouden. Bedoeling is na te gaan of anderen dan dc agenten in Haarlem mede 'een hooge huur verwonen om dan de zaak in haar geheel te kunnen beoordeelen. Aangenomen worden zonder hoofdelijke stemming de voorstellen van B. en W. tot overneming van gronden en wegen op Ael- bertsberg en langs den Kennemerweg, tot huur van het strand, onder Bloemendaal van den Staat, en tot overneming van grond langs den Bloemendaalscheu weg van den' heer P. P. Wiegman. Vastgesteld wordt een 2e suppletoire begrooting dienst 1928. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot aanvulling der Algemeene Politieverordening, dat z. h. s. aangenomen wordt. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op het Noordzeestrand wordt aangenomen. Besloten wordt tot intrekking van het Raadsbesluit van 20 Januari 1927 voor zooveel betreft herziening van het Uit breidingsplan Rij negom—Boekenrode. Ten aanzien van aangevraagde ontheffin gen van bepalingen der Bouwverordening wordt besloten volgens het door B. en W. voorgestelde. Aan de orde is daarna een voorstel van B. cn W. ter zake van de exploitatie van een Autobusdienst op het traject Duinlustpark—Vogelenzang Het voorstel strekt om te verleenen aan de Directie der N.V. Autobusexploitatie Storm vogels met uitsluiting van ieder ander, het recht om gedurende 5 achtereenvolgende ja ren, met 2 optiejaren le gedurende de zo mermaanden de standplaatsen op den Zee weg in te nemen en 2e een autobusdienst te exploiteeren op het traject DuinlustparR Vogelenzang. De heer Laan licht het voorstel toe. Spr. fcegt dat. B. en W. het noodzakelijk oordeelen dat er komt een 15 minuten dienst. Dit zal bereikt worden door tusschen dezen dienst toe te staan dat de dienst van den heer Olij om het. half uur gaan zal. Volgans de voorwaarden zal de gemeente aan de exploitante moeten garandeeren een bedrag van 111/4 cent per KM. per dag per autobus afgelegd. M. a. w. wordt per K.M. per dag minder ontvangen, dan betaalt de gemeente het ontbrekende aan de exploitan te. Het jaarlijks door de gemeente te garan deeren bedrag zou op ongeveer f 37.642 te be- grooten zijn. Indien de exploitatie meer dan dat bedrag oplevert, voegt spr. daaraan toe, dan krijgt de gemeente van de te behalen winst 20 pet. Dc gemeente zal de kaartjes laten drukken en die aan de exploitante gaan verkoopen. Het is de bedoeling dat de dienst zal worden onderhouden met 4 nieuwe bussen en dat de dienst 15 Juni zal gaan beginnen. De heer C a s s e kan zoo maar niet met het voorstel van B. en W. mede gaan. Indien het voorstel zou worden aangenomen, dan 7,ou daarmede een onrechtvaardigheid wor den begaan tegen den heer Oly die nu reeds 5 jaar een autobusdienst in de gemeente ex ploiteert. De heer Oly zou van den nieuwen dienst groote schade ondervinden. Spr. zou daarom het voorstel van B. én W., dat dc Raadsleden pas Woensdag ontvingen, willen aanhouden en dan B. en W. opdragen met den heer Oly nader onderhandelingen te gaan voeren. De heer Luden stelt de vraag of dc Vo gelenzangers niet meer dan met dezen auto busdienst gediend zijn met een autobuslijn gaande over de Bekslaan naar het station Vogelenzang en dan naar den Heerenweg. De heer Schulz betoogt dat het. de vraag is hoe het gaan zal met. den dienst, van den heer Oly. De wethouder zeide wel dat de heer Oly een half uurs dienst zal moeten laten gaan. Maar als het voorstel van B. en W. zou aangenomen worden dan is de dienst, van den heer Oly practisch niet meer houdbaar en zal de exploitatie van de autobuslijn van den heer Oly niet, meer mogelijk zijn zonder een subsidie. Kan hem echter 'n subsidie gegeven worden, daar volgens het voorstel van B. en W. aan „Stormvogels" een uitsluitend recht van exploitatie zal gegeven worden? Verder stelt spr. de vraag of wel noodzake lijk is een 15 minuten dienst. Zulk een dienst moge noodig zijn in de spitsuren, voor de an dere gedeelten van den dag is een uurs dienst voldoende. Spr. vindt aanleiding het voorstel van den heer Cassée te ondersteunen. Dan kan ook nog overleg gepleegd worden met den exploitant van de autobuslijn Noordwijk Haarlem. De heer Laan antwoordt dat tegen aan houding der voordracht niet zooveel bezwaar Is. B. en W. brachten de zaak reeds nu in den Raad omdat het van groot belang is dat deze autobusdienst spoedig kan beginnen. Er ls reeds veel met den heer Oly gepraat maar hot gaat niet aan dat de heer Oly zegt: ge moet, het zoo gaan doen. Spr. houdt vol dat liet noodig en gewenscht is dat er komt een 15 mlnutendienst, anders zal er geen goede exploitatie van do lijn kunnen zijn. Hij zet verder uiteen dat „Stormvogels" zeer gun stige arbeidsvoorwaarden voor het personeel heelt ontworpen, e Spr. verklaart met nadruk dat daar „Stormvogels" het laagste was en het wilde doen voor een minimum prijs het niet aan gaat daarna nog met een ander te gaan on derhandelen. De gemeente kan er op moeten toeleggen maar spr. gelooft met groote ze kerheid dat dit niet het geval kan zijn. Daarna volgt nog een lange discussie, waar in verschillende leden zich verklaren voor aanhouding van het voorstel en waarin eenigen verklaren dat aangaande de finan- cieele gevolgen van het voorstel geen zeker heid is; de heer Noorman sprak er zelfs van dat de gemeente een sprong in het duis ter zou gaan doen. De heer Iiogenburk vermoedde, dat de dienst aan de gemeente wel veel geld kosten zou. Spr. had berekend dat de dienst per dag 1000 of 1100 personen zou moeten vervoeren, zal de dienst loonend zijn. Daartegenover voerde de heer Laan aan, dat ook al zou er geld bij moeten, wat spr. echter niét geloofde, als er maar is een 15 minutendienst, hij toch nog voor het voorstel zijn zou omdat een goed verbindingsmiddel in de gemeente noodig is. In de verdere dis cussie zeide heer Prinsen berg nog dat er aanleiding is tot verder onderhandelen met den heer Oly omdat toen deze prijsop gaaf deed het niet bekend was dat aan den concessionaris mede de lijn langs den Zee weg zou gegeven worden. Eindelijkkomt in stemming een voorstel van den heer Cassée om te besluiten het voor stel van den heer Cassée om te besluiten het voorstel van B. en W. aan te houden en B. en W. op te dragen zich nader met den heer Oly in verbinding te stellen. Het wordt aan genomen met 11 tegen 4 stemmen. Tegen sternden de leden Luden, Dorhout Mees, Van Nederhasselt en Laan. Bij de rondvraag antwoordt de heer Laan op een vraag van clen heer Noorman hoe het staat met den scholenbouw te Overveen, dat de stukken te dezer zake bij Haarlem zijn maar dat van de gemeente Haarlem, wier toestemming noodig is, nog geen antwoord is ontvangen. Als de heer Noorman naar aanleiding daarvan vraagt of het juist is wat de dagbla den berichten dat er is een conflict tusschen de gemeente Haarlem en de gemeente Bloe mendaal onder meer aangaande rechten op den Zeeweg antwoordt de heer Laan „neen, er zijn geen moeilijkheden met Haarlem." De heer de Clercq klaagt over vernieling van natuurschoon in het Naaidenveld door het publiek en vraagt of daar niet meer toe zicht kan gehouden worden. De heer Laan antwoordt dat het zeker jammer is dat het natuurschoon vernield wordt maar dat de gemeente er niets aan doen kan daar de terreinen nog eigendom der Maats. „Veenenduin" zijn. Wellicht zou die Maats, er opzichters kunnen laten toe zicht houden of or hekken laten maken. De Voorzitter merkt op dat aan de Maats. „Veenenduin" wel eens zou kunnen geschreven worden dat ze de terreinen aan de gemeente moesten overdragen. De heer Prinsen berg vraagt hoe het staat met de onderhandelingen ter zake van de doortrekking der Oranje Nassaulaan. Als de onderhandelingen niet mochten slagen kunnen dan maatregelen tot onteigening worden genomen. De heer Laan zegt overweging toe. De heer Laan deelt mede dat er plannen bestaan bij B. en W. tot het maken van een Hertenkamp in de kom van Saxenbnrg. en vraagt hoe de raad daarover denkt. Het is dan de bedoeling, dat er tevens zwanen, eenden, pauwen, enz. zullen komen. Verder zegt spr. dat, indien de raad er zich mede kan vereenigen, de omhekking aan den Hoog en Duindaalschen weg nabij het Wilhelminaduin zal worden weggehaald. Beide plannen vinden bij den raad instem ming. Nadat de heer Schulz de wensche- lijkheid heeft geuit, dat indien de omhei ning weg is het publiek zich dan niet schul dig zal gaan maken aan vernieling van het natuurschoon, wordt de vergadering gesloten. ZANDVOORT UITSLAG VEILING. Donderdagmiddag werden door notaris G. Wolzak Hzn. te Haarlem in „Zomerlust" geveild een huis met werkplaats Potgieter straat 2 en 'n huis Pótgiterstraat, 22. Kooper P. Peek qq. te Haarlem voor f 3200 ieder. HAARLEMMERLIEDE RAAD. Zonder buitengewone omstandigheden komt de Raad van Haarlemmerliede c.a. a.s. Vrij dag in openbare vergadering bijeen- HAARLEMMERMEER EEN BOTSING. Donderdagavond hadden eenlgé Jonge mannen uit Hoofddorp en omgeving zich naar Nïeuwvennep begeven om een zang- repetitie bij te wonen. Terwijl twee hunner per motorfiets en de overigen met "n tweetal autos weder vandaar waren vertrokken, me* 'n flinke vaart op den Hoofdweg bij denSenne broekerweg reden, verscheen plotseling een viertal losloopende paarden, dat midden op den weg liep en door de felle autolichten vermoedelijk zoodanig verblind werd, dat de dieren niet meer in staat waren om zich naar den kant van den weg te begeven of een anderen uitweg te zoeken. De bestuurder van het motorrijwiel, die blijkbaar geen gelegenheid meer heeft gehad om tijdig te stoppen en een botsing niet meer kon vermijden,reed met zooveel kracht op de paarden in, dat het motorrijwiel met z'n berijders over den kop sloeg en beide per sonen. G. S. en C. P. K. cenige meters ver over den weg werden geslingerd. De schok was zelf zoo hevig dat een der paarden in de Hoofdvaart terecht kwam. Een der andere paarden was nog in botsing gekomen met de achterop komende auto van J. M„ waar door een ruit werd gebroken, gelukkig ech ter zonder verdere onheilen te veroorzaken. Aan hoofd, armen en beenen vrij ern stig verwond, werden S. en K. opgenomen en per auto naar Hoofddorp gebracht, alwaar ze door dr. N. voorloopig werden verbonden. Een zich op den weg bevindend wielrijder ging direct hulp halen om het in de Hoofd- vaart geraakte paard uit zjjn benarde posi tie te bevrijden. HEEMSTEDE REDE VAN DEN ÏÏEER VAN ZADELHOFF „De eisch van ontwapening". Voor de S.D.A.P. alhier trad Donderdagavond in hotel van Ree, de heer J. H. P. v. Zadelhoff lid der Tweede Kamer, op met het onder werp: De komende Kamerverkiezing en de strijd voor Staatspensioen en ontwapening. De voorzitter, de heer May, deelde in een inleidend -woord mede dat aanvankelijk de zaal van den Protestantenbond voor deze vergadering was toegezegd, maar later deze toezegging weer v/^s ingetrokken. De spreker van den avond, hierna het woord verkrijgende, zeide dat de vorige ver kiezingen beschouwd kunnen worden als een gericht over Colijn en de AJR. partij. De A.R. verloor toen bijna 139.000 stemmen en de S.D.A.P. won er 25.000. Toch kwam er in 1925weer een ministerie-Colijn. Maar geen twee maanden later ging het al mis met dat kabinet, dat viel op het gezantschap bij den Paus. De S.D.A.P. toonde zich toen bereid een nieuw ministerie mede te vormen, indien tegemoet gekomen werd aan eenige voorname eischen, ontleend aan het pro gram der partij. Er is echter niets van ge komen. De Katholieken wilden geen samen werking met de S.D.A.P.: alleen in de uiterste noodzaak. Zoo ontstond het intermezzo-kabinet-De Geer, dat een kapitalistische politiek heeft gevoerd. Deze toestand moet niet terugkomen; het is een spelen met den volkswil geweest. Hoe zal het nu gaan bij deze verkiezing? Heemskerk heeft, onlangs gezegd dat de coalitie-partijen elkaar misschien weer zul len kunnen vinden als volkspartijen. En bij de aanstaande verkiezingen, aldus spr. zul len wij wel weer moeten hooren dat wij stof- vergoders zijn en vijanden van den gods dienst. Spr. zette daarna uiteen wat het socialisme wil. Veel is er reeds verbeterd. De arbeider van vroeger was eigenlijk niet veel meer dan een bedelaar; die van tegenwoordig is een krach tig strijder. De SD.AJ». heeft veel gedaan. Spr. her innerde aan de groote adresbeweging tegeq de Vlootwet. Het zal tenslotte een eer zijn, tot de S.D.A.P. te behooren. Spr. is trotsch op deze beweging. Dat in den afgeloopen strengen winter vele arbeiders een behoorlijke uitkeerlng hebben gekregen is te danken aan het energiek optreden der S.D.A.P. in gemeenteraden en bestuurslichamen. Bij dc komende verkiezingen zal de S. D. A. P. nog niet de meerderheid krijgen, maar als dan maar blijkt dat het -vertrouwen van het volk in de partij weer is toegenomen. Spr. besprak in breede trekken het pro gramma der partij, waarop o.a. staan: moe- derschapszorg, goed onderwijs voor het ar beiderskind, beter vakonderwijs, acht-urige arbeidsdag ook voor hen die nu nog buiten de Arbeidswet vallen, medezeggingschap in de bedrijven, wettelijke regeling van de werk- loozenzorg. Een van de belangrijkste punten van het program is de eisch van premievrij Staats pensioen (waarvoorreeds eenige partijen zijn gewonnen). De oude arbeider heeft er recht op dat de gemeenschap voor hem zorgt. Er zijn nog 38.000 ouden van dagen in ons land, die niets krijgen. Den strijd voor Staatspensioen gaat de S. D, A- P- "iet groote kracht voeren. Met den eisch voor ontwapening staat de S.D.A.P. alleen. Niemand is vóór oorlog, maar wordt gezegd: „Wil dan ontwapening", dan trekken zij zich terug. Zij vreezen een nieuwen oorlog. Het Instrument in den strijd tegen den oorlog is de Volkenbond. Maar dat instru ment zal alleen prachtig kunnen werken als de socialistische invloed in dien Bond sterker wordt. Macdonald heeft het gezegd: zoolang er bewapening is, is er oorlogsgevaar. Hij maakte het Protocol te Geneve op; maar daarvan is verder niet gekomen nadat de arbeidersregeering in Engeland gevallen was. Op het gebied der ontwapening moet een voorbeeld gegeven worden. Daarom staat de eisch van nationale ontwapening als num mer één op het programma der S.D.A.P. De publicaties van het Utr. Dagblad hebben wel aangetoond dat, zoolang het militairisme er is, oorlogsgevaar bestaat. Lloyd George heeft gezegd dat alles wijst op een nieuwen oorlog, tenzij iemand den moed heeft de hollende paarden te stuiten. Dezen moed hebben de sociaal-democraten. Maarschalk Foch heeft gezegd: .Binnen 15 of 20 jaar zal er een nieuwe oorlog komen en dan breekt de hel los". Tegenover dit alles laten de socialisten den eisch van ontwapening hooren. Het is bedrog, aan Nederland wijs te maken dat het een leger in stand kan houden dat in den modernen oorlog iets kan uitrichten. Elk land, dat een leger heeft, zal in den ko menden oorlog betrokken worden Spr. heeft in de Kamer gezegd: „Wie een leger in stand houdt stelt het land aan de zelfvernietiging prijs". Men denke ook aan de luchtaanvallen waartegen niets te doen is. Millioenen zijn gedurende jaren aan het leger besteed (van 1914—1918 f 1242.906.000) En in 1923 erkende Generaal Snijders in een artikel in „De Militaire Spectator" dat de uitrusting van het veldleger in 1918 nog totaal onvoldoende was. Het is dus voor een klein land onmogelijk een goed toegerust leger te hebben, ook al wordt er nog zoo veel voor betaald. Een hoofdofficier heeft onlangs in de Stan daard ons leger „een voos leger, een papieren instrument" genoemd. Hij zeide dat in het leger bij voorbeeld alle discipline ontbreekt. Dagelijks worden proeven genomen met het vervaardigen van vergiftige gassen: de wetenschap in dienst van de misdaad. En wat men nu ook beweert: tegen die gas aanvallen zal weinig of niets te doen zijn. Spr. dreef den spot met het boekje van minister Lambooy, vol voorschriften tegen gasaanvallen. Zoo wordt de goêgemeent zand in de oogen gestrooid. Hier is vóór de SJD.AB. een groote .taak te vervullen. De nieuwe vredesmacht is de socialistische beweging en de moderne vak beweging. Deze vredesmacht moet zooveel mogelijk versterkt worden. Op de S.D.A.P. zal in den oorlog niet. kunnen gerekend wor den. Zij zal tegen den oorlog strijden, des noods door de algemeene werkstaking. De wapens neer! (applaus). Er was gelegenheid tot gedachtenwisse- ling. Een der aanwezigen vroeg, hoe de spr. denkt over dienstweigering. De spreker ant woordde dat de S.D.A-P. hiertegenover af wijzend staat omdat het geen massaal mid del is. Bovendien wil de SDA.P. dit groote vraagstuk niet in handen geven van jonge menschen. De avond werd opgeluisterd met piano spel van mevr. May. 5IUZIEKCONCOURS. Het Harmoniegezelschap „Eensgezind- reid", directeur de heer Joh. Th. Betz, zal op Hemelvaartsdag deelnemen aan het con cours te 's-Gravenland. HUISVLIJTTENTOONSTELLÏNG. De afdeeling Heemstede van den Volks bond tegen drankmisbruik kon, omdat zij geen geschikt lokaal had, in twee jaar geen cursus in huisvlijt geven. Daarom is het wel een waagstuk, om toch een huisvlijttentoon- stelling te organiseeren. Maar het bestuur hoopt, dat de ingeze tenen van Heemstede zullen medewerken om de tentoonstelling toch goed te doen slagen. De tentoonstelling waarvoor alleen in zendingen van inwoners uit Heemstede ver vaardigd in de jaren 19271929 ingezonden mogen worden zal gehoude n worden op Zaterdag 27 en Zondag 28 April in het gym nastieklokaal van de openbare school aan den Voorweg. IJMUIDEN. EEN SPEELTERREIN NABIJ DE VIS- SCHERSHAVEN. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat Burgemeester en Wethouders in onder handeling waren getreden met het Rijk in zake het huren van een terrein nabij de Visschershaven teneinde dit terrein in te richten voor speelterrein. Het verzoek werd 2 November "1927 gericht tot den minister van Waterstaat. Aangezien een antwoord uitbleef, werd 16 Maart 1928 nog eens geschreven. Op 30 Juni 1928, dus 8 maanden na het eerste schrijven van B. en V/., kwam eindelijk een antwoord. De Ont vanger der Registratie en Domeinen te Zaandam verzocht nl. of B. en W. bereid waren een huur van f 480 voor het terrein te betalen. Het College antwoordde daarop, dat het bereid was, den Raad voor te stel len, het terrein in huur te nemen tegen een som van f 200 per jaar. De ontvanger ant woordde dat deze aanbieding niet zou wor den geaccepteerd. Den 16en September 1928 wendden B. en W. zich nogmaals tot den minister; einde De cember ontving het college de huuracte ter teekening en bleek de huurprijs op f 200 ge steld te zijn. De voorwaarden waren echter zeer bezwa rend; bovendien zou het terrein uitsluitend bestemd mogen worden voor gymnastiek en spelonderwijs. De acte ging dus weer terug, met een begeleidend schrijven. Eindelijk kwam op 12 Maart j.l. bericht, dat hét ter rein gebruikt mag worden als speelterrein. B. en W. waren dus waar zij wilden zün. Zij stellen thans den Raad voor hen te machti gen, met het Rijk de bedoelde huurovereen komst aan te gaan. UITVOERING P.A.L.V.U. De arbeiderstooneelvereeniging PA.L.V.U. geeft Dinsdag 9 April een uitvoering in Thalia. Het gezelschap zal dien avond op voeren „Getrapten" van Preszang, uit het Duitsch vertaald door Inte Onsman, met welk stuk de vereenïging zal deelnemen aan den tooneelwedstrijd, uitgeschreven door den Bond van Arbeiders Tooneelvereenigingen. Ir. Ch. C. Cramer, lid van de Tweede Ka mer. zal vóór de uitvoering een korte toe spraak houden. VELSEN UITBREIDING CORT V. D. LINDENSCHOOL E. en W. stellen den Raad voor, ten be hoeve van de uitbreiding der onder beheer der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken." staande P. W. A. Cort van der Lindenschool te IJmuiden beschikbaar te stellen in bruikleen drie lokalen van school A II, zulks met ingang van den datum, waarop de thans in aanbouw zijnde U.L.O.- school in gebruik zal worden genomen. Het schoolbestuur had verzocht, de be schikking te mogen verkrijgen over zes loka len. Het college van B. en W. was echter van oordeel, dat voorloopig een uitbreiding met drie lokalen voldoende was. SCHOOLREGELING MET BEVERWIJK. Het korat voor dat kinderen van in de ge meente Velsen woonachtige ouders één der lagere scholen in Beverwijk bezoeken. Inder tijd heeft Velsen zich verbonden aan Bever wijk een bijdrage te betalen voor de leerlin gen uit de gemeente, die op 1 Januari 1926 de openbare lagere scholen te Beverwijk be zochten. Aangezien het gemeentebestuur van Beverwijk bezwaar heeft gemaakt tegen toe lating van een leerling uit Velsen op een der openbare lagere scholen zoolang niet een regeling hieromtrent was getroffen en in middels een tweetal adressen w.o. een van de Directie der N.V. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken was in gekomen, waarin werd aangedrongen op het heffen van een dergelijke regeling, stellen Burgemeester en Wethouders van Velsen thans den gemeenteraad voor, onder intrek king der bestaande overeenkomst, Gedepu teerde Staten te verzoeken, machtiging te verleenen tot het treffen van een nieuwe regeling, geldig voor alle leerlingen uit de gemeente ten Noorden van net Noordzeeka naal, omtrent de toelating op de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Schoollaan en op de openbare school voor u. 1. o. aan de Akerendamlaan te Beverwijk. VERKOOP VAN GEMFENTEGROND. B. en W. stellen den Raad voor, te ver koopen aan L. P. Thiery te Driehuis een ge deelte bouwterrein ter grootte van ongeveer 175 M2„ liggende op den hoek van den Zee weg en de Beukenstraat te IJmuiden voor den prijs van 8.50 per M2. AFSLUITING DRIEHUIZERK ERKWEG. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij hebben besloten in het belang van de veiligheid van het verkeer, den Driehui- zerkerkweg gesloten te verklaren voor het berijden met alle motorrijtuigen van den Rijksstraatweg in Velsen af tot de VerLoren van Themaatlaan in de richting Oost-West en Noord-Zuid of daaromtrent (dus in de richting VelsenDriehuis). I-Iet is de bedoeling, dat de geslotenverkla ring zoolang zal duren als de Rijksstraat weg Santpoort—'Velsen, in verband met de verbetering van dien weg, voor het verkeer zal zijn afgesloten. EEN GESCHENK AAN DE GEMEENTE. Door mevrouw A. S. J. Rykens-van Slooten te Santpoort, echtgenoote van den Burge meester is aan de gemeente als geschenk aangeboden een fotogravure van H. M. de Koningin-Moeder naar een ets van Toorop. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, dit geschenk onder dankbetui ging te aanvaarden DE RIJKSWEG HAARLEM—VELSEN. Het tweede rijwielpad. Te Velsen zal dezer dagen begonnen wor den met den aanleg van het tweede rijwiel pad. Zooals men weet was bij den aanleg van den nieuwen weg alleen aan de West zijde een rijwielpad aangelegd. De groote stapels basaltinetegels die thans langs den weg liggen opgestapeld, wijzen er op, dat er nu ook aan den Oostkant een rijwielpad komt. NATUUR- EN LANDSCHAPSSCHOON IN KENNEMERLAND. In verband met he groote belang, dat de ze gemeente heeft bij 't behoud van natuur schoon, stellen B. en W. den raad voor de gemeente te doen toetreden als lid der Fede ratie voor het behoud van natuur- en landschapsschoon in Kennemerland, tegen een contributie van f 35 per jaar. DE VERWARMING VAN DE NIEUWE UX.O.- SCIIOOL. Op de begrooting voor den bouw van de school voor U.L.O. is geraamd voor den aan leg der gasverwarming f 4000. Dit blijkt thans f 53.00 te moeten zijn. Echter v/as hierb? niet gerekend op ver warming der gangen. In den afgeloopen winter is de noodzakelijkheid gebleken om hiertoe over te gaan. De kosten daarvan bedragen bij een verwarming op 5 gr. C. f 1065, zoodat de totale aanlegkosten van de verwarming der school f 6365 bedragen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cent» per regel. mooie portretteekeningj mgi/;"' M van Uw overleden moeder iüïï vormt een blijverde gedachtenis J. ROTGAN5. LINNAEUSPARKWEG 28 AM5TERQAJ1 DE BIOSCOPEN OP DE PAASCHDAGEN. EERSTEN PAASCHDAG GESLOTEN. Na de beslissing van den Hoogen raad in zake het geven van voorstellingen in een Leidsche bioscoop op eersten Paaschdag 1923, waarin bepaald werd, dat bioscopen onder de Zondagswet vallen, zullen dit jaar op eex-sten Paaschdag de vier Haarlemsche bioscopen gesloten zijn. Op tweeden Paasch dag worden wel voorstellingen gegeven. f De maximum snelheid Weer zes processen-verbaal üe politie heeft weer zes processen-verbaal opgemaakt tegen personen, die de maxi mum snelheid overtreden. Er werden snel heden geconstateerd van resp. 45 K.M. op d® Dreef, 55 K.M. op den Rijksstraatweg, twea maal 48 K.M. op den Heerenweg, 60 K.M. op de Amsterdamsche Vaart en 50 K.M. op den Heerenweg. CULTUURFILM IN „REMBRANDT". DC WONDEREN VAN HET HEELAL. Op tweeden Paaschdag, om twaalf uur, geeft Rembrandt-theater weer een bijzon dere voorstelling waarin de Ufa-cultuur filra „De Wonderen van het heelal" vertoond zal worden. Het is een raadsel, hoe men er in geslaagd is deze filra zoo mooi, zoo boeiend te maken, men ziet den hemel met de ster ren, het zonnestelsel met zon en planeten en satellieten, kometen, sterrenregens. Op pakkende wijze is in beeld gebracht hoe Chi- neezen en Egyptenaren reeds den loop der steren bestudeerden, hoe in vroeger eeuwen men zich de aarde voorstelde. Men maakt in een fantastisch luchtschip een reisje naar Mars en 't is vermakelijk te zien, wat er ge beurt, als de werking der zwaartekracht niet meer bestaat voor de luchteizigers. Door knappe trucage toont men bovendien, wat er geschieden zal, als eens een ander hemel lichaam tegen de aarde botst. Een, film, die zeer interessant is, onge merkt een heeleboel leert en de aandacht gespannen houdt. DE VORSTSCHADE. EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Het hoofdbestuur der Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft een commissie in 't leven geroepen, welke de gevolgen zal nagaan veroorzaakt door de vorst in den afgeloopen winter. UITSLUITING IN DE WEENSCHE AUTOMOBIEL-INDUSTIE. DUIZENDEN GETROFFEN. OOK DE METAALINDUSTRIE DIT LOT TE WACHTEN? De Weensche werkgevers organisatie in de automobielindustrie heeft tot uitsluiting van alle arbeiders in de Weensche automobielfa brieken besloten, en wel met ingang van 6 April a.s. Door dezen maatregel worden 30.000 a 35.000 arbeiders getroffen, aldus meldt de Tel. Voorts zullen, indien in de daaropvolgende week geen overeenstemming met de metaal bewerkersorganisatie wordt verkregen, alle metaalfabrieken in Oostenrijk het bedrijf stopzetten, waardoor 90.000 arbeiders uitge sloten zouden worden. Door de directie der metaalfabriek An- dritz van de „Grazer Wagon- und Maschi- nenfabrik", een der grootste metaalfabrie ken in Stiermarken, worden met ingang van morgen reeds 2500 arbeiders uitgesloten.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14