r M-L.UIlrr nlW' HUISVLIJT BIJVOEGSEL? ZATERDAG 30 MAART 1929 No. 119 AAN ALLEN! Wat een mooie Zondag was die 24e Maart. De meesten van jullie heb ben zeker heerlijk gewandeld of een mooie" fietstocht gemaakt. Natuur lijk hebben jullie ook goed rond ge keken naar de boomen en de wei den, 't Viel niet mee, hè. Wat was het overal nog kaal en dor. Van wei bloempjes is nog heelemaal geen sprake. We zien wel mooie wilgen katjes voor de bloemenwinkels, maar de wilgenboomen langs den Schalk wij kerweg zijn nog dor en kaal. Voor den wilg bloeit de hazelaar. En de hazelaars in den Hout toonen alleen voor wie heel goed waarnemen een heel klein sprankeitje van leven. Ver leden jaar om dezen tijd stoven de hazelaarskatjes als lustig. Let er maar eens goed op, hoe wonder mooi die hazelaars bloeien. Ik ken geen struik of boom, die zulke karmijn- roode katjes heeft. Later, als 't zo mer is, kun je je niet begrijpen, hoe uit die katjes weer de noten te voor schijn komen. Dezen zomer zag ik in Gelderland verschillende noteboomen 't Is eigenaardig, hoe weinig die vruchten dan in 't oog vallen. Dat komt natuurlijk door het groene om hulsel, dat zoo weinig afsteekt bij de bladeren. Tien jaar lang heeft de hazelaar moeten bloeien. Wij weten niet, waarom die mooie roodé katjes zoo lang maar bloeien moesten, steeds maar weer bloeien moesten, vóór de boom vrucht gaf. Maar, als zoo'n hazelaar eenmaal bloeit, kan hij bloeien tot zijn 80ste jaar toe. Aan zoo'n hazelaar is alles mooi. Eerst de katjes, dan de vruch ten, maar ook de bladen. Let daar van den zomer ook eens op. Zoo'n ha zelaarblad is riet een groen hartje, omzoomd met kleine tandjes. Iedere tand heeft weer een zaagje. Vroeger in oude tijden dacht men, dat de hazelaar een tooverboom was. Wanneer men in den Kerstnacht een hazeltak afsneed en die in huis neer zette, dan zou het gezin bewaard blijven voor ziekte -en kommer. Ha zelaars om het huis heen, zouden een verweermiddel zijn tegen den blik sem. In de mooiste sprookjes lezen we ook van hazelnotendoppen, die prachtige staatsiekoetsen waren voor elfen en feeën. En een tooverstaf van een godin was gemaakt van hazel- notenhout. Men geloofde ook, dat er genees kracht uitging van den hazelaar. Ge droogde hazelnoten met peper be strooid zouden ziektekiemen verdrij ven. Hazelnoten met vijgen en aman delen konden het gif van slangen onschadelijk maken. Trossen hazel noten opgehangen in het huisvertrek zouden ieder venijnig dier den toe gang verbieden. Wanneer 'n adder of slang je wou aanvallen behoefde Je slechts een ha- zelaarstak naar het dier te smijten en hij stierf direct. Wij menschen van de 20ste eeuw lachen misschien om die verhalen. Maar, als straks de hazelaar bloeit, zal er toch iets van groote vreugde in ons zijn, omdat de Natuur her leeft. W. B.—Z. IN SPIN - DE BOCHT GAAT IN. door W, B.—Z. In spin. De bocht gaat in. Uit spuit, De bocht gaat uit. Zoo zong Mies, Maar Janneman, Kon er nog zoo weinig van. Telkens liep de kleine guit 't Bochtje in en 't bochtje uit. In spin, De bocht gaat in. Uit spuit, De bocht gaat uit. Zoo zong Mies, En Janneman, Die zoo heel graag springen Sprong nu heel hoog over 't En steeds hooger sprong die 't Bochtje in en 't bochtje uit wou. -•UW. guit, EEN VREEMD SOORT DOOLHOF. k iii-iSd Deze doolhof is weer anders dan an ders! Je weet meestal gaat het er om den ingang te vinden en ook weer den weg naar bulten, maar de zen keer moet je dic/i weg zoo we ten te kiezen, dat het lijntje, dat je met het potlood trekt tevens de om- omtrekken van een dier te voor- I schijn roept. Begrepen? Men gaat met een pot lood het -doolhof binnen en zoekt een weg naar buiten, maar zoo, dat als men weer buiten is men met het potlood tevens in het doolhof een dier geteekend heeft. Het doet er niet toe welken kant men het doolhof binnen gaat en ook hindert het niet, waar men weer buiten komt. De hoofdzaak is, dat onze vriend uit den dierentuin te voorschijn komt. ONZE JAARLIJKSCHE TENTOON* STELLING Op Donderdag en Vrijdag 4 en 5 April houden we onze huisvlij tten- toonstelling in de Tijdingzaal. 't Vo- rige jaar, toen we 't voor 't eerst de- den, was dit reeds een succes. Hoe wel het aantal deelnemers nog niet zoo groot was, waren toch heel wat keurige werkstukken uit onze ru briek aanwezig. Dezen winter zijn weer heel wat modellen behandeld. Practische voorwerpen en kinder speelgoed wisselden elkaar af, hoe wel het speelgoed altijd de overhand heeft. Uit briefjes blijkt mij zoo nu en dan, dat ook grooteren belang in deze rubriek stellen, 't Zou me zeer aangenaam zijn ook van hen voor werpen op onze tentoonstelling te zien. Donderdagmorgen tusschen 9 en 12 uur kunnen ze worden inge bracht. Ik hoop werkelijk, dat ik overstelpt word met veel moois. Ook voorwerpen, die niet in deze rubriek zijn behandeld, kunnen worden in gezonden. Dat geeft voor mij mis schien weer een idee voor 't volgende seizoen, want 's -is niet gemakkelijk elke week iets nieuws te bedenken. We gaan nu den zomer weer tege- gemoet, een tijd over 't algemeen niet zeer geschikt om de huisvlijt te beoefenen. We komen echter meer van hi'is, vooral in vacantïedagen, en hebben meer gelegenheid nieuwe ideeën op te doen. Ik zelf ga dat ook doen, verzamel de nieuwtjes die ik hier en daar op doe en hoop zoodoen de weer voldoende stof te krijgen voor 't volgende seizoen. Als jullie me hierbij willen helpen en eens iets aardigs ziet voor de ru briek, dan zou ik dat graag vernemen 't Behoeft geen uitgewerkt plan te zijn. We zullen nu eerst maar af wachten wat de tentoonstelling op levert. De Directie van Haarl. Dag blad stelt een aantal prijsjes beschik baar voor de beste inzendingen. Bij de beoordeeling wordt natuurlijk re kening gehouden met den leeftijd. Rustenburgerlaan 23. S. DE WEDSTRIJD. Inzendingen ontvangen van: Wilgenroosje oud 16 jaar, De klei ne Vogelvriend, oud 13 jaar, De klei ne Violist, oud 14 jaar. Old Firehand, oud 14 jaar, Huishen oud 12 jaar, Boterbloempje, oud 12 iaar, Tilburgertje, oud 10 jaar, Don Frederik, oud 11 jaar. Vlinderfee. oud 8 jaar, Dierenvriendje, oud 10 jaar, Draaitol, oud 12 jaar. Duizend- schoontje, oud 8 jaar, Goudhartje, oud 11 jaar, Obione, oud 9 jaar, Ze- vester, oud 11 jaar. Pioenroos, oud 6 jaar, Roodwangetje, oud 8 jaar. OPLOSSINGEN DER 5 SOMMEN Goede oplossingen ontvangen van: De kleine Vogelvriend, De kleine Violist. Draaitol oud 12 jaar. Old Firehand oud 14 jaar, Michael Strogoff, Klei- i ne Ulbo.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15