HAARLEM'S DAGBLAD Crescent BUITENLANDSCH OVERZICHT CIGARETTES Ac 'nkwalifeif befer/ De Congregatiën en 't Fransche missiewerk. ZATERDAG 30 MAART 1929 ZEVENDE BLAD SPANJE'S EN PORTUGAL'S DICTATUREN. Een crisis bereikt? CBUzondere correspondentie). (Dienst van de United Telegraph)". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel. öe vvaarde van Uw cSWbo"B"D»«i. Alle rookers weten, dat bankbiljetten van F. 25.- meer waard zijn dan die van F. 10.-, hoewel het beide bank biljetten zijn. Zoo is er ook verschil in cigarettenbons. Er zijn echter rookers die daaraan niet denken. Hun geven wij den wenk bij hun winkelier eens te vragen naar het Crescent geschenkenalbum. Daarin zullen zij zien, dat er minder bons noodig zijn voor de fraaie geschenken, zoodatelke bon dus eigenlijk veel meer waarde heeft Als voorbeeld geven wij een prachtigen Engelschen voetbal Nr. 3. die reeds voor 120 Crescent-bons verkrijgbaar is (360 punten). Met bon* van dubbele waarde (3 punten). Lissabon, Maart. ïs het oogenblik gekomen, dat men kan spreken van een crisis der dictaturen op het Iberische schiereiland? Een principieele en steeds bedenkelijke tegenstrijdigheid, die uit het wezen van dezen regeeringsvorm zonder meer voorkomt, schuilt in de omstandigheid dat de dictatuur moet trachten,, een langs onwettigen weg veroorzaakten toestand te iegaliseeren en dat zij daarbij genoodzaakt is, bij anderen als verraad te veroordeelen en zoo noodig krachtig te onderdrukken, het geen voor haar zelf middel is geweest om haar doel te bereiken. Desniettemin valt het niet te bestrijden, dat er, zooals dit in Portu gal het geval was, politieke omstandigheden kunnen bestaan, waarbij de uit een misleiden democratischen geest geboren ontbinding van de openbare moraal en de daaruit voort vloeiende corruptie, schier geen anderen uit weg open laten dan die van gewelddadig in grijpen. In Spanje had men meer reden, zich af te vragen, of voor de uitvoering van her vormingen, aan de noodzakelijkheid waarvan in de jaren, die aan de staatsgreep vooraf gingen niet meer was te twijfelen, alleen de dictatuur als laatste redmiddel was overge bleven. Daarmede zijn geenszins de groote verdiensten van Primo gedenigreerd of be twijfeld; maar het oordeel der geschiedenis over hem zal er zich vermoedelijk naar richten, of en hoe hij, nu hij het tijdstip ge-, komen oordeelt, waarop zijn taak ten einde is, den overgang zal vinden naar normale toestanden, zonder tevoren het land aan ernstige binnenlandsche conflicten bloot te stellen. Want ook om deze reden zal de dicta tuur steeds een tweesnijdend werktuig blij ven: het is minder moeilijk, een oogenblik van politieke zwakte te vinden voor de om verwerping van een verouderd systeem, dan met breeden blik een onwettige macht door een wettige te vervangen. In Spanje echter zou een beweging, die, van rechts of van links, er op gericht is, de militaire overheer- sching te verwijderen, in geval van succes gemakkelijk, zelfs zonder opzet van haar leiders, den troon kunnen medesleuren. De pers meldt, dat'Gabriel Maura, de zoon van den grooten conservatieven politicus, 'n werk over de geschiedenis der dictatuur in Spanje voorbereidt, dat zal verschijnen, zoodra de tegenwoordige politieke overgangstoestand ten einde is. Men mag deze publicatie met bijzondere helangstelling tegemoetzien^wijl zij in ieder geval het oordeel van deiMlrie jaar geleden overleden staatsman- over de politieke ontwikkeling van den tijd na den oorlog zal weerspiegelen. Maura den voornamen politicus, zou het vertrouwen der natie ook zonder een staats greep vrijwillig de buitengewone volmachten hebben toegestaan die voor het succes van ingrijpende hervormingen onontbeerlijk zou den zijn geweest; maar hij voelde zich te zeer door zijn constitutioneele overtuiging gebon den en bovendien miste hij op zijn hoogen leeftijd de vereisehte veerkracht. Een merk waardige speling van de historische gebeur tenissen echter wilde, dat het echec, waar mede de politieke loophaan van den grijzen staatsman eindigde, toen hij voor het laatst (1921) premier was, voornamelijk door het kleinzielige intrigeeren van zijn opvolger Sanchez Guerra werd veroorzaakt, die de leiding op zich had genomen van de reeds lang van Maura vervreemde conservatieve hoofdpartij, dezelfde man, die zich thans als voorvechter van de constitutioneele loyaliteit voordeed, in werkelijkheid evenwel een groot deel van de verantwoordelijkheid der ineenstorting van het parlementair stel sel heeft te dragen. Het resultaat van de dictatuur in Portugal zou waarschijnlijk, evenals bij vroegere po gingen in dezen geest, nihil zijn gebleven, T BELANGRIJKSTE NIEUWS geeft heden geen aanleiding tot commentaar. De ongeregeldheden bij Foch's bijzetting. PARIJS, 28 Maart (B. T. A.) De Kamer Is na de debatten over de Congregaties over gegaan tot de vaststelling der interpellaties aangaande de incidenten welke zich na de begrafenis van Foch hebben voorgedaan. Poincaré stelde de kwestie van vertrouwen en stelde voor deze kwestie vcorloopig ter zijde te leggen. Dit werd met hand opsteken aangenomen; alleen de socialisten stemden tegen. Briand over het Kellogg-pact. PARIJS, 28 Maart. De Senaat heeft de suppletoire credieten over 1928 goedgekeurd, doch eenige wijzigingen in den tekst, van het desbetreffende ontwerp aangebracht, zoodat hierover opnieuw in de Kamer moet worden beraadslaagd. Ook het wetsontwerp tot rati ficatie van het Kellogg-pact werd aangeno men. Minister Briand zeide, dat niet voldoen de aandacht is geschonken aan het feit, dat dit pact alle landen aan elkaar gelijk stelt. Frankrijk, zoo zeide hij, heeft nooit onder scheid gemaakt tusschen sterke en zwakke volken. Nieuwe activiteit op den Balkan? Vernomen wordt door de Tel., dat de Ita- lïaansche regeering geen bezwaar heeft te gen het tusschen Joegoslavië -en Griekenland geteekende verdrag, waarbij Joegoslavië de indien zij niet een zekeren ruggesteun had gevonden in de Spaansche; om dezelfde reden echter zou een omverwerping van de militaire regeering in Madrid ook een ern- stigen. terugslag hebben in Lissabon. Voor- Ioopig schijnt weliswaar de kans op een crisis in Portugal minder groot dan in Spanje Er bestaat een merkwaardig verschil in de stemming in de beide Iberische landen; ter wijl in Spanje het vertrouwen in de regeering dat onder den indruk van de verrassende successen in Marokko zijn hoogtepunt had bereikt, later door de weinig overtuigende rekenkunst van den minister van financiën Calvo Sotelo is ondermijnd, heeft in Portu gal juist de minister van financiën Oliveira Salazar, die feitelijk als het uitvoerend or gaan van de dictatuur moet worden be schouwd. door zijn zakelijkheid en nauwge zetheid zelfs tegenstanders van den tegen- woordigen koers tot erkentelijkheid gedwon gen. In Spanje heersen! derhalve vrij alge meen de opvatting, dat de dictatuur haar taak, voor zoover zij met militaire en politie maatregelen .ten uitvoer was te brengen, heeft vervuld op een wijze, die tot dankbaar heid stemt, dat het echter tijd is, de oplos sing van dringende financieele en econo mische vraagstukken, alvorens het te laat is, toe te vertrouwen aan bevoegden. In Portugal daarentegen zouden stellig velen het een nationale ramp achten, indien door onvoorziene politieke incidenten het met zoo groote verwachtingen begonnen werk van financieel en economisch herstel niet ten uit voer zou kunnen worden gebracht. Lr Spanje en in Portugal wachten natuur lijk de links-georiënteerde politici met on geduld op den val van de dictatuur; maar in beide landen wordt het tegenwoordige regime nog meer van rechts, door lieden, die alle reden moesten hebben, ordeverstoring te ver hinderen, bedreigd en-werzwakt. Werktuigen van de omwenteling worden in Spanje offi cieren van het leger, wier discipline en plichtsbesef, juist omdat zij tot de eerste families van het land behooren, des te ster ker ontwikkeld moest zijn, generaals, die na ijverig zijn op het succes van hun collega Primo de Rivera, of politici van de vroeger ordelievende partijen, die lichtvaardig alles op het spel zetten, alleen om den verloren invloed te herwinnen. In Portugal daaren tegen zijn het monarchisten, die van den staatsgreep het herstel van den troon hadden verwacht en nu niet kunnen begrijpen, dat de politieke tact generaal Carmona verbiedt, een voor hem tamelijk duidelijke grenslijn naar rechts te overschrijden. De crisisstemming op het Iberische schier eiland komt te meer ongelegen, daar in Mei de groote Internationale tentoonstellingen in Sevilla en Barcelona geopend zullen worden. Portugal heeft er in zooverre althans indi rect belang bij, dat het van het groote be zoek aan het aangrenzend land toeneming van het eigen vreemdelingenverkeer ver wacht. In Spanje evenwel zou een geprononceer de mislukking van de tentoonstelling in ver band met de geweldige kosten, die voor de voorbereiding zijn gemaakt, economische ge volgen van bedenkelijke strekking kunnen hebben. Of generaal Primo gelijk heeft, in dien hij beweert, dat in het buitenland een stelselmatige campagne door opzettelijke overdrijving en wijziging van Spaansche be richten wordt gevoerd, die de peseta tot dalen en de tentoonstellingen tot mislukking be oogt te brengen, valt niet uit te maken. Het zou kunnen zijn, dat de bewering juist is, maar het zou te ver voeren, de redenen te onderzoeken, die zulk een veronderstelling motiveeren. D.—i. ("Nadruk verboden)'. verlangde voorrechten verkrijgt voor het handelsverkeer via Saloniki. Desniettemin kan als gevolg van de onderteekening van dit verdrag een nieuwe politieke activiteit op den Balkan verwacht worden. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Tewfik Roesjdi Bey, wordt binnen kort te Rome verwacht. Hij zal een bezoek brengen aan den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Grandi. Bovendien wordt de volgende maand een bezoek van koning Zogoe van Albanië aan het Italiaan- sche hof verwacht. Het wordt in dit verband waarschijnlijk geacht, dat Turkije binnen kort Albanië zal erkennen. De Kamer heeft de behandeling der wets ontwerpen inzake de congregaties voortgezet. Zij begon met de beraadslaging over het ontwerp tot het vèrleenen van vergunning aan be congregatie van Fransche Francis caners om missiewerk in het buitenland te verrichten. In den loop van het debat verklaarde de minister van koloniën dat zijn aandacht was gevestigd op het feit dat protestantsche zen delingen in Indo-China aan vervolging bloot staan, en dat de verzekering wordt geëischt dat dc regeering en de gouverneur van Indo- Chna de vrijheid van elke culte zullen doen eerbiedigen. Briand intervenieerde met de verklaring dat de regeering bereid is den arbeid der missionarissen te begunstigen, doch dat zij niet zal dulden dat men de leeken-beginse- len. welke den onwrikbaren grondslag dei- republiek vormen, zal aantasten. Ten slotte werd het ontwerp, nadat de re- ge.ering de vertrouwensquaestie had gesteld, in zijn geheel met 329 tegen 242 stemmen aangenomen. Militaire kentering in China. De toestand in China heeft zoowel in po litiek als in militair opzicht een beslissenden keer genomen door de officieele verklaring- van Fcng Joe-sjiang, dat het optreden tegen de generaals van de provincies Hoenan en Klangsi, die den vrede bedreigden, gerecht vaardigd is, zoodat hij zelf zijn troepen heeft gemobiliseerd en zich met deze onder de be velen van de regeering van Nanking stelt. In verband hiermede, heeft Tsjang Kai-sjek besloten, Feng Joe-sjiang en generaal Han Tsjoe-foe, die" bij de verleden jaar tegen de Noordelijken gehouden expeditie een groote rol speelde, tot commandanten der derde le gergroep te benoemen, die thans in opmarsch is naar Hankau en tot den Peking-Hankau- spoorweg genaderd is. Een novum ïn het Duitsche strafproces. Op den Woensdag na Paschen begint het proces tegen den vroegeren Oost-Afrikaan- schen boer Heinrich Langkoop, die door met een bom te dreigen den ambtenaar Bach van het rijksbureau voor schadeloosstellingen er toe bracht een chèque uit te schrijven voor het bedrag, dat hij, Langkocp, als schade loosstelling had geëischt. In verband hier mede werd vandaag een perconlerentie ge- hoduen, waarop de officier van justitie en de verdediger de voorgeschiedenis en hun stand punt hebben uiteengezet. De verdediger zag in deze conferentie een nieuwe gebeurtenis in het Duitsche strafpro ces, een soort overgang naar het Amerikaan - sche systeem, overeenkomstig hetwelk bij het begin van een proces de officier van justitie vooraf zijn aanklacht uiteenzet en de verde diger haar motieven naar voren brengt. De leider van den justitieelen persdienst, dr. Becher, die het initiatief voor de confe rentie had genomen, wees er op, dat bij het proces Kranz en andere sensationeele pro cessen dikwijls bezwaren zijn gemaakt tegen de berichtgeving. Hiervoor dient de pers geen verwijt te worden gemaakt, daar zij zich niet op de hoogte heeft kunnen stellen van de dossiers, zoodat ~r geen authentieke voor lichting bestond over de voorgeschiedenis. Chiappe waarschuwt de communisten. De prefect van politie Chiappe heeft dezer dagen in den Parijschen gemeenteraad, naar aanleiding van het gebeurde te Clichy, waar bij een agent door communisten werd ge dood, scherpere maatregelen aangekon digd, zegt net Hbld. Hij herinnerde er aan, dat het incident ontstaan was doordat re chercheurs een buitenlandsch communist naar zijn papieren hadden gevraagd. De man, tegen wien een bevel tot uitzetting bleek te zijn uitgevaardigd, wist te ontkomen werd weer ingehaald doch door andere communisten ontzet en ging met hen een bijeenkomst, van communisten te Clichy binnen. De politiemannen volgden hem op grond van de instructies van den prefect, niet in het lokaal, doch 50 der 130 in het lo kaal aanwezige communisten gingen naar buiten en wierpen zich met knuppels en ste len van houweelen op de zes politieman nen, drie agenten en drie rechercheurs, die voor het lokaal op wacht stonden. Een hun ner werd zoo ernstig mishandeld, dat hij kort daarop overleed. De heer Chiappe zeide dat hij anderhalf jaar lang, sedert de bloedige gebeurtenissen van Augustus 1927, gezorgd had, dat er geen bloed zou vloeien, maar hij knoopte er thans de waarschuwing aan vast, dat hij verant woordelijk was voor het leven zijner man nen en zou zorgen dat dezen zich konden verdedigen en dat de communisten zich wel tweemaal zouden moeten bedenken, alvorens zij de bemoeiingen der politie met slagen be antwoordden. Japan zal Sjantoeng ontruimen SJANGHAI, 28 Maart. (Reuter). De minis ter van Buitenlandsche Zaken van China en de Japansche gevolmachtigde hebben de overeenkomst geteekènd, waarbij het inci dent van Tsinanfoe wordt geregeld. TOKIO, 28 Maart (Reuter)Terstond na de ontvangst van het officieele rapport no pens de Chineesch-Japansche overeen komst inzake de -regeling van het incident van Tsinanfoe, dat heden te Nanking werd geteekend, heeft de generale staf aan den commandant van het Japansche garnizoen in Sjantoeng eën telegrafische instructie ge zonden om te beginnen met het treffen van toebereidselen voor een volledige ontruiming van Sjantoeng door de Japansche troepen. Men rekent er op, dat de eerste versche ping der Japansche troepen uit Tsingtao begin Mei zal plaats hebben en dat de ont ruiming einde Mei voltooid zal zijn. Stille wenk aan Schacht. PARIJS, 28 Maart. Met betrekking tot de herstelconferentie zegt de „Matin", dat Owen Young in een tweede memorandum dr. Schacht zal verzoeken gedurende het Paasch-recès te overwegen, welke enorme nadeelen voor Duitschland verbonden zou den zijn aan een eventueele definitieve mislukking der expertsbesprekingen. De „Petit Parisian" is van meening, dat dr. Schacht wel lang zal nadenken vóór hij de verantwoordelijkheid voor het mislukken der conferentie op zich zal nemen, daar die mislukking met zich zou brengen de hand having der bezetting, voor Duitschland tal van economische en financieele moeilijkhe den zou veroorzaken- en het Dawes-plan in tact zou laten. Gemeenschappelijk Daitsch bezuinigingsplan De ..Deutsche Allg. Ztg." deelt mee: Na de verdaging van den Rijksdag zijn tus schen de financieele deskundigen van de socialisten, de democraten en het centrum besprekingen over de begrooting gehouden, die tot toenadering tusschen de partijen en het ontwerpen van een gemeenschappelijk bezuinigingsprogram hebben geleid. Zelfs zou het plan bestaan het centrum nog voor be handeling der begrooting in de regeering op te nemen. De Duitsche volkspartij zou, volgens de be treffende kringen, voor de keus worden ge steld het program te aanvaarden, of uit de regeering te treden. De Beiersche volkspartij zou voor een eventueele coalitie van Weimar worden gewonnen door intrekking der voor gestelde bierbelasting. Het nieuwe program vermindert de be grooting met 180 mïUïoen mark. waarvan 40 inillioen voor verkeer en 25 millioen mindere uitgaven voor rijksweer. De tabaksbelasting zou echter met 70 inillioen worden verhoogd. Dit bericht moet voor verantwoording van genoemd blad blijven. Vlagincident in Saloniki. PARIJS, 27 Maart. In Saloniki kwam het voor de, naar aanleiding van den na- tionalen feestdag te houden, godsdienstoefe ning, tot een incident, toen de Italiaan- sche consulgeneraal verklaarde de kerk omnid dellij k te zullen verlaten en niet meer aan de andere feestelijkheden deel te zullen ne men, wanneer niet de Grieksche vlag, dooi de Dodekanese aangeboden, verwijderd werd. die te zamen met de andere vlaggen het altaar versierde. Ondanks de tusschen- komst van den algemeënen gouverneur van Macedonië kon geen overeenstemming verkregen worden tusschen den Italiaan- schen ocnsul en de Grieksche bevolking, zoo dat de politie onder protest der menigte de vlag moest verwijderen. GEMENGD NIEUWS EEN VERLOREN POSTZAK VAN DE „GRAF ZEPPELIN"'. Op een akker bij een der Oostelijke voor steden van Weenen is een waterdichte, lin nen postzak gevonden met een twee meter lang rood-wit-rood lint en een vlaggetje in de zwart-rood-gouden kleuren reet opgeplakt posthoorntje. De postzak was blijkbaar af komstig van het luchtschip „Graf Zeppelin" en de inhoud was gestolen. Een tuinders vrouw vond echter in haar tuin te Simme ring een postpakket, waarin zich een brief van Loewe, den voorzitter van den Duit- schen Rijksdag, aan burgemeester Seitz van Weenen bevond. Men onderzoekt thans, of dit pakket uit den postzak van het lucht schip afkomstig is. - STEEDS MYSTERIEUZER WORDT HET MYSTERIE STOLBERG. Het nader onderzoek van de door graaf Christion zu Stolberg-Wernigerode gegeven voorstelling omtrent het verloop der gebeur tenissen in den fatalen nacht van 18 op 19 dezer heeft duidelijk aan het licht gebracht, dat zijn verklaringen op vele punten van de objectieve bevindingen afwijken. Hoe meer de Berlijnschè politie-beambten de bekente nis van den jongen graaf analyseeren, des te onwaarschijnlijker lijkt menig detail, aldus de Tel. Graaf Christian verklaarde, dat hij, toen het noodlottig schot afging, achter een kastje had gestaan, dat achter de sofa stond, waarop zijn vader zat te lezen. Dit kan echter niet juist zijn, daar de kogel het linkeroor van graaf Eberhard is binnengedrongen, waaruit blijkt, dat het schot juist uit de te genovergestelde richting is gelost, dan vol gens den gearresteerde het geval zou zijn geweest. Merkwaardig is ook de omstandig heid, dat het geweer juist is afgegaan, nadat graaf Christian de allerlaatste patroon erin had gestoken, dus toen hij met het sorteeren reeds geheel gereed was. Naar voorts in het rapport van den des kundige wordt verklaard, moeten minstens COFFIEASPIRIN evenals ook iedere verpakking moeien hel BAYER-kruis dragen. Men welgere derhalve alle endcre els „nel zoo goed" aangeprezen preparaten, wanl deze kun nen het echte Coffieaspirin tóch niel vervangen. Het bcleckeni bulten kijf dis- Jjctrouwbaarsfe helper bij hoofdpijn, migraine, neuralgie, kiespijn enz. ten werkt tevens opwekkend en verkwik* kendL Men verlange ifcedi Cofflcaiptrïn te dc origin eele verpakking „ffloyek" ken baar aan den oranjeband en het BAYER- kruis. Loste tabletten welgere men. NEDERLANDSüHE MIODENSTANDSBANK KANTOOR HAARLEM NASSAUPLEIN 1 TELEF. 13093 ADVIEZEN INZAKE BELEGGING. KLUIS LOKETTEN 5.- PER JAAR. 6 twee schoten zijn gelost. De versplinterde kogel, dien men op den grond heeft gevon den, is z.i. niet de kogel, waardoor graaf Eberhard is gedood. Aan dezen kogel zijn na melijk geenerlei bloedsporen gevonden. Dc kogel die den ouden graaf het hoofd verbrij zeld heeft, is niet teruggevonden. Gravin Erica, de weduwe van wijlen graaf Eberhard is heden vijf uur achtereen dooi de Berlijnsche politie-beambten verhoord. Vervolgens werd gravin Antonie, een harer dochters, opnieuw aan een verhoor onder worpen. BERLIJN-WEST IN HET DUISTER. In de centrale Südwest, die een groot deel van Berlijn-West van electriciteit voorziet is een transformator in het 'ongereede geraakt, waardoor de stroomtoevoer werd afgesneden en de ondergrondsche spoorweg in het wes ten werd stilgelegd. Eerst heel laat kon de storing verholpen worden. Het geheele wes ten van Berlijn was in het donker gehukt. DE FRANSCHE CONGREGATIE-ONTWERPEN IN DE KAMER. Het verdrag Yoego-SlaviëGriekenland. 'T KELLOGG-PACT DOOR DEN FRANSCHEN SENAAT GERATIFICEERD,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 27