det-fuuisl BRIEVEN UIT BERLIJN. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 MAART Een Lentevleugje. Het eerste „season". De Amerikaansche invloed. Berlijn's drie opera's. Mengelberg en Toscanini. (Van onzen correspondent.) Be natuur is vol verrassingen. Nog slechts drie weken geleden rilden we bij een temperatuur van 32 graden onder nul, die een oponthoud op straat zelfs onder de dikste pelzen vrijwel ongenietbaar maakte. En nu hebben we al drie dagen lang aan onze Berlijnsche boulevards in het voorjaars zonnetje kunnen zitten. Desnoods zonder overjas. Het ontbrak er maar, aan, dat de stroohoeden (die ook hier overigens sinds jaren glad uit de mode zijn) zich tusschen de honderdduizenden natuurgenieters gin gen vertoonen. De kinderwagens waren min stens even talrijk als de nieuwste automodel len. Men kreeg den (wel zeer oppervlakkigen) indruk, dat de goede Duitscher weer genoeg geld verdient om zich beide luxe-artikelen te veroorloven. En in elk geval is een Lentestem ming te constateeren, die getuigenis aflegt van de onoverwinbare levensvreugde van den Berlijner, die zich niet door Daweslasten en door bedreiging met hoogere belastingen er onder laat krijgen. Edoch, we weten maar al te goed, dat het een korte vreugde zal zijn. Vanochtend reeds merkten we, dat een koude wind uit het oosten kwam opzetten. De zon verborg zich achter dreigende regen wolken. Het is midden Maart, en we mogen niet meer verlangen, dan men ons schenken kan. En dan zi^n daar nog de laatste over blijfselen van een winter, die voor het le vend geslacht zijn weerga niet had; groote hoopen van zwarte sneeuw, een mengsel van stof, sneeuw, zand en afval, dat over heel deze wereldstad langs de trottoirranden opgestapeld werd, en nu in grauw-zwarte etralen langzaam naar ondcrgrondsche ge westen wegsiepelt. «tl Neen, cie ware lente is dat nog niet. Maar we zijn toch dankbaar, dat we ons drie da gen lang konden laten bruin branden, en even de ellende van dezen winter vergeten mochten! Onze stad bereidt zich ïntusschen, onaf hankelijk van de weersgesteldheid, op haar eerste „season" voor. En men is hier zeer in spanning of de proefneming lukken zal. Men wil nu eenmaal tot eiken prijs vreemdelin gen lokken, wat niet zoo gemakkelijk is, sinds Rusland als achterland is weggevallen en geen keizerlijk Hof in Berlijn en Potsdam meer voor de noodige attracties zorgt. Wie vroeger naar Moskou en nog liever naar het mondaine St. Petersburg reisde, bleef vanzelf eenige dagen in de Duitsche Rijkshoofdstad, die voor den oorlog als zindelijk, rijk en praalzuchtig bekend stond, die een opgewek ter nachtleven had dan Parijs, en bovendien het voordeel had, meer dan goedkoop te zijn. Nu is alles wel heel anders geworden. Uiter lijk vertoon is hier niet meer te gemeten. Nuchter Is Berlijn geworden. Maar men kan toch weer in ie stad leven. Zij heeft de laatste jaren een Vroolijker aanzien ge kregen. Wie nu door de straten van de City en van het Westen wandelt, bij voorkeur des avonds, als een waarlijk-verkwistende licht reclame het oog alle zijden lokt, .zal moeten bekennen, dat de sporen van oorlog en in flatie met succes weggewischt worden. Ten deele is 't echter buitenlandsch kapitaal, dat al achter deze zoo Duitsch klinkende re clame verborgen is. De ingewijde weet maar al te goed, dat met aen dag meer Duitsche firma's in het buitenland leentjebuur moeten gaan spelen om hun zaken, op gang te kun nen houden. De overgang van een der grootste Duitsche autofabrieken, die van de gebroeders Opel in het Rijnland, aan het machtige '„General Motors"-Concern in Amerika, is slechts een naar bulten bijzonder werkzaam voorbeeld van deze „Ueberfremdung", die de eerstvol gende jaren waarschijnlijk nog heel andere afmetingen zal gaan aannemen. Maar wat wilt ge? De burgerij moet ten slotte in leven blijven. En terecht wil men hier liever met geleend geld werken en voor waarts komen, dan door zoogenaamde spaar zaamheid, die ten slotte op hongerdood zou uitloopen, de nauwelijks herwonnen krach ten uitputten. Het komende geslacht zal clan inaar moeten zien, hoe het zich uit de bui- tenlandsche schuldeischers-overheersching weer loswerkt. Men weet nu eenmaal, dat men zonder het Amerikaansche kapitaal niets moer bereiken kan. Althans in de naaste toekomst. Kapitaal is er in Duitschland uit eigen kracht slechts zeer onvoldoende. Nauwelijks de helft van het bedrag, dat Staat en industrie op z'n minst noodig hebben. De nog altijd zeer hooge procenten, die de Duitsche banken voor vast geld uitkeeren, zijn een oer vele be wijzen daarvoor. Geld uit de Nieuwe Wereld schuilt achter alles, dat in Duitschland de laatste jaren tot stand is gekomen. De groote gemeenten hebben haar enewne bouwwerken sportstadia, abattoirs, koelhuizen, markthal len, de kleinere haar havenvergrootingen, bruggenbouw en woonhulzenvermeerderïng grootendeels met AmerLkaansche millloenen tot stand gebracht. Komt str/ks de wereldbank, waarover men in Parijs vergadert, dan zal blijken, dat nog heel wat grooter bedragen aan Yankee-dui ten in Duitschland vastgelegd zullen worden. Er zijn hier knappe menschen, die daarin het begin van het einde zien. Maar ze geven zelf toe, dat ze heusch niet weten, hoe het dan anders aangepakt zou moeten worden. Even pijnlijk wordit het ondervonden, dat Amerika sinds jaar en dag op de beste Duit sche kunstenaars beslag legt. Dat filmacteurs en actrices de levensmogelijkheden in Hol lywood aantrekkelijker vinden dan 'in Berlijn is heusch geen geheim meer, ofschoon ze nu en dan toch ook weer in deze stad plegen op te duiken en dan aan de journalisten ver tellen. dat ze eerlijk gezegd, sterk heimwee hadden naar het vaderland, dat wel niet zulke bedragen betalen kan. maar daarom des te meer artistieke voldoening in ruil geeft. En leest men nu. dat Conrad Veidt. die on langs met „vacantie" hier is teruggekeerd, ,100.000 Mark voor één enkele Xlim krijgt, waarin hij voor de Duitsche „Ufa" zal optre den, dan kan men zelfs met de mogelijkheid rekenen, dat hij zich laat overhalen, zijn huis in Hollywood van de hand te doen, en weer een villa in het Grunewaid te betrekken. Ten slotte zijn het immers weer dezelfde Yankee's, die ook hier voor zijn hooge hono rarium zorgen! Ernstiger is intusschen de omstandigheid, dat nog altijd de beste operazangers in hun Berlijnsche contracten vastgelegd hebben., dat ze een deel van den wir.ter in Amerika mogen optreden. V/ij hebben hier drie groote Opera's, met mannen van wereldreputatie als Bruno Walter, Erich Kleïber en Otto Klemperer als vaste dirigent-en. Twee worden door den staat Pruisen, de derde coor de stad Berlijn (met artistieken steun van Walter) geëxploiteerd. En de commercieeie leiding is sinds verleden jaar aan een enKelen inten dant toevertrouwd. Natuurlijk zijn drie groote gezelschappen op operagebied alleen maar in een wereld stad mogelijk. Maar zelfs dan is het een waagstuk, voor een dergelijk kunstgenre eiken avond, een heel seizoen lang,,'voldoen de belangstelling aan te nemen. De kosten dezer drie groote gebouwen de Opera Uniter den Linden is de laatste ja ren voor tientallen millioenen gerestaureerd zijn natuurlijk geweldig. De prestaties dei- drie gezelschappen zijn echer vaak beneden peil, en wel doordat de beste zangers en zan geressen meer in New-York dan in Berlijn optreden, en nooit te vinden zijn als men ze voor hoofdrollen noodig heeft. Het is dan ook geen wonder, dat een mu sicus van den rang van Bruno Walter, op den duur van deze toestanden genoeg had, en thans eischen gesteld heeft, die het hem moeten mogelijk maken, de drie Berlijnsche opera's weer op peil te brengen. Dat brengt dan echter mede, dat zijn invloed ten koste van zijn beide collega's vergroot wordt. Wie weet, hoe moeilijk het ook in dit kunstvak is, de kopstukken met elkaar in harmonie te brengen, twijfelt er aan of Walter voor het Berlijnsche kunstleven behouden kan blij ven. Er is op dit oogenblik groote kans, dat men hem spoedig naar Leipzig zal zien ver huizen, waar hij als leider van het wereldbe roemde „Gewandhaus"-orkest, dat door den grooten Artur Nikisch tot een der beste en sembles op aarde gemaakt is, een welver diende reputatie geniet. De eerste Berlijnsche „season" zal -intus schen hors concours Mengelberg en het or kest van het Amsterdarnsche concertgebouw brengen, die hier op een en drie Mei concer ten zullen geven, een attractie, die echter ditmaal overschaduwd wordt door de komst van Toscanl met het volledige ensemble van de Milaansche Scala! Men zegt, dat de goed koopste rangen nog altijd vijftig mark per plaats zullen kosten, wel het hoogste bedrag, dat ooit voor een voorstelling uitgegeven is fancyprijzen, die in Nèw-York betaald worden, natuurlijk uitgezonderd. Maar onze landgenooten zullen meer belangstellen in de komst van Men gelberg, die hier sinds zeven jaren niet meer geweest is. Moge zijn wederoptreden een even groot succes worden als zijn eerste verschijnen met het prachtig orkest in 1922 is geweest! (Zie ook elders in dit nummer). ARROND.-RECHTBANK. De aangereden loopknecht. Drie weken geleden behandelde de Recht bank de zaak tegen een 22-jarig student uit Driebergen, die op 1 December op den Hee- renweg bij de Van Hogendorpstraat met zijn auto een 38-jarigen loopknecht van een meubelzaak heeft aangereden. Deze kreeg een hersenschudding en heeft twee maanden in het ziekenhuis gelegen. Den student was ten laste gelegd te hebben gereden met een onvoldoend werkende stuurinrichting, slecht werkende remmen en zonder ruiten- wisscher, terwijl het regenachtig- was. Uit het getuigen verhoor kwam vast te staan, dat de auto niet harder dan 35 K.M., maar met gedempte lichten moet hebben gereden. De handwagen, welke de loop knecht duwde was voorzien van een re flector. De inzittenden van de auto wer den ten zeerste verrast door de aanrijding. Teneinde nog een deskundige te hooren werd de zaak op verzoek van den Officier van Justitie aangehouden. De getuige werd Don derdagmiddag gehoord- Deze, een werktuigkundig ingenieur heeft proeven genomen met de remmen. Hij con cludeerde dat verdachte met goede remmen 8 meter eerder had kunnen stoppen. Getuige veronderstelde dat verdachte de reflector van den handwagen niet heeft gezien. De natheid van een asphaltweg met als gevolg spiegeling achtte hij juist bevorderlijk aan een duidelijk zicht. HU meende, dat de re flector op den handwagen niet voldoende heeft weerkaatst, aangezien verdachte het „stadslicht" gebruikte, dat diffuus is. De aangeredene werd nogmaals gehoord. Hij is nog niet in staat tot werken en moet leven van f 9 per week van het Burgerlijk Armbestuur. De officier van justitie noemde het een schande, dat iemand met een onvoldoende reminrichtlng rijdt en tevens met een be slagen voorruit. Het eenige verzuim van den aangeredene, dat een gedeelte van de schuld op dezen doet rusten, is het niet geheel rechts rijden van dezen. Daarom wil spr. geen hechtenis maar een boete vragen nl. f 500 of 2 maanden hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid om een motor rijtuig te besturen voor den tijd van 6 maan den. De verdediger mr. F. J. D. Theysse miste in de dagvaarding een taalkundig "juiste mo tiveering van de kwalificatie „hoogst roeke loos en onvoorzichtig".. Ten laste is gelegd, dat het ongeluk een gevolg was van niet voldoende werken der remmen. Dat betwist pl. omdat ook bij goede remmen de loop knecht aangereden zou zijn, daar de automo INGEZONDEN MFDFDFFT INOFN a fifi Cts. per regel bilist hem slechts op eenige meters afstand zag. Het tenlaste leggen van geen voldoende aandacht geschonken te hebben aan den weg noemde pl. omkéeren van den bewijs last. Op deze dagvaarding kan moeilijk een veroordcelirig volgen. Mr. Theysse schetste de moeilyke omstandigheden, waaronder verdachte reed en haalde analoge gevallen aan om te bewijzen, dat ongelukken dik wijls onmogelyk zyn te voorkomen. Pl. concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging subsidiair vrijspraak. Uitspraak Donderdag. UITSPRAKEN. A. R., monteur, wonende te 's Bosch, thans gedetineerd, diefstal door middel van in- l'limming en verbreking, zes maanden ge vangenisstraf. D. R., expediteur, wonend, te Eóam, appel overtreding motor- en rijwielwet. f 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. UITREIKIG EINDDIPLOMA'S AAN DE AMBACHTSSCHOOL. WELGEMEENDE TOESPRAKEN BIJ HET AFSCHEID. In de aula van de ambachtsschool aan den Kleverparkweg heeft Donderdagmiddag om twee uur de uitreiking plaats gehad van de einddiploma's aan leerlingen der ambachts school en der avond-vakteekenschool. Alvorens zijn rede tot de jongens uit te spreken, bedankte de directeur, de heer Hen- geveld het onderwijzend personeel recht har- telyk voor het blijk van waardeering, voor de schitterende bloemen, hem geschonken nu hU op dezen dag tien jaren directeur der school is. Vervolgens sprak hij o.a. het volgende tot de scheidende leerlingen: Wederom is de dag aangebroken, dat een groot aantal onzer leerlingen ons gaat ver laten. Tot nu toe jongelui bezocht je immer een school en verrichtte daar steeds arbeid onder toezicht, onder leiding van menschen wiens taak het is je daarbij datgene te lee- ren, wat noodig is om op voort te bouwen in de maatschappij en tot her bereiken van een doel, hetwelk moot zijn een bekwaam vak man, een flink mensch en een goed burger te worden. De tijd is dus aangebroken, dat jullie je gaat begeven onder hen, waarmede ge in de toekomst hebt te werken en nu zal vooral je eerste optreden een stempel drukken op je verdere leven. Dit optreden moet zijn vrien delijk en onderdanig voor ieder die je meer dere is. Als je soms denkt dat je al een heele Piet bent, dan is dit absoluut verkeerd en dan ls het thans nog tijd deze meening te herzien en Je zelf er goed van te doordrin gen, dat je nog een pas beginnend leerling bent, die zich geen oogenblik moet schamen om aan hen waarmede hij werkt, inlichtin gen te vragen. Wees niet arrogant, niet ver waand en werk hard, vooral het laatste is een uitstekend recept om vooruit te komen. Tracht in je werk voldoening te vinden, en tracht tevens aan de je gestelde eischen te voldoen; als je dit doet, is succes verzekerd. En thans nu je de school verlaat en velen van jullie tot steun van je ouders wordt, is het plicht te bedenken, wat je vader en voor al je moeder voor je hebben gedaan en wan neer je dat dan goed begrijpt, zal dit een spoorslag zijn om voor hen, die alles voor jullie hebben gedaan, thans ook iets te doen. Een van hun allerhoogste idealen is steeds geweest hun jongens een flinken man in de maatschappy te zien worden. Aan jullie thans de daad om te toonen of je je vader en moeder voldoende zult waardeeren. Ik weet zeker dat er ook onder jelui zullen zijn, die dat niet In die mate deden tot nu toe zooals 'dit wel gewenscht is. Maar neem je dan nu bij dit keerpunt in je leven voor, thans beter te werken en je ouders te geven, datgene waarop zij recht hebben. Wanneer je dit doet jongens en al was het slechts alleen dit dan was ons werk hierdoor be loond. Hij bracht voorts dank aan het onderwij zend personeel, die steeds zijn beste krach ten heeft gegeven, aan het bestuur en aan de jongens, het administratief en ander per soneel en aan de pers welker medewerking spreker waardeerde. Ik wensch jullie allen van harte een goe de toekomst, een slagen in de maatschappij en een aangenamen werkkring. Toespraak van den heer Bogtman. Namens het bestuur sprak de heer W. Bogtman. Van zijn groote waardeering, wilde hij getuigen voor de jongens der avondschool, die na hun dagtaak nog willen leeren. Ingrijpender, aldus spreker, is dit afscheid voor de jongens van de dagschool, een pe riode in hun leven is afgesloten, thans ko men zij in het volle leven te staan. Verlieten zy de lagere school als kind, thans verlaten zij de ambachtsschool als jongeling. Spreker ried hen aan voorzichtig te zyn, zich niet als vol te beschouwen, voor zichtig te zijn en er om te denken, dat zij nog veel ervaring moeten opdoen. Jongelui, na jullio een succesvol leven toe te wenschen, wil ik danken de leeraren die steeds al hun krachten hebben gegeven, om het onderwijs zoo hoog mogelijk op te voe ren. De diploma's uitgereikt. Door den directeur werden vervolgens de diploma's uitgereikt aan de volgende leer lingen der avond-vakteekenschool: Smeden: G. J. Baak, A. J. Boeree, G. Bcnke, H. Bouman, F. Gigengack, M. C. v. d. Goes, J. Ph. v. 't Hof, L. Homan, J. C. Huisman, J. P. v. d. Kamp. J. Kome, C. Kui per, J. Mullens, J. H. Ie Noble, F. Nooy, H. Rodrigues, P. A. Siben, A. J. v. d. Slikkè en H. de Vries. Timerlied en: J. Prins, J. Boon, A. M. van Amerongen, W. A. Beers. H. Bloemzaad, H. B. Beting, C. Bruin. J. W. Dirks. A. Godvliet. B. Klaassen, J. J. Kloos, L. J. F. Knaao, J. J. v. Leersum, A. C. Schuurman. J. H.*van Teerling, A. Verscliure, P. v. d. Vlerk en J. H. Willemse. Electriciens: H. J. Cassee, J. L. Desïa, II. y. Gooi, cn J. J. y. Kordelaar, Meubelmakers: C. J. Blazer, C. Ph. v. Esch, G. de Jong en A. Pool. Schilders: G. C. Botbijl, H. Munsterman, M. Timerman en H. P. Vergers. Loodgieters: H. Veenhof. Metselaar: G. J. Bolsenbroek. Diverse ambachten:- G. Buwalda, W. A. Keyzer en W. Willemse. Stucadoor: F. v. d. Valk. Cursus voor schoenmakers: J. Booms, F. Hermes, T. Kerkman. H. v. d. Klugt, C. J. Schroders, C. v. d. Werff, I. Zwaneveld en J. A. Schoonderwoerd. Cursus voor behangers en stoffeerders: J. Boeying, F. Bijlsma en J. Nederkoorn. Vervolgens reikte de heer Hengeveld de diploma's uit aan de volgende leerlingen der ambachtsschool: Smeden: D. den Adel, J. G. Bosse, J. Bijl, G .C. Egas, A. van Erk, J. Germans, H. H. Hagemeier, J. van Huis, J. Jurriens, C. H. Kampinga, Ch. J. Luitjes, J. Tiggelman, P. van Vuuren, H. Wempe, D. W. Bakker, J. v. Boven, W. I. H. Brinkman, P. v. Deursen, J. J. Koppen, Th. F. Liebregs, H. v. d. Meer, J. M. Panbakker, H. J. M. Rhee, J. Roede, E. Roskam, J. W. Steen, J. C. A. Swaalf, J. F. Visser, L. v. d. Weele en C. C. H. v. Zonne veld. Electriciens: A. Deutekom, J. Freriks, M. K. de Graaf, J. Lennings, A. D. A. Scholten, J. Veuger, A. W. v. d. Wal en J. Zeepvat. Timmerlieden: J. J. Castien, A. J. Cornet, W. J. Dieben, J. Elskamp, F. Groeneveld, A. G. Hazelaar, B. J. v. Herwerden, R. de Hol lander, T. Kooy, J. G. de Mey, G. A. Perquin, S. R. Schrama, W. J. Serno, E. Timmermans, G. G. Verwey, J. A. v. d. Vlugt, R. van Wet ter-, C. Boekei, E. de Bruyn, H. Ph. Captijn, P. J. van Gaaien, J. Heuperman, P. Jongens, R. A. Kuyn, L. H. v. Meeteren, A. Meyers, C. Molenaars, A. J. Mulder, Th. C. Rees. J. Spruyt, B. I. A. Buurland, H. J. Visser, B. H. v. Zanten en D. Zwitser. Meubelmakers: H. J. de Bruyn, H. W. Don- kei, J. W. de Graaf, Th. J. Loerakker en T. Vermeer. Schilders: A. F. Dernison, P. B. Hagebout, A. Koper en J. Vooren. Tot zijn genoegen constateerde de heer Hengeveld, dat negentig procent der leerlin gen thans reeds een betreklc^-g heeft ge vonden, hij hoopte, dat de elf „werkloozen" spoedig zouden slagen. Een der leerlingen, B. I. A. Suurland bracht hartelijk dank aan de leeraren voor al de moeite aan de opleiding der leerlingen besteed. Hij beloofde, dat allen hun best zullen doen om een flink werker te worden, en zeide dat allen steeds met genoegen aan de schooljaren terug zullen denken. NEDERLANBSCHE. REISVEREENIGING. Donderdagavond werd voor de leden Haar lem (en geïntroaueeerden), een lezing met lichtbeelden gehouden over het onderwerp: de groote gemeenschappelijke voetreis naar het Dolomietengebied. De spreker van dezen avond, de heer J. G. Beurs uit Utrecht, har- telyk welkom geheeten door den voorzitter der afdeeling, den heer Sabel, begon met een inleiding over de indeeling van deze reis, waarvoor door 2 3 van het gestelde maxi mum aantal wandelaars is ingeschreven. De reis is ingedeeld voor diverse groepen: ge wone wandelaars, geoefende wandelaars en beoefenaars der bergsport. Aan deze laatste groepen kunnen alleen deelnemen zij, die reeds eerder eenvoudige bergtochten heb ben gemaakt en volkomen vrij zijn van duize ligheid. De bergtochten geschieden onder leiding van beproefde gidsen. Alle groepen vertrekken tegelijk, in extra treinen naar Bazel, vandaar gaat elke groep los van elkander, de vooraf aangewezen route volgen. Zoo zijn er de Misurina-, Dur- renstein-, Tierser-, Kronolatz-, Dreizinnen-, Pragser-, Wildsee, Marmolatagroep en andere Spreker vertoonde daarop een prachtige col lectie lichtbeelden van de Dolomieten, met de routes, door elke groep te maken, en de Hotels of Hütten, waar zal worden gelogeerd. De mooie beelden met de woeste natuur in de Dolomieten wekten algemeen bewonde ring. Nadat elke groep zijn reis heeft volbracht komen alle deelnemers te zamen ln Meran. Na de pauze liet de heer Beurs verschillende kieken zien van een reis naar de Dolomieten, in 1927 door hem gemaakt. Op enkele daar van zagen wij een groep deelnemers, die. hoewel heelemaal niet ingesteld op het maken van bergtochten, er toch een paar hadden volbracht, waarbij de dames uitblon ken. Het daar aanwezige zwakke geslacht toonde hier meer uithoudingsvermogen dan de heeren. Aan het slot van dezen buitengewoon in teressanten avond dankte de heer Sabel den heer Beurs voor zijn keurige rede, een dank, die zeker wel verdiend was en door krachtig applaus van de toehoorders werd onder streept. HAARLEMSCHE BANK VEREENIG ING N.V. In de buitengewone algemeen© vergadering van aandeelhouders werden de voorgestelde statutenwijzigingen goedgekeurd. N.V. DOOR EENDRACHT STERK TE SCHOTEN. De jaarvergadering der aandeelhouders had plaats onder voorzitterschap van den heer J. Vink. De jaarverslagen van secretaris, penning meester en controlecommissie werden goed gekeurd. Door den administrateur wei-den balans en winst- en verliesrekening aangeboden. Na belangrijke afschrijvingen zal a^s di vidend der aandeelen le serie 8 1 '2 pet. en van de overige series 6 pet worden uitge keerd.. Inplaats van den heer C. Boon Pz„ werd als secretaris benoemd de heer R. Hoogland; als commissarissen werden gekow de hee ren P. Fransen en A. N. Cornelisse en tot lid der commissie van advies do heer S. v. d. Zee, BESTRIJDING VAN DJPHTERIE. DOOR DE GEMEENTE, MET RIJKS- STEUN. GEEN DWANG. Zooals wij reeds hebben gemeld is in de jongste vergadering van den Gemeenteraad het voorstel van B. en W. aangenomen een crediet van ten hoogste f 3700 te hunner beschikking te stellen ten behoeve van het openstellen van de gelegenheid van in enting van kinderen der scholen voor lager onderwys, voorioopig alleen tegen diphterie en onder voorbehoud dat het Rijke bijdraagt in de kosten op den voet van de regeling vervat in den brief van den Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid (Besmettelijke Ziekten) gericht aan B. en W. op 27 Februari 1928. Daar het hier een zeer gevreesde ziekte geldt, waarvan de bestryding van het hoog ste belang mag worden geacht, hebben wij ons tot dr. J. van Konijnenburg, den direc teur van den Geneeskundigen Dienst, alhier gewend, om nadere inlichtingen, die ons met de grootste welwillendheid werden ver- verschaft. „Laat ik beginnen met uw aandacht er op te vestigen", aldus de Directeur, „dat in deze gëheele zaak geen sprake is van dwang. Elke vader en elke moeder, verzorger of verzorgster, is volkomen vrij om een kind te laten inenten of niet. Verder kan ik u zeggen dat ik gaarne zou zien dat eerst een groote vergadering werd bijeengeroepen voor allen die iets met het onderwys te maken hebben: hoofden, onder wijzers, schoolbesturen en natuurlijk ook ouders en verdere belangstellenden. Ik zou het zeer op prijs stellen, indien de Inspecteur van de Volksgezondheid op deze vergadering een uiteenzetting zou willen komen geven. Er moet dan ook gelegenheid zyn voor het stellen van vragen. Ik behoef u wel niet te zeggen dat ook in het bezoeken van deze vergadering ieder geheel vrij gelaten wordt. Is door deze vergadering de zaak goed duidelyk geworden dan reken ik op de mede werking der onderwijzers. Elk kind zal op school een biljet ontvangen, waarop nog eens het doel van den maatregel wordt uit eengezet en dat voorzien is van geperforeer de strook, waarop de ouders kunnen invul len of zij hun toestemming tot inenting geven op niet, want zonder de toestemming der ouders wordt geen kind gevaccineerd Het inenten geschiedt op de scholen. De medewerking der onderwijzers zal moeten worden ingeroepen voor de rouleering der kinderen; een en ander is natuurlijk noodig voor een goede administratie. De kinderen moeten drie maal worden in geënt, met korte tussdienpoozen. Het doet geen pijn. Na alle 10.000en inentingen, die reeds heb ben plaats gehad, heeft zich nooit eenig be zwaar, van welken aard ook, voorgedaan. En de uitkomsten hebben bewezen dat- ihënting uitstekend helpt. Wanneer op groote schaal dit middel wordt toegepast, zal de diphtherie zeker belangrijk verminderen". Dr. van Konijnenburg deelde ons nog mede dat, na een gunstige periode, zich in den laatsten tijd vs'eer meer sterfgevallen door diphtherie hebben voorgedaan en dus de kans niet is uitgesloten dat er een ern stige epidemie voor de deur staat, al kan daar natuurlijk niets met zekerheid van ge zegd worden. DE CHRISTELIJK HISTORISCHEN EN BEDRIJFSORGANISATIE In een bijeenkomst van de Chr. Histori sche Jongeren Organisatie heeft Donderdag avond Mr. Dr. A. A. van Rhijn gesproken over .Maatschappelijke Bedrijfsorganisatie". Uitgaande van algemeene regelen, die de Bijbel geeft, stelde spr. de lijn vast die de Chr. Historischen volgen ten opzichte van het sociale vraagstuk. Dat is geen indivi dualistische richting, en evenmin een die klassenstrijd propageert. Het laatste niet, omdat zij de door den klassenstrijd gescha pen sfeer als zondig beschouwen en omdat er geen opbouw door mogelijk is. De Chris telijk Historischen stellen aich op het stand punt van het solidarisme, van samenwer king. Als orgaan daarvoor willen zij bezigen de collectieve Abeids Overeenkomst. Spreker schetste de voordeelen daarvan, die z.i. groot zijn doordat geregeld contact van werkne mers met werkgevers eikaars zorgen en be hoeften doet kennen. Vervolgens besprak Mr. Van Rhijn mede zeggenschap. De medezeggenschap v/at be treft de arbeidsvoorwaarden is in Neder land volkomen verwezenlijkt, meent spr. Voor de commercieele en technische mede zeggenschap zou hij dat niet gaarne wen schen, omdat hij daarin een bedreiging ziet van de positie van den ondernemer, die hij wenscht te handhaven. Voor meer invloed van de arbeiders voelt spr. overigens wel, ai acht hij organisa tie van het bedrijfsleven nu geen panacëe tegen alle kwalen. Het scciale vraagstuk als geheel acht hy onoplosbaar. Met te wijzen op de taal der jongeren om samenwerking te bevorderen besloot hij. Na de pauze beantwoordde hij eenige vra gen. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van mej. Eïa Vermeer en werd gehou den in het wljkgebouw by de Noorderkerk. De voorzitter, de heer R. Smit opende en sloot haar op de gebruikelijke wijze. INGEZONDEN MEDEDELL1NGEN a i per regeL PQIMA FRAN5CHE TANDPASTA paus pea Tuac 6o 'is VIOLET ifiPcartua voop mottLAta. O.MIEZÉPLS HAARLEM- FLORAfLE-N i.T-L.11635.-10625 l"

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6