AGENDA VREESELIJKE MIJNRAMP IN BELGIë. Het jubilé van Haarlem's Tooneel DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 14041 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-en Feestdagen Dinsdag 2 April 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week /0.27J4. met Geïllusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)*$. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geilt. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75. «Ike rege! meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 10.60^ elke tvgel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onie Groentjes (Woensd. en Zaterd.) 14 regels 025, elke regel meer 0.10, uitsl. i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DINSDAG 2 APRIL Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel: „IJsbrand", 8 uur. Cinema Palace: „De Amateur Kampioen". „Nul uur nul". 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De Machinist van den Posttrein". „De Doodenbocht". 2.30 en 3 uur. Rembrandt Theater: „Watt en 1/2 Watt als de Noordzeevisschers". Tooneel: Laret. 79, 9.15—11.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „Monsieur Beaucaire", „Valsche Goden", 8 uur. 't Baken, Bakenessergracht 10: A. J. C.- tentoonstelling 7.309.30 uur. WOENSDAG 3 APRIL Stadsschouwburg: Het Vereenigd Tooneel: „De Trouwe Nimf", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. 't Baken, Bakenessergracht 10: A. J. C.- tentoonstelling. 7.309.30 uur. V e 1 s e n. Raadhuis: Gemeenteraad 7 uur. BERICHT Wegens noodzakelijke herstellingswerkzaam. heden aan onze rotatiemachine zal deze eeni- g< dagen lang slechts op halve kracht kunnen wirken. Daardoor zal ons blad bij een gedeel te onzer abonnés op die dagen ï'ets later be- zogd worden. Wij roepen hiervoor gaarne de welwillendheid dezer abonnés in. onze prijsvraag voor H.-D. vertellingen. 119 INZENDINGEN. De termijn van inzending voor onze Prijs- vaag voor HD-Vertellïngen sloot op Zondag 3 Maart. In dé laatste dagen vooral stroom- dn de brieven binnen, en het totaal aantal iaendingen bleek tenslotte 119 te zijn. Onze Rofdredacteur, die uit deze veelheid de drie pij swinners zal kiezen, is vandaag begonnen nft deze omvangrijke taak en zal het resul- tat in ons nummer van Zaterdag 20 April a:. mededeelen. Snkele inzendingen die na den bepaalden slitingstermijn binnenkwamen, en dus niet nier in aanmerking konden komen, hebben v| vandaag aan de inzenders geretourneerd. :en hulp-postkantoor in iet slachthuiskwartier? WENSCH VAN DE FEDERATIE V.N WONINGBOUWVEREENIGINGEN. h De Centrale hield Donderdagavond de ideratie van Haarlemsche Woningbouw- weenigingen de jaarvergadering, onder v#rzitterschap van den heer Jansen. Meda- dtling werd gedaan dat opnieuw een ver eniging tot de Federatie is toegetreden. Iet jaarverslag van den secretaris, den h»r Fris, werd, evenals het jaarverslag van de penningmeester, den heer Veen, onver- ailerd goedgekeurd. Het verslag van den rentskundige der Federatie, den heer F. C. Gb, werd, nadat verschillende gestelde vra- ge naar genoegen waren beantwoord, met ee woord van dank tot den functionaris voor zij belangrijke verrichte werkzaamheden, gcflgekeurd. 1 de plaats van de periodiek aftredende be,uursleden waren geen tegencandidaten geeld, zoodat de secretaris, 2e voorzitter en 2e)enningmeester werden herkozen, contributie werd onveranderd gelaten. Irder werd besloten een studie-commissie saen te stellen welke tot taak zal hebben vethillende vraagstukken voor de aangeslo- tenvereenigingen, zooals de vraag of men gecnbineerd de brandverzekering voor- deeger kan sluiten, de wijze waarop men in it algemeen het aanzien der complexen wongen kan verbeteren enzoovoorts, on- derde oogen te zien en daar een rap- porover uit te brengen. Voorts zal ook het testuur der Federatie pogingen in het werstellen om in het Slachthuiskwartier eeniulppostkantoor te doen vestigen. De beh'fte hieraan komt meer en meer tot uiti'. N.at de vergadering zich nog in het al- gemn had uitgesproken voor een gemeen telijn ontsmettings- en controledienst werd de vnschelijkheid uitgesproken dat deze dien. zoo spoedig mogelijk zijn taak zal kunn aanvangen. DE NIEUWE ZIEKTEWET. Do- den Haarlemschen Bestuurders Bond wordbp Donderdag 4 April a.s. een bijeen- komsgeorganiseerd, toegankelijk voor be stuurden en vertrouwensmannen der aan- geslon organisaties. Op deze bijeenkomst zal d heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.Vde Ziektewet, zooals deze in behan deling bij de Kamer, behandelen. paasch-hazewind. Dat de Paasch zoo extra vroeg kwam. Was wel aardig, maar wat koel, 't Was te vroeg voor bollentochtjes, Met dat zomersche gevoel; Je zit altijd warm en prettig, In gesloten limousines, Maar 't was winterjassenweertje, Voor de loop- en trapmachines 't Was te vochtig voor de bosschen, 't Was te guur voor strandbezoek, Want de wind woei wat venijnig, Uit den Noordelijken hoek; Wat betreft dien Tweeden Paaschdag Storm- en regenachtig kil, Dat was zeer misplaatste humor, Ook al was 't dan 1 April; Zonder nu teveel te klagen, Mag er dit wel van gezegd. Dat de Paaschhaas ons tenslotte, Nog een wind-ei heeft gelegd.... Maartoch zijn wij vrij geweest, En de vrijheid zij gezegend, Ook al heeft het wat gewaaid En al heeft het wat geregend; Wij, maar wij niet allemaal, Enklen onzer moesten zwoegen, En zij hebben dat gedaan, Voor ons aller Paaschgenoegen, Zij staan altijd voor ons klaar, Zoodat wij het nauwlijks merken. Dat z'in onzen vrijen tijd, Dubbel hard, en voor ons, werken; Kellners, machinisten, stokers. Wagenvoerders, conducteurs, Controleurs en wisselwachters, De politie en chauffeurs; U en al dien andren nog, Die uw Paaschtaak trouw vervulde, Werkers, als de wereld rust, Breng ik gaarne dank en hulde. bomaanslag op indisch vorst. LONDEN, 1 April (V.D.) In den salon wagen van 'n extra-trein, waarin de Nisam van Haiderabad naar Maisur (Zuiden van Indië) reisde, werd, volgens berichten uit Calcutta een bom gevonden. De bora is aan de politie gegeven voor een nader onderzoek. Be Nisam is een der rijkste vorsten van Indië, met 'n jaarlijksch inkomen van mins ten 6 millioen gulden. Verleden jaar heeft hij een door het Indisch departement van Lon den benoemde studie-commissie een memo randum voorgelegd, waarin hij verlangde, dat Haiderabad door het Engelsche bestuur geheel als onafhankelijke staat zou worden behandeld. DE AUSTRALIë-VLIEGERS VERDWENEN. LONDEN, 1 April (V.D.) Volgens nadere berichten uit Melbourne ontbreken alle be richten omtrent het verblijf der vliegers kapitein Smith en Ulm/die na hun start van Australië naar Engeland een noodlanding moeten hebben gemaakt. Reddingsvliegtui gen zoeken het geheele land af. doch hebben nog geen spoor kunnen ontdekken van de vermisten. Vroegere berichten meldden reeds, dat de vliegeniers in veiligheid waren. De noodlanding, die naar het schijnt door den regen, die ieder zicht onmogelijk maak te, noodzakelijk was geworden, moet op een zeer ontoegankelijk gebied zijn geschied. Het woord is aan Maarschalk Foch: Enkele uren voor zijn dood liet maarschalk Foch zijn kleinzoon bij zich roepen, en zei tot den jongen: „Mijn grootste tcensch is dat jij nimmer zult weten wat oorlog is". myron t. herrick overleden. AMERIKAANSCH AMBASSADEUR TE PARIJS. ZEER GEZIENE PERSOONLIJKHEID. PARIJS, 1 April (VU.) Gistermiddag te vijf uur is Myron P. Herrick, de ambassa deur der Vereenigde Staten te Parijs, aldaar aan de gevolgen van een beroerte op 74-ja- rigen leeftijd oevrleden. Bij h.L afleggen van den 3 K.M. langen weg achter de lijkstatie van Maarschalk Foch had de Ambassadeur koude gevat, zoodat hij reeds eenige dagen ongesteld was. Zijn dood op Eersten Paasch dag heeft echter groot opzien gebaard. Myron P. Herrick werd op 9 October 1854 geboren. Hij studeerde aan de Universiteit van Ohio rechtswetenschappen, promoveer de aan verschillende Amerikaansche univer siteiten en verwierf in 1921 liet eeredocto raat aan de Universiteit te Nancy. In 1878 werd hij advokaat te Cleveland en bekleed de verschillende belangrijke functies bij groote maatschappijen. Zes maal werd hij gekozen tot afgevaardigde in de Nationale Conventie en hij was lid van de nationaal- republikeinsche commissie. In 1912 werd Her rich als opvolger van Robert Bacon tot am bassadeur benoemd en in 1914 door een De mocraat vervangen. Onder het President schap van zijn vriend Harding keerde hij weer op zijn post in Frankrijk terug. 1-Iij had zich een groot vriend van Frankrijk be toond en in 1915 deed hij in Amerika nutti ger werk ten gunste .an Frankrijk dan hij in zijn functie te Parijs had kunnen doen. Te Parijs wordt de dood van den ambassa deur ten zeerste betreurd. Volgens de Parij- sche bladen heèft het plotselinge overlijden van Herrick ook te Washington diepen in druk gemaakt, waar men hem eerde als een der bekwaamste diplomaten der Vereenigde Staten. President Hoover heeft onmiddellijk aan den zoon van den overledene, Palmerly Herrick, telegrafisch zijn deelneming be tuigd. Volgens een bericht van de „New York Herald" wordt in diplomatieke kringen te Washington als opvolger van Herrick ge noemd de Amerikaansche geiant te Brussel en vriend van President Hoover, Hugh Gib son. Men vermoedt echter, dat Gibson deze benoeming zal afwijzen, aangezien hij niet over een privé-vermogen beschikt en het voeren van de Amerikaansche ambassade te Parijs zeer veel kosten met zich meebrengt. Ook de voormalige vice-president Dawes, die onlangs als opvolger van Houghton te Lon den werd benoemd, wordt als candidaat voor de ambassade te Parijs genoemd. Namens President Doumergue heeft Ad miraal Vedel zijn deelneming overgebracht aan de Ambassade der Vereenigde Staten. De Ministers Tardieu en Briand hebben een condolatievisite gebracht bij de familie van Herrick. Ontploffing en brand in de mijn W aterschei. „André Dumontte EEN VLAM VAN 55 METER LENGTE. REEDS 25 DOODEN, 59 WEEZEN. Zaterdagavond te negen uur heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad cp ze venhonderd meter diepte in de steenkolen mijn Andre Dumont gemeente Waterschei buurtschap Genck in de Kempen. De werk lieden der tweede dagploeg maakten zich gereed de mijn te verlaten, toen plotseling een ontploffing van mijngas plaats had. On middellijk stond de mijn in brand. De werk liedden vluchtten in alle richtingen on der het slaken van ontzettende angstkreten. Terstond kwam de reddingsbrigade in actie, daar men kon vaststellen, dat verscheidene arbeiders in de mijn waren achtergebleven. Den ganschen nacht was men in de weer. met het naar boven brengen van lijken, oie alle vreeselyk verband en onherkenbaar waren. Vele lijken vielen geheel uit elkaar. Vanochtend waren reeds 23 dooden gebor gen. Ook zijn twee arbeiders gevonden die nog leefden, maar naar alle waarschijnlijK- heid zullen zij aan hun verwondingen be zwijken. Nader wordt gemeld uit Belgisch Limburg: De door de ontploffing ontstane brand breidt zich steeds uit, waardoor steeds meer schachten instorten. Een reddingsbrigade, bestaande uit twaalf man, is het slachtoffer geworden van een dier instortingen. Twpe personen van deze ploeg werden onmiddel lijk gedood terwijl acht hunner zwaar ge wond werden. Het aantal dooden is daardoor in totaal gestegen tot zeven en twintig. De oorzaak. HASSELT, 1 April (B.T.A.) Het mijn ongeval te Waterschei viel onder de volgen de omstandigheden voor: Er was een springmijn gelegd ten einde een stuk rots te verwijderen en 28 rrbeiders hadden zich teruggetrokken in 'n gat in den mijnwand in afwachting van de ontploffing. Ongelukkigerwijze had deze juist plaats op een plek. waar zich mijngas had verzameld. Er ontwikkelde zich 'n vlam van 55 M. leng te. die alle mijnwerkers in hun schuilplaats bereikte; 25 hunner vonden den dood, drie liepen zware brandwonden op. Wij lezen nog in de N. R. C.: Acht mijnwerkers die in dezelfde schacht, maar in een andere gaanderij, 40 Meter bo ven de plaats der ontploffing werkzaam wa ren, werden door de luchtverplaatsing tegen den wand geslingerd en zwaar gewond. Volgens een Maandagmiddag gedane me- deeeling, zijn geen andere mijnwerkers meer vermist. In totaal laten de gedoode arbeiders 59 weezen achter. De gouverneur der provin cie Limburg was Zondag en Maandag ter plaatse. Maandagochtend bracht de minis ter van nijverheid en arbeid een bezoek aan de geteisterde mijn. In den loop van den middag arriveerde koningin Elisabeth, die ac beproefde gezin nen woorden van troost toestuurde. Het Roode Kruis van België heeft als eerste hulp aan de nabestaanden der slachtoffers een som van tienduizend francs uitgedeeld. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van „Haarlem's Tooneel" werd Maandagmid dag in den versierden schouwburg aan den Jansweg door het bestuur een receptie ge houden. Op bovenstaande foto het bestuur en vele genoodigden. Zittend van links naar rechts: mevrouw Franken, J. van Eden (voorzitter), A. Hamann, (secretaris), W. Oosten Beek man (vice-voorzitter), J. P. Th. Uldering, J. Smit (commissarissen). A. Baart (bibliothe caris). Staande tusschen de heeren van Eden en Hamann de voorzitter van het eere-comi- té de heer Tjebbo Franken. Haarlem, 2 April. Churchill's Dilemma. De vooruitzichten van de regeerende Con servatieve Partij schijnen bij de naderende Engelsche Lagerhuisverkiezingen steeds slechter te worden. Zij hebben ruim 400 ze tels in het Huis, de Labour Partij ongeveer 160 en de liberalen een goede veertig. Dat lijkt een sterke positie, maar zij is sterk ge kleurd door de eigenaardigheden van het Engelsche kiesstelsel. Immers, men past in Engeland het districten-systeem toe zonder herstemmingen. Als dus bijv. de Conservatief 6000 stemmen haalt, de Labour-man 5000 en de Liberaal 4000, is de eerste dadelijk geko zen, terwijl hij toch maar twee vijfden van het aantal uitgebrachte stemmen heeft be haald. De partij die het sterkst van de drie staat profiteert natuurlijk altijd het meest van deze regeling en haalt er buiten alle ver houding zetels door, terwijl de zwakste er op omgekeerde wijze het slachtoffer van wordt. Dat gebeurde de laatste maal ook (in 1924) en de Conservatieven haalden 2/3 van het aantal zetels terwijl nog niet de helft van het totale aantal stemmen op hun candida- ten was uitgebracht, terwijl de Liberalen met 20 pet. der stemmen nog geen 10 pet. der zetels bemachtigden. Het Conservatieve bewind heeft zich in die vijf jaar heel wat vijanden gemaakt, en er is maar een betrekkelijk kleine verschuiving bij de kiezers noodig om de machtsverhou ding der partijen in het Lagerhuis totaal te wijzigen. Vrijwel zeker schijnt het dat de Conservatieven hun volstrekte meerderheid zullen verliezen dus meer dan 100 zetels inboeten. Dit blijkt ook uit de „verkiezings- noteeringen", die de Londensche Effecten beurs eiken dag geeft. Volgens de huidige kansberekeningen zouden Conservatieven en Labour elk ongeveer 250 zetels halen, en de Liberalen de resteerende 100. Deze laatsten, aangevoerd door Lloyd George-in-topform, zijn ongekend actief en werken met een ge weldig plan tot wegneming van de werkloos heid, onder de leuze: „De Werkloosheid kan overwonnen worden!" Bij de tusschentijd- sche verkiezingen der laatste weken hebben de Conservatieven telkens zetels aan de beide andere partijen verloren. Het beste overredingsmiddel, dat de Con servatieven nog op hun kiezers hebben, is hun financieel beleid. De Kanselier van de Schatkist, Winston Churchill, heeft triom fantelijk een aanzienlijk surplus op het afge- loopen jaar kunnen annonceeren. Op zijn ko mende begrooting zal hij daardoor vijftien millioen pond kunnen besteden om belastin gen en accijnzen te verminderen, en natuur lijk zal hij dat doen op de wyze die de meeste Conservatief-geneigde kiezers plezier doet. Het is lang niet onvermakelijk om de be schouwingen in de Engelsche bladen hier over te lezen. Vermindering van de inkom stenbelasting met sixpence in het pond (dus 2 1/2 pet.) zou hem dertig millioen pond kosten. Een penny per pint minder op de bieraccijns zou eenentwintig millioen pond aan de Rijksinkomsten onttrekken. Dat is dus allebei te duur. Geen denken aan. En kleiner belasting- of bieraccijns-verminde ringen schijnen te onbeduidend te zijn om diepen indruk op de kiezersmassa te maken. Derhalve redetwist men over de kansen op andere verminderingen. Als Churchill de suikeraccijns met 2 1/2 cent per pond ver mindert (kosten 6 1'2 millioen pond) en het binnenlandsche brief porto tot vijf cent te rugbrengt (een zeer populaire maatregel, die 6 millioen pond zou kosten) houdt hij nog 2 1/2 millioen pond over om „weg te ge ven". En daarmee zou hij dan nog een con cessie kunnen doen aan eigenaars van auto's die ouder dan vijf jaar zijn (de auto's, wel te verstaan). Maar er loopen geruchten dat hij de inkomstenbelasting zou willen vermin deren voor vaders van groote gezinnen, en dat lijkt lang geen gek idee, vooral nu het kiezerscorps bij deze gelegenheid voor het eerst is uitgebreid met de „bakvisschen" zoo noemt men, zeer oneerbiedig, de 2 1/2 millioen meisjes van 2125 jaar aan wie het pas verleend is. Het gevolg van den nleu- maatregel zou dus kunnen wezen, dat de Kanselier in een aantal gezinnen de stem men van vader, moeder en de volwassen zoons en dochters tegelijk in de wacht sleep te. Hij kan zich beter op zulke families dan op de kinderlooze echtparen, die maar twee stemmen uitbrengen, concentreeren. Of schoon die „flappers" bakvisschen zelfs voor een Winston Churchill een moeilijk te aoorvorschen groep zijn.Erg conservatief voe len zij meestal niet, en zal het ze veel kun nen schelen of haar vaders wat minder Income Tax hebben te betalen? Ook is Chur chill, hoewel een zeer begaafd, zeer veel zijdig en zeer ondernemend man, volstrekt geen Prince Charming. Het is een moeilijke zaak voor den kanse lier, op wiens beleid in deze de oogen zijner gansche partij hoopvol gevestigd zijn. Zal hij de nieuwe kiezeressen trachten te winnen door een speciaal verlaagd briefporto van 2 1/2 cent voor „billets doux" ln te voeren, en de. twoseaters belastingvrij te maken? Of zal hij ze maar liever opgeven, en zich concen treeren op een accijnsverlaging van de bierdrinkers? Voorwaar, zij is schoon, de politiek..— R. P. De Ceylonin zinkenden toestand. PASSAGIERS IN VEILIGHEID. PARIJS. 2 April (VXO Zondag heeft een ernstige scheepsbotsing plaats gehad in de Golf van Gascogne. Het Fransche stoom schip „Ceylon", dat op weg was van Buenos Aires naar Frankrijk werd door den Engel- schen stoomer „Clodoald" geramd. De „Cey lon" werd ter hoogte van den stoomketel lelc. Een hulpschip nam de 90 passagiers van den „Ceylon" aan boord cn zal ze ln La Palllce (Frankrijk) aan land zetten. Het beschadig de stoomschip wordt door 3 destroyers even eens naar La Palllce gesleept. Men hoopt het schip voor zinken te kunnen behoeden. PARIJS, 2 April (VT>.) Te La Pollice is gister om 14 uur 40 de sleepboot aangeko men met 100 passagiers aan boord van de geramde „Ceylon". Ooggetuigen verklaren, dat het weer schitterend helder was. De aanvaring had aan stuurboord plaats. De zee was kalm. Toen de „Ceylon" water maakte zijn de passagiers in de reddingsbooten ge gaan. De sleepboot, gewaarschuwd door draadlooze signalen is om 17 uur 30 op t!e plaats des onheils verschenen en heeft de passagiers opgenomen. Een nader telegram meldt nog: ROYAN, 31 Maart (B.T.A.) De paket- boot Ceylon, metende 11000 ton, onderweg naar Lapallice, waar het schip heden werd verwacht, verkeert in zinkenden toestand in de golf van Gascogne op ongeveer 80 mijion afstand van Royan. De bemanning en de passagiers hebben plaats genomen ln de booten. De reddingsboot van Royan is in ge reedheid gebracht om zich naar dc plaats van de schipbreuk te bege/en. De oorzaak der ramp is nog niet bekend. De winterdrukte bij Van Gend en Loos Toelage voor het personeel Naar aanleiding van de met het hoofdbe stuur gehouden bespreking, deelt de directie van Van Gend en Loos mede, dat aan be ambten in vasten dienst en zij, die minstens eer. jaar in los-vasten dienst dier onderne ming werkzaam zijn, in verband met door het personeel meer gepresteerden arbeid ge durende de afgeloopen winterdrukte. als gra tificatie zal worden uitbetaald: 8 7 week loon. KARDINAAL LUCIDI t ROME, 1 April (B. T. A.) Kardinaal Luciui is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1