Voetbal in Engeland. HAARL. VOETBALBOND BUITEN DE COMPETITIE. KORFBAL. Haarl. Korfbalbond BILJARTEN. KAATSEN. DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD De kansen der Haarl. en Veis. clubs. Na de wedstrijden op de Paaschdagen zijn de ranglijstjes nogal veranderd. Door de 51 overwinning van Ajax op Stormvogels zijn de IJmuidenaren tamelijk vast op de laatste plaats gekomen. Zij moeten nu nog twee wedstrijden spelen namelijk thuis tegen A. D. O. en uit tegen Sparta. Twee vrij hope- looze gevallen dus, vooral omdat U. V. V. en Ajax nog een wedstrijd meer moeten spelen. Het kleine kansje van H. F. C. op de eer ste plaats is na de groote 71 overwinning op U. V. V. van lieverlede tot een kans ge groeid, vooral nu de bovenste clubs elkaar telkens punten afhandig maken. Ook R. C. H. staat er nog vrij goed voor; zij moet nog vier wedstrijden spelen en wel thuis tegen H. F. C. en Sparta en uit tegen H. F. C. en A. D. O. H. F. C. heeft nog slechts drie wedstrijden op het programma; hiervan zijn er twee te gen R. C. H. en uit neg tegen V. U. C. Vooral die laatste wedstrijd kan van veel belang zijn. E. D. O. en V. S. V. kunnen hun laatste wedstrijden verder rustig spelen, want zij hebben geen kans op de eerste plaats en kunnen ook niet meer degradeeren. Haarlem gaat Zondag tegen V. V. A. in Amsterdam haar laatsten wedstrijd spelen. Wordt die ook door de roodbroeken gewon nen, dan komen zij precies gelijk met D. E. C., zoodat een beslissingswedstrijd op onzijdig terrein noodig zal zijn, om uit te maken, wie de promotiewedstrijden mag spelen. Van de reserve eerste klasse trekt Storm vogels II zeer de aandacht, want zij zijn na veertien wedstrijden nog ongeslagen. De IJmuidenaren hebben dan ook nog maar één punt noodig om kampioen te worden. Ook Haarlem n wordt wij zeker kampioen van haar afdeeling. Goede Vrijdag en de d.a v. Zaterdag zijn als van ouds drukke voetbaldagen geweest in Engeland. Niet alleen drukke trouwens ook uitermate belangrijke. De groote eind spurt is weer begonnen en vooral de wan hopige krachtsinspanning van de met degra datie bedreigden is interessant. Elk jaar blijkt weer, hoe een kat in het nauw zich kan roe ren als de wil en ce vastberadenheid er maar zijn. Het is ditmaal weer precies hetzelfde. De staartclubs zijn buitengewoon gevaarlijke tegenstanders voor de „beter gesitueerden". Met name Sheffield en Manchester United, die zoo langen tijd onderaan bungelden heb ben zich in de laatste weken zoodanig ge weerd, dat zij zich vrijwel aan het gevaar ontworsteld hebben, wanneer ook de moreele invloed van een serie successen mag meetel len. En Portsmouth, ongetwijfeld gesterkt door haar bekersucces heeft in de Paaschda gen een paar bijzonder belangrijke overwin ningen behaald. Cardiff City staat nu onder aan en deze club lijkt, naar den vorm der laatste weken beschouwd, wel opgeschreven te zijn. Bury heeft het ook leelijk te kwaad, maar toch hebben deze beide clubs elk nog 26 punten, resp. in 37 en 34 wedstrijden, terwijl bijv. no. 8 van de 22, Leeds United, er 36 heeft. Op zulk een groot aantal wedstrijden ia dit verschil opvallend klein. Sheffield Wednesday heeft zich, mede dank zij een slip van Sunderland nog wat vaster op de eerste plaats gewerkt en het moet al raar loopen, als het zich daar nu niet weet te handhaven. ArsenalBlackburn R. 10 ArsenalBury 71 BuryManchester U. 13 Dwby-C.—Manchester U.6=^-1- West Ham U.Burnley 4—0 PortsmouthW. Ham U. 30 PortsmouthBirmingham 31 Manchester C.Burnley 41 Manchester C.Bolton W. 51 Bolton W.Liverpool 0—0 LiverpoolCardiff C. 20 Huddersfield T.—Cardiff C. 1—1 Blackburn R.Aston Villa 25 BirminghamNewcastle U. 00 Everton—Sheffield U. 13 WednesdayLeeds U. 42 SunderlandLeicester C. 12 SunderlandEverton 22 In de tweede divisie is de groote test van Chelsea tegen Grimsby Town voor de Lon- denaars op een nederlaag uitgeloopen en wij mogen hiermede Chelsea wel afschrijven als candidaat voor promotie, terwijl Grimsby Town, dat tegenwoordig onverslaanbaar lijkt, de beste kansen heeft voor het afdeelings- kampioenschap. Wij geven eenige der belang rijkste uitslagen; ChelseaMillwall 03 Grimsby T.—Chelsea 1—0 Grimsby T.Oldham A. 10 Stoke CityMiddlesbrough 32 BlackpoolNotts County 32 De Uitslagen. I A. HJ.C. IllStormvogels in 21 AuroraD.I.O. 03 EJD.O. IVBennebroek 32 Haarlem IV—R.C.H. IV 2—2 RipperdaHillegom 02 I B: Haarlem-VeteranenKennemers II (uitgesteld). Haarlem mR.C.H. in 12 V.V.H.Kennemers n 22 n A: H.F.C. V—Zandvoort n 1—3 T.HJB. n—Damiate 0—3 n D: Haarlem VAurora n (uitgesteld). IH A: Ripperda nZandvoort in 11 (gestaakt). ra c. Hillinen mZeemeeuwen H 114 III D. Damiate IHZeemeeuwen HI 10 in E. Zeemeeuwen IVSpaarnestad n 70 ni F. Zeemeeuwen VE.D.O. VTC (scheidsrechter n. o.) JUNIORES. Afdeeling A Zandvoort—Haarlem 81 R.C.H.Zeemeeuwen b 92 Afdeeling B. Zeemeeuwen aBioemendaal 90 Damiaten kampioen 2e klasse A. Door een stevige 30 overwinning op T. H. B. 2 heeft Damiaten't kampioenschap der 2de klas A weten te behalen. Een mooie prestatie van deze vereeniging, om twee jaar achter eikaar ongeslagen kampioen te wor den. Met een beetje geluk kan ze ook wel in de eerste klas komen. Kaarl. BankNed. Bank (60) Er was tamelijk veel belangstelling voor deze ontmoeting tusschen de bank-elftallen op Zaterdagmorgen op het Haarlem-veld. Jhr. F. Teding van Berkhout Sr., de oudste directeur der Iiaarlemsche Bankvereeniging, verrichtte den aftrap. De Amsterdammers speelden tegen den schuin op het veld staanden wind in. Des niettegenstaande den hun eerste aanval len grootsche dingen verwachten. De achter hoede der Haarlemsehe Bank bleek echter in goede conditie, zoodat de bal weder naar voren verhuisde en het doel van de Ned. Bank eenige malen in gevaar verkeerde. Geruimen tijd was er reeds gespeeld, toen de Haarlemsehe linksbuiten fraai voorzette en Kroon den bal in het doel liep. (10). De Haarl. Bank blijft in de meerderheid; het N. B.-doel wordt belegerd. De Haarlem mers weten het spel echter voldoende open te houden. Blaauw maakte het leder fraai vrij en deponeerde het voor de voeten van Kroon, die kalm inschoot (20). De achterhoede der Amsterdammers wist het spel niet te verplaatsen. Een weifeling van een der backs was voor Schrama een goede gelegenheid om de score te verhoogen. (3—0). Onmiddellijk daarop volgde weer een rush van Stoute, gevolgd door een voorzet, dien van Keulen kan benutten. (40). De Amsterdamsche middenlinie zwoegde intusschen om het spel te - verplaatsen. Steeds tévergeefs. Aan de overzijde ziet Van Keulen nog kans even voor het rustsignaal, het N. B.-doel ten vijfden male te'doorboren. (50). Als hervat wordt is de opstelling van den N. B. gewijzigd. De rust schijnt bovendien goed te hebben gewerkt, want het H.B.V.- doel krijgt het geruimen tijd hard te ver antwoorden. De backs en de keeper redden echter telkens. Tenslotte werkten de H.B.V.'ers zich los; Van Keulen die zich als linksbuiten bijzon der actief betoonde, passeerde eenige achter spelers om den stand op 60 te brengen. Als de heer Dankehnan, die in dezen wed strijd een vrij gemakkelijke taak had, het einde aankondigt, hebben de Amsterdam mers een 60-nederlaag geleden. Tramvogels—-IJ. F. C. (ïJmuuJen) (3-6) De kampioenen der Zaterdagmiddagcom petitie H. V. B. waren bij de Tramvogels te gast. IJ. F. C. treedt terstond aanvallend op en reeds na enkele minuten heeft haar mid denvoor na keurig samenspel succes (01). Tramvogels hebben voorloopig weinig in te brengen; steeds weer keert de IJmuider- aanval mooi samenspelend terug, zoodat men dan ook spoedig er O-r-2 van gemaakt heeft. De Tramvogels trachten nu het spel te ver plaatsen; na goed samenspel van den rech tervleugel is het de rechtsbinnen der Geeltjes die den achterstand verkleint (12). Weini ge minuten later is het dezelfde Tramvogel, die uit een goed door links genomen corner de partijen op gelijken voet brengt (22). IJ. F. C. komt nu flink opzetten; wanneer de Tramvogels linkshalf het leder voor de voe ten van een der IJmuidenaren plaatst, weet deze speler er met een fraai schot 23 van te maken, met welken stand rust komt. Na het kopje thee wegen de partijen goed tegen elkaar op. Het duurt niet lang of IJ. F. C. maakt er 24 van. Dan komen de Geel tjes los. Uit een voorzet van rechts maakt hun linksbuiten er 3—4 van, terwijl kort hierop de Tramvogelsmiddenvoor een pe nalty benut (4—4). De Tramvogels komen nu een weinig in de meerderheid en zoowaar ziet hun linksbuiten kans om uit een goed door rechts genomen corner fraai in te kop pen (54). Er is dan nog vier minuten te spelen. Heel IJ. F. C. trekt ten aanval; haar valt een penalty wegens hands ten deel. Deze strafschop wordt onberispelijk benut en het is 5—5. Van den aftrap af neemt de IJmuicer voorhoede het leder van de Geel tjes over, plaatst naar den rechtsbuiten, die een sneilen ren onderheemt. De Tramvcgels- keeper tracht nog door uitloopen een zeker doelpunt te voorkomen, doch het leder rolt via het been van een der Tramvogels-backs in het veriaten doel 8). H. T. M. 1—A G. T. 2 (0—0) Van den aftrap af is de H. T. M. in de meerderheid, doch de A. G. T.-achterhoede weet eenige malen op gelukkige wijze erger te voorkomen. H. T. M. blijft echter onstui mig aanvallen; zij ziet haar werken spoedig achter elkaar met drie doelpunten beloond, welke echter even zooveel malen geannuleerd worden. Mede geholpen door een stevig wind je zuivert de A. G. T.-achterhoede met verre traopen haar terrein en zet haar voorhoede aan het werk. De A. G. T.-voorhoede brengt het echter niet veel verder dan de H. T. M.- backs. Met rust> heeft de H. T. M. geen kans gezien, haar meerderheid in doelpunten uit te drukken. Na het kopje thee zwermen de Hagenaars steeds voor het A. G. T.-doel; het verdient vermelding, dat de A. G. T.-voorhoeae slechts tweemaal over haar eigen speelhelft geko men is. De A. G. T.-achterhoede weet echter van geen wijken, zoodat wanneer het einde aangekondigd wordt, de stand nog steeds 0—0 is. Advendo 2Haarlem 3 (10) Met een zeer zwak twaalftal won Advendo haar eersten wedstrijd in het nieuwe jaar .April!) Advendo was volledig, maar had drie Invallers. Haarlem was onvolledig; Advendo liet echter uitvallen. In den beginne bleek Advendo sterk ln de meerderheid; dank zij het harde werken van het middenvak werd de Advendo-aanval flink aan het werk gezet. Het juiste schot ontbrak jammerlijk. Het was reeds even vóór rust dat H. Höch met een mooi afstandschot het eerste en eenige punt in dezen wedstrijd maakte. Na de rust kwam Haarlem, nu met wind meespelend, iets opzetten, doch stuitte op de goede Advendo-verdediging. De gelijk maker bleef uit; Advendo won verdiend. EXCELSIOR—DE VIJF QUEUEN. In het café Blommaerts had de tweede ontmoeting van een onderlinge competitie plaats tusschen .Excelsior" en „de Vijf Queuen". De eerste ontmoeting werd door Excelsior gewonnen. Thans moest zij met een nederlaag van 124 caramboles de thuisreis aanvaarden, wat niet wegneemt dat de eindstrijd toch pas de beslissing moet brengen. FRISIA. Nu het kaatsseizoen weer begint, wordt nog even bekend gemaakt dat er voor de le den gelegenheid bestaat om zich, evenals andere jaren, van 's morgens 9 tot 12 uur te oefenen, op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan, Ieder lid zorge er voor, zooveel mogelijk te komen oefenen, om „Frisia" in haar jubi leumjaar zoo sterk mogelijk in de wedstrij den te kunnen laten uitkomen. V oetbal-spelregels. Een bekend Engelsch voetbalscheidsrech ter is in Athletic News een serie artikelen begonnen over de voetbal-spelregels en meer bepaald over die bepalingen in het regle ment, die niet geheel duidelijk zijn en waar tegen door spelers en scheidsrechters meer malen, soms stelselmatig, gezondigd wordt. Dit zondigen is niet opzettelijk, het is slechts een gevolg van niet volmaakte kennis van de bepalingen of, en dit vooral, van de on duidelijkheid of gebrekkigheid van deze be palingen zelf. Deze scheidsrechter, Schu- macher geheeten, komt daarbij met typische vooi-beelden. Hij zegt o.a. dat hij in zijn heele carrière nog nooit een strafschop zuiver volgens de regelen heeft zien nemen. Ook niet in de wedstrijden, die hij zelf leidde en dit verklaart hij door het feit, dat hij zelf eerst kortgeleden op die universeele fout attent werd en dat hij sinds een paar jaar reeds niet meer actief is als arbiter. Welke die fout dan wel is? Het reglement zegt o.a. ten opzichte van de strafschop, dat alle spelers behalve de man die de penalty zal nemen en de doel man van de andere partij zich buiten het strafschopgebied moeten bevinden en wel (en hier komt het op aan) op een afstand van minstens tien yards (9.14 meter) van den bal verwijderd. Dit is duidelijk genoeg, maar mon stoort er zich nooit aan. Bij een straf schop staat in den regel minstens de helft der 22 spelers dichter bij den bal dan negen meter. In feite staan zij vlak achter de lijn midden voor de goal en dit mag niet. Eigen lijk zou er buiten het strafschopgebied een cirkelsegment moeten worden getrokken op een straatlengte van 10 yards van het straf- schoppunt en daarachter moesten de spelers zich houden. Zij doen het niet, want deze bepaling wordt niet in acht genomen. Maar dan is het beter, haar af te schaffen, want anders mocht op een dag een verdedigende partij zich tegen de toekenning van een doel punt uit een strafschop verzetten op dezen grond en dat zou niet meehhelpen aan de sportiviteit. Dan is er de beoaling die buiten spel staan bij een vrijen schop legen hands of haken enz. mogelijk maakt. Als de trap niet te dicht bij het doel genomen moet worden, kan de verdediging door ver opgedrongen te gaan staan, vrijwel alle gevaar van zulk een trap wegnemen, daar den speler dan niet anders overblijft dan maar een ver schot op doel te lossen of een flink eind terug te soelen, wat even weinig effect zal hebben. Nu is het merkwaardige dat de buitenspelbenaling buiten werking treedt bij ingooien. Hiervoor zijn uitstekende redenen, maar uittrappen is een zeer geringe overtreding en hands maken en vooral haken zijn ernstige zonden. Het schijnt dat men in Engeland van plan is. nu offside ook buiten werking te stellen bij deze laatste gevallen en dit lijkt een logische maatregel, ook al kan het effect zijn, dat de aanvallende partij vlak voor het doel der tegenpartij opdringt en daardoor de straf zeer zwaar maakt en het moment uiterst ge vaarlijk. Maar, zooals reeds gezegd, dit geldt dan ook voor ernstige overtredingen. Er zijn allervreemdste conclusies te halen uit de spelregels. Als een speler's schoenen na 5 minuten spelen niet meer in overeen stemming zijn met de bepalingen, zonder dat hij daaraan schuld heeft, kan de arbiter het dadelijk zien en hem van verder spelen uit sluiten. Maar ziet de scheidsrechter he* tijdens de rust, ^an kan de speler het euve1 verhelpen en blijven meespelen, hoewel hij dan reeds veel langer gespeeld heeft met schoenen, die niet ..model" waren. Een wedstrijd eindirt bij he.t desbetreffend signaal van den scheidsrechter, maar begint met den aftrap en niet met het scheids- rechterssignaal. Wanneer niet volgens de regelen wordt afgetrapt, kan de scheidsrech ter dit de eerste maal niet straffen met een vrijen schop, want volgens de regelen is de wedstrijd nog niet begonnen, als er niet reglementair Is afgetrapt. Als de middenvoor bliïft doorgaan met deze verkeerde methode echter, kan de scheidsrechter hem waar schuwen en zelfs uit het veld zenden. Dan kan hij dus plotseling wel straffen voor iets dat eerst niet strafbaar was en voor een overtreding die begaan Is, voor de wedstrijd, strict genomen, was begonnen. Waarom is het fluitsignaal eigenlijk niet het begin van den wedstrijd. Als er te loom wordt afgetrapt, zoodat de tegenpartij te gauw bij den bal is, dan is dat toch een fout, die haar gevolgen maar moet dragen. Sport kent ff een leeft" d. Uit Stockholm komt het bericht en hot portret van een 90-jarige dame. mevrouw Julia Selmer geheeten. die dezer dagen het examen voor het verkrijgen van eon auto- rijbewijs met goed gevolg heeft afgelegd. En wat zegt u daar nu wel van? Hoe deze kloeke oude dame er toe kwam om te gaan auto-rijden op haar negentig ste. terwijl de verschijning van de eerste automobiel, zelfs naar leeftijd gerekend, niet van gisteren is? Mevrouw Selmer was tot voor korten tijd een enthousiast fietsrfjdster. Maar haar kinderen zelf op een leeftijd gekomen, waar op het zelfvertrouwen begint te wankelen, staken de hoofden bij elkaar en besloten, dat moeder overtuigd moest worden, dat c" nu te gevaarlijk voor haar werd, met al die autos langs den weg. Moeder liet zich overtuigen. Jullie hebt gelijk zei ze ik word er wat te oud voor, ik mag wel wat kalmer aan doen lang zamerhand en zooals jullie zegt. de autos voeren de heerschappij op den weg. Ik doe dus mijn fiets aan kant en ik ga leeren chauffeeren. Dit was waarschijnlijk niet bepaald, wat de bezorgde kinderen met hun actie voor hadden maar het was van een guitige logica, waartegen niet veel was in te brengen. En de oude dame zit achter het stuur, dat zij met vaste hand bedient, terwijl de auto z'n 40 K.M. vaartje loopt. Ik vind dit Intusschen al buitengewoon respectabel als man, die er sterk aan twijfelt of hij ooit de negentig wel halen zal, laat staan dien leeftijd chauffeerend binnenrij den. Mevrouw Selmer vertelde ook nog. dat zfj in haar jeugd veel met paarden omging, dus met het sturen van jongs af vertrouwd is geweest. Dat neemt niet weg. dat zij thans heel wat meer paardekrachten in het goede spoor weet te houden, dan in de lente van haar leven. Wij wachten e.r nu maar op. dat deze Zweedsche dame haar honderdsten verjaar dag zal vieren met een tochtje in een vlieg" tuig, door haar zelf bestuurd. Wintertennis. In het jongste Ijstljdperk. dat nu reeds weer zoo ver achter ons lijkt te liggen, ver trok een Engelsche gemengde tennisploe.g uit Londen om via Duit-schland naar Kopenha gen te gaar., waar een wedstrijd gespeeld zóu werden. Het was erbarmelijk koud, als u het zich nog weet te herinneren. In de Duitsch- Baltlsche haven Warnemünde aangekomen, moest het gezelschap over zee naar Dene marken. maar het vond er in plaats van een kabbelend watervlak, een ongebroken ijs veld als in de poolstreken. Het plan word opgevat om per vliegtuig verder te gaan. Er was geen vliegtuig. Men adviseerde hun om naar Sassnitz te gaan, op het eiland Rügen, en vandaar per veerboot naar de overzijde. Te Sassnitz was de veerboot voorloopig stil gelegd. Er werd krijgsraad gehouden en be sloten, de zege te laten aan de elementen, die blijkbaar van dezen tenniswedstrijd niet wilden weten. En de terugreis werd aan vaard. waarna het gezelschap nlot dan na talrijke moeilijkheden, in verband met door het koude weer in de war gestuurde ver bindingen, Engeland weer bereikte. Tja, maar tennis Is dan toch ook een zo mersport! Wat deden zij in de kou! Een athletiekboek. De vermaarde Olympische athlet-en. Lowa en Porritt hebben samen een boek over ath- letiek geschreven, dat dezer dagen versche nen is onder den titel „Athletics". Zij schrij ven over de geschiedenis der athletiek en de toekomst en zij hebben er een zeer documen tair en leerzaam geheel van gemaakt. Het boek bevat mede tal ran opmerkingen over deze sport, die leiders en athleten tot hun voordeel ter harte kunnen nemen en waar van wij er een paar laten volgen: Voor de Amerikanen is de overwinning de hoofdzaak, dat zit nu eenmaal in het tem perament van een jonge natie. Daarom aan vaarden zij instructies, die een Engelsch athlcet niet zou verdragen. Het record is een god, die met grijparmen de enkelingen tot zich trekt, opdat de wereld zich aan hen kan vergapen. Deze god let niet op de velen, van wie tenslotte toch de algemeene voortuitgang der sport afhangt. Integendeel hij schrikt hen af. Het is toch niet te veel om te zeggen, dat de ahletiek in Amerika te ernstig, tc veel als een onderneming wordt opgevat. Wij hebben athletische „sterren" noodig, maar wij wenschen hen ais voorbeelden ter navolging en als propagandisten, maar niet alleen als vervolmaakte mechanieken, door middel van wie wij reclame kunnen maken. SlecKte dagen voor het Portugeesch voetbal..— De 50 overwinning van de Spanjaarden op Portugal. De Spanjaarden brengen een versterkt clubelftal als vertegenwoordigende ploeg in het veld. De Engelsche bekerwedstrijden. Wat de Fransche „amateur" Chayriguès mot voetbal erdiende. De Portugeezen hebben in de laatste we ken een paar minder gelukkige internatio nale wedstrijden gespeeld. Het begon al met den wedstrijd tegen Spanje te Sevilla ter ge legenheid van de internationale tentoon stelling in dat Spaansche stadje. Niettegen staande de Portugeezen acht spelers in de ploeg hadden, die ook bij de Olympische Spelen in Amsterdam hun medewerking had den verleend, kon men er niet in slagen op de gasten eenigen indruk te maken. Erkend moet echter worden, dat het goede spel van de Spanjaarden, die geen enkel speler van hun Olympische ploeg iri het veld brachten, van grooien invloed was op het-falen der gasten. De verdediging der Spanjaarden, met den bekenden doelverdediger Zamorra aan het hoofd, was buitengewoon goed op dreef. De gevaarlijkste aanvallen der Portu- geesche voorwaarts werden dan ook gemak kelijk afgeslagen. In de eerste helft maakte Spanje vijf fraaie doelpunten. In de tweede helft deed Spanje kalm aan, waardoor er geen doelpunten meer kwamen. Tegen het slot kreeg Portugal nog een strafschop te ne men,. doch ook daarvan wisten de gasten geen gebruik te maken. Het bleek overigens, dat er tusschen de speelmethode der Portu geezen en die der Spanjaarden nog al ver schil was. De overwinnaars trokken zeer snel op het doel af, waarbij het spel over het al gemeen open werd gehouden en er zooveel mogelijk werd geschoten. Dat deden de Span jaarden zeer goed. De Portugeezen zochten hun heil meer in kort samenspel, waarbij nog kwam. dat ze zeer slecht schoten. Over de samenstelling van het Spaansche elftal zijn nog eenige aardige bijzonderheden te vertellen. In den laatsten tijd heeft men nog al eens moeilijkheden gehad met dat samenstellen, de kritiek op de samenstellers van het elftal was vaak zeer scherp, waar van het gevolg was, dat men niet gemakke lijk iemand kon vinden, die zich daarmede Srilde belasten. Het bestuur van den Spaan- schen V. B. heeft toen aan een bekend Spaansche sportjournalista Mateos, opdracht gegeven het elftal aan te wijzen. Daar deze zelf herhaaldelijk scherpe kritiek op de samenstelling van het elftal had uitgeoefend, zat er achter deze aanwijzing waarschijnlijk de bedoeling om hem te laten zien, dat de kritiek gemakkelijker is dan de kunst. Hij begon met te breken met het systeem om de beste spelers voor het elftal uit te noodigen, bracht nl. het „clubmootjes-sys teem" in de practijk. wat hij kon doen daar men in Spanje blijkbaar over zulke ..moot jes'' beschikte. Hij nam het geheele elftal van Madrid, waarbij hij alleen de zwakke plekken in die ploeg versterkte. Zoo zette hij Zamorra tusschen de palen en nam voorts den linkervleugel van Barcelona. Daar Za morra ook voor Barcelona speelt, waren der halve slechts twee clubs in het elftal verte genwoordigd. Zoodra deze samenstelling bekend ge maakt werd, werd hij van alle kanten aan gevallen. Men verweet hem voorliefde voor de club van de stad zijner inwoning en wees er op. dat dit elftal zelker niet het sterkste was, dat Spanje op de been zou kunnen brengen. Het reslutaat heeft hem echter in het gelijk gesteld. De ploeg speelde als een volkomen ingespeeld club-elftal en had, des- gewenscht, zeker nog met grooter verschil kunnen winnen. Men vraagt zich thans af, of hij ook tegen Engeland hetzeldfe elftal in het veld zal brengen. Het blijkt hieruit overigens toch wel dui delijk, dat het club-voetbal in Spanje wel op een zeer hoog peil staat, daar men anders toch zeker niet zoo'n sterke ploeg uit twee clubs had kunnen samen stellen. Verleden week speelde het Portugeesche elftal in Parijs tegen Frankrijk en ook thans werd de nederlaag geleden, ditmaal met 20. Dit moet echter van beide kanten al een bijzonder slechte wedstrijd geweest zijn. Vooral de Franschen klagen geducht over het spel van hun ploeg, die op geen stukken na het spel kon ontwikkelen, waarmede men de Hongaren eenige weken geleden heeft kun nen slaan. Het spel der Portugeezen was over het algemee nprettiger om te zien. Er werd vaak door de gasten mooi samenge speeld en een goede controle getoond, waar van het gevolg was dat Portugal herhaalde lijk krachtig in den aanval was. Het zwakke punt was echter het schieten. Dat was wer kelijk wanhooig. De gemakkelijkste kansen werden gemist en de Portugeezen geraakten daardoor tenslotte zóó van streek, dat een hunner zich in pure wanhoop de haren uit het hoofd rukte, waarmede echter toch nog geen doelpunten kwamen. Door iets meer geluk heeft tenslotte het Fransche elftal de overwinning behaald. De Nederlandsclie scheidsrechters schij nen van het internationaal voetbaltooneel te zijn verdwenen. De wedstrijd in Sevilla werd geleid door den Belg Langenus, cie in Parijs door zijn landgenoot van Praga. Nederland zal toch waarlijk nog wel een paar scheids rechters bezitten die hun talen voldoende machtig zijn en overigens capaciteiten be zitten om dergelijke wedstrijden te leiden. Het is mij bekend, dat in ander© landen door de leidende bonden wel wat wordt ge daan om hun scheidsrechters internationale ervaring te doen krijgen. Waarom is men op dit punt in Nederland werkloos? In Engeland heeft men het thans, wat de bekerwedstrijden betreft tot den eindstrijd gebracht. In de demi-finales zijn twee be roemde elftallen gesneuveld en in belde ge vallen was dat wel eenigszins tegen de ver wachtingen in. Het was in Engeland verle den week een praentweek voor „outsiders". De twee groote gebeurtenissen op het gebied van paardensport, de Lincoln en de Grand National, werden gewonnen door outsiders, die 100 tegen 1 genoteerd stonden. Zoo laag kon men de kansen van de beide winnende ploegen in de demifinales wel niet aanslaan, doch heel vee! kans zal men Portsmouth te gen Aston Villa wel niet gegeven hebben, terwijl in den anderen wedstrijd, Hudders- flejd tegen de Bolton Wanderers Hudders field zeker favoriet was. In Londen heeft het pootige spel van Portsmouth echter den doorslag gegeven. De Villa kon daardoor haar gewone spel maar niet ontwikkelen. Het verschil was echter niet groot, het was daarom jammer, dat de beslissing viel door een strafschop, waarover zooals men dat gewoonlijk zegt, de meenin gen uiteenliepen. De bal werd van zeer korten afstand tegen Bower, een achterspeler van de Villa, aange schoten. Daarbij constateerde de grensrech ter hands, op diens advies werd strafschop gegeven. Terecht merkt Ivan Sharp in Athletic News op, dat het bij een nog geen meter afstand tegen iemand aangeschoten bal, vrijwel onmogelijk is opzettelijk hands te maken. De wedstrijd in Londen trok 37000 toe schouwers, die bijna f 59.000 betaalden die van de Bolton Wanderers bi-acht 39.000 be zoekers en een recette van f 45.000 bijeen. In den eindstrijd komen dus de Bolton Wanderers en Portsmouth. De Wanderers hebben de Cup na den oorlog reeds tweemaal gewonnen, in 1923 en 1926, ze zijn dan ook sterk favoriet. Chayriguès, de Fransche Internationale doelverdediger, gaat Sn het Fransche sport dagblad L'Auto verder met het schrijven van mémoires, die ten slotte meer lijken op ont hullingen omtrent het Fransche amateurisme Het blijkt, dat hij ook na den oorlog als amateur-voetballer een behoorlijk inkomen had. Wat zijn verdere mededeeüngen betreft, is het voornaamste, dat hij ook van den Pa- rijschen Voetbal Bond en van den Fran schen Voetbal Bond toelagen voor zijn spelen ontving. De eerste maal, dat hij geld kreeg van den Franschen Voetbal Bond. was bij een oefenwedstrijd van het elftal, dat tegen Nederland zou spelen. De wedstrijd werd ge speeld in Parijs, waar Chayriguès ook woon de, zoodat hij voor het deelnemen aan den strijd vrijwel geen onkosten had behoeven te maken. Toch ging hij "naar den secretaris van den Franschen V. B. met een onkostennota van frs. 500. Na eenige besprekingen verklaarde deze zich bereid hem een bedrag te betalen, mits tegen een door Chayriguès onderteeken- de kwitantie. Daarin had deze echter niet veel lust, daar hij vreesde, dat hem een strik werd gespannen. Zoo 'n kwitantie zou een officieel bewijs zijn, dat hem wel zijn amateurisme zou kunnen kosten. Toevallig kwam de heer RImet, voorzitter van den Franschen V. B. en ook van de F. I. F. A. juist op kantoor. Deze wist de kool en de geit te sparen. Hij liet Chayriguès een kwi tantie teekenen, zoodat aan de bepalingen van het reglement was voldaan, waarna hij de kwitantie versche.urde, zoodat het bezwaar van Chayriguès was opgeheven! Blijkbaar op dezelfde wijze heeft hij verder geregeld voor alle internationale wedstrijden waarin hjj uitkwam, voor pseudo-onkostcn- nota's van den Franschen V. B. geld ont vangen. Bij den Parijschen V. B. ging het blijkbaar gemakkelijk. Bij zijn eersten wedstrijd na den oorlog voor een elftal van dien bond, eischte hij een vergoeding van frs. 2000. Na eenige besprekingen werd hem dat bedrag overhandigd. Chayriguès geeft ten slotte de volgende financieele balans van zijn voetballoopbaan; voor den oorlog toelagen tot een bedrag van ongeveer frs. 10.000 per Jaar. na den oorlog 16.800 frs. toelagen benevens ongeveer frs. 12.000 aan premies (men bedenke hierbij dat de franc voor den oorlog vijf maal meer waard was dan die van thans.) Na 1922 kreeg hij ook de hierboven bedoel de toelagen van den Parijschen en den Franschen Voetbal Bond tot een bedrag van ongeveer frs. 15.000 per Jaar, zoodat hij in zijn beste jaren na den oorlog ongeveer frs. 45.000 per jaar met voetbal verdiende. Al die mededeeüngen zijn natuurlijk voor dc betrokken bonden en personen niet bijster prettig, doch blijkbaar neemt men de zaak nog al kalm op. Men verklaart, dat het hier slechts geldt het indienen van te hoogc declaraties, iets wat overal gebeurt. Men wijst er b.v. op, dat het In tal van landen, men noemt o.a. Italië en Spanje, reeds jaren lang gebruikelijk ls, dat de spelers ln Inter nationale wedstrijden een vast bedrag als vergoeding van hun onkosten per dag krij gen. welke vergoeding steeds zeer ruim wordt gesteki. C. J. GRjQOTIIOFF. BUthoven, 30 Maart 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9