HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN GRANDES BUITENLANDSCH OVERZICHT BINNENLAND DRAMATISCHE WENDINGEN. SLACHTING ONDER REBELLEN. REMINGTON Schrij'machine Mij VRIJDAG 5 APRIL 1929 DERDE BLAD No. 3807 HET WEZEN DER ZEEZIEKTE EN DE BEHANDELING DAARVAN Ik herinner mij, van jaren geleden, dat de veerboot naar Stavoren nog te Enkhuizen aan den wal lag. Een gezelschapje, dat het reisje mee zou maken, praatte luidruchtig over de kans op zeeziekte op de Zuiderzee en een dame van middelbaren leeftijd deed daarover openhartige mededeelingen ten op zichte van zichzelf. „Als de boot nog stil aan wal ligt," zei ze, „voel ik mij al onplezierig want ik weet voor af, dat ik er toch niet aan ontkom". Ande ren deden de gebruikelijke verhalen over den korten golfslag op de Zuiderzee, die zelfs aan kapiteins van de groote vaart zeeziekte be zorgde. Nog voordat de touwen werden losge gooid was de dame van de nare profetiën stilletjes naar beneden verdwenen en haar gezelschap was van meening, dat iemand op die manier ook wel zeeziek worden moest. Van suggestie, bedoelden zij. Hoe het afliep heb ik toen niet vernomen én het interesseerde mij ook niet, of zij toen de boot het haventje van Stavoren binnen voer, op dit onbeduidende zeereisje van vijf kwartier kans had gezien, aan de loopplank te verschijnen met de bekende grijsgroene kleur van zeezieken op het lijdend gelaat. Wel heb ik naderhand gelezen, dat inder daad sommige menschen bijzonder vatbaar zijn voor deze onaangename aandoening, zoodat het voor hen precies hetzelfde is of zij vooraf zich sterken met een krachtig op timisme, dan wel zich, als de dame op de veerboot, gelaten overgeven aan het lot dat latu wacht. Die indruk wordt bevestigd door een arti kel van Dr. E. Starkenstein in het Duitsche tijdschrift „Die Umschau", waarvan een be werking voorkomt in de Wetenschappelijke Bladen van April. Deze schrijver verdeelt de menschen in drie categorieën: de eerste om vat hen, die niet alleen bij boottochten op een spiegelgladde zee, maar ook op spoor- en autotochten, op den schommel, in den draaimolen, meestal ook reeds in de lift, kortom bijna zonder uitzondering op iederen tocht, zeeziek worden. Deze groep raakt aan dit onbehaaglijk gevoel nooit gewend. Het gevolg daarvan is, dat zij al die oorzaken, die hun meestal als aanleiding van hun on behagelijkheid voldoende bekend zijn, vol komen mijden. De tweede groep omvat personen, die pas op sterke schommelingen met verschijnselen van zeeziekte reageeren, schommelingen zooals bij tochten met hooge zee of bij andere oorzaken van zeeziekten kunnen voorkomen. Bij deze groep wordt soms een wennen aan minder sterke prikkels waargenomen, ter wijl de sterke prikkels echter steeds weer het uitbreken der ziekte veroorzaken. De derde groep ten slotte omvat de zoo genaamde zeevasten, d. w.'z. die welke ook op de sterkste prikkels niet reageeren en eenigs- zins immuun zijn tegen (onvatbaar zijn voor) zeeziekte. Als het gezelschap op. de boot geweten had, dat dè bekende Engelsehe admiraal Nelson telkens- wannéér hij -het ruime sop koos, zeeziek werd, zou het waar schijnlijk met grooter medelijden gesproken hebben over de vluchtende dame, ofschoon Dr. Starkensteinverzekert, dat vrouwen in veel grooter aantal neiging .tot zeeziekte, hebben, dan mannen'en dat heel weinig mannen voorkomen in de eerste en heel weinig vrouwen in de derde van 2ijn cate gorieën. Oppervlakkig beschouwd. Is het vreemd, dat hoewel zeeziekte altijd al bestaan heeft, er betrekkelijk zoo weinig moeite besteed is aan de bestrijding en dus ook aan de gene zing daarvan. Dr. Starkenstein meldt ons, dat de allereerste zeevaarders, die nog maar alleen de uitgeholde boomstammen als vaar tuig kenden, evengoed als wij op onze zee- vaard.ge booten aan zeeziekte leden. Een zoogenaamde beschavingsziekte is het dus niet. Wat is het dan wei? Evenwichtsstoringen, zegt de moderne we tenschap, waarbij de boogkanalen (het laby rinth) in het oor een belangrijke rol spelen. Toch mag men dit volstrekt niet, zegt Star kenstein, alleen als evenwichtsorgaan ie- schouwen. Sterke prikkelingen van het laby rinth kunnen zeer ernstige storingen in het evenwicht ten gevolge hebben en deze weel een reeks storingen in de functies van het organisme. De ongelijkmatige bewegingen van het schip, rollen, stampen, deinen en shngeren hebben draaiende bewegingen van het hoofd en abnormale bewegingen van het lichaam tengevolge; deze oefenen een prikkel uit op het labyrinth; van hier uit gaan een reeks zenuwverbindingen naar het centraal ze nuwstelsel, vooral naar het verlengde rugge- merg en naar de middenhersenen. Deze theorie wordt dan door den schrij ver eenigszins uitgewerkt, maar voor leeken is de lectuur niet gemakkelijk te vol gen. Laat ik dus lievei de tragische beschrij ving overnemen, die Dr. Starkenstein van de scheeps- of zeeziekte geeft: de symptomen beginnen meestal met een algemeen onbe hagelijk gevoel, dat door gedruktheid, slap heid, vermoeidheid, een gevoel van angst, gebrek aan eetlust en zwakheid van wil ge volgd wordt. Deze verschijnselen zijn ook door een opvallende bleekheid en het uit breken van koud zweet voor de omgeving zichtbaar. Daarna openbaart zich een gevoel van onpasselijkheid, speekselvloed, neiging tot braken, storing in de darmfunctie, in hooge mate een gevoel van angst, dat zich eerst in angst voor het leven uit, maai dan in een zeer sterk 'gevoel van afkeer overgaat, dat zelfs tot een gevoel van afschuw voor eigen leven kan worden. Zij die aan deze ziekte vaak ernstig lijden, trekken zich geheel te rug en laten noch een bede om hulp, noch klachten over hun ellendigen toestand hoo- ren; vandaar dat zij dan absoluut onver schillig voor de omgeving zijn en ten slotte ook voor zichzelf. Bij gelegenheid heeft ieder van ons deze ongelukkigen wel eens aan boord /au een schip gezien, terwijl zij in een toestand van volkomen apathie zich ergens in een hoekje verbergen en, wanneer zij nog ergens naar kunnen verlangen, niet eens meer hunkeren naar het einde van de reis, maar hoogstens naar hun dood. Het is niet volkomen begrij pelijk, waarom anderen over deze diepe el lende van scheepszieken gewoon zijn le lachen de eenige verklaring is, dat nog nooit iemand aan zéeziekte gestorven is en dat het ophouden van de oorzaak, de onre gelmatige bewegingen van het schip, ook het einde van hun lijden beteekent. Maar of men nu al de verschijnselen van de zeeziekte keurig beschrijft en zelfs de oorzaken daarvan theoretisch onberispelijk naast elkaar zet, daarmee zijn at lijders aan de ziekte niet gebaat. Ik heb van mijn leven een wetenschappelijk debat bijgewoond tus- schen een medicus en een te hulp geroepen professor over den aard van de ziekelijke aandoening, waaraan een patient lijdende was. De huisarts gaf met overtuiging zijn in zicht ten beste, de professor verdedigde met evenveel warmte zijn afwijkende meening en in de hitte van de gedachtenwisseling werd de hoofdzaak vergeten, die ten slotte door den patient aldus werd aangewezen: „Heeren, wat u daar zegt. is"stellig voor de wetenschap heel belangrijk, maar mag ik vragen: hoe word ik. weer beter.?" Aldus tot de nuchtere werkelijkheid terug geroepen, schreven de deskundigen samen een behandeling voor; de mogelijkheid scheen een oogenblik niet uitgesloten, dat zij dit voor den patiënt eenig belangrijke punt zouden voorbijzien. Zoo is Dr. Starkenstein niet. Hij geeft een beschouwing over de medicatie (de genees wijze) en komt tot de slotsom, dat de che mische fabriek ScheringKahibaum te Bel lijn de theoretisch gevonden verbinding van geneeskundige stoffen onder den naam vasano (va sano ,d. w. z. re.s gezond) in den handel brengt. „Het gelukt werkelijk," zegt Starkenstein, „door twee tabletten van het preparaat in te nemen of door het inbren gen van een suppositorium (steekpil) ook bij stormachtige overvaart de verschijnselen van zeeziekte zeifs bij hen te voorkomen, die ad ders een buitengewone gevoeligheid ten op zichte van evenwichtsstoringen van welken aard ook vertoonen." De schrijver vertrouwt daar zoo vast op, dat hij zijn artikel aldus eindigt: „De nu bijna algemeen erkende analyse van net ontstaan van. zeeziekte en de daarop ge bouwde methode tot voorkoming en genezing zal nu wel ve.en, wien het genot van een autotocht, ja vaak zelfs van een spoorre:s door het steeds optredende gevoel van on passelijkheid ontnouden was, ten goede komen." J. C. P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN per regel. j 90.000.— VERDUISTERD. EEN KANTOORBEDIENDE VOOR DE AMSTERDAM3CHE RECHTBANK. Voor de Amsterdamsdhe Rechtbank heeft gisteren terechtgestaan een 33-jarig persoon die als kantoorbediende in betrekking is ge weest bij een drukkerij te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in deze funct.e twee bedragen, resp. van f 5000 en f '3230 heeft verduisterd, welke bedragen hij op 16 December 1927 en 2 Februari 1928 ten giro- kantore der gemeente Amsterdam geïnd heeft en ontvangen had "tegen afgifte van een door hem, als gemachtigde van de druk kerij, met zijn naam onderteekend biljet. Deze bedragen zijn bij elkaar slechts een gering gedeelte van hetgeen verdachte zich eenige jaren lang ten nadeele van zijn pa troons heeft toegeëigend, in totaal heeft hij ongeveer negentig duizend gulden verduis terd. Door een slordig beheer van de financien der drukkerij waren de verduisteringen niet aan 't licht gekomen. De vader van verdach te ontdekte de fraude echter, de zaak werd eerst niet in handen der justitie gegeven, een jaar later is men hier pas toe cve-gegr.an Verdachte, die gedetineerd is. bcken-'e met een onverschillig gezicht het hem ten laste gs'e^de; de rapporteur schildert hem dan ook a's iemand, on wien niets Indruk maakt. Ilij vindt het alleen jammer, dat hij zijn vader in een moeilijk parket heeft gebracht dat zijn vrouw gebrek lijdt en dat hij met mooi weer opgesloten zit! Het O.M. noemde de feiten zeer ernstig. Verdachte genoot het volste vertrouwen. De eisch luidde: één jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. R. L. Drilsma, voerde als juridische argument aan, dat de weder rechtelijke toeëigening z.i. niet voldoende in de dagvaarding is omschreven. Voor het ge val de Rechtbank verd. op deze dagvaarding mocht veroordeelen, drong pleiter onder aan voering van verschillende gronden op cle mentie aan. Uitspraak 18 April a.s. HACHELIJKE OOGENBLIKKEN VOOR EEN WETHOUDER. IN ZIJN KAMER MET EEN BIJL BEDREIGD. Tijdens het spreekuur van den wethouder voor sociale zaken van Arnhem, den heer Meijer, bevond zich onder de menschen, die hem wat te vragen hadden, een berucht in dividu, schrijft het Hbld. Toen deze man met den wethouder alleen was, nam hij een uiterst brutale houding aan en vroeg om geld. De heer Meijer trachtte hem te kalmee- ren, doch de man haaide van onder zijn jas een bijl te voorschijn en dreigde den wet houder daarmede den schedel te zullen in slaan. Met veel moeite gelukte het den wet houder om den man wat tot bedaren te bren gen en hem met een paar gulden de deur uit te krijgen. Het zeer ongunstig bekend staan de individu werd Donderdagmorgen door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht, IC HAAN HAARLEM LlhVrll 1 Barteljoriaatraat 39-41 Te!ef. 10250 Opgericht 1S33 Auping- en Schlaraffia matrassen Beide zeer solide Als altijd voortreffelijk! In de voornaamste Sigarenwinkels. en bjj MIGNON Co., Haarlem Groote Houtstraat 128 TWEE MANNEN IN EEN RIOOL IN DEN HAAG OMGEKOMEN. EENIGE WERKLIEDEN RAAKTEN VERSUFT. DE LIJKEN NA VIER UUR GEVONDEN. Donderdagmiddag heeft zich in Den Haag een tragisch ongeval voorgedaan. In een nieuwe straat in het Laakkwartier, waar door de aannemersfirma Bos uit Groningen rioleeringswerk werd uitgevoerd, was men in. het riool bezig naar. een. defect te zoeken. Door bedwelmende gassen raakten eenige werklieden versuft doch door spoedige hulp konden zij naar boven worden gebracht, waar zij weer bijkwamen. De aannemer H. Bos uit Groningen en de uitvoerder van het werk, de heer Wierdsma, die zich mede, voor controle, in het riool be vonden en vermoedelijk door een stroom water zijn meegesleurd, hebben den verstik kingsdood gevonden. Pogingen om hen nog te redden hebben gefaald. In allerijl werden, aldus het Hbld. met be hulp van de brandweer en een groot aantal werklieden pogingen aangewend om op en kele plaatsen tot het riool toegang van bo venaf te verkrijgen, doch daar het meer dan vier meter diep onder den grond ligt, vor derden deze werkzaamheden veel tijd. In- tusschen gelukte het op enkele plaatsen fri- sche lucht in het riool te brengen, waarna eenige werklieden zich aanboden om zich in het riool te begeven, teneinde de slacht offers te zoeken. Twee mannen gingen aan een lange lijn het riool binnen, en begaven zich daarin op weg naar de plaats, waar de slachtoffers vermoedelijk lagen, ongeveer 60 meter van den ingang, terwijl een derde werkman in de put afdaalde, om zoowel met de redders als met de buitenwereld contact te houden. Na eenig zoeken gaven de beide werklie den te kennen, dat zij de plaats, waar de slachtoffers lagen, hadden bereikt, doch dat zij verder niets konden verrichten, en dat zij onmiddellijk weer het riool moesten ver laten. De lijn werd daarop Ingehaald, en zoo kwamen de mannen weer te voorschijn. Uit de mededeelingen der twee werklieden, die de slachtoffers hadden gevonden, bleek overtuigend, dat de heeren Bos en Wiersma den verstikkingsdood waren gestorven. Gistermiddag werd onder leiding van de directie van gemeentewerken en met mede werking van de brandweer, aangevangen met het leegpompen van het oude riool. Deze werkzaamheden vorderden slechts zeer lang zaam, aangezien in laatstbedoeld riool bij na anderhalve meter water staat. Eerst wan neer dat riool geheel is leeggepompt zal het mogelijk zijn den muur te verbreken, die zich nog tusschen het oude en het nieuwe riool bevindt, waarna het nieuwe riool wa- tervrij kan worden gemaakt en het ophalen der lijken van de slachtoffers mogelijk wordt. Inmiddels werden aan de andere zijde van het riool door een ingenieur van Gemeente werken, voorzien van een luchtmasker, nog pogingen in het werk gesteld om te trachten de slachtoffers te bereiken. Het terrein van het ongeval is afgezet door de politie. Nog kan worden gemeld, dat de heer H. Bos gehuwd was en vader van vier kinderen. De heer Wiersema was onge huwd. Onder leiding van en bijgestaan door den hoofdingenieur van gemeentewerken ir. A. Meyers, die zich met twee werklieden tot op de plaats, waar de slachtoffers der gasbe- dwelming lagen, in de rioolgang had begeven, werden lijnen aan de slachtoffers bevestigd, wier lijken gistermiddag om ruim vier uur en om half vijf uur naar buiten werden ge bracht. Beide lijken zijn daarop naar het Ge meentelijk Ziekenhuis Zuidwal. vervoerd. In China en Mexico. Na SeipeVs aftreden T ANG.RÏTKSTE NIEUWS Na Paschen beperkte zich de buitenland- sche berichtgeving vcor zoover die van eenige beteekenis was, tot de ontslagneming van Dr. Seipel, en tot de troebelen in Mexico en China. In de eentonigheid van den inhoud der telegrammen uit China en Mexico is in zoo verre verandering gekomen, dat er aan belde kanten een dramatische wending geconsta teerd kan worden. Met vrij groote zekerheid kan thans aangenomen worden dat den op standelingen definitief de nederlaag is toegebracht. Vijf treinen vol Mexlcaansche rebellen, die zich uit Jiminez terugtrokken en onder wie zich 500 gewonden bevonden, werden door de federale troepen van generaal Almazan bij la Reforma overvallen. Een verschrikke lijke slachting volgde. De terugtocht was den opstandelingen afgesneden doordat een spoorbrug was verbrand. Zij vochten wan hopig en brachten den federalen zware ver liezen toe, doch zij waren van alle kanten ingesloten en werden uit de lucht met bom men bestookt, zoodat zij het onderspit moes ten delven. De rebellen, die niet gedood wer den, werden gevangengenomen. Generaal Calles telegrafeerde na dit bloed bad uit zijn hoofdkwartier aan den presi dent: De slag bij la Reforma is beslissend geweest. De rebellen hebben duur moeten betalen voor hun lnfamen opstand. Calles heeft nu een generaal met 5000 man naar Jalisco gezonden om den katho lieken opstand in dien staat te onderdruk ken. Deze opstand heeft het land inmiddels milliarden gekost (afgezien van de duizen den menschenlevens)De lijnen van de South Pacific zijn allen zwaar beschadigd. En tusschen 5 en 28 Maart werden maar liefst 183 spoorbruggen vernield. Volgens een telegram aan het Handelstad zou in Hankau een paniek heerschen. ..Chi- neesche vluchtelingen dringen de buiten- landsche concessies binnen. De legers die in de nabijheid tegenover elkander stonden moeten in totaal 160.000 man tellen. Een generaal van Woehan liep naar de nationa listen over waardoor deze de gelegenheid kregen door de verdedigingslinie van Woehan heen te breken". Reuter meldt uit Hankau. dat de troenen der groep-Hankau zich op die stad terug trekken, vervolgd door de regeeringstroenen en binnenkort te Hankau verwacht worden. De concessiewijk is gebarricadeerd om te be letten dat de overwonnen troepen in de con cessie doordringen. Er is een burgercom missie gevormd tot handhaving van de rust. Tot dusver is er geenerlei bericht ingekomen van plundering. De staat van beleg is afge kondigd. En In Weenen? Zooals te verwachten was werd van sociaal democratische zijde ver klaard dat de s<x-iaa3-démócrafen niet stre ven naar deelneming aan een regeerings- coalitie. Zij zijn echter bereid op den huidigen parlementairen grondslag zakelijke onder handelingen te voeren met een nieuwe re geering. bestaande uit gematigde Heden, die een gezonde economische politiek kunnen voeren. Inmiddels hebben, de meerderheidspartijen zich in een vergadfing in beginsel voor de handhaving van de beslaande coalitie uitge sproken. Dinsdag 9 April komt de Nationale Raad bijeen. F. A. Het conflict in de metaal industrie geëindigd. WEENEN, 4 April (VD.) Naar verluidt is de bemiddeling van den Weenschen op perburgemeester er in geslaagd de dreigende groote uitsluiting in de metaalindustrie te voorkomen. In de Donderdag gehouden ver gadering der metaalbewerkers is overeenge komen reeds Vrijdag de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers op te nemen, welke in vredelievendcn geest zul len worden gevoerd, zoodat Maandag ook de uitsluiting in de auto-industrie zal wor den opgeheven. Lord Balfour trekt zich terug. De ruim tachtig-Jarige staatsman Lord Balfour, die in het. tegenwoordige kabinet Lord president of the Council (minister zon der portefeuille) is en 58 jaar lang in de politiek is geweest, zal zich. vo'.eens de Daily Chronicle, na de algemeene verkiezing terug trekken. Hij voelt zich te oud worden en heeft last van een keelaandoening. Hij zal zijn huis te Londen (Carlton- Gardens. 4> verkoopen en zich on zijn buiten plaats Whittingehame, in Oost Lothian, ves tigen. Balfour heeft zijn eerste portefeuille in 1885 bekleed, toen zijn oom Lord Salisbury hem tot minister van plaatselijk bestuur be noemde. Hij heeft zich den laatsten tijd met het schrijven van zijn gedenkschriften bezigge houden (N.R.C.) Het card'nale p-mt steeds uitgesteld. PARIJS, 4 April (V.D.) Tesen morgen Is een mondelinge bespreking belegd tus schen Dr. Schacht en de deskundigen der vier hoofdcrediteuren. Ook de Amerikanen en de Japanners hebben hun medewerking toegezegd, wanneer deze verlangd mocht worden. Van Duitsche zijde wordt veel ge wicht gehecht aan het feit. dat er in de komende dagen niet gesproken zal worden over de grootte van de herstelbetalingen, doch dat getracht zal worden in gemeen overleg zlph een oordeel te vormen over do juiste eventueel te betalen som. MUZIEK. LEDENCONCERT DER n. O. V. Jaap Stotijn solist en een zeer slecht bezette zaal! Slechts aan de collaboratie van tramdlenst en weersomstandigheden, die de zen winter het concertbezoek schaadt, is een dergelijke opkomst te verklaren, zij het ook niet te billijken. Er hadden hunde.den, mu- ziekminnenden meer aanwezig kunnen zijn, muziekminnenden, die zich om tramdlenst noch weer behoeven te bekommeren, doch wegens de selectiviteit van hun genoor slechts de prestaties van buitensteedsche or kesten kunnen verdragen, en die daarom óf van de H. O. V. wel een lidmaatschapskaart bezitten, maar er niet heengaan, wat onjuist is, óf er geen bezitten, wat nog onjuister is. Niemand zal onze H. O. V. gelijkstellen met het Concertgebouworkest, niemand zal ook zulk een gelijkstelling verlangen, maar er wordt in den boezem der H. O. V. hard ge werkt: dat bewijzen de programmas, waarop vaak belangrijke „eerste uitvoeringen" voor komen, en daarvoor verdienen orkest en di rigent meer steun en aanmoediging dan ln den regel blijkt. En de solovoordrachten van een kunstenaar als Jaap Stotijn staan artis tiek even hoog als die van een Cassado. Ook Stotijn is op zijn instrument een artiest van zeer buitengewone hoedanigheden, die zijn spel ade'.en en zelfs van het kleinste dat hij voordracht een bijzonder cachet verleent. Allen, die het Residentieorkest hoorden, kun nen dat weten, voorzoover tenminste hun gehoorselectiviteit op de k'anken eener hobo is ingesteld. Slechts een blaasinstrument? Och kom, het spel van Stotijn is even ge voelig, even ontroerend, even afgewerkt als dat van den meest bewonderden vioolkunste naar. Geen behoorlijk repertoire voor hobo? Ja, een evenknie van Beethovens vioolcon cert bestaat voor hobo zeker niet en Stotijn heeft behalve een Fantasie van d'Indy voor orkest met obligaat-hobo een concert van Mozart, dat eigenlijk geen concert was, maar een kamermuziekavond, een kwartet voor hobo, viool, alt en cello. Doch speelde Cas sado niet eveneens een orkestbewerking "an een kamermuziekstuk, toen hij het door hem gearrangeerde werk van Schubert, dat eigen lijk een Sonate voor klavier en arpeggione is, voordroeg? In elk geval is in Mozarts war- tet de hobo concertant behandeld en mist het stuks slechts den gebruikeUjkcn concertvorm om als „concert" te paradeeren.Blijkbaar heeft Mozart, die haast voor alle mogelijke instru mentale combinaties geschreven heeft, geen concert voor hobo met orkest gecomponeerd. Had hij destijds het voorrecht gehad Stotijn te hooren spelen, dan had hij zeker een half dozijn hoboconcerten aan hem opgedragen Maar dan had Stotijn nu wis niet meer lot de levenden behoord. En zod is het maar weer goed voor ons, dat Mozart hem niet ge hoord heeft. Het werk van Mozart gaf, zooals te ver wachten was, eenvoudige welluidende mu ziek: een eerste deel in sonate-vorm, zonder eigenlijk zangthema. in we'ks plaats, evenals vaak bij Haydn het hoofdthema in nieuwe belichting optreedt; een romance-achtig tweede deel en een bescheiden speelsch ron do als slot. De Fantasie van Vincent- d'Indy biedt na een langzame inleiding een populair thema, in 6/8 maat, eigenaardig syncopisch va nbouw dat veelzijdig verwerkt wordt en later met het thema uit de inleiding gecom bineerd optreedt. Bij Mozarts „concert" werkte slechts een klein deel van het orkest mede: een paar violen, alten en cslli, ondersteund door één bas. Maar in de Fantasie van d'Indy werd het geheele orkest in beslag genomen on ver vulde zijn belangrijke taak zeer goed. Vooral de hoorn blonk ditmaal uit. De strijkers leverden uitnemend werk in de Oberon-Ouverture; de mooie toon ln de cantilenes viel evenzeer te bewonderen als ae duidelijkheid van het passagewerk. En Van Beinum zorgde voor plastiek in de ver tolking door nuanceering van het tempo. Wat hier zeer goed mocht heeten slaagde in de Arlésienne-Suite minder: Van Be'.num, die zich in den regel getrouw aan de tempo aanduidingen der compen's'.en houdt, week daarin zeer ver af van de voorschriften van Bizet. De Marche de Turennc ging veel te vlug, als in stormpas; het Menrtto werd on geveer op 144 gespeeld en het cari'lon -v rd bijna dubbel zoo snel genomen, zoodat de idee van klokgelui te loor ging; het 6 3 in termezzo ging daarentegen weer vee! en veel langzamer. Het doel van dergelijke 'wij kingen is duidelijk en zij s'rooken z?k«r niet met de bedoelingen van den componist. We geven dus den ijverigen en veelszins bekwa men leider bescheidenlek in overweging z'in tempo-opvattingen In casu „l'Ar^és'enne" nog eens te herzien; de vertolking zal er o.l. door winnen. KAREL DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per r-re'. 5C'TnTTFM A fM-UMCtJ A MD^L asïüÏRïa Zi i. 1 K A A 1 90 b.d GR. MA., n. i TELEFOON 11161 HAARLEM OFFICIEEL AGENT VAN DE N.V. Nieuwe modellen uit voorraad REIS SCHRIJFMACHINES Goedkoope aanbieding inherbouwde n achinea! geeft geur en smaak i aanuwd;■- 1 glaasje. CATZ ZOOH VAN I G RO I

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9