BUITENLANDSCH OVERZICHT VAN OUDE TIJDEN. LETTEREN EN KUNST DE AGITATIE IN DELHI. .HET IS ONVERMIJDELIJK PERSONEN TE OFFEREN OP HET ALTAAR DER REVOLUTIE." REMINGTON Schrijfmachine Mij haarlem's dagblad Vaders autoriteit n. De brief van 11 Juli 1775 waarin de heer Godin aan vader zijn verontschuldiging aan biedt, draagt alle kenteekenen van oprecht heid. Ik twijfel dan ook niet aan de juist heid zijner voorstelling van het gebeurde, te minder omdat hij in zijn toon een fierheid legt, die getuigt van onschuld. Hij is bereid zijn leedwezen te betuigen „over een onbe zonnenheid die mij den toorn van Uw E. Gestr. op den hals heeft gehaald en over dewelke ik nogmaals bij deeze als zodanig dog niet als over een misdaad vergiffenis verzoeke". Een misdaad'? Dat avondbezoek was een onschuldige grap. „Het was vijf uur en toen ik hoorde dat er juffrouwen bij mejuffrouw UwE.gestrenges Dogter verwagt wierden; mijn verlangen zijnde om het ge liefde voorwerp te zien, wilde ik gaarne mede binnen koomen, dog daar Ik hoorde dat al leen Juffrouwen zouden worden afgewagt, beraadslaagde ik schielijk en onbezonnen om met een grap. die mij helaas te kwalijk be komen is, een grap die nogtans zo dikwijls onnozel gebeurd is, onder den naam van Juffrouw ook meede met de andere een oogenbiik binnen te treeden en aanstonds daarna v/eer heenen te gaan; het is mislukt, zodra ik gekent ben, ben ik aanstonds weeder ■teruggekeert: ik heb een onbezonnenheyd gedaan, ik koom ervan overeen openhartig, ik heb er een grievend berouw over, en ik vraag ootmoedig vergiffenis over mijn on bezonnenheyd". De heer Godin wijst erop, dat zulke grap jes wel meer worden uitgehaald. Inderdaad bewaart menig familiearchief de herinnering van dergelijke pogingen om „het geliefde voorwerp te zien". Niets natuurlijker, zoo meenen wij, in een tijd toen de omgang tusschen „heoren en juffrouwen" minder vrij minder ongedwongen was, en de gelegenheid om elkander te ontmoeten minder talrijk waren. Dat zijn grap, hoe onschuldig be doeld, hora niettemin „kwalijk bekomen" zou, had de onvoorzichtige minnaar echter kunnen en moeten inzien. Hij had gezondigd 'tegen het decorum, tegen de welvoegelij ik heid zooals men die in zijn tijd en in zijn kringen verstond. Kon het erger? Wat zou den hem dan zijn smeekingen baten? Wat zijn verzekering van zijn „onschuld en de opregte liefde die ik aan haar toedraag die ik tot de dood beminne?" Wat zijn ver zuchting, dat het „onmogelijk was banden te breeken die in mijn hart gelegd zijn en die mij voor altijd aan Mejuffrouw UwE.gs. zo beminlijke dogter zullen doen vasthou den?" De vraag was, of Adriana den geliefde niet zou loslaten. Of de beminnelijke doch ter den strijd zou volhouden en niet ten slotte eindigen met vaders autoriteit te er kennen. Ze moest kiezen. Lang, van Februari tot October, heeft het meisje gestreden. Ge durende die maanden stond ze onder het toezicht van een oom en tante te Renswoude, dje, blijkens de gevoerde briefwisseling, ge heel op haars vaders hand waren. Hier schreef ze, 1 October 1775, het briefje dat ik laat. volgen, omdat het zoo teekenend is voor de opvatting die destijds een dochter had van haar plicht tegenover haar vader. Groot Agtbaare Heer en zeergeliefde Vader, Dewijl de Liefde mijns zeer waarde Vader alleenlijk 't geluck mijnes levens kan bevor deren en ik dezelve ter mijner innerlijke smertc seedert eenige maanden geheel ver flauwt heb gevonden, zoo heb ik gedagt ter herwinning daarvan alles op te offeren en dus voorgenomen den heer Godin voor altoos vaarwel te seggen; 't geen dan ook gisteren DINSDAG 9 APRIL 1929 eigen opvatting, die afwijkt van de gang bare, maar waarmee hij een diepen indruk wist te maken. Van Cor Hermus was ook de zeer te loven regie! Hermus heeft in een heel langzaam tempo laten spelen, waardoor de voorstelling ook, doordat er niet in het stuk „gekapt" was meer dan vier uren duurde, maar ook alle tooneelen volkomen werden uitge speeld en dikwijls groote stemming werd be reikt. Alleen het slot van het derde bedrijf miste door het t.e langzame tempo en het al te veel uitspelen zijn sterke werking. Te gen dat tooneel bleek men niet of neg niet opgewassen. Daar werd het indivi dueel spel melodramatisch en stelde ook het samenspel te leur. Hoe veelmachtiger was van dat slottooneel de indruk bij dc Russen, die in een sterke spanning, met grooten climax en in één voortdurende stuwing naar het slot toe speelden. Maar overigens alle lof voor Hermus'! regie! Ik kan niet ontkennen, dat enkele fragmenten in III mij wel eens wat lang vielen, maar dat ligt voornamelijk aan Gorki, die hier met al die levensbiechten erg langdradig en ook doordat hij de handeling telkens stopzet allerminst dra matisch is. Grooten indruk heeft deze op voering van Gorki's stuk in de zeer stemmingsvolle décors van Dullé en bij zeer gelukkige belichting op de stampvolle zaal gemaakt. Gespannen heeft men de voorstelling gevolgd en aan het slot heeft het publiek, zooals één der bezoekers mij later vertelde ik kon de voorstelling slechts tot de pauze bijwonen een zeer geestdriftige en langdurige ovatie aan de spelers gebracht. Zou het niet mogelijk zijn, dat Nachtasyl ook hier te Haarlem voor de leden .van „Kunst aan het Volk" op een extra-matinee werd gegeven? Deze „daad" van Bouber ver dient een ruime belangstelling in grooten kring! J. B. SCHUIL. niet zonder grote aandoening ter uytvoer is gebragt; dese is dienende om mijn lieve Vader zulx bekent te maken, desselvs liefde nedrig terug te vraagen, te verzeokoren dat nimmer een huwelik zonder vaderlijke goed keuring zal doen en bid clan ook, dat mij noyt zal gevergt worden zonder inclinatie te trouwen; ik verzeeker Vader en Moeder van mijr. respect en blijve levenslang met alle gehoorzaamheyt, Groot Agtbaare Heer en zeer geliefde Vader, UWelEdele Groot Agtbare onderdanigste Dienaresse en gehoorzame Dogter. Iets had het arme kind bij deze overgave nog bedongen: de belofte dat zij nooit tegen haar zin uitgehuwelijkt zou worden. Voor 't overige is de onderwerping volkomen. Vaders autoriteit heeft gezegevierd. Hoort hem juichen nu „gij also u wederom ten cenemaal onderwerpt aan de gehoorsaamheid van een Vader, die op dat eerste ogenblik in zig zag herleven die teedere liefde die hij gevreest had voor altoos van u te zuilèn moeten af trekken". Zoo schrijft hij haar, in antwoord op haar briefje, en nog kon hij niet nalaten erop te wijzen, dat hij „altoos zal begeren, dat G U bepaaldelijk na zijnen raad ge- draage". En aan zijn zwager zegt hij grooten dank verschuldigd te zijn „omdat ik door en door gepenetreert ben van hot maintenu, dat uwEhgr. aan 's Vaders authorlteit gewis- selijk heeft gegeven". Men ziet, het ging hier om de maintenue, om de handhaving van het vaderlijk gezag, dat een oogenbiik bedreigd scheen. Zonder gehoorzaamheid uwerzijds, geen liefde mij nerzijds, zoo zou ik willen weergeven den indruk, dien deze geschiedenis bij ons ach terlaat. Het is mogelijk, dat er nog ouders zijn die dit beginsel voorstaan? maar het is onmogelijk, dat er nog kinderen zijn die het eerdiedigen. Een briefje als dat van Adriana kan niet meer geschreven worden. Dat deze burgemeestersdochter haar vader aanspreekt met „Groot Agtbaare Heer" en zich zijn „onderdanigste Dienaresse" noemt, behoeft u niet te verwonderen. Zoo te doen was in haar tijd gebruikelijk. Cornells De Ville, pensionaris van Haarlem, placht zijn vader te betitelen met „Seer Waerde en Hoog- Geagte Papa", en te onderteekenen „UWEd. Ootmoedige Dienaer". Dit zijn maar bijkomstigheden, die ons aangaande de verhouding der kinderen tot hun houders weinig of niets leeren. De In houd van het briefje uit Renswoude daaren tegen is bedroevend duidelijk. Hier is, na een aanvankelijk krachtig verzet, een onderwor penheid die bereid is „alles op te offeren" om de verloren liefde eens vaders te her winnen. Of, moet ik zeggen, om de boosheid eens vaders te bezweren? Er is geen reden om te twijfelen aan de goede bedoelingen van den ouden heer. Vader had zijn Adriana, zijn jongste, ongetwijfeld hartelijk lief. Hij ver zekert haar een- en andermaal „geen ander oogmerk te hébben als om U gelukkig te maken". Maar zijn liefde was niet verstandig genoeg om te begrijpen, dat het meisje zelf haar geluk wilde en behoorde te kiezen. Zij van haar kant dwaalde, toen zij meende, uit liefde voor haar vader, den jongen man dien zij liefhad „voor altoos te moeten vaar wel zeggen". Een offer, dat de vader niet vragen, dat de dochter niet brengen mocht. Zoo zien wij deze dingen. En daarom zeide ik, dat een briefje als dat van Adriana be zwaarlijk meer geschreven kan worden. het tooneel te amsterdam. NACHTASYL door HET ENSEMBLE BOUBER. De Nederlandsche tooneelspelers en zij hebben dit gemeen met onze schilders zijn het sterkst wanneer zij realistische kunst kunnen geven. Dat hebben wij Zaterdagmid dag weer kunnen constateeren bij de opvoe ring van Max Gorki's Nachtasyl in den Stadsschouwburg te Amsterdam door het ge zelschap van Herman Bouber! Daar speelden nu acteurs en actrices, die althans voor het. meerondeel in de tooneelwereld als „tweede en derde rangskrachten" worden beschouwd en zie, er werd een geheel ver kregen, zoo verrassend goed en sterk, dat deze voorstelling een der belangrijkste eve nementen van dit seizoen mag worden ge noemd. Herman Bouber, aangemoedigd door het ongemeene ook artistiek succes van „Zeemansvrouwen" en de officieele waar deering, welke in een subsidie van het ge meentebestuur van Amsterdam tot uit drukking kwam. heeft thans willen toonen, dat zijn ensemble ook tot grooter werk in staat. is. HU heeft met zijn gezelschap aangevuld door eenige belangrijke artisten als Cor Hermus, Willem van der Veer, Coen Hissink, Charlotte Kohier en Marie v. Wes- terhovon voor leden van den „Kunstkring voor Allen" en de leden van de Wereld- Bibliotheek eon voorstelling gegeven van Nachtasyl, welke een zeer groot en alleszins verdiend succes heeft gehad. Het was een verheugenis deze tooneelgebeurtenis mede te maken, niet alleen onidat een ernstig artistiek streven hier volkomen tot zijn recht kwam, maar ook, omdat wij or getuige vau mochten zijn, dat acteurs, die tot, nu toe zelden of nooit, in belangrijke^ rollen op den voorgrond tradon zooals Ko van Sprlnk- huizen en Emllc Timrott in dit werk zulk een prachtige kans kregen en er zoo geluk kig gebruik van hebben weten te maken. Dat, de leden van Bouber's gezelschap een graad van bijna volmaaktheid bereikt heb ben in liet typeeren van menschen uit de Amslcrdamschc volksklasse hebben wU meer malen mogen constateeren, maar in Gorki's stuk stonden zU voor vrtj wat moeilijker taak, omdat de levensschipbreukelingcn, die in dit nachtasyl te zamen komen, voor hen geheel vreemde types zUn. In een Amster- damsch volksstuk kunnen deze acteurs voor een deel imiteerend te werk gaan, in dit Russische stuk moeten ze zuiver „scheppen". En nu was hot verrassend te zieri, hoe prach tig velen van deze acteurs hierin geslaagd waren. Welk een sterke talenten zijn er on der deze zoogenaamde „volksacteurs"! Zie zoo'n Bocbnof, den mutsenmaker, een voudig, maar sfcerk-levend daar neergezet door Johan Elsensohni Of hij volkomen een Rus was, kan ik moeilijk beoordeelen, maar hij gaf er mij met de herinnering aan de voorstelling van de Moskouers volkomen de illusie van. En eveneens Klesjtj, de slo tenmaker van Jan Lemaire in zijn ruwe on verschilligheid zoolang zijn vrouw nog leeft en dan la,ter, als zij gestorven is heel knap, bijna pijnlijk realistisch speelde Mlen Erfmann deze sterfscène in zijn doffe ver slagenheid en totale ontreddering! Hoe prachtig kwam het ras-talent van Anny Verhulst uit in de rol van Nastja, het „meis je"! Het was spel van sterke gespannenheid en hevig uitlaaiend temperament, dat mij de nog altijd, zoo zeer betreurde Greet Lobo in herinnering bracht. Anton Burgdorffer een voortreffelijke wild-hartstochtelijke Aljosjka de man met de harmonica Aaf Bouber, misschien niet fel genoeg, maar toch wel heel suggestief als Wasilisa, de vrouw, die met haar blik alleen al haar „pensiongasten" beheerscht! En dan Bouber zelf als Kosty- lef, de herbergier, die als een hyena daar rondsloop door zijn huis! Ik noem opzettelyk eerst de leden van Bouber's gezelschap, om dat wij hen allen uit de Amsterdamsche volksstukken kennen. Maar daar was ook Ko van Sprinkhuizen, de acteur, die zoo dikwijls ik hem zag nog nooit eenigen indruk op mij vermocht te maken en nu de zeer moeilijke rol van den verloopen tooneelspeler zoo vol fanta sie, teer on gevoelig en soms met verrassen de lyriek speelde. Hoe mooi en ontroerend was hU ia zUu vertrouwen in Louka, als deze hem een nieuw leven voorspiegelt! En wie zou tevoren Emlle Timrott ill staat hebben geacht tot een zoo gave creatie van den „ba ron", zich zelf éindelijk eens totaal wegspe lend en geheel opgaande in zUn rol? Dat Willem van der Veer een mooie Waska Pepel zou zijn, was te venvachten. HU brengt voor deze rol alles mee, zijn imposante fi guur, zUn prachtige, donker-getimbreerde stem en zijn forsche speelkracht. En ook van Charlotte Kohier wisten wU van te voren, dal, zU Natasja gevoelig zou spelen, evenals dat wU van Marie Westerhoven een goede Kwasjaja zouden te zien krijgen. Coen His sink bleek te veel romanticus voor dit natu ralistische milieu en hU viel er dan ook min of meer uit. Het allerbeste van dezen middag gal' Cor Hermus als de oude Loeka. Hermus maakte van dezen landlooper niet een „apostel", een soort heilige, maar hU speelde hem heel menschelijk, eenvoudig en met mllden hu mor. Hy was onder al deze verschoppelingen een verschoppeling mede, doch één, die het leven tot in zyn diepste diepte gepeild heeft en er de groote alles begrupende zachtheid door heeft verworven. Hij weel. tot de harten van al deze ongelukkigen door -te dringen, MUZIEK. JOSEFA ROSANSKA. Te midden der lawine van piano-avondis- ten en -recitalisten, die dezen winter de hoofdstad van ons land overstroomde, maar die grootendeels weer in de afgronden der ver getelheid verdwünt, is een jonge Russische pianiste er in geslaagd zich staande te hou den en van haar debuut een triomf te ma ken. Een herhaling van haar optreden, groo tendeels met hetzelfde programma, volgde binnen enkele dagen, doch nu niet voor een nagenoeg leege zaal met de enkele traditio nele vrUbiljetters en de pers. zooals den eersten keer, doch voor een uitverkocht huis. En zij was er meteen in. na één avond met mooie geestdriftige critieken. Welke Neder lander doet haar dat na? Dirk Schaf er heeft tal van jaren noodig gehad om er in te ko men. Ik hoor echter dat de Hollandsche kun stenaars in Amerika zeer in trek zijn. Geluk kig voor diegenen die zich de kosten van den Oceaan-overtocht zonder bezwaar kunnen veroorloven en dan nog wat overhouden om de onvermydelyke Amerikaanschè reclame te kunnen bekostigen. Ik zal alvast dezer da gen aan George van Renesse een mooi plaatje va.n de „Statendam" dat ik in ndjn bezit heb, sturen, pro memorie natuurlijk. We hebben, dank zU de activiteit van het bestuur van de HaarL vereeniging „Kunst aan het Volk" gisteravond gelegenheid gehad met het talent van de jonge Russische, Jo- sefa Rosanska geheetëri, kennis te maken en te beoordeelen of de roep die van haar uit ging gerechtvaardigd was. Een groot aantal belangstellenden had -zich daartoe in den Stadsschouwburg verzameld. 't Begin v/as niet bijzonder gelukkig. Een krakende klavierstoel gaf eenig oponthoud, hilariteit, gebrek aan stemming. Misschien was het daaraan te wijten dat de pianiste in het eerste gedeelte van Cësar Francks „Pré lude, Clioral et Fugue" een ernstige geheu genfout maakte, die wel geen oponthoud ten gevolge had, maar toch den bouw van het prélude verstoorde. Aanvankelyk was het spel noch technisch, noch muzikaal impo neerend; eerst in de Fugue konden we de uiterst klare doorzichtige voordracht van het veelstemmige weefsel bewonderen. Ook Beet- hovens laatste pianosonate speelde zij met groots duidelijkheid, met parelende techniek hi de laatste Variatie der Arietta, met prij zenswaardige eenvoud en bezonken heid maar toch bleef haar spel mij nog te veel 'aan de oppervlakte, het was uit een pianistisch oogpunt mooi werk, maar zij voerde ons nog niet tot de transcen dentale hoogten, waarop elke gedachte aan techniek verdwUnt. En ook in de Arietta bleek haar memorie niet geheel vertrouw baar: een tweetal afdwalingen konden den kenners niet ontgaan. Tot zoover was het oordeel over haar spel nog eeniszins gemengd. Na de pauze kwam moderner werk aan de beurt. En hierin was het spel van Josefa Rosanska zonder eenig voorbehoud uitmun tend en bewonderenswaardig te noemen. Schitterende techniek, voortreffelUk pedaal- gebruik, groote kleurenrijkdom bij uiterste duidelUkheid waren overal op te merken. De klaterende fonteinen van Ravel's „Jeux d' Eau", de humor van Debussy's „General La vine" de fUne arabesken van Albeniz' „Triar^.", de brutale kunst van Strawinsky hef. werd alles even uitstekend gegeven als de wat oudere virtuositeit in de etudes van Liszt, van wie zU de tweede der „3 Etudes de Concert", en de vijfde en zesde der „Paga- nini-etudes" voordroeg. Onverminderd ble ven kracht, duidelijkheid en frischheid bij al deze moeilUke opgaven onverminderd ble ven zij ook toen zij na de geestdriftige toe juichingen aan het slot weer aan den vleugel nplaatsnam en het geestige „Feu a'Artifice" (evenals „General Lavine" uit het tweede deel der Préludesl liet schitteren. Nog niet voldaan vergde het auditorium nog een tweede toegift. Het programma was dus in hoofdzaak het zelfde als dat. waarmee zij te Amsterdam de buteerde. En wij kunnen gerust zeggen dat Josefa Rosanska een uitnemende pianiste, een brillante virtuose is. Dat haar spel op de modernen wellicht nog meer ingesteld is dan op de ouderen, wie zou haar dat kwalijk mo gen nemen? Geen enkel kunstenaar speelt alle stalen even goed. En naarmate zU ouder wordt zal zU zich in de ouderen en romantici misschien ook nog' meer verdiepen. KAREL DE JONG. energieverhopgtng van spaansche zenders. In verband met de opening van de Interna tionale Tentoonstelling te Barcelona zal de energie van het station der Union Radio ver dubbeld worden. Ook andere Spaansche zen- doordat hU mensch is zoonis zij. Een zeer ders worden versterkt. Actie van het keinsch leger". Socialistisch rppubli T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het roode biljet, dat tegelijk met de bom men in de vergaderzaal van de Wetgevende Vergadering in Delhi is omlaag geworpen, blijkt geteekend te zün door den z.g. opper bevelhebber van het socialistische republi- keinsche leger van Hindoestan. Daarin wordt gezegd: „Wij wenschen te zeggen, dat, ter- wyl men nog meer hervormingskruimeltjes verwacht van de commissie-Simon en zelfs twist over de verdeeling der verwachte klui- van, de regeering ons nieuwe onderdrukkende maatregelen opdwingt, zooals de wet op de openbare veiligheid en die in zake de bedrijfs geschillen. Het zonder aanzien des persoons arresteeren van arbeidersleiders zegt ons uit welke richting de wind waait. In deze bU- zonder prikkelende omstandigheden heeft de republiekelnsche bond vanHindoestan in vol len ernst en in vol besef van zUn verant- woordelUkheid zyn leger opdracht gegeven tot deze daad, teneinde aan deze vernede rende klucht een einde te maken. Laat de volksvertegenwoordigers terugkeeren naar hun districten en de massa's voorbereiden vcor de komende revolutie". Het pamflet betreurt dat er bloed vergoten wordt, doch verklaart dat het onvermUdelijk is personen te offeren op het altaar der re volutie. Reeds de vorige week heerschte er in de Wetgevende Vergadering een vrij opgewon den stemming, zulks in verband met het aanhangig maken van het wetsontwerp op de openbare veiligheid, waarbij het depor- teeren van buitenlandsche agitatoren wordt toegestaan. De voorzitter der Wetgevende Vergadering was van oordeel, dat de debatten over het wetsontwerp behoorden te worden uitgesteld tot na het proces tegen de op 20 Maart j.l. in verschillende deelen van Britsch-Indië gear resteerde personen, aangezien deze debatten zouden leiden tot de bespreking van aange legenheden, waaromtrent nog een rechter lijke uitspraak zou moeten volgen. De regee ring evenwel was gekant tegen een uitstel der behandeling van het wetsontwerp. De voorzitter zou juist zijn beslissing in deze kwestie kenbaar maken, toen de bom men gewopen werden. ZU waren van In disch fabricaat, doch niet krachtig genoeg tot het aanrichten van aanzienlijke schade. Niettemin was de ontploffing zeer hevig. Zij werd gevolgd door twee revolverschoten, wel ke aan het optreden der bommenwerpers een einde maakten en zoodoende verdere vernie lingen voorkwamen. De schuldigen boden bij hun arrestatiegeenerlei tegenweer. Omtrent de gewonden wordt nog gemeld, dat dezen niet in gevaar verkeeren, raet. uit zondering van 'n. bejaarden Indischen afge vaardigde. F. A. Ook Schober vertrekt. Na dr. Seipel gaat dr. Schober, de direc teur van politie, heen, althans zoo meldt de Weensche correspondent van de „Voss. Ztg\". HU zou president van de Rekenkamer wor den. Het aftreden van den directeur van po litie zou een toenadering tusschen burger lijken en soc. zeer vergemakkelijken. Dit heengaan is waarschijnlijk nog door dr. Sei pel voorbereid, als maatregel tot effening van den weg voor zijn opvolger. Een optimistisch Duitscher en de herstelbetalingen. Op een vergadering van de Duitsche volks partij te Stuttgart heeft, naar 't W.B. meldt, de rijksdagafgevaardigde dr. Kraemer een rede gehouden over „de Duitsche moeilijk heden en de Duitsche verwachtingen". In den loop daarvan betoogde hij oa.. dat van de onderhandelingen te Parijs met waar- sc.hijnhjkheid te verwachten is, dat een op lossing gevonden wordt, welke althans voor een reeks van jaren de Duitsche betalingen zoo aanmerkelijk beneden die van het plan Dawes zal vastleggen, dat Duitschland mag hopen, de gelden alsdan uit de begrootings- opbrengst te kunnen voldoen. De nadruk bij de onderhandelingen moet erop worden gelegd, dat de lasten aan Duitschland minstens de eerste 15 jaren zooveel mogelijk verlicht worden. Wij kun nen derhalve, verklaarde de heer Kraemer, de herstelquaestie met een zeker optimisme beschouwen. Een Parijsche regeling waaron der de namen van de voornaamste leiders van het Duitsche bedrijfsleven staan, zal door Duitschland niet kunnen worden af gewezen met de bewering, dat de voorgestel de eischen het Duitsche kunnen te boven gaan. Na de Oostenrijksche kabinetscrisis. WEENEN, S April (VT>.) De Rijks- partijleiding van de Christelijk-sociale partij heeft Maandag haar met groote spanning verwachte eerste beraadslaging gehouden. Aan de zitting namen ook de Christelijk- sociale landeLijke leiders, resp. hun plaats vervangers deel. Byzonder opzien werd in politieke kringen gebaard door het feit dat de landelijke leider van Tirol door Dr. Steidle vertegenwoordigd werd. Steidle n.l. is eerste bondsleider der Oos tenrijksche I-Ièimatwehren. Steidle maakte van de gelegenheid gebruik om met nadruk het standpunt van de Heimwehren voor de RUkspartijleiding uiteen te zetten.' Den so ciaal-democraten moet de gelegenheid ge boden worden htm bereidwilligheid té be- wij zen tot vruchtbaar medewerken in het parlement. Wanneer een verzoening met ds oppositie niet tot stand kan komen, zou een kabinet moeten gevormd worden, om als laatste poging tot redding van hst Oostenrijksche parlementarisme de oppositie met zuiver parlementaire middelen te over winnen. Dr. Steidle heeft evenals de geheele ver gadering de werkzaamheden der met de só- siaal-democraten onderhandelende parle mentariërs goedgekeurd. Hun werd toestem ming gegeven tot voortzetten van hun werk zaamheden. Men uit zich ongunstig over den indruk der onderhandelingen met de soc.- dem. De onderhandelingen hebben uitslui tend betrekking op het door de meerderheids- parrijen opgestelde werkprogram, dus huur wet, bevordering van woningbouw, de zoo genaamde principieele wetten. Men neemt aan, dat de onderhandelingen lang zullen duren en rekent op een duur der crisis van nog ongeveer een tot twee weken. Deze week is een beslissing niet meer te verwachten. Botsingen tusschen Roemeen sche communisten en politie. BOEKAREST. 8 April (V.D.) Na de conferentie der communistische vakvereeni- gingen in Temesvar is het tot botsingen ge komen tusschen communisten en politica De communisten wilden het lijk van een hunner kameraden, dié eenige dagen tevoren ge storven was ter aarde bestellen. He lijk was op verzoek der communisten naar Temesvar gebracht, waar de begrafenis zou plaats vin den, die gepaard zou gaan met. een groote plechtigheid. Het luk, dat reeds tot ont binding overging, werd in het vergaderlokaal opgebaard. Toen de gezondheidspolitie beslag wou leggen verzetten de communisten zich, waarop de politie het lokaal binnendrong om het lijk met geweld weg te halen. De communisten boden weerstand en losten een aantal schoten op de politiebeambten. Een commissaris werd zwaar gewond, 2 andere commissarissen en 2 gendarmen bekwamen lichtere verwondingen. Ook de politie maakte hierop van de wapens gebruik waardoor ver scheidene communisten gewond wérden. Allo in het lokaal aanwezigen, ongeveer 250 per sonen, waaronder vrouwen en kinderen, wer den gearresteerd, eveneens een verslaggever van het blad „Vittorul", aangezien hij in zijn verslag beweerd had, dat de prefect van Temesvar tydens de conferentie door een communist geslagen was. LOODDIEF AANGEHOUDEN. Door de Haarlemsche recherche is in Amsterdam aangehouden de 32-jarige T. H. B., verblijvende in een logement aldaar, ver dacht van diefstal van een hoeveelheid lood uit een onbewoond perceel in het Frederiks- park te Haarlem. LOODDIEFSTAL. By de politie is aangifte gedaan van dief stal van een hoeveelheid lood uit een on bewoond perceel aan dé Jacob van Lennep- laan. BRANDJE. Maandagmiddag ontstond een brandje in het perceel Kleine Houtstraat hoek Helra- brekersteeg, bewoond door den heer H. J. Kappers. Het vuur was ontstaan doordat een gasslang in de keuken had vlam gevat. De bewoners bluschten het vuur met een paar emmers water. De brandweer was wel ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen. Een keukenkast brandde uit. UIT EEN DAKGOOT GEVALLEN. Maandagmiddag half drie was de schil der P. Egglnk bezig in de dakgoot van het perceel Generaal De Wetstraat 67, Plotseling verloor hU zUn evenwicht en viel op straat. Hy kreeg een snUwond aan het hoofd en schaafwonden aan handen cn knieën. Na door een dokter verbonden te zijn, werd hij per auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis gebracht, waar bleek dat hij bovendien een lichte hersenschudding had opgeloopen. Dc man werd ter verpleging opgenomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. SCMPTJFMACHTNFMAMOEL ZuLblhAAT 90 b.d GR. MAi.iv f TELEFOON 11161 HAARLEM OFFICIEEL AGENT VAN DE N.V. Nieuwe modellen uit voorraad 3 REIS-SCHRIJFMACHINES Goedkoop® aanbieding in herbouwde tr achines! ïen merkwaardige operatie met een zakmes. De ochtendbladen te Boedapest maken melding van een merkwaardige operatie, die in vakkringen groot opzien heeft, gebaard. De laryngoloog en privaatdocent aan de universiteit, dr. Ellener Pollaczek, was op bezoek by zUn collega, prof. dr. Ballint, die reeds eenigen tijd hjaende is aan keelkanker, toen de patiënt plotseling een aanval van hevige benauwdheid kreeg. Dr. Po'aczek rag, dat prof. Ballint door oogsnbükkelijk oe- ratief ingrijpen te redden zou zUn, green zijn zakmes en door daarmede het strottenhoofd van den patiënt te behandelen, redde hij dezen het. leven. Prof. Ballint werd onmid dellijk naar een ziekeninrichting overge bracht, waar de operatie ten einde gebracht werd. De toestand van' den patiënt :s iets verbeterd, aldus de N. R. Ct.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6