FEMINA BEURS-INDRUKKEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 APRIL '29 TWEE MODELLEN VOOR HET VOORJAAR. Men ziet fn de voorjaarscollectle's een groot aantal tweed stoffen, die in zooverre van de vroegere afwijken, dat ze geheel andere tinten hebben. De meest modieuse kleuren treft men er onder aan. Zoo is ons model in een lichte tint blue; het is een eenvoudige mantel, zonder zakken, maar met een kleine staande kraag en smalle ceintuur. Een complet van licht groene kasha; een groote merkwaardigheid is de mantel, waar van de overslag niet recht naar beneden valt, maar schuin naar achteren is wegge knipt. De sluiting heeft daardoor plaats op een enkele knoop de japon is van sportie- ven eenvoud; ze heeft een vierkante hals opening en lange nauwe mouwen. Een lange sjaal van twee kleuren groen èn grijs vol tooit dit aardige complet. UIT HET DAGBOEK VAN EEN VROUW DIE OP ALLES RAAD WIST .Vandaag visite van Miep gehad. Pas getrouwd. Wist natuurlijk nog niet, dat alle vuile randen en hardnekkige vlekken in een Wit émaille bad weg te krijgen zijn met zout en een druppeltje petroleum. Een lepeltje petroleum is ook best in het water, waarmee he linoleum gedweild wordt.... ....Heden een pluimpje gehad van Gerard Die de aardappelen altijd zoo heerlijk droog en kruimig vond, als ze op tafel kwamen. Heel wat anders dan bij tante Truus, waar ze altijd klef en nattig en onsmakelijk wa ren. Tante Truus houdt waarschijnlijk al tijd het deksel op de schaal, als ze aardap pelen op tafel brengt. Daardoor nemen ze hun eigen vocht-uitwaseming weer op. Aard appelen moeten op een open schaal opge diend worden. Vandaag waaratje een mot gezien. Wacht effetjes. Ik heb ze meteen getracteerd Onder de kleeden en karpetten, die niet dik wijls opgenomen worden, heb ik flink wat aluin gestrooid. In dat hoekje van het ge spijkerde kleed, waar ze een gaatje gevre ten hebben, heb ik een flinke natte doek uitgespreid en daarover met een heete bout gestreken. De stoom doodt alle larven en eitjes .Heden Henk verrast, door geen nieuwe parapluie te koopen, maar die van verleden jaar op te knappen. Die lichtge kleurde parapluies van tegenwoordig wor den natuurlijk vuil op den duur. Maar met een zacht borsteltje met zeep doe je won deren, vooral als het sopje lauw is. Natuur lijk uitspoelen met heel veel schoon, lauw water. Onder een douche gaat het prachtig. In de zon uitzetten om te drogen. Niet eer der sluiten, dan wanneer de parapluie kurk droog is. Het olieverfschilderij van grootvader onderhanden renomen. Dat is prachtig op geknapt door Let eenvoudig zachtjes te wrij ven met een schijfje rauwe aardappel. Dat aardappelensap frischt op Het zwarte zijden blousje van groot moeder Mulder vandaag gewasschen. Was wat slap geworden, niettegenstaande ik het niet waschte in zeepsop, maar in water, waarin een paar uur het raspsel van een paar aardappelen gestaan had. Voor ik ging was- schen, had ik het water natuurlijk overge goten, zoodat het bezinksel achterbleef. Om hst blousje te stijven, heb ik toen het water genomen, waarin ik rijst gekookt had en in dat water heb ik het nagespoeld. Nu is het veel mooier geworden, dan dat ik het met stijfsel gesteven had ELFT. eD elft maakt men schoon, kerft ze en wascht ze flink uit, waarna men ze in ko kend water met zout en een scheutje azijn kookt. Als een vin gemakkelijk loslaat is ze gaar. De visch halen we met een schuim spaan uit de pan en leggen ze op een visch schotel. Men geeft er botersaus, eiersaus, ge smolten boter of Mosterdsaus bij. HUISVROUW. GRIEKSCH GEHAKT. Week drie en een half ons broodkruimels in water. Doe in een schaal anderhalf pond gehakt; hak vier middelgroote uien fijn en meng daarvan de helft bij het gehakt; de andere helft wordt eerst zachtjes gebakken en vervolgens tegelijk met de kruimels bij de gehakt gemengd (kruimels eerst laten uitlekken)Voeg verder bijdrie eetlepels ge hakte peterselie, twee eieren en wat zout en peper. Alles goed door elkaar kneden. Strooi nu meel op een schoon papier of een. scho tel, schep telkens een eetlepel vol van het gehakt, maak deze telkens tusschen de handpalmen tot een baletje en rol dit stevig in met meel. Tenslotte bakken in boter, olie of spekvet. Als men deze gehakt koud wil eten is olie te prefereeren. ENSEMBLE No. 341. We zien hier een gelukkige combinatie van een japon van bedrukte mousseline en een mantel van crêpe marocain. De japon is donker blauw, waarop bloemmotieven in beige zijn uitgespaard. De rok is geplisseerd en van boven op een breede strook gezet, die weer van het lijfje door een ceintuur gescheiden is. Dit lijfje heeft lange mouwen en onder de halsopening een grooten strik. De mantel is zeer eenvoudig gehouden; hij heeft geep. zakken, noch eenlge garnee ring; slechts zien we enkele nervures langs den kraag en de einden der mouwen. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. WAT DIAKEN WIJ VAN KURKEN? Nu zullen wij weer eens met een echt knutselwerkje beginnen. Een werkje, waar voor wtf niets behoeven aan te schaffen en alleen maar aan materiaal kurken en luci fers noodig hebben. Van kurken kunnen de kleintjes alleraardigste dingen maken. Voor de poppenkamer maakten wij van kurken reeeds kleine bloempotjes en nu wilde ik een heele kurken familie vervaardigen, bestaan de uit Vader, Moeder en de baby. U zoekt dus wat groote en kleine kurken bijelkaar en wij geven den vader van het gezin als romp een groote stevige kurk. Het breedste gedeelte van de kurk wordt onder aan genomen. Twee kleine gaatjes worden geboord voor de armen en hierin steken wij aan beide kanten een lucifersstokje. Boven in de romp wordt een gaatje gemaakt en daarbij ook een gaatje onder in het kopje en met een lucifertje wondt dan het hoofdje op het rompje vastgemaakt. Voor het hoofd je wordt natuurlijk een kleine kurk gebruikt; mocht de kurk nog te groot zijn. dan snijden wij er heel eenvoudig een stukje af. Onder aan de romp mogen 2 lu cifersstokjes als beentjes fungeeren. Om het poppetje goed te laten staan snijden wij van een kurk een rond schijfje af, waarin weer 2 gaatjes ge maakt worden, op dat de beentjes hier in kunnen pas sen. (afb. a.) Ce kurken poppe tjes behoeven wij niet aan te klee den, maar de kleu ters zien toch liever een poppetje met een manteltje of jurkje aan. De romp van het mannetje overtrekken wij dan met een aardig gekleurd papiertje en voor afwerking brengen wij aan den vóórkant wat randjes aan. Een gevouwen muts op zijn bol staat heel parmantig. U kunt voor de mutsen dezelfde modelletjes gebruiken, die ik U verleden week beschre ven heb. Vader is gereed en nu krijgt moeder een beurt. Moeder wordt een klein beetje kleiner gemaakt, maar wordt verder het zelfde opgebouwd. Moeder krijgt een jurkje aan van crêpe papier. U neemt hiervoor een smal strookje, dat ingehaald wordt en als rokje dienst doet. Daarna brengt U nog een paar smalle strookjes boven elkaar aan en hiermee is het idee van jurkje verk.v- gen. De gezichtjes worden met inkt aangebracht, (afb. 6.) Nu volgt nog de baby van de familie. Deze bestaat uit een lange smalle kurk met een .klein kurkje als hoofdje, (afb. c.) De baby heeft heel ouderwetsch nog lange kleeren, de beentjes zijn dus als 't ware onder het kurkje verbor gen. De baby krijgt een mooi lintje om het middel en een puntmutsje op het hoofd. De modellen van de poppetjes zijn in de Tijdingzaal van ons blad te be zichtigen. W. R. GEZELLIGE NIEUWIGHEDEN. De nieuwe japonnetjes zijn verrukkelijk! Een geraffineerd spel van kleuren en lijnen, waaraan een enkele, fijne versiering nog meer gloed bijzet. Groen is de kleur, vooral het lichte, sappi ge groen der eerste, schuchtere lente blaadjes. „Groen" in zeer fijne nuancen met een enkel, fijn kanten kraagje in crème of ecru is het bij uitstek gewilde toiletje voor de lente. „Blauw" doet het ook. Vooral het prach tige koningsblauw en dan de tinten bleu in oneindige variaties. Bij de moderne snit der japonnetjes past het kortgeknipte kopje niet meer. Het haar wordt langer gedragen. Het valt in zachte golven of krullen over de ooren en in den hals. Persoonlijke smaak moet hier beslissen. Een voorgeschreven kapsel voldoet lang niet bij elk gezicht. Bij de een staat het kapsel, waarbij de ooren zichtbaar zijn allerliefst, een ander ziet er aardiger uit als ze het haar over de ooren draagt. Dit moet ge zelf uitmaken. ONZE BIJOUTERIEëN. De kleur van de sieraden, welke wij dra gen, wordt in overeenstemming van de japon gekozen. Kleurt het sieraad niet bij het toilet, dan laten we het liever af. De hoofdkleuren moeten in harmonie zijn met elkander, dat verhoogt de elegance van het geheele toilet. Juist goed gekozen détails, maken veelal het mooie .geheel van het toilet tot iets sublipms. Halsketens en oorhangers in natuursteen vormen een mooi garnituur. Armband, schouderspelden en aanhanger worden veel gedragen in een combinatie van emaille met natuursteen. Ringen van emaille-op-goud of op zilver met een in-goud-gevatten steen van rijnkiezel is zeer nieuw. Imitatie-diamant of -paarlen kan bij elk toilet gedragen worden. Om den pols draagt de moderne vrouw een heel breede bracelet van zilver, goud of emaille. Dit laatste is zeer en vogue en draagt er niet weinig toe bij om het polsje en de hand der draagster smaller en kleiner te maken. En dat bevalt ons wel! Op de 19de Beurs van de Dameskroniek. In de officieele catalogus staat onder an deren het groot-é^'Sl.A.I.-gebouw heefi een metamorfose ondergaan. Er zijn rijen smaakvolle „winkeltjes" verrezen onder het hooge bogendak en in die winkeltjes zijn de meest uitcenloopende artikelen tentoonge steld Zoo is het ook inderdaad, de exposanten sloven zich uit, om de bezoeksters kennis te laten maken met hun product, zoodat het haar tenslotte begint te duizelen, en zij op passen moeten voor kramp in haar hand, door het vasthouden van de onnoemelijke hoeveelheid reclamebiljetten die haar wor den aangeboden. Veel nieuwe snufjes hebben wij er echter niet kunnen ontdekken: wel waren er na tuurlijk uitzonderingen, maar of wij verwen de menschen, die ons oog dagelijks kunnen vergasten aan smaakvolle winkel-étalages, hier nu heel nieuwe dingen kunnen ontdek ken, staat te bezien. Behalve de 140 stands, waarallerlei uit- eenloopende firma's hebben geëxposeerd, en waar ook allerlei vereenigingen niet ont breken, staan er nog vijf flats op de tentoon stelling, die zeer verdienstelijk zijn onderge bracht in kleine huisjes, welke zijn gegroe peerd om een alleraardigsten tuin met een waterpartij. Veel nieuws brengen deze flats ook echter alweer niet, hoewel enkele aar dige bijzonderheden zeker wel opvallen. Zoo is er onder anderen een divan, die als eenpersoons bed kan dienst doen, maar die, uitgeklapt, een tweepersoons bed is. Vroeger schreef ik al eens in deze rubriek over het gevaar van gordijnen en behang in hetzelfde patroon en dezelfde kiemen, om dat men dan de noodzakelijke rustpunten voor het oog mist, die aan een kamer ge zelligheid en distinctie moeten geven. Nu is deze- combinatie in de flats niet alleen eenige malen toegepast, maar in één kamertje zijn zelfs vloerkleed en behang van hetzelfde patroon en denzelfden tint, terwijl in een ander gordijnen, behang en wandlampjes gelijk zijn. En als dit dan, zooals hier, van een tamelijk druk patroon is, lijkt het wer kelijk een aanval op het zenuwgestel van de bewoners. Heel aardig doen voor een breed, tamelijk laag raam glasgordijnen met een horizon tale streep: dit accentueert de horizontale lijn in de kamer en het doet het raam bree der schijnen dan het is. Van de vereenigingen die vertegenwoor digd zijn, noemen wij de Parkherstellings oorden met een draaibord zonder nieten, de Vereeniging School en Werktuinen met een expositie van allerlei door de kinderen ge maakt. Verder de werkplaatsen Maria-oord te Gennep voor onvolwaardigen, met raffia- en weefwerk door de verpleegden gemaakt; de Anti-Trekhonden Bond, de Vredes Actie, de Joodsche Invalide, enzoovoorts. Boven al het geroezemoes der stemmen uit schetteren en daveren de verschillende luidsprekers, afgewisseld door een orkest op het podium, waar ook allerlei attracties het publiek in drommen heenlokken. Het zou te ver voeren, om meer in bijzon derheden over de verschillende stands te tre den, maar enkele opmerkingen geven wij er toch over. Van een bekend gasfornuizenmcrk is een groote stand, waar de huisvrouw haar hart kan ophalen aan het geheel geëmail leerde fornuis, waarbij niet alleen de bran der uit elkaar kan, maar de buis erbij tot aan het kraantje toe. En dit alles geëmail leerd, zoodat warm zeepsop voldoende is om het fornuis weer te doen glimmen. Verder is bij een der gasfornuizen, het linker/.ijstuk zóó gemaakt met een gasbrander eronder, dat een langwerpige vischpan of braadslee er precies op past, zoodat voor die pannen geen dubbel plaatsje op de kachel meer noo dig is. Een ander fornuis met aansluitende gas- radlator als keukenverwarming. zal goede diensten kunnen bewijzen, terwijl ook de combinatie gas-stookfornuis niet ontbreekt. Een behangselpapierfirma exposeert de nieuwste dessins, zoowel in papleren als in bijpassende gordijnstoffen. Zooals wij reeds aan het begin schreven: erg veel nieuws is er niet op deze Beurs, maar de sfeer van gezelligheid die er heerscht, het aantrekkelijke van het R.A.I.- gebouw en de herinnering aan allerlei dat we eigenlijk wel wisten: „dat is waar ook, ik zou het bestaan ervan haast vergeten" maakt het tot een aardig geheel. MENU. Groentesoep, Kalfskarbonaden Spinazie Aardappelen Sinaasappelgelei Voor de groentesoep trekken wij een liter bouillon van runderpoulet, maken verschil lende groenten, zooals worteltjes, stukjes bloemkool, doperwten, schoon, snijden zc klein en voegen ze met 30 gram tapioca bij den kokenden bouillon. Als de tapioca glazig is, is ze gaar. Van het fornuis wordt er ge hakte peterselie bijgevoegd, benevens een losgeklopt ei in de soepterrine. De karbonaden worden gewasschen, ge zouten, in boter bruin en gaar gebakken, wat bij een middelmatig dikke karbonade onge veer twintig minuten duurt. De jus wordt met water afgemaakt. De spinazie moet zeer zorgvuldig van de vele zaadjes ontdaan worden, want als die erin achter blijven, bederven zij den smaak. Als de groente gaar gekookt is, stoven wij ze met wat gekruimeld oud brood zonder korst en een klontje boter. Voor het dessert is noodig: 3 ons suiker, 4 di. water, sap van 2 citroenen sap van 8 sinaasappelen 10 blaadjes gelatine 1/10 L. room. De suiker wordt met het water en den schil van een halve citroen langzaam aan den kook gebracht en daarna goed afge schuimd. Het vruchtensap wordt er dan doorgeroerd en de in koud water geweekts gelatine erin opgelost. Dit wordt nu door een fijn lapje gezeefd. Intusschen zijn de sinaasappelhelften zooveel mogelijk van het wit ontdaan. Hierin wordt de gelei gegoten, de room wordt stijf geslagen en deze op de gelei gelegd ais ze stijf Ls. Desgewenscht kan men nog een half Fransch vruchtje op ieder bakje leggen of wat fijngehakte gember. E. E. J.—P. SUèDE JASJES. Verschillende genres jasjes, jumpers en vesten van suède hebben den laatsten tijd hun plaats in de mode veroverd. Daar is bijv. de zoogenaamde Robin Hood met lange mouwen, die sluit en opent met een Ameri- kaansche treksluiting. Ook is er het korte jacquet met kraag, manchetten en zakomiijs- ning van chrooraleer, zoodat die geen wrij ving of vette kanten veroorzaken, en verder de golfjasjes met riem en schuine zakken, of die aardige modellen met een gebreide wollen heupband en manchetten. Het aller nieuwste zijn de vesten zonder mouwen en met een kraag en revers, sluitend op een dubbelen knoop en twee gaten, gelijk een heerensmoking. In de tinten koraal, jade, „delphinium", of perkament, zijn deze ves ten gekleed genoeg om over een middag japon gedragen te worden. Een bijkomstig voordeel is, dat ze nauwelijks ruimte in nemen onder een langen mantel. Regen droppels glijden vanzelf van suède af; het is niet verstandig, dit materiaal met water en zeep te willen reinigen. De beste manier is te borstelen met een kortharlgen rubber borstel, doch als het vest werkelijk geheel vuil is zende men het liever naar een stoo- merij. EEN ROK EN BLOUSE. IETS OVER VISCH. Welke visch er in dezen tijd is? O, meer dan U denkt. Er is tong, panharing, schol, griet, heilbot, tarbot, forel, elft, paling en zalm. En met een paar weken komt daar dan nog bij de gewone bot en de Zuiderzeegar- nalen. Vischkoken doet men altijd in ruim water, en koken doet men altijd in ruim water, en dus in een groote pan met water en zout 1 eetlepel per liter water) die men eerst aan den kook heeft gebracht. De visch is gaar, als men er gemakkelijk een vin kan uit trekken. Het gebeurt wel eens, dat de visch uit elkaar valt bij het koken. Om dat te voorkomen doet men er een paar druppels azijn bij, vlak nadat het water is gaan koken. Bovendien heeft men ervoor gezorgd, dat de visch steviger bleef door ze dadelijk na ont vangst met zout besprenkeld een uur weg te zetten. Dat zout maakt de visch stevig. Viscl^ moet in uitstekend vet gebakken worden. De temperatuur van het vet is goed, als er een lichte blauwe damp af komt. Maar men moet niet teveel visch tegelijk willen bakken, want dan daalt de temperatuur van het vet in eens te sterk door al die koude visch. RECEPT. Griesmee!schotel. Op 2 kan melk neemt ipen ruim 1% ons griesmeel, 1 eL, 1 1/2 ons suiker, 1/2 citroenschil. De griesmeelpap wordt op de gewone manier bereid, waarbij men dan 1/2 van de suiker doet. De citroen schil laat men erin mee koken. De eier dooier roert men glad in een vuurvast 'schoteltje met de rest van de suiker, waarna men er flink roerende de heete griesmeelpap (zonder citroenschil nu) bijvoegt. Het eiwit wórdt stijfgeklopt, waarna het er zoo luch tig mogelijk doorgeroerd wordt. Den rand van het schoteltje schoonmaken en het schoteltje in een matig warmen oven laten rijzen en bruin worden. Dadelijk uit den oven opdienen. Wil men het nog lekkerder maken, dan legt men een laag bitterkoekjes in het midden van het schoteltje. Natuurlijk, een rok en blouse, die staan nu eerst op het programma, omdat de eerste mooie dagen ons .natuurlijk de tailleurs brengen! Het voorjaar zonder tailleur zou geen echt voorjaar zijn. En daarom moeten we nu denken aan onze rokken en de blou ses die erbij gedragen worden. De blouses zijn nu, in dit nieuwe seizoen, heel een voudig, dat wil zeggen: niet meer met kant of met broderies, omdat de twee stoffen bij uitnemendheid voor voorjaarsblousen zijn: crêpe de chine of satijn. En de garneering bestaat bijna uitsluitend uit stiksels plooi tjes of opgezette banden enz. van dezelfde stof. Is de blouse van linon, fijn batist, effen of fantasie toile de soie, dan werkt men ook met jour. Het op de teekening aangegeven model kan men van verschil lende stoffen nemen, als bijv. crêpe de chine, satijn, toile de soie. Het is gegarneerd met stiksels. Voor maat 44 heeft men 2 meter stof van 1 meter breed noodig, dus twee hoogten en de mouwen. De teekening geeft het patroon ervan. De stiksels zijn door stip pellijntjes aangeduid. In plaats van stiksels kan men ook heel fijn tres nemen. Het cein tuurtje is op de teekening niet weergegeven (in het patroon), doch dit is een smal band je, met een fantasie-gespje gesloten. De blouse kan men willekeurig op de beide rokken, die in het plaatje geteekend zijn, dragen. De eerste rok is meer „gekleed", valt van onderen ongelijk en is op zij open. De sluiting is met een opgezette band van de zelfde stof met 4 knoopen. Voor deze'n rok is 2.20 M. stof van 1.20 breed, of 2.90 van 1 meter breedte voldoende. Men moet dan een naad in het midden van achteren maken, of de stof voor den achterkant van de rok dwars nemen. Wil men geen naad hebben, als de stof maar 1 meter breed is, tlan neemt men drie keer de hoogte. Zwarte rok en witte blouse is wel de beste combinatie. Rok no. 2 is eenvoudiger, meer tailleur genre en kan van een fantasicstof gemaakt worden. De eenige garneering bestaat uit een groep plooien. Er is 2.10 M. stof van 1 meter, of 1.40 M. van 1.10 M-, of 120 breed, of wei 1.15 M. van 140 breed voor noodig. MADELEINE.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11