UIT DE OMSTREKEN SCHEEPVAARTBERICHTEN Schoonmaak RADIO-PROGRAMMA PAAPTfM'S O^C^LADDONDERDAG 11 APRIL 1529 HILLEGOM NOG EEN UNICUM? Hillegomsche honden Blijven gebonden. De Hillegomsche honden moeten van een andere soort en van een ander karakter zijn dan hun rasgenooten bulten deze gemeente. De Hillegomsche honden moeten ondeu gender, lastiger, ongehoorzamer, wilder woes ter, vernielzuchtiger, onzindelijker en on- zedelijker zijn dan hun rasgenooten in an dere plaatsen. Waarom? Al sinds jaren staan de Hillegomsche hon den met hun bazen, of met de buren van hun bazen op een gespannen voet. Een drie a vier honderd jaren geleden begon het lieve leventje van oorlog tusschen den kwispe lende viervoeter en zijn baas al, zooals de ge schiedschrijver voor ons geboekstaafd heeft; 15 jaar terug brak er weer een verwoede strijd los tusschen hond en Hillegommer, en heden ten dage heeft deze strijd zich her haald. In de jaren 1500' en 1600, toen hier vele bosschen en duinen waren, deden de bewo ners niet veel meer dan jagen, visschen en misschien ook vechten. In de bosschen en duinen leefde veel wild, waarop de landhee- ren voor hun genoegen en waarop de kleine luiden voor hun broodje jaagden. Het kan ook zijn, dat de laatsten stroopten, wat nu neg gedaan wordt. Het wild werd toen al in zekeren zin be schermd, tot het rijp voor de jacht was. Maar de honden trokken te allen tijde er op uit, om de konijnen in de duinen te vangen, hetgeen hun bazen en de landheeren niet aanstond.. Er verscheen een plakkaat, waar bij voorgeschreven werd, dat de honden vastgelegd moesten worden, om de konijnen te sparen. Dat was de eerste oorlogsverkla ring, die de Hillegommers den hond aanzeg den. Of die vijandelijke houding lang geduurd heeft, weten wij niet; vermoedelijk was het plakkaat spoedig vergeten. Vijftien jaar geleden brak er ophieuw een strijd uit tusschen Hillegommer en hond, juister gezegd; tusschen pro-honders en contra-honders, waarbij de hond het loodje moest leggen. Toen waren er eenige men- schen, die den hond lastig, onzindelijk en onzedelijk vonden. Zij maakten een verorde ning, destijds genaamd hondenverordening, die voorschreef, dat elke hond op den open baren weg geleid moest worden aan een koord, touw, ketting, riem of ander bind middel. De vrije hond werd dus letterlijk aan banden gelegd. De gemeenteraad beraadslaagde; de inge zetenen steunden en bestreden de vrijheid van den hond; Gedeputeerde Staten noem den het verbod een draconischen maatregel; er werd in proza en in rijm over geschreven; een honden-varia ontstond; Hillegom werd tot een „unicum" geproclameerd; en in het destijds floreerende „Flora" te Amsterdam bezong men het zindelijke en zedelijke Hil legom met deszelfs honden aan een touwtje. Het honden-unicum van Hillegom werd bij na even vermaard, als de bloembollen. Ten spijt van verzet, critiek en spot bleef het verbod van losloopende honden be staan. De echte liefhebbers van honden be rustten, de onverschilligen ruimden hun hond op; nieuwe liefhebbers kwamen er niet en op den duur wende men aan de gebonden heid .van den hond, die er zelf nooit aan went. Tot er dezer dagen een kansje voor den hond opdaagde. De politieverordening. waarin het honden-verbod is opgenomen, is herzien en aan Gedeputeerde .Staten toege zonden. Dit college heeft eenige bemerkin gen gemaakt en keurde nu af wat 15 jaar ge leden toegelaten was. Gedeputeerde Staten verkozen de honden hun vrijheid te herge ven, én ofschoon tot heden niet duidelijk is geworden waaraan die radicale verandering van opvatting is toe te schrijven, het gevolg was, dat B. en W. zich gesteld zagen voor de vraag, hoe de honden nu vastgehouden zou den worden. Want ze geheel loslaten wilden B. en W. niet, en zij vonden er dit op. dat het los- loopen gedurende den nacht verboden en bij dag toegestaan zou zijn, mits onder toezicht van den eigenaar of van den geleider. De voorzitter van het Dagelij ksch Bestuur is een warm hondenvriend en als zoodanig heeft hij bij de wethouders en bij den raad gedaan wat een voorstander van een losloopenden hond moest doen. De Hillegomsche hond kreeg dus een kansje. Vijftien jaar geleden werd tegen de los loopende. honden aangevoerd, dat zij op straat onzindelijk zijn en daar onhebbelijke of onzedelijke tooneeltjes te aanschouwen geven: nu echter is over deze ondeugden niet gesproken. De tijden schijnen ten opzichte van den hondenmoraal gewijzigd te zijn, maar de -liefde voor den hond, voor den los loopenden bond althans is in deze 15 jaar gansch niet toegenomen, want een groote meerderheid van den gemeenteraad stemde voor de handhaving der oude verordening, verbiedende het losloopen van honden. De grootste voorstander, de voorzitter van den raad, moest ervaren, dat zijn warm pleidooi verzwakte toen de beide wethouders kwamen verklaren, dat zij het niet eens wa ren met het voorstel van B. en W. Een gek geval, want dan zou het een voorstel geweest zijn van den burgemeester alleen en niet van B. en W:. De verdeeldheid over deze zaak in dit college bleek te meer, toen een der wet houders kwam m?t een tusschen-voorstel. Het voorstel en 't tusschenvoorstel strand den op het verzet tegen de hondenvrijheid. Hondenliefde en .hondensport maakten geen indruk, de tegenstanders beriepen zich op de schade, welke losloopende honden aanrichten in de tuinen der bloembollenkweekers. Als een hond op de bedden loopt en er met een collega aan het stoeien gaat of kuilen graaft, bezwijken vele bollen. De jonge sprui ten, die in dezen tijd van het jaar even bo- van den grond u'.t komen, zijn zeer broos en spoedig beschadigd door een hondennoot.. Het bezwaar tegen losloopende honden is te verklaren, want een vertrapte bol beteekent soms een verlies van een paar dubbeltjes tot een paar kwartjes toe. De bollen zijn een maal duur en de bollenstreek heeft niet zon der reden den naam, de rijkste streek van het geheele land te zijn. Naast het beroep op de schade aan de bol lenvelden werd nog als argument tegen los loopende honden aangevoerd, dat men bang is voor de dieren Hier moet gedacht zijn aan groote honden, want de kleintjes, zelfs de keffertjes zullen hier in Hillegom toch niet vreesaanjagender zijn dan elders. Eer zien wij in deze vrees een ongewoonte, want het spreekt van zelf dat de 15-jarige gebondenheid der honden tot gevolg heeft gehad, dat het aantal dezer dieren sterk is verminderd. Het is ons niet bekend, hoeveel honden er hier 15 jaar geleden waren, vóór de invoering van de honden-verordening, zoodat een vergelijking met cijfers uitgeslo ten is, wel is meegedeeld dat er thans 400 voor de hondenbelasting staan ingeschreven. De strijd in 1914 was langdurig en vinnig. Nu was het pleit vlug beslecht, terwijl de be raadslagingen zakelijk waren. Eenerzijds liefde voor een huisvriend en sport; ander zijds practische, zakelijke overwegingen van schade aan bloembollen. Dat Hillegom een unicum was en bleef, vond in den raad be strijding, naar wij meenen terecht, maar de bestrijder stond niet vast in zijn schoenen, omdat hij de gemeenten met een dergelijk verbod niet positief bij naam kon noemen. Hoe het zij, de Hillegomsche hond blijft gebonden als voorheen, tenzij Gedeputeerde Staten voet bij stuk houden, en thans niet meer willen goedkeuren, wat al vijftien jaren lang verboden is geweest. IJMUIDEN. 25- JARIG BESTAAN. Dinsdag herdacht de afdeeling Velsen, Be verwijk en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Sociëteit-, Restauranthou ders en Slijters, haar 25-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid had de afdeeling een fraaien feestgids uitgegeven, waarin naast eenige illustraties uit het rayon der afdeeling een korte beschrijving van Velsen en Bever wijk was opgenomen. Des middags vond in de „Willem Barendsz" die kwistig was versierd met tallooze bloem stukken, een drukbezochte receptie plaats. De heer Abr. Staalman, secretaris van den Bond was wegens ziekte verhinderd, de re ceptie bij te wonen. Hij zond echter een schriftelijken gelukwensch, waarmede hij te vens een gouden medaille toezond. Namens de afdeeling Haarlem en het be stuur van Kring HI van den bond werd het bestuur gecomplimenteerd door den heer Schuurman te Haarlem. Hij dankte het be stuur voor zijn ijver, waardoor de afdeeling een der belangrijkste in het land is gewor den. In het bijzonder richtte spreker zich tor den heer M. J. Enzerink, de oprichter der af deeling, die tevens vele jaren voorzitter was. Zoowel namens de afdeeling Haarlem als na mens den Kring bood de heer Schuurman fraaie bloemen aan." De heer Enzerink dankte spreker voor zijn gelukwenschen. De feestavond werd gehouden In gebouw Cycloop, waar een groot aantal leden met hunne dames aanwezig was. De avond werd geopend door den heer En zerink. Spreker meende dat er reden is om feest te vieren. Hij wierp een terugblik op de 25 jaren die sedert de oprichting zijn verloo- pen. Er is reden om tevreden te zijn. Opge richt met 12 leden, telt de afdeeling thans 120 leden. Veel is er in die jaren gedaan, veel is er ook bereikt. Zij het dikwijls met moeite. Uitwassen, die jaren lang aan het bedrijf vastkleefden, zijn uit den weg ge ruimd, mede door den goeden wil der leden. De vruchten der organisatie zijn bij de be handeling van het voorstel tot verlaging van de accijns in de Kamer zichtbaar geworden. De heer Hommes, vice-voorzitter, richtte daarna eenige hartelijke woorden tot den heer Enzerink. Namens de leden bood de heer Hommes den heer Enzerink een ency- clopaedie van Winkler Prins aan. Mevrouw Enzerink ontving bloemen. De secretaris der afdeeling, de heer D. Geus bood den heeren K. Koster en Jac. List een zilveren potlood met inscriptie aan we gens de vele diensten door hen gedurende hun 25-jarig lidmaatschap aan de afdeeling bewezen. Daarna vond de uitreiking van de gouden medaille plaats, die door den heer Geus den heer Enzerink werd aangeboden. VELSEN GEEN BORGEN PtfEER BIJ AANBESTE DINGEN VOOR DE GEMEENTE. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. voor: a. ten opzichte van de borgstelling het zelfde standpunt in te nemen, als door den Minister van Waterstaat is ingenomen en deswege te bepalen, dat voortaan bij van gemeentewege te houden aanbestedingen geen borgen meer zullen worden geëischt noch verwacht en dat alle in de Algemeene Bepalingen, toepasselijk op de werken van den dienst van het bedrijf openbare werken der gemeente Velsen (AJ3.V.) opgenomen voorschriften op het stuk van borgstelling komen te vervallen, evenwel met dien ver stande, dat aan 33 wordt toegevoegd: „Burgemeester en Wethouders zijn be voegd, indien en voor zoover daartoe naar hun oordeel aanleiding bestaat, aan de gun ning van het werk de voorwaarde te ver binden, dat de aannemer vooraf zekerheid stelt voor de nakoming van alle verplich tingen, welke ingevolge de bepalingen van het bestek of de overeenkomst op hem mochten komen te rusten. Zij bepalen tevens den vorm en het be drag der zekerheid; dit bedrag zal 1/10 van de aannemingssom niet overschrijden". b. ten aanzien van de arbitrage, in af wachting van de totstandkoming van de nieuwe regeling, welke van Rijkswege wordt voorbereid, de bestaande regeling nog te continueeren. HAARLEMMERMEER EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Op 29 April a.s. hoopt het echtpaar L. Silvis-de Koekoek te Vijfhuizen alhier zijn 60-jarige echtvereeniging te herdenken. De oudjes zijn voor hun leeftijd (de man is 82 en de vrouw 81 jaar oud) nog kras en flink. Het zal dit geacht echtpaar bij gelegen heid van hun diamanten huwelijksfeest zeker niet aan belangstelling oiitbreken. H. VENBERT. f Woensdagmiddag is een bekend en alge meen geacht ingezetene uit Hoofddorp de heer Herman Venbert op 70-jarigen leeftijd plotseling overleden. Terwijl hij op den Aalsmeerderdijk met den Heer L. stond te praten zakte hij plot seling ineen. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vermoedelijk heeft een hartverlamming zoo onverwacht een einde aan z'n leven gemaakt. De neer V. heeft als armmeester bij de R.K. Parochiekerk te Hoofddorp vele goede diensten bewezen. DUrrSCIÏE RUITERS NAAR HOOFDDORP. De veertien landelijke ruiters uit West- falen die op hun reis te paard door Neder land ook te Hoofddorp zullen worden ont vangen, zijn voornemens op Dinsdag 30 April de grens bij Enschede te passeeren. Zij rijden dan over Lochem, Zutphen, Apeldoorn, Baarn en Hilversum en w</den op Vrijdag 3 Mei des middags om vier uur te Hoofddorp verwacht. Aan de grens van onzen polder zullen ze feestelijk door de beide Haarlemmermeer- sche rijvereenigingen worden opgewacht; 's avonds zal er een groote internationale rij- demo'nstratie in hotel „de Beurs" te Hoofd dorp worden gehouden. De Hoofddorpsche orkestvereeniging heeft haar medewerking toegezegd, evenals de be kende jazz-band uit Hoofddorp. Vrij zeker zal ook een prachtige Neder- landsche Ruiterfllm worden vertoond, ter wijl vele afgevaardigden van andere rijver eenigingen met hun kleurige en fleurige ruiterstandaarden het feest zullen opluis teren. ZANDVOORT DE RECLAME VOOR ZAND VOORT-BAD^ Een onzer medewerkers scïirïjft ons nog in aansluiting op onze vorige mededeelingen: Het was Maandag een uitgezocht gezel schap dat onze raadzaal bevolkte. En laten we het aanstonds zeggen, de discussies ston den op een hoog peil. Allen voelden, dat Burgemeester van Alphen de juiste woorden uitsprak, toen hij zeide: mijne heeren, er moet iets geschieden, er moet een krachtige, eensgezinde poging gedaan worden om Zandvoort vooruit te brengen. Deze gedachte beheerschte ook de debat ten. En het was verheugend, dat uit alle kringen der bevolking steun en hulp voor het welslagen van de plannen werd toegezegd. De heeren Gunters en Klein als hotel-ex ploitanten de heeren Siegers en Forrer als vertegenwoordigers van het niet handeldrij vende deel der bevolking, waren het onmid dellijk met den Burgemeester eens. Over de uitvoering was eenig verschil van meening, ook over de wijze waarop de gelden bijeen zullen moeten komen. Maar in principe was er tenslotte geen verschil. De heer Gunters heeft een zeer sympathiek geluid doen hooren, toen hij opmerkte dat hij bij het tot stand komen van de reclame campagne bereid zou zijn vrijwillig de bij drage voor zijn hotel te vorderen te verhoo- gen en een beroep deed op zijn collega's dit eveneens te doen en voor het slagen van de plannen van den Burgemeester alle gevoelig heid j es op zijde te zetten. En de heer Forrer sloeg, zooals de Bur gemeester in zijn slotwoord opmerkte, den spijker op zijn kop, toen hij op de aanwe zigen een krachtig beroep deed, om allen propagandist te zijn voor de plannen door den heer van Alphen ontvouwd en bij de bevolking de gedachte er in te hameren, dat zij te zorgen heeft dat de geldmiddelen er komen. Zoo is het. De Zandvoortsche bevolking moet zich als geheel plaatsen achter deze plannen, moet zorgen dat zij tot uitvoering kunnen worden gebracht. Zandvoort zal er als geheel wel bij varen! HET DRAMA TE GROOTEGAST. DE DAGVAARDING VAN WIJKSTRA. Woensdag is, zooals reeds in 't kort ge meld, door de Rechtbank te Groningen ge dagvaard Yje Wijkstra, geboren in de ge meente Grootegast 4 Juni 1895, arbeider en muzikant, wonende te Doezum (gem. Groote gast), thans gedetineerd in 't Huis van Be waring te Groningen: terzake dat hij op ongeveer 18 Januari 1929 in de gemeente Grootegast ter uitvoering van zijn tevoren genomen besluit en be raamd plan om Mient van der Molen van het leven te berooven, na kalm beraad, rustig overleg opzettelijk op genoemden Van dei- Molen een of meer schoten uit een of meer met scherpe patronen geladen vuurwapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft getroffen en opzettelijk aan Van der Molen een of meer sneden met een mes of met een ander voorwerp heeft toegebracht tengevolge van een of meer van welke scho ten en van een of meer van welke sneden en steken meergenoemde Van der Molen zooda nige verwondingen heeft bekomen dat hij kort daarop aan verbloeding is overleden; althans terzake dat hij op of omstreeks 18 Januari 1929 in de gemeente Grootegast met het oogmerk om Van der Molen van het le ven te berooven opzettelijk op genoemden Van der Molen een of meer schoten uit een of meer met scherpe patronen geladen vuur wapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft getroffen en op zettelijk aan Van der Molen een of meer sneden en steken met een mes of ander- voorwerp heeft toegebracht tengevolge van een of meer van welke schoten en van een of meer van welke sneden en steken meerge noemde Van der Molen zoodanige verwon dingen heeft bekomen, dat hij kort daarop aan verbloeding is overleden. Voorts staat hij afzonderlijk terecht voor den moord op de drie andere veldwachters H. H. Hoving, J. Werkman, A. Meijer. WILLIAM BOOTH HERDACHT. Een druk-bezochte bijeenkomst van het Leger des Heils te Amsterdam. Ter herdenking van den honderdsten ge boortedag van den stichter van het Leger des Heils, William Booth, heeft Woensdag avond in het Concertgebouw te Amsterdam een bijzondere herdenkingssamenkomst plaats gehad. Op het podium van de zaal, welke tot aan den nok gevuld was, hadden plaats genomen Jhr. mr. de Geer, voorzitter van den ministerraad, mr. H. Verkouteren. lid van de Eerste Kamer, de commandant van het Leger des Heils Bouwe Vlas, en ver schillende vooraanstaande persoonlijkheden. Aan de samenkomst ging een revue voor af, waaraan door 800 personen werd deelge nomen en waarin een aanschouwelijk beeld werd gegeven van het ontstaan en den groei van de organisatie. Het was een bij zonder en boeiend schouwspel, dat défilé over het podium van de vele groepen, die aan de revue deelnamen, als die van de veteranen in de eerste uniformen van het eerste mu ziekcorps, van het velerlei maatschappelijk werk, van het werk onder de jeugd en van de padvinders en padvindsters. Commandant Bouwe Vlas sprak een wel komstwoord tot de aanwezigen, hij gaf hier na het woord aan Jhr. mr. D. J. de Geer, wiens toespraak door de vergadering met groote aandacht werd aangehoord. De minister-president herinnerde er aan, BILLY BOE Papalief had weinig haar, Daarom droeg hij een pruikje maar. Op zekeren dag kw-im er 'n kraai, Stal toen de pruik, dat was niet fraai. De kraai g*r.g ziPen op ecu lak, Papa was nie; op zijn gemak. Riep„Geef haar hier, jou leelijk beest.*' De kraai was heelcmaal niet bevreesd. dat In William Booth vele rijke gaven van hoofd en hart zijn vereenigd geweest. Als men zijn leven nagaat, dan meent men te onderkennen de daadkracht van een Luther, de liefde tot het offer van een Franciscus van Assissi, den zendingsijver van een Paulus. Zijn groote stuwkracht was daarbij zijn in nig en levend geloof. Nadat kinderen eenige liederen ten beste hadden gegeven, werd een gramofoonplaat ten gehoore gebracht, welke dertig jaar gele den was vervaardigd en waarop een toe spraak van William Booth is vastgelegd. Het door Philips te Eindhoven beschikbaar ge stelde apparaat, ter versterking van het ge luid, bewees hierbij, evenals bij de toespra ken, uitstekende diensten. De tweede groote rede van den avond was die van commandant Bouwe Vlas, die ver schillende historische feiten uit het leven van den stichter aanstipte. Het overige van den avond werd gevuld met samenzang en met de vertooning van lichtbeelden. HET JEUGDHERBERGENWERK J IN DUITSCHLAND. MEDEWERKING VAN GEMEENTE BESTUREN. Aan het jaarverslg over 1928 van het Reichsverband fiir Deutsche Jugend Herber gen, de Duitsche vereenlging voor jeugdher bergen, ontleenen wij de volgende feilen en cijfers. Het aantal jeugdherbergen in Duitscliland bedraagt thans 2177, warvan 294 eigendom zijn van het Verband, 102.500 personen zijn lid. Het totaal aantal overnachtingen voor Duitschland bedroeg 3.066.722 warvan alleen reeds 66000 in den Keulschen jeugdherberg. Het ministerie voor binnenl. zaken onder steunde het jeugdherbergenwerk krachtig: het subsidie werd van 600.000 op 900.000 gebracht. In Pruisen werd het van 420.000 tot f 600.000 verhoogd. Saksen voteerde 240.000. In enkele gemeenten werden zeer hooge bijdragen verleend; zoo betaalt Iserlohn jaarlijks 5 Pfennige per hoofd der bevolking en werd in 1928 besloten nog Mk. 10.000 jaar lijks te geven voor den bouw van twee jeugd herbergen. Het verslag besluit o.a.: „In de stad kan de jeugd door het ge vaarlijke verkeer steeds minder spelen. Het zelfbewegen, dit oerteeken van alle leven, treedt bij den beschaafden mensch steeds meer op den achtergrond. Met tienduizenden kunstzonnen poogt men de zonden tegen over de natuurlijke weer goed te maken. In de met benzine bezwangerde lucht, in het donker der achterbuurten groeit een steeds zwakkere jeugd op. Wat nog ontbreekt vult de cigaret aan. Waar ook doet men slechts een ernstige poging de jeugd voor dit gif kruid te hoeden? Wie weet een anderen uit weg als een zich tot'de natuur keerende le venswijze? In Twente kreeg de districtsorganisatie van een vermogend echtpaar een leege villa tegen 1 per jaar! De IJmuidensche ge meenteraad gaf twee ziekenbarakken met 17 bedden als jeugdherberg. Reeds werden in Holland dus de eerste goede voorbeelden door gemeentebesturen en vermogende landgenooten gegeven. Alhena 9 April van Las Palmas, Buenos- Ayres naar Rotterdam. Aludra passeerde 8 April Bonavlsta, Rot terdam naar B,-Ayres. Amstelland 10 April van Amsterdam naar Zuid-Amerika. Boskoop 6 April van Valparaiso naar Am sterdam. Eeemsterdijk 10 April tc Rotterdam van Boston. Bondowcso 9 April van Calcutta naar Soe ra ca ja. Blijdendijk 8 April van Belawan Deli, New York naar Batavia. Bennekom 9 April 17 uur op de reede van Duinkerken, Chili naar Amsterdam. Crijnssen 9 April van Barbados naar Ply mouth en Amsterdam. Chr. Huygens 10 April van Suez, Amster dam naar Batavia. Cottica 7 April te Barbados van Amster dam, vertrok naar Dominicia. Delfland 10 April van Amsterdam naar Hamburg. Deli van Rotterdam naar Batavia, 10 April 5 uur te Antwerpen. Eemdijk 9 April te Seattle, Antwerpen n. de Paciflckust. Edam 9 April van New Orleans naar Rot terdam. Gemma 9 April te Hongkong van Rotter dam, vertrok naar Wladivostock. Indrapoera mb. v. Batavia naar Rotter dam passeerde 10 April 7 uur Perim. Insullnd'e 10 April van Batavia naar Rot terdam. Karimata 8 April van Singapore naar Ba tavia. Kota Radja mb. van Rotterdam naar Java vertrok 9 April 11 uur van Port Said. Lochkatrine 7 April van Los Angeles, Pa- cifickust naar Rotterdam. VOOR DE KINDEREN Maar de kraai toonde geen berouw, Legde pap-a's pruik in 't nest, Dat beviel'haar opperbest. Ze vloog rond met veel plezier, En plagen kon ze, dat boozc dier. Want ze deed niets dan schreeuwen: „Laat het nu maar lekker sneeuwen." Lochmonar 7 April te Portland O., Paclfic- kust naar Rotterdam. Meliskerk 10 April te Antwerpen van Am sterdam. Meissonler 8 April te Colon, Rotterdam n. Paclfickust. Mampawa 9 April 12 uur op 8 gr. 27' N. en 62 gr. 30' O., Amsterdam naar Batavia. Moerdijk passeerde 9 April de Azoren, Rotterdam naar de Pacificktist. Medan van Rotterdam naar Batavia pas seerde 10 April 8 uur Dover. Nebraska 6 April van San Francisco, Rot terdam naar Pacifickust. Orania 9 April van Bahia, B.-Aires naar Amsterdam. Poseidon 8 April 19 uur 39 m. 50 mijl Zuid van Land's End, Amsterdam naar San Juan (P. R.) Pr. Fred. Hendrik 9 April 19 uur van Ply mouth naar Havre, West-Indlë naar Am sterdam. Rotterdam 10 April te Schiedam van Mid- dellandsche Zee. Ridderkerk passeerde 9 Aprii Ouessant* Bombay naar Rotterdam. Rijperkerk 9 April van P.-Elizabeth naar Kaapstad. Rhea 6 April van Kingston J. naar Port au Prince. Reijns 10 April te Port Said, Amsterdam naar Java. Sommelsdijk passeerde 10 April Dungeness, Calcutta naar Rotterdam. Salabangka passeerde 9 April Gibraltar, Batavia naar Amsterdam. Stentor 8 April van Padang, Batavia naar Amsterdam. Springfontein 9 April van Tanga naar Rotterdam. Tjisalak 8 April te Hong Kong. Tapanoeli van Breinen naar Java vertrok 10 April 4 uur van Suez. Ternate van'Rotterdam naar Batavia ver trok 10 April 7 uur van Suez. Tambora van Batavia naar Rotterdam passeerde 10 April 6 uur Ouessant. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6C Ct». per regel. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wedcr- om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol VRIJDAG 12 APRIL. HILVERSUM, 1071 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het AVRO-trio. 2,05 Schooluitzending. 2.45 Gra mofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Lezing door H. de Clcrcq. 5.30 Radiopraatje. 6.00 Concert door het Omroep-orkest. 7.15 Schipperslcs. 8,00 ..Candida", tooneelspel ln 3 bedr. door Shaw. In de pauze persberichten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. HUIZEN. 339.8 M. Na 6 uur 1852 M. 11.00 Korte Ziekendfenst o. 1. v. Ds. J. Gille- baard. 11.30 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KRO,-trio. 1,15 Gra mofoonmuziek. 3.00 KRO. Vrouwenuurtje door Mej. N, Mens. 4.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.00 NCRV. Solistenconcert. 7,00 KRO. Spr Pater ©uirinus O.M. Cap.: Het Apostolaat der Zee. 7,30 VPRO. Spr.: Mej. Dr. N. A Brui ning. Cursus door Mej. E. C. Knappert: Volks opvoeding. Pianoconcert en serie mooie ver halen. DAVF.NTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookuraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool, piano). 12.50 Orgelconcert, 1 20 Orkest- concert. 3.20 Orkestconcert. A. Mlllward, ba riton. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Vischmenu's. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Sonaten van Haydn (plano). 7.20 Muzlekcrltiek. 7,35 Muziek, 7,45 Lezing: The adventure of poetry. 8.05 Albert Whelan, ko miek. 8.20 Symphonieeoncert, W. Wlddon. te nor. Orkest. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 "(Ver volg) Svmphonieconcert. 10.30 Nieuwsberich ten. 10.35 Actueele causerie. 10.50 Een verras sing. 11.20 Dansmuziek. PARUS RADIO-PA PIS", 1744 M. 12 50 Orkestconcert. 4.05 Trioconcert ^05 Gramofoonmuziek. 8.20 Mu-lk. causerie. 8.50 „Die Walküre", opera van Wagner. LA*TOENBFPO. "62 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12 95 Or- ke^tconcert. 5.05 Ori-estconcert. 7.35 .Der Arzt am scheideweg", comedie ln 5 acten, Shaw. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. 11.20 Le^n^ren. 4.20 Orgelconcert 5°o Le zingen, 7 50 Orkestconcert. 9 *>0 Lerir". Daar na: Persberichten en beelduitzending. HAMBURG. 395 M. 1.05 Gramofoonnlaten. 3 35 Vocaal concert. 5 20 Orkestconcert. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Volksconcert. Koor en orkest. 10 20 Her-uit zending van buitenlandsche stations, BRUSSEL. 511.9 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkest-concert Die arme pa. Wat zal hij het koud gehad hebben!

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13