BUITENLANDSCH OVERZICHT BRIEVEN UIT BERLIJN. DZ FORMULE GEVONDEN. MET 3 CENTRUM-MINISTERS. LOURENS COSTER HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG II APRIL 1929 De crisis in de Duitsche rechtspraak. (Van onzen correspondent). Berlijn, 5 April. 1 Onze Duitsche buren hebben als andere volkeren op aarde hun goede en hun minder goede eigenschappen. Waarbij alweer dade lijk gezegd moet worden, dat „goed en „min der goed" als altijd en overal betrekkelijke begrippen zijn en het resultaat van een meestal zeer subjectief oordeel. Maar we kunnen nu eenmaal niet anders dan het eigen oordeel geven, hoogstens ons best doen niet te generaliseeren, niet eigen schappen van groepen of personen voor die van een heel ras, een volk, eén natie uit te geven. Ik heb in Duitschland met de jaren leer geld betaald en weet, dat de menschen hier, vooral in Noord-Duitschland, waarvan Ber lijn nu eenmaal het centrum is, bijzonder prikkelbaar zijn en critiek vaak persoonlijk kwalijk nemen en als persoonlijke beleedi- gïng beschouwen. Maar omdat afgunst en neiging tot leedvermaak eveneens veel voor komende Duitsche eigenschappen zijn, heb ik ten slotte toch een weg gevonden: ik be weer altijd, waar critiek noodig en onvermij delijk is, dat men zekere eigenschappen bij een deel van het volk aantreft, én dat die door een ander deel even hard veroordeeld wórden als door schrijver dezes Dan meent de Duitsche lezer in het buitenland, dat hij met de „betere helft" bedoeld is, en eindigt tenslotte nog met mij op kosten van zijn medelandgenooten gelijk te geven. Het is een eenvoudige methode, die ik ech ter ten zeerste kan aanbevelen. Niet alle, maar zeer vele Duitschers heb ben de gewoonte voor alles en nog wat naar den Kadi te loopen. Een gewoonte, die door vele andere Duitschers ten zeerste afgekeurd en niet zelden belachleijk gemaakt wordt. Vaak kan men in Duitsche tijdschrift- en krantenartikelen lezen, dat Duitschland heb klassieke land van het recht is, waarmee dan duidelijk concurrentie aan Nederland ge daan wordt. Maar men kan het ook zoo op vatten, dat nergens ter wereld dan In deze Duitsche landen het recht gezocht wordt. Ook waar men het veel minder kostbaar en tijdroovend met een scheldwoord, een klap of een boozen blik had kunnen afdoen. Maar dat laatste juist is hier ondenkbaar, omdat de Duitschers niet elke Duitscher, maar dan toch zeer vele alleen al in zoo'n klap of zulk een scheldwoord redenen te over vinden om een advocaat, op te zoeken en in optima forma een klacht in te dienen. Er is waarschijnlijk geen land ter wereld, waar zooveel geprocedeerd word^ Ik ken Duitsche zakenmenschen, die steeds tot over de ooren in processen zitten en die secreta rissen hebben, die uitsluitend voor de cor respondentie, welke hieraan verbonden is, in dienst zijn genomen. Zoodat er ook op aarde geen enkel ander land is, waar de achterstand bij de bureelen van de rechter lijke macht zulke geweldige ja sprookjesach tige afmetingen heeft aangenomen. In de eerste plaats voelt zich vrijwel iedere Duitscher in het bijzonder iedere Noord en Noordoost-Duitscher zeer snel, al te snel beleedigd. Dat kan men ön dé koddigste wijze telken dage in alle middelen van open baar vervoer opmerken. Geen rit zonder ru zie. kan men met eenige overdrijving vast stellen. Men botst even tegen elkaar aan, mompelt iets van „Entschuldigen Sie wat niet duidelijk uitgesoroken of gehoord wordt. „Kijk waar je staat", volgt er op. „Doe het zelf!" „Sie tunro!" „Sie haben wohl keine Kinderstube gehabt"En dan volgen de overtreden paragrafen, de scherpe beleedi- gingen, heb onderling laten vaststellen van eikaars „Personaliën" door den naastbij en nden agent. Het proces-verbaal, de weder- zn'dsche. advocaten, de geweldig-lange papie ren van beHe zijden, de „Termine", de steeds op piets uitloopende pogingen tot verzoe ning, de veroordeeling en de onmiddellijk daarop volgende verzekering: „Ich gehe weiter durch alle Instanzen, bis zum Reichs- gericht!" Laat de vriendelijke Duitsche lezer in het buitenland maar eens beweren, dat ik de dingen hier verkeerd voorstel! Neen het is zoo. De Duitscher is in zulke dingen fanatiek. Ik heb het uit eigen erva ring. Zelf lieb ik hier tegen wil en dank meer dan één proces moeten voeren. Om niets, of om bijna niets. Om dingen, die in elk ander land hoogstens tot een wederzijd- sche bitse onmerking zouden geleid hebben. In Duitschland is er geen sprake van, dat men het onderling eens wordt behalve natuurlijk onder verstandige Duitschers men loopt naar den Kadi en verlangt zijn Shylïcksch pondje vleesch. Niets meer, maar ook niets minder. Is het wonder, dat onder zu'ke menschen de rechter en de advocaat rollen van meer clan gewone beteekenis spelen? De laatste jaren heeft, men hier in duizen den artikelen, in voordrachten en zelfs in studies kunnen lezen van de crisis in de rechterlijke macht. Het is tot een feilen strijd gekomen en natuurlijk is de „hoogs" politiek er zich mee gaan bemoeien, die nu eenmaal van niets afblijven kan en alles met haar orvewasschen handen pleegt te besmetten. De Duitsche rechter is. evenals zijn colle ga's in vele andere beschaafde landen, on- afzef-baar. Vior den grooten oorlog was bo vendien om zijn stand een aureool van on genaakbaarheid zichtbaar. Ambtenaren en rechters durfde den dcodgewonen burger niet aan! Critiek werd slechts uiterst zel den gehoord. Men vreesde minder de per soon van den rechter dan wel zijn kaste. Natuurlijk waren er ook toen rechters van hooge menschel Ij ke en juridische qualiteiten, gelijk er ook talloos veel waren, die in hun ■vak allesbehalve als geleerden beschouwd mochten worden. Dat is heden nog precies hetzelfde. Het verschil is slechts, dat in dien goeden ouden tijd de rechter door zijn kaste gedekt werd, en dat tegenwoordig de open baarheid zich zoo intens met deze kaste Is gaan bezig houden, dat de nullen en halve talenten danig in de gaten loopen, en boven dien politieke eenzijdigheid en partijdigheid vaak tot botsingen leiden, die in den „goe den ou-'en tijd" ondenkbaar zouden ge weest zijn. Rechters bleven rechters, ook na de zoo genaamde revolutie. Dat was hier in Duitsch land anders dan bijvoorbeeld in Rusland, waar de sovjets aa.n de bestaande rechtsor ganisatie even radicaal een einde jnaakteQ als aan elke andere instelling die aan de ge hate bourgeoisie herinnerde, en proletarische leekerechters voortaan over schuldig of on schuldig te oordeelen kregen. Op een wijze, waardoor het recht natuur lijk nog heel wat meer dan in Duitschland "in het gedrang kwam. In Duitschland bleven de oude rechters. Maar men kan zich denken, dat slechts een kleine minderheid bereid was, zich gelijk het hier heet „anf den Bonden der Republik" te stellen. Voor den rechter, den onafzetbare, was namelijk de situatie anders dan voor den ambtenaar, die voor zijn broodje beducht moest zijn, omdat hij door den minister, die zich niet met zijn conservatieve neigingen vereenigen kon, ten allen tijde op pensioen of wachtgeld kon gesteld worden. De rechter hoefde zooiets niet te vreezen. En waar hij in verreweg de meest.e gevallen als oer-conservafcief opgegroeid was, en uit zijn studententijd nog reactionnaire neigin gen voor het. leven meegekregen had, werd zijn kaste tot een bolwerk tegen de jonge republiek. We zagen dan ook, dat vrouwe Justitia hier op een blinddoek voor de geleerde oogen blijkbaar niet al te veel prijs meer stelde. Geoordeeld werd in Duitschland maar al te vaak volgens politieke neigingen. Republi keinen, vooral socialisten en communisten, moesten het bij de strafmaat ontgelden; rechtsgezinden, vooral monarchisten, leden van vorstelijke families, de adel en de vroe gere officierskringen werden heel anders be oordeeld, vaak vrijgesproken of tot onbedui dende straffen veroordeeld. Tot op zekere hoogte bestaan die misstan den nog heden. Het gevolg is natuurlijk geweest, dat zeer breede kringen van het volk, aangevoerd door linksche persorganen, hun laatste beetje vertrouwen in de rechterlijke uitspra ken opgaven, en dat zelfs zeer hooggeolaatste staatsambtenaren fonder hen een rijkskan selier) openlijk verklaarden, dat zij er niet meer aan dachten, zich in geval van belee- digingen tot den Duittschen rechter te wen den ,die toch niet bereid was eerlijk en on partijdig recht te doen. Maar ook ten gunste van den rechter in het algemeen moet iets opgemerkt worden. Die zelfde pers, die terecht opkwam tegen al te eenzijdige vonnissen, wist van geen maat houden meer en veroordeelde nu ha rerzijds alles, wat in Duitschland rechtsprak, tenzij de rechter tot de republikeinsche or ganisatie behoorde. Dat maakte; dat vele jonge rechters het vertrouwen in eigen voordeel verloren en angst kregen voor de journalslten, die hen bij elk proces van beteekenis op de vingers keken en er wel voor zorgden, dat hun car rière gebroken werd, waar zij ook als hun uitspraak zuiver toevallig ten ongunste van de linksche partijen uitviel niet-de gehoor zame dienaars van den nieuwen staat wil den zijn. Wat is er al over deze dingen geschreven! En hoe weinig heeft men tot heden bereikt. Ter wille van den Nederlander, die door omstandigheden gedwongen wordt, in Duitschland te procedeeren, moge hier bij wijze van waarschuwing vastgesteld wor den, dat de crisis in de Duitsche rechterlijke macht nog altijd niet tot het verleden be hoort, dat de groots meerderheid der Duit sche rechters, ten deele onbewust, nog reac- tionnair denkt, dat een adellijk klager eer der recht kan krijgen dan een klein© burger, dat een monarchist er beter aan toe is dan een revolutionnair uit het linksche kamp, dat de man met den titel én de ridderorden meer kansen heeft een proces te winnen, dan de eenvoudige Jansen of Pietersen, die een komenijswinkel onder zich heeft of met roode lectuur handelt. Maar men denke vooral niet, datelke Duitsche rechter zoo georiënteerd is. Er zijn ook andere, „II y a encore des juges Ber lin". Wie zou 't durven ontkennen? En die anderen zullen de eersten zijn om toe te ge ven, dat ik de dingen hier naar waarheid geschilderd heb'. H. v. B. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. J. overtreding van het Motor- en Rijwiel reglement f 2 subs. 1 week tuchtschool. H. J. v. G. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 2 subs. 1 week tuchtschool. F. S. het loopen over verboden grond, na verzet vonnis d.d. 19 Dec. 1928 bekrachtigd. F. S. idem idem; F. S. idem, idem. N. G. wed. P. S. overtreding der Leerplichtwet f 2 subs. 2 dagen hechtenis. J. J. G. burengerucht f 5 subs. 5 dagen hechte nis. J. G. overtreding van het Motor- en Rij wielreglement f 15 subs. 15 dagen hechtenis. H. H. overtreding der Ongevallenwet f 8 subs. 8 dagen hechtenis. E. B. T. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis en f 5 subs. 5 dagen hechte nis. H. J. M. H. overtreding der Arbeidswet f 4 subs. 4 dagen hechtenis. C. W. v. B. het te Haarlem zich begeven in een spoorwegrijtuig en wel aan die zijde, welke zichtbaar daarvoor niet was bestemd, f 3 subs. 3 dagen hechtenis. W. G. overtreding der Botei'wet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. O, W. overtreding der Motor, en Rijwielwet f 4 subs. 4 dagen hech tenis. K. Z„ het als bestuurder van een rij wiel daarmede over een weg of rijwielpad rij den, terwijl niet is voldaan aan art. 59 wan het Motor- en Rijwielregleuient f S sub?. 3 dagen hechtenis. M. R. het te Beverwijk als bestuurder van een motorrijtuig, daarmede op wegen binnen de bebouwde kommen der ge meente rijden met eene grootere snelheid dan 30 KM. per uur f 3 subs. 3 dagen hechtenis. F. J. C. H. idem in de gemeente Beverwijk f 5 subs. 5 dagen hechtenis. F. P. v. R. idem f 4 subs. 4 dagen hechtenis. J. E. V. het te Haar lem met een voertuig rijden op een trottoir f 2 subs. 2 dagen hechtenis. J. K. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement f 3 subs. 3 dagen hechtenis. G. H. S. het te Heemstede met een motorrijtuig met grootere snelheid dan 20 K.M. pr uur rijden f 10 subs. 10 da gen hechtenis. De publieke opinie is, dat Ha*rlem'a Dagblad het grootste, het eerste en het pret tigste Familieblad in Haarlem sa Omstreken is. DE MOORD TE GIESSEN- NIEUWKERK. VERKLARINGEN VAN DEN DERDEN HOOFD-GETUIGE. Het Volk bevat een onderhoud met K. Vermeer, den derden hoofdgetuige in de moordzaak van Giessen-Nieuwkerk. De be langrijkste passages laten wij hier volgen. „Vertel ons, zoo vingen wij aan, nu eens eerst, hoe het op den bewusten avond van 3 en 4 Augustus, waarop de moord gepleegd is, gegaan is. Wij waren zoo wat om 10 uur bij elkaar gekomen bij de familie K. en hebben daar met ons vijven zitten bier drinken en pret maken, terwijl K. op de harmonika speel de. Het zal zoo ongeveer 11 uur geweest zijp, toen Teunissen tot mij zeide: „Ik heb zoo veel geld bij mij. Daar ben ik een beetje bang voor". „Dan geef je het mij maar in bewaring", heb ik toen geantwoord, maar Teunissen zei daarop: „Ik moest het maar aan Chris (Klunder) geven". Daarop zijn Teunissen en Klunder weg gegaan, ik heb hen even gevolgd tot aan de deur en zag hen op den weg nog staan praten, maar ben daaro teruggekeerd. Vrouw K. zeide daarop tegen mij: „Wat heb ben zij toch?", maar omdat ik toch niet kon zeggen, dat Teunissen zich niet veilig voelde bij hen met zooveel geld in zijn zak, ant woordde ik: „Dat weet ik ook niet". Toen, nadat zij cngeveer een kwartier he tkan ook tien of twintig minuten zijn geweest, zoo precies heb ik daarop niet gelet waren weggeweest., terugkwamen, zeide vrouw K. opnieuw, thans tegen Teunissen: „Wat moesten jullie doen?" „Dat kan ik zoo allemaal niet zeggen, ant woordde Teunissenen maakte nog een paar grappen, waarop er niet meer over gespro ken werd en de fuif voortgezet tot een uur of twee 's nachts". „Op 6 Maart 1925, Ik was toen werkzaam bij de kalksteenfabriek in Rhenen, werd ik van mi.in werk gehaald door den recher cheur De Jong. Eerst gingen wij even naar het kantoor van den baas en vervolgens naar Opheus.'en. Onderweg daarheen heeft De Jong steeds gesproken over den ijzeren hamer, waarmede de moord was gepleegd, en vroeg mij of ik dien hamer nooit gezien had. „Nee", zei ik. „Dat lieg je", antwoordde De Jong. In Opheusden heb ik', toen 's nachts on gesloten gezeten in een boevenhok en des morgens van den volgenden dag werd ik naar Dordrecht overgebracht, waar ik in de ge vangenis werd opgesloten. Toen ben je natuurlijk meermalen ver hoord? vroegen wij verder. Hoe ging het bij zulk een verhoor? Dat zal ik u vertellen. De rechercheur De Jong, die mij altijd ondervroeg, hamerde maar s'eeds op dien hamer en wou van mij de mededeeling hebben, dat ik dien hamer zou kennen. Maar ik kende dien hamer niet, ik had hem nooit gezien en ik kon dus ook niet zeggen, dat ik hem wel eens bij de K.'s gezien had. Dat hield ik dus vol en nooit heb ik iets anders gezegd, tot groote woede van De Jong. Ook sprak De Jong voortdurend over den tijd, dat Teunissen en Klunder weg waren geweest. Ik zeide steeds, dat het ongeveer een kwartier moest zijn, maar De Jong zei mij. dat ik mij daarin moest vergissen en het veel langer geweest w$s. En als wij dan wel eens 'zaten te praten, zei hij plotseling, terwijl hij zijn horloge voor den dag haalde: „Zeg, Vermeer, hoe lang denk je, dat wij nou al hebben zitten praten?" Dan zei ik bijvoorbeeld: „Nou, zoo onge veer een half uur". „Mis", riep De Jong dan uit. „Zi© je wel, man, dat je geen idee van tijd hebt. We zitten nu al twee uur te praten!" „Ik had toen al een heel poosje ge zeten", zette Vermeer zijn verhaal voort, „toen ik met de K.'s werd samengebracht. Vrouw K. zei toen tegen mij„Och, Hendrik, zeg nou maar dat die hamer van ons is. Je hebt ook kinderen en dan kom je naar huis". Ik heb daarop geantwoord: „Hoor eens. jullie doen, wat je wilt en ik doe, wat ik wil". En als ik later wel eens den officier van justitie, te spreken vroeg en hem vertelde, dat ik er toch niets van wist, dant ant woordde deze mil, dat als ik niets anders te vertellen had, ik mijn mond wel houden kon. Ik heb het ook eens in een brief geschre ven aan den officier, maar er is nooit aan dacht aan geschonken. Maar hoe kwam je er toe, tenslotte te verklaren, dat Teunissen en Klunder geen kwartier, maar „geruimen tijd" weg waren geweest?" Och, ik had toen al 72 dagen gezeten en ik verlangde ook om er uit te komen en naar huls te kunnen gaan. Ik dacht bij me zelf: „Geruimen tijd is geen tijd en daar kan ik geen kwaad mede". Maar bovendien had De Jong mij gezegd: „Dat is nou ook wat moois. Nou zegt Klun der. dat Teunissen en jij den moord gepleegd hebben!" En verder had hij mij steeds voor gehouden, dat ik, als ik dat niet verklaarde, als verdacht van moord of medenlichtigheid da«vaan. zou worden vastgehouden. Hij zeide ook nog: „Je behoeft niet bang te zijn voor Teunissen of Klunder, want ik zal wel zorgen, dat zij 20 jaar krijgen". Daarop heb ik tenslotte gezegd: ..Nou, dan zijn zij „geruimen tild" weggeweest, en daarop ben ik losgelaten I" DE EUROPA" MOET VOOR 2/3 VERNIEUWD WORDEN. Men meldt uït Hamburg aan de N.R.C.J De deskundigen, die het uitgebrande stoomschip Europa van de Norddeutsche Lloyd hebben bezichtigd, hebben vastge steld, dat van twee derde gedeelte van het schip de resten van drie dekken, de binnen inrichting van de gezelschapszalen en het bovenste zonnedek moeten worden verwij derd en vernieuwd. De buitenwand van het schip is niet beschadigd. De schade van het onderste gedeelte van het binnenschip, waar in druk geoompt wordt, laat zich nog niet overzien. Men veronderstelt, dat ook de ketels en de leidingen hebben geleden. Met het herstel is men Intusschen begonnen. Na dat de schoorsteenen en de beschadigde binneninrichting verwijderd zijn, zal niet de verdere werkzaamheden worden gewacht totdat al het water uit de romp van het schip gepompt is. Dit is een zeer moeilijk karwei, daar de vloedventilen geopend zj.jn en het schip zich op den grond van de 8 meter diepe werfhaven heeft vastgezogen. Om kentering te voorkomen heeft men 'n dol; langs zij gelegd. In den loop van deze week zal het schip worden gedokt. Uitbreiding van het Duitsche kabinet. Een beroep der regeering op de par tijen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS 500 EENVOUDIGE LEVENS. D c verrassing in de Duitsche crisissfeer is het bericht dat wij hieronder laten vol gen: BERLIJN 10 April (VU.) Hedenavond heeft de Rijksdag-fractie van het Centrum met algemeene stemmen besloten tot den Rijkskanselier het volgende voorstel inzake de vorming der regeering te doen toekomen: afgevaardigde Von Guerard ais minister van Justitie; afgevaardigde Stegerwald als minister van het Verkeerswezen en afge vaardigde dr. Wirt als minister voor het Bezette Gebied. Dit telegram beteekent nog niet dat de groote Coalitie tot stand is gekomen, doch in ieder geval weten wij nu dat er een meerderheid is, die bereid is om de regeering te steunen. Men verwacht dat er ditmaal geen kink in den kabel zal komen, en op het oogenblik dat wij dit schrijven zal bovengenoemde op lossing wel reeds een feit geworden zijn. De Berlijnscbe blatjen nemen uitvoerig stelling tot de besloten uitbreiding van de Rijksregeering. De „Germania" ziet in de Woensdag gemaakte afspraken gen bevre digenden uitweg uit de langdurige crisis van de Rijkspolitiek en zegt, dat het voor het Centrum het beslissende is. dat de nieuwe regeering. een meerderheidswil tot uitdruk king brengt. De ,D. A. Z." schrijft dat de huidige oplossing alle kenteekenen heeft van een opschuiven der verlegeirheid en van in nerlijke tegenspraak. De Duitsche Volkspartij heeft zich over belemmeringen en ernstige bezwaren heengezet. Daarmee krijgt de re geering een groote kans. Het ligt aan haar uit het tegenwoordige „Zweckverband" der partijen iets bruikbaars te maken. De „Boer- senzeitung" is van meening, dat de thans geschapen toestand op een eenzijdige be lasting der burgerlijke middenpartijen uit loopt en op ontlasting der sociaal-demo cratie, en op een verwarring en verduistering van de verantwoordelijkheidskwesties, die tot ernstige bedenkingen aanleiding geven. Het waardevolle der huidige oplossing is het in zicht, dat in dezen Rijksdag en bij deze ver kiezingswet geen andere fractiegroeoeering en geen andere meerderheid mogelijk zal zijn. De „Vossische Zeitung" is van meening. dat politiek gezien de groote coalitie werkelijk bestond, al bewaart zij voorloopig nog haar incognito. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat al wil de Duitsche Volkspartij de naam der groote coalitie op het oogenblik nog niet. aa»' He OnwK'vi n <-<« 4-. -1 V.-— Is, dat de partijen der groote coalitie weer in de regeerIng vereenigd zijn. De rest komt wel. Tenslotte zij nog vermeld dat de regeering in een communique een beroep had gedaan op de partijen om het land een regeering te verzekeren die in staat is, om handelend op tc treden. Het is duidelijk dat hèt motief wat aan dit beroep ten grondslag ligt, de on derhandelingen in Parijs zijn. Nu deze formule gevonden is, beschouwt men de crisis als overwonnen. Generaal Daives gezant in Londen. Het Witte Huis maakt officieel bekend, dat generaal Dawes tot gezant der Vereenigde Staten te Londen is benoemd. De houding der VerStaten in Genève. NEW-YORK, 10 April De Washlngtonsche correspondent van de „Associated Press" verneemt, dat Hugh Gibson, die thans op weg is naar Genève tot het bijwonen van de voorbereidende ontwapeningsconferentie met definitieve aanwijzingen betreffende de wen- schen der Amerikaansche regeering vertrok ken is en waarschijnlijk zelfs met een nieuw plan tot het aanwijzen van bijzondere catego rieën van slagschepen die Hoover, de Ame- rikaansche president, als de kern van het probleem beschouwt. De correspondent voegt hieraan toe dat Hoover wellicht een nieuw denkbeeld heeft voor een oplossing van het vraagstuk, die zoowel aan de eischen der Vereenigde Staten als van Groot-Brittannië recht laat weder varen. Een nederlaag voor de rebellen. NEW-YORK, 10 April. Terwijl 2000 re- bellen bezig waren Juarez te ontruimen, om zich per trein naar Casa Grandes te bege ven, heeft de rebellen-commandant generaal Maroelino Murriefca toegestemd in een nage noeg onvoorwaardelijke overgave der stad aan den Mesicaanschen consul-generaal Li ekens te EI Paso. De ontruiming heeft een normaal verloop gehad en Liekens heeft in hei. immigratiebureau der V. S. te El Paso formeel Juarez overgenomen. Uit de burgerij li68ft zich een comité van veilighsld gevormd om de orde te handhaven. Een met mitrail leurs gewapende auto patrouilleert door de straten. De opstandelingen hebben een mecanicien der Amerikaansche luchtmacht ontvoerd, al dus de N.R.Ct. Generaal Escobar, de opperbevelhebber dei- opstandelingen, heeft voor zijn vertrek uit Juarez verklaard, dat hij zijn 6000 goed uit geruste manschappen in Sonora front zal la ten maken. Het lot van de opstandige bewe ging zal afhangen van de gevechten in So nora met de oprukkende federale troepen onder bevel van generaal Calles. Belde opperbevelhebbers zullen al hun krachten verzamelen om meester van het terrein te worden. Herrick's opvolger NEW YORK 10 April. (V.D.). Uit Washington wordt officieel gemeld, dat Se nator Edge als opvolger van Herrick den overleden ambassadeur der Vereenigde Sta ten, naar Parijs zal gaan. In .navolging van andere landen, vooral van Duitschland, begint ook ln Frankrijk de beweging voor een „natuurlijker" levenswijze veld te winnen, aldus de N.R.Ct. Te Villen- nes aan do Sonne heeft zich een kolonie van aanhangers der „Genvoudig-leven"-beweglng gevestigd, die reeds vijfhonderd leden telt. He: zijn afschaffers en vegetariërs, die een minimum van kleeren wenschen te dragen. Dr. André Durville is hun leider, die 's Zon dags ook de „gezonde spelen", waaraan de eenvoudig-leven-menschen zich dan wijden, organiseert. Oo het oogenblik is de kleeder dracht der kolonisten een beperkt badpak. NIET PRETTIG VOOR DE SCHREEUWLEELIJKEN. Het door de ministers Polncaré. Barthou en Tardieu onderteckendo wetsontwerp, waarbij strenge straffen worden gestold op de tot dusver in de Fransche pers zoo welig tierende methode van chantage en persoon lijke beleediging, vindt in het kamp der ge matigden natuurlijk groote instemming, ter wijl de bladen, die juist moeten leven van schelden en schreeuwen, diep gegriefd zijn over „het belemmeren van de vrije meenlngs- ulting", aldus het Hbld. Alle bladen nemen een standpunt vóór of tegen het ontwerp in. En de royalistische „Action Franqaise" ontmoet in zijn veront waardiging de communistische „Humanité", die hot reactionnaire „triumviraat" fPoin- caré-Barthou-Tardieu) hoont omdat. het. „de stem des volks wil verstikken". Natuurlijk, schreeuwt Léon Daudet heel uit Brussel naar zijn krant, het gaat er niet om de bedrie gers, de ambtenaren der Sureté Générale het zwijgen op te leggen, maar wel om de jour nalisten te verhinderen zich te keereu tegen een onwaardige regime. Daarentegen zijn er ook weer tal van dag bladmannen zelf sedert langen tijd het slachtoffer van het gescheld hunner tegen standers die het ontwerp een opluchting vinden, daar ze nu niet langer het mikpunt van al te meedoogenlooze aanvallen kunnen zijn! Ernstige bladen als Temps" en „Journal des Débats" stemmen volkomen met het ontwerp in, dat, naar zij v rwachten, hot peil der perspolemieken verhoogen zal. Hetgeen hoog noodig is! GEEN „BELASTING" OP TROUWEN. „Er is nog geen belasting op trouwen", verklaarde de magistraat in het polltie-hof van Wülesdon tot een jongeman. Deze zeide: „Ik woon met mijn vader, die weduwnaar is, op een étage. Ik ga trouwen en zal, met toestemming van mijn vader, mijn vrouw op de étage bij mij nemen. De huisheer heeft hiervan gehoord en aan mijn vader laten weten, dat van den dag af waarop ik mijn vrouw in huis neem, de huur met 10 1/2 sh. in de week verhoogd zal worden". De magistraat: Dat is onzinnig. U trouwt en trotseert uw huisheer. En u betaalt zekor geen hoogere hum-. De elscher: Maar hij zegt dat mijn vrouw een onderhuurster is en dat door onderver huur een nieuwe toestand ontstaat. De magistraat: Onzin! Een vrouw is geen onderhuurster. De huisheer heeft er niets mee te maken, wanneer zijn huurder wenscht te gaan trouwen, en ik raad u, van de bedrei ging m©t verhooging van de huur geen no titie te nemen. N. R. C. DE SOVJETS COMMUNALI- SEEREN HUIZEN! MOSKOU, 9 April (Wolffbureau) De re geering heeft besloten op 1 October de voor malige huiseigenaars, wier belastbaar jaar lij lcsch inkomen meer dan 3000 roebel bedraagt, uit de „gecommunaliseerde" wo ningen te zetten. Uitgezonderd van dezen maatregel zijn geleerden, technici, kunste naars enz. Ook pachters of eigenaars van industrieele ondernemingen worden niet uit hun woning gezet. Vereenigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken IDRUKKERIJ1 1HAARLEM Uitsluitend eoed verzorgd druk werk. - Od den tijd die wij beloven. Tegen billijke prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7