46e Jaargang No. 14052 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 April 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week ƒ0.2755, met Geïllusteerd Zondagsblad 10.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeentel ƒ3.5754. Franco per post door Nederland ƒ3.8754. Losse nummer# 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden ƒ00754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.6Q, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 14 regels ƒ0 25, elke regel meer ƒ0.10, uitsl. a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger I 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 15 APRIL Stadsschouwburg. Abonnementsvoorstelling Het Nieuw Nederlandsch Tooneel (Louis Saaiboni) Alles voor de Kinderen", 8 uur. Schouwburg Jansweg. Rotterd. Hofstad- tooneel (Cor v. d. Lugt Melsert). 6de Abon- nementsvoorstelling. „Als het Kindje binnen komt" 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Evangelische Maat schappij. Lutherfihn, 8 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat 26: Ra dio-avond. 8 uur. Cinema Palace: „Het Legioen der Gedoem- den", 8 uur. Luxor Theater: „Twee Dagen"; „Chicago, de stad der Misdaad". 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Intieme Leven van Helena van Troje". Tooneel: The Mack- weys", 7—9. 9.15—11.15 uur. Standaard Theater: „Het Goud-convooi"; „Dat wat je hebt". 8 uur. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 113 uur. DINSDAG 16 APRIL Stadsschouwburg: Het Nederlandsch In disch Tooneel -(Cor Ruys). „Puberteit (Young Woodley)" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Clinge Doorenbas- avond. 8 uur. De Nijverheid: N.V. Alg. Holl. Hypotheek en Credietbank. Alg. verg. van aandeelhou ders, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 113 uur. Vel sen. Raadhuis: Gemeenteraad 7 uur. DE STAKING TE ZAANDAM. OVER EEN VERVOLGING In ons nummer van Zaterdag plaatsten wij het volgende bericht uit Het Volk: „De staker die Woensdagavond den com missaris van politie heeft aangevallen en daarvoor in arrest was' gesteld is weer vrij gelaten. Hij moet zich tijdens de staking wat op den achtergrond houden en zal niet wor den vervolgd". Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de mededeeling, dat er geen vervolging zal worden ingesteld onjuist is. HUYGENS' GEBOORTEDAG. Zaterdag is, zoo meldt het N.vd.D., in de Universiteit te Leiden op plechtige wijze Christiaan Huygens' 300e geboortedag her dacht. Herdenkingsredevoeringen werden gehou den door den rector magnificus van de Uni versiteit alhier, door prof. dr. Emil Picard, namens de „Académie de Science" te Parijs van welk instituut Huygens met Descar tes de oprichter is geweest en voorts door de hoogleerarèn, prof. dr. P. Zeeman uit Am sterdam en prof, dr. Holleman. Tenslotte heeft dr. C. H. Crommelin een interessant overzicht gegeven van Huygens' practische werk, aan de hand van een door hem ingerichte Huygeniana-expositie. VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem. Zondagmorgen kwart over zes is op de Amsterdamsche vaart een auto door de glad heid geslipt, een slag omgedraaid en tegen no. 52 gebotst. De auto kwam tegen den deur stijl, die beschadigd werd .Geconstateerd werd dat de wagen een lekke achterband had, maar het was niet vast te stellen of die oorzaak, dan wel gevolg van het ongeval is geweest. De bestuurder, een Hillegommer, kreeg geen letsel. Zondagmiddag 5 uur werd de 4-jarige An nie H„ Sillemstraat 15, op den Rijksstraat weg aangereden door een auto. De autobe stuurder deed pogingen om uit te wijken en te remmen, maar kon niet verhinderen, dat het spatbord het meisje greep. Het kind viel, maar kwam er af met een buil aan den rech ter slaap. Zaterdagmorgen half twaalf is op den Heerenweg een in de richting Heemstede rijdende auto geslipt door de gladheid van het asphalt. De auto draaide om en kwam tegen een boom terecht. De linkerkant van den wagen werd zwaar beschadigd. De chauf feur bleef ongedeerd. KINDERVOEDING De Vereenïging Kindervoeding reikte in de afgelooüen week aan warm voedsel uit, in de Zoetestraat: Maandag 98, Dinsdag 204 Woensdag 197, Donderdag 197, Vrijdag 199, Zaterdag 169 porties, en in de Cronjéstraat: Maandag 64, Dinsdag 116, Woensdag 117, Don derdag 111, Vrijdag 108, Zaterdag 107 porties. Dr. Willem Mengelberg vraagt ontslag Om redenen van fiscalen aard wenscht hij ons land te verlaten Dr. W. Mengelberg. Uit de Residentie verneemt het Alg. Han delsblad van, inregeeringskringen goed ge oriënteerde zijde, het volgende: ..„In de, dezer dagen te Amsterdam gehou den, bestuursvergadering van het Concert gebouw kwam een schrijven ter tafel, waarin de dirigent dr. Willem Mengelberg tegen 1 September aanstaande zijn ontslag neemt als leider van het Concertgebouw-orkest „De reden van dit ingrijpende besluit moet enkel en alleen worden gezocht in het feit, dat dr. Mengelberg sinds jaren zijns in ziens buitengewoon onbillijk door den fiscus wordt behandeld, die hem dwingt tot het be talen van dubbele belasting. Immers, hoewel dr. Mengelberg tijdens zijn jaarlijksch ver blijf in Amerika een zeker percentage van zijn daar te lande getoucheerde gage in de Amerikaansche schatkist moet storen, wordt de Amerikaansche gage hier te lande ten tweeden male ver lisconteerd, in dien zin dat ook de Nederlandsche fiscus daarvan belas ting heft. Hoewel reeds eenige keeren ver haal werd gezocht tot in de hoogste instan tie, werd nog nimmer eenige restitutie ver leend. „Thans den gang van zaken moede zijnde, heeft de dirigent besloten, Nederland met terwoon te verlaten en geen vaste verbinte nissen als dirigent hier te lande meer aan te gaan. „Zijn wij wel ingelicht, dan worden thans door het bestuur van het Concertgebouw zeer ernstige pogingen aangewend om onze regeeringsautoriteicen te bewegen een mid del te vinden, waardoor deze, voor het Am sterdamsche muziekleven in het bijzonder, maar daarnaast voor geheel Nederland waarlijk groote ramp zal kunnen worden voorkomen". Het blad heeft getracht, nog eenige bij zonderheden te vernemen van het dage- lijksch bestuur van de „N. V. Het Concertge bouw". De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell, toeft in Indië. De waarnemende voorzitter, de heer G. H. de Marez Oyens J.Czn. wensch- te zich over het bovenstaande niet uit te la ten. Hij sprak het bericht echter niet tegen. De Tel. heeft zich te dezer zake gewend tot prof. dr. mr. G. Russel, die sedert jaren de belasting-aangelegenheden van Dr. Willem Mengelberg behartigt. Deze deelde aan het blad mede dat het bericht uit het Hbld. slechts gedeeltelijk op waarheid berust en zonder twijfel praematuur is, daar de minis ter van Financiën in deze belasting-kwestie nog geen definitieve beslissing heeft geno men. Het is, volgens prof. Russel, geenszins Mengelberg's bedoeling de billijke belastin gen te ontgaan. Doch hij weigert in totaal aan de diverse landen (Nederland. U.S.A. en Zwitserland, alwaar hij woning en meubelen bezit) zóóveel aan belasting te betalen dat de baten van zijn inkomen tot een minimaal bedrag worden gereduceerd. Prof. mr. G. Russel deelde tenslotte aan de Tel. mede. te vertrouwen dat de Regeering 'alsnog op haar besluit zal terugkomen, waar na hij Mengelberg adviseeren zal zijn ont slagname in te trekken. Hij wees er nadruk kelijk op dat deze zaak echter binnen zeer korten tijd zal dienen te worden afgedaan, daar een uitstel een eventueele herroeping onwaarschijnlijker maakt. STAKING IN HET FRIESCHE SCHILDERS BEDRIJF. Zaterdagavond zijn de beide partijen be trokken bij het conflict in het Friesche schil dersbedrijf door den Rijksbemiddelaar ge hoord, doch geen enkel argument is naar voren gebracht wat toenadering zou kunnen teweegbrengen. De staking zou dus heden. Maandag in Leeuwarden ingaan Hef woord is aan Dr. Frederik van Eeden: Honderd mislukkingen zijn beter dan niets doen. DISHARMONIE. Heeft u 't droeve feit vernomen? Mengelberg vraagt zijn ontslag, Hoe hij daartoe is gekomen, Is het nieuwtje van den dag; Onze fiscus speelt te krachtig, Aldus Mengelberg's critiek, Dat soort spel is hem te machtig, En hij haat die soort muziek; Doctor Willem wil *m geven, Wat hij rechtens geven moet, Maar het is te overdreven. Zooals men hem hier beboet; Is het wonder dat ik huiver? Het fiscale instrument, Klinkt voor mijn gehoor niet zuiver, Zegt de groote dirigent; 'k Erger mij er ongewoon aan, Maar hij gaat maar steeds zijn gang, Hij slaat een te hoogen toon aan, Teveel noten op zijn zang; Hij speelt valsch en wil niet leeren, 't Heeft me lang genoeg verveeld, 'Nooit is bij mijn dirigeeren, Zoo op de viool gespeeld; Zijn techniek is, altijdsleepen, Of je t honderdmaal ook zegt, Steeds heeft hij verkeerd gegrepen, En zijn streek is ronduit slecht; En ik zou me niet beklagen, Al die dingen met elkaar, Zou 'k desnoods nog wel verdragen, Maar zijn aanslag is te zwaar; En de man kent ook zijn maat niet, 'k Vrees dat hij het nimmer leert, Steeds fortissimo, dat gaat niet, Hij blaast hard, maar glad verkeerd. Fiscus als ge moet beslissen, Maak het dan niet al te erg, Nêerland kan een man niet missen, Zooals Willem Mengelberg; Als ik nog een wensch mag uiten Die, ik hoop het, wordt verhoord Wensch ik dat ge naoogt besluiten Met 'n harmonisch slotaccoord. P. GASUS. DE MOORD TE GIESSEN- NIEUWKERK. VERKLARING VAN MUSTER OVER DEN HAMER. (Zie ook elders in dit nummer). De correspondent te Sliedrecht van het Dagblad van Roterdam heeft een onderhoud gehad met Mijster, een der hoofdgetuigen van de moordzaak Giessen-Nïeuwkerk. Mijster zeide, dezer dagen nog niet op nieuw door de justitie te zijn verhoord. „Tot op heden heeft mij zelfs geen verzoek om in Dordt te komen bereikt", vertelde hij. Over de herroepen verklaringen van de Kroon's over den hamer zeide Mijster: „Hoe ik den hamer herkende? Geruimen tijd voordat de moord gepleegd werd ben ik op een avond een pakje tabak gaan koopen bij Kroon. Deze zat ijs te draaien. Toen heb ik achter het schuurtje gestaan en heb op een verhooginkje den ha mer zien liggen. Ik heb dien hamer in mijn handen genomen en heb gezegd: „Wat een eigenaardige hamer is dit". „Daarop antwoorded Kroon: dien steel heb ik er zelf eens aangemaakt. „Op zekeren dag werd ik ontboden op t politiebureau alhier, waar men mij den ha mer voorhield en vroeg of ik hem kende. Toen heb ik direct gezegdwel zeker, dat is de hamer van Kroon. Tevens zeide ik waar van ik den hamer kende". Mijster zeide tegen den correspondent de waarheid deezr verklaring vol te houden. DE STAKING IN HET HOUT BEDRIJF. TE LEERDAM GEëINDIGD. (Zie ook elders in dit nummer). In een onderhoud verklaarde de Bonds voorzitter van den Chr. Houtbewerkersbond, de heer Van der Heijden, dat de staking te Leerdam met groote meerderheid van stem men is opgeheven. Dit resultaat is voor een groot gedeelte te danken aan de bemiddeling van den burgemeester van Leerdam, den heer J. R. Mees. De directe voordeelen zijn: twee cent loonsverhooging voor de arbeiders van 21 jaar en ouder; premievrije ziekte verzekering (eerste week 80%, daarna 100%); pensioenverzekering voor de arbei ders tusschen 21 en 55 jaar, waarvoor de premie door beide partijen gelijkelijk wordt betaald, met recht van polis voor eiken ar beider. Wat betreft de arbeiders, die reeds 55 jaar zijn, voor hen blijft de pensioeneering zooals tot dusver gebruikelijk was voor rekening van de Directie. Voor stukwerkers wordt de prijsregeling zoodanig, dat als regel 20% boven het grondloon verdiend zal worden. Alle arbeiders kunnen weer aan het werk gaan, met dien verstande dat de direc tie één week tijd neemt om het bedrijf op nieuw in gereedheid te brengen. Het be richt van de opgeheven staking wordt ir Leerdam met vreugde begroet. HAARLEM, 15 April Lloyd George. De lange reeks artikelen in de Londensche Daily News over „Die volgende oorlog" is be sloten door niemand minder dan Lloyd George, die zijn meening in zeer duidelijke woorden te kennen heeft gegeven. Hij zegt bijvoorbeeld dit: „Het is van het hoogste belang dat de natie de werkelijke feiten beseft. Laten wij ons geen valsche voorstellingen maken. Wij zoiiden geen volgenden oorlog kunnen ver duren. De gedachte alleen, dat die komen zou, is afgrijselijk. En ik weet er wel wat van. Gedurende den vorigen oorlog ben ik van den eersten tot. den laatsten dag ver antwoordelijk minister geweest, En de inlen- sificatie van den strijd was geweldig. Steeds verder werden de niet-strijders er in betrok- ken.Wij zelf hadden het plan om Berlijn te bombardeeren toen de Duitsche weerstand bjzweek, en als de oorlog een paar weken langer geduurd had zouden wij een gifgas gebruikt hebben dat doodelijker was dan alle vorige. Oorlog is een zaak die geen mededoogen kent, en zoodra iemand er in is bezwijkt hij voor dezen invloed. De oorlogsgeest maakt zich van hem meester. Hij krijgt een passie voor vernietiging. Hij wordt een wilde. In den modernen oorlog: een wilde met weten schappelijke strijdmiddelen. Hij ontaardt, hij prostitueert de Wetenschap. Ik wensch de wetenschappelijke organisa tie uitsluitend voor vredesarbeid en -ont wikkeling te gebruiken, omdat ik er absoluut zeker van ben dat na een volgenden oorlog Europa éen groote woestenij zou zijn. Het zal nu den arbeid van een gansche genera tie vorderen eer Europa den vorigen oorlog te boven is. Na een volgenden oorlog zou het zich niet binnen een eeuw kunnen her stellen, en in welk een toestand het inmid dels zou verkeeren, kan de stoutste verbeel ding zich niet voorstellen. Zij die spreken over „humaniseeren" van den oorlog houden zichzelf voor de mal. Dat is een onmogelijkheid. De oorlog kan niet humaner gemaakt worden; hij wordt steeds inhumaner. Bij de oprichting van den Volkenbond was ontwapening, een inherent bestanddeel van de vastgestelde politiek. Duitschland's ont wapening zou gevolgd worden door de ont wapening van alle geallieerden. Er is geen twijfel aan dat de geallieerden hun woord volkomen gebroken hebben. De vlootconfe- rentie te Washington leverde den eenigen practischen maatregel van ontwapening op, die sinds 1918 genomen is. Na Washington is er niets meer gedaan. De geallieerden hebben niets gedaan om de plechtige belofte aan Duitschland na te komen, die in ons ont- wapeningsprotocol was neergelegd. Bij de geallieerden zijn er nu veel meer getrainde soldaten dan vóór 1914. Hun oor logstoerusting is formidabeler dan die van Duitschland in 1914. En Frankrijk b.v. heeft geld geleend aan kleine Europeesche staten onder voorwaarde dat het voor bewapening gebruikt zou worden. Onze plicht als natie is duidelijk. De eerste noodzakelijke stap is een groote ver mindering in bewapening. Groot-Brittannië moet een voorbeeld geven.Wij moeten verder er met onzen ganschen invloed op aandrin gen dat de plechtige belofte, aan Duitsch land gegeven dat wij zouden ontwapenen als Duitschland ontwapend zou zijn naai den geest en naar de letter wordt uitge voerd. Zoolang dat niet gebeurd is blijft ik spreek in diepen ernst het statuut van den Volkenbond een doode letter". Dit zijn de hoofdzaken van Lloyd George's betoog. Het is wel merkwaardig dat op denzelfden dag, waarop dit interview gepubliceerd werd, uit Amerika de mededeeling kwam dat pre sident Hoover geneigd is om een eventueel Britsch voorstel tot een nieuwe vloot-ontwa- peningsconferentie te aanvaarden, mits er geen admiraals van eenige zijde aan de be sprekingen deelnemen. Uit Amerika komt dus het initiatief om uit te scheiden met die nonsens: het uitzen den van beroeps-bewapenaars om te ont wapenen. Dit initiatief had Nederland kunnen ne men toen eenige weken geleden prof. van Embden in de Eerste Kamer aan de regee ring verzocht om de generaals thuis te hou den, ze niet meer in delegaties naar Genève op te nemen. Minister Beelaerts wees dat af. Waarom? Houdt het feit, dat wij als kleine hatie nooit een belangrijke rol in een oorlog zullen kunnen spelen, dan soms in dat wij in het Vechten tegen Oorlog evenmin initia tief kunnen nemen, en maar als hondjes achter de groote naties moeten meedraven? Het lijkt er veel op dat dit het Haagsche standpunt is. Wat gaat er van ons land uit? Niets! Wie zou er namens ons een betoog houden zooals Lloyd George? Niemand doet het! En er zou iets groots van ons kunnen uitgaan! Als wij een krachtige regeering hadden, die de teekenen der tijden in deze zaak van allesoverheerschena belang verstond, zou zij de leiding kunnen nemen in het stimuleeren van een anti-oorlogsactie. Zij zou deze actie kunnen baseeren op de groote factoren die algemeene instemming, dus ook algemeenen steun kunnen vinden, en die ik al zoo vaak in artikelen in deze rubriek genoemd heb. „Het is al zevenduizend jaar zoo geweest", zeggen de sceptici, „er is toch niets aan te doen". „Mijn grootvader dronk ook slootwater", zegt de domme boer, „en hij is er tachtig bij geworden, dus waarom zou ik er nou typhus van krijgen?" Het is niet zevenduizend jaar lang zoo geweest. Er is geen eer en geen geld meer te behalen met oorlogvoeren. Dc beestenboel, die de moderne oorlog is, leidt alleen nog tot zelfvernietiging. Geen enkel land kan meer overwinnen. Er is geen zege, geen glorie, geen winst meer in. Als machtsmiddel is de oor log dood. Dat bevestigt Lloyd George als hij voor Engeland zegt: „We could not stand another war". Geen enkele natie kan meer een oorlog verduren. De oorlogsmiddelen zijn de oorlog voerders ontgroeid. Zij vernietigen alleen nog èlles, ook degenen die hen gebrui ken. „Na een volgenden oorlog zou Europa een woestenij zijn Leggen wij ons bij dat. vooruitzicht neer? Kan het ons niet schelen? Gaan wij den massa-moord, den grooten waanzin, tegemoet zonder een eendrachtige actie om hem te voorkomen op die prachtige propaganda basis: „Er is geen eer en geen winst meer in ta behalen Hei machtsmiddel Oorlog is als machtsmiddel aood?" Dat vraag ik alleen. Als het antwoord daarop bevestigend is. als sceptici de glorie smaken gelijk te krijgen, dan verdie nen wij ook blijkbaar niet beter. Dan zal onze Westersche beschaving aan machteloos heid, aan inertie, aan afgeleefdheid te gronde gaan. Lloyd George behoort gelukkig tot de genen die het enthousiasme bezitten om tc willen vechten tegen oorlog. Het is te hopen dat zijn machtige invloed in het Britsche parlement zich na de a.s. verkiezingen voor al in deze richting zal doen gelden. Intusschen, nog eens: Wat doet Nederland? Wachten maarn R. P. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. DE OPCENTEN OP DE FONDSBELASTING. In overleg met de Commissie voor Voo) bereiding en mede namens Minister Ka heeft Minister de Geer aan de Kamer ovei gelegd een opgaaf van het aantal opcentei dat elk der gemeenten naar den thans bc kenden stand van haar budget zal moet» heffen op de fondsbelasting, ondersteld da zij uit de personeele belasting een bedrai verkrijgt, gelijkstaande met de hoofdsom plus de thans geheven gemeentelijke opcen ten. De Minister vraagt de cijfers met zeker voorbehoud te aanvaarden. Het is o.a. niet mogelijk geweest in acht te nemen de hoo- gere belasting van ongehuwden, wijl hun aantal niet bekend was. Deze factor kan intusschen de werkelijke cijfers slechts gun stiger maken. Met de class'ficatie, die in de kohieren der bestaande Rijksinkomstenbe lasting vanzelf niet tot uiting komt, is voorts rekening gehouden door van een groot aan tal gemeenten der 2e en 3e klasse, aan de hand van door den inspecteur der directe belastingen ter zake van de gemeentelijke inkomstenbelasting verschafte gegevens, het percentsgewijze verschil tusschen de belas tingopbrengst zonder en met classificatie tc berekenen, en dan het gevonden percentage op de gemeenten respectievelijk van de 2e en de 3e klasse toe te passen. Een element van onzekerheid blijft op die wijze uiteraard bestaan. Vermelding verdient nog. dat de thans overgelegde cijfers het resultaat zijn van nieuwe berekeningen. Het aantal te heffen opcenten is voor Amsterdam 45 tot een bedrag van 5.364.000,voor Haarlem 49 tot een bedrag van 980.000.voor Haarlem- m e r m e e r 30 tot een bedrag van 55.170,-, voor Bennebroek 4 tot een bedrag van 1.484.voor Beverwijk 6 tot een be drag van 5.844.voor Bloem endaal 3 tot een bedrag van 75.174.voor Heemskerk 29 tot een bedrag van 7.714.voor O o s t z a a n 52 tot een be drag van 14 612,voor V e 1 z e n 8 tot een bedrag van 34.400.voor West- zaan 69 tot een bedrag van 18.423. voor W ij k aan Zee en Duin 13 tot een bedrag van 6.786.—, voor Zaandam 59 tot een bedrag van 236,000.—, voor H i 1- legom 35 tot een bedrag van 53 480. en voor Sassenheim 30 tot een bedrag van 31.110, Verschillende gemeenten zullen geen op centen behoeven te heffen. Daaronder be- hooren Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Zandvoort. De regeering vestigt er nog eens de aan dacht op, dat alle berekeningen een zooda nig karakter dragen, dat verwachtingen, ten gunste of ten ongunste door een bepaal de gemeente er niet op kunnen worden ge bouwd. Tot zoover dc mededeeling van de regeering. Wij teekenen hierbij aan, dat wij eenigen tijd geleden berekend hadden, dat door Haarlem 45 opcenten geheven zouden moe ten worden, Toen hebben wij evenwel aan getoond, dat de minister zijn berekenuig op oude gegevens gebaseerd had. terwijl men te Haarlem b'eef aannemen, dat de inder tijd door Mr. M. Slingenberg, wethouder van financien, gemaakte berekening dat Haar lem met 30 opcenten zou kunnen volstaan, op goede gronden gemaakt was. Nu zegt de minister dat hij nieuwe bere keningen heeft laten maken, maar daarvan zal dan het resultaat zijn, dat, Haarlem '.3 opcenten zou moeien heffen, du. meer dan bij de eerste raming.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1