DE JOHANN STRAUSS-FEESTEN TE WEENEN. LETTEREN EN KUNST SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 APRIL 1929 (Van onzen correspondent). Weenen, 10 April. Ben vorlgen zomer zijn tienduizenden Treemdelingen naar Weenen gekomen om de groote feestelijkheden bij te wonen, die hier ter eere van Franz Schubert werden gegeven, den grooten componist, die honderd jaar ge leden in 1328 te Weenen was gestorven. En twee jaar geleden stroomden evenveel buitenlanders naar de Donaustad om de nagedachtenis van Ludwig van Beethoven te eeren, die in 1827 te Weenen den laatsten adem had uitgeblazen. Dit jaar wederom zullen we groote feeste lijkheden hebben, Johann Straussfeesten. omdat Strauss de Oudere 125 jaar geleden te Weenen werd geboren en zijn groote zoon de „Walsenkoning" Johann Strauss de Jongere, 30 Jaar geleden te Weenen is ge storven. Evenals het vorige en het voorvorige jaar arrangeert men ook thans weer zoogenaamde „Feestweken", welke van den 2en tot den 16en Juni zullen worden gehouden. De president van de Oostenrijksche republiek, dr. Miklas, zal deze festiviteiten op officieele wijze op de binnenplaats van het Weensche Raihaus openen. Onmiddellijk daarop zullen op de torens van het Rathaus en aan de masten op het plein vóór dit gebouw de vlaggen in de hoogte gaan en het Weensche philmarmonische orkest zal muziek van Strauss ten gehoore brengen. Franz Schalk zal dit concert dirigeeren. Door middel van luid sprekers zal er voor worden gezorgd, dat alle menschen die zich op het plein vóór het stadhuis bevinden, deze muziek duidelijk kunnen hooren. Gedurende twee weken nu zullen concerten en bijzondere tooneel-, opera- en operette-opvoeringen in een on- aigebroken rij op elkander volgen. Er wor den ook tal van tentoonstellingen op touw gezet. Achtduizend zangers zullen des avonds voor het feestelijk geïllumineerde Rathaus liederen ten gehoore brengen, overal zullen openlucht-muziekuitvoeringen worden gege ven, in de groote opera worden Strauss' „Fledermaus" en „Das Spltzentuch der Königln" opgevoerd, in tal van operetten- theaters wordt eveneens Strauss voor het voetlicht gebracht en in den Burggarten, den tuin, die vroeger tot het keizerlijke paleis van de Habsburgers behoorde, 2al een klein zoon van den ouden Johann Strauss, die zelf ook weer Johann heet, een reeks van concerten dirigeeren, ln welke Strauss- muziek zal worden gespeeld. Deze Johann Strauss, die als dirigent zal optreden, is de derde van dien naam. Hij is een zoon van Eduard Strass, die een broeder was van den „Walzerkönig", Johann Strauss en een z-oon van Johann Strauss den Oudere, die 125 jaar geleden te Weenen werd geboren. Johann Strauss III is een bekend dirigent, die reeds enkele jaren geleden te Weenen is geweest om hier een groot concert te leiden. Ook in Amerika kent men hem. Vóór het Rathaus wordit een podium opgericht, op welke openlucht-dansavonden worden ge geven. Max Reinhardt arrangeert openlucht- opvoeringen van „Dantons Tod" op een reus achtig tooneel op de binnenplaats van het Rathaus .Het tooneel zal dertig meter breed zijn en daardoor grooter zijn dat het tooneel van éénig theater in Europa.. „Dantons Tod" is een stuk, dat in 1834 door den Oosten- rij kschen dichter Georg Büchner werd ge schreven. Büchner was toen eerst 21 jaren oud, helaas stierf deze veelbelovende jonge man reeds twee jaren later. Max Reinhardt heeft dit drama voor het eerst in 1927 te New York opgevoerd en daarmede een reusachtig succes behaald. Paul Hartmann speelde den Danton en ook thans te Weenen zal men hem ln dezelfde titelrol kunnen bewonderen. De beroemde Sokoloff zal Robespierre weer geven. Hans Thimig speelt als Canaille Desmoulins en zijn zuster Helene Thimig zal de rol van Lucile vertolken. Vijftig acteurs en actrices benevens circa vierhonderd fi guranten zullen aan de opvoeringen op het reuzenpodium medewerken. Reeds thans wordt te Weenen over den grooten feeststoet gesproken, welke door den bekenden kunstenaar Rudolf von Laban in elkaar zal worden gezet. Alle handwerksgil den zullen in dezen feestelijken optocht mee- marcheeren. Tal van praalwagens zullen in den stoet te zien zijn en er zullen ook wagens zijn, op welke zich luidsprekers bevinden. Het rythme toch van den stoet zal niet telkens onderbroken worden door muziek corpsen, die ieder een ander muziekstuk spelen, neen, de muziek zal in den geheelen optocht overal hetzelfde zijn. Radio ver breidt de tonen van Strauss en van den modernen Krenek over heel den langen optocht en zoowel aan den kop als aan den staart van den stoet zal men hetzelfde te hooren krijgen. Hier en daar zullen door de deelnemers aan den ontocht historische dansen worden uitgevoerd. Niet alleen te Weenen, doch ook in de omliggende stadjes en dorpen zullen tal van festiviteiten plaats vinden, zoodat de vreem delingen tegelijkertijd van feesten, kunst en natuur zullen kunnen genieten. Bijzonder de aandacht verdienen de openlucht-opvoe ringen van Shakespeares „Midsummer- nightdream" in het park, dat tot het kasteel Saxenburg behoort. Als regisseur treedt Hans Brahm van het Weensche Burgtheater oo, die in Februari met Raoul Asian en diens Ween sche troep een tournée door ons land maakte Iets heel merkwaardigs bij deze opvoeringen is, dat het tooneel zich aan twee kanten van de toeschouwers zal bevinden, Enkele tafereelen spelen zich vlak vóór den muur van het kasteel af, andere weer op het gras veld van het prachtige park. Het publiek wordt dan af en toe verzocht zich op de banken om te draaien, opdat het spel on gestoord kan worden voortgezet. Men verwacht, dat ongeveer vijftigduizend vreemdelingen naar Weenen zullen komen om de feestelijkheden bij te wonen. W. M. BEKAAR. HET TOONEEL. HET NEDERt.ANDSCH.INDISCH TOONEEL. PUBERTEIT. Spel van Engelsch Kostschool-'even in 3 be drijven door John van Druten. Wel hebben de leden van het Tooneelver- bond het actieve bestuur van de Haarlemsche afdeeling dankbaar te zijn, dat het hier een voorstelling van Puberteit „Young Woodley" door het gezelschap van Cor Buys mogelijk heeft gemaakt. Want het was gister één van die zeldzame avonden, waar op wij van het begin tot het eind genoten, onverdeeld genoten hebben zoowel van de voorstelling als van het stuk. Met „De Ge temde Feeks" de mooiste tooneelavond van dit seizoen! Werk van een Hollander dat uit Engeland tot ons komt, want John v. Druten schrijft evenals indertijd Maarten Maartens dit deed in 't Engelsch en wij krijgen de stuk ken van onzen landgenoot dus in een verta ling on het Hollandsch Tooneel. „Puberteit" heeft Louis Borel Young Woodley ln zijn ver taling genoemd; de Duitschers zouden het kunnen spelen onder den titel: „Frühllngs erwachenJohn van Druten behandelt het zelfde thema als Frank Wedeklnd in zijn bekend stuk, alleen met dit onderscheid, dat in Puberteit een jongen de hoofdpersoon is. En evenals „Frühllngserwachen" is ook Pu berteit eerst door den censor geweerd. Men staat er bij het zien van dit teere, reine stuk in het Hollandsch of was het oor spronkelijk in het Engelsch anders? ver steld van, dat Young Woodley ooit' verboden kon worden. Het Is alleen een bewijs, dat de geest van Simmons, den onverdragelljken, pedanten en dommen schoolmeester uit Young Woodley ook vaardig is over den En- gelschen censor. Young Woodley speelt op een Engelsche kostschool. Wij in Holland kennen dat En gelsche kostschoolleven zoo niet, maar dat is geen enkel bezwaar om toch niet volop van dit stuk te kunnen genieten, want hoofdzaak in Van Druten's werk is niet de milieuschildering doch het ontbloeiend lief deleven van een Jongen in den overgangs leeftijd. Van Druten heeft dat teere onder werp behandeld met zoo fiinen toets en met een zoo zuiver ontleden van de jongensziel, dat zijn stuk in deze voortreffelijke voor stelling sterk geboeid en dien ontroerd heeft. Reeds dadelijk de inzet was prachtig! Hoe zuiver 'waren die ontluikende jongens zielen aangevoeld, hoe stond die kleine wereld van deze kostschooljongens onmiddel lijk klaar en helder voor ons! Vining. de cynische jongen, die „weet", is met enkele trekken schitterend geteekend! Wij herken nen dezen jongen onmiddellijk uit onze jeugd, hij leeft en volmaakt gespeeld door Louis Borel stond hij dadelijk klaar en gaaf voor ons en boeide ongemeen! En daarnaast de hoofdpersoon, de jonge Woodley, dichter lijke. fijne natuur, die smacht naar de liefde, de reine, mooie jonge liefde, maar die huivert b'i de herinnering van wat hij eens ln een „dancing" van de „liefde" zag! Men moet dit door Jan C. de Vos Jr. zien spelen in dat ontroerend-mooie gesnrek tusschen die twee jongens, Ainger en Woodley! Het was su bliem! De tot man ontluikende jongen die voor de poorten van het leven staat en met zijn schuchtere Jongensziel voor het eerst den beestmensch heeft gezien! De Vos speel de dit zoo teer en fijn, met zulke prach tige overgangen, dat het wel een zeer apart en bijzonder genot was dit_ spel te vol gen! Dan treedt Laura Simmons, het jonge vrouwtje van den schoolfrik Simmons de Kamer binnen en wanneer zij den dichter lijken jongen nadert en toont hem te be grijpen, dan gaat zijn schuchtere jongens ziel geheel open en ontbloeit voor het eerst de groote, reine liefde in het hart van den jongen Woodley! Die jongensliefde, Van Druten heeft haar ons prachtig gegeven! Hij heeft haar zoo zuiver en hoog, zoo rein en echt jong gehouden, dat het zeer sterk ontroerde! En toch, hoe gevaarlijk was dit onderwerp! De liefde tusschen een bijna achttien jarigen jongen en een getrouwd vrouwtje want ook Laura Simmons, eenzaam en schuchter als Woodley ondergaat den in vloed van dit „Frühllngserwachen" hoe spoedig had dit belachelijk, ja irriteerend kunnen zijn! Het was alles zoo teer en zoo broos, dat even verkeerd aangevat, het on herroepelijk in stukken zou zijn gevallen. En dat nu was het wonder van dezen avond, dat het aldoor zuiver en mooi is ge bleven! Hoe delicaat heeft Van Druten dit onderwerp behandeld, maar ook, hoe delicaat werd het gespeeld door Tilly Lus en Jan C. de Vos! Er was geen oogenblik ook maar een ietsje te veel: En toch hoe onzegbaar moeilijk was deze scène! Hoe licht had het bij een even uitwijken naar rechts of links een fiasco kunnen worden! Welk een gebenedijde kunstenares is toch Tilly Lus! Zij Is misschien wel de eenlge actrice in ons land, in staat om deze situatie te doen aan vaarden. Haar spel was zuiver als kristal. Geen toon en geen gebaar was valsch! En welk subliem spel heeft de jonge Jan C. de Vos daar tegenover gesteld! Hij bleef aldoor de jongen, de reine, lieve jongen! Hoe prachtig ook in zijn houding tegenover Sim mons, als die 't geheim tusschen hen tweeën ontdekt heeft, hoe aangrijpend in zijn smart, wanneer hij tot Laura zegt'- „Dus heb je met mij gespeeld?" Het was jongensverdriet dat ons. ouderen door de ziel sneed! Simmons, de onderwijzer durft het niet aan den jongen Woodley „aan te geven" bij het schoolbestuur, omdat hij dan ook zichzelf zou compromitteeren, maar hij speurt naar het oogenblik waarop hij zijn vijand ten val kan brengen. En hij vindt zijn gelegenheid in het al even goed geschreven derde be drijf, wanneer Woodley. gesard door den cynischen Vining om zijn door dezen jon gen vermoede liefde voor Laura, naar een mes grijpt en in zijn woede zijn vijand te lijf wil gaan! In deze acte kreeg Jan C. de Vos gelegenheid tot een zeer sterk gespeelde scène die in tegenstelling met het teere en fijne spel van voor de pauze even sterk temperament en forsche speelkracht ver langde. Ook hierin slaagde De Vos volko men en dit tafereel maakte zulk een gewel digen indruk op het publiek, dat ondanks de krachtige speelscène geen applaus volgde. Subliem was in dit tafereel ook de jonge Borel! Een zoo volmaakt samenspel als van deze vier „kostschooljongens" in het derde bedrijf hebben wij in dit jaar bij geen enkel gezelschap gezien! Dan volgt de ..ontknooping"! De oude heer Woodley. door Simmons gewaarschuwd, komt zijn jongen halen. Simmons heeft zijn doel bereikt: de jonge Woodley wordt van school gestuurd! En daarmee wordt hem den 1 weg naar „Cambridge" afgesneden! Maar hij rekent dien tegenslag nauwelijks! Voor hem is het groote verdriet, het afscheid van Laura! In een zeer mooi geschreven tooneel zegt Laura hem, dat zij hem lief heeft, even als hij haar, maar dat zij alleen de herinne ring aan hun groote, Jonge liefde in hun le ven kunnen meedragen! En als de vader dan terugkomt en zijn arm om zijn schouder legt, richt de zoon zich op; de jongen Ls man ge worden. En met zijn nieuwen, op dat oogen blik pas gevonden vriend, den vader, gaat hij heen. Tot het laatste toe weet Van Druten zijn stuk op hoog peil te houden; geen moment „zakt" het en de slotindruk was, ondanks de noodlottige vergissing van het gordijn zóó sterk, dat het publiek als één man op rees en den spelers een ovatie bracht met luide bravo's, zóó enthousiast en zoo langdurig, als wij in dit seizoen nog niet hebben meege maakt! En in waarheid, deze voorspelling was over de geheele linie volmaakt! Nico de Jong was een monstrum van cm schoolfrik! Hij werd bijna grotesk! Mis schien zou men de opmerking kunnen ma ken, dat deze heele figuur wat erg opzette lijk en de teekening van dezen schoolmeester wat grof is! Dit is dan ook het eenlge zwakxe punt in dit overigens voortreffelijk werk' Heel zuiver en knap was ook de jongensfeer dank zij de fijn afgestemde regie van Cor Ruys gehouden, niet allien door net spel van Jan C. de Vos en Louis Borel. maar ook van de anderen, Piere Myin 'n zeer sym pathieke Ainger Bob Clerx en Lout je Bouwmeester. En Ruys zelf speelde vader Woodley met dien zelfden fijnen toets, dien wij ook bij Tilly Lus en Jan C. de Vos zoo bewonderden. Het was een heerlijke avond, een van de weinigen, die ons weer vertrouwen geven in ons tooneel! En nu Zaterdag komt Ruys noc eens te Haarlem en wel met zijn ander groot successtuk Monsieur Topaze waarover R. P. indertijd reeds zoo enthousiast heeft geschreven. De schouwburg moge dan geheel uitver kocht zijn! Want ri"t. dit bij Puberteit niet het geval was, was eigenlijk het eenlge, dat gisteren niet „volmaakt" was. J. B. SCHUIL. Vier avonden Nederlandsche danskunst De derde avond in het Amsterdamsche muzieklyceum. Al onze hoop is thans gevestigd op den vierden en laatsten avond die misschien dan sen te zien zal geven zooals op den eersten avond, de tweede was reeds minder en de der de zelfs teleurstellend. Natuurlijk wanneer wij de uitvoerigen in twee deelen splitsen: vóór de pauze jonge vaak onbekende danse ressen, na de pauze één die reeds jarep gele den debuteerde. En om den stand oer zich ontwikkelende danskunst in ons land te be- oordeelen, zijn die gedeelten voor de pauze wel het meest de aandacht waard. En jam mer genoeg, geven die over het algemeen weinig hoop. Te meer, daar ook bij de goede danseressen een gebrek aan oorspronkelijk heid opvalt en velen duidelijk laten zien, van wie zij les hebben gehad, terwijl op den laatsten avond een der danseressen ln geba ren, in-pasjes, in opvatting een der grootste danseressen van onzen tijd volkomen naboot ste, maar, waar zij de ziel van die dansen niet begreep, niet aanvoelde zelfs, geen schoonheidsgénot vermocht te schenken. Integendeel. Op dezen derden avond werden negen-en- twintig dansen uitgevoerd, een respectabel aantal zeker. Ursula Bernau, de jongste, een meisje van denkelijk een jaar of vijftien, kan in de toe komst als ze maar flink blijft oefenen heel goed v/orden. Ze is lenig, vlug, danst met vaart en haar techniek is zuiver, vrijwel feilloos. Maar ze heeft nog geen eigen ka rakter in haar dansen weten te leggen. Emmy Ringeling, goed geschoold, voerde o.a. twee Hongaarsche dansen pit, niet in cabaret-stijl gelukkig, doch weinig verras send. Meina Stratingh wist in haar dans- zonder-muziek te ontroeren door de zuivere, mooie bewegingen en daar lag gevoel in die enkele wendingen, in die gedragen gebaren, in die rustige passen. Het programma vermeldde voorts van een der danseressen een Tarantella, wij meenden eerst dat ze.... een Wiegelied danste. De eenige danser was Lou van Yck, die in het gymnastische genre bleef en wiens uitvallen, sprongen en armzwaaien strak en technisch goed waren. Na de pauze: Florrie Rodrigo. Zeker een danseres, doch een die den nieu wen dans wil brengen, den dans van het rhythme en de strakke bewegingen, den dans die veel oefening, veel meesterschap over het lichaam vraagt en die breekt met „Spitzen- tanz", pirouetten, entrechats, met vloeiende gebaren en luchtige passen. Flor Rodrigo's dansen heeft een sterk persoonlijk karakter, het is hard, bruusk, stoer, onvrouwelijk vaak. Haar Barbaarsche dans was barbaarsch, haar klaagrede was een gedanste klacht, een uiting van bitterheid, van wrok. En ook in het Menuet (Casella) en de Galop (Stra- winski) behield ze dat harde, dat koude, dat wij niet mooi kunnen vinden, wijl wij 't niet begrijpen. C.GJ3. KANTONGERECHT. Geen arbeidslijst. Een 42-jarig slager te Bloemendaal heeft bij herhaling de arbeidswet overtreden. In zijn winkel hebben twee arbeiders vleesch gehakt, terwijl geen arbeidskaart aanwezig was. De slager verdedigde zich door te zeggen dat zijn vrouw ziek was en daardoor zijn administratie in de war liep. Het O.M. eischte daar de wet geen boete itoelaat, een hechtenisstraf van drie da gen. De verdediger, mr. T. A. M A. van Löben Seis betwistte, dat de arbeid viel onder dien in een werkplaats. Voorts ontwikkelde hij bezwaren tegen de dagvaarding wat betreft de recidive en vroeg omdat het feit niet zoo ernstig is, bij uitzondering geen vrijheids straf, maar geldboete toe te passen. De kantonrechter achtte de dagvaarding voldoende, nam echter in aanmerking, dat verdachte's vrouw ziek was. waarschuwde den slager ernstig voor een volgenden keer en veroordeelde hem tot tweemaal f 50 of twee maal 20 dagen. Weer een dronken chauffeur. De auto van den Amsterdamschen fabri kant stond op de Raaks. Erger was dat zij op de tramlails stond. De fabrikant zelf was in „Modern". Twee agenten hebben hem gehaald, om den wagen weg te zetten. Dat heeft de fabrikant ook gedaan en tegelijk hebben de agenten geconstateerd dat hij niet nuchter was. Hetgeen niet zoo verwon derlijk was, aangezien drie borrels en twee glazen bier aan des fabrikanten innerlijk niet vreemd meer waren. De griffier las een rapport voor omtrent verdachte's levenswandel dat zoo luidde, dat wel niemand graag zooiets in het openbaar van zich zou willen hooren getuigen. Daaruit bleek dat de fabrikant nog al eens niet nuchter in zijn auto zit. De inspecteur van de verkeerspolitie te Amsterdam, de heer K. Bakker, had niet dien indruk. Het O.M. was niet te spreken over ver dachte's optreden. Daar de fabrikant op zijn talrijke feesten met geld om zich heen smijt, is een boete geen zware straf. De ambtenaar vroeg 14 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 1 jaar en zoo de kantonrechter daartoe niet besluiten mocht, een zeer hooge boete. De verdediger mr. T. A. M. A. van Löben Seis vond de straf te zwaar en vroeg een meer preventief werkende straf. De fabrikant werd veroordeeld tot f 500 of 30 dagen en een jaar intrekking van rijbe wijs. Vernuftige automaten. In een café te IJmuiden heeft een auto maat gestaan, waarin men penningen kon werpen, die a 10 cent aan de toonbank te krijgen waren. Als zoo'n penning in de auto maat belandde, begonnen drie wielen te draalen, op welke wielen vruchten, bellen en andere aanlokkelijke voorwerpen stonden af geschilderd. De „mop" van deze drie wielen nu was, dat zij zouden blijven staan, dat drie afbeeldingen naast elkaar kwamen, die bij elkaar hoorden. Zoodat een soort stilleven moet zijn ontstaan. De werper van de penning kon daarop geen invloed oefenen. Als hij won was de prijs een consumptie, gratis te bekomen bij den café houder. Aangezien dit een loterij was en wel een zonder vergunning werd de caféhouder be keurd, en veroordeeld tot f 5 of 5 dagen met bevel om de automaat te vernietigen. Eenzelfde lot wacht de automaat van een ander caféhouder, die tot een gelijkluidende boete veroordeeld werd. Jammer van de even vernuftige als kunst zinnige machines! Achtereenvolgens stond terecht een heele reeks van vaders en moeders van gezinnen, waarvan de grootte varieerde van een tot negen kinderen, die niet gezorgd hadden, dat die kinderen op school waren in den school- tend. Meestal is de verontschuldiging in deze gevallen, dat het huishouden de kinderen niet missen kan. Zoo was er een die de vraag opwierp: Waar is een kind van 14 jaar nu beter, in school of in een gezin van zes kinderen? De kantonrechter oordeelde, dat deze vraag zeer goed het onderwerp kon uitmaken van een redevoering in de Staten-Generaal. Vervolgende de discussies merkte de vader op, dat een vrouw toch geen paard is. Hem werd aan het verstand gebracht, dat identi- citeit met deze diersoort geenszins een ver- eischte is om toezicht op zes kinderen te kunnen houden. AI deze nalatige ouders kwamen er met geldboeten af. EEN LECTORAAT TN DE FOTOTECHNIEK ENZ. TE DELFT? De heer W. H. Idzerda heeft -zich gewend tot het College van Curatoren der Techni sche Hoogeschool te Delft met verzoek het instellen van een lectoraat in de fototech niek en Kinematografie te willen bevorde ren. Hij heeft zich niet gericht tot het be stuur van eenige afdeeling. daar, alhoewel, de fotografie op scheikundigen grondslag berust, niet alleen de scheikundige afdeeling, doch ook die der scheikundige technologie (platen, papleren, enz.) alsmede der mecha nische technologie (camera-bouwkinemato grafie, enz.) tot basis van ressort kan wor den gerekend, zoodat het onderbrengen der fototechniek en kinematografie in één der afdeelingen der Technische Hoogeschool, ze ker nadere gedachtenwisseling zal behoeven. 4S0ste STAATSLOTERIJ. Trekking van V.'osnsdae 17 April 1929. 3c Klasse 3e Lijst. Hooge prijzen: 19944 1000.^ 18271 400— 13S5 1454 5461 9775 111'8 100— Prijzen van f 45 31 53 99 120 132 158 168 223 225 324 342 396 405 412 493 621 625 647 721 733 733 791 813 852 8S8 96-» 1039 1113 1115 1219 1223 124S 1273 1285 1367 1384 1507 1569 1630 16S4 1690 1803 1SI4 1839 1909 1911 1915 1957 1960 1962 1975 2001 2040 2108 2134 2202 2228 2231 24*9 2441 2480 2394 263S 2685 2686 2716 2759 2827 2368 2970 3042 3257 3295 3328 3330 3347 3358 3370 3536 3575 3577 3629 3640 3650 3661 3707 3724 3903 3934 3939 4030 4Ö36 4060 4074 4147 4255 4453 4434 4505 4543 4545 4597 4600 4642 4709 4714 4S19 4S2S 4S35 4S75 4876 4965 502P 5134 5142 5227 5230 5249 5263 5279 529« 5391 5432 5491 5509 5512 560S 5751 579 5817 5831 5889 5921 5930 5944 5947 6043 6154 6183 6237 6247 6250 6277 6254 •3287 6337 633" 6496 6566 6613 6618 665S 6722 6857 6913 6925 6927 6972 6985 7085 7155 7177 7206 7208 7212 7274 7279 7313 7365 7378 7435 7493 7.562 75S3 7598 7674 7704 7750 7751 7787 7975 7985 8G13 8055 8070 s?:5 8126 8213 8214 8223 8227 8325 8326 8752 8453 84S4 8504 S635 8661 8665 87S6 8847 8918 8940 8949 9018 9038 9069 90S7 9104 9155 9167 9168 9287 9418 9443 9473 9141 9662 9699 9774 9S04 9S93 9906 9956 99S0 9992 0007 10035 10066 10120 10246 10250 10332 10254 10380 I045S 10462 10538 10564 1056S I06S5 I076r 10767 10S02 10824 10S50 10985 11003 11012 1103S 11055 1Ü33 11207 11 240 11354 11476 11515 11535 11592 11611 11644 116S6 11703 11709 11766 1I8C2 11811 12000 12050 12055 12124 12140 12143 12169 12193 12237 12241 12272 1227S 12.338 12372 12381 12514 12591 12594 12626 12670 12725 12746 I2SI4 12804 12930 13149 13181 13250 13278 13331 13337 13 '97 13450 13453 13499 13537 13576 13593 13604 13607 1639 13657 13695 13747 '13756 13824 13S71 13S77 13SS1 13915 139S0 13996 14049 14150 14230 14738 14274 14359 14388 14443 14478 14500 14596 14600 14618 14661 14686 14705 14733 14799 14864 14922 14923 14935 14980 15G07 15013 15032 15139 15162 1519! 15218 15222 15227 15228 15274 15303 15356 15401 15407 15410 15416 15451 157G0 15741 157*3 15857 15862 15875 15S79 16016 K'046 16149 16184 16203 16*23 16259 16264 16359 16373 1649S 16510 16559 16619 16644 16648 16670 16694 167G5 16779 15835 16S52 16906 17003 17025 17043 17093 17132 17165 17192 17267 1727S 17289 17363 17364 1743S 17466 17470 17476 17508 17531 17643 17695 1771' 7737 17787 17789 17922 18023 18063 1S067 18075 1*103 18'26 18169 18210 18*51 I Só 13 18275 18546 18555 18591 1S638 18700 18705 1S759 IS7S5 15795 18813 18824 1SS57 ISS64 18928 18936 18986 '9*68 19081 19146 19172 19216 19229 19247 1945' 19468 19505 19543 19580 19609 19665 19693 19722 19733 19864 19869 10986 20013 20078 20123 20227 70251 20287 20316 20370 20377 20424 20452 20478 204 S3 20493 20505 20511 20537 205SO 19617 2064 20705 20718 20S10 20S57 20905 20910 20947 20967 Segrave door den Prins van Wales gehuldigd Bible's doodenrit herdacht Uit Londen wordt aan de Tel. gemeld: Op een te zijner eere gehouden diner in de Koninklijke Autombielciub beschreef majoor Segrave Dinsdagavond zijn emoties geduren de zijn recordrit. De eerste indruk was vol gens hem, een gevoel van machteloosheid te genover de geweldige uitbarsting van de me chanische krachten en onmiddellijk daarop een gewaarwording alsof de wagen niet meer naar het stuur luisterde. Segrave vertelde, hoe hij dat feit met den Ame.ikaanschen ren ner Lee Bible besproken had. even voordat de laatste zijn noodlottige rit begon. Bible klaagde, dat zijn wagen slecht gehoorzaamde zoodra hij meer gas begon te geven, en Se grave waarschuwde hem, dat hij de controle over den wagen geheel zou verliezen wanneer hij de snelheid te haastig trachtte op te voe ren. Bible bedankte hem voor zijn aanwijzing en wilde er rekening mee houden, 't Ongeluk van Biblie zou, volgens Segrave, veroorzaakt zijn, doordat zijn voet van het pedaal gleed, waardoor de auto ineens op volle kracht wegschoot. Segrave dankte zijn succes geheel aan de uitstekende constructie van den auto en bracht hulde aan de Engelsche ontwerpers en constructeurs. De Prins van Wales wijdde eenige woorden van hulde aan Segrave. „Niemand," zei hij, ,.wist beter wat hier geriskeerd werd dan Se grave zelf, tenzij misschien zijn vrouw. Hij greep de gelegenheid aan en deed, wat nie mand vóór hem had kunnen doen en dat al les dank zij zijn stalen zenuwen en groote bekwaamheid". De Prins bracht eveneens hulde aan de teekenaars en bouwers van den wagen. VOETBAL HAARLEM—D. E. C. Door hun kranigen eindspurt zijn de rood- broeken, zooals men weet, gelijk met D. E. C. gekomen, zoodat a.s. Zondag de beslissings wedstrijd tusschen de twee rivalen in het Hilversumsche sportpark plaats vindt. Er zullen zeer vele supporters meegaan. Als neutrale grensrechters zijn aangewe zen de heeiren J. Hoorn en J. L. Meerman. Het is nog niet bekend, wie den strijd zal leiden. Het elftal van Haarlem is ongewijzigd de volgende spelers zullen dus den zwaren strijd aanbinden: De Vries, P. van Daalen, Goedhart, Dik, W. van Daalen, Huysmans, ïseger, De Geus, Verwaal, Oldenburg, Snooy. SCHERMEN. WAPENFEEST KON. OFFICIERS SCHERM- BOND In den Haag begon Dinsdag het 23ste wa pen! eest van den Kon. Officiers Schermbond met de personeel© floretwedstrijden voor afd. n en Hl. Aan de Tel. ontleenen we de volgende eindklasseering 1 A. E. W. de Jong met 127; 2. H. J. M. Wy- noldy Daniëls met 123; 3. L. v. Waegeningh met 107; H. G. Hagens met 87 en H. Mijs- berg met 621/2 punten. BILJARTEN. MASSAKAMP D. E. S.—BENOORDEN HET IJ De bil j artivereenigmgen „Benoorden het IJ" uit Amsterdam en „D. E. S." uit Haarlem hebben voor de vijfde maal een jaarlijkschen massakamp georganiseerd, waarvoor een wisselprijs is uitgeloofd met de bepaling, dat deze tweemaal achtoreen of driemaal in 't geheel moet gewonnen worden, om eigendom van een der beide clubs te worden. Nu doet het geval zich voor, dat deze vereenigingen telkens om de beurt hebben gewonnen en dus moet ditmaal de uitslag de définitieve beslissing brengen. Dinsdagavond is deze kamp in het lokaal van D. E. S., Hotel ,,'t Hof van Holland" be gonnen met zes partijen, waarin reeds sterke brachten in het strijdperk kwamen. De ope ningspartij werd gespeeld tusschen Wicken- hagen (Benoorden het IJ) en Mienis (D. E. S.) In het begin liep de Amsterdammer met series van 12, 13, 16 en 19 wat vóór en no teerde na 8 beurten 68 om 46. Later wist hij een serie van 49 te scoren; doch Mienis gaf zich nog niet verloren; hij haalde met kleine series zijn partner bijna in. Na 27 beurten was de stand 142 om 138. Op de 29ste beurt maakte Wiekenhagen een mooie 32 en op de volgende beurt de 175 caramboles cadre voL Mienis stond op 153. Op het andere bi'jart streden Postmus (Be- nooden het IJ) en Klaasen (D. E. S.) Dit was een zeer spannend en kamp, waarin de D. E. S.-man ten slotte de overwinning behaalde met 125 om 118. Ook de vo'gende ontmoeting verliep zeer spannend. Hierin stonden Polak (Benoorden het IJ) en de Jong (D. E. S.) tegenover elkaar Met klein verschil bleef de Haarlemmer in de meerderheid: 80 om 73. Rubens (Benoorden het IJ) en Brauckman (D. E. S.) gaven elkaar ook niet veel toe. Aanvankelijk was de Amsterdammer in het voordeel, doch ten laatste wist de Haarlem mer op te halen en de 175 caramboles cadre vl te maken in 43 beurten. Zijn partner no teerde 172. Speyer (Benoorden het IJ) en Lubbers (D. E. S.) speelden een zeer mooie partij. Toen de stand na 12 beurten 66 om 42 was voor den Amsterdammer, maakte de Haarlemmer op de 13de beurt een fraaie 53, waardoor hij meteen de leiding nam. De Amsterdammer liet zich evenwel niet van de wijs brengen en haalde zijn achterstand weder in. Hij kreeg zelfs opnieuw de leiding; dch met 26 en 10 maakte Lubbers aan alle onzekerheid een einde; hij won de partij van 175 caramboles cadre in 27 beurten. Speyer noteerde toen 169 De laatste partij ging tusschen Nieweg (Benoorden het IJ) en N. N. (D. E. S.) De D. E. S.-speler bleek verreweg de sterkste en speelde een zeer mooie partij. Toen hij de 150 caramboles cadre bijeen had in 30 beurten, stond zijn tegenstander pas op 100. De uitslag van dezen eersten avond was: Benoorden het IJ 807 caramboles en D. E. S, 858 caramboles.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10