46e Jaargang No. 14054 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestda:1 Woensdag 17 April 1023 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week /0.27'/4. met Geïllusteerd Zondagsblad 1 0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente» f 3.57'/i. Franco per post door Nederland 3 8714. Losse nummers ƒ0.06. Geil!. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15C54 Redactie 10GG0 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN15 regels 1 1 75. elke'regel meer t 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn Aanbcrf l4 rcg.-ls 10.63, elke regel meer /O 15. buiten Arrondissement dubbele prijs Onre Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 14 regels 0 25. elke regel meer /0.10. uitsl. a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levens'ange ongeschiktheid en Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 4C0.-. Cu;m 1 250.-, Wijsv'nger 1 150.-, Elke andere v'nger i 50 -, Arm- ol Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA WOENSDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers (Dir. Pierre Mols) „Mevrouw de Ad vocate", 8 uur. Gem. Concertzaal: Maatsch. t. Bevordering der Toonkunst. Uitvoering door leerlingen der Muziekschool ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. 8 uur. Het Blauwe Kruis: Volkszang. Friesch Koor. 8 uur. Cinema Palace: „Het Legioen der Gedoem- den", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Twee Dagen"; „Chicago, de stad der Misdaad." 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Intieme Leven van Helena van Troje". Tooneel: The Mack- weys". 79; 9.1511.15 uur. Matinée 2.30 u. Standaard Theater: „Het Goud-convooi"; „Dat wat je hebt". 2.30 en 8 uur. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 113 uur. DONDERDAG 18 APRIL Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers (Dir. Pierre Mols) „Mevrouw de Ad vocate", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Eerste Haarlemsche Auto Mij. v.h. J. Inpljn Groote Houtstraat 113rd. Verg. v. aandeel houders, 9 uur. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandschc- Meesters der 17de eeuw. 113 uur, Overveen: Raadhuis, Gemeenteraad Bloemendaal 2 uur. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK NABIJ BRUSSEL. Met den trein Parijs Amsterdam. TIEN DOODEN 23 GEWONDEN. PARIJS. 17 April ibt.U De sneltrein uit Parijs is nabij Hal in botsing met een goederentrein gekomen. Tot nu toe zijn er reeds zeven dooden en talrijke gewonden. AMSTERDAM, 17 April. Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat de Parijsche trein, die te 12.29 te Amsterdam C.S. moet arri- veeren, zonder de Parijsche wagens zal aan komen, wegens een botsing met een goede rentrein bij Hal. BRUSSEL, 17 April (V.D.) De treinbot sing bij Hal heeft hedenmorgen ongeveer half zeven plaats gehad. Voor zoover bekend zijn negen personen gedood en 23 gewond van wie verscheidene personen ernstig. Voor zoover valt na te gaan, bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. De mate- rieele schade is zeer belangrijk. BRUSSEL. 17 April (V.D.) De botsing van den sneltrein die om 0.15 vannacht uit Parijs vertrokken was en een goederentrein, bestemd voor Doornik had hedenmorgen te 6.28 op 5 minuten van het station Hal plaats Zeer waarschijnlijk is de goederentrein doox tot nu toe niet opgehelderde reden door een onveilig signaal geredev. De botsing was geweldig. De Fransche en Eelgische postrijtuigen van den Parijschen trein werden het eerst getroffen. Het Bel gische rijtuig werd boven op de locomotief gedrukt, kantelde om en kwam naast de spoorbaan terecht.. Van de personenrijtuigen werd een derde- kla^wagen die het dichtst achter de locomo tief gekoppeld was, totaal ingedrukt. De slachtoffers behooren dan ook voorna melijk tot Belgisch treinpersoneel en ieizi- gers uit het vernielde derde-klasserijtuig. De dooden zijn de hoofdconducteur van den Pa rijschen trein, eenige Belgische postambte naren en reizigers. Volgens nog niet bevestigde berichten is ook de machinist van den Parijschen trein gedood. Volgens andere berichten zouden de machinist en de stoker evenwel gewond zijn. Er zijn zeker 9 dooden en 23 gewonden Men vreest, dat van deze ernstige gewonden nog verschillende personen zullen sterven. Bovendien is er een groot aantal licht ge kwetsten onder de reizigers. De materieele schade is zeer groot. Het ongeval had juist op een wissel plaats en daardoor is ook scha de aan de spoorbaan toegebracht. De minister voor de spoorwegen Lippens is op de plaats van het ongeluk aangekomen evenals het parket uit Brussel, om een onder zoek in te stellen. GEEN NEDERLANDERS GEDOOD BRUSSEL. 17 April (V.D.) Het aantal slachtoffers dat bij de bots'ng tusschen den Parijschen sneltrein en een goederentrein nabij Hal, om het leven is gekomen, is ge stegen tot 10. Het is thans zoo goed als zeker, dat zich geen Hollanders onder de dooden bevinden. Van een aantal gewonden kon de identi teit nog niet worden vastgesteld. Schadevergoeding aan Nederland Engeland betaalt f 1.000.000 Het departement van Buitenlandsche Za ken, deelt mede, dat bij de Britsche regeering een aantal uit den wereldoorolg stemmende gevallen van aanhoudingen, vasthoudingen en verbeurdverklaring aanhangig waren, waarin de Nederlandsche regesring voor de Nederlandsche belanghebbenden voor scha devergoeding waren opgekomen. In de eerste plaats was hieronder een aanzienlijke vor dering, wegens schade aan visschersschepen, die in den zomer van 1916 naar Britsche ha vens waren opgebracht. Terwijl het niet mo gelijk is gebleken voor alle gevallen bevredi ging te verkrijgen, is de Britsche regesring bereid gevonden de som van één millioen gulden ter beschikking van de Nederland sche regeering te stellen, welk aanbod laatst genoemde 'heeft aanvaard. Voor zoover de Nederlandsche en Britsche regeeringen betreft zijn hiermede de nog hangende, uit den oorlog dateerende recla maties afgedaan. Twee cheques verdwenen Uit een aangeteekenden brief? De N. V. Gebr. Catz Handelsvereeniging te Amsterdam, heeft naar haar bijkantoor te Rotterdam per aangeteekenden brief ver zonden twee Amerikaansche cheques, waar van één getrokken is op de Garant Trust Company te New-York, groot 117,6 dollar, genummerd 1312 en de ander op de National City Bank te New-York, groot 265.79 dollar, genummerd 2189. Dinsdagmiddag heeft de firma telefonisch bericht uit Rotterdam ontvangen dat deze geldswaardige papieren, niet in den aange teekenden brief gevonden zijn. De fa. Gebr. Catz heeft aangifte bij de politie gedaan. Het is bijna uitgesloten, dat de cheques uit dezen gelakten brief zijn gestolen. De politie stelt een nader onderzoek in. Eenstaartje van de loodgieters staking Straf verzwaard Dinsdag deed het Hof te Amsterdam uit spraak in de zaak tegen den loodgieter van O., welke 14 dagen geleden in hooger beroep terecht stond wegens mishandeling, gepleegd tegen een loodgieterspatroon hier ter stede. Deze mishandeling vond plaats ten tijde der loodgietersstaking, welke eenige maanden heeft geduurd. Van O. was door den Haarlemschen Politie rechter veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Het Hof veroordeelde beklaagde thans tot een gevangenisstraf van drie maanden. De verdediger, Mr. Huizinga had in zijn pleidooi het Hof verzocht een nieuw onder zoek te gelasten en de zaak naar den Rech- ter-Commissaris terug te wijzen, aangezien beklaagde's schuld niet vast stond en de mishandelde zelf, in van O. niet positief den man herkende die hem mishandeld had, ter wijl bovendien door een getuige a décharge voor het Hof werd verklaard, dat een ander dan van O. het misdrijf had gepleegd. Zooals te begrijpen was, bestond er onder de loodgieters hier ter stede groote belang stelling voor den afloop van deze zaak, voor al ook omdat de collega's van van O. onder ling de kosten voor het hooger beroep heb ben betaald. Het zal voor hen dan ook een groote tegenslag zijn, dat dit voor van O. tot gevolg heeft gehad, dat hij nu inplaats van twee maanden, drie maanden gevangenis straf heeft gekregen. Narcissenkeuring Thans bepaald op 1 en 2 Mei De door de Algemeene Vereeniging voor Bloembo jencultuur uitgeschreven speciale keuring van afgesneden narcissen, die een internationaal karakter zal dragen, in zoo verre, dat buitenlandsche firma's uitgenoo- digd zijn en ook reeds hebben toegezegd daaraan met collecties deel te nemen, is in verband met het abnormale bloeiseizoen op nieuw verzet en zal nu gehouden worden op Woensdag en Donderdag 1 en 2 Mei, in het Krelagehuis der Vereeniging te Haarlem. Alle Nederlandsche firma's zijn uitgenoo- digd in te zenden. Het Ned. paviljoen op de Milaansche Jaarbeurs Koning Victor Emanue! op bezoek De Koning van Italië bezocht gistermid dag het Nederlandsche paviljoen op de Jaarbeurs te Milaan. Z. M. werd rondgeleid door den consul-generaal De Visser en door den vertegenwoordiger van het Koloniaal In stituut, den heer Utermark. De koning betoonde bijzondere belangstelling voor de afdeeling Koloniën. EEN NIEUW GELUID (B. en W. van Haarlem stellen den raad voor, het college te machtigen tot slooping van het perceel Groote Markt 33 hoek Jansstraat en tot verkoop van de afbraak Raadsstuk no. 134) Kijk eens. dat is nou lofwaardig, Dat is flink van Bee en Wee, 1 Hoekhuis Groote Markt en Jansstraat, Is nu vrij, dus weg er mee; Dit is energiek gesproken. Tot de leden van den Raad, En het hoekhuis van „Het Haasje" Wordt het haasje inderdaad; Maar het feit waarop ik hierbij, Meer soeciaal nog wijzen wou: Bes en Wee van Haarlem steken, Zelf de handen uit de mouw; Anders vraagt het stadscollege, Of de Raad het toestaan wil, Dit of dat te doen verrichten. En nu komt het groot verschil, Dit perceel wordt door de heeren, Eigenhandig zelf. gesloopt, Waarna een van hen (vermoed ik) Zelf de afbraak nog verkoopt; Met een zwaren sloooershamer, Zwaait daar Mr. Slineenberg, Trouw gesteund door Mr. Thijssen, 't Werk is zwaar, maar da's niet erg; Dicht erbij zwoegt Mr. Gerritsz, Hij hanteert een pikhouweel, De heer Roodenburg neemt sjouwend, Aan den arbeid werkzaam deel; De gemeentesecretaris, Kruit de afbraak naar een hoek, En noteert de vorderingen. Naarstig In een lijvig boek; En de burgemeester wandelt, Langs het zwoegende quintet. Terwijl hij als strenge werkbaas. Op de werkzaamheden let; „Overal" roept Mr. Gerritsz, En de arbeid staat weer stop. Want de Bavoklok gaat luiden En de acht uur zit er op; Neen, dit wordt een prachtig voorbeeld, Voor het jongere geslacht, Ik beken het, van 't college Had ik zooiets niet verwacht; Eén ding kan me echter spijten, Afbraak past niet in de lijn, Als 't college zelf y eens bouwde. Dat zou nog veel mooier zijn! P. GASUS. De Kilometer-verslinders Hoe de marmum sne'heidsbepaïingen worden toegepast Het zal ook onze lezers zijn opgevallen, dat in de laatste weken door de Haarlem sche politie zeer veel bekeuringen gemaakt worden tegen automobilisten, die de bepa lingen op de maximum-snelheid overtreden Gemiddeld zijn er wel 4 processen-verbaal op één dag. Dit heeft ook in kringen van de georga niseerde automobilisten de aandacht getrok ken. De vrees werd geuit, dat Haarlem al te streng tegen de automobilisten aan liet optreden was, vandaar dat men zich al met den Commissaris van Politie in verbinding gesteld heeft- Maar toen is evenwel gebieken, dat de kilometer-verslinders de bekeuringen aan zich zelf te danken hebben. Tot nu toe heeft de politie de maximum-snelheidsbe palingen zeer ruim toegepast en alleen be keuringen gemaakt als er van gevaarlijk racen sprake was. In de binnenstad mag 20 K.M. gereden worden en in het overige ge deelte der gemeente 30 K.M. Voor enkele toegangswegen naar de stad waar geen be bouwing is, werden geen bepalingen gesteld. Nu zijn alleen automobilisten op den bon ge zet die 40. 50, 60 of zelfs 70 K.M. reden. Bijna anderhalf jaar heeft Haarlem het zonder geldende bepaling op de maximum snelheid moeten doen en dit heeft blijkbaar gemaakt, dat er automobilisten zijn ge lukkig zijn het ivtzonderingen! die den ken, dat zij te Haarlem wel raak kunnen rijden en zich aan geen beperkingen behoe ven te storen. Tegen dit gevaarlijke racen moet zoo meent de Commissaris in het belang der veiligheid worden opgetreden. Een reparatie die f 2.500.000 kost Groot werk voor Wilton Het Fransche stoomschip Hoedie, van de Chargeurs Réunis te Havre, groot 9975 ton bruto en 6131 ton netto, In 1922 bij de So- ciété Anonyme des Forges of Chantiers de !a Mediterranée te La Seyne gebouwd, is Za terdagavond van Havre te Rotterdam aan gekomen om bij de N.V. Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf te repareeren. De reparatiekost-en bedragen twee en een half millioen gulden. Dit is het grootste repara- tiewerk, ooit door de firma Wilton uitge voerd. Het repareeren moet binnen zeven maanden geschieden; het stoomschip moet 15 Nov. worden afgeleverd. De Hoedie is 6 Juni 1928 in de haven van Havre gekapseisd en eerst na maanden weer gelicht, aldus de N. R. C. Het woord, is aan Bismarck: Men moet den oorlog zóó afgrijselijk maken vooi ae burgerbevo.kingen, aat zij om aen vreae zuuen smeeken. DemoordteGiessen-Nieuwkerk Een spoedbrief aan Mr. Roobol Mr. Roobol, te Arnhem, die het revisie- verzoek ingediena heeft namens Teunissen en Klunder, heeït van den procureur-gene raal bij den Hc-ogen Raad een spoedbrief ontvangen, waarbij ncm in overweging wordt gegeven, zijn revtsieverzoek van 30 Maart uit te breiden met de gegevens, sedert dien datum bekend geworden. Bovendien geeft r.e pr")cureur--generaai in overweging, aan het verzoekschrift toe rp voegen het verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling van de beide veroordeelden. De procureur-generaal zegt toe, het nieuwe revisie-onderzoek zoo spoedig mogelijk in behandeling te zullen nemen, meidt de N. R. Ct. Het verhaal van Meintjes. De Tel. heeft een onderhoud gehad met den vroegeren agent van politie J. Meintjes. een getuige in de zaak van den moord te Giessen-Nieuwkerk. Meintjes vertelde over den bewust en hamer o.a.: „Ik heb persoonlijk een meisje van Grootenboer opgezocht omdat ik wist, dat dit meisje in de Voschstoeo had gewoond, waar Qok Kroon zijn verblijf had gehad. Ik heb aan dit meisje gevraagd of zij wel eens een ijzeren hamer bij Kroon had zien liggen of althans wist dat hy in het bezit was van een ijzeren hamer Zij verklaarde, dat hij inderdaad in het bezit was van een ijzeren hamer. Ik vroeg haar toen of zij. wanneer den hamer haar zou worden vertoond, deze zou herkennen. Daarna is zij verzocht even op het politiebureau te komen. Daar is haar door de rechercheurs Btigner en Bas'.iaanss de hamer vertoond, waarop zij verklaarde, dat de hamer geheel overeen kwam met dien vsn Kroon. Zelfs verklaarde zij, dat ze verschillende malen de kinderen van Kroon had zien spelen met den hamer terwijl ze tegen haar moeder had gezegd: „hé wat een eigenaardige hamer is dat toch" Daarna, zoo vervolgde Meintjes, ben Ik op denzelfrien dag met Bügner naar Cornelia Bouwman, thans huisvrouw van Jan Weg- gers gegaan. Samen hebben wij haar den hamer laten zien. waarop ze zeide: zoo'n hamer heb ik wel eens bij Kroon in het kolenhok zien liggen. Op een Zondagmorgen, zoo verhaalde Meintjes, dat was in 1927. verscheen ten mijnen huize Cees Kroon, die toen al reeds te Rotterdam woonde. Deze vroeg mij in tegenwoordigheid van mijn echtgenoote. of ik zoo goed zou willen zijn om eens een zekere P. van Zuilen en een zekere Stey. wonende ln de Kleine Kerkstoep, te willen gaan hooren omtrent den hamer. Volgens bewering van Kroon zouden dezen hebben ge zien, dat hijzelf de steel in zijn hamer had gemaakt. Terwijl Kroon daarmede bezig was zouden, volgens zijn toen afgelegde verkla ring. Stuv en Van Zuilen aan de ponsma chine hebben gestaan. „Zelf de steel Ingezet". „Waarom wilde Kroon dat?, zoo vroeg de verslaggever. „Omdat, zooals hij zeide, men steeds be weerde dat de hamer niet van hem zou zijn geweest. Hij verklaarde toen pertinent, dat hij de steel van den hamer had ingezet. „Van dit bezoek van Kroon heb ik den Rechter-Commissnris mededeeling gedaan. Deze verzocht mij P. van Zuilen en Stuy te gaan opdragen den volgenden dag bij hem te komen om over deze kwestie te worden ver hoord. Of deze over deze zaak nog zijn ge hoord. is mij niet bekend. „U blijft dus pertinent bij uw afgelegde verklaringen?" „Zeer zeker", antwoordde Meintjes. „Wat is uw meening omtrent de her- roeoen verklaring van het echtpaar Kroon wat betreft den hamer?" „Mijn vermoeden is zooals het spreek woord zegt: „Geld wat stom is, maakt recht wat krom Is". „Tijdens de ooenbare terechtzittingen kwamen de verklaringen van Meintjes en den vroegeren Inspecteur van politie Snijders, niet met elkander overeen. Speciaal ging dat over de mededeeling van het zien van beide mannen door Me'ntjes in den vooravond van den moord. Niet onaardig is. aldus de Tel., daarom het volgende verhaal uit Meintjes mond op te teekenen: „Toen ik op mijn ziekbed lag in 1925 en de zaak opnieuw vcor het Gerechtshof te Den Haaa moest dienen, is Inspecteur Snijders bij mij geweest. Wanneer men mij vrceg, zoo zeide deze, of het in 1925 de eerste maal was dat ik tegen Snijders bad gezegd da' ik beide mannen dien bewusten avond had gezien, dan moest ik maar ja zeggen. Ik zeide hem. dat zulks niet zoo was, daar ik het reeds in 1923 tegen hem had gezegd. Ook bij dit gesorek was mijn vrouw tegenwoordig, daar ze bezig was in de kamer het zeil op te wrijven. Op denzelfden dag dat de zaak voor het Hof moest dienen en ik als getuige in den Haag moest voor komen heeft een mijner collega's dit mede gedeeld aan da Marechaussees die toen op het Politiebureau te Sliedrecht waren. Deze hebben daarvan rapport uitgebracht aan hun Brigade-Commandant. die nog den zelfden avond ik was juist terug uit Den Haag en had mij reeds naar bed begeven aan mijn ledikarr» verscheen en mij vroeg of zulks inderdaad zoo was. waarop ik hem bevestigend antwoordde. Daarna is tegen inspecteur Snijders op last van den officier van Justitie proces-verbaal opgemaakt. Tot zoover het relaas van getuige Mein tjes". Getuige Meintjes vertelt. In de heropende instructie van de mein eedzaak, in verband met de zaak van den moord te Glessen-Niemvkerk. zijn de Kroons nu gisteren, te Dordrecht gehoord. *s Mor gens te ongeveer 10 uur was het verhoor van vrouw Kroon met mr. Cronenburg als getuige begonnen. Het duurde tot half twee. Vrouw Kroon vertelde aan een verslag gever van de N.KC„ geheel te zijn geble ven bij wat zij -in den laatsten tijd als de volledige waarheid aan mr. Roobol en mr. D. den Hollander. c.ie nu haar raadsman is, had verklaard. Mr. den Hollander die ver leden week bij het eerste verhoor van de Kroons door den rechter-commissaris mr. van Aken, niet was toegelaten, mocht gis teren bij het verhooren wel tegenwoordig zijn. Het stond nem als raadsman der ver dachten niet vrij over het verhoor mede- deelingen te doen. maar wel kon hij beves tigen dat vrouw Kroon voet bij stuk had ge houden. Verschillende malen zeide de vrouw zich opgelucht en blij te gevoelen, dat nu eindelijk de waarheid gebleken was. Als ze bij haar eerste verhoor zoo behandeld was als nu, zou het nooit zoo ver gekomen zijn, was haar oordeel. 's Middags te half drie is het verhoor van het echtpaar Kroon door mr. Van Aken voortgezet. Ook nu weer in tegenwoordig heid van mr. Den Hollander, die zich vol daan toonde over het verloop ervan, al liet Kroon zich dan ook uit. dat hij tegenover mr. Eentfort van Valkenburg, die 's middags als getuige was gehoord mr. Bentfort is rechter-commissaris in de moordzaak ge weest zich niet kon uitspreken, als hij wel gewenscht had. Eén uitlating door de Kroons aan mr. Cronenberg toegeschreven, vermeldt de N. R. C.: Indien blijkt dat waar is, wat u zegt, dan heb ik me leelijk ln de luren laten leggen. De Kroons hebben aanzegging gekregen, dat ze vandaag weer gehoord zouden wor den. Naar het blad verneemt, zouden tegen vandaag ook andere getuigen uit de moord zaak zijn opgeroepen, o.a. de rijksrechercheur de Jong. Het verkeer langs stilstaande trams Vooral op het Plein gevaarlijk Een lezer schrijft ons: „Zooals ieder weet bestaat er een verbods bepaling tegen het voorbijrijden van stil staande trams. Dit is een verbod dat zeker 60 pet. van het rijdend publiek ;iet wil weten. Maandagmorgen was ik daarvan weer ge tuige. Ik reed op het Plein achter een tram die uit de stad in de richting Heemstede ging. De tram stopte en een dame stapte uit. Voorzichtig bleef zij naast de tram staan omdat hoewel ik vr.n de fiets gestapt was, het overige verkeer deed alsof er geen ver bodsbepalingen bestaan. Eerst reed een vrachtauto de tram voorbij, toen een luxe auto. Voorloopig zag de dame geen kans om veilig naar het trottoir te komen, want in dien tusschentijd was ook een tweede luxe auto voorbij gesnord. Bovendien passeerden nog eenige wielrijders. Zou het niet mogelijk zijn om aan dit ge vaar voor trampassagiers voor goed een einde te maken, door aan de conducteurs opdracht te geven procesverbaal op te maken. Het wordt tijd dat tegen deze overtreders streng wordt opgetreden". Tot zoover deze klacht. De Commissaris van Politie erkende de gegrondheid van de klacht. Maar.... het is niet mogelijk om bij elke gevaarlijke tramhalte een agent te ze'ten. En als er een agent staat, dan houden de fietsers en automobilis'en zich wel aan de verordening. Er is een proef genomen om op het Plein toezicht te laten houden door agenten in burger, maar dat was gevaarlijk, omdat de wetsdienaar meermalen gevaar liep onder een auto te komen. Automobi listen stoppen doorgaans niet voor wenkende burgers en de agenten moesten wel om be keuringen te kunnen maken de automobi listen die niet stopten tot stilstand dwin gen. De halte op hot Plein is het gevaarlijkst. Als het volgend jaar het Plein geasphalteerd wordt, zal getracht worden de haltes der tram zoo te kiezen, dat de trampassagiers veilig in- en uitstappen kunnen. Nu stop pen oo zeer drukke dagen bijvoorbeeld op bollendagen de trams uit Heemstede al niet meer oo het Plein, maar even voor de Baan. M'sschien zal het ook mogelijk zMn op het nieuw aange'egde Plein vluchtheuvels voor de trampassagiers te maken. Intusschen zal de rolitle tracMen om zoo veel haar dit mogelijk is om de automobi lis'en en fietsers te dwingen desnoods door het maken van proces -verbaal om de verordening na te leven. Er moet evenwel bij opgemerkt worden, dat ln de verordening alleen verboden Is om een stilstaande tram voorbij te rijden als er passagiers in- of uit stappen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1