BUITENLANDSCH OVERZICHT DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCOMMISSIE AAN HET WERK. LITWINQF HAMERT OP OUDE DENKBEELDEN. GEMENGD NIEUWS HERMANS IN VERKOOR GENOMEN. INGEZONDEN. SCHEEPVAARTBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 APRIL 1929 DERDE BLAD Pessimistisch relaas van Bernstorf. Een vos die de passie preekt? T BFLANPRMKSTE NIEUWS De man die door zijn scherpomlijnde voor stellen, vervat in de nota aan Loudon, be treffende de practijk der ontwapening, ten minste nog eenig relief geeft aan de 6de zit ting der ontwapeningscommissie graaf Bernstorf is gisteren als eerste spreker op getreden. Hij constateerde dan aanstonds, dat hij het geenszins met den heer Loudon eens is. Immers diens programma komt vol gens Bernstorf niet overeen met de opvat ting die de ontwapeningscommissie verleden jaar Maart huldigde, toen werd vastgesteld dat nu de behandeling der ontwerp-conven tie in tweede lezing zou moeten plaats vin den. Terecht merkte Bernstorf daarbij op, dal het doel dezer zitting toch moet zijn, het voorbereiden der ontwapeningsconferentie. Natuurlijk zijn directe onderhandelingen tusschen de regeeringen noodzakelijk, doch van deze onderhandelingen mag toch niet de arbeid van de voorbereidende commissie af hankelijk gemaakt worden! Men kan graaf Bernstorf waarlijk geen ongelijk geven. Hoevele malen is het Ge- neefsche werk niet principieel door regeerin gen gesaboteerd? Graaf Bernstorf verzocht daarom de com missie een beslissing te nemen, of zij haar genomen besluiten wil handhaven of deze wil omverwerpen. Het aanzien der commis sie zou geschaad worden en haar arbeid zou ernstig gevaar loopen, indien zij, zonder grondige reden de eens genomen beslissingen omtrent het verloop van haar werkzaamhe den zou loslaten. Graaf Bernstorf verklaar- de zich voorts bereid, vóór de behandeling der conventie eerst nog de ontwapenings voorstellen der Sovjetdelegatie in behande ling te nemen. Na eenige verontschuldigende woorden van den voorzitter kreeg de Amerikaansche gedelegeerde Gibson het woord tot het af leggen van een korte verklaring. Hij zeide, ervan overtuigd te zijn, dat alle regee ringen de bezorgdheid van graaf Bernstorf* deelen. De Amerikaansche delegatie is naar Genève gekomen ten einde te bereiken, dat het werk der commissie praetische vorderin gen ~ou maken. Anderzijds acht zij het werk program van den voorzitter echter een aan nemelijke basis. Weliswaar zijn in dit werk program belangrijke vraagstukken betref fende de ontwapening, waaromtrent nog geen eensgezindheid bestaat, niet opgeno men, maar daartegenover staat, dat de be handeling der ontwerpconventie in sneller tempo zal kunnen geschieden, als de moei lijkheden, die uit deze vraagstukken voort spruiten, zijn overwonnen. Het ls deze pessimistische en vaag-aarze- lende toon die het begin van de 6de voorbe reidende ontwapeningscommissie kenmerkt. De verwachtingen waren trouwens als van ouds niet zeer hoog gespannen. GENèVE, 16 April. (V. D.) Na den Amerikaanschen gedelegeerde Gibson kreeg de Russische waarnemende volks commissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinow, het woord. Hij critiseere scherp het ontwapeningswerk, dat tot nog toe door den Volkenbond is verricht. Bij de behandeling van het werkprogram der Ontwapeningscommissie, moet men zich afvragen of men de huidige vruchte loosheid van het werk wil laten voortduren of dat men een stap voorwaarts wil doen in de richting van oplossing van het ontwape ningsprobleem. Het eigenlijke doel van het door den voorzitter voorgestelde program is een eenvoudige afwijzing van de Russische ontwapeningsvoorstellen uit te lokken. De ontwapeningsvoorstelllen van Sovjet-Rus land stemmen, wat inhoud betreft, bijna ge heel overeen met het memorandum der Duitsche regeering van 8 April. Volgens Litwinow's opvatting was het werk, dat de commissie tot nog toe gedaan heeft onvoldoende. Nog steeds zijn geen on derhandelingen gevoerd om de bestaande tegenstellingen, b.v. ook tusschen Frankrijk en Italië, te overbruggen. Indien dit alles zoo voortgaat zal zelfs de grootste optimist niet meer aan ontwapening kunnen gelooven. De voornaamste fout is, dat men in plaats van te trachten een algemeene vermindering der bewapening te verkrijgen, rekening houdt met de bijzondere economische, stra tegische en geografische belangen der ver schillende staten. Een jaar is verloopen se dert men de laatste maal bij elkaar kwam en intusschen is niets veranderd. Met nadruk voegde Litwinow hieraan toe, dat het oor logsgevaar thans niet meer te loochenen valt. Weliswaar zijn in den laatsten tijd nieuwe waarborgen voor de veiligheid ont staan. Het Kellogg-Pact is een feit gewor den, en dank zij de bemoeiingen der Sovjet- regeering is dit pact in de betrekkingen tus schen acht staten van kracht geworden, en dat juist in een deel van Europa, waar de tosstand altijd bijzonder gevaarlijk geacht kan worden. De historische feiten toonen echter aan, dat internationale verdragen dikwijls heel weinig te bet-eekenen hebben. De Sovjet-delegatie zal op de algemeene in ternationale ontwapeningsconferentie haar voorstellen tot algemeene ontwapening op nieuw naar voren brengen. Men kan niet ontkennen dat Litwinow over het geheel genomen gelijk heeft. Er is hier echter tevens sprake van een vos die de pas sie preekt. Het is goed dat men dit weet. F. A. De verdere debatten. Wij onfileearen aan het Hbld.: Graaf BernstcrfJ kreeg van Loudon gedaan dat de bespreking van de minder belangrijke onderdeelen der ontw erp - convent iedie tij dens deze zitting zal plaats hebben, als een begin van de tweedie lezing der conventie zal worden beschouwd. Doen zich daarbij moeilijkheden voor, dan zal volgens het standpunt van den Duitschen gedelegeerde de commissie de middelen moeten zoeken, dde de regeering het vinden van oplossingen moeten vergemakkelijken. De bedoeling van graaf Bernstorff is te voorkomen, dat na deze zesde zitting nog meer dan één bijeenkomst der commissie- Loudon zal plaats hebben, vóór de ontwape ningsconferentie wordt bijeengeroepen. Zooals bekend is, stelt de Duitsche dele gatie zich op het standpunt, dat indien de commissie-Loudon er niet in slaagt de mee- ningsverschillen, met name die inzake de ontwapening ter zee en de geoefende reser ves op te lossen, de ontwapeningsconferentie dit zal moeten doen. Niet onvermakelijk was de met luider stemme door den Chineeschen generaal Tsjang Tso Ting in het Chineesch uitgespro ken rede over het Chineesche voorstel tot afschaffing van den algemeenen militairen dienstplicht. Dit voorstel heeft evenmin kans eenigen steun in de commissie te vinden als de uiterst naieve denkbeelden, die de Turk- sche minister van buitenl. zaken Tewfil Roei- di Bey heeft doen verspreiden en die beocgen een maximum voor de gewapende macht voor alle staten, onverschillig hun grootte, aan te nemen, dat niet hooger zal mogen zijn dan het aantal troepen en het materiaal, dat een groobe mogendheid voor zijn wettige verdediging noodig heeft. Blijkbaar is hierbij gedacht aan den omvang, waartoe het Duit sche leger na den oorlog is teruggebracht. Met deze uiterst simplistische oplossing van de ontwapening, die zooals de auteurs aangaven gebaseerd is op het beginsel van gelijkheid der bewapening, zal de commissie helaas ook een deel van haar tijd moeten zoek brengen. In de volgende zitting zijn het eerst de Rus sische ontwapeningsvoorstellen aan de orde. Daitsch tegen-memorandum? De deskundigen der crediteurijmogendhe- den hebben het standpunt ingenomen, dat de cijfers, die in 't door hen ingediende me morandum zijn vervat, voor het Duitsche economische leven te dragen zijn. De discus sie, hierover ontstaan, bewoog zich om de vraag, op welke gegevens deze opvatting steunt. Dr. Schacht bracht een reeks beden kingen naar voren en zette uiteen, waarom naar zijn meening de in het memorandum neergelegde cijfers voor 't' Duitsche econo mische leven niet juist waren. Het resultaat der besprekingen was, dat den Duitschen ge delegeerden werd verzocht, en dat dezen zich ook bereid verklaarden, voor een plenaire zit ting, een memorandum in te dienen, dat zich zal bezighouden met den economischen toe stand van Duitschland. Anti-militairistische predi kanten doen hun stem hooren. Het Uitvoerend Comité van de Interna tionale Unie van Anti-Militaristische pre dikanten heeft het volgende adres aan de Voorbereidende Ontwapeningscommissie van den Volkenbond te Genève verzonden: Het Uitvoerend Comité van de Internatio nale Unie van Anti-militaristische predikan ten, de overtuiging vertegenwoordigende van een belangrijk deel der kerken in verschil lende landen; overtuigd, dat de oorlog, speciaal de moderne oorlog, in flagranten strijd is met de zedelijke grondbeginselen van het Evangelie van Jezus Christus; van oordeel, dat de oorlog, die door de blijvende bewapening vroeg of laat in het leven zal geroepen worden, in de hoogste mate nood lottig zal worden voor Christendom en be schaving; spreekt zijn hoop uit, dat de re- geeringsvertegenwoordigers te Genève meer dan tot nog toe van een beslisten ontwape- ningswil zullen blijk geven en dat de Voor bereidende Commissie voor de Ontwapening er spoedig in moge slagen den Vrede te or- ganiseeren en het ontwapeningsproces op reëele wijze op gang te brengen. Ward Hermans meldt zich aan. Ward Hermans, de redacteur van de „Schelde", die zooals men weet betrokken is bij de Utrechtsche documentenaffaire en naar Holland was uitgeweken, heeft zich te Brussel bij het Paleis van Justitie aangemeld. Daar de rechter van instructie niet aanwezig was, aldus meldt de Telegraaf, werd hem verzocht 's middags te drie uur terug te komen. Volgens de wet van 1831 kan Ward Her mans niet gearresteerd worden, daar bij politieke vergrijpen voorloopig arrest niet mogelijk is. De Duitsche hoop op Young gevestigd. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. meldt: In de Duitsche pers heerscht groote bewe ging naar aanleiding van den loop der on derhandelingen te Parijs. Als men onder scheid maakt tusschen hetgeen uit Parijs wordt bericht en dat wat te Berlijn is inge geven, moet men tot de conclusie komen dat de bekende memorandum-voorstellen welis waar onaannemelijk worden geacht, maar dat de Duitsche delegatie daarin toch geen aanleiding zal vinden door den een of an deren stap harerzijds de conferentie onmid dellijk te doen afbreken. Anderzijds wil ze ook niet op grondslag van het memorandum verder onderhandelen daar dit, naar het heet onaannemelijk is. Men klemt zich. vast aan het uitgewerkte voorstel, dat naar men beweert Owen Young die het met het memorandum oneens zou zijn, onder zijn berusting zou hebben. Met dit voorstel zou Owen Young eerst voor den dag willen komen nadat alle mogelijkheden om tot een rechtstreeksche overeenstemming tusschen Duitschland en de Geallieerden te geraken, zouden zijn uitgeput. Voor zoover men uit de eenigszins verwarde en blijkbaar geïnspireerde perscommentaren kan opma ken wil men van Duitsche zijde er op aan zien te sturen, dat de conferentie op zooda nige wijze mislukt, dat de verantwoordelijk heid op de Geallieerden of op Hoover valt en wel in dier voege, dat bij de openbare mee ning de indruk wordt gevestigd, dat de poli tieke gebondenheid van de geallieerde af vaardigingen de oorzaak van het negatieve resultaat is. Daarentegen wil men trachten te vermijden, dat de conferentie eindigt met twee tegenstrijdige rapporten, een van Duitschland en een van de Geallieerden en Amerika. Men hoopt de mesningsverschil- len tusschen Owen Young en de Geallieer den te kunnen oplossen, zij het dan ook al leen om invloed te oefenen op de wijze, waar op de conferentie is mislukt. Het is een slecht teeken, dat verschillende bladen al be ginnen te beweren, dat voortzetting van het Dawes-plan ook haar voordeelige zijde zou hebben. WALVISCHVAARDER VERMIST? 13 MENSCHEN AAN BOORD. SANDEFJORD. 16 April Van den in Zuid-Georgia (Zuidpoolgebied) gestation - neerden Engelschen walvischvaarder „Sou thern Sky" is sinds drie dagen in weerwil van omvangrijke nasporingen niets verno men. Men vreest, dat het schip, dat twaalf Noren en een Engelschen matroos aan boord had, in den storm, die eenige dagen geleden in deze streek woedde, is vergaan. Dit schijn: bevestigd te worden door wrakstukken welke nabij de kust zijn gevonden. HOOVER BEPLEIT TARIEFS- VERHOOGING. WASHINGTON, 16 April (VD.) In de bijzondere zitting van het Congres gaf pre sident Hoover in zijn boodschap heden te kennen, dat de bijeenroeping geschied is om een dubbele belofte, welke in den jongsten verkiezingsstrijd gegeven was, gestand te doen, nl. het invoeren van faciliteiten voor den landbouw en zekere veranderingen in de tarief wetgeving. De goedkoope arbeidskrach ten in het buitenland hebben de Amerikaan sche aan een scherpe concurrentie blootge steld, zoodat het niet meer dan natuurlijk is, dat de Amerikaansche farmers verlangen, dat de invoer van buitenlandsche landbouw producten zoo geregeld wordt, dat de wet gever rekening houdt, met het verschil in kostprijs tusschen de binnenlandsche en bui- tenlSxdsche waren. Bij de voorgenomen wij zigingen gaat het er niet om nieuwe pro- teetietarieven in te voeren, doch slechts om ■de noodgedwongen verandering van het b staande, teneinde de sinds 1922 toenemena. werkloosheid te bestrijden. Vrees dat de bui tenlandsche industrieën er schade door zul len lijden, behoeft niet te bestaan, hoogstens zullen zij 'n voordeel, dat zij tot nu toe geno ten, moeten verliezen. Tenslotte verklaarde Hoover, dat hij van plan is een Raad voor den Landbouw in te stellen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN h 60 Cu. per regel. ORANJE Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woordBAYER" staat, Prijs75cts f 2400 per minuut Volgens de bladen bedraagt de Engelsche oorlogsbegrooting slechts 130 millioen pond sterling per jaar. Hierop is in vergelijking met het vorig jaar aanmerkelijk bezuinigd; toch is dit nog altijd 200 pond of -2400 gul den per minuut, terwijl de Britsche natie in diezelfde minuut slechts 2 1 2 penny of 12 1/2 cent bijdraagt voor den Volkenbond. Commentaar overbodig zoo merkt „Voor waarts", het orgaan der Vredesgroepen in Nederland op. POKKEN IN NORMANDIë! DRASTISCHE MAATREGELEN GENOMEN. Wegens het heerschen van der pokken aan de kust van Normandiè en Pas de Calais heeft de Fransche regeering aan de direc tie van de Engelsche Zuidelijke Spoorweg maatschappij, die de veerdiensten op Duin kerken, Calais en Boulogne onderhoudt, la ten weten, dat van Donderdagmorgen af, in genoemde havens geen passagiers zullen toegelaten worden, die niet in de twee laatst verloopen maanden opnieuw gevaccineerd zijn. De booten zullen voorts de quarantaine- vlag mosten voeren en de bemanning moet zich het allereerst aan hervaccinatie onder werpen. Deze maatregelen gelden nog niet voor de luchtvaartverbinding CroydonLe Bourget, omdat Parijs nog vrij is. Een ander bericht meldt, dat de vaccina tie-order uitgebreid is tot alle Fransche ha vens en dat ook de vliegtuigpassagiers er onder vallen. Mac Donald zal vandaag in hei Lagerhuis aan minister Chamberlain eenige vragen nopens deze plotselinge verordenin gen stellen. Wat hy een dagblad-correspondent vertelde. VERSCHILLENDE DOCUMENTEN IN VERSCHILLENDE NEDERLANDSCHE HANDEN? HERMANS GECONFRONTEERD MET HEINE. De'» rechter van instructie. Zoodra Hermans gisteren aankwam, liet hij inderdaad door zijn raadslieden mr Oiglnon en Hoornaert, beiden candidaat va.i de Frontpartij bij de aanstaande Kamerver kiezingen, den rechter van instructie va Laethem weten, dat hij gaarne dadelijk ge hoord wenschte te worden, maar de rechter antwoordde dat hij voor het oogenblik ande; werk te verrichten had en zich nu niet mei de zaak-Hermans kon bezig houden. Van middag is Hermans, vergezeld van zijn twee advocaten, op het Paleis van Justitie ver schenen en heeft zich wederom bij den rech ter doen aanmelden. Na een onderhoud van mr. Orglnon met den rechter van instructie werd Hermans eindelijk in verhoor geno men. Dit verhoor is op dit oogenblik, negeti uur des avonds, nog niet afgeloopen, aldus het Hbld. BRUSSEL, 16 April (VD.) Naar aan leiding van den nieuwen stap van Ward Her mans schrijft de Vlaarnsch-nationalistische „Schelde", dat de geheeie Vlaarnsch-nationa listische beweging achter hem staat. Verder ontleenen wy nog aan de Telegraaf' Op onze vraag ons iets over Frank-Heine mede te deelen zeide Hermans: „De Fran sche pers zal er leelijk mee uitkomen door alles zoo klakkeloos van Frank-Heine op te nemen." Hier viel Hermans' verdediger in de rede: ,.Er zijn documenten, die volgens de Belgi sche bladen in handen zijn van den heer Van Beuningen en zij vermelden zelfs de bron. waaruit hij deze heeft getrokken, terwijl de man die documenten nooit heeft gézien." Hermans: „Gij moogt zeker zijn dat gij meer zult vernemen dan de rechter van in structie zal hooren. De stukken, die nog in het bezit van den heer Van Beuningen zijn, hebben absoluut niets te maken met de do cumenten, die in andere handen zijn. Men denkt, dat de documenten zich bij één man bevinden. Dat is de vergissing. Op drie per sonen na weet echter niemand in geheel Ne derland, waar deze zich bevinden. Komen zij ook van Frank-Heine? vroe gen wij. Ja, alle zonder uitzondering. Aangezien de verdedigers bij het verhoor door den rechter van Instructie niet aanwe zig mochten zijn, begaf Hermans zich alleen naar den rechter, waar hij gedurende an derhalf uur vertoefde. Toen Hermans zich naar buiten begaf hadden wij nog even gele genheid hem te spreken. Hij verzekerde, overeenkomstig zijn besluit op geen enkele vraag antwoord te hebben gegeven. Inmiddels was bevel gegeven, Frank-Heine naar het gerechtshof te ontbieden en toen werden Hermans en Frank-Heine geconfron teerd. Ook gedurende deze confrontatie be waarde Hermans het stilzwijgen en het werd uitsluitend een dialoog tusschen den rech ter van Instructie en Frank-Heine. Van een document-Galet werd er gedurende deze con frontatie niet gesproken. Even voor acht uur werd Hermans in voor- loopige vrijheid gesteld met het verzoek zich ter beschikking van den rechter van instruc tie te houden. De correspondent van de Tel. was nog In de gelegenheid Hermans enkele vragen to stellen. Hij deelde mede, dat de rechter Frank-Heine een uiteenzetting had laten geven van zijn betrekkingen tot generaal Mahieu alsook over de wijze, waarop hij met Hermans in relatie was gekomen en hoe deze werd voortgezet. De rechter stelde onder meer de vraag: Meent u dat Hermans er van overtuigd was. dat het echte stukken waren, die gij hem hebt geleverd? Daarop ant woordde Frank-Heine bevestigend. Frank-Heine deelde verder mede, dat Hermans een klein bedrag. 2000 of 3000 francs, voor de geheeie affaire zou hebben ontvangen. Hij gaf als zijn indruk te kennen, dat Hermans uit idealisme had ge handeld. Hermans ls vervolgens naar Heyst-op-den- Berg vertrokken. Mr. Orglnon was van mcening, dat de zuak--Hermans waarschijnlijk evenals die van Frank-Heine zal worden opgeborgen. Na het verhoor zou de rechter echter heb ben verklaard dat Hermans reeds in staat van beschuldiging is gesteld door het rap port van den procureur-generaal, waarvan in de Kamer mededeellng werd gedaan. Zijn verdediger gelooft niet., dat men Her mans oo grond van het wetboek van straf recht kan vervolgen. NA DEN BRAND VAN HET LEIDSCH STADHUIS. Een commissie uit de rijkscommissie voor de monumentenzorg, belast met het onder zoek naar den toestand, waarin de puinhoo- pen van het afgebrande stadTuls te Leiden zich bevinden en bestaande uit de heeren prof. dr. W. Martin, dr. Kalff, dr. Berlage. Ir. Van Heeswijk uit Den Haag en prof. Odé en prof. Steur uit Delft, heeft volgens de N. R. C. gisteren een onderzoek ter plaatse ingesteld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redact'» ich niet v Tin *v> ordelijk. Van ingezonden stukken, eeplaatst of nie geplaatst, wordt de kopij den inzender me' terut Geachte Redactie, Vriendelijk verzoek ik u opneming van de volgende regelen. Bij voorbaat dankend. „Pas heden wordt mij toegezonden het nummer van uw blad van 8 April 1929, waar in een artikeltje voorkomt, onder den titel „De H. O V. en de V. A. R. A." en waarin u mededeelt, dat er geen sprake van is, dat de H. O. V. heeft partij gekozen tegen de V. A. R. A. De H. O. V., schrijft u. heeft dit dan ook aan het bestuur van de V.A.R.A. duidelijk ge maakt. Dit punt behoeft toch wel eenige ophel dering. De H. O. V. zelf heeft meenen te mo gen volstaan met een laconiek telegram aan de V.A.R.A., dat men niet voor haar kon op treden. Pas na een, door ondergeteekende aangevraagd telefoongesprek, werd het den administrateur van de H. O. V. duidelijk, dat men er blijkbaar was ingeloopen door, zon der er rekening mede te houden dat men een zeer aanzienlijke subsidie ontvangt van alle gi'oepen van de bevolking, een contract aan te gaan met de A.V.R.O., waarin men zich verplicht voor geen enkele andere Om- roep-vereeniging meer op te treden. Ondergeteekende meent, na het onderhoud dat hij mét den heer administrateur van de H. O. V. had, persoonlijk, dat diens goede trouw niet in twijfel getrokken moet worden. Hij heeft er echter gelijkertijd onomwonden zijn bevreemding over te kennen gegeven, dat het H. O. V.-bestuur blijkbaar maar con tracten onderteekent, zonder de juiste portée daarvan te begrijpen. Het lijkt daar om niet onwenschelijk, dat de gemeente voortaan ook verlangt, in ruil voor de niet onaanzienlijke subsidie, zulke contracten vooraf te zien en goed te keuren. De goede trouw van het A.V.R.O.-bestuur evenwel sta^t in het geheel niet vast. Het is de uitgesproken politiek van het A.V.R.O.- bestuur, te trachten alle mogelijke ensem bles en goede medewerkers slechts aan haar uitzendingen te laten medewerken, wanneer zij zich verbinden, niet voor andere Omroep- vereenlgingen op te treden. Als dit gelukt is, slaat men zich op de borst en roept uit: „Dit kunnen wij toch maar alleen!" Inderdaad! Dergelijke practijken, die. dat moet hier na drukkelijk worden gezegd, tégen het belang zijn van de luisteraars, omdat het in het voordeel ls van de luisteraars dat zooveel mogelijk goede krachten voor de microfoon optreden, welke Omroep-vereeniging ze dan ook daarvoor brengt deze practijken zijn uitsluitend van het A.VD.O.-bestuur te ver wachten. De andere Omroep-vereenigingen hebben nog nimmer een kunstenaar een der gelijk onereus contract opgedrongen. Inmiddels heeft de V.A.R.A. nog géén brief ontvangen van het bestuur van de H. O. V., dat bedoeld contract met de A.V.R.O. niet zal worden vernieuwd, zooals het wel reeds heeft ontvangen van het Concertge bouw-orkest, het U. S. O. en de Italiaansche Opera. Hoogachtend, G. J. ZWERTBROEK. Algemeene secretaris V.A.R.A. Amsterdam 15 April van Curasao naar Europa. Alchiba p. 15 April, 16 u. Gibraltar, Rot terdam n. Australië. Alhena 16 April te Rotterdam van Buenos Aires. Billiton 15 Aoril van Palamos n. Antwer pen, Beira n. Rotterdam. Drechterland p. 15 April Las Palmas, West- Afrika n. Amsterdam. Grootendijk p. 16 April IJmuiden. Pacific- kust n. Hamburg. Bremen en Rotterdam. Gemma 15 April van Sjanghai, Rotterdam n. Japan. Heemskerk 15 April van Duinkerken, Beira n. Rotterdam. Highland Heather 13 April van St. Thomas Paciflckust n. Rotterdam. Klipfontein 16 April van Rotterdam naar Kaapstad. Kangean 15 April te Belawan Deli. Batavia n. Amsterdam. Lochmonar 12 April van Astoria, Paciflc kust n. Rotterdam. Loclxgoil 14 Anril te Swansea, Rotterdam n. de Paciflckust. Luna 14 April v. New York n. Haïti en Curasao. Mexxado 16 April te Batavia v. Rotter- daxn. Mandar 15 April van en te Aden, Rotter dam n. Batavia. Moena 15 April te Port Said, Amsterdam n Batavia. Meliskerk p. 26 April Vlissingen. Amster dam l.v. Antwerpen n. Zuid-Afrika. Medea 14 April te New York van West- Indië. Nieuw Holland 13 April van Batavia n. Singapore. Nebraska 13 April te Seattle, Pacifickust n. Rotterdam. Noorderdijk 12 April v. Cristobal, Antwer pen n. de Pacifickust. Oostkerk p. 15 April Dungeness, Rotter dam n. Japan. Polydorus 15 April te Jacksonville, N.- Amerika n. Java. Rohan 15 April van Suez, Rotterdam n. Batavia. Sumatra 15 April te Beira van Amster dam. Streefkerk p. 15 April Pantellaria, Rangoon n. Rotterdam. Siantar 16 April van Manilla. s:adsdijk 15 April te Madras, Calcutta n. Rotterdam. Salawati 15 April te Belawan Dell van Batavia. Tjisaroea 13 April van Batavia n. Hong kong. TJisalak 13 April te Manilla v. Dairen. Tasman 15 April van Singapore naar Batavia. Tjikarang 15 April te Sjanghai van Ba tavia. Tjileboet 14 April van Sjanghai naar Dairen. Telamon 15 April 17 u. van Bremen naar Amsterdam. Vlieland 15 April te Suez, Java naar Rotterdam. Veendijk 13 April van Rangoon, Calcutta n. Rotterdam. IS OE COURANT WAARIN GIJ M.ET het meeste m succes m adverteert

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9