BEURSKRONIEK FLITSEN STADSNIEUWS FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR HAAR! EM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 APR'L 1.929 Verbetering voor de thee. En de vrachtvaart op Zuid-Afrika. De bedrijvigheid op de emissiemarkt. De beurs. "Amsterdam, 18 April. Do opheffing van de Engelsche theerechten kan onze theemaatschappijen zeker niet on verschillig blijven. De zaak is namelijk, dat verbetering van de positie van de Ned.-In- dische thee het onmiddellijk gevolg daar van is. Daar Londen de wereldmarkt voor thee is en dus den toon aangeeft en men in Engeland 4 d. per lb. buitenlandsche thee en 3 1/3 cl. per lb. Britsche thee hief, was de Ned. Indische thee 2/3 d. in het nadeel. Na opheffing van dit recht ondergaat de Ned.-Indische thee automatisch een verbe tering van ca. 4 cent per pqiid. Bovendien verwacht men, dat het Engelsche voorbeeld niet kan nalaten indruk te maken op den Nederiandschen wetgever en er zal toe lelden, de opheffing van het exorbitant hooge in voerrecht van 75 ct. per K.G. onder het oog te zien, hetgeen ongetwijfeld tot een ver hoogde binnenlandsche consumptie zou leiden. In de vrachtvaart op Zuid-Afrika is onlangs een verbetering Ingetreden, welke voor de op Zuid-Afrika is onlangs een verbetering ingetreden, welke voor de op Zuid-Afrika varende ondernemingen van aanzienlijk be lang is. Toen voor eenigen tijd de British en Continental South Africa Line, ten gevolge van de groobe verliezen veroorzaakt door de abnormaal lage rechttariéven de concur rentie staakte, besloten de conference- lijnen de vrachttarieven dadelijk met 50% •te verhoogen. Dit gaf begrijpelijkerwijs strubbeling met een aantal groote versche pers, die gedurende eenigen tijd nog de lage tarieven wisten te bedingen. De scheeps- vaartmaatschappijen hebben het wijzer ge oordeeld, hunne cliënten wat ter wille te zijn, zoodat voor bepaalde artikelen (aarde werk, speelgoed, glas, enz.) het oude tarief van 10 sh. per ton geldt. Men bevindt zich momenteel in een overgangstijdperk en naar verluidt zal men zich voorloopig met een verhooging van 25% tevreden moeten stel len. Dit neemt evenwel niet weg, dat aan de moordende concurrentie een einde is ge komen en de positie van de vrachtvaart op Zuid-Afrika aanmerkelijk verbeterd is, met het vooruitzicht op verdeden vooruitgang in het verschiet. De opnieuw ineetreden bedrijvigheid op de emissiemarkt blijft zich handhaven en tal van uitgiften worden aangekondigd of zijn op handen. De aangekondigde emissie Philips van 1 gew. aand. tegen 250 pet. op elke 2 oude, en 1 pref. aand. a 130 net. en elke 2 cum. pref. aand. was een welkome verras sing. Voorts kunnen genoemd worden: 1000 gew. aandeelen van f 750 der Mij. van Zwa velzuurbereiding v.h. Ketjen en Co., tegen 105 pet. alleen voor aandeelhouders fer wordt een dividend van 7 pet. verwacht) f600.000 aand. Mij. tot Expl. der Vereen. Majanglanden a 200 pet. (uitsl. v. aandeelh.) 500 aandeelen van f .1000 (10 pet. te stor ten) der Rotterdamsche Scheenshypotheek- bank tegen 140 pet. voor aandeelh. en 165 pet. voor vrije Inschrijvers; voorts is een uit gifte van f 5 millioen aandeelen Int. Crsd en Handelsvereen. Rotterdam te wachten 'over 1928 werd 17 pet. div. evenals voor gaand jaar, gedeclareerd). De Schatkist doet volgende week een beroep on de geldmarkt voor de ultcifbc van schatkistpromessen en 5 net. schatkistbiljetten tot een totaal van 40 millioen. Ten slotte noemen we: uit gifte eert. v. 10 gew. aand. Cons. Autom. Merchandissing Com. (Camco) tegen S 71'4 per aand., pref. onderaand. Soc. Cont. Parker Rust Proof a f 130. introductie eert. v. gew. aand. (10). Fokker Aircraft Corn, of America tegen ca. fl; 36 1'2 per aand. Eindelijk heb ben aandeelhouders U, S. Steel Corp. recht van voorkeur bij de nieuwe emissie in ver houding van 1 op 7 tegen 140. De int. ban- kierscommissle stelt een Mexicaansehe spoorwegleenlng van 16 millioen voor, waarvan ook een tranche te Amsterdam ge ëmitteerd zal worden. Afgezien van de levendige affaire op de dagen onmiddellijk volgende op de aankon diging van de Philipsemissie, zou men van de beurs in de afgeloopen overzichtsperiode kunnen zeggen: ter beurze niets nieuws De markt bleef verdeeld, doch met een over- heerschende lusteloosheid. Hetgeen alles bij een resulteerde in een verdere afbrokkeling van het koerspeil voor de meeste fondsen. Banken ontkwamen aan deze tendenz niet en kwamen per saldo een punt of wat lager af. De Amsterdamsche Bank stelt een divi dend van 9 1/2 pet. (v .j. 81/2) voor. Philips werden bij het einde der vorige overzichtsperiode, in verband met de hooge claim, tegen sterk oploopende koersen ver handeld. Van ca. 880 ging het sprongsge wijs omhoog, tot ever de 925. Zelfs werd op 940 afgedaan, en werd een laatprijs genoemd van 950 pet. Later werd de handel veel kalmer en liep de koers terug tot ca. 900. Margarine Unies cm Calvé Delft ondervonden ook goede belangstelling en wisten niet on belangrijk te monteeren. Overigens was ook in deze af deeling dc belangstelling beperkt en brokkelden ae koersen verder af. Oliewaarden vertoonden weliswaar weinig affaire, doch de toon was niet kwaad en zoo wist Koninklijke zelfs ten slotte nog een puntje winst te boeken, vergeleken met vorlgen keer. Dat theewaarden vast van toon waren, lag voor de hand, gezien de vorengenoemde ver betering der positie. De handel had evenwel piet veel om "het lijf, zooals trouwens altijd het geval in deze afdeeling is. Rubberwaarden meestal aangeboden en daardoor ten slotte weer algemeen lager, dikwijls wel ca. 20 punten. Heb schijnt dat een zeker pessimisme, weer de overhand heeft op uitblijven van de^verhoogde vraag van de zijde der industrie. Alleen de rubberwaar den, die ook bij thee geïnteresseerd zijn, wa ren wat beter gestemd. Scheepsvaarten zeer stil en eerder wat luier. De verschillen waren echter zeer be perkt en enkele als Nederland en H. A. L. kwamen nog een punt of wat hooger af. Suikerwaarden flauw, en met soms belang rijk aanbod voor H.V.A., zoodat men hier over de hcele linie tenslotte eenige punten in boette, H.VA. zelfs ruim 20 punten. Doch dat papier kan wel wat lijden. Tabakken lusteloos en aangeboden, vooral voor Dell Mij. en Senembah. Ook op het lagere peil bleef vraag uit, zoodat de houding bier zeer zwak was, wat tot niet onbelangrijk verlaagd koersniveau leidde. BEURSMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct.n. p»r regel. DE DIENST DER WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING. KLACHTEN OMTRENT DE WERKING Men schrijft ons van arbeiderszijde: Het Is bijna een publiek geheim, dat men zoowel in werkgeverskringen als onder de arbeiders lang niet tevreden is over de werking van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding. De klachten die men van werkgeverszijde hoort zijn, dat men bij eventueele aanvraag niet die vakmen- schen toegezonden krijgt welke men had gevraagd, hoewel dergelijke menschen wel als werkloos stonden ingeschreven. Het is dan ook voorgekomen, dat verschillende werkgevers liever geen gebruik meer maken van deze gemeentelijke instelling, doch lie ver zelf alles In het werk stellen, hetzij door het plaatsen van een advertentie, hstzij door tusschenkomst van de reeds in dienst zijnde werknemers, om zich van de noodige nieuwe arbeidskrachten te voorzien. De arbeiders staan in het algemeen zeer onverschillig tegenover dezen dienst. Zij zien er in een noodzakelijk kwaad, waar zij zich moeten melden om tenminste hun uitkee- ring bij werkloosheid te kunnen ontvangen Zij weten, dat elke telaat aanmelding hun zooveel dagen van hun uitkeering kost. Het gebeurt vele malen dat er terugstortingen plaats vinden van 20 of meer guldens, alleen omdat de betrokken arbeiders over de dagen dat men uitkeering ontving niet stonden in geschreven aan deze instelling. De menschen zien in dezen dienst niet wat men van een dienst der „werkloosheidsbestrijding" zou mogen verwachten. Ja, van de zijde der werk nemers hoort men veelal de opmerking, dat men van de Beurs geen werk krijgt of het moet zijn voor een werkgever die op andere wijze geen werklieden kan verkrijgen. Hier mede worden vanzelf bedoeld particuliere werkgevers, omdat den laatsten tijd de ge meentelijke instellingen verplicht worden om zich via de beurs van nieuwe werkkrach ten te voorzien, hoewel ook over de wijze waarop dat geschiedt nogal het een en ander zou zijn op te merken. De verschillende klachten nemen steeds ee ngrooteren omvang aan en zelfs hebben nu ook personen die zich op het gebied van den reclasseeringsarbeid een naam hebben verworven en ook raadsleden, moeten onder vinden hce bureaucratisch deze instelling werkt en hoe weinig medewerking men van deze instelling ondervindt. Men oordeele slechtsi Aan de gasfabriek worden een'ge gashou ders gebouwd, waarvoor de Duitsche firma, aan welke deze bouw is opgedragen, arbei ders noodig heeft, welke zij echter via de Arbeidsbeurs zou betrekken. Verschillende werkloozen richten zich echter rechtstreeks tot den voorman van dit werk en ontvangen ten antwoord: „Meld Je maar aan de beurs en vraag daar een kaart, dan kan ik je aan nemen". Als nu een dergelijke werklooze (verheugd, dat hij werk heeft bekomen en dus kans heeft om den eersten tijd weder zijn gezin van het noodige te kunnen voor zien) zich wendt tot de Arbeidsbeurs, dan ontvangt de betrokkene ten antwoord: „Neen op die wijze bemiddelen wij niet, indien daar menschen noodig zijn, dan moet die firma zich rechtstreeks tot ons wenden en dan kunnen wij zien, of je daar aan het werk kan gaan". We zulJen maar niet nader uiteen zetten wat een dergelijk antwoord voor de betrok ken werklooze arbeiders beteekent, vooral niet als zij reeds eenigen tijd zonder werk zijn en dus hun huishouden grooten achter stand en ook waarschijnlijk schulden heeft moeten maken. Sterker is echter nog het volgende voor val: Een werklooze gaat, nadat hij hier ter plaatse steeds vruchteloos gepoogd heeft om werk te verkrijgen, op zijn rijwiel naar Am sterdam, om daar een poging te wagen. Na overal tevergeefs gevraagd te hebben, gelukt het hem tenslotte bij de Nederlandsche Dok- maatschappij, waar men hem aanneemt als tolboorder voor 50 cent per uur. Hij zou na der bericht ontvangen wanneer hij te werk ge steld kon worden. Het behoeft toch geen na der betoog, dat deze persoon verheugd we der zijn rijwiel besteeg en naar Haarlem trapte, om spoedig thuis te kunnen mededee- len, dat hij eindelijk werk had bekomen. En Inderdaad ontving deze man Vrijdagochtend het bericht, dat hij Zaterdag al reeds kon beginnen, doch dat hij hiervoor een kaart mede moest nemen van de Arbeidsbeurs ter plaatse. De man ging met dit schrijven naar de arbeidsbeurs, liet het aan de heeren lezen en ontving ten antwoord dat dit schrij ven voor hen geen beteekenis had," daar als werkelijk de Nederlandsche Dokmaatschap pij arbeiders van noode zou hebben deze maatschappij zich rechtstreeks tot de Ar beidsbeurs zou hebben te wenden en dan zou de Beurs zien ol: de arbeider daar heen ge zonden kon worden. Hos de man ook vroeg, en hoe hij er op wees, dat zonder kaart der Beurs hij niet zou worden aangenomen en dus nog langer vanwege het Burgerlijk Armbestuur steun zou behooren te ontvangen, het was alles zonder resultaat. De man wendde zich ten einde raad tot een zeer bekend ingezetene, welke nauw verbonden is aan den reclas seeringsarbeid en veel werk maakt om werk loozen te helpen, doch ook deze bemiddeling was tevergeefs. Deze reclassesrder wendde zich toen weder tot een raadslid en ook het lid van den raad deed een poging om de lei ding van den Dienst der Werkloosheidsbe strijding van het onlogische te overtuigen. Het was alles zonder succes. Hierop raadde men den werklooze aan toch maar naar Amsterdam te trekken, men gaf hem een schrijven mede. waarin het geheele geval werd omschreven en tevens dat de Ar beidsbeurs te Haarlem uit bureaucratische overwegingen geen kaart gaf. Te Amster dam werd de man gezonden naar de aldaar gevestigde Arbeidsbeurs en.daar gaf men nadat het geheele voorval was uiteengezet een kaart met het gevolg dat de werklooze uit Haarlem aan het werk kon gaan! Zoo zijn er meer staaltjes naar voren té brengen. Het gebeurde omtrent de uitzen ding naar Amsterdam zal nog wel een staart je hebben, doordat er eenige vragen in den raad over gesteld zullen worden. Wij hebben den heer J. Vader, directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding in de gelegenheid gesteld hierop te ant woorden. E:j wenschte daarvan geen gebruik te maken, maar eerst de vragen in den raad te willen afwachten. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 14?5 BRIEVEN OPBERGEN Vader zoekt op zim schrijftafel naar een brief zeker al opgeborgen en de typiste is gaan eten zoekt een heel dos sier na voor hü merkt dat hij de ver keerde letter heeft zoekt in het goede, kan den brief niet vinden en besluit dat hij op een ande re letter moet zijn opgeborgen zoekt vergeefs onder twee andere moge lijke letters en laat daarbij een paar mappen op den grond vallen besluit om het maar op te geven tot cie i typiste terugkomt de typiste vindt des brief tusschen an dere op zün schrijf- 1 tafel en vader kal- I meert tamelijk plot- I seling (Nadruk verboden.) LAATSTE LEDENCONCERT DER H. O. V. EN INTRODUCTIE VOOR HET NIEUWE SEIZOEN. Maandag geeft de H.O.V. het laatste leden- concert van het winterseizoen in de Ge meentelijke Concertzaal, dus dezen keer niet op Donderdag. Dit concert onder leiding van Eduard van Beinum belooft iets zeer bijzon ders te worden, ten eerste door het program ma, ten tweede door de medewerking van een solist als Max Kloos, bariton, en ook door het officieel tintje, dat er aan gegeven is. Dee H.O.V. heeft namelijk ter introduc tie uitgenoodigd de burgemeesters, en wet houders en de raadsleden van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvcort, voorts tal van nieuwe inwoners van deze gemeenten. De H.O.V. hoopt, dat deze laat sten zulk een gunstlgen indruk van ons orkest mogen ontvangendat zij zich onmiddellijk opgeven voor het lidmaatschap in het nieu we seizoen, dat in October begint. Zij genie ten dan het voordeel de zomerconcerten te gen enkel het betalen van de belasting te mogen bijwonen. Het programma ziet er wel naar uit, om hen te overtuigen van het kunnen van het Haarlepische orkest. Het is gewijd aan Beet hoven en Mahler. Van den eerste' wordt als eerste nummer de Ouverture Leonore III ge speeld, van den tweede voor de pauze het „Lied eines Fahrenden Gesellen" en na de pauze de Eerste Symphonic. Mahler eischt een sterkere bezetting- van de blaasinstru menten dan de H. O. V. bezit. Het orkest zal daarom uitgebreid worden met enkele koper blazers, een derde fluit en 'n Engelsche hoorn (althobo). ZooaJs wij reeds mededeelden zullen wegens de verbouwing van de gemeentelijke Con certzaal in het laatst van Mei en Juni eenige leden- en volksconcerten, eigenlijk de Hout- concerten gegeven i^oeben worden in een andere zaal. Hiervoor is de Stadsschouwburg beschikbaar gesteld. De H. O. V. rekent Maandag natuurlijk op een volle zaal en niet alleen met genoodig- den, maar ook velen, die uit zich zelf belang stelling toonen voor een zoo belangrijk con cert. LEZINGEN IN ESPERANTO. De Esthlandsche regeering heeft een be drag van 150 kronen beschikbaar gesteld voor de reis van een der leden van de „Es peranto Asocio" in Esthland die in Zweden lezingen zal houden in Esperanto over zijn land. NATIONALE BOND VOOR PLAATSELIJKE KEUZE. Door den Raad van Negen (het Dage- lijksch Bestuur van den Bond voor Plaatse lijke keuze) is voor Woensdag 15 Mei a.s. te Utrecht een landelijke algemeene vergade ring uitgeschreven waar behalve behandeling der verslagen van den secretaris en den penningmeester ds. D. v. Krevelen uit Lich tenvoorde spreken zal over „Verbod en Plaat selijke Keuze", terwijl de heer Lars Jensen uit Noorwegen zal spreken over de ervarin gen opgedaan met het alcoholverbod in Noorwegen. JUBILEUM AAN DE CENTRALE WERK PLAATSEN. De heer F. voor den Dag, magazijnbedien de aan de Centrale Werkplaatsen der Neder landsche Spoorwegen hoopt op 25 April zijn 25-jarige jubileum te vieren. De a.s. jubilaris geniet de algemeene achting van zijn supe rieuren en collega's zoodat het te verwach ten is dat dit jubileum niet onopgemerkt zal blijven. Het zal den heer Voor dén Dag die een groote bekendheid geniet bij de voet ballers en de supporters van „Haarlem" stel lig niet aan belangstelling ontbreken. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Prinsen, Kolksfcraat 11 zwart, actetasch met inhoud; Langelaai", Vinkenstraat 28, bril in étui: Nobels, Dubbé- Iebuurt 45 zw. schoolboek; Koopman, St. Joh. de Deo, brillendoos met brillen; v. Bruggen, Doelstraat 27, bril; Flip sen, Zomer- vaart 12a, ceintuur; Kennel Haarlem, Duit sche herdershond, gebracht door: Draaisma, Verspronckweg; Jonker, Hasebroekstraat 5, halsband met penning: Pruis, Lange Laken straat 2, horlogeketting ged. aan Politiebur, Smedestraat; v. d. Meij, v. 't Hofstraat 135, hoed; Kennel Fauna, hond (bast. herder) gebracht door: Kerkhof, Zoetestraat 32; hondje (grijsharig) gebracht door: Zwitsers, Zuilpolderstraat 8; Baruch, de Genestéfc- straat 8, kanarievogel; Hunenweer, Spaarn- wouderstraat lOOrd., muts; Bakker, Wagen weg 29 rood, notitieboekje; v. Leijden, Ver spronckweg 95, oorbel; de Graaf Reitzstraat 28, pet; de Koning, Billitonstraat 35, pla- muurmes; Fase, Lange Margarethastr. I, pot loodhouder; Stemler, v. 't Hofstraat 35, post duif; Guivooy, Adr. de Jongesfcraat 31, ro zenkrans; v. Deelen, Heerensingel 111, ring met sleutels; Hiel, Alb. Thijmstraat 35, rij- wielbelastingmerk; Bur. v. Politie, Smede- straat, rijwiel; Vlucht, 'Olmenstraat,75, rij- wielbelastingmerk; v. Rossem, Gasthuis singel 12, tasch met inhoud; de Vries, Witte Heerenstraat 41rood, zakmesje; Bur. v. Politie, Smedestraat, zakken met koolrapen. 35) Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Ik ben gekomen als uw vriendin, zei Ethel zacht. Spreek met me, tijk me aan. Bont u niet blij ma te zien? Waarom zou u bang voor me zijn? Als u iets voor me wilt doen, ga dan heen. smeekte de gevangene. Neen, ik ben gekomen om met n te pra ten. Waarom wilt u dat ik weg zal gaan? Vroeger hield u toch van me. juffrouw Grey! Van haar houden! Zat ze niet opgesloten itusschen deze sombere muren, omdat Ethel boven alles liefhad? Had ze haar leven niet opnieuw geofferd, omdat door een verder onderzoek haar geheim zou zijn onthuld en er droefheid zou zijn gekomen in het leven van haar kind? Maar de droeve stem ging voort: Wend u niet van me af; ik ben toch gekomen omdat ik van u houd, om u te troosten en te zien, wat we voor u kunnen doen? Ik ben er im mers zeker van dat u onschuldig is. Neen! Neen! ik ben schuldig! riep de vrouw haastig. Dat is juist, waarom ik hier ben geko men. Wé zijn nu allemaal overtuigd dat u niets te maken heeft gehad met den diefstal van de juweelen. Waarom noemt u zich schuldig 'als u zelf weet dat het niet zoo is? Laat me met u mogen praten. Kijk me aan luister naar me. Langzaam werd dat bleeke gelaat naar haar opgeheven. De hertogin keek haar op merkzaam aan. U is het en toch ook weer niet zei ze verbaasd. Wat ls er in u ver anderd? Toen onder de witte gevangeniskap, zag ze een paar krulletjes goudblond haar, zacht en fijn als van een kind. Waarom deedt u dit? vroeg ze. Waar om verfde u uw haar donker? U deed het omdat u iets te verbergen had, nietwaar? Juffrouw Grey vouwde haar handen sa men met een smeekend gebaar, maar Ethel ging voort: wij weten dat er een geheim in uw leven is en ik geloof, dat we eindelijk weten wat het is! De hertogin schrok van het doodsbleeks gezicht en de wanhoop in de stem, die riep: O. neen, dat niet! dat niet! U heeft niets te vreezen, zelfs wanneer ik uw geheim heb doorgrond. Integendeel, als het is. zooals mijn vader en ik denken, zult u uw leven lang goed verzorgd worden. Juffrouw Grey slaakte een zucht van ver lichting. Welk geheim de hertogin ook mocht meenen doorgrond te hebben, het was niet het ware! Et.hel ging rustig door: Als u naar me wilt luisteren, zal ik u alles vertellen. Maar vóór alles vraag ik u te willen vertrou wen, wat ook het geheim van uw leven mag zijn. Een hartstochtelijk snikken was het ant woord. Probeer het. zei Ethel vriendelijk als ik naar u kijk, ben ik er zeker van dat uw ziel vrij van zonde is. Maar als u gebukt gaat onder een groot ongeluk, of als anderen tegenover u hebben misdaan, vertel het me. Vertrouw mei Een oogenbllk van diepe stilte volgde. Zou ze het haar vertellen? Zou ze haar hart uitstorten voor haar kind, dat met zulke liefdevolle oogen naar haar keek? Zou ze dan eindelijk vertroosting vinden? Marguerite weifelde, doch slechts één oogenblik. Toen was baar besluit genomen. Ze had zoo lang haar leed gedragen, ze zou haar kruis blijven torsen tot het einde. Ik kan niet, antwoordde ze zacht en heesch. Vraag me met langer. Het is een foltering telkens „neen" te moeten zeggen. Dan zal ik niet langer vragen, was het vriendelijke antwoord, ik weet dat u me zou vertrouwen als u zou spreken over uw verdriet. Maar als u me dan niets kunt vertel len over uw leven, misschien wilt u me dan zeggen hoe het medaillon in uw bezit is ge komen? U weet dat ik toch schuld bekend heb? Dan heeft u valschelijk schuld bekend. Het medaillon uit uw koffer bezat u al toan u bij on,s kwam. Al de gestolen juweelen zijn teruggevonden, er ontbreekt er niet één, ook het In diamant gevatte medaillon dat ik van mijn moeder kreeg is er bij, nog gewikkeld in het papier, waarop ze zelf een opdracht schreef. Het is nooit geopend geweest. De beide medaillons zijn nu in ons bezit. Een kreet ontsnapte de bleeke lippen. U hebt beide medaillons? zei ze met tril lende stem. Ja, en het Is dus onmogelijk dat u het mijne hebt weggenomen. Geen antwoord. Juffrouw Grey, zei Ethel smeekend. antwoord me, vertel me hoe u aan het medaillon kwam. Ik kan niet! Met onuitputtelijk geduld ging Ethel voort. U weet dat u me kunt vertrouwen, U weet dat ik u nooit zal verraden. Waarom wilt u het me dan niet vertellen? Omdat ik 't niet kan, riep ze wild. Ik begrijp dat u me erom zult haten, dat u me erg ondankbaar moet vinden, maar de hemel weet, dat Ik niet ondankbaar ben. Ik kan u niets zeggen! O, riep ze heftig, haar ar men uitstrekkend als u eenig gevoel van medelijden hebt, ga dan heen en martel me niet langer. Laat me alleen! Ze viel op haar stoel terug en bedekte haar gelaat met haar handen. HOOFDSTUK L, Het spijt me dat ik u verdriet heb ge daan zei Ethel na een pauze. Ik zal u vertellen waarom ik er alles voor zou over hebben om te weten' hoe u in het bezit van dat medaillon gekomen bent. Ik heb dik wijls verteld van mijn moeder, die op zoc'n tragische manier om het leven kwam. Ik heb u verteld, dat mijn vader, lord Stair, twee medaillons liet maken; een voor mij en het andere voor mijn moeder. Mijn moeder wik kelde het mijne in een papier en schreef er op: „Voor mijn dochter Ethel, als ze oud genoeg zal zijn om haar vader's gezicht te herkennen". Dat medaillon is mijn grootste schat geweest! Moeder droeg het hare steeds en mijn tante, lady Holt, die toen moeder leefde, ook op Oakcliff woonde, herinnert zich, dat zij 't medaillon aan had op dien fa talen dag van haar reis naar Londen. De vraag is nu, ging Ethel verder, als moeder het medaillon dien dag droeg, hoe komt het dan in uw bezit, meer dan zeventien jaar later? Dat is het raadsel dat we niet kunnen oplossen, dat ons ongelukkig maakt. O, als u het verbuigen en het verdriet kon zien in de oogen van mijn vader Langzaam stond Marguerite op. Haar ge zicht was niet langer zoo wanhopig. U ziet nu, juffj/ouw Grey, van hoe groot belang het voor ons is te weten, hoe u in het bezat kwam van het medaillon. Vader zegt, dat het op vele manieren verklaard kan worden. Het is mogelijk verdwenen toen moe der op het station lag, ofschoon haar hor loge en haar ketting wel op haar zijn gevon den. Wij willen niemand leed doen of in moeilijkheden brengen, maar wij zouden de waarheid zpo graag weten. Vertel me de waarheid. Ik beloof u dat, wat het ook moge zijn, niemand leed zal gedaan worden. Alles wat u zegt, zal geheim blijven. Juffrouw Grey vouwde haar handen, boog haar hoofd, maar antwoordde niet. Een glimlach kwam op Ethel's gezicht. Misschien heb ik het geheim toch opge-* lost, zei ze ofschoon u me niets heeft willen vertellen. Dat is niet mogelijk. En toch is het zoo, zei Ethel, zacht. U heeft uw geheim goed bewaard, maar toch weet ik wie u is. De grillende lippen stamelden verschrikt: U weet wie ik ben? Ja, antwoordde Ethel U kwam vermomd naar Clavering en ik begrijp waarom. Een trek van pijn kwam om den droeven mond, Mijn moeder, ging Ethel voort had een kamenier Phoebe Askern. Deze kamenier verdween op den avond van mijn moeder's dood. Niemand wist wat er met hae.r gebeurd was. De algemeene indruk was dat ze weg- geloopen en geld en juweelen heeft meege nomen. Denkt u dat dit waar is? Ik? Hos zou ik dat kunnen weten? U is de eenige in de heele wereld die het kan weten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6