BUSTENLANDSCH OVERZICHT LITWINOF EN CUSHENDUN. EN HOE IN ZEKERE KRINGEN „HEILZAME ONTSPANNING" ONTSTOND. BIOSCOOP Meisjes PUROL ADVERTEERT HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 APRTL 1929 Hoe het bureau advies uitbracht. Een zucht van verlichting omdat er niets is bereikt! T BELANGRIJKSTE NIEUWS Juist voor het ter perse gaan der stads- oplage van gisteren konden wij nog een te legram van Reuter vermelden, waarin werd medegedeeld, dat de voorstellen der Sovjets afgewezen waren. Deze gang van zaken was te voorzien, al had men niet zoo spoedig het advies van het bureau der voorbereidende ontwapeningscommissie verwacht* Hieron der kan men een verslag vinden van den gang van zaken. Wij teekenen daarbij het volgen de aan: ,.Het Bureau" heeft natuurlijk met omhaal van veel woorden van weinig waarde, die op de bekende merkwaardige wijze van half slachtigheid en weinig goeden wil getuigen de Russische voorsteilen verwezen naar het „Rapport". De Sovjets kunnen him ontwer pen, als zij dit wenschen toevoegen aan het rapport dat ten behoeve van de ontwape ningsconferentie zal worden opgesteld. Dit zegt natuurlijk niets, althans niet meer. dan dat genoemde voorstellen een fatsoenlijke begrafenis kunnen krijgen. Litwinof heeft onzes inziens terecht ge protesteerd tegen deze wijze van doen. Ieder een wist dat het „Bureau" dank zij het voorstel van den handigen Cechischen afge vaardigde de Russische ontwerpen' zou ont raden. Waarom wilde men de commissie niet in de gelegenheid stellen zich uit te spre ken? Er waren verschillende gedelegeerden bereid gevonden om de goede gedachten in de Russische plannen te verdedigen. Doch dat zou tijdverspilling geweest zijn. Dan besteedt men liever drie dagen aan onderling konkelen en ontwijken, om toch maar niet de waarheid te behoeven te spreken. Dan zoekt men liever drie dagen naar >,het smoesje" om de Russische voorstellen mee van de baan te kunnen schuiven. Is dit nuttige arbeid. Was men er niet meer mee gebaat geweest als men eens duidelijk gehoord had hoe de com missie in haar geheel over Litwinof's projec ten dacht. Daar durfden de kopstukken niet aan. Liever schimpt met den geheelen dag op dien lastigen Litwinof die als maar he kelt, men vergeet echter dat deze de eenige is, die klaren wijn schenkt, moge het dan waar zijn dat deze wijn uit min of meer ver dachte bron komt. Doch wat doet dit er toe. De commissie is toch in staat om ieder plan objectief te beoordeelen. Neen, het is .gebleken dat zij dat niet is. Cushendun, één der ontwapenaars die er tot. nu toe wonderwel in geslaagd is, om de ontwapening tegen te houden, begon weer met één dier fraaie onoprechte speeches al dus: Engeland wenscht niets liever dan dat de ontwapeningsconferentie bijeen kome. Ach ja, als een gedelegeerde zóó begint dan weet men al hoe laat het is! Vooral als hij er aan toevoegt: wij zijn bereid mee te doen met ieder plan dat volledige eenstemmig heid verwerft!" De Correspondent van de Tel. zegt nog: In de kringen van het VoIkenDondsse- cretariaat heeft de afwijzing van de Russische voorstellen een heilzame ont spanning teweeg gebracht. Men ver wacht, dat Litwinof morgen nogmaals zal trachten, een protestrede te houden, doch tevens, dat jbr. Loudon dan het reglement der commissie met alie ge strengheid zal toepassen. Litwinof zal echter wel binnen de orde kunnen blij ven, daar de rede welke lord Cushendun hield, hem stof genoeg zal opleveren voor een nieuw staaltje van de venijnige betoogen, waarvan hii het geheim schijnt te bezitten. Ja, die heilzame ontspanning in zekere kringen! Die weet wat! Die beteekent meestal, dat er weer eens niets is bereikt! Het is overigens te begrij pen dat de diplomaten en generaals die zich bij wijze van sport met „ontwapening" bezig houden zich onispand voelen als men er voor de zooveelste maal in geslaagd is niets te be reiken. Ja, Litwinof schijnt het geheim te bezitten van die venijnige betoogen. Toch hooren we hem liever dan Cushendun. Is het critiekloos luisteren van de meeste dagbladcorrespondenten niet een ernstig be lemmerend symptoom voor het vredeswerk? F. A. Hoe de Sovjet-voorstellen afgewezen werden. In een deel der oplaag konden wij gisteren juist nog mededeel en dat de Russische voor stellen afgewezen zijn. Nader vernemen wij thans: Het bureau heeft de Russische ontwerp resolutie bestudeerd, en is het over het vol gende advies eens geworden. 1. De voorbereidende ontwapeningscom missie is door den Raad belast niet met de uitvoering der bewapeningsbeperking maar met het uitwerken van een plan voor de vermindering der nationale bewapening voor zoover die vereenigbaar is met de na tionale veiligheid en met. de uitvoering der internationale verplichtingen, die door een gemeenschappelijke actie vereischt kunnen worden. Dit plan zal daarna onderworpen moeten worden aan de beslissing der re geeringen, die aan de ontwapenings-con- ferentie zullen deelnemen. De commissie be reidt een plan voor, dat de conferentie in staat moet stellen een zoo doeltreffend mogelijke vermindering der bewapening tot stand te brengen. De conferentie zal trouwens de aangenomen conventie aan een nieuw onderzoek mosten onderwerpen en haar zoo nood5g alle tien jaren mosten herzien. 2. De ontwapeningscommissie is van mee ning, dat geen methode van bewapenings vermindering kan worden opgenomen, ge baseerd op het beginsel der evenredigheid. Niettemin is het geenszins uitgesloten, dat de regeeringen die op de conferentie aan wezig zullen zijn, bij de definitieve uitwer king van een ontwapeningsconventie met dit beginsel en met andere objectieve criteria en met die, welke in artikel 8 van het pact vervat zijn, rekening zullen houden. 3. De numerieke coëfficiënt voor de ont wapeningsbeperking is een toepassings methode van het beginsel der evenredigheid hetwelk in punt twee der Russische resolutie is vervat. De hierboven vermelde overwegingen aan gaande punt twee zijn dus ook op punt drie van toepassing. In verband met de voorafgaande overwe gingen is het bureau der commissie van meening dat de voorbereidende commissie, de bestudeering van de ontwerp-conventie van 1927 voortzettend, zal kunnen beslui ten de ontwerpen der Sovjet-delegatie toe te voegen aan het rapport, dat zij aan het eind van haar werkzaamheden zal opstel len, ten einde aan de ontwapeningsconfe rentie te worden voorgelegd. Hierdoor wordt geen inbreuk gemaakt op het recht der Russische en andere delegaties om amende menten op de ontwerp-conventie van 1927 voor te stellen, tijdens de discussies in de commissie. De toevoeging van het ontwerp der Rus sen aan het rapport geschiedt alleen als de Sovjets dat wenschen. Verder meldt de Telegraaf: Onmiddellijk bij de opening der zitting vroeg Litwinof het woord. Hij hekelde fel het gisteren door den Czechischen gedele geerde ingediende voorstel en zeide, dat de Sovjet-delegatie geen adviezen noodig heeft van het bureau; zij ontvangt haar instruc ties van de Russische regeering en de arbei dersmassa's, die niet anders wenschen dan dat er zoo spoedig mogelijk wordt ontwa- pend. Wat het advies van het bureau betreft, vindt Litwinof, dat het bureau, op de be slissing der commissie is vooruitgeloopen. Hij kan de eerste paragraaf van het advies aan nemen, doch met de beide andere is hij het niet eens. Graaf Bemstorff betuigde daarop zijn In stemming met de resolutie, doch voegde er aan toe, dat er door de verschillende verdin gen een zekere mate van veiligheid is be reikt. Dat is ook het standpunt, dat door de Assemblée in 1928 is aangenomen. Bernstorff hoopte, dat de Russische delegatie een zoo groot mogelijk gebruik zal maken van de mogelijkheid, bij de tweede lezing der ont werp-conventie van 1927 amendementen voor te stellen. Met de eerste twee beginselen van de Rus sische delegatie had hij kunnen instemmen en over het derde moet de ontwapenings conferentie zich uitspreken. Sokal stelde voor, alleen over de conclu sies van het bureau te stemmen en de stem ming niet van eenig commentaar vergezeld te doen gaan. Litwinof deed nog eens een beroep op Lou don, de delegaties uit te noodigen, zich over de drie beginselen der Sovjets uit te spre ken, welk denkbeeld door den Chlneeschen afgevaardigde werd gesteund. Hij meent ook, dat het bureau op de beslissing der commissie is vooruitgeloopen, en vindt het onbillijk, dat het een of ander voorstel ter zijde zal worden geschoven omdat het een paar delegaties niet aanstaat. Jhr. Loudon dankte den Chineeschen ge delegeerde voor zijn interessante opmerkin gen en zeide. zonder de commissie te laten stemmen, het advies van het bureau als aangenomen te beschouwen. Litwinof protesteerde hiertegen en gaf te kennen, een rede over deze kwestie te zullen houden, waarop de voorzitter hem deed op merken, dat de discussies thans gesloten zijn. Hij gaf den Rus in overweging, zijn op merkingen schriftelijk aan de commissie kenbaar te maken. De Zweedsche gedelegeerde stelde voor, dat de commissie tijdens deze zitting een uitvoerig rapport over den stand harer werkzaamheden zal uitwerken, opdat de As semblée in September hierover zich een meening zal kunnen vormen. Spreker acht deze moreele balans zeer gewenscht. De commissie begon daarop de discussies over de Duitsche voorstellen in zake de pu blicatie der bewapening, die werden toege licht door graaf Bemstorff. Nadat de Joego slavische gedelegeerde eenige formeele be zwaren had geopperd, nam lord Cushendun het woord. Hij stemde geheel in met het Zweedsche voorstel. Verder zeide hij, dat al is er nog geen overeenstemming inzake de ontwapening ter zee, dit de commissie niet mag weerhoude.n, met de overige kwesties voort te gaan. Hij spoort zijn collega's aan, zooveel mogelijk spoed te betrachten, opdat de commissie niet het voorwerp wordt van den lachlust der menigte, hetgeen ongetwij feld aan het verlangen der Russische dele gatie zou beantwoorden. Hij drong aan op bekorting der besprekin gen en zal zelf zoo min mogelijk spreken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en nehouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30, 60, Tube 80 ct. pcima pransche TANDPASTA prijs per tuee oo -» VIOLET l«l parfumeur paris ïïïr POeOERS. LOTIONS, PARFUMS. jQ eau oe coloöncs. lippenstiften. ajn importeur uoog nïdeolano. M D.MIEZERUS j haarlem- floraplein ö.tcl.i1633.-10625. LUCHTVAARTDIENSTEN OVER DE NOORDPOOL. (Van onzen Londenschen correspondent) Dr. Vilhjalmur Stefansson, de Canadeesche Scandinaviër die zich tot taak schijnt te hebben gesteld de menschheid af te bren gen van de gedachte dat Poolstreken naar haar aard oorden der verschrikking moeten zijn, heeft deze week voor de Royal Geopraphical Society dat doel weer eens ge diend. Hij begon te zeggen dat zijn inzich ten waren ontstaan uit een ervaring van tien winters en dertien zomers exploratie binnen de poolcirkel. De omstandigheden voor vliegen zijn er, zeide hij, gunstig, voor al in den winter. Sporadische tochten voor onderzoek in het verre noorden, per vlieg tuig, moesten daarom de eerstvolgende tien tot twintig jaar plaatsmaken voor een waar verkeersnet, gemaakt door geregelde vlieg- diensten die in aile richtingen over het Poolgebied zouden kruisen. Dr. Stefansson hechtte het hoogste belang aan geschikte uitrusting; men moet er al tijd voor zorgen wel toegerust te zijn voor de mogelijkheid van een noodlanding, die geen nood zou behoeven te baren inden men slechts de middelen bij zich had voor „eigen hulp" en gerief gedurende de periode van wachten op hulp van buiten. Men kan wer kelijk geriefelijk in arctisch gebied leven in dien men zich slechts de techniek voor dat doel eigen maakt. Dit laatste kon in een paar maanden geschieden in het geval van men- schen die zich gemakkelijk aanpassen aan nieuwe omstandigheden. Overal in het IJs- zeegebied vond men dieren die den mensch voedsel, brandstof en kleeding konden ver schaffen. Een reisgezelschap met 100 pond gewicht per hoofd voor uitrusting zou twee jaar lang door het IJszeegebied kunnen trekken en van de jacht verder kunnen be staan. Noodig waren; geweren, kijkers, sneeuwbrillen, keukengerei bij voorkeur van aluminium, een stel kleeren van tennaasten- bij tien pond gewicht, zes pond gewicht aan reserve-kleeren, beddengoed tot een gewicht van 10 pond, een lichte tent, naalgereed- schap en wat zwaar gereedschap. Honden moesten natuurlijk meegaan, voor transport en voor de jacht. DE VORSTSCHADE. Nog een onderhoud met den directeur van H. en P. IN ELK GEVAL VEEL SCHADE. Eenige weken geleden hadden wij een onderhoud met den heer J. L. Bouwer, directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen en voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde over de schade door de langdurige en felle vorst aangericht. Toen was evenwel nog niet veel positiefs daarover te zeggen, zoodat wij nu nog eens naar het Torentje, de Sladskweekerij aan de Kleverlaan, stapten. Thans verklaarde de heer Bouwer: Hoewel er nog veel onzekerheid bestaat, kan toch wel vastgespeld worden dat er door de strenge vorst veel vernield is. Maar om vast te ra men hoe groot Je schade wel is, daarvoor ontbreken nog de noodige gegevens. Het eigenaardige is namelijk, dat er geen maat staf genomen kan worden. Op de eene plaats hebben de irissen bij voorbeeld veel geleden en de hyacinthen en tulpen weinig, terwijl op een andere plaats de irissen het er beter afgebracht hebben terwijl men juist daar meer bang is voor hyacinthen en tulpen. De eene bloembollenkweeker Is pessimis tischer dan eenige weken terug, terwijl de ander nu weer reden meent te hebben, om den stand van zaken wat ootimistischer te be kijken. Typisch is bijvoorbeeld, dat er bol- lenhandeïaars zijn die aan hun reizigers „voorzichtigheid omtrent levering" hebben aanbevolen, terwijl anderen dat blijkbaar niet noodig gevonden hebben. Eerst als wij nog eenige weken verder zijn, kan met meer zekerheid gezegd wor den hoe de bollen er bij staan. Alles, en dus ook de bollen, zijn van het jaar laat. Anders hebben wij in het midden van April de zoogenaamde „bollendagen". maar daaraan is nu nog geen denken. Er staan alleen wat crocussen en vroege nar cissen in bloei. De bollendagen komen nu pas in Mei! Ook de vruchtboomen zijn laat. Gewoonlijk is er om dezen tijd een groote trek naar de bloeiende Betuwe, maar dit moet nu ook nog wat wachten. Is het zoo vroegen wij nadeelig als .alles zoo laat is? De heer Bouwer antwoordde: Mijn er varing is, dat de natuur zich altijd weer her- stelt/Het is waar dat wij nu vergeleken bij normale jaren, achter zijn. Maar als het zachte weer komt. dan haalt de natuur den achterstand gauw in. Wij kunnen nog best een groene Mei krijgen! Er is evenwel in de natuur zeer veel behoefte aan regen. Het heeft van het jaar nog bijna niet geregend. De landman ziet verlangend uit naar regen, want eerst dan kan alles pas goed gaan groeien. De aardbeien hebben veel van de vorst ge leden. Van veel planten zijn de bladeren ge heel vernietigd. Nu loopen de jonge loten wel uit, maar anders werkten de oude bladen meer om de plant te voeden. Nu moeten er eerst nieuwe bladen gevormd worden en dit gaat ten koste van de vruchten. Als het weer evenwel meewerkt kan 't met den aardbeien oogst nog wel meevallen, want er is nu om dat het al zoo laat in den tijd wordt veel minder kans, dat de aardbeien van de vorst zullen lijden als de vruchtjes eenmaal gezet zijn. De groei is nu begonnen en het zal daar om niet lang meer duren of ook de schade aan vaste planten en rozen zal kunnen wor den vastgesteld. Ook in de plantsoenen en op de stadskweekerij is natuurlijk een en an der dat van de vorst geleden heeft. Ook me nig particulier zal met angst in zijn tuintje rondkijken. CINEBLA PALACE. Douglas Fairbanks in De Gaucho. Douglas Fairbanks of kortweg Doug, is een der lievelingen van het filmpubliek. En te recht. Wat hij geeft is altijd tot in de puntjes af. Hij speelt nifet een temperament en een verve dat hij ieder meesleept, medespelers zoowel als toeschouwers. En daarom is het altijd weer een apart genoegen Doug in zijn creaties te zien. Zoo ook in deze film de Gaucho, waarin hij zich zoo echt kan laten gaan. Met zijn krachtigen, echt man- nelijken kop is bij de onverschrokken aan voerder der cowboys, aan wien allen onvoor waardelijk gehoorzamen, aan wiens sterken wil en teugeloozen moed men zich gaarne on derwerpt. Deze film biedt hem ook gelegen heid om bewonderenswaardige staaltjes van zijn lenigheid en zijn acrobatische vaardig heid te geven en alles wat hij op dat ge bied uitvoert gaat met een losheid en een gemak, die verbazen. Lupe Velen, als het vriendinnetje uit de bergen, geeft heel goed de ongebreidelde natuur van zoo'n natuur kind, dat bovendien jaloersch is, weer; maar zoo'n mannetjesputter is juist een kolfje naar de Gaucho's hand, hij weet er mee om te springen. Het ;s een film, waar spanning in zit, die alleen al om Douglas de moeite waard is. De kleurenfilm Josephine de Beauharnais boeit het oog door de mooie kleuren en geeft een episode uit het leven van Josephine en Napoleon. „De Blommetjes Buiten" is een dolle klucht met in de pudding vallende kellners, met eieren bekogelde bezoekers en bezoeksters enz. enz. Er is door het publiek om gescha terd. Het Wereldnieuws geeft binnen- en bui- tenlandsch nieuws, hetgeen als gewoonlijk zeer actueel is. LUXOR THEATER, Een schitterend circus drama. „De acrobaten des doods" en Margaret Livingstone in „Scha duwen van Parijs". Vóór de pauze draait „Schaduwen van Parijs", een Apachenfilm. Zooals in bijna al dit soort nummers komt er ook veel politie in voor, maar toch is het verhaal heel anders dan gewoon. De hoofdrol, die van de danseves Monny Berel, wordt uitmuntend vertolkt door Margaret Livingstone. Zij heeft een vriend (Jean) dat is de Apache. Als de politie hem op de hielen 2it geeft hen haar 'n porte feuille te bewaren. Als hij weer terugkomt vraagt hij om dat voorwerp en nu moet zij zeggen dat zij het verloren heeft. Later brengt een vriend het haar terug. Bij een achtervolging wordt hij gewond en gevan gengenomen. Jean wordt naar het bagno gezonden, maar weet te ontvluchten en Parijs te bereiken. Monny, die on het punt van trouwen staat, krijgt een briefje van Jean bil hem te komen met het collier dat ln de portefeuille zit Zij voldoet daaraan met grooten tegenzin. Haar aanstaande man heeft haar gevolvd en nu ontstaat een gevecht tusschen den apache en dien heer. Jean wordt door de politie neergeschoten en Monny wordt bedankt voor haar hulp aan de politie bewezen. Een heel goed nummer met uitstekend spel. „De acrobaten des doods", is een schitte rend circusnummer met al de emoties daar aan verbonden. Dit soort van nummers heeft altijd een groote aantrekkingskracht. Hot blijft ook altijd mooi om te zien. De acro baten zijn Ziska, Frank en Armand, biige- s^aand door Atto. Het is ijzingwekkend hem in den nok van het circus aan het werk te zien. Het nummer is zeer Interessant en zal niet nalaten veel belangstelling te trek ken. Voeg daar nog bij dat het geheel uit muntend muzikaal begeleid wordt. De Duitsche reisjes voeren ons naar de Beiersche Alphen. Dat geeft schoone berg gezichten. Wij kunnen een bezoek aan Luxor aan bevelen. REIVÏBRANDT-THEATER. Dolores Costeüo en Conrad Nagel, geassis teerd door een schare eminente speelsters en spelers, vertolken de hoofdrollen in het his torische romantische filmwerk „Op bevel van Napoleon". Een filmwerk dat min of meer natuurgetrouw de avonturen van Jérome Buonaparte schetst. Geestige avonturen, zoo als alleen een Franschman uit die dagen die beleven kon. De liefdes-idylle tusschen Betsy Patterson en Jérome worden hier allersmakelijkst op- gedischt. De tragiek van de ontknooping wordt uitnemend gespeeld. En dan blijkt ook dat de mooie Dolores Costello sterker is in aangrijDende momenten dan in komische of opervlakkig-blijmoedige passages. De sfeer van den tijd is voortreffelijk weer gegeven. Aristocratisch Baltimore, waar Jé rome als gevolmachtigd gezant van den Eer sten Consul vertoeft is fijn en geestig getee- kend. De groote verrassingen (driemaal speelt Jérome zijn Fransche „voogden" een schitterende poets) worden prachtig voorbe reid. reid, evenals de ontmoeting tusschen Jérome Buonaparte, den inmiddels tot keizer van Frankrijk gekroonden Nanoléon, en Betsy Patterson, op het schip dicht onder de Fran sche kust. Waarlijk, dergelijke films, zijn voor hen die naar een bioscoop gaan om zich te ont spannen, heilzaam. Eenige uitstekende films, die vooral in ac tueel opzicht uitmunten (wij denken aan den brand die het „Paleis" verwoestte) geven het bijprogramma relief. Bijzonder geslaagd ook is de komische film, waarin eenige kostelijke scènetjes met kinderen den toeschouwer verrukken. Eindelijk nog een woord van lof voor het danspaar Ludowsky-Allard; beiden bekend uit de wereld van revue en operette. Dit paar geeft een verscheiden programma, van bal let tot moderne jazz- en tangovariaties en beheerscht de verschillende stijlen goed. Het genoot de groote waardeering van een zeer dankbaar gestemd publiek. IN 5 NA DEN BRAND IN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Een brandkast gevonden. DR. BERLAGE'S MEENING. Bij den brand in het Paleis voor Volksvlijt zijn twee onderbrandmeesters licht gewond, meldt het Volk. De eerste, de onderbrandmeester Schrei- ner is door een vallend stuk zink getroffen. De zware plaat viel op zijn helm, die na genoeg gespleten werd, als gevolg «aarvan dit lid van het- Brandweerkorps een zoodanl- gen slag op het hoofd kreeg, dat hij bewus teloos raakte. De getroffene werd door den G. G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd, alwaar een lichte hersenschudding werd geconsta teerd. De tweede getroffene is de onderbrand meester Auer. die kwam te vallen, toen de kabel waarmede een stuk gevel zou worden omgetrokken, gespannen werd. Hij kreeg daardoor verwondingen aan een der schou ders en aan he thoofd. Per auto van den G. G. D. werd hij naar zijn woning vervoerd. Een brandkast gevonden. Vrijdagmorgen heeft men zooveel mogelijk getracht uit de ruïne van het „Paleis" te red den wat niet heelemaal verloren is gegaan. Inderdaad heeft men in den kelder onder het kantoor der directie van het Palcis voor Volksvlijt de brandkast gevonden. Deze was zwaar beschadigd en zal zeker niet meer ge bruikt kunnen worden. Men is er in geslaagd de kast open te krijgen en bevond den in houd, die hoofdzakelijk uit de boeken der vennootschap bestond, vrijwel onbeschadigd. Ze zijn naar de woning van den directeur, den heer L. Monas, gebracht neldt het Hbld. Amsterdam mist Bliss Amsterdam. Het schoonste slachtoffer van den brand is een onbekende; n.L „miss Amsterdam". Het in het Palels gevestigde schoonheids- bureau en de keuringszaal bestaan natuur lijk niet meer; de gehcele administratie en alle ingezonden foto's der mededingsters aan den schoonheidswedstrijd zijn in de vlam men opgegaan. En men ziet geen kans zoo gauw voor de goede gelegenheid, die het Paleis bood voor den opgezetten feestavond een andere te vinden. Met het oog op een en ander heeft het comité nu besloten om de verkiezing „Miss Amsterdam 1929:: niet te doen doorgaan, schrijft het Hold. „Een mooi gebouw", Dr. Berlage, de bekende bouwmeester ver telde aan het Voik, dat hij het Palels voor Volksvlijt altijd een mooi gebouw gevonden heeft. Vooral van verhouding is het buiten gewoon mooi. Men kan aan alles zien. dat het door een knap bouwmeester gemaakt werd. Bovendien had het voor zijn tijd nog de verdienste, het eerste gebouw van dien aard te zijn. De situatie van het Palels voor Volks vlijt was uit stedebouwkundlg oogpuni bui tengewoon gelukkig. Het is moeilijk te zeggen, wat nu gebeuren moet. Maar een ding s.aat wel vast, het is een zaak van algemeen belang, dat op cllt zelfde punt, dat immers zoo uitermate gun stig gelegen is, weer een monumentaal ojien- baar gebouw verrijst, aldus dr. Berlage. Hulp voor het „Nieuwe Ncdcrlandsch". Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel. dat zijn kantoor had in het Paleis voor Volks vlijt houdt, naar de N.R.C. meldt, thans kan toor in het achtervertrekje van een visch- winkelier in de Galerij, die dit welwillend beschikbaar stelde. Daar troffen wij. al-lus het blad, den heer van Praag, die ons zeide, dat het zoo zwaar getroffen gezelschap in ruime mate blijken van hulpvaard'^held ondervonden heeft. De dansleeraar Meyer heeft een gedeelte van het huis aan de St">d- houderskade, waarin zijn Instituut gevestigd is, beschikbaar gesteld voor kantoor gelegen heid. en de danszaal als repet.it 'egelegsnheld. Hedenochtend zou de heer Saalborn een on derhoud hebben met den burgemeester, ter bespreking van de mogelijkheid om voor- loopig aan een speelgelegenheid te worden geholpen. De heer Petersen, voorzitter van de Rciebs- verein Deutscher Feuerwehr Ingenieur, heeft gisteren aan de ruïnes van het Paleis voor Volksvlijt een bezoek gebracht. POKKEN EN TOERISTEN VERKEER. (Van onzen Londenschen correspondent). De lastgeving van de Fransche rcgecring dat alle personen, die na 18 Anvil, het mid den van den dag, in Frankrijk binnenko men. tegen pokken moeten zijn ingeënt, hooft hier bij reizigers, toerlstenbureaux en spoor wegmaatschappijen 'ets van ontsteltenis ge wekt. Ik heb het persoonlijk niet gezien; maar de bladen beweren dat er al gauw na dat in den avond de Fransche ordf-r bekend werd groote verwarring en oploop ontstond aan de loketten der stations, waar boottrei nen vertrekken en op de kantoren der reis ondernemingen. Men wist aanvankelijk niet recht hoe de order moest werden uitgelegd. Het Fransche gezantschap kor. ook geen op heldering geven. En de reizigers die plaatsen hadden besproken op booten en treinen een aanzienlijk aa"tal nu de vacantie-reizen beginnen hoopten aanvankelijk dat de maatregel niet zoo drastisch zou zijn als ze klonk. Verscheidene tegenstrijdige uitspra ken werden gehoord. En inmiddels werden per telephoon, per telegraaf en mondeling plaatsbesprekingen en biljettenkoop herroe pen. Een der groote reisbureaux heeft ver klaard dat het verwacht dat het reizigers verkeer over Het Kanaal als gev..:g van de Fransche order met niet minder dan 95 per cent zal afnemen; en dat juist op het oogen- blik dat het vaaentieseizoen begint. In Folkestone naar men weet een der voornaamste havens van inscheping voor het vasteland vreest men dat. indien de Fransche regeering op haar stuk blijft staan het vacantie-verkeer tot een quantité négli- geable zal worden teruggebracht en dat de Southern Railway verplicht zal zijn ver scheidene stoomschepen uit de vaart te ne men, aldus vele menschen tot werkloosheid doemend. Inmiddels hebben zich ln Londen alleen sedert Maandag 36 nieuwe pokkengevallcn voorgedaan, makend een totaal van 197 In enting tegen pokken is in dit land niet ver plichtend: en „pokkenbriefjes" voor school kinderen bestaan en b.v. niet.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9